BINNENLAND. geïnterviewd, verklaarde, dat do bezetting van Port Arthur meer dan 25.000 man sterk i is. De Japanners zouden voor de inneming van «'e vesting 150.000 man noodig hebben I en ook dan n.tg niet zeker zijn van hunne j zaak. De commandant van do Petropawlowsk, Jakowlew, die om zijne wonden te herstel- len, te Petersburg .vertoeft, is daar geinter- j viewd door den correspondent van de Echo de Paris. Over het lot van admiraal Ma-ka- row ondervraagd, zeide hij: ,,Hij was op de brug. op en neer wande lende met een ander admiraal. Bij het go- luid van de ontploffing, .trok hij zijn jas uit, klaar om in zee te springen. Maar op hetzelfde oogenblik werd hij gedood door de neervallende masten." Hij verhaalde verder nog, dat Makarow de reede niet had willen laten afvisschen naar mijnen, omdat hij het onmogelijk acht te, dat do Japanners 's nachts mijnen had den kunnen leggen. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat er goede reden is om te raeenen. dat generaal Koeropatkin geen Japansehen aan val to Liaojang afwacht, maar zelf don aan val zal beginnen. De divisie van generaal Kondratowitsch, meer dan 25.000 man sterk, is tusschen de beide Japansohe legers geschoven om hunne "vereeniging te voorko men. Men gelooft, dat generaal Kuroki nu tie kozakken van Renncnkampf achter zich heeft en do divisie van Kondratowitsch voor zich en in zijne flank. Een algemeene Rus sische opmarsch van Liaojang uit is moge lijk. omdat de strijdmacht van Koeropatkin in de laatste drie weken aanzienlijk ver sterkt is. Bi; den aanval op Port Arthur is ccne ge wichtige rol toegedacht aan de vijfde divisie van het derde Japansohe leger. Deze divisie is nagenoeg geheel samengesteld uit veteranen, die streden in den oorlog tegen China velen van hen namen deel aan den weiges 1 aagtion aanval op Port Arthur in dieu oorlog. Do volgende oorlogsberichten betreffende Japan zijn ingekomen: Tokio, 30 .l/W. Generaal Okoe bericht, dat do Itussen Chenkenchempu, Iluangsjou en Liushutun verlaten hebben. Ton Oosten van Chenkenchempu zijn geen Russen gezien Een detachement onder bevel van generaal Nakamoera bezette Vrijdag Liushutun en maakte zich meester van 4 kanonnen. Generaal Kocroki bericht, dat eeu detache ment Zaterdag bij Aiyanopienmen, ten noord oosten van Fengwangtsjeng, 2000 kozakken aanviel en versloeg. Het gevecht begon om half elf 's morgens en eindigde een uur la ter. Do Japanners verloren 4 dooden en had den 28 gewonden. De Russischo verliezen zijn onbekend. Generaal Kocroki bericht voorts nog, dat een reeks kleiuere schermutselingen heeft plaats gehad, waarbij 8 Russische verkenners gevangen genomen werden. New-York, SO Mei Volgens te Washington ontvangen berichten hoeft eeno nieuwe Ja- panache legerdivisie Japan verlaten. Ofschoon de bestemming van dezo troepenmacht niet gemeld wordt, veronderstelt men, dat zij zal trachten de Russische achterhoede in het noordoosten van Koren, in te sluiten en de Russische cavalerie af te snijden, die de ver bindingslijnen van het leger vau generaal Koeroki bedreigt. Tokio, 20 Mei. (Chronicle). 10.000 Russen zijn in jonken do Liao-rivier opgezon den naar Ti eh ling, omstreeks 50 mijlen ten noordoosten van Mockden. De Russen leggen pontons over do rivier boven Nioctsjwang. Men verwacht, dat do aanval op Port Ar thur ongeveer den 15. Juni zal beginnen. De dagbladcorrespondenten vertrokken den 10. van hier om in tijds aanwezig te zijn bij do inneming, dio omstreeks 20 Juni wordt verwacht. Tokio, S0 Mei.. (Daily Telegraph). Gene raal Kuroki bericht, dat den 27en oin 6 uur 9 morgens de Russische luitenant Ro- gofusky en Seven manschappen van het eer ste Argunsky regiment, die uit waren op verkenning op ïast- van generaal Rennen- kanrpf, bij Taiohiaputee gevangen genomen werden .Verder wordt bericht, dat eeno pa trouille van Russische officieren, die in den rug van do Japansche troepen