BINNENLAND. to gaan met den stelligen en vasten wil, naar "Wladiwostok door te breken. Zij zouden er beter aan gedaan hebben, eenvoudig in de haven te blijven liggen. Daar komt nog bij, dat in den nacht zich hetzelfde tooneel heeft afgespeeld, dat in het begin van den oorlog do Retvisan, Ccsarewitseli cn Pallada buiten gevecht stelde de Japain9che torpedobooten kwamen namelijk zóó dicht bij, dat zij hunne torpedo's konden lancecrcn. Men moet wederom vragen Waar waren de tien Rus sische torpedojagers omstreeks dien tijd f Het verschijnen van do vijandelijke torpedoboo ten moest toch bij eenige waakzaamheid het sein voor hen zijn. om terstond dezen aan to vallen. Men zegt. dat de vroeger beschadigde linieschepen hersteld zijn. Maar nu zijn evenveel tot dusver onbeschadigde schepen .weder buiten gevecht gesteld. Zelfs wanneer de reparation werkelijk uitgevoerd zijn, dan blijft de Russische Port-Art hur-vloot in den zelfden toestand van onmacht." Op het oorlogstoonocl te land. waar de Japanners cr in geslaagd zijn do Motienling-, Fetisj wiling- en Dalin passen in handen to krijgen, beschrijft do Vossischo Ztg. den toe stand nu aldus „Het door het Fensjwiling- en Hsoenjosjan-geborgto ingesloten en door de Japanners tot aan de zeekust versterkte gebied, heeft aecr veel overeenkomst mot een bastion, zooah b.v. Bohemen op de wijze van een bastion met zijn grensgebergte in het Duitachc land uitsteekt. De oude Fnts moest bij zijn© oorlogen zorg dragen, de Boheemsche passen vlug iu zijne macht to krijgen, om te beletten, dat zijne tegenstan ders van het Boheemsche bastion uit hem konden bestoken. Nu is Koeroki in het be zit van de uitvalspoort van het Mandsjoo rijschc bastion. Met het front naar het- noord westen gericht, staat zijn leger nu in eene linie van Ssonjoetsjon tot aan den Motienpas gereed om op con of meer plaatsen neer to stormen. Niemand kan zeggen, van waar uit den aan val zal geschieden. Waarschijnlijk zal hij van verschillende punten uit gelijk tijdig beginnen. De Russische stelling bij Kaiping schijnt steeds onhoudbaarder te worden." Het eerste bericht is gekomen van met de belegering van Port-Arthur in verband staan de gevochten. Het is uit Tokio afkomstig en houdt in, dat Japanners aan den zuid oostelijke kant van de verdedigingswerken van Port-Arthur die forten hebben ingeno men. Er wordt oahter bijgevoegd, dat do re- geering van dit bericht- d© bevestiging niet heeft ontvangen. Wel maken ook te Tsjifoe aaugekomen CSiineezon er melding van, dat er Zondag aan de landzijde van d© vesting hevig gevochten is. De oostelijke vleugel van het zeefront is een van de geduchtsto gedeelten van do Rus sische vestingwerken. Het middelpunt van dien vleugel is het in 1885 gebouwde cen trale fort Hwang-tsjan-tsjendat met do rondom gelegen moderne verdedigingswerken de sterke stelling van den Gouden Berg vormt. Het fort op den Gouden Berg bestaat uit drio onderling verbonden pantserkoepels, waarvan de middelste do grootste is. De 9ohuiu geplaatst» pantserplaten, welke het voorsahepen onmogelijk maken dat zij het fort normaal raken, moeten 310 c.M. dik zijn en weerstand kunnen bieden aan elk stiheeywkanon. hoogte van 460 voet be moeilijkt bovendien elke krachtdadige be schieting van zee uit en geeft ook het fort een groot voordeol bij het beschieten van schepen in zee. Do drie batterijen schieten elk met twee kanonnen van 30.5 oM., 8 tot •10 stuks stukken van 22.8 cM., 12 tot 15 stuks kleinere vostingkanonnen en een groot aantal mortieren en snolvurende kanonnen, welko alle naar de zee gericht zijn cn een sector van 90 graden bestrijken, zich uit strekkende van het Tijger-schiereiland tot de Mootinrots, welke laatste zich ten Z O. van Port. Arthur in aec verheft. Tot aanvulling van dit schiotveld strekken zich op de hoog ten van den oever naar het Oosten toe nog drie open batterijen cn drie forten uit. Dit zouden do door de Japanners veroverde ves tingwerken