32§. Eerste Blad. 3 JaargHiig. Zaterdag 11 Juni 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. iter winkels van den ouden en nieuwen tijd. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS •r 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post1.75. ftonderlijke nummers- 0.05. eze Conrant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. dvertentiën, mededeeKngen enz., gelieve men vóór 10 uur 'g morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PEIJ8 DEK ADVEBTENTIÈN Van l-r« rcg.lif J.7». Elke regel meer- Ö.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeeljge bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bjj abonnement. Eene oiroulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. kan hen, die met I Juli a. a. dit blad inteekenen, worden nummers die gedurende de tand Juni nog zullen ver- hijnen, KOSTELOOS toege- nden. Politiek Overzicht. De presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten. ie verkiezing van den president en den fc-jpre&ident der Vereenigde Staten voor vier-jarige tijdperk, dat met 1 Maart 5 begint, - houdt reeds geruimen tijd de abare meening in de groote republiek be- 1 Dat is steeds het geval. De ingewikkel- wijze, waarop deze verkiezing geschiedt, do toebereidselen, die zij noodig maakt, i cene eerste oorzaak, dat de verkiezings- jtocht vroeg moet beginnen en lang moet Én. Een tweede reden daarvan is, dat in Fereemgde Staten de president een partij- i is, niet een man die boven de partijen t, zooals met de gekroonde hoofden het tl is. Daaruit volgt, dat de politieke par- i in de Unie hetzelfde belang heb- bij een president van hunne keuze, als zij Frankrijk b.v. hebben bij het bestaan van ministerie samengesteld uit mannen van no richting. De politiek beheerscbt dus veldtocht, die voorafgaat aan de verkiezing den president op den eersten Dinsdag November, geheel. Iet het gewichtige -verk van het stellen candidaten is het geheele land gemoeid, iederen staat kiest, eene algemepne partij- {■adering, eene „conventie", een voorloo- in candidaat en wijst de gemachtigden die dezen zullen steunen rp de „natio- conventie de groote partijvergadering het geheele gebied der Unie, waar de nitieve candidaat zal worden gesteld. De ionale conventie van de republikeinsche oij die thans het presidentschap in handen ft, zal gehouden worden te Chicago, die de tegenpartij, die democraten, te Sint- iis. Ie convention van de verschillende staten iben plaats gebad en hebben hunne ge- ihtigden aangewezen, aan wie het stellen de definitieve candidaten is opgedragen, choon de Jast, die aan deze gemachtigden ferstrekt, dezen niet zóó zeer bindt, dat in geen geval er van mogen afwijken den aard der zaak moeten zij hunne stem- i op een ander kunnen overbrengen, wan- 4r de man van hunne keuze 't niet halen i heeft men hierin eene voldoende aan- ting om met vrij groote zekerheid te kun- i opmaken, wie de beide candidaten zul- eijn, die men te Chicago en te Sint-Leuis aanwijzen. üij de republikeinen heeft de candidatuur l den tegen woordigen president, Theodoor psevelt, nagenoeg algemeene instemming imoet. Bij de vorige verkiezing, nu vier eu geleden, was hij voor het ambt "van «-president gekozen. Diat was met eene :ere bijbedoeling geschied. Het vice-pre- entschap is in gewone .omstandigheden >ts meer dan een eere-ambt. Door dat aan osevelt op te dragen, meende men heel idig te liebien gemanoeuvreerd om een jateman, wiens krachtige persoonlijk' e:d en in menig opzicht afwijkende meening aan velen onder de republikeinsche draadtrek kers slechts matig kon behagen, onschade lijk te maken. Maar eene onvoorziene en droevige gebeurtenis, de vermoording van president Mac Kinley, heeft in 1901 den man op de eerste plaats gebracht, dien men in het jaar te voren daarvan verwijderd had willen houden, door hem de tweede «plaats te geven. En hij heeft die plaats zoo