A". IG. Eerste Rind. 3de Jaargang. Zaterdag 16 Juli 1904. ftst BUITENLAND. FEUILLETON. GRAAF W. 62. H DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 3 maanden roor Amersfoort L.25. Idem franco per post- 1.75. Wonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advèrtentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'b morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»! VALKHOFF Co. Utiechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1--5 - OH* regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad bij abohriemfot. Eèn« circulaire, bevattende de voorwaarden, ifordt óp aan mag toegezonden. In fiflemoriam. (Ingezonden). President Kruger is ter ruste gegaan. De kloeke strijder is niet meer. De Rustenburg- s"hc Leeuw zal zijne manen niet meer schud den. Rouw zal er heersohen, niet alleen in Zuid-Afrika, maar in gansch de wereld, want diep staat zijn naam gegrift in de harten der volkereu. Van hem, den onversaagden, die den strijd aandurfde tegen een der machtigste rijken d r aarde, vertrouwende op het goed recht van zijm volk en in zijn diepe godsvrucht zich verlatende op zijn Heer. „Zich verlatende op", niet „het overla ten .io aan". Welke geniale plannen zijin door hem ontworpen, hoe werd de uitvoering door zij:u beleid voorbereid, welk een overleg werd er niet gebruikt, van hoeveel volharding gaf hij geen blijik, welke omzichtigheid werd door hem niet betracht, welk een vérziendheid werd door hem niet ten toon gespreid, maar ookwelk een eenvoud, welk een trouw, welk een zorg voor zijn volk Slaap zacht, groote strijder voor 't Recht! Weemoedig richt zich onze blik naar het vrije land, dat uw laatste© ademtocht kon opvangen, en met gebogen hoofd denken wij aan dat andere land, dat u zoo lief was, waar voor gij alles veil had, het land, waar de asoh rust van uw trouwe levensgezellin, van haar, die gij verliet om als balling in den vreemde recht te vragen voor uw© land genooten in hun strijd voor „haardstede en altaren". Recht is u geworden door de menschjieid, recht zoowel van de hoogststaande, edelden- kende geesten als van de massa's, maar niet het recht, dat gij in den ongelijken krijg zoozeer behoefdet, het machtwoord van de machtigen der aarde. Het „vox populi, vox Dei" werd aan ban den gelegd, móest wellicht in bedwang ge houden worden, ter wille van omstandighe den, die gepaard gaande ran den lagen trap van ontwikkeling, waarin de regeling van da verhoudingen tusschen natiën onderling zich nog bevindt, niet toelieten Engeland het aangeven te ontzeggen van den maat staf, waarnaar ieder op zijn beurt, zoo wille keurig, gewoon is te meten. De droeve worsteling is geëindigd. Op gindseken zetel troont niet meer het vrije bewind. De stem van het volk wordt niet meer gehoord. De balling, dien Europa het een eer rekende te herbergen, heeft het hoofd ter- nedergelegd, maarz in geest blijft lich ten over Zuid-Afrika. Het volk, dat hij hecht te zamtn bond door wijs bestuur, wei- overdachte verdeel i tig der 1.-ten, maar bovenal door het bevorderen zijner welvaart en het eerbiedigen der persoonlijke vrijheid, laat hij vaster aaneengesmeed achter. President Itephanus Johannes Paulus Kruger is heengegaan, maar niet vóór zijn oog aan de kim de eerste stralen heeft ont waard van de opkomende zon, die met glo rierijken luister schijnen zal over een Zuid- Afrikaansche republiek, grootscher dan voor heen, eene die zich uit zal strekken van De Kaap tot de Zambesi, oen republiek, die, on der welken vorm dan ook, doordrongen zal zijn van den vrijen, machtig:u geest van den grooten Voortrekker Rust zacht, o, Pelgrim, dankbaar voor uw trouw drukt de men9chheid u den lauwer krans op de slapen Ben wegstervende echo ruist door de