Uit den omtrek. spoorwegen, in 1868 hoogleeraar in do staats wetenschappen aan de hoogcschool te Utrecht, commissaris der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, en in 1877 secretaris van de Nederlandsche Bank te Amsterdam, toen hij het hoogleer aars ambt nederlegde. In 18S5 werd hij directeur van do Nederlandsche Bank, werd opnieuw hoogleeraar in do rechten, thans te Amster dam. Als schrijver over onderwerpen van socia len aard heeft hij zich een grooten naam ge maakt. Zijn hoofdwerk „De socialisten, per sonen en stelsels" is een standaardwerk, dat ook in het buitenland een eere-plaats in neemt in de sociale litteratuur. Men meldt uit 's Gravenhage Aan jonkvronwe van Wasscnaer, stichte res van de vereeniging „Hulp aan Zuigelin gen" alhier, werd gisteren ter gelegenheid van haar huwelijk met jhr. mr. B. C. de Jonge, een „hulde van moeders en belang stellenden gebracht, voor hetgeen zij tot herstel van zwakke zuigelingen gedaan heeft De gedachte om de freule te dezer gelegenheid te huldigen, was oorspronkelijk uitgegaan van een paar moeders, wier jonge kinderen in het lokaal der Vereeniging op het Oranjeplein herstel mochten vinden. Aangeboden werd een album met opdracht en een fraai bloemstuk. Ruim duizend per sonen uit alle rangen namen aan het hulde blijk deel. Binnenachipperij en de drooglegging Zuiderzee. Het hoofdbestuur der sohippersver- eenig-ing „Schuttevaer" «heeft een adres ver zonden aan H. M. de Koningin, waarin ge zegd wondt, dat het H. M. met haar onver deelde belangstelling in de welvaart van het volk, niet onbekend kan zijn, dat de scheep vaart op de bdnnen-wateren en rivieren van Nederland in een zeer lijdenden toestand verkeert. De verbeterde verkeerswegen te water, welke overigens den ikandel en het algemeen belang ten zeerste (hebben bevorderd, gaven aanleiding tot het in de vaart brengen van grootere scihepeu en versneld vervoer. Mede als gevolg daarvan kan de schippe rij,, in verhouding tot het aantal vaartuigen, geen genoegzame vracht vinden cn is zij herhaaldelijk genoodzaakt dagen, ja weken lang aan den wal te liggen, en zoo vervalt zij langzamerhand in een staat van armoede De bevolking aan boord van bedoeld© binnenvaartuigen wordt op minstens 100,000 koppen geschat, terwijl in de nevenbedrijven aan die vaart verbonden, zeker een even groot deel der natie haar bestaan vindt. Alle dezen lijden onder den gedrukten toestand der schipperij, en niet te bevreem den is het daarom, dat men en allereerst de schippersvereeniging „Scihuttevaer" omziet naar middelen om verbetering in dien toe stand te brengen. Die vereeniging nu is overtuigd, dat de drooglegging der Zuiderzee gedurende lange jaren krachtige verbetering zoui brengen. Daardoor toch zou vele jaren een belang rijke aanvoer van materialen noodig zijn, terwijl later een nieuwe provincieaan ons vaderland toegevoegd, gelegenheid zou bie den ooik daar het bedrijf uit te oefenen. Niet alleen dat deize drooglegging dus een nationaal belang is, neen, bovenal zou voor de scheepvaart met haar nevenhedrijven een hernieuwd tijdperk van bloei aanbreken. De vereeniging is ten volle overtuigd, dat Harer Majesteit's belangstelling in de wel vaart der natie zidh mede uitstrekt tot die stoere mannen, die op onzo rivieren en bin nenwateren zich door noeste vlijt en taaie volharding een bestaan trachten te verwer ven, omdat ook door hun werk wordt bij gedragen tot den bloei van ons geheele va derland. In die overtuiging wordt aan H. M. verzocht aan de plannen ter droogmaking van de Zuiderzee Haar booge aandacht te willen schenken. Neder 1. Zui d-A frikaansche S p o r w eg-M a a t sc h ap p ij. In de Dins dag onder voorzitting van den heer mr. F. S. van Nierop gehouden vergadering van leden der Vereeniging ter behartiging van de belangen van Nederlandsche houders van aandeelen I, III, IV en V 6erie van de Ne derlandsche Zuid-Afrikaaneche Spoorweg- Maatschappij en van de Vereeniging ter be hartiging van de belangen van Nederland