danig vervuld, dat hij nu algemeen be schouwd wordt als de rechte man op de rechte plaats. Men mag dus veilig aanne men, dat als de republikeinsche partij blijkt de meerderheid In het land te hebben be houden, de tegenwoordige president zal wor den herkoze*. Onder 'de democraten is de overeenstem ming minder groot. Voor een deel ligt dat hieraan, dat zij niet aan het bewind zijn en niet een als t ware voor hunne keuze aan gewezen candidaat hebben, zooals de tegen partij. Hun vroegere candidaat tegen Mac Kinley, de heer Bryan, heeft veel verloren van zijne vroeger© populariteit. Een van de grieven tegen hem is zijne sympathie voor den heer Hearst, die als het hoofd van de demagogische fractie tier demooraten be schouwd wordt, en om die reden zelf zoo weinig gewild is, dat men berekent, dat hij op de nationale convent'© te Sint-Louis slechts 118 stemmen zal halen tegenover 506. De gewezen president Cleveland heeft ■de candidatuur geweigerd, die trouwens ook in strijd zou zijn met de Amerikaansche traditie, welke meebrengt, dat de hoog ste waardigheid van liet land niet meer dan tweemaal door denzelfden persoon mag wor den vervuld. Verder zijn de namen genoemd van Olney, den staatssecretaris onder bet presidentschap van Cleveland, en van den senator Gorman, maar deze beide namen trekken niet genoeg. Intusschen schijnen de verschillende fractiën van de partij geneigd te zijn zich te vereenigen op de candidatuur van den ^ew-Yorkschen rechter Parker, nog betrekkelijk een nieuweling in de politiek. Voor hem hebben in de meeste' staten de ■conventiën zich verklaard. Tenzij er nog te elfder ure een meer gewilde candidatuur opkomt, mag men 't voor waarschijnlijk hou den, dat rechter Parker zal worden aange wezen als de cancudaat van de democraten op de nationale conventie van Sint-Louis. Duitsehland. De Rijksdag nam bij de tweede le zing van het wetsontwerp betreffende de handelsrechtbanken (tot beslechting van geschillen tusschen principalen en onder geschikten) de voorstellen aan, volgens welke aan de vrouwen het passieve kiesrecht voor die rechtbanken onthouden wordt, (zoodat zij niet tot leden daarvan kunnen worden ge kozen). Daarentegen werd haar het actieve kiesrecht voor do verkiezing van de bijzit tende rechters verleend. Bij de debatten had minister Posadowsky verklaard, dat de toekenning van het stem recht aan de vrouwen het wetsontwerp zou doen vallen. Do beslissing valt eerst bij. de derde lezing. Frankrijk. De regeering beeft een wetsontwerp inge diend tot reorganisatie van de rechterlijke macht. De reorganisatie bestaat hoofdzakelijk in eene inkrimping van het aantal rechtere. Niet het getal rechtbanken wordt vermin derd, maar dat van de rechtere, zoowel in de rechtbanken van eersten aanleg als in de gerechtshoven. Er zullen omstreeks 600 rech te rsbetrekkingen afgeschaft worden. Tot uit voering van dezen maatregel zal de onafzet baarheid van de rechtors tijdelijk opgeheven worden. De oppositiebladen critiseeren dit wetsont werp zeer scherp. De Figaro noemt het wets ontwerp Jacobijnscli, omdat de regeering daardoor den rechterstand in hare macht wil krijgen. De radicale bladen drukken hunne tevredenheid over het wetsontwerp uit, om dat daardoor de rechterstand van clericale en anti-republikeinsche elementen gezuiverd kan worden. In de Kamer interpeellerde Charles Bos de regeer ing over de door haar ingevoerde her vorming van de gerechtskosten. Hij. betoog de, dat de door den minister goedgekeurde hervormingen op dit gebied anti-democratisch waren; de regeering had daarmede een fout begaan. Het debat ontaarden in persoonlijk heden, waarop een hevig rumoer ontstond. De afgevaardigde Millerand gaf de schuld aan den justitie-minister Vallé, dien hij ver antwoordelijk stelde, evenals de geheele re geering. Hij viel minister Combes aan over de quaestie van de pensionneering van oude werklieden en