3de Juarsmii;. Donderdag 21 Juli 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. GRAAF W. 62. M°. 81. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 3 maanden voor Amersfoortf L29. Idéta ffiinco per post1.79. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitsondering ran Zon- en Feestdagen. Adv'értentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF G>. Utiechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVUBTBNTlfilfi 'tl* ▼aa M regels Elke regel meer Groote fetters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeolige bepalingen tot het herhaald advérteeren in dit Blad bij abonnement. Eens circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De jacht naar contrabande. Terwijl de Engelsche pers over 't algemeen zich er op toelegt de handelingen van de schepen der Pussische vrijwillige vloot met kalmte te bespreken, neemt men te Londen in de gesprekken geen blad voor den mond en gebruikt krasse woorden tot kenschetsing van het gebeurde. De Morning Post en de Daily Graphic houden zich met de praktische zijde van het vraagstuk >ezig en geven den raad het. Russisc! o kabinet er op te wijzen, dat Britsche schepen zijn lastig gevallen or zoogenaamde Russische oorlogsschepen, d'e echter uit de Zwarte zee zijn gekomen, waar uit ingevolge de bestaande verdragen geen oorlogsschepen kunnen komen. Derhalve kan aan de bedoelde schepen niet het karakter van oorlogsschepen toegekend worden en moeten de officieren van de Britsche v'oot den last ontvangen, Britsche schepen tegeo dergelijke daden van zeeroof te beschermen. E ie dergelijke verklaring zou, wanneer zij spoedig werd afgelegd, spoedig aan het on behoorlijk bedrijf een einde maken, en eene verdere uitbreiding van den oorlog verhoeden. De correspondent van de Köln. Ztg. te Londen bericht, dat men daar ook in politie ke kringen zich lenvoudig niet kan vooit'el len, dat de Malacca, die de oorlogsvoorraden, welke zij aan boord had, slechts ten behoeve van de Britsche regeering naar het vloot- station te Hongkong zcu vervoeren, als prijs naar do eene of andere Russische haven re- sleept zou kunnen worden. De Daily Express verneemt uit Malta, dat de Middellardsche zeevloot van daar is uit- geloopen naar Alexandria, nadat de bevel hebber zich met den commandant van het Oost-Indische eskader heeft verstaan over de bescherming van de Britsche schepen tegen Russischen overlast. De kruiser Ter rible moet van Suez uit in zuidelijke rich ting uitgeloopen zijn en nog andere maat regelen zijn genomen. Wanneer de mededee- ling juist is, dat de voorraad oorlögsmate- rieel, die de Malacca aan boord had. voor Hongkong bestemd was. dan zal men wel niet dit stoomschip kalm laten uitleveren aan de genade van het Russische prijsge- rechtshof. De overgave van de afifti den stoomer van de Norddeutsche Lloyd Prinz Heinrich ont nomen postzakken na volbracht onderzoek aan de voor Btombav bestemde Persia zal ten gevolge hebben, dat deze mail hare plaats van bestemming toch nog bereikt, hoezeer met belangrijke vertraging. Twee voor Naga saki bestemde postzakken zijn echter in be slag genomen, zoodat de kwestie blijft be staan of art. 7 van de door Rusland den 27en Februari jl. uitgevaardigde bepalingen de uitlegging toelaat, dat het vervoer '-an voor particulieren bestemde brieven naar het. vijandelijke land valt onder het verbod om vijandelijke telegrammen en brieven te ver voeren. De postzakken van de Prinz Heinrich r allen aan boord van de Smolensk door de Russen geopend en nagezien en daarna, van Russische zegels voorzien, op twee stuks na, aan de Persia overgegeven. Dultschland. De Duitscbe kroonprins zal, volgens een bericht van de Braunschw. Landeszeit.ung, is het najaar eene wereldreis beginnen niet op een linieschip of een kruiser, maar op het instructieschip voor de adelborsten Char lotte. De kroonprins zal waarschijnlijk niet als zeeofficier dienst doen; de reis om de wereld zal moeten dienen voor zijn© studie. Frankrijk. De minister van buitenlandsehe zaken heeft aan den ministerraad in liet Elysée de nota medegedeeld, door hem aan het