339. Woensdag 22 Juni 1904. BUITEN LANDl 2d' JaarKHUK» AMERSFOORT?,CH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Par S maanden voor Amersfoort f L25. Idem franco per post- 1.75. I ITzónderfijke nummers- 0.05. I Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van IZon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeeKngen enz., gelieve men vóór 10 uur ?s morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF C». (Jtfechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—41 regelsi'Tt Elke régel meerÖAêi Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene oirculaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hen, die met I Juli a.s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die gedurende de maand Juni nog zullen ver schijnen, KOSTELOOS toege zonden. Politiek Overzicht. Baron Suyematsu over het einde van den oorlog. D© oorlog gaat zijn gang, en het einde er van laat zich nog niet voorzien. De geruch ten eener bemiddeling, die weder vernomen werden, hebben geen stand kunnen houden tegenover de stellige verklaring van de Politisehe Correspoudenz, dat er niet de minste reden is om te spreken van plannen tot bemiddeling, die zouden bestaan, en dat er geen andere opvatting mogelijk is, dan dat de oorlog zal worden uitgevochten ""ot- dat hij volledig beslist is. Maar al is nu nog niet het tijdstip te voorzien, waarop de oorlog zal eindigen, dat hij eenmaal eindigen zal, staat zoo vast als een paal boven water. Met het oog daarop is bet interessant kennis te nemen van de verklaringen, die door een Japanschen staats man. den oud-minister van binnenlandsche zaken baron Suyematsu, zijn afgelegd aan een vertegenwoordiger van de Temps. Deze staatsman is, na eenige maanden in Enge land te heoben vertoefd, thans te Parijs aangekomen. Hij ontkent, dat hem eene bijr zondere zending is opgedragen, maar toch zijn er velen, die meen en dat hij in dezen ernstigen tijd niet enkel voor zijn genoegen in Europa is; in ieder geval is hij., als oud minister en schoonzoon van den invloedrijk- sten onder de Japansche staatslieden, mar kies Ito, een man wiens meening gezagheeft en de aandacht verdient. Baron Suyematsu begon met op te mer ken, dat Japan, dat genoodzaakt is geweest dezen oorlog als onvermijdelijk te beschou wen, verscheidene maanden voordat hij- uit brak, zich er op heeft voorbereid dat bet in staat is hem, als het noodig is, militair en financieel, twee, zelfs drie jaren uit te hou den. Men is in Europa lang niet op de hoog te van het werkelijke cijfer van de Japan sche legersterkte. In financieel opzicht laten de hulpbronnen, waarover Japan beschikt, toe nog geruimen tijd bet hoofd te bieden aan alle eischen, en mochten die uitgeput zijn, dan zou de zekerheid nog overblijven door eene vreemde leening er in te voorzien. „Wij hebben, ik herhaal het, ons de zaken zoo erg mogelijk voorgesteld, en wij hebben ons in staat willen stellen verscheidene ja- ren te strijden, als het noodig is. Maar mis schien zal het niet noodig zijn. De ontwikkeling van de operatiën schijnt u dus zoodanig geweest te zijn als men in Tokio wenschte? Ja. De vier maanden, die voorbijgegaan zijn, zijn, in bun geheel beoordeeld, gunstig geweest voor onze wapenen. De laatste ne derlaag van de Russiscne colonne, uitgezon den om Port Arthur te helpen, rechtvaar digt de hoop, die wij hebben om de stad in te nemen, hoe dapper zijne verdedigers ook zijn. Wel is waar is liet eigenlijke beleg nog niet begonnen. Maar de loop van de gebeur tenissen is tot dusver geweest zooals onze generale staf voorzag, dat hij zou zijn. En wij meenen zeker te zijn van den dag van morgen, voor zoover 't mij mogelijk is op een zoo verren afstand van het. oorlogstoo- neel eene meening te vormen, komt de mili taire toestand mij uitmuntend voor. En ik meen, dat wij reden hebben voldaan te zijn. Hier roerde de dagbladschrijver de poli tieke kwestie aan, door te vragen