KOLONIËN. BINNENLANDr Vrijdag heeft .con :*fdocluig der infanterie van generaal Kuroki'a legerkorps, na hevige cavalcriescherniutoelitigen bij Erhtaiteoe, Santaótsoe eu andere plaatsen Feng-waiig- tajeng bezet. l>o vijand liet vóór zijn terug tocht het kruitmagazijn springen, doch heeft groot© voorraden hospitaal-behoeften achter gelaten, dio nu in de Japan9chc hospitalen worden gebruikt. Parijs, 8 Mn. Een telegram uit Peters burg aan de „Echo de Paria'' meldt officieel de ontruiming van Feng-wang-tsjcng door do Russen. Petersburg, f) Md. Een telegram van gene raal Koeropeit kin van 7 dezer berichtZoo als genera-l Saeooelitecn van heden xappor- toert, heeft do kavallerie der voorhoede van den tegenstander gisteren Fengwangtsjing bezet. Twee escadrons en twee compagnieën van do Japanners rukten op naar 1-MÜam- dia pusa. l>e Russische kavallerie-afdoelingpn gingen terug op Selioedjan. Patrouilles dio naar Fengwangtsjang ge zonden wr ren, be richten dat twee Japansche division don Gen op den grooten weg van 1 jamyn Fengwang- tsjeng naderden. De derde divisie, die door het dal van de A'hcd was opgerukt, nam bij Kijandiopuaa stelling en liet de batterijen oprukken tot beschieting van Fengwang- tnjeng in de verwachting daar Russische troe pen te zullen vindon. De Japanners rukten langzaam en uiterst voorzichtig op naar Fe 11 gwangtsjeng. Uit Tokio wordt bericht: Eelk aanvul lingsrapport van generaal Kuroki geeft een lioogcr cijfer op van do Russische verliezen in het- gevecht van Zondag aan do Yaloe. De Japanners hebben ongeveer 1400 Rus sen begraven en hebben 503 Russicho ge wonden in hunne veld-hospitalcn. Men schat liet tot-aal van de Russische verliezen op racer dan 2500. Volgens een telegram van generaal Koeropatkin aan den Keizer bedroeg het totale verlies aan de Yaloe in de dagen van 30 April on 1 Mei; gedood 6 hoofdofficieren, 20 officieren, 564 man, gewond 2 hoofdofficie ren, 36 officieren, een geestelijke, een kapel meester, 1081 man vermist een stafofficier, 5 officiereu, een dokter. 679 man. Het ge- heele verlies bedraagt 70 hoofd- en subalterne officieren, 2324 man. De artillerie verloor 221 paarden. Bij hare groote verliezen aan manschappen on paarden was liet de artillerie niet moge lijk do kanonnen en machine-geweren weg to brengen. De grootste verliezen hadden het 11e, 12e eu 22e regiment. Sommige compagnieën ver loren meer dan de helft van hunne sterkte. Den 30en werd generaal-inajoor Kaschta- linski door een steen aan het hoofd gewond. Gevallen zijn o. a. kolonel Leinering, lui tenant-kolonels Mallin, Pashomow, Domati, Jablotschkin, Urjadow, Murawski, Rajewski. Uit Nioetsjwang wordt berichtAl les duidt aan, dat do Russen voorne mens zijn Nioetsjwang te ontruimen. Dö forten zijn ontmanteld, een groot aantal troepen is reeds vertrokken. De Ruasiscko generale staf is van Liaojang naar Moekden vertrokken. De Russische bur gers verlaten do stad; de vreemdelingen zijn ongerust. Men vreest dat, als de Russen de stad verlaten en de Japanners niet onmid dellijk aankomen, roovers van den anderen rivieroever haar zullen plunderen. De vreem delingen maken zich tot tegenweer gereed. De Britscho consul heeft een kauonneerboot gevraagd. De Russen zullen waarschijnlijk Sivoetsch verwoostcn. Vier bruggen in don spoorweg van Nbï:s- jwang naar Port Arthur zijn vernield. Volgens Chineesche berichten is adrmrial Aloxejow te Port Arthur licht gewoud (u heeft hij slecht met moeite uit de stad