het bewijs, omschreven in het derde lid van artikel 2 dier wet. Het tweede artikel bepaalt, dat zij die in Belgie, Duitscliland. Groot-Brittannië en Ierland, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Surina.. 10 of Curayao, na afgelegd examen, het recht tot uitoefening der ge neeskunst in haar geheel en omvang verkre gen hebben, toegelaten kunnen worden tot het afleggen van hetzelfde examen, op ver toon van een der in genoemd artikel aange wezen getuigschriften of diploma's. Van wege het ministerie van binnen landsak© zaken wordt het volgende gepubli- ceerd „Naardien onderscheidene aanvragen, deels schriftelijk, deel op audiëntie, zijn in gekomen om benoemd te worden tot inspec teur of adjunct-inspecteur van het Drank wezen, wordt hiermede bericht, dat aanvra gen voor eene niet bestaande betrekking niet kunnen worden aangenomen, en dat, mocht later zulk eene betrekking iu het leven wor den geroepen, en sollicitanten daarvoor ge- wenscht zijn, eene oproeping daartoe in de Staatscourant zal worden geplaatst." Men schrijft uit 's Graveulhage De operatie aan den blinden darm, die de wethouder Mouton heeft moeten onder gaan, is als geslaagd te beschouwen. De toe stand van den lijder is bevredigend. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden, onder wie generaal Deykerhoff en onderscheidene oud-hoofdofficieren van het Nederlandsohe leger en van onze krijgs macht in Indië, werd Zaterdagmiddag op Oud-ESk en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepens. majoor van het N.-I. leger G. Ph. M. v. d. Noordaa, ridder der Militaire Willemsorde. Een groot aantal kransen dekte de lijk baar. De heer Van Niftrik, bekend school hoofd te Amsterdam, is in den ouderdom van 57 jaren overleden. Chr. Timmer is benoemd tot eersten concertmeester van liet Concertgebouwor kest. Hbld. Wij kunnen de verzoeking niet weer staan om uit De Telegraaf even te knippen, wat zijn „Kamer-overzichtschrijver naar aan leiding van de onbelangrijke zitting van Vrijdag, over de Eerste Kanier en over den heer Van den Biesen zei. Wij lezen nx 1. het volgende „De heer Van den Biesen blijft toch maar steeds de booze geest voor het decorum van onzen Senaat. De senatoren zijn fanatiek in het betrachten van deftigheid. Stil, bedaagd, wat schuin achterover leunend bezitten zij de groene banken en trommelen in het ui terste geval eens met de vingers op het groe ne laken. Praten met eikaar: het is uitzon dering. In voorzichtig, statig schrijden reist de een eens naar den ander; dan ziet men eens beraadzaam knikke.i en mondbewegen, maar zelden wordt de stilte gekwetst'. Als de reiziger weer behouden zijn bankje heeft bereikt, zit alles weer op zijn plaats met het besef van waardigheid en gewicht in grage duidelijkheid op het gelaat, ive ministers on dergaan onwillekeurig dien plechtigheids- cultus. Gehoorzaam en zwijgend zitten zij in halven kring, behandelen hun portefeuil les in langzaam tempo. Moeten zij spreken hun opstaan is loomer en waardiger dan aan de woelige overzijde; zij articuleeren punc- tueeler met neiging tot breederen zinsbouw eu het zenuwgestel is' in ruste. De voorzitter bezegelt die statige rust met breed gespreide formaliteit, de griffier leest duidelijk en plechtig alle ingekomen stuk ken voor en werpt luide en gewichtig aller lei mededeelingen de stilte in, die alle leden al lang uit de krant weten. Maar toch luis tert men onbeweeglijk en met plechtigheid. De Eerste Kamer houdt er een geheel zelf standig tijdsbegrip op na; er heerscht een speciaal levens-tempo. We