6. 3d" Jaargang. Woensdag 6 Juli 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. GRAAF W. 62. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS P«r 3 maanden voor Amersfoortf L89. Idém franco per post- 1.75. 1 Wonderlijke nummers0.05. Dese Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiên, mededeeüngen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. (Jitgeverti VALKHOFF ft C°. Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYEBTENTÜJN i Tui M ragelz Elke regel meer Groote letters naar p] Voor handel en bedrjjf bestaan voord' het herhaald adverteren in dit Blid blM circulaire, bevattende de voorwaarden, wi toegezona< Kennisgeving. WATERLEIDING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter algemeene kennis, dat de Utrecht- sche Waterleiding te Amersfoort zaL afgeslo ten zijn in den nacht van 7 op 8 Juli a. s», van des avonds 10 ure tot des nachts 4 uren. Amersfoort, 5 Juli 1904. 'Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WXJLJTEHR8. VAJN reigersberg VÉRHLUIJS, l.-S. Politiek Overzicht- Nationale aapiratièn in Hongarije. Tijdens de zittingen van de delegation, een paar weken geleden, heeft het hof te Buda pest verblijf gehouden. Men kon zich aan de illusie overgeven, dat Budapest de hoofd stad was van de monarchie Oostenrijik-Hon- garije, en de nationale trots der Hongaren vond daarin ongetwijfeld voldoening. Nu is die indruk voorbijmen is weer onder elkaar, en het specifiek nationale standpunt komt daardoor nu weder op den voorgrond. Tot dusver werd ddt standpunt in den rijksdag voorgestaan eenerzdjds door de intransigent^, wier hoofd is Frans Kos suth, de zoon van den held uit het omwen telingsjaar 1848, anderzijds door de katho lieke volkspartij. Maar het parlementair© strijdpeik is in den laatsten tijd nog met twee nieuwe partijen' verrijkt, die beide de nationale vaan omhoog heffen. De eene partij is die van den gewezen minister-president baron Banffy, die voor 't oogenblik nog maar alleen uit hem zelf is samengesteld de andere partij is die van zijn ouden tegen stander graaf Apponyi, die onlangs zijp nieuw programma voor zijne trouwe kiezers heeft ontwikkeld. De bedde programma's, dat van Banffy zoowel als dat van Apponyi, naderen zoo dicht tot dat van Kossutli, dat zij in het wezen der zaak er mee gelijk zijn. Geen ge meenschappelijk ministerie van buitenland- sche zaken meer; Hongarije geheel losge maakt van Oostenrijk, waarmee het niets meer gemeen heeft dan den persoon van den monarchdat is het doel, waarnaar de ge- heele oppositie openlijk streeft. Weg met het dualisme, de in 1867 geregelde verkou- j ding tussohen de bedde deelen der monarchie, weg met het gemeenschappelijk tolgebied, 1 leve het Hongaarsche leger! Het doel is bij I allen hetzelfde alleen de taktiek verschilt. Het denkbeeld der afscheiding van Oosteu- rijk is ongetwijfeld populair in Hongarije. I D'at is onmiskenbaar, en zoowel Banffy als Apponyi volgen de strooming, die gaat door j het Hongaarsche volk, wanneer zij met dat denkbeeld in hunne nieuwe politieke pro- j gramma's rekening houden. Kenschetsend voor de stemming zijm een paar incidenten, die de verhouding tot het I koningshuis de keizerstitel geldt niet voor Hongarije raken. De afgevaardigde Po- lonyi, van de onafhankelijklieidspartij, heeft zich er aan geërgerd, dat bij gelegenheid der geboorte van den zoon van aartshertog Frans Ferdinand, dep vermoedelijken troonopvol ger, de rijksdag geen officieelen gelukwensch heeft gezoudeil. Volgens hem zal de gemalin van den aartshertog, gravin Marie Chotek, di© srints haar huwelijk den titel van vorstin Kollenburg voert, eenmaal Koningin van Hongarije zijp en zullen hare kinderen de erfgenamen zijn van de kroon van