verzocht de Kamer de regee ring tot verantwoording te roepen wegens haar beleid in zake de gerechtskosten. Minister Combes erkende, dat er een fout begaan was, doch hij verweet Millerand dat zijn doel was het kabinet te doen vallen. Toen een stem van de rechterzijde riep: ,,En het millioen der Karthuizers dan", brak een hevig rumoer los. Minister Combes gaf breedvoerige ophelde ringen, waaruit bleek, dat een tusschenper- soon van de Karthuizers hem twee millioen francs had geboden, wanneer de wet op de congregaties voor hen gunstiger gemaakt werd. Hij had echter geweigerd, dien per soon te woord te staan. Het debat werd voortgezet onder groot rumoer. Minister Combes aanvaardde een voorstel tot sluiting van de discussie zonder meer. Dit werd aangenomen met 313 tegen 250 stemmen. Renault Morlière hield daarna een inter pellatie over de poging, die is aangewend tot omkooping van den minister-president. Deze gaf uitvoerig verslag van oen door hem ontvangen bezoek, naar aanleiding waarvan een onderzoek wordt ingesteld. De man, die den stap deed tot omkooping, was do commissaris-generaal van de tentoonstel- Minister Combes vroeg Millerand den naam van den tusschenpereoon, voor wien hij deze stap deed. President Loubet en de leden van het ka binet, wie Combes over deze zaak sprak, wil den niets weten van een vervolging. Minister Combes vroeg Millerand den aam te noemen van den lasteraar, hetgeen .Mil lerand weigerde. Met toestemming van Combes werd beslo ten, dat een oommissie zal worden belast inet een onderzoek naar deze poging tot omkoo ping; zij zal Dinsdag aanstaande benoemd worden. D© rapporteur van den krijgsraad te Pa- rijp, kapitein Cassel. heeft in de zaak Daut- riche een onderzoek ingesteld in de woning van luitenant-kolonel Koller, die in 1899, toen het Dreyfus-jiroces in revisie behandeld werd, bestuurder was van het bureau van den informatiedienst in den generale» staf. Een groot aantal papieren werden in beslag genomen. Zwitserland. Een onbekend persoon loste eenige revol verschoten, op den Russische» gezant, die door een kogel ernstig aan het hoofd) gewond, werd. De dader van den aanslag tegen den Rus sische» gezant te Bern is, volgens een nader bericht, een Rumeüoot, die verscheidene be zwaarschriften bij de Russische regeering had ingediend, waarop hij» geen antwoord had gekregen. Het leven van den gezant schijnt niet in gevaar te zijn. De dader gaf rich zelf gevangen. Italië. Volgens den correspondent van de Temps te Rome is er sprake van een verzoeningsplan tusschen het Quirinaal en het Vaticaau op den volgenden grondslag. De paus zou af zien van den geheelen Kerkdijken staat, Rome uitgezonderdde regeering van Rome zou hij echter aan den Koning van Italië op dragen, die ze in naam van den Paus zou uitoefenen, zoodat Rome tegelijk pauselijke en koninklijke stad zou zijnde Paus zou den Koning in Sint-Pieter kronen. Ah eigen dom zou do Paus het Vaticaan met de naaste omgeving behouden, dio door een spoorweg direct met het hoofdstation zou worden ver bonden bovendien zou Rome door interna tionale verdragen geneutraliseerd worden. Dit verzoeningsplan moet zoowel in bet Vaticaan als in het Quirinaal aanhangers hebben en men hoopt, dat het te verwezen lijken zal zijn, waartoe misschien de geboorte van een prins in het koninklijke huns de gelegenheid zou bieden. Servië. Koningin Nathalie wenschte zich te doen vertegenwoordigen bij het Requiem, dat op den verjaardag van den moord gegeven wordt ter herinnering ui haar rampspoedige» zoon, Koning Alexander. Maar zij wilde, dat dit Requiem werd gehouden in de hoofd kerk van Belgrado, on niet in de Sint-Mar- cuskerk, waar tevens zielsmissen worden ge geven voor Koningin Draga en hare broe derende luitenants Lunjewitz, die begraven zijn in liet aan deze kerk grenzende kerkhof, waar ook het ongelukkige koningspaar zijuo laatste lustplaats heeft. Daar tegen