sche houders van aandeelen II serie van de Nederlandsche Zuid-Afrikaausche Spoorweg- Maatschappij, werd door den voorzitter me degedeeld, dat de vereeniging 1333 4i aandeelen en 779 6 aandeelen bij de Crown Agents for the Colonies te Londen hebben ingeleverd, waarvan tot heden 1274 4i aandeelen en 738 6 aandeelen zijn be taald. Van de resteerende 59 44 aandee len en 41 6 aandeelen zijn do bijbehoo- rende stukken nog niet ingeleverd of nog met in orde bevonden. De besturen zijn voornemens om, na eeni- ge maanden, de aandeelen, waarvan de bij- behoorende stukken dan nog niet mochten zijn ingeleverd of niet in orde zijn bevon den. te stellen ter beschikking van de hou ders van certificaten, die do aandeelen, waarop het certificaat betrekking heeft, te rug mochten venschen te ontvangen. Zij vertrouwen intusschen. dat zoo niet alle, al thans vele dezer 100 stuks alsnog door de Engelsche regeering betaald zullen worden. De door de besturen voorgelegde reke ningen werden door de vergadering goedge keurd. De vereeniging „Het Botercontrole station in Zuid-Holland, hield in het Zuktli. Koffiehuis te 's Gravenhage ocne algemee- ne vergadering. Door den secretaris, don hoer Bos, wer den eenige mededeelingen gedaan betreffen de het rijkstoezdcht. Onder nicer werd in verband hiermede medegedeeld, op welke wipe de controle-boekhouding moet zijn in gericht en voorts dat goedgekeurd zijn liet stempel en het verpakkingsmerk van het station. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het belanken van den hoer J. Ruikes Borger, werd als bestuurslid-producent ge kozen de boer G. O. van dor Look, uit Rot terdam. Do waarn. voorzitter, de heer Iium- melink, had vooraf een woord van hulde en waardeering gebracht aan den heer Ruikes Borger, voor het vele door hem verricht op het gebied der auivel-industric en door wiens bodanken het Controle-station dan ook een gevoelig .verlies lijdt. Nog werd o. a. medegedeeld, dat het le dental gaandeweg vermeerdert en dat het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht als donatrice is toegetreden. Op de a.s. tentoonstelling te Enikhuizen zal het Controle-station vertegenwoordigd zijn. Landbouw en N ij verheid. Do jaarlijksche algemeene vergadering der Groninger Maatschappij van Landbouw eu Nijverheid is te Gromnigen gehouden. De voorzitter de heer R. P. Dojes, lid der Eerste Kamer, opende de bijeenkomst met e a rede, waarin hij o.m. zeide „Uit het jaarlijksch verslag, straks uit te brengen zal nader blijken, dat ook in het afgeloopen jaar de Groninger Maatschappij vroote werkzaamheid heeft getoond. In de eerste plaats blijkt dit uit het groot aantal rapportendat in de verga deringen der afdeelingen is uitgebracht nopens de verschillende, zoowel door het hoofdbestuur als op andere wijze aan de orde gestelde vraagpunten en verder uit het niet onaanzienlijk aantal verslagen en ad viezen door de verschillende door het hoofd bestuur benoemde commissiën aan haar uit gebracht, waarvan dikwijls de conclusiën werden neergelegd in adressen, gericht ■«an Regeering en Volksvertegenwoordiging meermalen ook met betrekking tot door de Regeering aan de orde gestelde wetsontwer pen. De leden van de Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid kunnen zich overtuigd houden, dat zoowel in de kringen der Regeering als in die der Volksvertegen woordiging met bijzodere belangstelling ken nis worden genomen van de adviezen van onze Maatschappij. De heer H- D. Ebbens, secretaris, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Door den heer D. R. Mansholt werd inge leid „Het wetsontwerp op de herziening der tarieven." De lieer Mansholt verdedigde de volgende stellingen I. Indien men in Nederland inkomende rechten gaat heffen van uit het buitenland ingevoerde goederen, dient men in de eer ste plaats te letten op de belangen van den nationalen arbeid, de belangen van de scn .t- kist komen eerst in de tweede plaats in aanmerking. II. Bij een verstandige keuze der te be lasten