BINNENLAND. een voldoend» strijdmacht den pas bereiken om dien feitelijk te bezetten, daar de diepe modderpoelen de bewegingen van den trein en van het geschut onmogelijk maken. De beide legers lijn thans ter weerszijden van den pas gebivakkeerd. Bij Keizerlijke Ukase is de oproeping vast gesteld van do reservisten van twintig depar tementen van 'het Pctersburgsche militaire district, zes departementen van het Mos kou scho militaire district, alsmede in zes gouvernementen van het- Kasaneche en iKJeuwsdho militaire district. Hot WLidiwostok-cskader speelt eenigsziais de rol vam den „vliegenden Hollander." Het wordt overal gezien, maar is nergens te van gen. Na de beschieting van Ge us a 11 is het verdwenen even plotseling a's liet gekomen was. Admiraal Kamiinocra is steeds achter het onvindbare eskader aan, maar kan het niet te pakken krijgen; verleden Vrijdag avond dacht hij het achterhaald te hebben, maar gedurende den nacht wist het weer te ontkomen. Het optieden van het Wladiwostok-eska. der wordt in hot Militar VVochonblatt. door kapitein-luitenant graaf Reventlow aldus go- kenschetst „Het Wladiwostak-eskader is een element van verontrusting van den eersten rang ge worden, en men kan de gedachte niet van rich afzetten, dat het een belangrijken in vloed op den oorlog to land en op den transportdienst zou hebben gehad, waaneer het van dem beginne af, toen ook het Port Arthur-cekader nog in staat was om han delend op te treden, zoodanig was aange voerd alts thans. Nu meent men de kruisers uit Wladiwostok overal t© ziennu eens moeten zij hier, dan weer ginds verschenen zijn. Men kan ze niet ignoreeren, omdat zij de transporten te zeer .n gevaar brongen en ook alle hulpkruisers do baas zijn. Het radi- oaJe middel zou zijn, do haven vam Wladi wostok door eonc sterke overmacht hernia tisch te sluiten, maar dat kost vele sterke scliepen, die men voor 'ort Arthur niet zou kunnen missen Kortom, wanneer admiraal Skrydlow beantwoordt aan den roep, die hem voorafgegaan is, dan kunnen deze krui sers den Japanners nog veel te doen geven." Tokio, Juli. (Officieel). Het gerucht over een mishandeling van drie, den 22en Juni bij Litiatang gewonde Russen is on waai', daar op dien dag nergens oen gevecht heeft p'aats gehad. In don slag bij Wafangsjang, den löen Juni, behandelden Russische soldaten Ja- pamscho gewonden op eene afschuwelijke manier. Daarentegen worden de lijken niet, nooals verkeerd is bericht, verminkt, docih zorgvuldig begraven. Don löen Juni werden zes gevallen Ja^ panache verspieders door do Russen met lans steken afgemaakt on van hunne beurzen en kleedingstukken beroofd. Den 27«n word een gewonde Japanscho soldaat, behoorende tot de voorposten bij Hsoenyoteheng, door Russische kavaleristen met lansen ge-token; liaLaaansdeelen wer den hem afgehouwen. De Japansche kaval- lorie ontnam het lijdt aan dan vluchtenden vijand. Do regentijd, <iic in Mandsjoerije is in gevallen, komt den Russen ongetwijfeld meer ten goede dan do Japanners. Wanneer het be vestigd wordt, dat de Japanners zijn terug gegaan, dan is het mogelijk, dat hun terug tocht is ingegeven, niet door strategische plan nen, maar door bezorgdheid voor hunne troe pen, die zich slechte onder zeer bezwaarlijke om- standigheden kunnen voortbewegen. Zelfs al kunnen de manschappen nog verder gaan, aan moet toch liet transport van de kannonnen zeer bomooiclijkt, hier eu daar zelfs geheel onmo gelijk gemaakt worden, en zooals bekend is, werden in de