Stel, dat deze voldoening gerechtvaar digd wordt door verdere overwinningen, wat zal dan het einde van uw optreden zijn? Tot waar zult gii gaan? Wat venvacht gij van dezen oorlog? Hierop antwoordde baron Suyematsu Moeten wij nog antwoorden op die vraag? Hebben wij niet reeds verkondigd, wat wij willen? En meent men, dat wij van gevoelen zijn veranderd? Ik begrijp wel, dat dit mogelijk schijnt en dat sommigen geloo- ven aan eene verandering, eene uitbreiding van onze poiuiek. Maar zij vergissen zich, dat verzeker ik u. Wij hebben den oorlog verklaard, voor eerst om de uitvoering te verkrijgen van de verbintenissen, die Rusland heeft aange gaan. niet alleen tegenover ons. maar tegen over de gezamenlijke mogendheden, wat Mandsjoerije betreftvervolgens om in Ko rea het overwicht van onzen invloed zeker te stellen, een invloed die volgens ons be dreigd werd door de vorderingen van de Rus sen in Mandsjoerije en hunne meer militaire dan commercieele ondernemingen aan de oevers van de Yaloc. Dat is de oorzaak, de eenige oorzaak van den oorlog En die oor zaak beperkt zijn doel. Wij willen de Rus sen Mandsjoerije doen verlaten cn in Korea, met eerbiediging van het bestaan en do zelfstandigheid van de Koreaansche repve- ring. een débouché vinden, dat door de na burige ligging, de rasverwantschap en het gewicht der economische belangen gerecht vaardigd wordt. Dat willen wij. Wij willen het geheel. Maar wij willen niet anders dan dat. En wat zal, met het oog op dien wil, de toekomst worden van den door de Rus sen in Mandsjoerije aan gel egden spoorweg Dat is een ondergeschikt punt, waar van de regeling natuurlijk zal voortvloeien uit het vredesverdrag, dat aan den oorlog een einde zal maken. Het is niet waarschijn lijk, dat men daarover gevestigde meenin gen beeft. Maar dat vredesverdrag zelf, hoe denkt gij dat men daartoe zal komen? Zult gij het zijn, die op een gegeven oogenblik, de zaken genoeg gevorderd achtende, voorstellen zult doen Zult gij die van de Russen afwachten Zult gij de goede diensten aannemen van een of meer onzijdige staten? Of zult gij ze ver werpen Ik moet u in de eerste plaats doen op merken, dat het in iedereu oorlog niet aan de overwinnaars staat vredesvoorstellen te formuleeren. Wanneer dus, zooals wij ho pen, wijl het voordeel behouden, dan zullen wij zien wat onze tegenstanders zullen doen. Maar wij zullen slechts in onze stellingen blijven dat spreekt van zelf. Wat de tus- schenkomst van .derden betreft, dat is eene teere kwestie. Do Russen hebben, zooals gij weet, uitdrukkelijk verklaard, dat zij) geen interventie zouden dulden. Wij van onzen kant zullen ons niet van den strijd laten af brengen, zoolang wij, niet de resultaten heb ben verkregen, die ik zoo even aangaf. Maar gesteld, dat op dat oogenblik een staat, die de vriend is v n Rusland en van Japan, eene poging wilde doen om een einde te maken aan een voor de beide partijen eervollen, doch ontzettend mon-cdadigen strijd, dan geloof ik niet, dat ons land zou weigeren naar die stem te luisteren. Met andere woordende Russen hebben tegen de onderstelling van eene vriendschappelijke interventie eene be sliste weigering opgeworpen. Wat ons be treft, onze weigering is niet zoo absoluut. En mits de gewichtige belangen, voor welker verdediging wij de wapenen hebben opgevat, werden gewaarborgd, zouden wij kunnen luisteren naar woorden des vredes, oprecht uitgesproken door een trouwen vriend." Deze verklaring werd nog aangevuld door de verzekering, dat Japan besloten is alles te doen, opdat China onzijdig zal blijven, want „China's tusschenkomst zou voor Ja pan nadeeliger zijin dan voor wien ook. En men moet in den tegenwoordigen strijd de Chineezen niet mengen." Duitsehland. Blij het feestmaal van de Noordduitsclie roeivereeniging aan boord van het stoomschip „Deutschland" te Cuxhaven hield gisteren de Keizer eene rede In antwoord op den door den burgemeester van Hamburg op