kunnen zijnals het bericht uit Tokio ten minste juist is. Men hoort weer van nieuwe daden van hot Wladiwostok-eskader. De berichten der laat ste dagen deden dit reeds verwachten. Ben telegram uit Tokio aan de Matin ge waagde van geruchten, die daar loopen, dat het Wladiwostok-eakader do haven weder verlaten heeft. Een Reuter-telegram maakt melding van schepen, gelijkende op die van het Wladiwostok-eek ader, die Maandag dicht bij de kust van Yeso zijn verschenen. Ook van andore punten van do noordkust kwa men dergelijke berichten, doch de minister van marine hecht c»r geen geloof aan. lntussclien werd gelijktijdig door Havas bericht, dat het in Wladiwostok volkomen rustig is en dat men op do werven ijverig bezig is de ketels van de oorlogsschepen schoon te maken en do averij te herstellen, die zij tijdens den jongsten storm hebben beloopen. Die rust is nu weer onderbroken, en voor Gonsan, aan de Koreaansche kust, is het eskader weder verschenen. Do regcering te Tokio maakt officieel be kend De door Russische bladen verspreide geruchten over mishaudoling van gewonden, hoeft in do militaire kringen te Tokio he vige verontwaardiging gewekt Men be schouwt het rondstrooien van deze praatjes als een poging om de openbare meening in Europa stelselmatig tegen Ja]>an op te zet ten. Allerlei vDo Weenensche natuurkundige 4r. Mac be heeft in het water van de bron nan te Gastein, zelfs wanneer het in flesschen bewaard is. radium gevonden. Ook in We©- non heeft deze geleerde het bronwater onder zocht on ook daari zij het ook in slechts zeer geringe hoeveelheid, radium ontdekt. vDe rechtbank to New-York heeft in zake do ramp met de Slocum elf personen schuldig verklaard aan „misdadige nalatig, head, o. a. do directeuren van de stoom bootmaatschappij den kapitein en leden van de bemanning. Allen zijn in hechtenis genomen, som migen zijn echter onder borgstelling in vrij heid gesteld. vDe Berlijnsehe politie heeft ontdekt, dat een aantal leden van de ..damesorkes ten,'' waarmede vele koffiehuishouders de aantrekkelijkheid hunner lokalen v'erhoogeu geen noot muziek kennen, en. spelende op violen, welke geen geluid geven, alleen dienen als sieraad van het orkest Zij oordeelt zulks onzedelijk en een erger lijk bedrog; maar zij had zelve geen recht tot handelend optreden en heeft zich tot de justitie gewend. vEen Duitschcr. d.. te New-York in hechtenis werd genomen, omdat hij te Ber lijn rijn verloofde zou hebben vermoord, heeft nu bekend, dat hii de geheele moord geschiedenis verzonnen heeft, alleen om op deze wijze kosteloos naar Duitsehland terug gebracht te worden. vOp het terrein der elect riciteite werk en van Bogwalk, te Kingston (Jamaica), is een noodlottig ongeluk gebeurd. Zeven-en zestig arbeiders waren daar bezig een groote waterbuis van binnen schoon to maken, toen plotseling bij vergissing de kraan voor den watertoevoer werd openge draaid, tengevolge waarvan al de arbeiders door don krachtigen waterstroom in de rivier worden gedreven. Vier-en-dertig mannen verdronken. Kameroverzicht Tweede Kamer. Verg .viering van Donderdag 30 Juni. De Voorzitter zegt geen voorstel te zullen doen tot benoeming van eene com missie -an voorbereiding voor de Tariefwet-. Het plan is dit wetsontwerp nog dit jaar, althans in den aanvang van het nieuwe zit tingjaar, Ln de afdceliugen to onderzoeken. Interpellatie Passtoors betrekkelijk de Velserpont. Do heer Passtoors wijst op den ellen- digen toestand van den overgang bij Velsen. Wij hebben een pont gekregen, die een allerongelukkigst verkeer schept, tot groot nadeel niet alleen van het vorkeer, maar ook van den handel. Het oponthoudt duurt soms van 20 tot 40 minuten. Werklieden komen te laat op hun werk, kinderen te laat op school, doctoren te laat bij hun patiënten, om kort te gaan, hot is een on- houdbaren toestand. Elk oogenblik is de pont defect en zeer terecht rijzen dan ook van allo zijden klachten. Spr. herinnert aan de