Sint-Ste- fanus. Hongarije kent namelijk niet de in stelling van. het morganatische huwelijk, cu daar zal, wanneer de aartshertog Koning) van Hongarije zal zijn, zijne wettige echt genoot©, morganatisch of niet, Koningin zijn. De heer Polonyi wilde hier zijn „plus royaliste que le roi", want de aartshertog lieeft bij zijn huwelijk voor zijne echtge- noote en hare afstammelingen afstand go- daan van alle rechten van erfopvolging op den troon zoowel van Hongarije als van de andere kroonlanden van het huis HabsburgL Het andere punt betreft de gelden, die op d© begrooting voorkomen tot bestrijding der kosten van de keizerlijke hofhouding. De Hongaren kunnen de gedachte niet uitstaan, dat Oostenrijk bevoorrecht is wat het ver blijf van het hof betreft, en dat dit niet ge durende minstens de helft van het jaar in Hongarije vertoeft. De gemeenteraad van de hoofdstad Pest heeft het initiatief genomen tot eene beweging, die ten doel heeft Keizer Frans Jozef te nopen eene eig)en Hongaar sche hofhouding samen te stellen, en hij heeft het middel aangegeven, dat behoorde te worden aangewend om dit gedaan te krij gen, wanneer de Keizer daartoe niet goed schiks zou zijn te vinden. In dat geval zou men 'sKonings civiele lijst zóózeer moeten besnoeien, dat er slechts een gering bedrag overbleef voor zijp persoonlijk levensonder houd. Inderdaad, Keizer Frans Jozef ondervindt tot op zijn ouden dag toe steeds op nieuw, dat er met zijne Hongaarsche onderdanen moeielijk huis te houden is. Duitschland. Bij prachtig weer hield gisteren voormid dag het jong gehuwde groothertogelijke paap zijp plehtigeu intocht iu Sbhiweiin. Ver een igingan scholen. en soldaten stonden langs den weg geschaard. De stad is rijk versierd. Frankrijk. Het rapport van d© begrootingscommissie der Franse he Kamer over de invoering van de inkomsten-belasting is aan de leden rond gedeeld. De voorsteller René Renoult wijkt in zijne voorstellen vrij aanmerkelijk af van het door de regeering voorgedragen wetsont werp; de voorstellen van den minister van financiën Rouvier gaan hem niet ver ge noeg. Het voornemen bestaat, nog vóór de zomervacantie de Kamer te laten beslissen over het beginsel van de inkomstenbelasting. Minister Rouvier is van meening, dat het nieuwe belastingstelsel niet vóór 1906 in werking kan treden, terwijl de commissie er prijs op stelt, dat reeds in 1905 de nieuiwe belasting zal worden ingevoerd. Ook vele radicalen zijn ten gunste van dezen naderen termijn gesteund, maar inzonderheid wordt die door de dissidente radicalen voorgestaan, die op dit gebied het kabinet met meer suc ces denken te bestrijden, dan op politiek ge bied was te halen. De Kamer heeft het wetsontwerp tot rege ling van den tweejarigen militairen dienst plicht aapgenomen met 527 tegen 43 stem men. Het wetsontwerp moet nog naar den Senaat terug. De Senaat heeft met 167 tegen 108 stem men het wetsontwerp aangenomen tot op heffing van het congreganistische onderwijs. Een aantal republikeinsche afgevaardigden hebben zich onlangs tot den gewezen minis ter-president Léon Bourgeois gewend om hem te vragen uit zij no afzondering te voorschijn te komen en zijn grooten persoonlijken in vloed te doen gelden om de geschillen in den boezem van de republikeinsche partij bij te leggen. Bourgeois weigerde dit verzoek echter beslist. Hij moet het voornemen heb ben, zich geheel uit het politieke leven terug te trekken. Als reden voert hij aan zijne ziekelijkheid en den rouw over het veriiee van zijne vrouw en zijne dochter. De meerderheid in de begrootings-oommis sie van de Fransche Kamer, die zich heeft uitgesproken voor het doen vervallen van de begrootingspost voor het gezantschap bij het Vaticaan, bestaat uit de nationalistische