hem uit- gebrachten dronk, betuigde Z. M. dank voor de vriendelijke ontvangst. Hij ver klaarde van ganscher harte te kun nen onderschrijven wat de burgemees ter had gezegd over den vooruitgang van liet land op sport- en ander gebied. Aan ieder moet het in het oog vallen, dat de soli dariteit onder de beschaafde landen onbe twistbaar vorderingen maakt óp verschillend gebied. Deze solidariteit gaat onmerkbaar doch onweerstaanbaar over in bet regee- ringsprogramma van de bestuurders der sta ten en in de gedachten van de zich zelf re- geerende vrije burgers Zij wordt op verschil lende wijzen gevoed, hetzij in ernstige poli tieke besprekingen of in congressen, in den wedstrijd, in bet spel. Over enkele dagen zullen in Kiel bijna alle vlaggen van de beschaafde volkeren ver- eenigd zijn. Zoo moet ook in deze Kieler week de solidariteit versterkt, vaster aan geknoopt worden. Aan deze solidariteit heb ben de koopman, de industrieel en de land bouwer het te danken, dat zij zich in rusti- gen arbeid voortdurend kunnen ontwikke- len. De Keizer zeide verder, dat hij volkomen gerust 'en met vertrouwen de toekomst te gemoet ziet. Hij besloot met een „Hoch" op de stad Hamburg en ie roeivereeniging. Rusland. De begrafenis van den vermoorden gouiv neur-generaaJ van Finland, generaal Bobri- kow, had gisteren plaats. De Keizer, de troonsopvolger en de hier aanwezige groot vorsten woonden haar bij. Afwijkend van het koor der Russische bla den, die als boete voor het vermoorden van Robrikow doodvonnissen en de opheffing van den Senaat verlangen, ofschoon zij de schuld van het gebeurde niet aan het Fin sdhe voik in zijn geiheel, maar aan de Zwecd- sohe pantij wijten, waartoe de moordenaar Sdhauman behoorde, klinkt de stem van je' orgaan van vorst Uchtomski Het wijst er op, dat liet even gevaarlijk als bedroevend zou zijn thans den oorlog te verklaren aan de tot zekere hoogte verdraagzame houding tegenover de Finnen. De waarheid, dat een geheel volk niet; voor de daad van een en kele verantwoordelijk kan worden gesteld, is in Petersburg, helaas! geen gemeen goed De eenheid van den staat kan uitsluitend verkregen worden door gelijk recht te be trachten uit wetgevend oogpunib en door aan beid© zijden eene vriendschappelijke houding in aohb te nemen. Maatregelen van vergelding zijn even onbillijk als schadelijk voor het belang van den staat. Als opvolger van Bobrikow wordt ook ge noemd generaal Nicolaas Paulowitsck Igna- tiew, thans lid yan den staatsraad, een broe der van den bekenden diplomaat, die ge zant te Konstantdopel en onderbeekenaar van het verdrag van San Stefano is geweest. Een afschrift van den brief au den Czaar, die bij Schauman >von- den werd, nadat hij de daad had ge pleegd, is door de Stockholmsche Af ton- bladet openbaar gemaakt. Hij verklaart daarin, dat hij zijn toevlucht neemt tot het pistool oan Bobrikow te dooden, om lat hier nog slechts een middel van noodweer kon helpen. „Daarbij offer ik mijn eigen leven met- eigen handen op, om te beproeven Uwe Majesteit nog meer er van te overtuigen, dat in het groot vorsten dom Finland zoowel als in Polen en de Oostzee-proiviaeië nja in het geheele Russische rijk misstanden heerschen. Mijn besluit heb ik na rijpï cvtr weging alleen genomen. Met den dood voor oogen zweer ik bij God, dat hier geen sa menzwering aanwezig is. Daar ik het goede hart en de edele bedoelingen van U. M. ken, verzoek ik U. M. slechts om* dit eene, zicih zekerheid te verschaffen over de wer kelijke toestanden vau het rijk, Polen, Fin land en de Oost-zee-provinciën daaronder be grepen. Turkije. De overeenkomst tusschen het ministerie van iinanciën en da Ottomaansclie bank over de waarborging van het jaarlijksche budget van 250.000 Turksche ponden voor de Ma cedonische gendarmerie is nu eindelijk onder teekend. De P rte heeft terstond een afschrift toegezonden aan de entente-mogendheden. Marokko. De correspondent van de Daily