kun- neu ontsnappen. De Russen zeggen niet veel, maar volgens inlichtingen uit de beste bron, ach on zij hun strijdkrachten niet voldoende d;t deel van het land te behouden n :.ullen zij op Charbin terugtrekken. Volgens een bericht uit Moekden heeft do geest onder do soldaten hier niet geleden door den uitslag van het. gevocht aan de Yaloe en de afsluiting van Port. Arthur. De soldaten wachten met ongeduld do gelegen heid af om de indringers te bevechten. De gewonden in de gevechten aan de Yaloe worden per trein langs hier naar Char bin vervoerd. De laatste trein van Port Arthur vóór het afsnijden der verbinding is heden hier aangekomen. Het hout van do wagons is door kogels doorboord. De Japansche kogels troffen den trein, terwij] deze met groote snelheid voorbij een gevaarlijke plek reed. To Tokio heeft gisteren avond weder een groote volksbetooging plaats gehad tgr eere van de Japansdie overwinningen. Er werden velo Engelscho en Amcrikaansch© vlaggen rondgedragen. Mannen vrouwen en kinde ren nanien deel aan het feest, het grootste dat men ooit in Japan heeft aanschouwd, 9 M ei. In den loop van de bctoogilng van gister, navond zijn 21 pexsonen gedood en 40 gewone. Het waren meestal jongens, die doodgedrukt werden tegen dc '1 uren in den hoek van oude paleizen of die in de gracht geraakten en daar verdronken. Do Agcnce Havaa bericht uit Poking, dat do gceanten van de vreemd© staten daar een stemmig er op uit zijn. bij de Chineesche re geering hun invloed aan to wenden, opdat, zij stipte onzijdigheid in den oorlog tusschen Japan en Rusland zal blijven in acht nomen. Allerlei vUit do overblijfselen van dc klokken der afgebrande kerk to Aalesund worden te Bergen v erschïllende voorwerpen in oud- Koorschen stijl gemaakt, welke mou den Duitschon Keizer, die bij den brand de stad zoo spoedig hulp zond, als herinneringsge schenk zal aanbieden. Ook de vleugeladjudant, kapitein Von Grunune, die zich op last des Keizers naar Aalwind begaf, en zijne vrouw, die hem ver- geselde, out rangen zulke geschenken. vGedurende den tijd der Wereldten toonstelling te St.-Louis laat. do Pennsylva nia-spoorweg een extra sneltrein rijden van New-York naar St.-Louis, een zoogenaundc „vliegtrein", welke drie uren minder over de reis doet. De eerste „vliegtrein" zal van den 11. Mei af 's middags 4 u. 30 min. uit New-York vei - trokken ui den volgenden dag 's middags 6 uur 12 minuten te St. Louis aankon *n. vVolgens een officdccle Engelsche sta tistiek bezat Groot-Br ittaimië den 31eu Maart 445 oorlogsschepen. Frankrijk 399, Rusland 280, Duitschland 213, Italië 204, de vereenig- de Statou 111 en Japen 148. In aanbouw zijn voor Engeland 104. Frankrijk 172, Rusland 42, Duitschland 24, Italië 28. de Vetcenigde Staten 27 en Japan 7. Onder de in aanbouw zijnde Britsche sche pen zijai 8 zoogenaamde „Scouts" verken- ui ngsochepen), een soort, van vaartuigen zoo ais tot dusverre nog geen oorlogsvloot bezat. vDe Hamburg Amorika-lijn heeft aan de „Vulkans-werf te Stettin den bouw opge dragen van eene mailboot, dio allo tot dus ver voor de Duitsche reederijen gebouwde schepen in grootte overtreffen zal. Dc waterverplaatsing van het schip, dat 218 M. lengte, 23 M breedte en 17 M. hoog te krijgt., bedraagt 34.920 ton Het zal 1200 passagiers le en 2c klasse en 2388 tusscheu- deks-passagiers kunnen medenemen, en bo vendien ceno lading van 14.000 ton. Iiets nieuws zal zijn een afzonderlijk res taurant ten dienste van do