leden, de radicale dissidenten Charles Bos, Berteaux, Lockroy en Klotz en de socialis ten. De nationalisten zijn eigenlijk geen voorstanders der opheffing van het gezant schap zij, hebben voorgestemd, omdat het hun bekend is, dat er in den ministerraad vier leden tegen deze opheffing positie geno men hebben en met hun ontslag gedreigd hebben, namelijk: Delcassé, Rouvier, Chau- mié en Marnéjouts. Om vóór de aanneming van de onderwijswet in den Senaat eene mi- nisterieele crisis te vermijden, wil Combes eene principieele verklaring over dit onder werp voorshands ontwijken. Natuurlijk is dat voor zijne vijanden een reden om juist te trachten hem tot die verklaring te dwin gen. Engeland. Het lagerhuis heeft het voorstel van minis ter Balfour om do behandeling van het wets ontwerp op de drankvergunningen in een be paalden tijd te doen afloopen, na langdurig debat met 262 tegen 207 stemmen aangeno men, Tusschen de Russische en Engelsche regée- ringen zijn onderhandelingen gevoerd over de bescherming van de Behring-zeevisschers gedurende den oorlog. In gewone tijden ge schiedt het toezicht door Russische kruisers. De Engelsche regeering nu heeft hare dien sten aangeboden en is geneigd Britsche sche pen te stationneeien om de .visschers te be schermen en de zeeschuimers te arresteeren. De Russische regeering heeft dit aanbod dankbaar aanvaard, en ter beschikking ge steld van de Engelsche schepen de helft van den steenkolen-voorraad, thans te Petropav- losk opgeslagen. In politieke kringen is men zeer ingeno men met deze vriendelijkheid, welke wijst op een goede verstandhouding. In het kiesdistrict Sowerky (Yorkshire) is tot Lagerhuis-lid gekozen de liberaal Higham met 6049 stemmen. Op den tegencandidaat, den unionist Hinchliffe, waren 3877 stemmen uitgebracht. De vroegere afgevaardigde Nel- Ier was liberaal. Italië. De Kamer van afgevaardigden heeft, alvo rens op reces te gaan, aan de regeering vol macht verleend de handelsverdragen met Zwitserland en met Oosten r i j k - Hongarije, onder ovorbehoud van latere bekrachtiging door het parlement, terstond in werking te laten treden. De regeering zal aan de ver dragen de scbeepvaarttarieven en de spoor wegtarieven voor de uitvoerhandel moeten aanpassen. Do afgevaardigde Saporiti, die een paar maanden geleden het rapport samenstelde over het beheer van den thans voortvluchti- gen gewezen minister van onderwijs Nasi, heeft nu een aanvullend rapport ingediend, da teigeaiaardige bijzonderheden bevat over de financieele gewoonten van Italiaansche mi nisters en vioe-staatsseeretaris9en. Mén ver neemt daaruit, dat niet alleen Nasi zijne particuliere inkoopen uit de openbare kas betaalde, maar dat het eenvoudig gebruike lijk is geschenken, die een minister geeft, door de kas van het betrokken departement te laten betalen en dat ook de vice-ministers deze gewoonte huldigen. Nasi is wel is waar in het besteden van gelden uit de staatskas vo„r private doeleinden veel verder gegaan dan zijne voorgangers in het ambt, maar het stelsel om persoonlijke uitgaven uit de fond sen van het ministerieele departement te be strijden, vond hij reeds aanwezig. De Corriere della Sera vermeldt dit merk waardige feit en verklaart het met de woor den ..Bij ons kan een minister doen wat hij willuj is almachtig!, hij is een God". Rusland. Luitenant-gonraal Obolenski, thans werk zaam aan hot. ministerie van. binnenlandsohe zaken, is benoemd tot gouverneur-generaal van Finland. In een brief aan den nieuwen gouverneur- generaal drukt de Czaar de overtuiging uit, dat het mogelijk is de bestaande Finscbe instellingen te doen voortbestaan. Hij stelt den gouverneur-generaal tot eersten plicht de geleidelijke uitvoering van de nauwste