luchtenstil-luisterend hooren wij, als met gebroken stem, do woorden van Herlijn zoet is 't, eind'loos' zoet, aan vader- landsche kusten, „Ni 't loeien van den storm aan eigen haard te rusten; „Mij is die gunst ontzegd „Ontvang den Martelaar, ontvang zijji arm, zijin blóed S. G. W. NOORDA. Politiek Overzicht- De presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten. De nationale conventie der democraten te Sint-Lonis, de algemeene vergadering van de tweede der groote staatspartijen in de Ver- eenigtde Staten, is niet zoo spoedig gereed gekoimen met haren arbeid tot voorbereiding van den strijd om het presidentschap, waar in de le November van dit jaar de beslissing zal brengen, als de conventie der republi keinen. Er is een zware strijd! gevoerd, voor dat het verkiezingsprogramma, het „plat form" zooals de technische uitdrukking luidt, kou worden vastgesteld, en die vast stelling werd nog eerst mogelijk, door de groote strijdvraag tusscihon de aanhangers van den gouden en den zilveren muntstand- aard weg te moffelen. Bryan, de aanvoerder van de zilvermannen, kon zijne eigen inzich ten niet in het platform uitdrukken, maar wel wist hij gedaan te krijgen, dat de zin snede, die in het ontwerp-programma was opgenomen tot aanbeveling van den gouden standaard, daaruit werd weggelaten. Maar nu kwam nog de allergrootste moeie- lijkheid. De op dit programma gekozen can- didaat, rechter Parker uit New-York, wei gerde met deze beslissing genoegen te ne men. Hij seinde aan de conventie: „Ik be schouw den gouden standaard als stellig en onlierroepelijk vaststaande, en zal dienover eenkomstig handelen, wanneer het volk de beslissing van de conventie zal bekrachtigen (d. w. z. wanneer het Parker tot president kiest). Daar het programma over het vraag stuk van den muntstandaard zwijgt, moet mijne houding tegenover dit vraagstuk aan de conventie bekend gemaakt worden en wanneer de meerderheid met mijne hou ding niet tevreden is, dan verzoek ik mijne benoeming onverwijld voor ongeldig te ver klaren, opdat een ander als candidaat kunne worden aangewezen.' Deze boodschap sloeg als een donderslag inzij scheen aanvankelijk óf een nieuwen candidaat, óf een nieuw programma noodig te maken. Maar men wist een tusschen weg te vinden eu stelde voor Parker op zijne mededeeliug aldus antwoorden: „Hetdoor deze conventie aangenomen platform zwijgt over het vraagstuk van den muntstandaard, omdat dit niet als c.ae zaak beschouwd wordt, waarom in dezen verkiezingsveldtocht de strijd gaat, en omdat in het platform en kel do zaken vermeld worden, die in dezen veldtocht te pas komen. Daarom is in de meening, die gij in uiw telegram uitdrukt, niets begrepen wat een man, die deze mee ning koestert, zou kunnen weerhouden de candidatuur op den grondslag van dit pro gramma aan te nemen." Over dit voorstel werd tot 1 uur 's nachts gedebatteerd Bryan was de voornaamste bestrijder. Ten slotte werd met 799 tegen 197 9teimmen be sloten tot afzending van de voorgestelde ver klaring, waarmede de candidatuur van rech ter Parker op nieuw bekrachtigd werd. Alton Brooks Parker is, zooals de meesten van de mannen, die in het staatkundige le ven van Amerika eene leidende rol spelen, een man, die zich zelf gevormd heeft. Hij werd geboren in Cortland, in den staat New- York. Zijn grootvader verliet den ploeg om in 1776 dienst te nemen in de gelederen van het leger -an Washington, en zijn va der was in 1803 de stichter van de hoeve te Cortland, die nu nog in 't bezit is van den man, die thans de candidaat van de democraten is voor de hoogste waardigheid in de Unie. Daar werd Alton Brooks Parker geboren, nu 52 jaren geleden, en bracht bij de eerste deriien jaren van zijn leven door. Voordat hij zich