de in williging van dit verlangen bezwaar bestaat, zal Nathalie zich wel niet laten vertegen woordigen. Binnen kort zullen de roerende goederen van Koning Alexander in openbare veiling komen. D'e politie heeft daarvan echter do voorwerpen uitgesloten, die in den moord- naclit beschadigingen hebben opgedaan, om te voorkomen, dat daarmede stuitende spe- culatiën worden gedreven. De geschatte waarde van deze voorwerpen zal aan de erf genamen worden uitbetaald, waarna de voor werpen zullen worden verbrand, met uitzon dering van eenige weinigen, die in een mu seum zullen worden geborgen. Balkan-Staten. Een deputatie van vluchtelingen uit het vnajet Adrianopel overhandigde den verte genwoordigers der groot© mogendheden te Sofia eene memori-, waarin de ongelukkige toestai der vluchtelingen uiteengezet en om hulp gevraagd wordt. Werkelijke be scherming voor de huiswaartskeerenden en de eenige afdoende zekerheid tegen mishan delingen kunnen alleen gegeven worden door Christen-controleurs, aangesteld 'oor de mogendheden. Deze deputatie werd ook ontvangen door den minister-president en den minister van binnenlandsohe zaken van Bulgarije, die steun en hulp beloofden. Rusland. De Daily Mail verneemt van haren Rus- sischen correspondent, dat in den nacht van 7 Juni twee hel&cho machines, in tabaksdoo- zen verborgen gevonden zijn in het paleis van Tsarekoje Selo, op 17 mijlen afstand van St. Petersburg gelegen, waar de Czaar nu ver blijf houdt. Naar aanleiding van de bewering van de Pet. Wjedomosti, dat Moekousche kooplie den in het Crédit Lyonnais aan de inschrij ving voor do laatste Japansehe leen ing heb ben deelgenomen, verklaart, de directeur van de Moskousche filiaal van het Crédit Lyon nais, dat voor zoover hem bekend is, er geen medewerker van do Pet. Wjed. in het ge bouw van de bank is geweest, dat de mede- de&liiiig 'van a tot z onjuist is en dat het Crédit Lyonnais gccne orders betreffende do Japansehe leening heeft in ontvangst geno men en uitgevoerd. Turkije. De Turksche regeering verklaart, dat het bericht betreffende do toestemming der Ver heven Pocrte om eene Russische vloot de Dar- danellenstraat te laten passeeren, van allen grond ontbloot is. De Fransche gezant Constans is met de gezanten van Rusland en Engeland overeen gekomen, krachtig te protesteeren bij den grootvizier tegen den tegenwoordigen staat van zaken in Armenië. Marokko. De „Éclair" bericht uit Tanger, dat men daar verwacht, dat Raisuli spoedig de ge vangen genomen Europeanen zal los laten. Is dit eenmaal geschied, dan zal Tanger door politie-troepen bezet dienen te worden, om tegen eene herhaling van deze gebeur tenis op afdoende wijze te kunnen waken. Volgens de „Éclair" houden de mogendhe den zich reeds met deze quaestie bezig. Waarschijnlijk zal Frankrijk belast worden met het samenstellen van deze politie macht. In strijd met deze mededeelingen berioht de „Times dat er weinig kans is op eonc spoedige invrijheidstelling van den heer Perdicaris, omtrent wiens gezondheidstoe stand de laatste berichten weder gunstiger rijn. Do zaak-Perdicaris gaat, blijkens de mede deelingen van de Temps, eene snelle oplos sing tegemoet. De Sultan heeft reeds, in over eenstemming met de oischen van Raisuli, den Pacha vau Tanger afgezet en zijne troepen van Tanger naar Fez teruggeroepen. Men mag verwachten, dat Raisuli zelf nu tot Paella zal worden benoemd, hetgeen ten ge volge zou hebben, dat Perdicaris en Varney terstond werden vrijgelaten. Deze oplossing komt zoowel overeen met de Marokkaansche toestanden als met de wenschen van de in Tanger gevestigde Europeanen, want dc ont slagen Pacha was te zwak en niet in staat oan het evenwicht in stand to houden tuis schen de met elkaar om de macht strijdende stammen. De toegevendheid van den Sultan tegen over Raisuli is een gevolg van do bemidde- IX. Oude Vrouw loopt graag alleen door de fukke straten, dood. op