aansluiting aan het rijk en doet voorts uit komen, dat het verder gedijen van Finland en de toekomst van zijne instellingen afhan kelijk zijn van het inwortelen van een vreed- zamen loop van zaken. Turkije. Do gezanten van de entonte-mogendheden verlangen van de Porte eene wijziging van de tiendheffing in de Macedonische vilajets. Zij verklaren, dat het tegenwoordige stelsel onhoudbaar is en neerkomt op de vervolging van do plattelandsbevolking. Alle andere gezanten ondersteunen dezen stap. Perzië- Do gouverneurs van alle Perzisobe provin ciën zijn naar Teheran ontboden, om te be raadslagen over de invoering van admi nistratieve en economische hervormingen. Naar de Russj uit Teheran bericht, zullen op olk gebied van het staatsbestuur ingrij pende veranderingen worden gebracht. De bestaande grondbelasting zal in haren tegen- woordigen drukkenden vorm afgeschaft en door eene andere, meer met de moderne be grippen overeen komenden, vervangen wor den. Columbië. Generaal Reyes is benoemd tot president van CJolumbia. De oorlog in Oost-Azië. Over den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 5 Juli. (Chronicle). Eene Russische flottille torpedobooten en kanon neerbooten heeft een langen sluitboom gelegd in den in gang van Port Arthur, nagenoeg een mijl buiten de haven. Tsjifoe, 5 Juli. Chineezen, die Zaterdag Port Arthur verlieten, zeggen, dat daar slechts negen van de grootere schepen zijn. Den 23en Juni bestond de vloot uit elf grootere schepen. Zondag waren de legers buiten Port Ar thur slechts door een afstand van een mijl van elkander gescheiden. De Japanners avan ceerden van heuvel tot heuvelzij plaatsten op alle heuvels zware kanonnen. Men zegt, dat zij 150 van die kanonnen te Dalny heb ben geland. Reuter's correspondent meldt uit Tsjifoe dd. 2 dezer: Er is een groote slag geleverd aan de landzijde van Port Arthur op 26 en 27 Juni, en in den ochtend van den 28oten zijn de Japanners er in geslaagd hoogten te bezetten op 16 KIM. afstands van de ves ting. De 1ste divisie, die zoo zwaar geleden heeft bij Nansjan, en de 11de divisie, die pas uit Japan was aangekomen, samen 40,000 man sterk, waren slaags. De Japansche ver liezen zijn niet bekend. De Russen hebben zwaar geleden. Vluch telingen, die gisteren uit Port Arthur zijn aangekomen, zeggen dat honderden gewonden binnen de stad kwamen. Vluchtelingen uit de Duiven baai brengen hetzelfde bericht. Op den 28sten Juni landden de Japanners de 6de divisie van 20,000 man te Kern- baad. en in den loop van de week kwamen drie groote transportschepen en een aantal kleine te Dalny aan, die een zelfstandig© hrigade artillerie met zware belegeringska nonnen en voorraden voor de 11de divisie aanbrachten. De oorrespondent van do „Matin" be richt uit Petersburg op grond van inlichtin gen, die met de kanonneerboot „Boerakow" te Nioetsjwang zijn aangebracht: „De beste berichten komen uit Port-Ar thur. Het eskader, de „Cesarevitsch" en „Retvisan" inbegreperi, stoomt dagelijks uit. Het garnizoen doet eveneens dagelijks uitvallen met succes. „De blokkade is niet effectief, daar de vijand zich buiten de actie-sfeer van de stad bevindt. „De bevolking, de dames niet uitgezon derd, o. a. mevrouw Stoessel en prinses Lieven, is vol moed. De muziek speelt eiken dag. Levensmiddelen zijn er in overvloed en goedkooper dan te Nioetsjwang. Men is vol vertrouwen." Tientsin, 5 Juli. (Standard). Tien Rus sische officieren en 100 manschappen hebben te J:nkow zich ingescheept aan boord van den Russ»schen torpedojager „Luitenant Boeroekow", di© er in geslaagd is Jingkow van Port Arthur uit te bereiken. Het is niet bekend wat nu de bestemming van dit schip is. De inscheping van Russische officieren te Jingkow doet het geloof