wijdde aan de studie van de rechtswetenschap, werkte hij hard als on derwijzer en verwierf zich daarmede het geld, waardoor hij in staat was zijne acade mische studiën op te ^.vatten en ten einde te brengen. Als advocaat,, en Amerkaansch advocaat, begaf hij zich natuurlijk in e politiek. In 1884 verdiende hij zijne eerste sporen in het politieke strijdperkin het organiseeren van den veldtocht van de e- mooraten in dat jaar legde hij bekwaam iv- den aan den dag, die hem reed9 spoedig i-ot eer en aanzien brachten. In 1897 werd hi;, als candidaat van de democraten, tot voor zitter van het gerechtshof in de stent New- York gekozen met 60,000 stemmen uieer "er- keid, terwijl in het jaar te voren Mac Kin- ley als candidaat voor het presidentschap 212,000 stemmen meerderheid verwierf. De staat New-York, die door de plaats welke hij in de Unie inneemt, een der toon gevend© staten is, is op politiek gebied een der meest onzekere staten; de New-Yorksche stemmen zijn dus van grooten invloed op de vraag hoo de uitslag zal zijn. Maar in dit geval zal, welke partij ook moge zegevieren, de keuze altijd valleu op een New-Yorker, want Theodoor Roosevelt en Alton B. Par ker zijn beiden uit New-York afkomstig. En de persoonlijke eigenschappen van de beide candidaten geven recht om te zeggen, dat de gekozene altijd zal zijn een „man". De dood van Kruger. Naar aanleiding van het overlijden van president Kruger, waait de vlag halfstok op het regeeringspaleis van Pretoria en cm de bureaus van lord Milner te Johannesburg. Parijs, 15 Juli. Het Journal zegt: De dood van den Boerenheld is een rouw voor de menschheid en veroorzaakt eene smarte lijke ontroering in Frankrijk, welks hart' klopt voor iedere groote nationale zaak. Wan neer het Fransche volk zich opwond voor de daden van die volken, die een weinig van zijn bloed hebben, dan is dat vooral om dat Kruger aau dat ras het type van verhe ven grootheid gaf. Men kan niet gelooven, dat zooveel zelfverloochening van dapperheid geheel ijdel is verspild. Het leven van Kru ger is niet alleen eene schoon© bladzijde van heldenmoed, het is een voorbeeld, een zeker onderpand van eene betere toekomst. Do Figaro zegt: Vrede en glorie zij aan zijne nagedachtenis gewijd. Hij had zijn vaderland lief, eu wanneer hij heeft ge dwaald, wanneer hij door zijne vasthoudend heid aansprakelijk was voor den eindelijken ondergang, dan dwaalde hij althans uit vaderlandsliefde, uit liefde voor de vrijheid. Geen eerzucht, geen persoonlijk belang leidden ooit een enkel© der daden van dezen staatsman, die de vriend was van al zijine landgenooten. De Matin zegtKruger laat een roem- vollen naam achter, die geëerd zal zijn on der- hen, die gestreden hebben voor het vaderland en voor het recht van die, over wonnenen, de nederlaag niet aanvaardde. De Aurore zegtMen kan deze gerechtig heid doen wedervaren aan den man, die ge storven is, en aan zijne strijdmakkers, dat nooit een tegenstand heldhaftiger was dan de hunne en dat die tevens nooit riddelijiker en edeler kan zijn. De bladzijde der gesohie- denis, dio geschreven is, is onuitwisebbaar. De Gaulois zegtHij was een zeer groot man, dio Transvaal gedurende 34 jaren be- stuurdo en die gedurende al dien tijd de on afhankelijkheid en een goed bestuur vau zijn land verzekerde. Hij belichaamde in zich de ziel van een krachtig en moedig ras, en hiji heeft lang genoeg geleden om door zijne nederlaag te lijden en dë zaak van zijn land te dienen. De Petit Parisian zegt: Men moet het hoofd ontblooten voor zijne doodskist, want hij, die heden in het. graf daalt, was een groot burger, een groot vaderlander. De Soleil zegt: Deze grijsaard, die na zijn vertrek uit Lorenzo Marquez het gastvrije dek van den Nederlandschen