hebben daar al tijd een gewaarwording alsof hij de intrede in deze plechtige halle ons horloge op eens gaat achterloopen. Het gebaar wordt daar sober, de oogopslag trager, de polsslag mat ter. En door dit kabbelend binnenmeer wie gelen de wetten de Staatsbladhaveu binnen. Een grap in de Eerste Kamer heeft het effect van een vloek. Het begrip „grap" kent men binnen deze wanden niet. Wie zich aan de uitbundigheid van een grap ver grijpt stuit op koude gezichten, die niets gehoord hebben. De heeren zijn immuun voor het komische. Als de heer Van den Biesen „orgineel" doet, proesten pers en publiek proesten in de ,Eerst>e Kamer is in het gewone leven ongeveer glimlachen maar beneden blij ven de gezichten bevroren en do voorzitter klopt niet, fronst geen wenkbrauwen, be weegt niet hij heeft niets gehoord, wil niets, mag niets gehoord hebben. Het senato- riale decorum is onkwetsbaar. Vandaag ging alles weer even plechtig; de voorzitter hield elk ontwerp onder den officieelen doopwordt niet elk ontwerp plechtig ten doop gehouden dan bestaat het voor de Eerste Kamer niet. Over een enkel ontwerpje werd een statig woordjo en we- derwoordje gezegd en zoo waren do vijftig doorgekomen. Het eind was gekomen. De voorzitter steldo voor om Dinsdag met de Hooger Onderwijswet eerst om 2 uur te be ginnen ter wille van do ver wonende leden. Baron Schimmelpenninck keek statig in 't rond, den hamer tot besluiten gereed. Nie mand keek op in de stilte. „Dat is dan al weer een dag naar de weerl't!" klonk het op eens. Het was de heer Van den Biesen. Bén oogenbhk zwijgendo ontzetting; maar toch geen lachrimpeltje was er te be kennen. „Tja!" persisteerde de heer Van den Biesen. „Dan is aldus besloten," zei de voor zitter met onbewogen gelaat en liet den ha mer vallen." De Nieuwe Courant vroeg naar aanleiding van 's heeren Van den Biesen's verzuchting: „Vreest de afgevaardigde wellicht, dat hem de tijd ter verduidelijking van zijn zonderlingen nota over dc Hooger-Onder- wijswet ontbreken zal?" Nederlandsche Oudheidkundige Bond' Zaterdag werd te Leiden in het groot auditorium van het Academiegebouw de 7de algemecne vergadering gehouden van. den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond. Vooraf waren de leden, ongeveer een 100- tal, uit verschil lende oorden des lands saam- gekomen, ten stadhuize ontvangen en ver welkomd door den burgemeester, mr, N. de Ridder, die namens het bestuur beantwoord werd door mr. Rijckevorsel. Vervolgons werd het merkwaardige stadhuis bezichtigd. Bi) afwezigheid van den voorzitter, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, werd de algemeene vergadering geopend met een korte toe spraak van den secretaris, mr. J. C. Over- voorde. In het jaarverslag werd herinnerd, dat in het afgeloopen jaar de uit oudheidkundig oogpunt belangrijke bouwwerken voor bij zondere rampen werden gespaard, met uit zondering van twee dorpskerken die te 's Gravendeel en te Middelhiarnis welke door brand verloren gingen. De secretaris stelde daarbij de vraag of de kerkelijke gemeenten wel altijd de noo- digo voorzorgsmaatregelen nemen om haar bezit voor brandgevaar te bewaren. Het was hem gebleken, dat vele kerkelijke archieven niet eens altijd in een brandkast worden be waard. De algemeen gunstig beoordeelde wand kaart, door den Bond uitgegeven, had zóó grooten aftrek, dat de uitgave zelfs een ba tig saldo opleverde. Als uitvloeisel van ecu besluit der vorige vergadering was eene commissie benoemd, best aande uit de heerenAD. S. Grata ma, dr. C. Hofstede de Groot, jhr. mr. Sasse