eeno verken ning deed. gevangen genomen is. De officie ren werden» mcerendeels gedood of gewond slechts weinigen ontsnapten. SjanghaiSO Mei. (Morning Post). Ver scheidene Japansche transportschepen zetten troepen aan land aan de noordoostelijke kust vau Korea, Volgens een telegram van de Matin uit Peking, wendt de oorlogspartij alle pogingen aan, om do Chineesche regeering tot het prijs geven van hare onzijdige houding te bewe gen. Vier oensoren onderwierpen een rapport, in dien zin aan den Keizer, maar de rogeo- ring schijnt daarop niet te willen ingaan, al thans niet op dit oogenblik. De verdere ge beurtenissen in Mandsjoerijc zullen aan de Chineesche negeering bare houding voor schrijven. Allerlei To Verviers zal in 1906 oen. internatio nale zangwedstrijd plaats hebben bij golegen- lieid van liet 50-jarig jubileum der zangver- ccnigingen l'Emulation eb TOrphéon. vTe Osnabrüak zal van 23 tot 25 Augus tus a. s. het elfhonderdjarig bestaan van het „Gymnasium Carolinum" warden gevierd, welk gymnasium door Karei den Grooto werd gesticht. vOp de Russisohe spoorwegen worden vrijwillige stations-brandwoercorpsen opge richt, gevormd uit het beambten-personeel evenals de leiders dier oorp6on. Op alle sta tions zullen de noodige brandweermiddelen aanwezig rijn. Deze maatregel is genomen, omdat do meeste stations in het vrije veld, ver van steden en dorpen liggen. vEen kachel tegen de warmte, een ver koeliugskachel, is door een Amerikaanse!» ingenieur, den beer Moore, te Washington, uitgevonden. Die kachel wordt „gestookt" met ijsbri- kettcu. Bij het smelten daarvan wordt het water door buizen afgevoerd en de afgekoelde lucht wordt, na door ten laag fijn ijs met zout nog kouder te ziju gemaakt, door het vertrek verspreid. vDe groote prijs der tontoonstellings- loterij van Luik - - 100.000 francs is ge trokken door eene waschvrouw. Zij had dat lot en nog een ander gekocht van eene arme courant» nvrouw. die met eenige voor een klant gekochte loten was blijven zitten en zij werd nu op deze wi,ze door de fortuin beloond voor hare goede daad. vDe politie van Aken heeft twee dienst meisjes aangehouden, die gepoogd hebben hunne meesteres te vergiftigen. Zij hadden eene hoeveelheid phosphor ge mengd in do thee, die voor het huisgezin bestemd was. vUit Stuttgart meldt men. dat zware onweders geheel Wurtenburg hebben geteis terd. De spoorbanen rijn versperd door grond- afschuivingen en de wijngaarden zijn ver woest. Te Heilbronn is een man door den bliksem gedood. In vele streken is de oogst verwoest. Slaten-Oeneraal Drankwet. Door de Regeering is wederom eene Nota van Wijziging ingediend, in hoofdzaak redactiewijzi gingen betreffende. Een aantal bepalingen wor den toegevoegd aan art. 5e. Zoo wordt o. a. be paald, wat gebeuren moet indien eene gemeente, welke voorkomt op de geldende lijst, betreffende de splitsingen niet voorkomt on de om de 5 ja ren vast te stellen nieuwe lijst en omgekeerd. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 31 Mei 1904 bevat do volgende oninklijike Beslui ten.: op verzoek eervol ontslagen uit den mili- taireu dienst do generaal-majoor F. M. van Panthaleon baron van Eek, inspecteur der genie, onder dankbetuiging voor de veeljarig© diensten door hem aan den lande bewezen en onder toekenning van den rang van luite nant-generaal benoemd bij do genie bij den staf van het wapen tot generaal-majoor-inspeoteur van het wapen de kolonel H. van 't Sant. com mandant in het 1ste genie-comniandement onder toekenning van pensioen op verzoek eervol ontslagen uit d n militairen dienst de luitenant-kolonel op non-activiteit L. G. ba ron van Boet zeiaer. van de cavalerie do kapitein J. H. C. Sluiter, van het 2c regiment vesting-artillerie en de ritmees ter J. C. van Alphon, van het 2e regiment huzarenaan laatstgenoemde is de rang van majoor verleend benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde G. H. van Soest, bestuurslid van het Indische Genootschap; bij het aan het dep. van koloniën verbon den Technisc.i Bureau a. bevorderd tot ingenieur 3. klasse de adjunct-ingenieur J. C. Ankersmit; b. bevorderd tot adjunct-commies de 1ste klerken B. G. D. Muijt en .T. L. Schootman c. aangesteld tot adjunct-ingenieur dc civiel-ingcnieur H. de Groot, thans tijdelijk bij genoemd bureau werkzaam; Naar de ,,'s Hert. Crt." verneemt, ..n het reeds aangekondigde bezoek van H. M. ide Koningin en Z. iv. H. den Prins dor, Nederlanden aan 's Hcrtogenbosch en de provincie Noord-Braba"ïit, worden tegemoet gezien omstreeks .'half Augustus. Als dagen van het bezoek werden naar genoemd 16, 17 en 18 Augustus. *-H. M. de Koningin-Moeder heeft f 100 geschonken aan de Koninklijke Verecniging ..Het Eeretecken voor belangrijke krijgsver richtingen te "s Graven h age. ten bate van de door do vereeniging ondersteunde weduwen en weezen. De minister van oorlog, generaal Ber- gansius, is voornemens a. s.Woensdag met zijn adjudant een bezoek to brengen aan de kazerne te Haarlem. Dit bezoek zou gisteren plaats hebben maar de minister word verhinderd, omdat lüj de begrafenis van generaal Van der Star, oud-chef van den genera len stafv wonschte bij te wonen. De Commissie voor het Erfrecht van hot Congres voor Internationaal Privaat recht vergaderde gisteren van 9 tot 1 uur. Daarna hield het congres van 2tot 6 ure algemeene vergadering tor behandeling van het ontwerpverdrag betreffende de curateele. Heden ochtend ten half tien werd weder eeu algemeene vergadering ge.houden, tor beëindiging van do behandeling van het ver drag betreffende do curateele en om de be handeling van het verdrag nopens het fail liet-recht aan te vangen. Men verneemt dat behalve de Pen sioenwet ook do Zondagswet naar den Raad van State verzonden is en dat de Pensioen wet bedoelt een rijksbijdrage van f 6,000,000 toe te wijzenook de vrouwen der gehuwde werklieden zonder extra-premie betaling iu de verzekering tegen invaliditeit en ouder dom to docu doelen en hen, die nu reeds 65 jaar oud of invalide zijn, te gemoet te komen met een vaste bijdrage. Naar het „Dagblad"' verneemt, zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend naar aaanleiding van d*> dezer da gen te Parijs gesloten internationale overeen komst omtrent den zoogonaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. In haar advies aan do Koningin doel de de spoorweg-enquête-oommissie mede, dat door den minister van waterstaat, handel en nijverheid een nader advies aan de commis sie was gevraagd omtrent enkele speciale punten. Naar wij vernemen zal dit nadere advies door de commissie in do tweede helft van Juni e.k aan den minister worden uitge bracht en loopen over artikel 113 van het algemeen reglement voor don dienst, en over reglementen en loonregelingen door de •Spoorweg-maatschappijen bij den mintister ingediend. Men schrijft uit Arnhem aan de Tel., dat het vrij zeker is dat do burgemeester an Arnhem, baron Sweerts de Landas Wij- borgh, burgemeester van Den Haag zal wor den. Het hoofdbestuur dor Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland en zijne koloniën heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het ver zoekt dat de openbare behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der wet op het notarisambt, nog dit zittingsjaar plaats vinde. De heer en A. Franssen Herderschee, le luitenant- van den Topografischen dienst van het O -I.-leger, C. H. de Goejo, luitenant ter zee 2e kl., en G. M. Versteeg, medicus, die de Gonini-expeditie tot zulk een goed einde hebben gebracht, zullen 1 Juni a.