bekende klach ten van het machinekamer-personeel enz. en constateert dat als de groothandel te klagen heeft, er gauw aan tege moet gekomen wordt. Spr. houdt vol, dat Amsterdam behoefte heeft aan een brug van voldoemde doorvaartwijdte, aan een brug transbordeur met elect rische beweegkracht. Ten slotte vraagt hij: lo. Ligt het in 's Ministers plan de brug weg te nemen al vorens in den wintertijd een proef zal wor den genomen met de pont. 2o. Is er bezwaar tegen tijdens de zomer maanden de brug geheel buiten dienst te stellen, om de proef op de som te nemen, met de pont. 3o. Als de brug toch moot worden weg- genomou. is de Minister dan bereid een ander verkeersmiddel in het leven te roe pen, dat geen beletsel ondervindt van wind, water en ijs, waarmede nven vlug over het water heengaat, als een brug transbordeur. Do Minister van W., H. en N. (de heer De Marez Oyens) herinnert aan de genomen proeven met de pont, die begon nen onder ongunstige conditiën. Nadat ver schillende werkzaamheden waren verricht, gingen de overtochten evenwel naar wensch. ondanks de ongunstige berichten daaromtrent. Met de juiste aansluiting vau de tramrails ging dikwijls eenigen tijd ver loren, omdat die natuurlijk geen oentime- ter mag sohelen. Vrijdag jl. bij eei\ hevigen Westenwind, is gebleken waar de fout lag. Er werd toen nl. bevonden, dat een of meer schalmen van de ketting nu en dan versprong. Intus- schen moet erkend wordenj dat de prooven nog niet aan de verwachtitng hebben beant woord. Do minister wil de proeven voortzetten in het belang van de tramverbinding en men zal die proeven ook voortzetten in de w i ntermaamdeax Moet naar andere middelen worden omge zien, dan zal de regeering zeker haar toe vlucht nemen tot andere technische ver keersmiddelen. Op de beide eerste vragen antwoordt de minister ontkennend. En wat de derde vraag betreft, zegt de minister de vergelijr kende proef met een transbordeur nog niet to kunnen aanvaarden. De heer Lieftinck zegt, dat toen hij verleden jaar sprak van verkwisting met die pout, de minister dit onparlementair noemde. Van verkwisting? O foeit, wat woord, van verkwisting was geen spra ke. Maar nu do heer Passtoors dat woord gebruikte, nu mocht het wel. Als men met dio pont vaart, dan hoort men uitdrukkingen als: gewurm, gotob, ge mier, gescharrel, gepeuter. En moet het Ne- derlandsche volk nu maar toezien, dat er bijna 2 milliocn besteed wordt voor dat ge mier, gepeuter, gescharrel, getob! 't Is aar dig om te zien, als het niet zoo treurig wasEn nu is ons zoo straks een tweede pont toegezegd. Laat de minister zelf eens een tocht je met de pont gaan maken. De minister hoopt en gelooft dat de proe ven met de pont slagen zullen, maar voor 's ministers hoop en gelóóf geeft Spr geen geld (algemeen gelach), wel voor wetenschap en dio ontbreekt hier. Wanneer men door gaat met die proeven neming, zal Spr. bij de eerstvolgende Staatsbegrooting een motie voorstellen, om aan dat geldvorknoeien een einde te maken. Do heer Passtoors repliceert, betuigt- zijne onvoldaanheid over ministers ant woord en stolt eene motie voor, waarin de Kamer als haar gevoelen uitspreekt, dat de pont groote schade toebrengt, aan bewoners van beide rijden van het Noordaeokanaal. dat do prooven na 2i jaar nog geen resul taat hebben gehad, de minister wordt uit- genoodigd de proeven te staken en naar eon ander verkeersmiddol om te zien. waardoor een geregelde overgang zonder belemmering voor de scheepvaart verzekerd worde. De Voorzitter stelt voor dio motie te doen drukken en later te behandelen. De Minister zegt zich verplicht te re kenen volgens het vroeger besluit der Ka mer om de proeven voort te zetten, tot de onbruikbaarheid der ponten gebleken is. Wanneer do Kamer echter de behandeling dezer motie wil uitstellen, dan is de Re geering bereid de proeven voorloopig tot na de behandeling der motie te staken, daar rij begrijpt, dat de Kamer na zooveel ver- moeienden