van IJsselt, J. H. Teill en jhr. mr. Victor de Stuers, om advies uit to brengen over de door dr. de Graaf behandelde punten. In het afgeloopen jaar verloor de Bond twee leden, de heeren J. H. W. Uuger, archivaris te Rotterdam, en mr. ,T. H. W. van der Brugh, den bevorderaar van Oud-Delftsch. .iris nieuwe vereeniging traden toe de ver- ecniging „Haerlem" te Haarlem, en de „Ne derlandsche Bond van Horlogemakers'', be nevens 3 persoonlijke leden, terwijl 43 oor- ïespondeerende leden door het bestuur wer den benoemd. De Bond bestaat thans uit 29 vereenigin- gen, 29 persoonlijke en 238 correspond eer en- de leden. De rekening bedroeg in ontvangsten f 1232.67, in uitgaven f 564.97. Herbenoemd werd als bestuurslid de heer F. Hoefer, en benoemd de heer mr. Boeles, conservator van het Provinciaal Museum te Leeuwarden. Prof. dr. E. A. J. Holwerda hield hierna eene voordracht, om in verband met de plan nen van reorganisatie van het Museum van Oudheden; dat onder zijne leiding staat, iets mede te deelen over Nederlandsche oudhe den. Spr. behandelde daarna de verhouding tus- schen de plaatselijke en provinciale musea en het Leidsche Museum. Zijne opvatting is, dat' dplaatselijke musea het beste moeten bevatten van hun gewest. Het Leidsche Mu seum mag niet de groote slokop zijn, doch moet het specimen geven van alles wat er op onzen bodem gevonden is en tevens het vergelijkingsmateriaal uit het buiten ;<.nd le veren. Reeds zijn alle burgemeesters in ons Irnd aangeschreven om inlichtingen te vc-."sti«k ken, doch besturen van museums en parti culieren moeten ook mede toezicht uil oefe nen. Ook hier zou een vaste organisatie zeer wenschelijk zijn. Spr. hoopte, dat er eenmaal een geheide zal opstaan, die met groote kennis toegerust, zich uitsluitend op de studie van de Neder landsche oudheden zal toeleggendoch in- tu&jchen behoort reeds nu een ieder te doen wat zijne hand vindt om te doen. Vervolgens hield mr. J. C. Overvcorde eene voordi cht als toelichung bij de rond wandeling door de stad, welke na de verga dering zou worden gedaan. Op voorstel van jhr. De Stuers werd beslo ten eene circulaire te richten tot alle kerk en andere besturen, waarin gewezen wordt op brandgevaar veroorzaakt door loodgieters. Als plaats voor de volgende vergadering is aangewezen Maastricht. Na sluiting der vergadering werden een aantal Leidsche gebouwen bezichtigd onder leiding van de commissie van ontvangst o. a. de Pieterskerk, de Hooglandsche kerk, de Academie, het Stedelijk Museum, de Laken hal, het Rijksmuseum van oudheden, het ge meen landshuis van Rijnland, de Bibliothecai Thysiana, het St. Annaliofje aan de Hooi gracht en de belangrijkste gebouwen van architectonisch belang, zooals Gravenstein, Morschpoort, Stadstimmerwerf, Marekerk, Doelenpoortje enz. De wandeling door de stad geschiedde in groepen, waarna de deelnemers zich aan het slot der rondwandeling op Den Burg ver- oenigden, waar een gemeenschappelijke raaal- tijiu werd' gehouden. Na het diner werd des avonds aan de be zoekers een concert aangeboden door de Ver eeniging' tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer op Zonierzorg, waartoe ook de leden der Vereeniging t. b. v. V. met dames waren genoodigd. aNederlandsche Heide maat schappij. In de onlangs gehouden verga dering van den Raad van Commissarissen der Nederlandsche Heide-maatschappij werd voor- loopig besloten de algemeene vergadering dit jaar te houden te Roermond op 12 Septem ber a.s., terwijl op dien dag en de daaraan- volgenden excursies zullen worden