veldslagen, die zijn voorafge gaan, de overwinningen van do Japanners voor een good deel aan de overmacht van hunne artillerie toegeschreven. De Rus sen hebben hot voordeel, dat zij den spoorweg naar het noorden kunnen gebruiken, terwijl zij. au het onU-- van Part Arthur gebleken is eene wanhopige onderneming te zijn, ge durende weken, misschien maanden, er geen belang bij hebben om naar het zuiden te t rek ken. Keu stilstand van de militaire operatiën in Mant9joerije echter zou den Russen in de eerste plaats ten goede komen, omdat het hun daardoor mogelijk ie te wachten op do aankomst van de versterkingen uit Europa. Over doze ten dcclc onderweg zijnde, voor oen ander deel onder dc wapcueu geroepen versterkingen bericht do Nouo Freio Presse: Het gehecle l^e legerkorps (Charkow) en vele troepen van het 27o korps (Moskou) ?ijq reeds naar Oost-Azië vertrokken en daai reeds ten dooie aangekomen. Bovendien heeft de Czaar do mobilisatie van de vier reserve- division no. 54, 61, 71 en 78 van liet district Kasan en van het le legerkorps in Peters burg bevolen. Uit de vier roservo-divisiëu zul leu het 5e eu 6e legerkorps gevormd worden. Na do aankomst van deze drie korpsen zul len do Ruseischo strijdkrachten in Oost-Azië 344.000 man eu 887 stukken geschut bedra gen. Het transport van elk korps vordert 34 E 38 dagen, om uit Europeesch Rusland naar Liaojang te komen. Daar het transport van het 10e korps den 22. Mei is begonnen en üo drio versterkingskorpsen (le Petersburgscho en 5e en 60 Siberischo) to samen 96.000 man met 272 kanonnon tellen, zouden de geza menlijke versterkingen, wanneer er dagelijks 3 a 4 militaire treinen rijden, in tachtig da- gou, derhalve van 22 Mei gerekend, op zijn langst tot half Augustus, dus nog vóór bet einde van het regen tijdperk op het oorlogs- toouecl aangekomen zijn. Renter's 'bureau bericht uit Washington Er bestaat reden om aan te nemen, dat er van Washington uit zeer voorzichtige discrete inlichtingen zijn ingewonnen over do even- tueelo mogelijkheid om voorstellen te doen tot herstel van den vrede tusschen Rusland en Japan. Uit dc inlichtingen, die verkre gen zijn, moet blijken, dat nog geen van de oorlogvoerenden gezind is, vredesvoorstellen van een derden staat aan te nemen. Allerlei vDr. Thcodor Herzl, die de Zionisti- Bcbe beweging ouder de joden acht jaren ge leden op touw zette, is te Weeoen bezweken aan een longontsteking. Hij had een kwart millioen volgelingen ★eten te verwerven. vD© finanoieele toestand der tentoon stelling t© Düsseldo_rf is, naar men bericht, weder zeer gunstig. Het kipitaal van 100.000 Mark, hetwelk vóór het begin der tentoonstelling van de Stadsspaaibank te Diisseldorf werd verleend, is reeds terugbe taald kunnen worden. Aan toegangsgelden werd gedurende ce maand Juin 224,749 Mark ontvangen en tot dusverre ontving men voor abonnementen 366,860,80 Mark vSantos Dumout, zo© wordt uit St. Louis bericht aan „the Daily Mail", zal zich naar Parijs begeven om daar zijn stukgesne den ballon te laten herstellen on dan in allerijl terugkeerem om. aan den wedstrijd vam bestuurbare luchtballons deel te nemen. vDe regeling van den grootsch opge- zetten Gordon-Benjietwedstrijid hoeft zoo veel gekost, dat bet heele garantiekapitaal aangesproken zal moeten worden en er zelfs dan nog een tekort te vree zen is. De ont vangsten, ten bedrage van een 130.000 mark, wegen bij lange na niet tegen de uitgaven op. Voor de Duitsche automobielclub dus een heele schadepost. Blijkens