-s. naar Suriname vertrekken, door de commis sie tot wetenschappelijk onderzoek van Suri name uitgezonden met het doel de bronge- bieden van de Tapanohoni en do Suriname- rivier te verkennen; alsmede om het geberg te dat deze rivieren insluit, in kaart te bren gen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is genoemd tot- scheikundige aan het rijks-landbouwproefstation te Hoorn dr. H. P. Muntendam, thans assistent aan het 'ijks-landbouwproefstation te Wagenïngen. Zaterdag herdacht de heer A. W. Thöne, auditeur-militair bij den krijgsraad te Haarlem, zijn 25-jarige dienstvervulling als zoodanig. Van vele zijden gewerden hem blij ken van belangstelling, terwijl zioh eene com missie gevormd had, waarin burgerlijke on militaire autoriteiten, leden van de rechter lijke macht enz., zitting hadden. Deze bood den lieer Thöne een huldeblijk en een maal tijd iu „Do Kroon" aan. Mr. Thöne begon zijn loopbaan als grif fier aan het kautougerecht te Beverwijk, in 1877, werd in 1877 benoemd tot substituut griffier bij de rechtbank te Haarlem, en twee jaren later tot auditeur-militair, in welke funetiën de heer Thöne zich de algemeene achting verwierf. In de gisteren middag gehouden jaar vergadering van het Indische Genootschap te s Gravenhage, heeft de waarnemende voor zitter, de heer Kiolstra, namens den minis ter van koloniën, den heer G. H. van Soest, eenige overgeblevene der oprichters van het Genootschap, medegedeeld, dat H. M. de Ko ningin hem bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Genootschap heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje-Naosau. De heer Kielstra overhandigde den benoemde het kruis. Voorafgegaan -door eene deputatie van de# Koninklijke vereeniging „Het Eeretoe ken" en gevolgd door tal van. militaire auto riteiten, werd gisterenmiddag op Oud-Eik et» Duinen te 's Gravenhage grafwaarts geleid het stoffelijke overschot van den gepension neerden luitenant-generaal J. M. van der Star. Onder hen, die rond de groeve geschaard stonden, om den ontslapen opper-officier oen 1-aatsten afscheidsgroet te brengen, werden o. a. opgemerkt de minister van oorlog met zijnen adjudantde chef en de sous-chef van den generalen staf en onderscheidene gene raals. Luitenant-generaal Kool wijdde een ge voelvol woord ter nagedachtenis van. gene raal Van der Star, dien bij schetste als een goed, braaf mensch, en als een hartelijk deelnemend vriend- Ter eerbiediging van den wensch van den ontslapen wapenbroeder, onthield spreker zich aan het graf uit te weiden over le hoogst eervolle loopbaan van generaal Van der Star. Boelo Luit jeu Tijdens, f Men schrijft aan de ToL: „Te Drieborg, Groningen, overleed Zater dagmorgen, zooals reeds gemeld is, na een ernstige ziekte van eenige weken, in den ouderdom van 45 jaar, de heer B. L. Tij- dc"<?. oud-lid der Tweede Kamer, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Den 7en October 1858 geboren te N. Beer- ta, Groningen, alwaar hij de lagere school lieeocht, bezocht hij later het gymnasium te Winschoten. Ofschoon landbouwer in zijn hart, toonde hij reeds vroeg, dat ook de publieke zaak in hem een krachtig verdediger vond. In het jaar 1886 vestigde hij reads de aandacht op zich, door het voorstellen en verdedigen van eeu motie, gericht op de invoering van een algemeene rijksinkomstenbelastiug, als nage noeg eenige belasting. Don 24srten Juni 1891 werd hij voor het district Winschoten als lid der Tweede Ka mer verkozen, in 1894 en '97 als zoodanig herkozen. In '98, bij gelegenheid van de troonsbe stijging van H. M. de Koningin, werd ook de heer Tijdens benoemd tot ridder m de orde van den Ned. Leeuw. Had hij in de verkiezingsdagen van '91 op verschillende vergaderingen gewezen op het dringend noodige van de kanalisatie van Wcsterwolde, kort na zijne benoeming kwamen op zijn initiatief tal van mannen in ..De Harmonie" te Winschoten samen en werd. na een gloedvolle rede van den heer Tijdens, de „Vereeniging tot bevordering van de Kanalisatie van Westerwolde" opge richt. Hij werd voorzitter en bleef het tot zijn dood. Dinsdagmiddag zal het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde worden toever trouwd." Te