Mail te Tanger heeft van den rooverhoofdman Raisuli een uitvoerigen brief ontvangen, waarin hij verklaart, dat het gelogen is, dat hij de christelijke Europeanen haat en tracht hen uit Marokko te drijven. Hij heeft slechts een oude veete uit te vechten met Abdul Sadek, den onlangs algezetten gouverneur van Tanger, en diens lamilie en aanhang, tnc sedert jaren zijn stam bitter vervolgde. Wanneer het tot rustverstoringen kwam, zou de schuld Europa treffen, want wanneer er troepen geland werden, dan zou het tot strijd komen. Perdicaris is m goeden welstand; alleen verlangt hij naar zijne vrouw. De brenger van den brief bevestigt de goede berichten over de gezondheid van Per dicaris; daarentegen moet diens stiefzoon Varley ziek zijn. De Sultan heeft ook den nieuwsten eisob van Raisuli toegestaan, waarbij bij. het gou verneursanibt verlangt over een gebied van 700 KM.2 ook zullen de onlangs van Casa Blanea ontboden troepen van den Sultan weder teruggeroepen worden. Men schijnt nu in de legalïen te Tanger bepaald te hopen, üat de beide gevangenen weldra hunne vrij heid terug zullen krijgen. De correspondent van de Temps bericht, dat eergisteren middag een konvooi met 350,000 peseta's losgeld uit Tanger naar Raisuli vert.rokken is. Waarschijnlijk zal deze week alles geschikt zijn. De beide ge vangenen worden steeds goed behandeld. Muley Ali, de sherif van Wazan, verlaat hen niet meer; iederen avond eten de ge vangenen met den sherif en met Raisuli samen. Vereenlgde Staten. De Nationale rcpublikeinsche conven tie te Chicago (tot verkiezing van de candidaten voor de ambten van presi dent en vice-president der Unie) werd eden geopend. De voorzitter Root, oud-secretaris van oorlog, gaf een overzicht van de tegen woordige regeering Hij verklaarde, dat zij met succes vordert met de regeling der trusts, terwijl zij het beginsel van arbitrage bevorderd heeft. Zij heeft voorts de vloot opgebouwd en het leger hervormd, daarbij uitgaande van de erkenning, dat zedelijke macht zonder den steun van physieke kracht niet altijd kan opwegen tegen baatzucht en aanranding. Hij verklaarde verder, dat de regeling van de trusts nog niet voltooid is Eene tarief herziening zal moeten worden uitgevoerd door aanhangers van het bescher mend stelsel. Wanneer de naam van presi dent Roosevelt genoemd werd, dan werd bij telkens met gejuich begroet. De oorlog in Oost Azië. De Petersb rgsche correspondent van de Matin" heeft- in een onderhoud van een Russischen generaal vernomen, dat men te Petersburg in militaire kringen overtuigd is, dat admiraal Skrydlow Wladiwostok nog geen oogenblik verlaten beeft. De laatste tochten van Int- eskader mc ten plaats gie- had bobben onder leiding van admiraal Be- zobiazow of admiraal Jesscn Skrydlow zou zijn achtergebleven, omdat zijne verantwoor- del ijk held hem terughield. Nioetsjwang20 Juni. Hier is-bericht ont vangen, dat de Japansche cavalerie Zater dag j.l. een aanval deed op Liaojang. Een zendeling vernam uit inlandsche bron, dat het gevecht gisteren werd voorgezet en dat Liaojang heden genomen werd. Volgens een bericht van Russische zijde staan de Japansche voorposten thans op een afstand van 24 K.M. van Port Arthur cti slechts 3 K.M. van de Russische voorpos ten verwijderd. Reeds verscheidene malen is het tot kleine schermutselingen gekomen Wij hebben uit Russische bron het bericht vermeld, dat Port Arthur volledig voorzien is van levensmiddelen voor zes maanden, en wanneer de rantsoenen verminderd worden, zelfs voor een jaar. Berichten uit andere bron geven eene andere voorstelling. Zoo bericht de correspondent van de Times te Tsjifoe: Een Chineesche vluchteling uit- Port Arthur, die den 17. Juni te Tsjifoe kwam, verhaalde, dat de Russen niet alleen lijden aan gebrek aan levensmiddelen en fourage, maar (fat de troepen bijna in lompen gekleed zijn en Ohi- neesc.h schoeisel dragen. In de berichten over het vertrek van de Russische