een nader bericht, had' de stoomboot Norge aan boord 694 passagiers, waaronder 79 Denen, 68 Zweden, 296 Noor wegers, 15 Finnen en 236 Russen. In 't geheel zijn hier 101 overlevenden van de Neor^o te Stornoway aan land gekomen. vEen der geredden van de verongelukte Deeusche-stoomboot Norge schildert de ramp op de volgende wijze af Ik zat in mijn kajuit en wachtte op het ontbijt, toen ik een hevigen schok van het schip waarna en daarna nog een tweeden stoot. Ik snelde naar het dek en kwam uit het gedraaf en geschreeuw van d© beman ning tot het besluit, dat er iets onheilspel lends was geschied. Ik daalde weder naar beneden om mijm eigendom te halen. Op liet dek liepen de menschen heen en weer. Men was bezig de booten uit te lateu en het gelukte mij een plaats in een der booten te veroveren. Het gelukte ons van het schip te verwijderen, omdat wij een man der equi page aan boord hadden, die het varen ver stond. Ik zag twee andere booten omslaan, doordat het slecht weder was en geen van de inittenden dezer booten sturen kon. Wij voeren van de plaats dos onheils weg en na 24 uur ontmoetten wij) den stoomer Salvia, die ons aan boord nam. Vele menschen sprongen van reddingsgordels voorzien in het water, maar gingen voor onze oogen ten onder. vBij Labouoheure, in het Fransohe departement Landes, is een automobiel door het breken van een wielbaintd tegen een boom aamgereden en verbrijzeld en de twee be rijders, de bekende chauffeur Beoonnais en zijn machinist zijn gedood. vZaterdagnacht is er brand uitgebroken in do brikettenfabriek van Boubier te Cha- telet bij Charleroi De schade beloopt eenige millioenen francsdrie honderd arbeiders zitten zonder werk. De Staatscourant van Dinsdag 5 Juli 1904 bevalt de volgende Koninklijke beslui ten.: bevorderd tot commandeur in de orde van den Nedcrl. Leeuw Hr. Ms. adjudant in bui- tengewoneu dienst de luitenant-generaal A. Kool, chef van den generalen staf, thans ridder in die orde; benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevisscherijen mr. E. N. Rahusen; op hun verzoek eervol ontslagen als op zichter van den rijks-waterstaat 1ste klasse L Koot, te AlkmaarJ. E. Diden, te HertogenboschS. M. C. P- Breukel, te Aarle-Rixtel bevorderd tot opzichter van den rijks-war terstaat 1ste klasse A. N. Wind, A. Koore man, N. Visser, thans opzichter 2e klasse; tot idem 2e klasse M. In 't Hout, H. Wind en J. Kooreman, thans 3e klasse; tot idem 3e klasse J. P. de Vries, C. F. J. Bloemkolk en W. A. Dorma Pz., thans 4e klasse beuoemd tot idem 4e klasse A. J. Brink huis, te Ommen; B. J. Kerkhof, te Haren bij GroningenW. E. Janson, te Brielle; S. Bos, te Utrecht, en J. J. Schmand, te Stads kanaal opnieuw voor 5 jaar benoemd tot secreta ris van het college van curatoren van het Kon. Nedorl. Meteorologisch Instituut dr. H. A. J. Valk erna Blauw, te Haarlem. erkend en toegelaten als consul-generaal van Zweden en Noorwegen te Amsterdam voor Ne derland. de heer 0. A. Broms De Koningin en de Prine in Mecklenburg. Uit Scbweriu wordt aan de N. R. Ct. geschreven Er is u reeds gemeld, dat Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik hier zijn aange komen, om deel te nemen aan de feestelijk heden, welke naar aanleiding van den in tocht van den jongen groothertog Friedrich Franz IV en zijn gemalin Alexandra van Cumberland in zijn residentie worden ge houden. Een groot getal vorstelijke gasten zal bij deze feesten tegenwoordig zijn, o. a- de Duit sche kroonprins, erfprins