gemaakt naar ontginningen in de omgeving. De 31e algemeene vergadering van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, op 13 Juli te Nijmegen te houden, belooft druk te worden bezocht. Niet minder dan 70 afdeelingen zuilen zich door afgevaar digden doen vertegenwoordigen. To Krommenie cn te Schoonhoven zijn afdeeliii?en opgericht van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. To Gouda heeft zich oene plaatselijke commissie voor de oprichting van een stand beeld van den stadhouder Willem III ge vormd, onder voorzitterschap van den bur gemeester. Ten behoeve van het Rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam zijn van den heer jhr W. F Trip van Zoudtlandt, emeritus predikant te Zoudtlandt, de navolgende familieportretten ten geschenke ontvangen familiegroep van Louis Trip van Warfum- borg (16541701), zijne vrouw Christine Trip en hunne kinderen in een landschap. Het kasteel Warfumborg iu den achtergrond. Geschilderd door Roelof Koets in 1689. (Van Koets bezit het museum slechts één onbe- teekenend portretje); portretje van Johanna Margaretha de Geer, eerste vrouw van Louis Trip hierboven genoemd, door een onbokeuden schilder; de portretten van mr. Adriaen Joseph Trip van Vredemburgh (16871748), presi dent van het Generaliteita Krijgsgencht van Stad en Lande (zoon van Louis Trip van Warfumborg), en van zijne echtgenoote Johanna Bondina Gales, geschilderd door Jan Abel Waaseubergh, respectievelijk in 1718 en 1717. Deze Groningsche schilder was een leerling van Adr. van der Werff); de drie kinderen van de voorgaanden in een landschap. Het zijn:' Louis Trip (1721 1740), Vincent Bemardus Trip (17231800) en Jan Lucas Trip (1726—1786), geschilderd door deuzelfden Jan Abei Wassenbergh in 1730; de portretten van jhr. Albert Doniinicus Trip van Zoudtlandt (1776—1835). kolonel in Franse hen dienst, daarna luitenant-gene raal, kommandant van de kavalerie van het Nederlandsche leger (vader van den schen ker), en van zijne eerste echtgenoote, ge schilderd door Alexandre Jean Dubois Dra- honet in 1823, een Fransche portretschilder uit het begin der XIXde eeuw, (hij stierf in 1834) die vele portretten van leden van het Fransche vorstenhuis en van den hoogen Franschen adel schilderen. Aan den schenker is de dank der Regee- ring betuigd. D© heer M. G. Wildeman, archivaris van het hoogheemraadschap Delfland, ver zoekt ons het volgende te willen vermelden Reeds lang bestond bij hem het voornemen een beschrijvende catalogus samen te stellen van het goud eu zilverwerk, dat bij den dienst van het H. Avondmaal in de Her vormde gemeenten in Nederland wordt ge bruikt, of althans bij de verschillende kerk voogdijen berust. Daaronder bevindt zich Bonder twijfel menig stuk, dat door graveer- of drijfkunst een fraai specimen vertegen woordigt van een ten onzent vrijwel sedert lang verloopen tak van kunst, welke even wel in den laatsten tijld onmiskenbare tee kenen van herleving vertoont. Dat de bezwaren aan dergelijken aiibeid verbonden, talrijk zijn, en het bijeenbren gen van bedoelde gegevens geen gemakke lijke baak is, zal ieder kunnen beseffen, die 't zij ambtelijk, 't zij als amateur soortge lijk onderzoek waagde te endernemen. Daar om is medewerking van allen, die iets voe len voor oudheidkunde en onze nationale kunst, zeer gewensoht. Doch cok beoefenaar van genealogie en heraldiek (die onmisbare hulpwetenschappen der gesch.