goederen is het samengaan van beide belangen zeer goed mogelijk. III. Met een niet te gering inkomend recht dienen dan belast te worden die grondstoffen en goederen, welke bier gepro duceerd en gefabriceerd worden, in de aller eerste plaats de producten van den akker bouw, omdat in dezen bodrijfszaak het groot ste aantal arbeiders werkzaam is. IV. Grondstoffen, die wij zelf niet. bezit ten, doch die wij noodig hebben voor onze nationale industrie (steenkolen, ijzer, petro leum e.a.), alsmede producten die wij van wege ons Noordelijk klimaat niet kunnen verbouwen, doch die ala nuttige voedings- en genotmiddelen beschouwd kunnen wor den, dienen vrijgesteld te worden van inko mende rechten. In de hoogere opbrengsten van de inkomende rechten op de eerste ca tegorie van goederen, vindt aldus de schat kist een equivalent voor het gemis der in komende rechten ^op laatstgenoemde cate gorie. V. Het ingediende wetsontwerp op de her ziening der tarieven veronachtzaamt deze beginselen in hooge mate en is derhalve zoowel uit het oogpunt van de algemeene als voor de landbouwbelangente ver werpen. De heer Mansholt zette stellingen om in een motie, die na beraadslaging door de vergadering verworpen werd met 19 tegen 15 stemmen. Aangenomen werd een motie van den voorzitter uitsprekende, dat het wetsont werp verwerpelijk is met het oog op alge meene en landbouwbelangen. Nederlandsche Vereeni ging voor Ambaclits- enNijver- Iheidskunst. Te Amsterdam is dezer da gen opgericht, de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst. Sinds lang deed zich de behoefte aan een dergelijke vereeniging gevoelen, zóó zelfs, dat reeds door onderscheidene personen, onafhankelijk van elkaar, plannen in deze richting waren be raamd. Deze vereeniging is te beschouwen als een zuiver gevolg van het irrachtig streven dat zich in de laatste jaren op het gebied der ambachts- en nijverheidskunst in ons land heeft ontwikkeld. Als resultaat van een aan tal vergaderingen waarop de voornaamste kunstnijrveren tegenwoordig waren, terwijl van anderen schriftelijk adhesie betuigingen inkwamen, is in de vergadering van 8 Juni jl. de oprichting tot stand gekomen. Den 15. Juni werden de statuten goedgekeurd en het bestuur gekozen. Dit bestaat uit de heerenK. van Leeu wen, voorzitter; W. Penaat, rice-voorzit ter H. Hana, le. ^cretaris; Jac. van den Bosch. 2e. Secretaris en Th. Molkenboer, Penningmeester, allen te Amsterdam. Het dool dezer vereeniging is, volgens art. 1 der Statuten, mede te wierken tot de ont wikkeling van Ambachts- en Nijverheids kunst, en de vakbelangen te behartigen. Zij zal dit doel trachten te bereiken door A. het houden van vergaderingen. B. het houden van tentoonstellingen. C. de uitgave te bevorderen van geschrif ten op het gebied der ambachts- en nijver heidskunst. D. het. behartigen van de belangen van het ambacht en de nijverheid voor zooverre die verband houden met het doel in art. 1. E. de 'belangen voor te staan van het vak onderwijs. F. liet samenwerken met comités van ten toonstellingen buiten de vereeniging. G. bet vormen en instarud houden eener leestafel. H. het samenwerken met andere vereeni- gingen. Tevens "al zij zorg dragon voor do uitgave van een vereenigingsorgaan, dat zoo spoedig mogelijk als maandblad verschijnen zal. Het is het ernstig streven der vereeniging, dit maandblad zoowel door den inhoud als door het uiterlijk een waardige tolk te doen zijn der artistieke vakbeweging op elk gebied. Do vereeniging bestaat uit: Leden van verdienste, begunstiger, loden, adspirant le den en kunstlievend© leden en vcreenigingen. De leden vormen de eigenlijke kern. Tot lid kan een ieder worden gekozen, die blijk heeft gegeven zelfstandig bcoefenaar- (ster) van eenige ambachts- of nijverheids kunst te zijn. Tot kunstlievend lid worden zij toegela ten die in cn door hun werkkring do am bachts- of nijverheidskunst helpen bevorde ren. De zetel der vereeniging is te Amster dam. De vergaderingen worden gehouden van September tot cn met April, op den laatsten Zaterdag van iedere maand. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt. door den lsten secretaris H. Hana, Groenmarktkade 1 te Amsterdam. Winkelsluiting op Zondag. Aan het in de vergadering van den Neder- landschen Boud van Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand uitge bracht rapport over het door dien Bond in gestelde onderzoek naar het al of niet gc- wenschte van „wettelijk geregelde winkelslui ting op Zondag, het volgende ontleend Het onderzoek had plaats, door aan de ver eenigingen circulaires en vragenlijsten toe tc zenden. De Algemeene Winkeliersvereoniging Amsterdam liet voor eigen rekening 10.000 vraaglijsten drukken. In het geheel zijn 30.000 vraaglijsten rond gedeeld. D© uitslag van het onderzoek is als volgt Amsterdam uitgegeven 10.000 vraaglijsten. Ingekomen beantwoorde vraaglijsten 2407 of 24 van het uitgegeven aantal. Voor gebcelc sluiting 1796 tegen 261 bij wettelijke regeling. Voor gedeeltelijke sluiting 376 tegen 89. Rotterdam. Uitgegeven 2500 waaglijsten. Ingekomen 235 beantwoorde vraaglijsten. Voor geheele sluiting 207 tegen 10. Voor gedeeltelijke sluiting 2. Voor wettelijke regeling 182 tegen 16. Verder zijn van 47 plaatsen uit alle oorden des lands beantwoorde vragenlijsten ontvan gen. In Utrecht waren 554 vóór en 80 tegen winkelsluiting op Zondag, 475 vóór en 95 tegen wettelijke regeling; in Arnhem waren 165 vóór, 31 tegen sluiting; 231 vóór en 54 tegen wettelijke regeling, enz. Van Noord-Brabant en Limburg is, omdat daar on vele plaatsen middenstandsvereeni- gingen, afdeelingen van de Hanze gevestigd zijn, liet beste overzicht verkregen. De meeste dezer afdeelingen-werkten gaarne met den Bond mede. Hadden alle iniddenstandsvereenigingen op gelijke wijze medegewerkt zegt het ver slag de uitslag van het onderzoek zou schitterender geweest zijn. Niettegenstaande herhaalde uitnoodigingen hebben velo ver eenigingen bet niet van zich kunnen ver krijgen, aan heb verzoek van den bond te voldoen om de enquête te houden. Door deze handeling hebben zij de goede zaak niet be vorderd, intege- leel zij hebben eene aange legenheid van groot,belang voor den midden stand niet behoorlijk tot hun recht doen komen. De vereeniging Het Vrije Ruil verkeer, heeft ue volgende stellingen ver spreid „Wanneer bescherming doel treft, maakt zij de beschermde artikelen duur der. Zij belet, ons buitenlandsche goederen te koopen, ook al zijn deze goedkooper. Zij staat daarom gel ij k met dwang van staatswege om te koopen dilar, waar alles duurder is. Concours hippique te Arn hem. De programma's zijn gepubliceerd) van een groot concours hippique dat door eene commissie van 23 heeren is georganiseerd op Donderdag 21 Juli a.s. op het sportterrein van het landgoed „Kla- renbeek" te Arnhem, beuevens een program ma voor de keuring van paarden, fokvee, schapen, varkens enz., van de afdeeling Arn hem der Geldersch-Overijsselsche Maatschap pij van Landbouw op Vrijdag 22 Juli d. a. v. op hetzelfde sportterrein. Tevens is aan de veekeuring toegevoegd een concours voor aangespannen laudbouw- paarden en concours voor aangespannen dek hengsten, waalwoor geldprijzen zijn uitge loofd door do prov. commissie tot bevorde ring van de paardenfokkerij in de provin cie Gelderland .n tot amusement een wed ren van hitten, gereden door jongens van 15 tot 20 jaar. Onmogelijk is het om al de verschillende nommers op te noemen die in dc program ma's vermeld zijn, maar dat er flinke geld prijzen zijn uitgeloofd kan onder anderen blij ken uit het concours voor springpaarden, waarvoor de le prijs bedraagt f 300, de 2e f 100, de 3e f 50 en de 4e f 25. Do inschrijvingen voor deze hippische fees ten sluiten op den 6. Juli a.s. Secretarissen zijn de heeren jhr. H. W. de Blocq van Schc1- tinga te Velp. F. Lichtenvoorde Cats te Die ren en H. de Bruijn Teagbergen t© Velp. Te Rotterdam treedt een zeker© madlle. Nydia op, die a door baar impres- sario in een slaapt x-stand te zijn