passagiers, die, als zij dat verkiezen, enkel een passage-bil jet kunnen krijgen, en in 't restaurant gaan eten Het schip moet in 't voorjaar van 1906 gereed rijn. vUit do diamantindustrie. Weder wordt te Antwerpen een poging tot bemiddeling gewaagd tusschen de stakende diamantbewerkers en de patroons. De gou verneur der provincie heeft tegen Zondag avond tot een bijeenkomst uitgenoodigd drie pa toons, drie werklieden en do afgevaardig den van Antwerpen, ter bespreking van een arbitrale regeling inzake het geschil. v-- Op het oogoublik zijn te Weenen on geveer 40.000 arbeiders in de bouwvakken uitgesloten. vDe Fransche anarchiste Louise Michel, heeft met alle artikelen en berichten van dagbladen, waarin meer of minder uitvoerig haar levensgeschiedenis werd meegedeeld naar aanleiding van het bericht, dat zij te Toulon overleden zou zijn, deu spot gedreven door dezer dagen mede te doelen, dat zij ge heel hersteld is en weldra deze stad zal ver laten vTe Antwerpen is een zekere Van der Stichelen aangetast door de slaapziekte, in Congo opgedaan, overleden. Men verwachtte zijn afsterven sedert Maandag, want sedert, dien weigerde hij alle voedsel en kwam niet. meer recht. Bewegen loos in zijn bed liggend, verroerde hij zich nog enkel als men hem aanraakte, doch viel onmiddellijk weer in slaap. Van der Stichelen is blijkbaar zonder pijn of smart, gestorven. Do ziekte van een scheepskapitein, door dezelfde kwaal aangetast, volgt een gelijk- soortigen loop en men vreest dan ook een dergelijk einde. OOST-INDIË. De JavarBodo sdhrijft„Met innig leedwezen zal het offieierskorps de tijding vernemen, dat een zijner dapperste leden, de kapitein M. J. J. B. H. Campioni, aan zijn bij Djeram bekomen wonden is overleden. Weinig dacht men, toen hot vorige jaar deze jonge en veelbelovende officier bij keuze be vorderd werd tot zijin laatst bekleed en rang, dat hij den lande daarin slechts weinige dien ten zou kunnen bewijzen. Weinige, maar gewichtige, want hoe jon? officier ook, was kapitein Campioni balast met een der moei lijkste commando's op Atjeh. „Zijn staat van dienst was dan ook schit terend en generaal Van Heutsz verliest in Campioni een zijner trouwste en bruikbaarste officieren. Met zijn scherpen blik op raen- schen zag die gouverneur, al dadelijk bij zijn optreden in Atjeh, welke onmiskenbare gaven Campioni naast goede militaire eigen schappen bezat als ci iel bestuurder, en op verschillende plaatsen in dat. gewest zal de Atjeher zich diens bestuursdaden nog lang herinneren. „Want de groote tact, die noodig is om met dat volk om te gaan, is niet een ieder gegeven. Zoovele officieren, die in 1898, 1899 of 1900 belast zijn geweest met het civiel go- zag in Atjeh verdwenen nagenoeg geheel uit de herinnering van den Atjeher. doch in de streken, waar Campioni het bestuur ge voerd had, vergat men hem niet. Zijn schoonste werk is wel de pacificatie geweest van Tapa Toean, welk werk wel is waar door zijn voorganger, Colijui, ao uitstekende wijze werd voorbereid, doch waarvan de voltooiing Campioni zich geheel mag toerekenen. De rustelooze vervolging van het adatlioofd T. ben Blang Pidië en de zware slagen, onder het. bestuur van Campioni en onder diens lei ding, aan zijne benden toegebracht, zoodat T. Ben van volgelingen, wapens, macht en invloed beoofd. z;*n toevlucht, in de Al as- landen moest zoeken, liggen nog te versoh in het geheugen, d dat wij de herinnering daaraan zouden behoeven op te