Oostzeevloot volgen bericht en tegenspraak elkander regelmatig op. Het in de vorige week medegedeelde bericht van vertrek is kort daarop voor een verzinsel uitgemaakt. Nu komt weer de Echo de Pa ris met de mededeeling. dat het- vertrek van een deel der vloot ophanden is. Uit Peters burg wordt aan het- blad bericht ,.De Czaar zal den 24sten Juni te Libau de eerste afdeeling vaarwel gaan zeggen van het smaldeel, dat onder bevel van admiraal Felkersam, naar het Verre Oosten gaat. Dit smaldeel zal bestaan uit snelle schepen van 21 tot 23 knoopen en gewapend zijn met snelvuurkanonnen Hunne snelheid stelt ze in staat de Japansche oorlogsschepen te mijden en hun wapening om jacht te maken op tor pedo-vaartuigen. Men zegt, dat het smaldeel twee onderzeesche schepen zal meenemen. Het zal door de straat van Magellaan varen." New-York, 21 Juni. De World ontving een ongeteekend telegram, berichtende dat kolo nel Enerson, een van hare correspondenten in het verre Oosten, door terugtrekken le Russen, die hem bij vergissing aanzagen voor een spion, is doodgeschoten. Wii hebben reeds opgemerkt, dat in den slag bij Wa-fankou (Telisse) de artillerie eene beslissende rol .heeft gespeeld in de door de Japanners behaalde zegepraal. Do beide Rus sische batcrijen, die genomen werden, had den de helft van hunne .bedienende man schap en twee derden van hunne paarden verloren. In een van deze twee batterijen waren alle officieren en de sergeant-majoor buitem gevecht gesteld; de batterij werd nog slechts gecommandeerd door een stuk- commandant, en wie weet wat over 't alge- meend de Russische onderofficieren waard zijn, voor dien komt dat op hetzelfde neer als dat zij in 't geheel niet meer gecomman deerd werd. Dit resultaat kan geen verrassing baren, merkt de Temps op, wanneer men bedenkt wat een snelvuur-kanon kan li tri abten In het geval van Waf an kou, waarin drie J<- pansche division op het slagveld waren, kau men aannemen, dat do artillerie van twee divisiën, dat zijn 12 batterijen van zes stuk ken, op een gegeven oogenblik op eene en kele van d'o Russische batterijen haar vuur heeft geconoantreerdbij iede salvo werd de Russische stelling door een regen van 180,000 kogels overgo ten, en dit heeft zich van minuut tot minuut kunnen herhalen. De door een dergelij'ken storm van .ijzer en vuur veroor zaakte Verwoesting moet des te vreeselij'ker geweest zijn, omdat de Russen tot dusver uit een soort eergevoel geen gebruik hebben willen maken van het schild, dat in andere legers de artillerie uit voorzorg aan de ka nonnen heeft aangebracht. De geweldige uitwerking, die ook volgens Russische berichten de Japansche granaten hebben, is, behalve van de uitnemende bal listische eigenschappen van het Japansche veldgeschut, voor een goed deel een gevolg van de brisante kracht van de ontplofbare stof, welke het geheim is van de Japanners, cn waarvan elke granaat of granaat-kartets een kleine hoeveelheid bevat Die stof heet, zooals vroeger reeds is medegedeeld, shimose, naar den uitvinder dr Shimose. die in Japan hoogleeraar in de scheikunde is geweest. Oog getuigen verhalen, dat de shimose in de granaten deze in een groot aantal scherfjes in alle richtingen doet. uiteenspatten, zoodat het springen van een granaat ettelijke vijan den buiten gevecht kan stellen Te Tokio is officieel bekend gemaakt, dat de inschrijving op een tweede uitgifte van 100 milliocn ven schatkistbonds meer dan 3200 milliocn yen heeft beloopen. Allerlei Er is thans een blauwboek uitgekomen over de openbare uitgaven, cn daaruit blijkt üat de kroning van Koning Eduard bijna negen milliocn heeft gekost, terwijl men ze op drie millioen had geschat. Het uitste'len der feesten wegens de ziekte des Konings heeft stellig de kosten verhoogd, maar men kan toch moeielijk begrijpen wat men met o'ie negen millioa-ii gedaan heeft. -J acq u es I, Keizer der Sahara. Zaterdag wilde Jacques Lebaudy Koning Leopold een