KOLONIËN. BINNENLAND. leen den opmarach 3tAakten in de richting van Kaitsjou en Tachitsjou, maar dat do Japansche troepenafdeehngen, die op den weg v&i Chansa naar Siendiao oprukten, r>lfo begonnen terug te gaan naar Chansa op den naar Siocjan voerenden weg. Het dorp Madiawoira is door de Russische troepen bezet. Petersburg2 Juli. Do Birshewya Wjedo- mosti ontving het volgende telegram van zijn correspondent te Liauj&ng van giste ren „Onze troepen zijn thans tot bet offensief overgegaan. Do Dalinpas is sedert het ge vecht van 30 Juni in onze handen, twee an dere passen, de Modulin en do Fenschuilin, die door de Japanners bezet waren, zijn door de af deeling van graaf Keiler genomen. óp don straatweg van Sinjan naar Taüt- schias greep een afdeeling Kozakken onder generaal Miachtacbenkos een Japansche bri gade aan en hakte die in den pan. De troe pen van Misohtschenkos rukten voort op den straatweg van Koudiar naar Senint- achen. Do Japanners trekken over de ge- heele linie terug. Ook nu wij in 't bezit zijn van uitvoerige berichten van Russische zijde over de ge beurtenissen, die zich den 23en en 24en J^j voor Port Arthur hebben afgespeeld, zijn wij daarover nog files behalve tot zekerheid ge komen. Wat de bewegingen van de beide eskaders betreft, komen de berichten van admiraal Alexejcw ©enerzijds en van admi raal Togo anderzijds, vrijwel met elkaar overeen. Wat de geleden verliezen betreft, i9 hot moeielijk uit te maken wat die wer kelijk geweest zijn. Do Japansche berichten laten geeue bepaalde conclusie toe wat hun aard on hun omvang betreft -. zij klonken wel zeer stellig en ook was het in hun voor dool, dat admiraal Togo niet betrapt is op overdrijving bij vorige gelegenheden, maar ze als zekerheid aan tq nemen ging toch moei lijk, omdat in do waarnemingen van Japan sche zijde veel gebrekkigs was. Van Russische zijde wordt alles wat do Japanners hebben bericht, verzonnen genoemd van geen en kel Russisch scnip wordt eenige beschadiging toegegeven. Dat is nu weer to mooi om het to kunnen gelooven. Een geheolen nacht heeft het Russische eskader op de recde inoe- tenc wachten op do gelegenheid om de ha ven binnen to varen, wat alleen bij vloed mogelijk is. Hier blijft onzekerheid bestaan ondanks de stelligheid waarmee de verze keringen gegeven worden, misschien wel juist daarom. Over do verliezen, die do Japanners zeg gen op Maandag 27 Juni de Russen te heb ben toegebracht voor Port Arthur, zwijgen do Russische berichten nog. Do berichten uit Chinecsoho bron munten ook al niet door geloofwaardigheid' uit. Zot b.v. de mededeeling uit Tsjifoe, dat verschei dene groote Russische schepen de volle zee hebben kunnen bereiken; twee liniescheper en vijf kruisers zouden op vijftien mijlen afstand van do kust gezien zijn, in slagorde zooals er wordt bijgevoegd. Dat zou dan moe toni zijn tegen een donkbeeldigen vijand, want anders zou er toch wel iets omtrent een zee slag vernomen zijn. Van Russisch standpunt beschouwd, is het een gunstig bericht, dat het Wladiwo- stok-eskader na het bombardement van Gen- san, aan do Koreaansche kust, veilig en zonder averij naar de haven van uitgang is teruggekocr. Op het bericht van Japansche zijde, dat Kamimura deze aceschuimers ein delijk te pakken had gekregen, is men moo- ten terugkomende Russen zijn in dou nacht van Vrijdag op Zaterdag, onder be gunstiging van duisternis, mist en regen, ontsnapt. Te land zijn de tegen Port Arthur opruk kende Japanners gestuit op Russische troe pen, die aardewerken bezet hielden, welke omstreeks twintig K.M. van do vesting ver wijderd waren. Uit het officicolc Russische bericht is op te maken, dat de belegerings troepen in drie colonnes oprukken, in het noorden langs den spoorweg, in het midden op den weg van Dalny naar Port Arthur, en eindelijk langs de zuidkust. De Russen konden zich in hunne stellingen, die zij met floddermijnen versterkt hadden, niet hand haven en gingen terug. De door