Christian» van De nemarken en zijn gemalin Alexandrine, een zuster van don groothertog; de groothertog van Oldenburg en zijn gemalin Elisabeth, een geboren hertogin van Mecklenburg; de jouge erfgroothertog van Mecklcnburg-Stre- litz, prins Henrich Reus XVIII, enz. De stad is in feestdos. De weg door dc stad naar het paleis ge lijkt een bontversierde laan, waarin zich mooie cerebogen en eerepoorten verheffen. Aan masten met wimpels zijn overal dwars over den weg slingers gehangen, die een dak van groen vormen. Do huizen zijn getooid met veelkleurige linten in de landskieuren. Voor de winkelramen ziet men borstbeel den van het groothertogelijke paar of por tretten van beiden. Aan het begin van den weg van den feestelijke» intocht staat een eerepoort, die op een verguld hek de zil veren naamcijfers van het vorstelijke paar vertoont. In de Arsenalstrasse is een stel lage gebouwd, waarop 50 gymnasten met vaandels aan weerskanten van den weg groe pen zullen vormen. Aardig doen ook de twee, met koepels gedekte eerehallen, waar jonge dames en de eerste burgemeester het gevierde paar zullen begroeten. Deze hallen zijn overtrokken met lichtgrijs doek, het dak is met koperen loovers versierd. Van binnen zijn die hallen gedrapeerd met geel eu wit. Guirlandes van lichtgele rozen hangen van de zoldering afboyen den ingang opnieuw de saamgestrengelde initialen F. F. en A. (Friedrich Franz en Alexandra). De feesthal waarin de burgemeester zal spreken, is op dergelijke wijze in de Brans- wijikselie en Mecklenburgsche kleuren ver sierd. Op de spits vau de koepel staat een goudgebronsdo kroon, een nabootsing van de Mecklenburgsche kroon. Aan het eind van den feestweg weer een eerepoort. Als het weer nu maar meewerkt, zal Scbweriu er aar dig uitzien in zijn feestkleed. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins worden 15 deser van Mecklenburg op Het Loo terug verwacht. H. M. de Koningin zou het voornemen koesteren om. evenals ten vorigen jare, met het begin van Augustus ©enigen tijd bij Haar Moeder ten paleize te Soestdijk dooT te brengen. Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant. Dat het in Augustus e.k. door H.'M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan 's Hertogenbosch te brengen bezoek ongetwijfeld niet alleen uie plaats, maar geheel Noord-Brabant zal gel den, al is voorshands nog niet met eenige zekerheid te zeggen tot welke plaatsen dier provincie zich dat bezoek zal uitstrekken, blijkt, aldus schrijft men aan De Telegraaf, al reeds uit hetgeen omtrent het bezoek aan den Nieuiwen Maasmond is vastgesteld. De tocht oaarheen zal van Den Bosch over Vlijimen, Nieuwkuyk, Drunen, Oud-Heusden tot Heusden net rijtuig worden ondernomen en van Heusden met een der booten van den Rijkswaterstaat worden voortgezet, zoo dat alvast de bewoners van genoemde plaat sen de hooge eer zullen genieten van de Koningin en den Prins op hun doortocht te kunnen begroeten, van welke gelegenheid, daaraan valt niet te twijfelen, tevens gebruik zal worden gemaakt om den hoogen gasten de bewijzen te geven van liefde en trouw aan het roemruchtig Vorstenhuis en in het bijzonder aan onze geliefde Koningin eu haar Gemaal. Aan den Nieuwen Maasmond zal Koningin Wilhelmina een gedenknaald onthullen, ter gedachtenis aan het tot stand komen van het grootsche werk, aldaar voltooid opge richt en de terugreis naar Den Bosch, even eens per stoomboot langs Maas en Dieze on dernomen, zal ook de bewoners van de dor pen