bezoek brengen Hij reed in een prachtige equipage naar het koninklijke pa leis en liet zich aandienen als „Jacques I, Keizer der Sahara". Koning Leopold wilde den heer Lebaudy niet als vorst ontvangen, en Keizer Jacobus moest weer aftrekken, Hij was woedqnd en wil nu België verlaten, ofschoon hij eerst van plan geweest was daar eenigen tijd te verblijven. vMen is begonnen en druk bezig met het slechten van de vestingwerken der stad Posen. Een paar der oude poorten zijn reeds verdwenen en eer het jaar om is, zal de stad, die nu kortelings óók een universiteit kreeg, er heel anders uitzien, maar in de oogen van vele Duitschers toch nog rijkelijk Poolsch. De Cunard-lijn heeft besloten de prij zen voor den overtocht naar Amerika ter stond te verlagen. De prijs voor de reis 3e klasse naar Now-York bedraagt van Enge land uit 15 dollars, met evenredige vermin deringen, wanneer de uitreis geschiedt uit de Scandinavische en Finsche havens. yEen merkwaardig proces is voor den krijgsraad te Metz gevoerd. Daar stond de onderofficier Freitag te recht onder beschuldiging van „lafhartig heid omdat hij den Isten Mei, toen hij Mg dat een paar soldaten een socialisten- samenkomst gingen bijwonen, alleen maar de nummers dier soldaten opschreef, in plaats van het lokaal binnen te dringen en de beide mannen er uit te jagen. Het Openbaar Ministerie eischte 3 maan den gevangenisstraf. Maar de militaire rech ters spraken den onderofficier vrij, omdat hij naar hun ooi deel eer te prijzen dan to laken was wegens zijn kalm optreden, waar door hij onordelijkheden had vermeden. Het. Openbaar Ministerie komt echter in hooger beroep. vTo Brest heeft de justitie een zekeren Ellis, die van spionnago beschuldigd wordt, ondervraagd. Uit het verhoor is gebleken, dat liij inderdaad als spion is werkzaam ge weest cn in zijn bezit vond men talrijke stuk ken, betrekking hebbende op eenige forten en punten van verdediging. Hel onderzoek wordt nog voortgezet voorloopig worden de resultaten geheim ge houden. vOpnieuw zijn 98 lijken van* de „Gene ral Slocum" geborgen, zooclat than9 in 't ge heel 730 lijken gevonden zijn. Er worden nog 300 vermist. vEen drama in ae Alpen. Drie studenten in de medicijnen waren zon der gids uit Bern vertrokken om den Dol- denhom te beklimmen. Op bet oogenblik, waarop zij door een met sneeuw gevulde kloof liepen, viel een van heil, een zijner kameraden met zich meesleepend. in de kloof. De derde kon zich bijtijds vasthouden. Hij beproefde tevergeefs zijn vrienden te hulp te komen. Toen dit hem niet gelukte ging hij naar Konderstuk, vanwaar hij vergezeld van twaalf gidsen zijn kameraden ter hulp snel de. Men veronderstelt echter, dat deze intus- schen zullen zijn omgekomen. Dc Temps" verneemt uit Tsjifoe van gisterenMen bericht, dat het Chinoesche stoomschip „Hacsjin" met 268 passagiers aan boord, vergaan is. Men vreest, dat allo op varenden zijn omgekomen. vEen m a n met twee harten. Sedert eenigen tijd woonde er in Alcssano, bij Rome, een jonge man, drie-en twintig ja- ren oud, Guiseppe de Haggio genaamd, wiens hart volgens uitspraak der doktoren rechts gelegen was. Maar deze doktoren hebben nu bij Haggio nog een vreemder ontdekking gedaan. Hij heeft twee harten, het een rechts, dat slaat, het andere ter iinkerzijde dat onbeweeglijk cn ongevoelig blijft, zijn lever ligt links, zijn milt rechts en zijn maag links. Van alle kanten komen doktoren om dit vreemde menschen-exemplaar nauwkeurig te onder zoeken. KOLONIËN. OOST-INDIË. De Java-Bode bericht, dat de resident van Banka geslaagd is in de hem door het Indische gouvernement verstrekte opdracht, om boor mandoers, boorlieden en houtkap pers aldaar aan te werven, met het doel om die menschen in Suriname te laten werken, onder leiding van den heer Middelberg. In het laatst van de maand Mei zouden de aan- geworvcnen, 22 in getal, waaronder 18 Chi-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1