de Japan ners veroverde stelling zal echter, wegens den grooten afstand van de Drakonowy-forten, uog wel niet geschikt zijn om den bolege- ringsarbcid tegen het oostelijke front van de vesting te openen. Zij zullen nog eene nieu we etappe vooruit moeten komen, voordat zij het werk voor den batterijbouw en het plaatsen van het belegeringsgeschut kunnen beginnen. Do nu begonnen regenperiodo za) wel geen stoornis brengen in de actie tegen Port Arthur. Wel zal het transport van de zware belegeringskanonnen, de munitie en het overige oorlogsmaterieel op de door den regen doorweekte wegen veel tijdroovender zijn dan anders, óp het Kwantong-schier- eiland moet intussehen de grond zeer steen achtig zijn. In dat geval zou die door de vochtigheid minder lijden en zou zelfs het lower worden van het anders zoo harde aardrijk bet bouwen van de batterijen en van de werken tot bescherming van dezen vergemakkelijken. In het \iandsjoerijsche gebied schijnt do strijd tusechen Koeroki en Koeropatkin in vollen gang to zijn. Natuurlijk heerscht er groote tegenstrijdigheid in de berichten, nn-armate zij komen van de eene of van de andere zijde. Do Petorsburgsohe Birahewija Wjedomoeti bericht van eene aanvalsbewo- ging van Koeropatkin. de herovering van de passen van D&lin, Motie nlin en Fensjcwilin, de vernietiging van eene Japansche brigade door de kozakken van generaal Mistsjoiisku on deu terugtocht van de Japanners over do geheele linie. Op het Japansche gezant schap te Londen wil men daarentegen weten, dat do beslissende botsing niet plaats heeft ten zuiden, maar ten noorden van het Rus sische hoofdkwartier Liapjang en dat de toe stand van het Russische leger kritiek is. Het is voorshands nog uiet mogelijk deze tegen strijdigheid op te helderen. Misschien echter bestaat die in 't geheel niet. De Japannors hebben do genoemde passen, nadat zij ze onder ^toote verliezen hadden bestormd, we der ontruimd. Het is voor niet-ingewijdon moeielijk de reden daarvan te bevroeden maar de onderstelling is niet uitgesloten, d;- dit eene manoeuvre is, die strekt om de Russen te misleiden, en dat Koeropatkin tegen Sioejen oprukt, terwijl Koeroki op den rechtervleugel met zijne gansche macht een aanval van het nooTden uit tegen Liao- jang onderneemt. Men moet hier afwachten wat de tijd zal brengen. Vermelding verdient nog, dat de Central News Agency uit Petersburg bericht, dat daar in militaire kringen wordt verhaald. dat generaal Koeropatkin, nu hij tot de i overtuiging gekomen is van de zwaarte van de taak die hij heeft te vervullen, de uit zending van nog een kwart millioen solda ten heeft gevraagd. Met het oog echter op den zwaren last, dien de oorlog op het land legt, en op den binnenlandschen toestand van Rusland, zou do aanvrage geweigerd zijn, ofschoon alles wordt gedaan om de strijd macht ter beschikking van den opperbevel hebber te vergrooten. Tokio4 Juli- (Times). Het voornaamste dagblad in Tokio drukt, hoewel verklarend© vertrouwen te hebben in Duitschland's on zijdigheid, de vrees uit, dat de Duitsche re geering er in zal toestemmen, dat aan het Russisclie eskader te Port Arthur wordt to* gestaan naar Kiautsjoe te vluchten. Wan neet Duitschland zoo handelde, zou Japa tot zijn leedwezen genoodzaakt zijn het als bondgenoot van Rusland te beschouwen co een beroep te doen op het Engelsoh-Japan sche bondgenootschap. Allerlei Generaal Cronjé, die thans het ten tocmstellingspubliek to St. Louis met zijn geveohtsvoorstellingon vermaakt, staat op net punt wederom in 'het huwelijk te treden en wel mot een zekere Jöhamma SterzeiDe trouwdag is vastgesteld op 4 Juli, den ,,On- afhankeliiksdag van de Amerikanen," het geen op dien datum geschiedt, omdat Cronjé de Amerikanen zoozeer vereert. Do onthulling van het Fransche mo nument op hot slagveld nabij Waterloo, is anders aigeloopcn dan men zich had voor gesteld. Zelfs wordt gezegd, dat met deze demonstratie jammerlijk fiasco is gemaakt. Lieden