gebracht, in staat is op ecu piano allo composities, welke men haar belieft voor te zetten, geheel geblinddoekt te spelen. De N. R. Ct. schrijft hieroverZij deed de werken hooren wier namen op 'n lijst waren opgesomd en die door iemand, wien ook, uit het gezelschap waren aangeschrapt. Zoolang do aange schrapt© lijst vóór haar bleef staan, speelde zij het verlangde. Een willekeurige compo sitie buiten o lijst, vóór haar op het lesse naartje geplaatst, werd eveneens gespeeld. Daarbij werd het hoofd, ook toen iemand uit T publiek het blad omsloeg, niet in 't minst bewogen, zoodat het lezen (door de doeken heen of ónder langs de doeken) hóógst on waarschijnlijk scheen. Maar deze veronderstelling, door enkelen geuit, moest wel totaal opgegeven, toen do pianiste ook muziek (o. a eenige met potlood opgeschre ven maten) in couvert gesloten, vóór haar geplaatst, of op het hoofd neergelegd, ten ge hoore bracht. D© voordracht der stukken van de lijst, dus stukken die vooraf waren bestudeerd, was beter dan die der nu voor 't eerst opge- gevcne. geheel vreemde. Eenige artistieke be- toekenis had bet spel niet; menig stuk (dat niet op de lijst stond) kwam er vrij incor rect uitmaar sommige, zooals een Wals van Dirk Schafer, weer beter, en uit 'n ma nuscript in couvert werd tot zelfs de in 'n bepaalde maat expresselijk gemaakte fout gespeeld. Ons was vooraf medegedeeld, dat deze Zwitserscbe vrouw de vertoonde eigenschap uitsluitend met betrek1tot de muziek bezit. Zij vertelde dat zij in Parijs muziek heeft gestudeerd en dat de séances twee-, hoogstens driemaal op één dag kunnen wor den herhaald. De duidelijk zichtbare afge matheid na afloop duurde niet lang. Verdachtmakingen? Mea meldt uit Leiden aan de N. R- Ct. „Vooral de katholieken zijn zeer be1 ©ur ges teld en boos over de nederlaag bij de herstemming geleden. Zij waanden zich ze- kor van de overwinning en hun fanfare corps stond dan ook reeds in het gebouw van den Volksbond gereed om, zoodra de uitslag bekend was, den heer Bote een sere nade te brengen zooals men ook aan dr. Den Houter had gedaan. Wrevelig over den te genslag heeft men tegen de stemming ge protesteerd welk protest, naar wij van zeer vertrouwbare rijde vernemen, echter geen gevolgen zal hebben. Thans gaat het Roomsch-katholiek orgaan hier ter stede, de Nieuwe Leidsche Courant, spijkers op laag water zoeken en liberale le- cieji der stembureaux verdacht maken. Zoo wijst zij een lid aan, als „liberaal voorzitter, lid van den gemeenteraad, te vens voorzitter van een kiesvereeniging" die driemaal 'Paul las terwijl het Bots moest wezen. En aan één stembureau, zoo gaat het blad voort zaten drie vrijzinnige heeren zonder meer. Laten wij nu door ondervin ding wijs geworden, voortaan zorgen, dat de liberale vergissingen zooals rijn vermeld, steeds kunnen gecontroleerd worden door neit to© te laten dat een stembureau worde ge formeerd, zooals daar, want liberaal rijn, staat de hbera'en vrij, maar zoo liberaal zich vergissen is misschien menschelijk, maar niet wensehelijk en eischt vooral in deze „rectificatie". „Een kaart voor Paul met nagelindruk mocht passeeren als geldig. Kaarten voor Bots, waarbij 't hokje n'et volkomen flink zwart gemaakt was, was contrabande." Na nog eenige andere gevallen te hebben genoemd, die een smet zouden moeten wer pen op de goede trouw van vrijzinnige le den der bureaux, eindigt bet blad: „Wij misgunnen niemand de zege, zoo zij met eerlijke middelen en op eerlijke wijze wordt behaald. We zullen hier niet uitman ken of en in boe ver re dit Dinsdag is ge schied. „Maar wat we hierboven meedeelden en dat door getuigen kan bevestigd worden, doet in elk geval sterken twijfel biji ons omtrent de gewenschte eerlijkheid rijzen." De redacteur van dit blad was nog voor korten tijd werkzaam aan de Limburger Koerier. Dit verklaart misschien bet bovenstaan de, waaraan wij in onze goede stad anders niet gewoon zijn. De eerlijkheid en de goe de trouw van liberale raadsleden werd tot dusverre ook door de felste tegenstanders niet in twijfel getrokken. Wij gaan er op deze wijze niet op voor uit. To Venhuizen (N.