ödenis) zijn zeer zeker gebaat met het bekend worden van inscripties en wapengravures dooi* kun stenaarshand in edele metalen gegrift, op last van edelen en patriciërs (uit piëteitsge- voel en ijdeliheid tevens) die de voorwerpen aan de kerken schonke i, om ten eeuwigen dage bij den dienst van het H- Avondmaal te worden gebezigd. Gerugsteund door velschillende personen van naam in de verschillende provinciën, ver trouwt hij op ee:i schitterend resultaat, dat niet alleen onze kunstgeschiedenis, doch ook die der Ned. Herv. Kerk ten goede kan komen. Daarom verzoekt hij beleefdelijk bij deze alle kerkvoogdijen, predikanten, kosters, on derwijzers. particulieren, in één woord allen, die aangaande het in hunne gemeente aan wezige Avondmaalzilver eenige inlichting kunnen verschaffen, daarvan aan hem mede- deeling te willen doen. Correspondentie-kosten worden gaarne ver goed. Gedrukte vrageuijlst wordt direct toe gezonden aan allen, die met net plan in stemmen, en Zich bereid verklaren dezen arbeid moreel te willen steunen." Een nieuw oper a-g ezelschap. Naar men verneemt heeft de heer David Koning thans besloten te voldoen aan het aanzoek, hem van verschillende zijden ge daan, om zich met de hoofdleiding te be lasten der Nederlandsche Opera voor het aanstaande seizoen. Dezer dagen zal van het dames- en heeren comité, dat de vorige week vergaderde, en zich ten doel stelt de noodige gelden bijeen te brengen voor een reservefonds, een circulaire verschijnen, waarin in ruimen kring voor de onderneming steun zal worden gevraagd. Het nieuwe gezelschap zal èn den Stads schouwburg èn het Paleis voor Volksvlijt be spelen. Op de statuiten der nieuwe onderneming is de koninklijke bewilliging aangevraagd. Grasset-letter. Wij lezen in het Nieuwsblad van den Boekhan del: „De directeur der n. v. boek-, courant- en steendrukkerij voorheen G. J. Thieme (Nij megen) méldt ons, gehoord te hebben, dat het „Nieuwsblad", volgens het artikel over do Grasset-letter (25 Maart 1904), deze ty pen-soort beschouwt als hier te lande inge voerd en 't eerst gebruikt te zijn door de firma Ipenbuur eu Van Seldam. Waar is evenwel, dat in 1903 rqeds door de drukkerij te Nijmegen uit die zelfde lettersoort een boek „Het stille gesternt' van Heiman Teirlinck, is gedrukt geworden, en ettelijke meer na dien. Van dit feit akte nemende, constateeren we, dat niet het „Nieuwsblad", maar de heer J. W. Enschedé, in zijn „Me dedeelingen over boekkunst" den indruk heeft willen geven, of door hem hierheen gedragen is het licbr, dat Grasset te Parijs ontstak." Tentoon stalling van oudheden te Leoedrecht. Bij de vele pogingen die sinds 1899 werden aangewend om de gemeente Loos- drecht meer in aanraking te brengen met de omliggende plaatsen en om de vreemdelingen te wijze-n op het vele natuurschoon dat dit dorp aanbiedt, kwam in 1902 dc inrichting van eene kleine tentoonstelling van oudhe den. In weerwil van de late opening en den slechten zomer was het bezoek voldoende om aan hare levensvatbaarheid te mogen gelooven. In 1903 werd de verzameling dan ook in eene grootere woning overgebracht; werd veel bijgevoegd en een oude herberg met 17de eeuwsohe meubelen enz. ingericht. Weer kwam een ongekend slechte zomer en even slecht najaar, zoodat het vreemdelingenver keer overal luttel was. Toch was het bezoek aan de tentoonstelling ruim drieanaal zoo groot als in 1902. Dit gaf de Commissie voor de tentoon stelling den moed er mede voort te gaan en haar nog uit te breiden. In alle rubrie ken werd zij aangevulden tevens eene ver zameling bijgevoegd botrokkelijk de Vecht streek en Gooiland. Deze bestaat uit Gooisch porselein en aardewerk en oude zegels, waar van