die bovendien niet weinig de mis lukte Fransche parade van Waterloo hebben verwenscht zijn de boeren, wier land aan den weg paalt. Graanvelden zijn totaal verwoest en aardappelvelden vertrapt, aoodat de oogst als mislukt mag aangezien worden. fYoor de Boeren is de 28ste Juni een tweede Water lood ag geweest. Het schijnt zelfs dat- zij een proecs tegen ■de Sabretache nullen, beginnen óm schalden loosstelLing te bekomen. vIn April van verleden jaar veronge lukte op den Palatinus te Rome een jonge Duitscher, Bausch genaamd, di© zich op huwelijksreis bevond. Hij viel namelijk van een balkonvormig uitriebtspunt naar bene den, daar de steuneels ervan verrot waren. Do familie des verongelukten vroeg schade vergoeding door tussohenkomst van den con sul. Thans hoeft de Italiaansche Kamer 100,000 fr. toegestaan. vVolgens een telegram uit Bakoe ko men er te Teheran vele gevallen van cholera voor. vAls het kalf verdronken isMen heeft genoegzaam kunnen lezen over de schromelijke gebreken van de inspectie van stoom booten, die door de ramp van de Gene ral Slocum aan den dag zijn gekomen. Nu heeft Cortelyou, do minister van handel en nijverheid, last gegeven om onmiddellijk allo reizigersbooten van de haven van New-York opnieuw en grondig te onderzoekenwaarbij geen inspecteur booten mag onderzoeken, die hiy al vroeger nagegaan heeft. v-Toen de Engelsche kruiser Juno, een van do schepen die koning Eduard'a jacht vergezeld hebben. Donderdag uit het kanaal kwam, ontplofte aan boord een vuurpijl, Twee man werden gedood. Eb bemanning doofde een brandi die tengevolge van de ontploffing was ontstaan. Het visschersstoomvaart-uig Sal via is te Grimsby aangekomen met 27 vreemdelingen, de eenige overlevenden van do 800 man bemanning en landverhui zers van 'het Deensehe stoomschip Norge, dat verleden Woensdag op weg van Kopen hagen naar New-York bij do oostkust van Schotland op een klip stootte. Het Rockhallrif ligt- in den Atlantischen Oceaan op 200 mijlen ten westen van de Hebriden. De Norge liep na den stoot op de klip, snel vol. Acht booten werden uitgezet, maar van dezen werden drie vernield bij het neer laten. De overigen waren propvol met pas sagiers. Slechts twee booten konden zich red den, want do zee was zeer onstuimig. ;Uit Litchfield (Hlimois), wordt be richt: Do ex pres-trein van Chicago naar fönt-Lcmis is gisteren ontspoord tengevolge ram ©ene vergissing in den wisselstand. 'De locomotief slak do wagons in brand' ;cr zijn twintig d oioden, waaronder Velen die ver brand rijn. OOST-INDIÈ. De correspondent van het Hbld. te Ba tavia seint: „To Djocja is een dweepzieke hadjie opge pakt. Hij had veel volgelingen, die hij voor bereidde voor den heiligen oorlog." lerie de majoor W. L. Brocx, van het korps op verzoek wegens lichaamsgebreken eervol ontslagen de graveur bij de topografische inrichting L. Beijerinck benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Beek en Donk J. Frie- dericy, thans klerk der posterijen en tele grafie Ie klasse te Winschoten; benoemd tot commies der' telegrafie 1ste klasse II. van der Meulen en mej. D. Ypes, beiden thans 2e klasse; benoemd tot adjudant bij het 10de regi ment infanterie de 1ste luitenant C. J. H. van der Harst, van het 3de regiment. De Koningin naar Mecklen burg. Men sohrijft uit Hamburg aan het Hbld. „Zaterdagmiddag te 4.23 uur arriveerden aan het Ha-nnoversche station de Koningin eu de Prins op hun reis naar het slot Raben- steinfelz in Mecklenburg. Op verzoek vond geen begroeting of ovatie door de hier woon achtige Nederlanders plaats. Het perron, waar de koninklijke trein stil hield, was voor het publiek afgezet en alleen de consul-generaal, de beer Gleich- mann, eenige politie-autoriteiten waren aan wezig. Het vorstelijk echtpaar onderhield zich oenigen tijd met den beer Gleichmann aan het geopende portier. Een Nederland- sche jonge dame, die op het perron toegang had weten te krijgen, schreed naar voren en bood H. M. een bloemruiker aan, di© deze aanvaardde." Zaterdag avond zijn- n. M. on Prins Hendrik met een groot gevolg te Sc'hwerin aangekomen. Behalve H. M. de Koningin zal zich bij de feesten ter herdenking van het 75- jarige bestaan van het regiment grenadiers en jagers ook Z. K. H. de Prins doen ver tegenwoordigen, en wel door zijn adjudant, do luitenant ter ze© lo klasse jhr. Hooft Graafland. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondag voormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk te Baarn, onder gehoor van dr. H H. Meulenbelt. H. M. de Koningin-Moeder heeft goed gunstig beschikt op een verzoek der Chr. Zang-vereenigingen „Kerkzang" te Utrecht en „Soli Deo Gloria" te Soest, om onder lei ding van den directeur van beide vereeni- gingen, de heer W. van der Blij te Utrecht in de 2e helft der maand Juli eene openbar openlucht uitvoering te mogen geven in het overbosch, naast het afgesloten Park van 't Domein Soestdijk. De Minister van Justitie begaf zich Zaterdag ter bijwoning van de vergadering en van den feestmaaltijd der Juristenvere-em- ging naar Breda. Op 30 Juni heeft te 's Gravenhage plaats gehad d© nederlegging der akte van bekrach tiging door Spanje van de conventie van in ternationaal privaatrecht, aldaar ondertee- kend op 12 Juni 1902, strekkende tot rege ling der voogdij van minderjarigen. St. Ct. De Staatscourant van Zondag 3 en Maandag 4 Juli 1904 bevat, de volgende koninklijke besluiten benoemd voor het studiojaar 19041905 tol rector-magnificus der rijks-universiteit te Leiden dr. J. van Leeuwen Jr. te Utrecht dr J. M. S. Baljou; te Groningen dr. J. W. van Wijbe; op verzoek eervol ontslagen mr. H. J. Venaeling als burgemeester der gemeente Oscli benoemd tot luitenant-kolonel bij het 1ste regiment infanterie de majoor P. W. Bos boom van het korpd" tot idem bij het 2e regiment vest in g-art il- Onafgedana zaken- Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer zijn nog door haar onafgedaan gebleven de volgende wetsontwerpen Onteigening van een gedeelte van de Boeriiarvestraat (Olyphantspad) te Amster dam, ten behoeve van den Staatsspoorweg aldaar. Instelling van Landbouwraden. Bepalingen omtrent het berijden van wegen met motorrijtuigen. Nader© wijziging en aanvulling van de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten (vaccine-wet) Wijziging van dei jaarwedden der griffiers bij de rechterlijke colleges en gerechten, enz. Uitvoering van artikel 96, 2e li l, der Grondwet (vereeuiging van ambten met- het lidmaatschap der Staten-Generaal) Afschaffing der Staatsloterij. Wettelijke bepalingen betreffende lote rijen. Wijziging van de wet op het Notarisambt. Wijziging van de wet op de fabrieks- en handelsmerken. Verandering i-n het- Hie en IVe hoofdstuk der Grondwet, betreffende de samenstelling der Staten-Generaal (voorstel-Druoker c. s.). Wijziging der Grondwet (voorstel-Troelstra c. s.). Al deze ontwerpen (of voorstellen) wer den reeds in het zittingjaar 1902/3 inge diend, behalve het in de eerst© plaats ge noemde ontwerp (onteigening Olyphants pad), hetwelk al sinds Nov 1901 bij de Kamer aanhangig- is. Van de in den loop van het tegenwoordig zittingjaar ingediende ontwerpen bleveu voorts nog aanhangig: Wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. Idem van de wet tot regeliüg van het lager onderwijs en de burgerlijke pensioen wet; en daarbij de nensioenregelingen voor de weduwen en weezen van onderwijzers en voor het onderwijzend personeel aan gemeen telijke hoogene burgerscholen, enz. Inkoop en amortisatie van Nationale Schuld in verband met de pensionneering van het onderwijzend personeel. Verhooging van het bedrag der pensioenen ten laste van het fonds, ingesteld bij de ge wijzigde wet van 9 .