-H.) hebben land bouwers in het gebrek aan arbeidskracht, aan leiding gevonden tot oprichting eener ver eeniging, genaamd Onderlinge Hulp. De leden dezer vereeniging verbinden zich om bij on gesteldheid van een hunner medeleden dezen om beurten één dag behulpzaam te zijn, zoo lang de ongesteldheid voortduurt. Reeds traden 26 leden tot de nieuwe ver eeniging toe. Voor de nieuwe spoorweg werken aan het station Roozendril was noodig de ont eigening eener boomkweekerij. De rechtbank te Breda waardeerde over eenkomstig het rapport der deskundigen de waarde der planten op f 20,000. De onteige- naar, de Staat, had betoogd dat sedert bet ter inzage neerleggen der plannen 2 jaar te voren dc bestaande houtgewassen door kostbaarder beplantingen waren vervangen, andere houtgewassen door oculatie waren veredeld, talrijke nieuwe waren aangeplant; zoodoende was in die 2 jaar de waarde der gewassen aanmerkelijk vermeerderd. De Staat achtte dit eene verandering, gemaakt na de ncderlegging der plannen, ten aanzien waar van art. 39 Ont.-wet bepaalt, dat rij niet in aanmerking mag komen bij de berekening der schadevergoeding. De Bredasche rechtbank had op dit punt beslist, dat onder verandering in gemeld ar tikel moet worden verstaan zoodanige afwij king in het gebruik van den grond, die in strijd is met de bestemming vroeger aan dien grond gegeven en dat daaronder de se dert. de laatste 2 jaar gedane aanplantingen niet vallen, waarvan de Staat kwam in cas satie zijn advocaat, jhr. mr. W. M. de Brauw voerdo Dinsdag tegen dit vonnis voor den Hoogcn Raad aan de schending van meer gezegd art. 39volgens PI. was hier door den onteigende gehandeld in strijd met een normaalgebruik van den grond, had er plaats gehad een verandering. Mr. D. Ellis van Raalte, uit Rotterdam, voor do onteigende partij optredend, betwist te dat or zou zijn op abnormale wijze gebruik gemaakt van de boomkweekerij, meende dat het gemaakte gebruik strekte tot handhar ving van de waarde der kweekerij, achtte dit door de rechtbank feitelijk uitgemaakt. Adv.-Gen Ort zal a. s. Maandag conolusie nemen. Door de Gebr. Van Hoyteman door do rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld wegens verduistering is tegen hun vonnis appèl aangeleekeud. De Haagsch© rechtbank veroordeelde heden wegens de diefstallen in de Parkstraat) en aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage: twee der beklaagden ieder tot 3 jaar (met aftrek der geheele preventieve hechtenis) en twee anderen ieder tot 4 jaar gevangenis straf; en sprak den man die wegens heling der gestolen voorwerpen terechtstond, vrij. De Haagsche rechtbank veroordeelde den man, die aldaar een vrouw, met wie hij vroeger omgang had, een messteek toebracht, tot 2 jaren gevangenisstraf, en een jongen die een tafelkleed had gestolen tot 6 maan den. Gisteren ia in den Haag gearresteerd de arts J. P. A„ die de vorige weck door de rechtbank te Amsterdam in staat van fail lissement was verklaard. Door den curator mr. H. N. Kluyver was een aanklacht bij de justitie tegen hem in gediend wegens bedriegelijke bankbreuk. Hij is gisteren overgebracht naar het huis van bewaring te Amsterdam. Tel. Van een avontuurlijke arrestatie be richt do N. R. Ct. Omstreeks twee uur gisteren nabht liep een politie-agent op surveillanoe aan de Feijenoordkade bij de Dillenburgerstraat te Rotterdam, en ontmoette daar een man, die een gevulde zak droeg. Aangeroepen door den agent, zette de onbekende het op een loopen, wierp de gevulde zak, die blijkbaar aardewerk inhield weg, en sprong te water. Hij zwom weg, bereikte een roeiboot en roeide de Maas op in de richting van de Oude Plantage. Maar ook de politieagent, die hulp had gekregen, zette zich in een roeiboot, en toen ging het den vluchteling na. Bijna een uur roeide men daar rond, tot men den man ontdekte, terwijl hij zich aan boord van een op