halen. „Algemeen word de keuze van den gene raal Van Heutsz toegejuicht, toen Z. E Cam pioni uitkoos om het civiel en militair gezag te voeren in do moeilijkste onderafdeeling van Atjeh. Vast geloofde een ieder dat Cam pioni de zware taak, hem op de schouders gelegd, en die voor menigeen reeds gebleken was een te zware to zijn. met eere zou vol brengen. Iti Seunagan toch moest de paci ficatie van meet af aan beginnen. En die op dracht was te moeilijker, nu de klewangaan- valleti van twee jaren geleden op de colonne Matthes, den vijand het succes hadden be zorgd dat zijn gebied tot het optreden van Campioni toe. met rust was gelaten. Toen daarom deze energieke, jonge man ad dadelijk na zijn aankomst te Mculaboh zijn patrouil les over de Seunagan-rivier vooruitschoof, be greep men dat er spaanders zouden vallen „Aanhoudend kwamen dan ook in den laatsten tijd berichten van klewang-aanval len op onze troepen in hot Seunagansche. En Campioni spaarde zich zelf niet. Waar de vijand zijn slag trachtte te slaan, verscheen die civiele gezaghebber. Soms gelukte het hem, de aanvallen met bloedige verliezen af te slaan, en kort. geleden slaagde hij er zelfs in een in hinderlaag hggenden vijand te ver rassen. Totdat eenige dagen geleden de tele graaf ons de tijding bracht dat Campioni ernstig, doch men meende toen niet levens gevaarlijk, was gewond. Helaas, moest ons leger Campioni verliezen." Hare Majesteit de Koningin gevoelde zich gisteren aanmerkelijk beter, terwijl de pijn veel verminderd is. De toestand van Z. K. H. den Prins blijft steeds goed vooruitgaande. H. M. de Koningin schonk aan het kinderziekenhuis te Dordrecht een gift van f 150. Het gesdhil tusschen Japan en eenige Eunopeesehe mogendheden over een belas- ting-quaosbic, te behandelen voor het Haag- sche hof van Arbitrage, kan eerst in October a. 3. tot eene beslissing komen. Den, 19en dezer wordt de Engelsche gezant dij ons Hof uit het buitenland te 's Graven ha ge terugverwacht. Inter uationa.» 1 Privaat recht, In de op 16 Mei a. s des namiddags te 4 uur in de Tièveszaal te 's Gravenhage te openen vierde conferentie voor internationaal Privaatrecht zal in de eerste plaats aan de ordo zijn de herziening van het traetaat om trent rechtsvordering van 14 November 1896, dat indertijd gesloten is voor 5 jaar, ingaande bij de ratificatie in 1899. welke vijf jaar thans weldra verstreken zullen zijn. Het traetaat is slechts voor den tijd van 5 jaren gesloten om op grond van de inmiddels opgedane ervaring te kunnen beslissen, welke wijzigingen er in wensckelijk zouden zijn. Verder zullen hoofdzakelijk de volgende onderwerpen in behandeling komen lo. het internationaal erfrecht, naar aan leiding van de ontwerpen, reeds in de con- ferentiën van 1892, 1894 en 1900 behandeld. Naar het schijnt zal het thans gelukken op den grondslag van een nieuw ontwerp, door de Nederlandsohe Regeering voorgesteld, eenstemmigheid omtrent dit gewichtig onder werp te verkrijgen. In verband daarmede zal voor het eerst in behandeling komen een van Duitschland uit gegaan ontwerp omtrent de competentie in erf rechtszake n 2o. de gevolgen van het huwelijk en van de echtscheiding ten cpziohte van den per soon en de goederren van de echtgenooten. Het voornaamste bestanddeel hiervan is het i nte rn at ionaa 1 hu w el ij ksgoedere n recht 3o. de curateele, uit een internationaal oogpunt beschouwd. Het hieromtrent voorbereid ontwerp-ver drag sluit zich aan bij het op 12 Juli 