arbeid deze zaak gaarne grondig wil behandelen, waartoe thans wellicht de tijd zou ontbreken. Het voorstel van den Voorzitter wordt daarop z. h. s. aangenomen. De interpellatie is hiermede afgeloopen. Snelvuur kanonnen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij- ziging en verhooging van het VIII© Hoofd stuk (Oorlog) der Sta atsbegrooting voor 1904. (Uitvoering van de wet waarbij tot aan schaffing van snelvuurgeschut werd beslo ten). De heer Ter Laan herinnert aan de overhaaste behandeling van het wetsont werp, waarbij tot aanschaffing van snelvuur- geschut werd besloten. Waren toen geen 6 liberalen met pak en zak overgeloopen, dan had de minister zijn snelvuurgeschut niet gekregen. Veel van hetgeen toen gezegd had moe ten worden, is toen niet gezegd, en dat wil Spr. nu zeggen. Had, oan maar mee te be ginnen, het geld dat wordt aangevraagd, niet nuttiger besteed kunnen worden? Had het niet op een ander deel der oorlogsbe- grooting kunnen gevonden worden? Vooral waar ons nog zooveel uitgaven voor mili taire doeleinden wachten, protesteert Spr. tegen deze uitgave en hij verzoekt het wets ontwerp in stemming te brengen. De Minister van Oorlog (de heer Bergansius) wijst op de vroeger door de Ka mer genomen beslissing. Oorspronkelijk was besloten, dat enkele onderdeden in de fa briek van Krupp zouden aangemaakt wor den, maar sedert is het werkplan veran derd en daarmede zijn de uitgaven gewij zigd. Op de beschouwingen van den heer Ter Laan zal do minister thans niet in gaan. Dit ware doelloos. De beraadslaging wordt gesloten en het wetsontwerp aangenomen met 59 tegen 20 stemmen. Toekenning vau de hoedanigheid van wet tig betaalmiddel aan de biljetten der Neder- landsche Bank. De heer Heemskerk zal tegen het wetsontwerp stemmen, omdat hij het niet wensohelijk acht papier, niet uitgegeven door een Staatsbank, als wettig betaalmid del te proolameeren. Voor het maatschappe lijk verkeer is het niet noodig en evenmin is dit wetsontwerp noodig om chicanes af te snijden. De heer Van asch van Wijck wijst er op, dat dit wetsontwerp een gevolg is van de intrekking dei- muntbiljetten. Spr. stemt toe, dat het eenigszins vreemd is dat bankbiljetten; tot wettig betaalmiddel zul len worden gestempeld, maar al mogen daar eenige theoretische bezwaren bestaan, prao tische bezwaren zullen uit de aanneming niet voortvloeien en cliioanes zullen zich niet voordoen. Do heer Bos zal zijn stem aan het ont werp geven, dat ook uit een theoretisch oog punt niet verwerpelijk is. Spr. wijst op ver schillende voordeelen van dit ontwerp. Nu eenmaal de muntb' 1 jetten .uit de circulatie worden genomen is hot noodig om daarvoor een ander papier in do plaats te stellen, ten einde op gemakkelijke wijze groote sommen to kunnen overdragen. De Minister van Financiën be antwoordt de sprekers, Waarna het wetsont werp z. h. o. wordt aangenomen. Aanvulling der wet, houdende regeling betreffend© de toelating als schipper op koopvaardijschepen eu het aan boord daar van in dienst, hebben van stuurlieden en machinisten. De heer V e r h o y constateert dat dit ontwerp, aanvankelijk van onschuldigen aard, door de Nota van Wijziging geheel van karakter is veranderd. De minister acht te die wijziging noodig, omdat geen vol doend machinepersoneel beschikbaar zou zijn, in het bezit van de voorgeschreven di ploma's, maar Spr. acht dit niet denkbaar. De heer Hubrecht beveelt aan om de dienst-diploma's slechts verkrijgbaar te stel len na 6 maanden dienst in den rang daar aan voorafgaande. De Minister van W., H. en N. stelt voorop, dat men bij overgangsbepalingen in den regel zoo vrijgevig mogelijk is en ver dedigt daarna de voorgestelde wijziging, die geheel past in het karakter van het eigen lijke doel van het ontwerp. Een feit is het, dat de Kon. West-Ind. Maildienst, zonder de voorgestelde wijziging, niet in de behoef te aan machinekamer-personeel gediplo meerd volgens de wet zou hebben kun nen