Neder-Hemert, Hernert, Well, Bokhoven, Ammerzoden en Hedel in de gelegenheid stellen tijdens de vaart eenige gewenschte afwisseling aan de Vorstelijke gasten te be zorgen, waarvoor, naar men verneemt, reeds plannen in gereedheid worden gebracht. Te 's Hertogenbosch zullen de vorstelijke personen de gasten zijn van mr. A. baron vau Voorst tot Voorst, commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant. De gemeenteraad van 's Hertogen bos' b vergaderde Zaterdag jl. in besloten bijeen komst, ten einde de eerste noodigs maatre gelden te treffen voor de ontvangt der hooge gasten, waarna het programma voor de a a gen van liet verblijf van het Vorstelijke ge zin in Den Bosch kan worden vastgesteld Op een dier dagen zal dor Koningin e» den Prins door den Raad een feestmaaltijd worden aangeboden in de groote zaal ten raadhuize, alwaar H. M. de Koningin in het jaar 1895 ook al eens, toen nog onder de hoede van Koningin Emma, met de Bos sche autoriteiten aanzat. H. M. de Kouingin is voornemens, behalve Den Bosch, ook de steden Tilburg en Breda te bezoeken. H. M. de Koningin heeft den heer A. O. J. E. M. Graaf de Marchant d'Ansem- bourgte Amstelrade, Kamerheer ini buitenr gewonen dienst van H. M., aangewezen als Haar vertegenwoordiger op het 12 Juli a.s. te herdenken achste eeuwfeest van de stich ting van het Huis te Rolduc. De minister van marine heeft de ma rinekazerne en het etablissement Feijenoord bezocht en is vandaar in Den Haag terug gekeerd. Ter gelegenheid van de herdenking van den onafhankelijkheidsdag in Amerika waren gisteren de UnieVlaggen ontplooid) tot de woning van den Amerikaansohen gezant en het Legatiegebouw te 's Gravenhage, zoo mede uit vele hotels. '9 Midldags verleende de gezant receptie, die druk bezocht werd, wegens het groot aantal Amerikaansdhe fa milies in de Residentie. Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. Van Tets van Goudriaan, die in Den Haag ver toefde, is naar Mecklenburg vertrokken, om den plechtigen intocht van het groothertoge lijk echtpaar bij te wonen. De heer Rattigan is benoemd tot at taché bijl het Rritsohe gezantschap. In een© onder voorzitterschap van mr. T. M. C. Asser aan het Departement van Justitie gehouden vergadering der Staats commissie voor hot Internationaal Privaat recht is besloten de Regeering aan te raden de door de vierde conferentie onlangs vast gestelde ontwerp9-verdragen betreffende lo. de herziening der overeenkomst van 1896 omtrent het procesrecht, 2o. het erf recht, 3o. het huwelijksrecht, 4o. de cura- teele, aan de andere Mogendheden ter ou- deirteckcning aan te bieden. Men vleót zich dat deze verdragen binnen niet al te lan gen tijd tot stand zullen komen. Omtrent het faillissement zal de Regeering worden aanbevolen, zoo eene algemeene regeling vooralsnog onbeschikbaar blijkt te beproe ven, bijzondere verdragen met enkele Mo gendheden tot stand te brengen op den grondslag van het ontwerp, door de O <nfe- rentie vastgesteld. Het stoomschip Koning Willem III met generaal Van Heutz aan boord is Zon dag avond 6 uur te^Geima aangekomen. Generaal van Heutsz zal bij zijn aan komst te 's Gravenhage intrek nemen in ho tel des Indes. De ovaties aan generaal Van Heutsz zullen op één dag, door den aankomst van den generaal op 11 dezer te 11 ure ongeveer, geschieden. Eerst -de plechtige .ontvangst aan ihet station; daarna, de begroeting ten Staidhuize, en dés namiddags de feestelijke bijeenkomst in de zaal van den Dierentuin Des avonds geeft