1902 geteekend verdrag omtrent de voogdij van minderjarigen 4o. zal ook de internationale werking van het faillissement weder aan de orde worden gesteld. Zoodra alle Staten hunne gedelegeerden zullen hebben benoemd, zal een volledige lijst daarvan worden medegedeeld Van de in 1900 vertegenwoordigde Staten zal waarschijnlijk Denemarken thans niet aan de conferentie deelnemen, terwijl daaren tegen thans ook een 'nict-Europecsche Staat, n.l. Japan, zal vertegenwoordigd zijn. Wa,t betreft de tractaten van 1902, ver nemen wij. dat thans ook de Luxemburgsche Kamer daaraan hare goedkeuring heeft ge hecht. Op de vierde conferentie voor Inter nationaal Privaatrecht zullen als gedelegeer den van Nederland optreden de heerenMr. T. M. C. Asser, mr. E. N. Raihusen, rar, Th. Heemskerk en jhr. mr. J. J. Rochussen. Rusland zal worden vertegenwoordigd door Staatsraad de Mariens, terwijl door Japan benoemd is tot gedelegeerde dr. Kawamura Jozaburo, hoofdambtenaar aan het ministe rie van justitie te Tokio. Bloedplacaten. Bij de aangif teformulieren, voor de vermogensbelasting, die de vorige week zijn rondgezonden, was het navolgende document gevoegd, gedrukt met bloedroode letters en daarom door het Vaderland het bloedplacaat genoemd: Bekendmaking. De wet op de Vermogensbelasting is aan gevuld met eenige bepalingen omtrent na vordering van belasting. Dientengevolge zal voortaan, wanneer na do vaststelling van een aanslag blijkt van een grooter vermogen dan werd aangegeven, nog een aanslag worden opgelegd, en wel voor vijfmaal het te weinig betaalde bedrag. Hetzelfde geldt voor i.angiften waarin ten onrechte werd verklaard, dat het vermogen geen f 13.000 bedraagt. Mitsdien heeft niet het minst de belas tingschuldige zelf geldelijk belang bij bet doen van een juiste vermogensaangifte, 's Gravenhage, den 1st en Mei 1904. De Minister van Financiën, HARTE VAN TECKLENBURG. Bij koninklijk besluit van 28 April 1904 is aan de na te noemen personen ver gunning verleend tot het aannemen der on derscheidingen, achter hunne namen ver meld, te weten jhr. mr. R. de Mareee van Swinderen, Harer Majesteits minister-resident met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Republie ken der Vereenigde Staten van Amerika en Mexico, ridder grootkruis der orde van de Kroon van Rumenië den heer F. M. Knobel, consul-generaal, tevens Harer Majesteits minister-resident te Teheran, de derde rang der eerste klasse van de orde van den Dubbelen Draak van Cuina; den heer P. Smith, consulair ambtenaar van Venezuela en andere Rijken, te Vlissin- gen, officier d'Académie van Frankrijk; den heer D. F W. Prins, consulair agent van Italië, te Schiedam, ridder der orde van ae Kroon van Italië. De directeur van het post kantoor te Amsterdam. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, komt voor do benoeming tot directeur van hot postkantoor to Amsterdam, ter vervanging van den heer Chevalier, in ernstige aanxnerking jhr. Bo- wier, directeur van het postkantoor te Dor drecht. De benoeming is zeer aanstaande. De heer Binger te Haarlem, lid dei' firma Emrik en Binger, is door de Fransche regeering benoemd tot officier de lTnstructi- on Pubüquo. De civiel-ingenieur R. G. Huffelmann, tijdelijk adjunct-ingenieur bij den algemeeaien dienst van den Waterstaat te 's Gravenhage, is met ingang van 1 Juni aanstaande be noemd tot ingenieur bij de Auatolische Spoor weg-Maatschappij voor de afdecling irrigatie van de vlakte van Konia (Klein-Azië) onder leiding van den hoofdingenieur J. H. M. Waldorp. Aan H. M. de Koningin zijn ter lue- noeming van een deurwaarder bij 'iet ge rechtshof te 's Gravenhage voorgedragen de heeren 1. H. L. Dfijks, 1ste klerk ter griffie van gemeld ooilege; 2. A. A van Dijk, deurwaarder bij de Arr.