Vaticaan gericht, waarin hij vraagt de intrekking van de aan de bisschoppen van Dijon en 'Laval gerichte brieven onder me- dedeeling, dat anders de betrekkingen met het Vaticaan zullen worden afgebroken. Hij heeft deze nota mondeling medegedeeld aan den secretaris van den nuntius te Parijs. Het rapport van den deskundige Legrand over de in het kasboek van kapitein Dau- triehe verrichte veranderingen en schrap pingen is bij den krijgsraad ingediend. De Temps verneemt, dat. uit dit rapport blijkt, dat de in hechtenis genomen vier officieren van het bureau van den informatiedienst den toenmaligen chef van den generalen staf hebben willen misleiden omtrent de beste ding van een bedrag van 20,000 francs. Engeland. In het lagerhuis heeft de leider der opposi tie, Sir Henry Campbell Bannerman, ge vraagd of er gelegenheid zou gegeven worden tot behandeling van eene motie over het optreden van sommige leden van het kabinet, die eene functie hebben aangenomen in het bestuur van de liberale unionistische ver- eeniging en daarmede hunne instemming hebben uitgedrukt met de politiek van Chamberlain. De eerste minister verklaarde zich bereid die gelegenheid te verschaffen, maar kan daarvoor nog geen dag bepalen. De motie luidt aldus; „Het huis betreurt, dat zekere ministers officieele betrekkingen aangenome.. hebben in een staatkundige vereeniging, die zich be slist verklaard heeft voor een stelsel van voorkeurtaricven, waarbij voedingsmiddelen belast moeten warden." Dj Times verneemt, dat de hertog van Devonshire voornemens is in het heerenhuis eene motie van afkeuring in te dienen, over eenkomende met die, welke door Sir Henry Campbell Bannerman in het Lagerhuis is gedaan. De behandeling in comité in het Britsche Lagerhuis van de begrooting, die Dinsdag na middag om 2 uur begon, duurt nog zonder op houden voort. De lange duur van deze dis cussie is gedeeltelijk te wijten aan ontevre denheid van de oppositie over de wijze, waar op de regeering de werkzaamheden in het parlement heeft geregeld. Ondanks den lan gen duur van de zitting, heerscht er groote opgewektheid. Incidenten kwamen niet voor. Later bericht. Heden namiddag om half vier liep de behandeling van de begroo- ting af. Rusland. De Russische staatsman Witte heeft zijn vertrek uit Norderney voor onbepaaJden tijd uitgesteld. Dit zal wel moeten worden op gevat als eene aanwijzing, dat er tot dusver nog geen overeenstemming is verkregen over het. nieuwe handelsverdrag of liever over de belangrijkste grondslagen van dat verdrag. Volgens een bericht, dat de Polit. Corr. uit Parijs ontving, gelooft men daar, dat de president van het Russische minister-comité, de heer Witte, nadat zijne zending in Duitscblapd is afgeloopen, zich zal begeven naar de Fransche hoofdstad. Zijn verblijf al daar zou misschien in verband staan met de eventualiteit der plaatsing van eene nieuwe Russische leening in Frankrijk. De oorlog in Oost-Azië. Over den oorlog zijn do volgende berichten Tsjifoe, 20 Juli. Personen, die gisteren Dalny verlieten, melden, dat vijftien Japan sche transportschepen, geladen met levens middelen en munitie, den 17en te Dalny zijn aangekomen. De Japansche troepen rondom Port Arthur zijn thans niet voornemens den aanval te ondernemen, maar verdedigen een voudig de stellingen, die zij reeds bezet heb ben. De strijdmacht, die Port Arthur ia- sluit, wordt geschat op 80,000 man. Men verwacht, dat de aanval zal geschieden in 't laatst van Juli. Motienling, 19 Juli. (Morning lost) Eene Jipansche ntrijdmacht valt heden eene stel ling van de Russen aan op 27 mijlen ten noorden van Motienling. Petersburg20 Juli. Een telegram v n ge neraal Koeropatkin aan den Czaar vin 19 dezer meldt: Op het zuiderfront hadden van 17 tot 19 Juli geen veranderingen van be- teekenis in den toestand plaats Den 18. 