de Minister van Koloniën een groot diner, ter eere van den hoogen gast. Na zijn aankomst in 'het hotel zal de generaal eerst aan de Ministers en andere autoriteiten een officieel bezoek brengen. Hulde aan generaal Van Heutsz. Naar men verneemt, is bet nog niet bekend, of de generaal, die voor dienst zaken naar 's Gravenbage is ontboden, gedu rende zijn vermoedelijk kort verblijf in het vaderland den rijd zal hebben voor een be zoek aan Amsterdam. Indien dit wèl het geval is, zal voor eene waardige ontvangst van den generaal wor den gezorgd. Te dien einde heeft zich, op uitnoodiging van den burgemeester, eene commissie gevormd onder voorzitterschap van den heer J. A. baron Tindal. Leden der commissie zijn de heeren S. P. van Eeghen, prof. Bakhuis Rooseboom, nr. J. C. baron Baud, mr. E. M. von Baumhau- er, prof. dr. H. Ravinck, mr. N. P. van den Berg, I. M. Beuker, kolonel Boe 11 aard, vice- admiraal Dterx, A. IC. P. F. R. van Hasselt, B. Heldring, generaal ICrayenhoff van de Leur, mr. W. R. Op ten Noort, mr. H. P. G Quack, G. baron Rosenthal, mr. I. A. Sil- lem, jhr. mr. C. J. den Tex, mr. J. C. de Vries, kolonel van do Wall, mr. A. Wickers Hoeth, J. W. IJzennan en mr. I. G. Sckol- vinck. secretaris. Het bestuur van de sub-commissie voor de matinee in den Haagschen Dieren tuin, ter eere van luitenant-generaal Van Heutsz, bestaat uit de heeren: mr. J. G. Pa-tijn, voorzitter; gep. generaal-majoor J. G. H. van der Dussen, onder-voorzitter; D. N. Dietz, secretaris. Aan de commissie zijn toegevoegd als regelingscomanissie de heeren R. H. Driessen, A. A. Dijkstra, L. P. F. Schimpf. Uithoofde de beperkte ruimte, is het hem ondoenlijk gevolg te geven aan de vele aanvragen om invitatiekaarten. De minister vau financiën maakt» be kend, dat op 2 Juli jl. bij de betaalmeesters in kas was f 3,437,667,59, en dat op den zelfden dag door de Nederlandsohe Bank, ingevolge art. ll.bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12,003,981,93^. Te Haarlem is gisteren voor de Pro vinciale Staten candidaat gesteld jhr. E. V. Boreel, die als eenige candidaat derhalve ge kozen is verklaard. Gouda. Uit Den Haag meldt men dat <de heer Vau Idbin-gai de verkiezing tot- lid dei* prov. Staten voor Gouda heeft aangenomen. Gelijk men weet was er sprake van, dat hij zou bedanken om plaats te maken voor den heer Van Wassenaar van Rosande, het te 's Gravenhage niet herkozen lid van Gedeputeerde Staten. Protesten. Het Nbld. van Almelo meldt nu In het kiesdistrict Ommen, waar twee libe ralen zijn gekozen, mr. W. J. baron van Dedem bijl stemming en J. v. d. Sanden bij herstemming, is van de zijde der antirevolu tionairen protest ingediend tegen de stem ming, op grond, dat na 5 uur (plaatselijke tijd) te Ambt-Hardenberg kiezers zijn toe gelaten, die zich in de vestibule van het ge meentehuis en daarbuiten bevonden, en voor wie geen plaats was in het stembureel, zoodat zelfs de kiezers, die hun plicht had den gedaan, uit het venster naar buiten ge- ëxpedieëerd moesten worden. Ook tegen de wettigheid der herstemming is uit dat district een protest ingekomen, gegrond op het feit, dat te Ambt-Ommen in strijd met art. 80 der Kieswet, aan kiezers, die niet lichamelijk hulpbehoevend waren, is toegestaan zich te doen bijstaan bij de invulling van hun biljet. Men schrijft uit Papen'direohlfc Eten aardig geval doet zich in onze ge meente voor. Door de inrichting. \an het nieuwe telephoonkantoor vanwege de ge meente kunnen de nieuwe bewoners (bet ge zin van den telephoon houder) geen anderen toegang tot de woning krijgen dan door het eigendom van J. Wapperom, die dat echter niet wil toestaan dan tegen een vergoeding van f 25 's jaars. In de raadsvergadering bracht dat zaakje de poppen aan 't dansen. De voorzitter had f 5 geboden, volgens hem een alleszins billijk bedrag. De heer A. Viseer wilde in geen geval Wappe rom's eisch inwilligen. Men had vroeger maatregelen moeten nemen om zulk een on- bcllijken eisch te voorkomen. De heer Veth wilde een toegang koopen, doch de heer v. d. Graaf vreesde, „dat de vent eèn buiten gewonen eisch zou doen". Ten slotte werd toch maar toegegeven en met 7 tegen 3 stemmen de h uursom tot wiedieropzeggens toegestaan. N. R. Ct. Terecht. Zooals wij reeds hebben gemeld waren uit Nieuwediep twee torpedo booten uitgezonden ter opsporing van het zeiljacht „Albatros", van de Kon. Marine- Jachtclub, dat Zaterdag *'an Hellevoetsluis naar Den Helder vertrok. Intusschen is ge bleken, dat het jacht Zaterdag goed en wel te Dordrecht is aangekomen, doch dat de commandant verzuimd heeft van den aan komst melding te maken. De beide torpedobooten, die nog op zee zijn, zullen door de kustwacht worden terug geroepen. De wethouder van 's Uravenhage, dr. Mouten, heeft Zondag een belangrijke ope ratic ondergaan en een onrustigen nacht doorgebracht. -Lr- Door den minister van koloniën is J. J. Weeda, chef-machinist van de stoom bi er- brouwerij der firma Meyling en Barteliuk, te Hengelo, gewezen machinist der eerste klasse bij Harer Majesteits zeemacht, gesteld ter beschikking van den gouverneur van Su riname, om te worden benoemd tot tijdelijk tweede-machinist bij den dienst der koloniale vaartuigen aldaar. Bij de koloniale spoorwegen in Suri name worden verlangd drie tijdelijke ploeg basen. Zij zullen voor den duur van drie jaren, ingaande den dag van hun vertrek uit Neder land maar de kolonie, ter beschikking wor den gesteld van dan gouverneur van Suri name, onder de voorwaarden, welke te vin den zijn in de Staatscourant No 155. Met algemeene deelneming is te Zwolle de tüding ontvangen, dat de heer A. H. C. van Riemsdijk, in den ouderdom van 55 jaren, te Nauheini, waar hij tot herstel van gezondheid sinds eenigen tijd vertoefde, is overleden. Van Riemsdijk was leer aar aan de stede lijke muziekschool aldaar, directeur van de gemengde zangvereenigiug Caecilia en van de Mannenzangvereeniging Fidelio, en heeft zich in deze functies doen kennen als onver moeid, bekwaam en bezielend musicus. De overledene was algemeen geacht en bemind. Zijn heengaan is voor het Zwolsch muzikaal leven, dat door zijn invloeid opbloeide, een waar verlies. Te Heemstede is overleden de heer J. D. Onderwater, een in tuinbouwkringen welbekende persoonlijkheid. Hij was o. a. voorzitter der afd. Haarlem van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Aan het einde van het studiejaar 1903/1904 van het Conservatorium der af deeling Amsterdam van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst werd aan de volgende leerlingen een eindgetugschrift uitgereikt aan de dames Ada Hugenholtz, Margareta Jonkers en Virginie Slijper (voor zang); Eli sabeth Enderlé, Hennette Reerink en de heer Willem Dehé (voor piano)de heeren Willem de Boer, G. Hop Jr., Abraham Men- des en Tobias Wilhelmi (voor viool); en de heeren G-errit Budelman, A. J. C. Mooiji, Egbert Veen en Wouter Westerhoud (voor orgel). Een gouden feest. Rotterdam's Mannen Koor herdenkt ziju 50-jarig