sommige nog aan de acte hangen. Hier onder eene serie van 15 meest middeleeuw- sche van de Utrechtsohe kerken. Ter aan vulling eenige afdrukken van zeldzame, nog bestaande zegelstempels van zeer ouden tijd of van beroemde personen. Wat de andere voorwerpen dezer verza meling betreft, vele zijn historische en verre weg de meeste uit zeer ouden tijd, de Mid deleeuwen en de Renaissanceen daar .zoo wel de aard der voorwerpen als de stof waar uit zij vervaardigd zijn zeer versohillend is, meenen wij dat deze tentoonstelling tevens veel nut kan stichten door het gemakkelijk overzicht van de overgangen der stijlen en de wijze van bewerking. Dat op enkele, uit zonderingen na alles Hollandsch is, maakt dit overzicht nog duidelijker. De eigenaar stond dit alles af, omdat hij meende dat hierdoor deze zaken, niet alleen voor Loosdrecht, doch ook in wijder kring nog nut kunnen stichten. De tentoonstelling omvat de volgende groepenI. Beeldhouwwerken in marmer en steen; II Terracotta; HL Lood en tin; IV. IJzer; V. Koper. VI. Houtsnijwerk en meubelen; VIL Wapens; VI11 Gooisch porselein; IX. Gooisch aardewerk; X. Ze gels van de Vechtstreek en Gooiland. XI. Voorwerpen op den „Sijpesteijn" opgegra ven. XII. Diversen. De Lelie des velds. Men schrijft „De in Matth. VI 28, 1 Kon. VII 23— 26 en Hosea XIV 6 bedoelde lelie kan onmogelijk de bij ons bekende witte lelie (Lilium candidum) geweest zijn, omreden de-? plant in Palestina slechts op enkele plaatsen voorkomt. Daarentegen vinden alle reizigers, die het H. Land bezoeken, aldaar in ontzag'lijke hoeveelheid een bolgewas, be kend onder den wetensch appel ijk en naam van „Oporanthus lutea" (van opora, herfst en anthos, bloem, dus gele herfstbloem), dat in September of October bloeit en geheele landstreken bedekt. Deze „Lelie des Velds" kan bij ons te lande in den vollen grond, zonder bedek king tegen vorst, gekweekt worden en bloeit dan, ten tijde dat er nog slechts weinig an dere planten meer in bloei zijm, m-. fraaie gele bloemen. In Palestina, waar van Maart of April tot November geen regen valt, ontwikkelen vele planten, met de eerste regen zich eerst in den herfst, nadat zij 7 maanden lang in den zéér heeten grond hebben gelegen^ In het woestijmklimaat van het II. Land kan het plantenleven zich slechts 2 of hoogstens 3 maanden, Nov Dec., Jan., ontwikkelen. De temperatuur is er dan aange- aam, doch kan men in Januari gevoelig koude dagen en bijna iederen winter eenige sneeuw ver wachten. De bittere, scherpe bol van het gewas, waarover boven is gesproken, werd vroeger als „Radix Lilio-Narcissi" als laxeer- en uitwendig als verzachtend middel aange wend. Aardbeien. Men meldt: Als een bewijs dat de handel in deze vruchten wat beteekend, diene, dat er van Beverwijk hoogstwaarschijnlijk vijf honderd wagons vruchten zullen -erzondeii worden. In hoofdzaak gaan ze naar Duitschland, waar afnemers wonen, die i'.ken d^g een wagon gebruiken. De gemiddelde afzet is tusscheu de 40 en 50 wagons aardbeier per dag. De omzet bedraagt <«it jaar 150.000 tot 200.000 gulden. Ontsmettingsmiddelen. Als een voorbeeld ter navolging heb ik schrijft de heer G. W. B. in het „Medisch Week blad" er vroeger de aandacht op geves tigd, dat in België het „serum antidyphtheri- cum" in alle apotheken kosteloos voor alle ge neeskundigen verkrijgbaar is alleen op verkla ring, dat de lijders behooren tot een gezin, dat niet kan betalen. De apothekers ont vangen hun voorraad uit het Staatslaborato- rium en krijgen van regeeringswege vergoe ding voor hunne bemoeiingen. Dezelfde