Steenwijk is op ruim 72-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. G. W. A. van der Wijck. kantonrechter aldaar en lid der Pro vinciale Staten van Overijsel. De heer Van der Wijck was vroeger ook langen tijd lid van den gemeenteraad van Steenwijk. De overledene was ridder in de orde van den. Ned. Leeuw. Te Valkenburg (Limb.) is overleden de heer mr. J. M. Smits, vroeger kanton- rechfer te Nijmegen. To 's Gravenhage overleed op ruim 62- jarigen leeftijd de heer R. N. van der Maa- ren, oud-hoofdcommissaris van politio to Leiden. Vrijzinnig-Democratische Bond. In „Parkzicht" te Amsterdam hield Zaterdag, onder leiding van den heer mr. E. Fokker, vice-voorzitter, do Vrijz.-De'mocra- tische Boud zijne jaarlijksche algemeene vergadering. De heer Fokker deelde «mede, dat mr. A. Kerdijk, de voorzitter, wegens ongesteldheid in 't buitenland vertoeft en daardoor ver hinderd was de vergadering te leiden. Hij uitte de beste wenschen voor zijn spoedig herstel en stelde onder applaus voor, den ÏÏecr Kerdijk door een telegram blijk te geven vam de sympathie der vergadering. Het jaarverslag vermeldt o. a. dat in ge noemd jaar 8 nieuwe vereenigingen zich bij den bond aansloten, welke thans telt 38 af- deelingen met te zamen 2246 leden. Het aantal personecle leden steeg van 265 tot 382. Van do propaganda-geschriftjes werden 36000 verspreid. Werkzaam waren de vol gende commissiën van rapport le. Voor liet landbouwvraagstuk de hee- ren mr. E. Fokker, voorzitterH. D. Eb- bensi, P. Hofstra, Z. Middelkoop, C. Nobel, A. Rauwerda. U. G Schilthuis Jzn., J. Wel- leman en J. Boer Hzn., rapporteur. 2. Land verdediging: J. C. Swavimg, voor zitter; G. C. A. Fabius, J. P. van Rossim, mr. H. J. Tasman en mr. F. A. van E-ngen, rapporteur. 3. Vraagstuk der gemeentefinanciën Mr. A. Kerdijk, voorzittermr. A. van Gijn, C. T. Knottenbelt, mr. H. P. Marchaoit, mr. E. E. van Raalte, nrof. mr. M- W. F. Treub en de heeren r»r. E. M. Meyers en mr. F. G. Schalkwijk, als secretarissen. 4e. Wettelijke ziekteverzekering: prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, voorzitter H Lubbers, dr. W. A. Poort, J. W. C. Tel- Tegen en dr. D. van Embidcn, rapporteur. In behandeling kwam im de eerste plaats landbou w-paragraaf van het program van den Bond. De landbouw-paragraaf luidt als volgt: Op het gebied van den landbouw verlangt de Bond, ter zake van den eigemdom en het gebruik van. den bodem dat aan publiekrechtelijke lichamen wor de toegekend een deel der winsten, voort vloeiende uit stijging der grondwaarden, ontstaan zander toadoen des eigenaars; dat aan de gemeenschap recht op de voor ha-ar huishouding of voor verbetering van cultuur noodige gronden, behoudens schade loosstelling, worde toegekend door a. uitbreiding van het onteigeningsrecht, zoowel voor de gemeenten als voor den Staat, zoodat gronden kunnen worden ont eigend, onder meer om die, hetzij aan klei ne landgebruikers of tuinbouwers voor ze'f- standig bedrijf, hetzij als tuingrond aan veld- of fabrieksarbeiders, in pacht te geven b. openstelling der gelegenheid voor pu bliekrechtelijke lichamen of voor daartoe op gerichte vereenigingen, om woeste of vergra- ven gronden, plassen, moerassen, duinen enz, te onteigenen, voorzoover deze niet door de eigenaars zeiven op doelmatige wijze in cul tuur worden gebracht; dat, ook door regeling van de belastingen, gebruik door den eigenaar bevorderd worde boven ingebruikgevmg door den eigenaar geldbelegger dat ruilverkaveling worde ingevoerd, zoo noSdig met geldelijken steun van den Staat dat- het gebruiksrecht wettelijk geregeld worde, ten deele met dwingend recht, zóó dat a. den gebruiker ten goede komen de door hem aangebrachte verbeteringen aan land en hoeve b. de verpachter wordt verhinderd alle risico van het bedrijf en van den marktprijs te laden op den pachter c. een langdurig gebruiksrecht wordt- be vorderd d. de bijzondere