bestaan en beeft voor de dagen, van 2 tot 10 J ali een geheel© reeks van fetiviteiten georga niseerd. Vrijdag middag werden de feestelijkheden geopend met een receptie in den voyer van n Doele, een receptie welke met recht schitterend genoemd mocht worden en het duidelijkst bewijs leverde welk een sympa thie Rothes Mannenkoor geniet. Den geheelen middag hielden de bezoeken, aan, terwijl massa's schriftelijke gelukwen- schen de jubileerende Vereeniging bereikten. Zateraag had de eerste zangwedstrijd plaats, waaraan voorafging een optocht der deelnemende vereenigingen naar het rt ad- huis. Hierover meldt men het volgende: ,Van heinde en ver waren de zangers aangekomen, die deel zouden nemen aan den- zangwedstrijd. Met hun banieren kwar men zij ten getale van 3400 in het Beursge bouw samen. Van daar ging het, met de jubileerende vereeniging aan het hoofd, in optocht naar het Stadhuis, waar de ont vangst vanwege liet gemeentebestuur plaats had, en vervolgens naai den Doele, waar het eere-comité, bij monde van den heer mr. Van Wijngaarden, de .zangers toesprak. Des middags had op de plaats van den Doele een concert plaats door de schutter ij- muziek van Rotterdam, en gisteren avond ving in het Gebouw voor M. en W. het o n- cours aan met de 3e afdeeling, waarvoor 14 vereenigingen waren ingeschreven. In de ze afdeeling moesten gezongen worden twee koren naar keuze, beho rende tot de litera tuur voor den volkszang. De uitslag was le. prijs (verg. zilv. med. en f 150) 's Hertogenbosch' Mannenkoor, toegekend met algemeen© stemmen2e. prijs a. (zilv. med. eu f 75) De Vereenigde Zangers te Rotterdam, met 4 tegen 1 stem 2e. prijs b. (zilv. meld. eu f 75) Kunstmin te Rotterdam, met 3 tegen 2 stemmen; 3e. prijs (zilv. med. en f 25) Eendracht te Nuth, met 3 tegen 2 stemmen, 4e. prijs a. (zilv. mied.) Delftsehe Nijverheid te Delft, met 3 tegen 2 stemmen, en 4e. prijs b. Concordia t© Rotterdam, met 4 tegen 1 stem. Excursie naar Frederiks- 00 rd. Voor leden en belangstellenden wordt vanwege de „Maatschappij van Wel dadigheid" weder een excursie naar haar inrichtingen georganiseerd op 2 en 3 Au gustus a. s. Op Dinsdag 2 Augustus worden de deelnemers te 12.15 uur Aonst. tijd te Steenwijik verwacht o na den inwendigen mensch versterkt te nebben in rijtuigen een ommegang te maken. Te Frederiksoord wordt gelogeerd en den vol genden dag wordt de toer voortgezet. Op 3 Augustus des avonds te 7.18 uur wordt men weer te Steen wijk aan het station gebraiht. De directeur der Maatschappij te Frederiks oord is bereid inlichtingen te geven. Meu wordt verzocht zich voor 26 Juli voor deel name aan te melden. Gevonden 1 ij ken. Het bericht omtrent de gevonden lijken te Weerdinger- veen, verdient volgens den correspondent van de N. R. Ct. in zooverre verbetering, dat die lijken niet, zooals In het bericht ver meld wordt, volkomen ongeschonden zijn aangetroffen. De eigenaardigheid is juist dat van die lijken alleen de vellen zijn overgebleven deze zijn door de langdurige inwerking van het veen als het ware gelooid en zoo taai als leder. Van de beenderen, kleeding of iets anders was geen spoor meer aanwezig. Tot de opname van deze merkwaardige vondst in het Museum van oudheden te As sen is besloten De O. H. Ct. verneemt, dat de officier vam justitie tegen de beschikking der rechtbank tot in-vrijheidstelling vain en weigering van rechtsingang tegen dein heer Moens verzet heeft aamgeteekend.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2