-rechtbank te s Gravenhage, wonende to Scheveningen 3. C. J. Berkel, 1ste klork ten parkette van den procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage. De minister van Financiën maakt be kend, dat in Augustus 1904 examen zal wor den gehouden voor de betrekking van adspi- rant-landmeter van het kadaster, waarvoor ten hoogste tien plaatsen kunnen vervuld worden dat tot. dat examen kunnen worden toege laten zij die op 1 Januari 1904 hun 18de jaar zijn ingetreden, op dat tijdstip den vol len ouderdom van 23 jaar nog niet hebben bereikt en die bij een onderzoek door de com missie voor het examen, bijgestaan door een door dén minister aan te wijzen deskundige, bevonden zijn een gezond lichaamsgestel te bezitten en vrijl te zijn van gebreken, die de behoorlijke waarneming van de betrekking beletten of belemmeren dat het programma voor dat examen is vastgesteld bij koninklijk besluit van 4 April 1891, no. 15, opgenomen in de Staatscourant van 22 April 1891, no. 93; dat de belanghebbenden zich vóór 1 Juli 1904 bij gezegeld request om toelating tot het examen hebben te wenden tot den mi nister voornoemd, met overlegging van a.. het bewijs dat de candidaat Nederlander is; b. zijn geboorte-akte. De heer G. Veen te Giesendam, zal ter beschikking worden gesteld van den gou verneur van Suriname, als tijdelijk ploegbaas- spoorlegger voor de koloniale spoorwegen al daar. De anti-revolutionaire Kiesvereeniging Nederland en Oranje te 's Gravenhage, heeft tot lid van het bondsbestuur gekozen in plaats van den heer Stuyfgaud (niet herkies baar) den heer ds. A. S. Talma, lid der Twee de Kamer, in herstemming met den heer H. do Wilde en verder besloten voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten te candi- decren de aftredende leden de heeren J. D. baron van Wassenaer van Rosande, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot en M. do Mos te Scheveningen, verder steunende den candi- daat van Vaderland en Koning, den heer Teixeira de Mattoe en den eventueel te stel len caudidaat van de R. K. Kiesvereenging. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht 1. Dat in de op 28 April jl. gehouden jaar- lij Ksche algemeene vergadering, de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Fred. Bastiaans, mr. F. S. van Nierop, A. L. G. H. Pichot, mr. M. van Regteren Altena, herko zen zijn en hunne benoeming hebben aange nomen. 2. Dat in plaats van de heeren mr. H. P. Berlago en P. W. Scholten, welke als be stuursleden bedankt hebben, gekozen zijn de heeren F. J. M. van Ogtrop en mr. A. F. van Hall, welke hunne benoeming hebben aange nomen. 3. D'at voor het loopende jaar herkozen zijn tot voorzitter de heer H. C. Veltman, tot vice-voorzitter de heer H. J. de Marez Oyens, tot lid van het dagelijksch bestuur de heer Jules L. N. de Gijselaar en tot penningmees ter de heer W. G. Wendelaar. 4. Dat in de huishoudelijke commissie in plaats van den heer A. C. van Heemskerck Veeckens is benoemd de heer mr. A. F. van Hall. 5. Dat in de commissie voor de fondsen voor den heer P. W. Soholten is benoemd de heel' J. H. Wijsman Hzn. 6. Dat in de commissie voor de noteering in plaats van den heer mr. II. P. Berlage is benoemd de heer F. J. M. van Ogtrop. 