-lei 1890 Wijziging van het Burgerlijk Wetboek („Wet. op het bewijs"). Wijziging van de Provinciale wet. Voorziening tegen hinderlijke of schade lïjke waterverontreiniging. Wijziging der Gemeentewet (gemeente lijke bedrijven en comptabel beheer). Zekerheidstelling door gemeente-ambt© naren. Gedeeltelijke herziening en aanvulling der wettelijke bepalingen omtrent de personeele belasting (vervallen van den grondslag „haardsteden"). Bepalingen ter bescherming van den arbeid. Wijziging en aanvulling van de bepalin gen omtrent huur van d enstboden en werk lieden enz. (Arbeidscontract) Vaststelling eener nieuwe Tarief wet. Bekrachtiging van eene overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, betreffende aanleg en exploi tatie van een spoorweg EindhovenWeert. Wijziging van do Rechtspleging bij de Land- en Zeemacht en van d^ Provisioneele Instructie voor het Hoog Militair Gerechts hof. Verhooging en wijziging van de begrooting au binnenlandschq zaken voor 1904 Tbetraf- fende de centrale middelbare technische school). Wet tot regeling vanlo. den rechtsoe- stand van het reserve-personeel der land macht; 2o. de bevordering, het ontslag cn de non-activiteit var. de officieren behoorende tot dat personeel; 3o. het op pensioen stel len van de ofifciereu, de onderofficieren en de mindere militairen behoorende xot het reserve-personeel der landmacht, alsmede het verleenen van pensioen aan hunne weduwen en kinderenen wet tot regeling van da bevordering, het ontslag en de non-activiteit van de militie-officieren en van de officieren bij de landweer. Wet tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van Let lager onderwijs en aanvulling der wet tot regeling der finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en herziening der algemeene rege len ten aanzien der plaatselijke belastingen. Goedkeuring van eene overeenkomst met de Fransche regeering betreffende tot ftand te brengen kabelverbindingen in het belang van de ontwikkeling van de telegraphiscbe verbindingen van de IS ederlandsche en Fran sche koloniale bezittingen in Azië. Besch kbararstelling van gelden wegen3 strekkingen door het departement van oor log dienst 1904 Verhooging van de begrooting voor uiten- ïand-x-he zaken, voor den oonsulairen dienst in Zuid-Afrika. Goedkeuring van het arbitrage-verdrag tus schen Nederland en Denemarken. Verhooging der begrooting voor binnen- landsche zaken voor uitbreiding van de Rijk: verzekeringsbanken Vaststelling van het slot der rekening va: Ned.-Indië over 1900. Ook. bleven onafgedaan de volgende mo- tiën, te weten van de heerenvan Kol c.a., betreffende beëindiging van den Atjeh-oor- logFocker c.s„ omtrent exploitatie van spoorwegen door den staat; van Kol c.s., be treffende den arbeid in de mijnenen De Sa- vornin Lohman om de bevoegdheid tót het be kleeden van o, mbare betrekkingen en bït uitoefenen v:. .1 beroepen niet sluitend te verbinden aan den uitslag van universitaire examens. Naar men verneemt is ten aanzien der lijn DeventerOmmen overeenstemming ver kregen met de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en kan weldra een wetsontwerp tot het verleenen van een Rijks subsidie worden tegemoet gezien. Naar aanleiding van de aanneming der Drankwet zegt De Tijd: „Van een paar leden der rechterzijde mag verondersteld worden, dat zij afwezig zijn ge bleven, omdat zij in gemoede meenden hun stem niet vóór t© mogen uitbrengen. Ten onrechte werd gisteren in ons blad en in andere bladen onder de leden, die aan de stemming geen deel namen, genoemd de heer Passtoors. Deze stemde vóór, zoodat in wer kelijkheid de aanneming met 52 tegen 42 stemmen heeft plaats gehad." Hulde aan generaa-1 va H e u tsz. Naast de hoofdcommissie tot hul diging van generaal van Heutsz heeft zich nu nog een tweede comité gevormd, dat aan den generaal een nationaal huldeblijk wenscht aangeboden te zien, waarvan de aard aan d' keuze van den generaal zeiven zal worden overgelaten. Dit comité bestaat uit de he-e renJ. H. Solkesz, te Amsterdam, voorzit ter, A. C. de Koek, te Haarlem, ondervoor zitter, J. de Beuk te Amsterdam, le secreta ris,H. Schols, te Amsterdam, secretaris