haar gemakje, naar i winkels te kijikeu. want- telkens weer gaat |ar oog te gast, als zij blijft stilstaan voor t groote, heldere spiegelruiten, waarachter «veel schoons wordt tentoongespreid. Als daarbij) denk aan de winkels uit de dagen Üjner jeugd In de kleine provinciesteden treft men >g hier en daar een ultra-conservatief hau- plsman aan, die van geen verbouwing wil eten. Hij handhaaft de donkergroene deur, wars doorgesneden in onder- en bovendeur, bel mot de veer daaraan bevestigd, 't uit- ialraam, wat uitgebouwd, van voren en op j voorzien van vele kleine ruitjes, sommige Dg van 't eigenaardig, zacht lila gekleurd glas; daaraahter ligt, zonder eenige smaak gerangschikt, een kleine keuze van wat er iu 't magarijni. voorhanden is. En of de zij- en do overburen nu al verbouwden, zich. moder niseerden, gyoot© spiegelruiten en nieuwe uit stalkasten deden zetten iu plaats van 't uit gebouwde raam niet de paarsche glaasjes, hij blijft de traditie getrouw; zijn overgroot vader had in dit huis zoo gewoond want riet u do zaak is al meer dan honderd jaar oud zijn grootvader, vader ©n bijl en zou hij 't nu naar den grond halen, hoe wel ze er zooals 't er stond allemaal goed hun broodje in hadden verdiend, dat nooit. En 't huis met zijm onder-bovendeur en zijn uitgebouwd, klein geruit uitstalraam bleef t was weldra 't eenige oudorwetsche buis in de lie^e winkelstraatde menschen bleven er voor staan, omdat 't zoo leuk oud was, de vreemdelingen keken er naar met èeu verbaasd on bewonderend gezicht, 't was zoo antiek en, de conservatieve oude heer bleek nog zoo dom niet te zij(n. Zijn oude gevel werd reclame en zijn zaak floreerde meer dan ooit. De eigenaar lachte >n zijn vuistje en 't aldus bespaarde geld rinkelde met zoet goklank in zijn zak. D'it is zeker waar, dat met het toenemen der luxe ook de smaak voor kunst grooter wordt, dat men de kunst toepast op alle artikelen, dat alles wat men tegenwoordig ziet, vooral op 't gebied van weelde-voor wor pen en daar waar de teeken- en schilder kunst bij te pas komt, veel mooier is van vorm, practischer in 't gebruik, artistieker van opvatting. En toch., in 't nieuwe keert 't oude weer terug. Ei* wordt weer voel meer koper ge bruikt dan eenige jaren geleden. Toen liet email pas zijn intrede deed vond men het zoo practisch en hygiënisch, dat- uit de keu ken zooveel mogelijk alle koper verbannen werd, en de potjes brachten veel oud-roest aan de markt, waaronder ook verstaan wierd vuilgewordcn koperwerken, dat huis moeders als onnut- keuken goed hadden „op geruimd". Sinds een paar jaar wordt het ko per in eere hersteld, wat- zij ik? het wordt een eereplaats „gegund in de woon vertrekken vari „deftige luyden". Want. hebt ge er een dertig jaar terug ooit van gehoord, dat de beddepan en de i snotneus te pronk hingen in de eetkamer? j Ze hoorden in de keuken thuis en deden daar helder gepoetst het hunne om do keuken een proper aanzien te geven. Alles j wat vroeger om en bijl 't keukenfornuis zijn dic-nst bewees, staat nu ongebruikt te pronk, liefst ongepoetst ook, dat geeft meer een antiek idée. zegt men, alsof wij in onzen tijd het koper niet. poetsten 't Mocht wat„Je kan er je hoedje wel in opzetten, modem mevrouwtjeToch zou ik jokken, als ik zei, dat dit blinkende koperwerk slecht stond op een oud kastje of bij. oen ouden schoorsteen, maai* als je 't altijd in zoo'n andere omgeving gezien hebt, vindt je het in 't, begin vreemd, dat wanneer je je kopje thee drinkt zoo n beddepan op jo neer kijkt, in plaats dat hij. zijn oude plicht doet en je bedie warm maakt. Maar om nu tot de winkels terug te koe ren. Ik zie dan, dat er tegenwoordig zoo veel moois te zien valt. Vooral ook op het gebied van speelgoed het meohaniekwerk bijvoorbeeld maakt reu zensprongen. Als ik eens zie naar de locomo tiefjes, die door echten stoom kunnen gedre ven worden, de locomobiles, en