7. Dat in de commissie voor de geschillen voor den heer J. II Wijsman Hzn. is be noemd de heer mr. M. van Regteren Altena. 8. Dat behalve de bovenstaande verande ringen in de vaste commissiën de daarin zit tende leden werden herbenoemd. het Vredespaleis. Naar wij vernemen heeft de commissie van advies voor deu bouw van het Vredespaleis thans ook het plan, om het paleis te stichten op de duinen, grenzende aan de waterpartij, tegenover de Scheveningschie Bkxschjes, aam de Regeering ter beoordeeling voorgelegd. Het rapport der commissie bevat o. a. de voorwaarden, voor de uit te schrijven internationale prijsvraag voor de Oarnegie-sticht/ing. Uit goede bron wordt voorts vernomen dat binnen een zeer kort tijdsverloop een uitgebreid rapport verwacht mag worden van de commris-ie van advies over het Vre- des-palies aan den minister van binnenland- sche .zaken. a-Te Loosduinen zal begonnen worden met het bouwen van een vrouwen-paviljoen naast dat voor heeren op het terrein van het krankzinnigengesticht „Oud-Rozenburg." In de plaats van dr. Van der Chijs is tot inwonend geneesheer benoemd dr. Gerritsen van dc Ut rechtse he Hoogeschool. aIn verband met den Hemelvaartsdag en het Pinksterfeest, zal de snelgoederentrein der Staatsspoorwegen voor vervoer van vleesch naar Londen via Vlissingen, van Gro ningen en Leeuwarden naar Vliseigen niet loopen op 12 Mei (Hemelvaartsdag) en 23 Mei (2. Pinksterdag), terwijl op die dagen geen goederen ten vervoer worden aangeno men, evenmin als op Zondag 22 Mei. Op 21 Mei zal die snelgoederentrein wel loopen, op dat liet daarmede vervoerd wordende vleesch op 23 Mei per dagboot verscheept kan wor den. Trambaan Am ster da mH a a r- lem. Deze week schrijft 4© O. H. C. I beginnen te Haarlem de werkzaamheden voor den aanleg van de electrische trambaan A insterda mHaarlem Langs den straatweg zijn nu het leggen der rails, het plaatsen der palen en (bij Sloter- dijk) het verleggen der waterleidingbuizen, zoomede het maken der talrijke verhoogde inrijdammen naar de landerijen, de hoofd eer kaam heden M ij n e ii i n Limburg. Ter ver kenning van een gedeelte van het noordelij ke Staatsmijngebied ten noordwesten van het con cessie-veld „Oranje-Nassau" gelegen, zul len, bericht „de Ingenieur" vanwege het be stuur der Staatsmijnen, binnenkort een drie tal grondboringen worden uitgevoerd tot diepten vam resp. 600 a 700 M., z, 50 a 300 M. en 300 a 350 M. onder maaiveld. Deze boringen houden verband met den voorgenomen aanleg van een tweede Staats mijn in bovengenoemd gedeelte; de hoor plaatsen liggen in de gemeenten Amstenrade en Heerlen, niet ver van de noordgrens van genoemd concessie-veld „Orauje-Naissau" ver wijderd. De uitvoering van de boringen, is opgedra gen aan de „Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige wer ken" te Haarlem, dezelfde maatschappij die in het vorige jaar ook d© grondboring in het Mijn veld B, voor de Staatsmijnen uit voerde. Zondagsrust aan gasfabrie ken. Verleden jaar werd aan de gasfabriek te Zaandam een proef genomen om de zomer maanden des Zondags niet te werken. Dit jaar wordt dit wederom gedaan. Van 1 Mc: tot einde Augustus zal de algeheel© Zondagsrust aan de gasfabriek ingevoerd' 'zijn. Men meldt uit Groningen aan de N. R. Ct.: „De heer J. E. Scholten, alhier, lid der Eerste Kamer, zet zijn plan door om eene Vereeniiging te stichten, met bet doel cur- susseai op te richten, ten