kruiser Gel derland betrad, liet zijn land verwoest ach ter zich. Hij verschafte zich de achting, die den eerbied van de wereld afdwingt, toen hij in den loop van zijn reis door Europa trachtte de belangstelling van de volken te wekken voor den toestand van z:jne landgenooten. Weert en, 15 Juli. De bladen wijden lange artikelen aan de nagedachtenis van president Krugerzij roemen de groote eigenschap pen en het rechtschapen karakter van den overledene. Ook in de Engelsche pers worden woorden van waardeering aan den overleden presi dent gewijd. De Westminster Gazette stelt Engeland's misdadige fout, de Jameson-raid, tegenover wat het blad Kruger's misdaad noemt: het' ultimatum van den 9en October 1899. Doch dit alles moet met Chamberlain's diploma tie aan de beoordeeling van het nageslacht worden overgelaten. Het blad herinnert En geland er aan, dat al moge Kruger nu ver dwijnen, zijn vrijheidsgeest in Zuid-Afrika blijft leven en dat Engeland alleen dan in zijn pogingen zal slagen, wanneer het Trans vaal een vrij land zal kunnen maken voor de Boeren. Anders zullen mislukking en nieuwe rampen onvermijdelijk zijn. „Het laatste hoofdstuk van de geschiedenis van Zuid-Afrika moet nog worden geschreven!" De Pall Mall Gazette zegtKruger was een groot man. Al kon hij, helaas, de voor schriften der billijkheid en do werkelijke logica der feiten niet naar waarde schatten, hij was daarom todh een achtenswaardig en niet te miskennen tegenstander; zijn vijan den moeten daarom de eersten zijn om zijn moed en volharding in zijn latere dagen van tegenspoed te huldigen. Daarnaast ontbreken ook wanklanken nieto. a. vindt de Globe 't het best Paul Kruger maar zoo spoedig mogelijk te ver geten. Duitschland. De Duitsche keizer is met zijn jacht „Hohenzollern" te Aalesund aangekomen, waar hij schitterend ontvangen werd. De burgemeester aield eene toespraak, waarin hij aan Keizers optreden na den grooten brand warme nu'de bracht. De officieus© mededeeling, die aen de En gelsche bladen is gedaan over het arbitrage verdrag met het Duitsche rijk, wijst er op, dat het verdrag denzelfden dekst heeft als de verdragen, die Engeland reeds met Frank rijk, Italië en Spanje gesloten heeft. Der halve moet die tekst aldus zijn Art. 1. Wanneer geschillen van juridi- schen aard cf geschillen over de uitlegging van de tusschen de contracteerende partijen bestaande verdragen tusschen hen bestaan en er geen uitzicht schijnt te zijn ze met de middelen der diplomatie bij te leggen, zullen, zij onderworpen worden aan het krachtens de overeenkomst van 29 Juli 1899 ingestelde scheidsgerechtshof te 's Gravenhage, onder de voorwaardo echter, dat zij noch de levens belangen, noch de onafhankelijkheid of do eer van een der beide contracteerende par tijen betreffen, en dat zij de belangen van, een derden staat niet raken. Art. 2. In ieder bijzonder geval zullen do hocge contracteerende partijen vóór het aan roepen van het permanente hof van arbitrage eene bijzondere arbitrage-overeenkomst on- derteekeneu, waarin het onderwerp van ge schil, de bevoegdheid van de scheidsrechters en de voor de samenstelling van het scheids gerecht en de procedure in acht te nemen bijzonderheden nauwkeurig vastgesteld wor den. Art-. 3. Deze overeenkomst is voor een tijd van vijf jaren, te rekenen van den datum der onderteekening, gesloten. Uit Hamburg wordt bericht, dat d© on derhandelingen, die ondor do auspices van den Engelschen minister van koophandel Gerald Balfour te Londen gevoerd rijn tus- sdhen den directeur-generaal van de Ham- burg-Amerika 1 ijn Ballin en den directeur van de Cunardlijn lord Inverclyde, zonder resultaat gebleven rijn. Het voornemen be staat echter om later nogmaals in Londen bijeen te komen. Frankrijk. De traditioneele parade te Longchampe, ter viering van den nationalen feestdag, begon eergisteren wegens de warmte reeds om acht uur 's morgens. President Loubet woon de de parade bij met den bey van Tunis, die thans te Parijs vertoeft, naast zich go- zeten. 