maatregel bestaat ook reeds se dert het jaar 1901 in Luxemburg, waar de bereiding in handen is van den directeur van het bacteriologisch Rijkslaboratorium, van waar de apothekers het geregeld kunnen ontvangen. De gratis beschikbaarstelling i9 vrij ruim genomen en omvat „les classes peu aissces de la population, telles que journar lie artisans, petits employés, eto." Bij beschikking van 26 Jan. 1904 is dezo vrijgevigheid thans in Luxemburg uitge breid tot het verstrekken van ontsmettings middelen. Do apothekers zijn verplicht deze kosteloos aan de bovengenoemde categorie van personen af te leveren op een bon van den behandelenden geneesheer. De verreke ning geschiedt door het gouvernement vol- g>-:.s tarief. Waar kleine Staten in d© onmiddellijke nabijheid zulke doeltreffend© maatregelen namen ter bestrijding van ziekte ender de minder gegoede volksklasse, kan men niet zeggen, dat Nederland naast hen een geluk kige plaats inneemt met zijn algeheele wer keloosheid in deze richting. aDezer dagen is aan 's Rijks Munt de muntslag beëindigd van ineuw 10-oent- stukken, welke binnenkort in. omloop zullen worden gebracht. De voorzijde dier muntstukken is gesla gen op oen nieuwen, eenigszins gewijzigden en verbeterden stempel. De ruimte van het borstbeeld is beperkt en de letters daarom heen zijn van fraaier type. Het geheel is scherper uitgemunt, waardoor het muntstuk aan de technische cischen geheel voldoet. De ingestorte huizen. In den namiddag van Zaterdag rijn do werklieden, die werkzaam waren aan de ingestorte per- ceelen aan de Da Costakade te Amsterdam, voor zoover zij hersteld zijn er liggen nog vier in het Wilhelmdna Gasthuis op het terrein van de ramp in verhoor genomen door den hoofdinspecteur van politie der sectie, en is van de door hen afgelegde ver klaringen proces-verbaal opgemaakt. Het verhoor had plaats in tegenwoordig heid van drie architecten, onder wie dé heer H P. Berlage Nzn. als loden der door de justitie benoemde deskundige oommissie en werd bijgewoond door den directeur en den inspecteur van hot gemeentelijke bouw- en woningtoeriaht. Spel en weddenschap. De ar- rondissements-rechbban k t© Amsterdam gaf Donderdag een zeer belangrijke beslissing. Zooals men weet, kent d© wet geen vor dering, «uit spel of weddenschap geboren. De practijk had echter getracht, zich van dit verbod te bevrijden, en als regel was door d© juristen vrij algemeen aangenomen, dat de commissionair in effecten, die beursor ders uitvoerde op last en voor rekening van een speculant, het hem toekomende van den speculant kan opvorderen, zonder dat men tegen hem de exoeptie van spel of wed denschap kon inroepen. Bekend is echter o.a. het arrest van het Hof te 'sGraven- hage van 28 April 1900 (W. v. h. R. No. 7461) dat, als vaststaand aannemende dat verrekening van koersverschil bedoeld was, een commissionair zijn vordering ontzegde. Of de eisoher, in zijn hoedanigheid van com missionair, d. i. lasthebber van den gedaag de, voor zich zeiven spelen kon, werd door het Hof niet nader onderzocht. Nog verder gaat het bovengemelde von nis. De Commanditaire Bank voor Handel en Nijverheid te Amsterdam, procureur mr. F. C. N. Dammers, reclameerde volgens een specificatie, wegens transactiën op last en voor rekening van den gedaagde, procureur mr. Isidore Hen, ter beurze van Amsterdam verricht, een zeker saldo. Gedaagde beweer de, dat het hier spel en weddenschap gold. De rechtbank overwoog 1. dat de rechter ambtshalve heeft te onderzoeken of het spel aanwezig was; 2- dat waar hier telkens