einde personen op te leiden, die ouderwijs kunnen geven in handenarbeid. Behalve de schioolautoriteiten zijn nog als leden der commissie benoemd, welke in het Voorloopig Ooiuité zitting hebben mr. V J. baron vain Weideren Rengers te Leeu warden en mr. J. J. Nijsingh te Meppel, leden der Eerste Kamer, mr. Willing©, lid der Tweede Kamer, te Assen, dr. B. van der Meulen te Aasen, mr. C'. J. Prak, mr. C. A Romer, beiden te Leeuwarden. Bereids heeft rar. Wïllinge de benoeming aangenomen. De vereeniging zal aioh uitstrekken over de drie noordelijke provinciën." Wijl vernemen dat de gevangenisstraf, waartoe de kapitein-kwartiermeester van het N. O.-I. leger B. met verlof hier te lande en te 's Gravenhage woonachtig, door den krijigsraad was veroordeeld1 teT zake van mishandeling van de bij hem in dienst zijinde kinderjuffrouw, naai- aanleiding van een door hem ingediend request om gratie aan Hare Majesteit de Koningin is veranderd in eene geldboete van vijftig gulden. Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag van de vorige week is voor de rechtbank te Roer mond met gesloten deuren de zaak behan deld tegen zekeren Weekers, zich noemende natuurheelkundige, indertijd gearresteerd wegens niet te noemen behandeling. Een 35- tal getuigen werden gehoord, waaronder 4 deskundigen. Het O. M. eisohte 12 jaar ge vangenisstraf. Het opgebrachte visschers* v a a rt u g. Uit Leer wordt gemeld, dat do schipper van de stoomtrawler Zeehond, uit IJmuiden, die oen 24sten April door een Duitsche torpedo-boot, belast met de bescher ming van de visscherij in de Noordzee, bij Norderney binnen de grens van drie mijlen van de kust visscheude werd aangetroffen, doer de trafkamer te Aurich is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met verbeurd verklaring van bet vischtuig. Hoe men de Drankwet tracht te ontduiken. Een Rotter- damsebe „bierhuishouder" .tapt zg. aan „lo geergasten". Wanneer bij heon een bezoeker om een borrel vraagt, is de wedervraag: „Logeert u bij me? Zegt u neen, dan mag ik u niet tappenzegt u ja, dan wel". In 99 van de 100 gevallen zegt de bezoeker „ja". Zijn naam wordt dan in het nachtregister geschreven. Heeft de bezoeker zijn bekomst, dan krijgt hij berouw en vertrekt; de kaste lein kan hem niet dwingen om te blijven Het O. M. bij het kantongerecht te Rot terdam, waarvoor deze slimmigheid werd aan gebracht, zette echter uiteen, dat 't zóó niet de bedoeling der Drankwet is. Bekl. weet vooruit, dat de lieden na het gebruik van drank weer vertrekken, en tapte dus niet alleen zonder „vergunning", maar zou zelfs een „vergunning" niet eens verlangen, als zijn methode opging. De eisch was dan ook f 3 boete. Aangehouden. De 19jarige E. M. Jaspers en de *o-jarige Th. Goeman, de jon gelui die er van door gegaan waren en wier aanhouding door de politie te Rotterdam weid verzocht, zijn Donderdag avond in de Hoogstraat aldaar aangehouden. Uit hun verhoor bleek, dat beiden Maandag naar Dordrecht waren gereisd en verder naar Ant werpen. Uit geldgebrek waren zij terugge komen. Tegen G. is proces-verbaal opgemaakt we gens schaking, terwijl het meisje op last van den vader is opgenomen in het Doorgangs huis. Aangehouden. Door de politie te Amsterdam is een negentienjarige kan toorbediende aangehouden, wiens opsporing verzocht was door de Duitsche Justitie. Hij heeft zich te Hamburg schuldig gemaakt aan verduistering van 2000 Mark.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2