wettelijke bevoorrech- ting van den verpachter boven andere scbuld- eiscliers wordt opgeheven; e. door instelling van pachtcommissiën, waarin eigenaar, gebruiker en arbeider zijn vertegenwoordigd, gelegenheid bestaat, zoo voor net geven yan advies bij verpachtingen als om toe te zien op de naleving van de pachtovereenkomst, in het bijeonder voor zooveel betreit bepalingen van dwingend recht. Voorts verlangt de Bond: bevordering van coöperatie, zoowel opliet gebied van het kredietwezen als op dat van de verwerking en den. aan- en verkoop van grondstoffen hervorming van het hypotheekstelsel in den geest van het Torrens-stelsel instelling eener landbouwvertegenwoordi- gincr. waarin aan eigenaar, gebruiker en arbeider invloed worde toegekend wettelijke regeling van den rechtstoestand der landarbeiders in verband ook met het pachtcontract, uitbreiding der Ongevallen^ wet. tot den landbouw, invoering van een maximum-arbeidsduur, met inachtneming van de eigenaardige eischen van het land bouwbedrijf, beperking van vrouwen- en kin- der-arbeid herziening van de bepalingen in zake de jacht, waarbij op den voorgrond sta, dat de gebruiker van den grond het toebrengen van scnade aan de gewassen niet behooft te ge- doogen bevordering van don afkoop van het '-ien.d- recht; behoud door den Staat en door gemeenten van hun eigendom toeomoorende gronden. De paragraaf werd met eenige geringe wij zigingen aangenomen. O. m. zal worden op genomen de wenschelijkheid van de bevor dering van landbouwonderwijs, veeteelt, zui- vel-productie en zoetwatervisch teelt. Hierna werd in de plaats van mej. J. M. E. Kerlen, die bedankt had, tot lid van het hoofdbestuur gekozen mevr. W. Wijnaendts FranckenDyserinck te 's Gravenhage. Na een huishoudelijke vergadering werd de ontwerp-Defensie-paragraaf aan de orde gesteld. Deze luidde als volgt I. Do Bond is van oordeel, dat d© onaf hankelijkheid en de neutraliteit van ons land door een volksleger het best gewaarborgd wordt- en verlangt dienaangaande a. WeerpMohi voor eiken Nederlander, daartoe in staat. b. Verplichte gymnastische oefeningen voor allo jongens tot hun 16e jaar. c. Het stellen van regels bij de wet ten j aanzien van 1. het voorbereidend en locaal militair on derricht met verplicht© deelneming van alle middag reden 1 boot p vertra-s rijden mcnscl ucn ga jongelingen van 16 tot 20 jaar; 2. het houden van scliietoefeningen van do verpliohte deelneming er aan 3. den eersten oefeningstijd voor do v schillende wapens met een zoo kort moge li; verblijf in de kazerne, naar het beginsel va algemeenen dienstplicht; 4 die herhalingsoefeningen; 5. de militaire opleiding in haar geheeli omvang. d. Organisatie van de weermacht des voll bij de wet, maar het beginsel eener territ iale indeeling. e. Vervanging van beroepsofficieren en lx roepskader door militie-officieren en militi kader. f. Een stelsel van weermiddelen naar 1» beginsel, dat allereerst steun in de nat-uu lijke sterkte van ons terrein wordt gezocht e slechts de hoogst noodige permanente verste kingen iu eenvoudigen zin aangelegd den. g. Afschaffing van de afzonderlijke spraak voor militairen. II. Do bond is van meening dat zooi wat liet moederland a.ls wat onze koloniëi betreft, de taak der zeemacht een onder; schikte moet zijn en de verdediging te Ij hoofdzaak is. Dientengevolge wenscht de bond a. Opheffing van die bestaandle eskader van gepantserde schepen. b. Uitbreiding der torpedovloot. c. Een vrijwillig dienend personeel zoo wel met het oog op het langdurig verblijf ii Ned.