J. M. van Dugteren, te Amsterdam, le penningmeester, W. Duijffs Visser te Amster dam, 2e penningmeester, W. G. H. van Erp te Hoorn, J. C. Werner, te Utrecht, P. Kiepe. te Breda, en B. R. Brands te 's Gravenhage, commissarissen. Burg. jen Weth. van Den Haag heb ben heden het volgende telegram gezonden aan generaal Van Heutsz ter overhandiging! bij zijn aankomst- te Genua; -alwaar hij gis teren verwacht werd. „Het gemeentebestuur van 's Gravenhage, Uwer Excellentie hulde wenscihende te bren gen namens de burgerij, verzoekt U hem de eer te bewijzen om op een door U te bepalen dag en uur in het raadhuis die hulde t© willen aanvaarden." Zijn wij goed ingelicht, dan zal de gene raal Van Heutsz Maandag 11 Juli in de resi dentie aankomen, omdat Z.Exc. eerst nog een dag of twee te Nijmegen bij| zijn familie wenscht door te brengen. De ontvangst ten raadhuize in Den Haag zal geschieden nadat de generaal in zijn hotel zal zijn afgestapt, en het ligt in het plan deze receptie te houden in tegenwoordigheid van den geheelen Raad. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage hebben de i'ngezetenen der residentie uitgenoodigd om op den da-g, waar op de generaal van het Nederlandsch Oost- Indische leger Van Heutz aan een der spoor wegstation aldaar zal aankomen, door hot uitsteken der nationale vlag hunne hulde aan dien generaal te brengen. De inspecteur van den arbeid der 6de inspectie te Utrecht, zal wegens het verlof van den inspecteur van de 4de inspectie te Amsterdam, mede in laatstgenoemde inspec tie bevoegd zijtn. Naar „de Ingenieur" verneemt, heeft prof. J. Kraus, de benoeming tot lid der adviescommissie in zake Delfland niet aan genomen en is in zijn plaats de commissie voltallig gemaakt door de benoeming van prof. W. K. Berens te Delft. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd: W. J. Ragut J.Pzn., te Maastricht, tot bui tengewoon opzichter bij het' maken van boord- voorzieningen langs do Zuid-Willemsvairt, (gemeente Nederweert); T. van den Bout, ta Nijmegen, tot buitengewoon opzichter bij da werken tot voortzetting der verbetering van de Maas onder Bergen en Maashees; H. d© Lecuwerk, te Giessendam, tot buitengewoon opzichter bij het voortzetten van de verbree ding van en der oververdediging langs de Zuid-Willemsvaart; A. Mooldijk, te Nieu- wenhoorn tot buitengewoon opzichter bij de erken tot voortzetting der verbetering van de Maas onder Bergen en Wanssum. De heer G. Vas Visser is in de plaats van wijlen den heer C. J. van der Ouder- meulen door het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw benoemd tot commissaris der vereeniging „het Nederlandsche Rundvee stamboek." Naar de N. Ct. verneemt, is mevr Elise van Cal car, sedert eenige maanden ernstig lijdende. Haar toestand wekt be zorgdheid. Vrijdagnacht is te Arnhem overleden de heer J. C. Pilaar, oud-directeur van het telegraafkantoor aldaar. pMaatschappij tot bevorde ringder Geneeskunst. De leden der Maatschappij tot bevordering der Genees kunst, die Maandag en Dinsdag te Breda hun vijf-eu-twintigste algemeene vergadering houden, werden Zondagavond door het .ge meentebestuur aldaar ten stadhuize ontvan gen. De waarnemende burgemeester, de wet houder A P. Scheltus Azn., heette in de ver sierde hal de talrijke afgevaardigden wel kom. De voorzitter van de Maatschappij, dr. A. Sikkel Azn. dankte namens allen voor de welwillende woorden van den waarnemendeu burgemeester en de ontvangst te Breda. Na rfloop dezer ontvangst begaven de leden zich ,naar bet gebouw Concordia, waar een concert werd gegeven, dat met een landelijk bal, aangeboden door de Vereeni ging tot bevordering van Breda's Welvaart, besloten werd. Het resultaat van het door den Neet. Vegetariërsbond gehouden referendum over d vraag of de Bond een verzoekschrift tot den minister van binnenlamdsche zaken zou richten, waarin verzocht werd de uitoefening der geneeskunde volkomen vrij te laten, was, dat er 68 stemmen