6 ROMAN 20 van MORITZ VOW REICHENBACH LOOK HERMAN LIND. ,vO Bruno, die zaak van Hertha neemt zoo al mijn gedachten in be&lag, dat ik ner gens anders lust voor gevoel." „Ja^ dat is ook een echte vrouwenzaak eindelooze besprekingen, waarbij niets an ders te pas komt dan onduidelijkheden*- en gevoelsuitingen, dio het nemen van een be sluit hoe langer hoe moeielijker maken. Laat de kleine maar gerust aan haar lot over; zij zal -wel, na alles wat ik haar heb gezegd, tot bezinning lromen, alls er name lijk onder die donkere lokken nog eenig spoor van gezonden zin bestaat." Hij zag even. om. „Zij volgt ons niet nu, laat maar! Ik zal Biertram aanraden om vandaag nog naar de stad te gaan, waar hij toch nog het een en ander te doen heeft, en niet voor mor gen hier terug te komen. We zullen dan wel eens zien, of 't prinsesje dan nog niet tot de overtuiging is geraakt, dat liet kasteel van Wellcampedorf wel zoo geriefedijk is om te bewonen als de Afrikaansche keet met het rieten dak!" „Maar zoo zij nu toch Hans OeJtem. lief heeft, kan en mag zij Bertram niet het ja woord geven." „Zeg eens, Maggie, de wereld hangt niet aaneen van avontuurlijke liefdeshistories!" Naar aanleiding van Bruno's wenk, ver liet Bertram Wel'camp het landgoed. Her- tha miste hem aan tafel, maar durfde nie mand iets vragen. „Dat wordt de vreeselijkste nacht van mijn leven," fluisterde zij haar moeder toe, toen zij haar een kus gaf en naar bed ging. Twee uren later sloop de goede vrouw in Herth a's kamer, om het arme kind te troos ten, des noods met haar te schreien, maar Hertha sliep als een roos. Den volgenden morgen stonden Hertha en Bertram plotseling in het park tegenover elkander, en een half uur later vertoonden zij zich als verloofden aan de gravin von Egdoff, die Bertram innig de hand drukte om daarop haar jougste dochter met moeder lijke teederheid te omhelzen. HOOFDSTUK XII. Fred en zijn vader hadden het doorge dreven, dat. het bruiloftsfeest te Berlijn in kleinen kring werd gevierd zeer tegen den V'Cnsch van mevrouw* Dralier, die zich nog langen tiid daarna in ongunstigeu zin over zulk een feestviering uitliet. „Ziet ge", zeide zij, toen de jonge Silbers- bergts die in de brutidpdagleai vooijtdutnendi hadden feestgevierd, hun eerste visite bij haar maakten, „ziet ge, lieve Anna, dat zijn nu de dingen, waarin men zich met ©en voorname familie maar moet schikken. Wij amuseeren ons graag zoo, dat anderen het ook me hn r! i bluf. God bewaar me, het is ons alleen om de dee'neming te doe:i. - >r zi', begrijpt ge, rij verheugen zich liever iu stilte. Nu. het voornaamste is maar, dat Wanda gelukkig is en daaraan valt zelfs niet te tw "felon! Onze schoon- j zoon, de graaf, is dan ook werkelijk een al- j leraardigst mensch en in al zijn doen en la- 1 ten even minzaam." Het jonge paar had intusschen de witte broodsweken aan de Italiaansche meren door gebracht eu op een heerlijken avond iu de maand Mei zijn min of meer feestelijken in tocht op Kronau gedaan. De geur van bloei ende vlierstruiken en witte narcissen er- vulde den tuin. Voor het feestelijk verlich te hoofdgebouw niet zijn bonte lampions *1 nog bontere „Welkom '"s stond het perso neel voor huis en hof in Zondagsgewa "I ra de schoolkinderen waren opgemarckeer.1 ou der leiding van een grijzen voorganger dir jeugd, die m een lange en ©enigszins oudui delijke redevoering toch aan dit gevoel tv.: duidelijke uitdrukking gaf, dat. hij zich ver heugde, den zoon van