voorzien. Op art. 2 is een amendement voorgesteld door den lieer Hubrecht, strekkende ora voor een dienstdiploma te elsohen, dat zij, die dit wenschen te ontvangen, minstens 6 maanden moeten hebben dienst gedaan in den rang, waarvoor het dienstdiploma wordt aangevraagd. Besloten werd de beraadslaging over dit wetsontwerp te schorsen tot heden 10 uur. Aangenomen werden eenige kleinere wets ontwerpen. Wijziging van het 2d© Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1903. De heeren Ketelaar en Schaper protesteerden tegen deze verhooging van Hoofdstuk 2, die strekt voor toegekende de- ooratiën. Zij achten dit niet in het belang xan den Staat of van do schatkist. Die tal rijke decoratiën kosten veel geld en brengen de menschen maar in den waan, dat zij zonder decoratie niets beteekenen. De heer Van der Z w a a g vraagt aan de regeering wat de bedoeling des wetgevers wel is geweest met het instellen der ridder orden. Hij meent dat de bedoeling is ge weest hen te belooueu, die zich verdienstelijk hebben gemaakt tegenover den Staat-, maar de ervaring leert het anders en met de over schrijding van den post telkenjare met meer dan dè helft geeft men het budgetrecht der Kamer een k'.ap in het aangezicht. De Minister van Financiën ant woordt dat in den Ministerraad wordt be slist over de voordracht tot het toekennen van Ridderorden. Voorts verdedigt hij de uitgaven voor ridderorden als zeer produc tief (Gelach)bij de replieken waarschuwde de heer Schaper vooral om zich bij het toekennen van ridderorden aan buitenlan ders niet te veel te laten leiden door een minister van buitenlandsche zaken, die om gemis aan diplomatiek beleid te vergoelij ken, wel eens ruim kan adviseeren tot het toekennen van ridderorc en. Hij zegt dit niet van dezen minister van, Bluitenlandsche Zaken, maar het gevaar bestaat. De Voorzitter geeft Spr. in over weging zich voorzichtig uit te laten, al zeide hij ook niet het oog te hebben op regeerende bewindslieden. In stemming gebracht werd het ontwerp aangenomen met 46 tegen 15 stemmen. Heden 10 uur vergadering. Men seint uit 'sGraverihagö: Die Tweede Kamer nam heden morgen de Drankwet aan met 52 tegen 42 stemmen. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 1 Juli 1904 bevat de volgende Koninklijke beslui ten: eervol ontslagen uit dj- betrekking tot de landmacht de reserve-officier van gezondheid der 2e klasse S. L. Ben-dien. eervol ontslagen uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen de kapitein C. E. Nijst, van het 2e regiment infanterie; op non-activiteit gesteld de ritmeester H. L. A. Mathon van het 3e regiment huzaren eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen de kolonel op non-activiteit G. J. V. Vinkhuizen, van het wapen der artillerie; op verzoek eervol ontslagen de vrouwe lijke 2e klerk ter directie van de rijks post spaarbank M. V. A. van Ooy; op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen C. A. Penning Jr. te Geert ruiden berg c. a., met ingang van 1 October a. s. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Assen A. W. Jolles, thams ont vanger der registratie en domeinen te Almelo tot ontvanger der registratie en domeinen te Emmen C. L. B. Pet, thans ontvanger dier middelen te Appingedam; tot ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward B. C. E. van Steenbergen, thans ontvanger dier middelen to Horst. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins stellen zich voor omstreeks veertien dagen in Mecklenburg te verblijven. Koninklijk bezoek aan Noor d-B r a b a n t. Officieel kan de 's Her- togenbossche Courant" thans mededeelen, dat het Koninklijk bezook aan 's Hertogen- bos oh zal plaats hebben. H. M. zal aldaar aankomen 17 Augustus en vertrekken 20 Augustus. Op het programma staat ook een bezoek aan den Nieuwen Maasmond. Woensdag kwam. ten Paleize Het Loo aan Hr. Ms. opper-ceremoniemeester, baron van Pal landt van Neerijnen. De minister van buitenlandscho zaken met den Siaaneeacfaen) gezant maakten Woens dag middag een rijtoer door het Kon. Bui ten Park naar Hoog-Soeren en keerden te 5 uur naar de residentie terug. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot onteigening ten behoeve van een spoorweg Zuidbroek naar Delfzijl tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1904; tot toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist voor den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Zwolle naar Blokzijl; tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1904 de heeren Marchant, Zijilma, Krap, Duymaer van Twist en Mees. Statenverkiezingen. Uit Rotterdam meldt men, dat het te Gouda gekozen Statenlid Van Idzinga de benoeming niet zal aannemen, om plaats t© maken voor den heer Van Wassenaer van Rosande, het in Den Haag gevallen lid van «©deputeerde. Uit. Leiden meldt menNaar men. verneemt is tegen de geldigheid der verkie zing van den heer H. Paul tot lid van de Provinciale Staten protest ingediend, op grond dat beweerd wordt dat een viertal stemmen, op den heer Bots uitgebracht, ten onrechte aan don heer Paul werden toege kend. Het Centrum kan met zekerheid mede deelen, dat slechts twee sollicitanten zibh hebben aangemeld bij de regeering voor bur gemeester der, stad Arnhem, nl. dr. M. A. Brants, burgemeester van Zelbem, en jhr. rar. Röell, burgemeester van Leeuwarden, waarvan eerstgenoemde veel kans zou hebben om te worden benoemd. Verkiozingsvaria. Te Twisk zijn van de 194 kiezers bij stemming en her stemming voor de Prov. Staten allen op gekomen. Voorzeker een moeielijik te over treffen opkomst. Het „Vad." meldt als bijzonderheid, dat in het informatiebureau van de kiesvereeni- ging ,,'s Gravenhage" in Den Haag ook da mes deelnamen aan het verkiezingswerk en tot het vrijzinnige succes het bare bijbrach ten. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Alkmaar werden benoemd aan he€ gymnasium, den len Sep tember te openentot conrector dr. M. N. J. Moltzer, te Alkmaartot leeraren in de oude talen en de geschiedenis dr. O. Schreuders, te Alkmaar, en dr. ,H. M. Leopold, te Leeu warden tot leeraar in het Nederlandsch en Fran sch de heer A. J. Fehr, te Leeuwarden (tijd.)tot idem in het Hoogduitsch de heer Leydensdorff, te Voorschoten (tijd.); tot idem in het Engelsch de heer J. L. G. Be lonje, te Alkmaar tot idem in de geschiede nis en aardrijkskunde K. J. Pen, te Leeu warden tot idem in de wiskunde dr. J. van der Feen, te Sneektot idem in de natuur kunde dr. G. K. Nugteren, te Alkmaar; tot idem in de scheikunde H. W. R. Raken, te Den Helder; tot idem in de nat. historie F. H. Maschhaupt, te Alkmaar. De kunstschilder, de heer W. O. J. Nieuwenkamp, is woder op terugreis naar Nederland. Daar de heer N. nog niet van plan was vooreerst Indië te verlaten, wordt vermoed dat in ongesteldheid de reden van den vervroegden terugkeer moet worden ge zocht. Hij was in den 1 ratsten tijd lijdende aan koorts. (Zw. Ct.) Op de algemeene begraafplaats aan den Schoterweg Ie Haarlem is gisteren, ter aarde besteld het stoffelijke overschot van wijlen mr. F. H. de Veye, in leven oud- hoofd-commies ter prov. griffie van Noord- Holland. Op den doodenakker waren vele belangstel lenden "vrienden van de>n overledene, aanwe zig, benevens de commissaris der Koningin, mr. Van Tienhoven, de griffier der Staten, mr. A. A. Land, de chefs der afdeed ngen enz. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den griffier der Staten mr. A. A. Land. De Velserpont. Men schrijft aan. de N. R. Ct. Terwijl gistereuochtend in de Tweede Ka mer de pont over de tong gang, gaf zij hier nogmaals blijken van uitmuntend in orde te zijn, door weder goed twee uur den ar- teid te staken. Ditmaal was het aan de Beverwijksohe zijde, dat de ketting, die onder aan palen, in kepen nog wel, vast rit, ging glippen, en veroorzaakte dat de pont zelf eenige meters naar de voetbrug dreef, en maar niet te be wegen was te gaan naar het punt van aan komst do losbrug. Het personeel werd er moedeloos onder en ging er, tot er practischer hulp kwam, kalm bij ritten, en zoowat tegen half één kon weer gevaren worden, nadat de niet deugende voetbrug zoo goed was geweest het verkeer zoolang te onderhouden. Voor dit malheur was het al voorgekomen, dat de tram, die op de pont wilde rijden, en daar met de locomotief al op stond, terug moest, omdat twee, niet zoo reglementair geladen hooiwagens als voor eenige maanden de wagens met stroo, die de ingenieurs toen in den Spaarndammerpolder hadden besteld, geen ruimte genoeg voor de tram overlieten. Hoewel reeds telegrafisch bekend was tegen 4 uur dat de proeven gestaakt zóuden worden, bleef de pont tot goed 6 uur het ver keer verder onderhouden? Maar toen verdwenen ineens de borden, die aanduidden dat de brug open stond en was het uit, tot overgroot genoegen van het publiek in het algemeen, doch van de hooa- ri'ders, die soms per dag drie vrachten min der konden thuisbrengen dan vroeger, in het bijzonder. Natuurlijk is het gevallen besluit het on derwerp van alle gesprekken. Het geleden leed wordt nog eens opgerakeld en vooral wordt gesproken over het weggegooide geld. En terecht. Want daar liggen nu de zomerhavens, die nog nooit gebruikt zijn. Daar ligfc de stoompont Velsen, die slechts een paar keer dienst deed; daax ligt ook de Kennemerland, waaraan tonnen zijin ver daan aan allerlei reparaties en reparatietjes1, eer. ding, gecompliceerd als een oorogsvaar- tuig wat raderen en radertjes betreft en toch niet deugende; daar liggen de winter- havens met dukdalven, kettingen en los- bruggendaar staan de nooit gebruikte, met planken dicht gespijkerde wachthuisjes, waarin niemand mocht noch kon wachten; daar ligt voor goed millioen aan wegge worpen geld. Het plan bestaat heden te vlaggen. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vonnis van de Haagsche recht bank, veroordeelende de typograaf Van der Straaten, bijgenaamd „Nelis de Bels," tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens den beken den postdiefstal te Brusselen veroordeelde den vreemdeling, opgevende Gilson te hee- ten en die terecht stond ter zake dat hij in de Kettingstraat te 's Gravenhage van iemand een brief met geldswaarde ontvreemd de, tot drie jaar gevangenisstraf. „Nelis de Bels" teekende onmiddellijk cas satie aan." De beide boden van bet departement van Koloniën, door de Haagsche rechtbank tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens schending van ambtsgeheim, door het verstrekken van inlichtingen omtrent aanbestedingen aan een agent een er Duitsche fabriek, werden in hooger beroep te dier zake door het gerechtshof te 's Gravenhage tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld. De agent, wegens omkooping van de beide boden door de rechtbank eveneens tot 14 dagen veroordeeld, kreeg van het Hof verhooging van straf tot één maand. Het parket te Breda is ter onderzoek vertrokken naar Slikgat, bij Zevenbergen, waar een echt Brabantsche vechtpartij ge houden is. Een jonge man is doodgestoken en drie zijn min of meer gevaarlijk gekwetst. Voor de haven van Huizen is in de Zuioerzee gezonken een tjalk, geladen met steenen. Het schip kwam van Deil schipper was H. Basman. De opvarenden zijn gered; de Zuiderzee-politie verleent assistentie. De motorboot Pieternella Maria, kapi tein L. Koops van Groningen, geladen met graan, is gisteren, tengevolge van een defect aan de machine, op het Enkhuizer zand ge- loopen en zit daar aan den grouid. Te Kampen werd eergisteren op deai IJsel juist voor de stad een steur gevangen van bijna 360 pond en gisterenavond door dezelfde visschers een steur van 202 pond. Beide visschesu werden dadelijk per spoor naar België verzonden. School- en Kerknieuws. Tot directeur-leeraar aan de burger avondschool te Zaandam is benoemd de heer S. Franco, te Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2