voor waren, 20 tegen en 1 van onwaarde. Naar aanleiding van deze geringe /elneming heeft het bestuur be sloten de uitvoering dezer opdracht uit te stellen tot de a.s. jaarvergadering. Een arbeider te Weerdingerveen heeft bij het graven in den veenbodem aldaar de lijken gevonden van twee menschen, man en vrouw, die waarschijnlijk jaren geleden daar den dood he' ben gevonden. Bedde lijken war ner nog volk uen ongeschondende nagels zaten nog op de vingers. In het Drenteche museum van oudheden te Assen zullen deze verdroogde lijken zeker een plaats krijgen. De Bondsfeesten. De feesten van den A. N. W. B. zijn Zaterdagmiddag te Maastricht te 1 ure geoperd met de plech tige ontvangst ten raadbuize door bet ge meentebestuur. In de pracbige vestibule heette de burgemeester, de heer Ch. Bau- duin, allen welkom in Maastricht. Vervolgens bracht hij een dronk uit op den A. N. W. B. 'De voorzitter, de beer Bergsma, dankte voor de vriendelijke woor den, de welwillende ontvangst, de medewer king van allen en eindigde met een boog op de stad Maastricht, „paarl aan de kroon van Nederland." Van het Vrijthof werd daarna den eersten bondstocht aangevangen. 'Voor gisterenmiddag 2 uur waren er twee tochten uitgeschreven, een over Halambaye naar Visé, en over Eysden langs den anderen Maasoever terug, en een naar Noorbeek, over Gulpen en terug. De eerste van 29.5 K. M. met een prachtig panorama op Visé, voerde grootendeels door België; de 2de van 40 K.M. ging door de mooiste streek van Limburg. Om 8 uur was ex ooncert op de bui ten-sociëteit Slavante, met in de pauze een tocht in de onderaandsche gangen van den St. Pietersberg. Tot 1 uur in den nacht waren er muziekuitvoeringen op verschil lende plaatsen der stad, terwijl om 11 uur op de groote Markt eene vertooning met den bioscoop gegeven werd. De maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin ontving gedurende Juni verschillende giften, o.a. f 250 van d© Herv. gem. t© St. Petersburg. Legaten kwa men in van R. t© A. f 2000K. te H. f 500 N. N. t© U. f 500. Met den tijd mede. De directie der HollandAmerikalijn heeft voor hare schepende Ported am, Rijndam, Noordam, Rotterdam, Statendam, en het nieuwe in aan bouw zijnde schip van 17000 tons gecontrac teerd met den agent van de Marconi Cy. den heer A. Weisa, voor het oprichten aan boord dier schepen van Marconi-statious. Gecaren de den geheelen tijd der vaart an »er mar Amerika en terug zullen de schepen m tele grafische gemeenschap met het vasteland zijn. Welke rijn de -best© aardappelen? Tot vóór korten tijd was men algemeen d© mee- ffring toegedaan, dat die aardappelen d© beste waren, welke bij het kaken open- bersten. De Fransche scheikundige Radland beeft evenwel aangetoond, dat die meening miet juist is. De zaak is deze: Bevat een aardappel naar verhouding veel eiwit, dan behoudt -bij bij het koken rijn vorm. Het openbersten en in kruim vallen der aardap pelen is een bewijs van armoede aan eiwit. •Wijl nu de aardappelen met bet meeste eiwit de voedzaamste zijn, kan elke buisvrouw de qualiteit van een aardappel bij bet koken beoordeelen. De beste soorten rijn altijd die, welke niet in kruim vallen, maar heel blij ven. Nieuwe aardappelen rijn moeilijk verteer baar, verwekken lichtelijk storing der inge wanden en stoelgang. Om ze nu te koken, dat ze niet gevaarlijk zijn, moet men twee betels tegelijk op het vuur zetten, den eenen met en den anderen zonder aardappelen. Koken de aardappelen, dan giete men dade lijk het vuile (solanine-houdend) water er af en doe het kokende water uit den anderen ketel er bij. Wie ze eens zoo bereid heeft, doet het in het vervolg altijid. Een buitenlandsch tuinbouwblad doet het volgende middel aan c'd hand, om nieuwe aardappels, zeepachtig van smaak en onrijp als ze zijn, om zoo te zeggen een snelrijp- heid mee te deelen, namelijk hierdoor, dat men ze eenige dagen legt in warm zand

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2