sprake was geweest van de erkenning van een saldo, er koersverrekening, d. i. beurs spel had plaats gevonden en nam het be staan daarvan aan o. a. op grond der elkan der opvolgende koopen en verkoopen en het feit, door gedaagde aangevoerd, dat hem nimmer eenige beschikking is gegeven over de z.g. „aangekochte" fondsen3. dat, waar de commissionair niet gebruik had gemaakt van £ijn recht om den persoon te noemen voor wien hij als tussohenman was opgetre den, hij geacht moest worden persoonlijk te hebben gespeauleerd en 4. dat deze opvat tingen lagen in de bedoeling van den wet gever, die niet wilde dat de vrij scherpe be palingen op stuk van spel en weddenschap werden ontdoken. Op deze gronden werd de eischeres niet- ontvankelijk verklaard en veroordeeld in de kosten der procedure, m. a. w., door deze beslissing wordt uitgemaakt dat bij het vor deren van een saldo uit koeraverrekening er een vermoeden bestaat dat de commis sionair voor eigen rekening handelde (d. .i speculeerende), welk vermoeden wijkt voor tegenbewijs, dat hij de opgedragen „orders inderdaad uitvoerde of aan anderen over droeg. De opvatting is ook door buitenland- sche auteurs meer dan eens verdedigd. Voor de eischeres had mr. E. M. Meijers gepleit, voor den gedaagde mr. Isidore Hen, beiden te Amsterdam. N. Ct. Hinderlijk volgen. Tegen het vonnis van den kantonrechter te Wagenin- gen, waarbij 21 sigarenmakers wegens „hin derlijk volgen" zijn veroordeeld tot 3 dagen hechtenis, is door de 5 beklaagden, die ter terechtzitting aanwezig waren, appèl aan ge- teekend. Ten einde een gelijktijdige behan deling te verkrijgen, appelleerde het O. M. voor al de beklaagden. De inbreker Go fatwa, ld, die dn het begin van dilt jaar bijl den hteer Eel- derink te Hengelo f 2000 ontvreemdde, te Utredht werd gevat en vervolgens tob eenige jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, zal aan de Duntsohe regeering worden uitgeleverd als vermoedelijke dader van een dubbelen moord te Ofldenbuig. Ee n z w e r an b ij e n zette zacdi te Amsterdam op een boom aan den Voor burgwal neer. De stadreinigers beproefden tevergeefs met een straal op die waterleiding de bijen te verjargon.. Wel vlogen ze voor het water op, maar steeds namen ze, wan neer het spuiten ophield, diezelfde plaats weer in. Gestikt. Te Nijmegen is een 1J- jarig kindje van een bankwerker der Staats spoorwegen bij het eten van een rauw wor teltje, dat haar in de keel schoot, gestikt. Ofschoon spoedig geneeskundige hulp aanwe zig was, mocht dio niet meer baten. Verdronken bij 't zwemmen. Te Renooi (Geld.) zijn de twee gebroeders Van H. bij het zwemmen verdronken. Ze hadden met een paar vrienden een wedden schap aangegaan, wie het langBt kon zwem n^en- Toen de 18-jarige v. H. opeens in de diepte verdween en niet meer boven kwam trachtte de 16-jarige zijn broeder te redden door te duiken, doch ook hij kwam niet meer boven. Men vermoedt, dat afmatting de oorzaak is van het treurig ongeluk. Door den trein gedood. Te Prinsenhage is het 9-jarig zoontje van den overwegwaohter De Boer door een sneltrein overreden en gedood. Ontsporing. Tengevolge van ver keerden wisselstand ontspoorde Zaterdagmor gen de locomotief van den trein, die om 7.16 t-i Sauwerd van de richting Groningen aan komt. waardoor aanzienlijke vertraging in den treinenloop ontstond. Persoonlijke on gelukken hadden niet j>laats. Schadelijk paarden vleescb. Omtrent den toestand van het gezin aan de Ged. Raamgracht te Haarlem, dat na hot

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3