den ouden „bezitter" weder als heer op Kronau te mogen begroe ten. Omringd van al die menschen. welke zii" naar landsgebruik o mhaar verdrongen ten. oinde baar de hand te kussen on de jon»© „mevrouw de gravin" welkom te heeten voelde Wanda zich voor 't eerst geheel in haar nieuwe waardigheiden onbeschrijfe lijk gelukkig betrad zij het huis, waarin zij voortaan als meesteres mocht heersdien. Als een schoone droom gingen voor haar do eer ste dagen voorbij, waarin zij met Fred wan delde door het- park on uren lang liep te dwalen langs veld en bosch, terwijl hij van zijin kindsheid vertelde en. beide zonnige droomen voor de toekomst droomden. Daar klonk do eerste toon uit eene voor 1 I W' Wanda nog vreemde wereld tot. haar land- idvlle door. maar die toon was frisch en vroolijk en beviel haar, hoewel hij Fred voor de eerste maal gedurende een halven dag van hare zijde nam. Men was hem komen dwingen om als lid van de jury op te treden bij een wedren, die in :het nabijfriinde garnizoensplaatsje gedu rende de feesten eetier 1 a ndbouw-tentoonstel ling zou plaats hebben en nu moest hij het terrein komen bezichtigen en zich met een tal van notabelen verstaan. Voor t eerst wandelde nu Wanda alleen door het park en ae tijd viel haar lang. Zij begon toen, veer in huis gegaan, de verschil lende toiletten uit te pakken, die haar moe der haar uit Berlijn had gezonden en waar voor zij tot nog toe geen cog had gehad. Hot kamermeisje, dat haar bij dit werkje behulpzaam was, stond verrukt over de Ber- lijnsche heerlijkheden en zelfs Wanda vroo- lijkte op bij, het beschouwen dier keurige visite-toiletten. „Ja, het wordt ook waarlijk tijd, dat wij aan onze bezoeken gaan denken," meende zij. Toen Fred togen hot vallen, van den avond terugkeerde, riep bijl haar lachend tegemoet „Morgen krijgen wij inkwartiering: de overste, de ritmeester cn drie luitenants' Ik heb 7.c allen te dineerem gevraagd." „Maar, Fred, wat geven wij hun dan te eten V' - „Ja, dat weet ik niet, dat is uw depar- toment." „Maar we zijin hier' niet in Berlijtn ik weet werkelijk niet, cf wij wel iets hebben 1" „Maar, kind. je wilt. toch geen kleinzieli ge huisvrouw worden? In elk behoorlijk in gericht landhuis moot men altijd in de ge legenheid zijn, gasten te ontvangen! Roep de oude Beate! De huishoudster, die mxm moeder ons bewrgd heeft, is er een, die ze ker overal raad op weet. Voor 't vervolg verzoek ik u hartelijk, om, als ik u vertel dat wij bezoek krijgen, mij niet dadelijk met voedingszorgen te willen lastig vallen' want dat gaat mij werkelijk niet aan." Het was de eerste maal. dat Fred niet heel erg vriendelijk voor haar was. Ver raid Z1^ hem aaQ' nvaar volgde zijn Beate wist zichzelf on haar jonge mees®. res inderdaad goed te helpen, en merkbaar verlmht keerde Wanda tot haar man terug. „Beate zegt. begon ziji, doch daar trof haar zulk een ernstige blik, dat zij onmid- delijk zweeg. „Nu ik met uniet over eten spreken mag", begon zij, na eemg stilzwijgen, een weinig boos gehumeurd, „behooren toilet-aangele- genheden zeker ook tot de contrabande. Ik zal u daarom maar niets laten zien van do visite-cost uums, die mama mij gestuurd heeft, maar u alleen vragen, of ik die dezer dagen ook noodig zal hebben. Gaan wij be zoeken afleggen „Welk een vraag! Natuurlijjk doen wij dat en wel heel spoedig rk moet voor de vee- en landbouwtentoonstelling toch aaar witz. we zouden dus gevoegelijk met Sage- witz kunnen beginnen.' „Naar Sagewite! Hè ja, dafs goed! Hertha wordt nu toch mijn nidht, en Handa hield eensklaps op. Neon, zoo zon der meer wilde zij niei dadelijk weder lief en hartelijk met hem praten, daarvoor was nm tooh al te onvriendelijk geweest. "Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1