ontstaan, dat Nioetsjwang afgesloten is. Tokio, 5 Juli. Generaal Koeroki bericht, dat twee bataillons Russen gisteren bij het aanbreken van den dag de Japansche "oor- posten in Motienling hebben aangevallen onder bedekking van een dichten mist. De Russen werden teruggeslagen, maar kwamen terug en deden driemalen een aanval, voor dat zij voorgoed werden teruggedreven. De Jaoanners vervolgden hen tot drie mijlen westelijk van Motienling. De Russen lieten 30 dooden en 50 gewon den op bet veld achter. De Japanners had den 15 dooden en 30 gewonden. Petersburg, 5 Juli. Bij Keizerlijke Ukasa is de oproeping vastgesteld van de reservisten van twintig departementen van het Peters- burgsche militaire district, zes departementen van het Moskousche militaire district, als mede in zes gouvernementen van het Kasan- sche en Kiewsche militaire district. ROMAN 12 VAX M0R1TZ VON BEICHENBACH DOOR herman lind. „Daar zijn ze!" riep Wanda en ijlde naar de> deur toe. Mevrouw Draller liep achter de sofa om en draaide aan het knopje, dat het electrisohe licht deed opvlammen cn de commercieraad plaatste zich in een waardige houding bij de deur. Men hoorde buiten de stemmen van de bezoekers. De commercie raad achtte het oogenblik gekomen om van zijn kant in den oorridor te verschijnen. On middellijk daarop vloog «Wanda met een al lerliefst mandje dn den vorm van een hoorn des overvloeds, op smaakvolle wijze met ro zen en viooltjes gevuld, het vertrek weder binnen. „Zie eens, mama, hoe verrukkelijk o, en die oude heer is zoo alleraardigst!" Zij verborg haar gloeiende wangen in de geu rige rozen. „Eigenlijk geloof ik niet, dat het passend was, om de heeren zoo te gemoet te caan," zeide mevrouw, maar zij troostte 'zich ook terstond met de gedachte, dat niemand nu ook een van buiten geleerd lesje kon den ken, en stond in 't zelfde moment buigend tegenover den ouden graaf, die met ridder lijke galanterie haar hand aan zijn lippen bracht. „U zult het een vader wel niet ten kwaüo duiden, mevrouw, dat hij ongeduldig was om zeil eeus de parel te zien, waarvan z 'u zoon hem zooveel schoons had verteld!" „O, ik bid u, mijnheer de graaf!" „En nu zio ik al mijn verwachtingen nog overtroffen," hernam de oude heer, terwijl luj inderdaad met welgevallen narr het lieve meisje keek. „Als ik niet de vader van dien gelukkigen jongen was, geloof ik beisca, dat ik hem zou kunnen benijden Onwillekeurig boog mevrouw nog eventjes. „O, maar mijnheer, déHaar man kwam haar te hulp. „Sta mij toe, mijnheer vou Wellcaonp, u mijjn zoon voor te stellen." Do graaf reikte Edward de hand. „Zeer aangenaam," zeide hij' met een lioofsche buiging, terwijl de stamhouder van de Drallers het nog altijd slanke en elegante lichaam cn het grijze hoofd van den ouden man met een koelen blik gade sloeg. „En hiermede hebt gij mijn geheele gezin leeren kennen," hernam de commercieraad „ik heb maar twee kinderen." „Ik heb er juist tweemaal zooveel, mijn- hoer Draller maar van kinderen en paar den geldt hetzelfde, dat liet minder op de quantiteit en meer op de qualiteit aankomt!" Mevrouw Draller zag haar man met ver wonderde oogen aandeze glimlachte als iemand, die begrijpt, dat hem iets vleiends is gezegd, dat hij niet goed verstaan heeft, en redde wederom zijn vrouw uit de verle genheid, en wel door haar, met een opmer king over de thee, aan hare plichten als vrouw des huizes te herinneren. Toen allen goed en wel om de theetafel waren geschaard, zag de vrouw van den com mercieraad er uit, alsof zij de onwillekeurig bij haar opgekomen vraag: „Ja, wat zullen wij nu met die wildvreemde mensclien aan vangen en in het volgend oogenblik ouder woorden zou brengeu. Maar al was die vraag bij haar opgekomen, ze werd door den ouden