stroom liggend riju- sdhip wilde begeven. Hij werd gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nassau- kade gebracht, alwaar hij zich bekend, maak te als de Duitsoher A. H., rijnschipper van beroep. Ininiddèls was ook de zak met aar dewerk, waarvan de inhoukl gedeeltelijk ge broken was, in beslag genomen. De inhoud bleek te bestaan uit verglaasd© bloemvazen, kannen, schoteltjes, borden enz., en was ge stolen uit een naar de Boompjes verhaald rij nsdliip, waar men rich door liet verbreken van het zegel, waarmede de luiken gesloten waren, toegang verschafte. De electrisohe tram te Amsterdam heeft thans reeds heel wa/t ongelukken op haar geweten. In de Plantage Middel laan is gisteren we der een knaap van 11 jaar door de tram aan gereden. Behalve bloedende hoofdwonden had hri zijn rechterbeen gebreken. De knaap ia per raderbaar naar het O.L. Vreuwengast- huis vervoerd. Gisteren ochtend is te Middelburg ©en bijna tweejarig kind uit de derde verdieping van een buis op straat gevallen. De toestand is (hopeloos. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur ont stond te Oisterwijk (N.-Ë.) brand in de wo ning van den veekoopman V. in de Hoog straat aldaartweo huizen, bewoond doof vier gezinnen, brandden geheel uit. Alles was verzekerd. School- en Kerknieuws, Aan den hoogleeraar-directeur der Pöly* technische School te Delft prof. J. Kraus is door den Minister van Binnenlandsche Zaken oen buitenlandsch verlof van 2 maanden verleend, ingaande 1 Juli. Prof. mr. B. H. Pekelharing is gedurende dien tijd belast met de functie van waarnemend- directeur. Op de prijsvraag, door de Faculteit der Geneeskunde aan de Universiteit van Am sterdam in Mei 1903 uitgeschreven („Een cri- tisch en experimenteel onderzoek naar de ana tomische en physiologische beteekenis der gang liën microscopica cordio"), kwamen twee ant woorden in. Het antwoord onder het motto: „Beter eon half ei, dan een Ieege dop", kwam niet voor be kroning erf eervolle vermolding in aanmerking, terwijl het antwoord onder het motto: ,,Eine ungeheure Menge von alten und neuen That- sachen ist hier zu bewaltigen" (Engrimann Ar- chiv i Physiol 1900) voor een eervolle vermel ding in aanmerking komt. Indien de schrijver hiermede genoegen neemt, melde hij zich vóór 4 Juli a. s. aan bij prof. dr. R. C. Boer, secretaris van den Senaat der Uni versiteit van Amsterdam (adresUniversi teitsgebouw). De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft gunstig beschikt op het verzoek der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Apeldoorn om het Rijkspoet- en telegraafkantoor te Het Loo, ook tijdens het vèrblijf van het Hof in het buitenland, voor het publiek verkeer geopend te houden. Men schrijft uit Baarn H. M. de Koningin-Moeder heeft goed-, gunstig beschikt op een verzoek van het feestcomité voor 2 Augustus, om hei Ger- niaanschc dorp to mogen voorstellen in hei Baaroscho bosch bij <lo Pckingkom. Het ter rein is uitnemend geschikt om do werkelijk heid zoo getrouw mogelijk voor fce stellen eeuwenoud geboomte, een ruime vijver, een heuvelachtig terrein ©n een paar groot© offer stee nen. H a r d e r w ij k. De gemeenteraad besloot oen géldleening van f 40,000 aan te gaan, ten einde een subsidie t© verleenon aan een stoomtram van hier naar Nunspeet-, aanslui tende aan de tramlijn NunspeeiHattom. Zeist, 30 Juni. D© heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd door slechts 8 leden bijgewoond. 2 leden waren met kennisgeving en 3 zonder kennisgeving afwezig. Na de aiededeeling der ingekomen stuk ken kwam het eerst aan do ordo een verzoek van W. D. van der Bund, om aan den heer Cruijf vergunning te v;rieenen tot het bou wen aan do Hertenlaan, omdat 3. on W. die vergunning geweigerd hebben. Door B. en Wis medegedeeld, dat do weg, waaraan gebouwd zou worden, zonder vergunning van den Raad aan den open baren weg aangesloten is en daarvan proces-"©rbaal is opgemaakt. Daarom «tel-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3