niet. te ver geten de auto'sIk zag laatst in een der eerste speelgoodmagazijn hier ter stede een spoorweg geheel complect met seinen, sta tions, halten, bruggen, een viaduct, remi ses, wissels, draaischijf, goederen bureau, en fin alles wiat er bij behoort. Het geheel' kostte meer dan tachtig gulden. En dan te denkon, dat een misschien wat wilde jongen het in enkele maanden geheel onbruikbaar kan maken Het speclgeod ver tegenwoordigt heden ten dage soms oen ka pitaal. Ik herinner me nog zoo goed, dat mijn jongens wagons maakten van leege sigaren kistjes met kurken wielen er onder. Daar mee reden ze in onze ouderwetsche lange gang. Ziji zelf waren dé locomotieven en trok ken de treinen, voort. Waren ze iets minder gelukkig met hun minder volmaakt speel goed? Iets méér tevreden, denk ik En ondanks alle luxen op speelgoedgebied, ondanks de volmaking in idle mogelijke con structies on nabootsingen, mis ik iets in onze tegenwoordige speelgoedwinkels, wat vroe ger, althans voor de meisjes de. hoofdschotel was, namelijkde pop, de mooie, met zorg gemaakte pop, waarmee 't meisje leei'de om gaan, waar ze mee spoelde en mee leefde als ware t doode ding een levend' individu ge worden. Komt 't omdat do meisjes van dezen mo dernen, tijd' niet meer zooveel van poppen houden, dat ze in de magazijnen niet meer zoo overvloedig voorkomen, of houden de meisjes er minder van, omdat zij ze ook min der zien? Het is merkwaardig tegen den St. Nicolaastijd. Wel ontdekt men hier en daar eeiiigo keurige en fleurige exemplaren, maar in do uitstalling maken ze tusschen het groote allerlei de minderheid uit. Ze zijn sporadisch aanwezig, terwijl vroeger dikwijls ten heel raam met allerlei soorten van pop pen gevuld was. Ik denk nog met. vreugde terug aan de mooie, groote poppenkramen op de ouderwetsche kermissen zaliger ge dachtenis hoe wiji meisje» dan aan risjes vau drie en vier langs die kramen slenterde eu hoe onze oogen te gast gingen bij zooveel mooie poppen, hoe we ons weekgeld over en over telden om to berekenen of we nog noeg hadden om onze eigen popponlievelin- j gen een mooien hoed, of een paar verlakte schoentjes te koopen, en, bij gunstig rcsul- taat brachten wij den volgenden dag onzo poppenkroost op den, arm mee om 't aan do kraaon te kunnen passen. WTa.nt we schaam- j den, ons niet, om al waren we twaalf of I dertien jaar oud met onze zwijgende kin- deren over straat te loopen. I Welke jongedame van dien leeftijd, die do eerste klasse gymnasium of burgerschool be zoekt, zou dat heden ten dage in haar hoofd i krijgen? Ze flirt immers veel liever met hare 1 jongensscholieren mede uit do vierde en I vijfde klasse. Zij voelen zich reeds tc veel dametje en verlangen in haar hartje reeds naar de lange rokken en het opgesto ken haar. Weg met, dat malle poppengodoe, eu met gebaar van minachting loopen ze den speelgoedwinkel voorbij, waar juist veel werk was gemaakt van een complete poppen- étalage. Die heeft alleen van de kleine kin deren veel bekijks. De eigenaar van het ma gazijn moet het grootste gedecltvan zijxi poppenvoorraad wegdoen bij de opruiming, omdat door 't lange liggen de mot in de zemelen is gekomen. En bij een volgende be stelling komt die van de poppen achteraan.. 't Lajikt voor de moderne moedertjes mis schien vreemd, maar toch gaat er voor 't meisje een groote opvoedende kracht uit van hef. spelen met de pop. Het uit- en aanklec- den, kleertjes naaien en verstellen, waardoor handigheid in naaien en knippen wordt ver kregen, de waech van het poppengoed als voorbereiding tot huishoudelijke bezigheden, de pop zelf verzorgen, er mee spelen, bezig houden, barispen, verplegen. Een meisje, dat handig met de pop weet om te gaan en met baar te spelen, die hare kleine pliahten jegens hare poppen vervult, als ware het, de ernstigste zaak der wereld, draagt dé kiem

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1