graaf zelf op de beste wijze van de wereld opgelost, >vaut hiji praatte zoo gezel lig, en hij wist geschiedenisjes van vroege- ren datum zoo aardig in verband te bren gen met tegenwoordig bestaande toestanden, dat iedereen zich kostelijk amuseerde en de fcijld omvloog, zonder dat het iemand in de gedachte kwam, de opmerking te maken, dat de graaf eigenlijk niet altijd alleen aan het woord was. De anderen wierpen er van tijd tot tijd natuurlijk wel een woordje tus schen, doch dit nam niet weg, dat de oude heer dien avond de ziel van 't. gezelschap mocht heeten. Alleen Edward behield den critischen 'blik, dien hij zich nu eenmaal denkelijk uit affectatie had aangewend, en waarin een stilzwijgend protest lag opgesloten tegen alles, wat naar vormelijkheid of naar geest drift zweemde. Mevrouw Draller stond ver steld van de intimiteit met de hoogste krin gen, die nu en dan door de geschiedenisjes van des graven jeugd heen schemerde en de commercieraad berekende, dat er van al die goede en solide connecties zeker toch nog wel drie of vier zouden zijn overgebleven, wat hij. als man van zaken, geen gering voor deel achtte. Wanda genoot met volle teugen „de voornaamheid" en „Fred verblijdde zich in stilte, dat er nergens een „hoekje" kwam, waaraan het een of ander lid van dit kleine gezelschap zich had kunnen kwetsen. „Morgenochtend," fluisterde hij' zijn meis je in 't oor, „morgenochtend ga ik de toe stemming van mijn regiments-kommandant halen, en morgenavond maken wij samen de lijst op van al de menschen, die een ver lovingskaart moeten hebben!" Met een stralend lachje knikte Wanda hem goedkeurend toe. „Dat's toch vreemd met zoo'n komman- dant." meende Wanda's moeder, die enkele woorden van het gefluisterd gesprek opgevan gen en zoodoende het andere geraden had, „neen zeggen kan hij toch niet, als de beid? partijen en de oudei's het eens zijn, waarom wordt hij dan toch in 't engagement gekend?" De goede ziel begreep niet. hoe er ach Lor die toestemming voor den vorm iets van* zeer vertrouwclijkcn aard gelegen was en hoe me nig officier, die 't- oog had laten vaiien op een meisje van minderen stand, juist door die lastige formaliteit voor den grooten stap was teruggedeinsd, maar haar man, die dat alles heel goed wist, stond met meer drukte dan noodig was van de tafel op, terwijl zijn vrouw, wier gedachten nu eenmaal een mili tair© richting hadden genomen, tot haar ana- staanden schooiutoon zeide: „Maar dan komt ge ook in uniform terug, hoor! Dat staat zoo netjes, vind ik, vooral bij engage- ments-visites Toen vader en zoon samen op straat waren, legde de oude graaf vertrouwelijk zijn hand op Freds arm. „Nu, ik moet zeggen, jongen, dat je een meisje hebt om te stelen," verklaarde hij, „en de ouders vertegenwoordigen een zekere soliditeit, waarvoor ik sympathie gevoel. Het een met- het ander genomen, kan ik mij best in uw keuze schikken en als ik hier niet zooveel kennissen had, die ik toch graag eens wilde spreken, zou ik, ook zonder u, mij zelf voor morgen 'bij de Drallers geïnviteerd hebben. Maar, zooals ge wel begrijpt, Fred, kan ik niet verzuimen, nu ik toch te Ber lijn ben, om eens naar mijn goeden Egdoff te gaan en ook te zien hoe de andere vrien den -het maken! O, je weet niet, jongen, hoe prettig dat electrische licht en al dat ru moer om mij heen op mijn zenuwen werkt." riep hij, eensklaps stil staande uit, daarbij zoo diep ademhalend, alsof de Leipzigorstraat waarin zij zich voor 't oogenblik bevonden, het vriendelijkst lustoodd van de wereld ware geweest. „Nu wandelen wij nog een beetje „Onder de Linden" en besluiten dan den avond iu café Bauer. Goddank, dat ik weer eens in Berlijn ben!" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1