-Indië als wegens de kostbare en lamg durigo vakopleiding. d. Kazerneering van het niet-varend© per soneel. e. Opheffing van de werven te Amsterdan en te Hellevoetsluis. Uitsluitend behoudi vai de werf te Willemsoord, tevens arsenaal. f. Alle uitgaven voor de zeemacht ten lasti van het departement van Landsverdediging to brengen. g. Afschaffing van de afzonderlijke recht spraak voor de zeemacht. III. De bond is van meening, dat do uit voering van bovenstaande maatregelen moet geschieden door één ministerie van Landsver dediging, ter vervanging van de thans go- scheiden ministeries van Oor-log en Marino. De heer Brouwer (Utrecht) stelde voor, wegens het late uur, de discussies hierover te verdagen. Sommige afgevaardigden steun den dit voorstel. Prof. Treub gaf in overweging, dezen dag' de algemeene beraadslagingen te voltooien. Dit werd goedgekeurd. De heeren De Jong Middelharnis) er* Gast (Sommelsdijk) brachten eerst een mo tie ter tafel, luidende: „De algemeene vergadering draagt a,a.r( het hoofdbestuur op zich to wenden tot de Hooge Regeering, opdat bij de aangekondig de wijziging vap de Leerplichtwet lo. voor die gevallen, waarin armoede de bijverdiensten van heit kind onmisbaar maakt voor het gezin, een vergoeding van rijkswege (of gemeentewege wordt uitgekeerd in den geest van de reeds bestaande uitkeeringen aan miliciens-kostwinners van gezinnen 2o. de werkgever strafbaar wordt in stede van de ouders; 3o. d© thans op de overtreding gestelde straffen, met name de gevangenisstraf wordt vervangen door een regeling in den geest van het in Duitschland en Zwitserland ge volgde stelsel. DC overweging vam dit denkbeeld werd aan hot hoofdbestuur overgelaten. De discussiën over de defensie-paragraaf waren zeer uitvoerig, doch voerden nog tot geen resultaat. De heer J. P. van Roi .utn verdedigde het standpunt van de minderheid1 der commissie, voor zoover betreft do wen schen omtrent de zeemacht- De beraadslagingen eindigden met de aan neming van een motie van mr. J. Limburg, strekkende de wenschen ten aanzien van de landmacht in strekking en hoofdzaak goed te keurein en ze op een volgende vergadering in details te behandelenen de oommissie uit te noodigon de zeemacht-paragraaf na der in studie te nemen. Do vergadering werd hierna gesloten. Naar het Hbld. verneemt, heeft het Deutsches Theater te Berlijn, dat in het vol gend seizoen onder leiding van dr. Paul Lin- dau zal staan, „Schakels" van Heijermans ter opvoering aangenomen. Rembrandt-Theater. De heer Henri Verstraete, sedert kort directeur van het Rembrandt-tkeateradlverteert, dat hij wegens verschillende onvoorzien© omstandig heden voor het directeurschap heeft bedankt, en beveelt het publiek zijn „sympathieken op volger", den heer Max Gabriël (dio vroeger dirigent in het Rembrandt-theater was) met warmte aan. '-Het Paleis voorVolksvlijt. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft in Mei 1903 aan de directie vau het Paleis •voor Volksvlijt aanzienlijke veranderingen gelast, ter vermindering van het brandge vaar. De directie heeft toen over verbou- wing gedacht en plans daartoe aan B. en W. voorgelegd, die er echter zoovele veran deringen in verlangden, dat thans besloten is, te doen wat B. en \V. aanvankelijk heb ben geëiseht. Hiermee hoopt de directie van Volksvlijt tijdig klaar te komen voor het aanstaande seizoen. Het concertgebouw-conflict. Naar do Tel. verneemt hebben do orkest loden van het concertgebouw door hun orga nisatie met name de vereeniging „Sempre Crescendo", waarvan al die orkestleden lid zijn hun grieven tegen hun leider, den heer Willem Mengelberg, kenbaar gemaakt aan het bestuur van het concertgebouw, mett verzoek om op dat schrijven, waarin ook de weg is aangegeven om tot betere toestanden te geraken, bescheid te mogen hebben vóór of op 1 Juni a.s. In April 1905 zal in Algiers het 14e Orientalisten-congres worden gehouden. De firma E. J. Brill te Leiden is ook voor dit congres als agent voor Nederland en België aangesteld. Men kan zich van nu af aldaar van kaarten van lidmaatschap voorzien. Le den betalen f 10; dames, de leden vergezel lende, kunnen kaarten bekomen voor f 5. Beide geven recht op eene oventueele reduo a;jn staa

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2