's namiddags te vijf uur werd opgemerkt, dat aanzienlijke Japansche stijl krachten naar Sihejan, aan den weg van Liaojang naar Saimatsi, tegen onze troepen oprukten. Na een strijd die twee dagen duur de, trokken onze troepen terug in de ricöting van het dorp Goentsiatsy ten oosten van An- ping. Er heerscht in Petersburg bezorgdheid over het lot van de door de generaals Kasjtalinsky en Keiler na hun mislukken aanval op den Motienlingpas naar Yanselin teruggebrachte troepen. Men vreest, dat de terugtocht, al is hij in goede orde voltrokken, met geleid heeft tot het innemen van eene veilige nieu we stelling en dat veeleer het bericht van verdere verliezen is te verwachten. Van de 17 bataillons, die bij de zaak betrokken zijn geweest, hebben de meesten zwaar geleden. Men weet niet of de twaalf Russische ka nonnen konden worden gered. Tokio, 20 Juli. De Rossija,, den Ruzik en de C omoboi zijn door do Tsugarin-straat den Groote ceaau ingegaan. Ten oosten v. a de Tsugarinstraat werd heden een Japan sche stoomboot aangehoudennaam en lot zijn onbekend. Bij de ontvangst van het bericht, dat die schepen van het Wladiwostok eskader de Tsugazustraat passeerden, zijn waarschuwin gen uitgezonden voor de scheepvaart aar. de oostkusrt. De koopvaarders zoeken in alle 3t dokking. Tokio20 Juli. De „Tak«shima Maroe kwam heden middag te Mauroran aan, na onderweg door het Wladiwostok-eskader te zijn aangehouden. De bemanning bericht. <iai de Russische vloot haren weg met vollen stooan naar het zuidoosten vervolgde als om Saigon te bereiken. Dit is mogelijk een list om de Japansche vloot het spoor bijster te doen worden Heden avond vertrokken de militaire at tachés bij het tweede leger; een groote me nigte bracht hen een afscheidsgroet. Zij zul len zich Zaterdag te Moji inschepen De Japanners hebben het Engelsche stoomschip Hsi-ping, dat ter hoogte van Tsjifoe door een Japanschen kruiser aange houden was, naar Saseho overgebracht. De gezagvoerder had volgehouden dat hij geen oorlogscontrabande aan boord had, en de reden waarom het schip opgebracht is, weet men niet. De Times verneemt van een correspondent te Kroonstad, dat zoowel de Smolensk als de Petersburg reeds zes weken geleden bestemd waxen „voor 's lands dienst buiten de Zwarte Zee.Maar zelfs de commandanten werden in 't onzekere gelaten ten aanzien van hun ware bestemming; zij kregen ver zegelde orders, en de scheepsofficieren moes ten de stipste geheimhouding in acht nemen. Toen de twee schepen te Konstantinopel aankwamen, werd aan de officieren medege deeld, dat zij op weg waren naar het Verre Oostendat er snelvurend geschut aan boora was en dat de schepen voortaan door het marinebestuur beschouwd wenden als krui sers tweede klasse. De beide schepen zij a hoofdzakelijk met steenkolen geladan. Port Said, 20 Juli. De Malacca is heden hier aangekomen, de Russische vlag voeren de en bemand met een Russisch kapitein vier officieren en 45 matrozen. De beman ning van de Malacca werd gevangen ver- Je laard; geen gemeenschap met de ku3t werd toegestaan en een gewapende wacht bewaakt de valreep. De Britsche kapitein, die tegen deze behandeling protesteerde werd ver scheidene malen met arrest, bedreigd Londen, 20 Juli. Reuter s bureau ver neemt, dat de passagiers aaii boord van de Malacca zijn overgebracht aan boord van de Marmora, van dezelfde maatschappij, die ook vaart naar het oosten. De voorzitter van het bestuur der maatschappij Sir Thomas Sutherland, deelde mede, dat liét bestuur, wat de oorzaak van de inbeslagneming be treft, volkomen in het duister rondtast Onder de bestaande omstandigheden was het haar onmogelijk eene meeuing hierover ken baar te maken. Londen, 20 Juli. In het lagerhuis verklaar de de vioe-staatssecretaris van buitenlandsehe zaken, lord Percy, in antwoord op eene vraag betreffende de aanhouding van Britsche sche pen in de Roodo Zee, dat de regeering et- kende, dat het gebeurde van zeer erustigen aard was. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. De zitting is verdaagd. Petersburg, 20 Juli. De Britsche gezant hoeft heden namiddag aan de Russische regew- ring een krachtig protest overhandigd te0. i de inbeslagneming vau de „Malacca". Hij eischte de onmiddellijke vrijlating van het schip, op grond dat de juiste staat van de „St. Petersburg'- niet is geregeld en de mu nitie aan boord van de „Malacca" behoorde aan de Britsche regeert ng en bestemd was voor het Engelsche eskader in de Chineeocho wateren. De kisten met munitie waren ^oor- zien van het officieele merk der Engelrche regeering. Het protest wijst ten slotte de Russisch© regeering op het ernstige van het geval en op de gevolgen, die er uit kunnen voort vloeien. Londen, 20 Juli. De verontwaardiging, die bet optreden van Russische zijde tegen de „Malacca" heeft doen ontstaan, is toene mende, nu de nadere berichten een duidelij ker voorstelling geven van het gebeurde. Men gelooft dat de regeering door de opeD- bare meening zal worden gedwongen zocr na drukkelijke vertoogen tot Rusland te rich ten. De leiders der oppositie moeten zich be reid hebben verklaard elk optreden der re geering naar aanleiding van de inbeslagne mingen in de Roode Zee te ondersteunen. j)e Peninsulair and Oriental Company verzekert ten stelligste aan Reuter's agent schap. dat de eenige munitie aan boord van de „Malacca" bestond uit veertig tonnen, door de Britsche regeering geconsigneerd aan den bestuurder van de scheepswerf te Hong kong. Het is gebleken, dat de „Smolensk" en de „Petersburg" niet alleen de Dardanelles maar ook het Suezkanaal ouder de handels- vlag zijn gepasseerd. Petersburg, 20 Juli. Mededeelingen uit ge heime bron uit Antwerpen houden in, dat „Malacca'' aan boord zou hebben gehad mu nitie en ijzerwerk voor hijschwerktuigen, be stemd voor de Japansche zeehaven Moji. Dit zou de reden beweest zijn van een bijzonder toezicht op en van de aanhouding van de „Malacca". De „Malacca" kwam in den morgen van 20 Juli te Port-Said aan en vroeg 400 <on kolen en 220 ton water en voorraden, om Cherbourg te kunnen bereiken. De aanvrage werd onderworpen aan de beslissing van <?e Egyptische regeering. Dit geval is zonder pre cedent het is de eerste maal, dat een cor- logsprijs het kanaal doorging. De „Mala-jca" blijft te Port-Said in afwachting van nadéie instruction. Het schijnt dat de bergplaatsen der ..Ma lacca" met kolen gevuld zijn en dat er niet veel behoefte aan water en voorraden was, zoodat het schip zeker zou hebben kunnen vertrekken Cairo, 20 Juli. (Telegraph.) De Russen aan boord van de Malacca gedroegen zich steeds met de grootste beleefdheid. PorUSaid, 20 .Juli. De geheele bemanning van de „Malacca" is aan wal gezet, om naar elders te worden vervoerd. Sommigen gaan aan boord van de stoomboot „Oriental" met bestemming naar Engeland. Do kapitein van de „Malaccais aan boord van de „Osiris" naar Brindisi vertrokken om zoo spoedig mo gelijk een rapport van het gebeurde aau de autoriteiten te kunnen uitbrengen. De Russische bemanning op de „Malacca" geplaatst bestaat uit veertig man onder be vel van luitenant Schwartz Londen, 20 Juli. Volgens een bericht van Lloyd's zullen de overheden te PorRSaid de Malacca" aanhoudeu totdat nadere instruc- tiën zijn ontvangen. Port Said, 21 Juli. De Malacca is heden vertrokken. De plaats van bestemming is niet bekend gemaakt. Waarschijnlijk is het Cherbourg of Libau. Tokio, 20 Juli. Betreffende het bericht, dat de Japansche regeering aan China een voorstel zou hebben gedaan nopens het be stuur van die deelen van Mandsjoerije, welke door de Japansche troepen zijn bezet, wordt thans officie-el verklaard, dat nimmer zulke voorstellen door de Japansche regecring zijn gedaan. Het bedoelde bericht is geheel ver zonnen ROMAN van MORITZ VON REICHENBACH door HERMAN LIND. Zoodra Fred en Wanda alleen waren, zei- de de laatste „fioor eens, Fred, ik geloof niet, dat mama heel veel zin heeft in die l&ndbouwfeesten en ik heb haar van mijn kant ook niet geanimeerd, want. ik denk heusch, dat het beter is, als ik maar rustig met mijn ouders hier blijf." Hij zweqg een oogenblik en er kwam een diepe rimpel tusschen zijn wenkbrauwen. „Neen," ziedde hij eindelijk zeer beslist, „neen. men mag niet kunnen rondstrooien, dat ik mijn schoonouders heb thuis gelaten, omdat ik mij liever niet met hen in 't publiek ver toon. Alles wat ik deed en doe, wil ik con sequent doorzetten." „Maar „Geen maren, Wanda! Uw vader heeft ook wel lust om van de partij te zijn. Wo gaan derhalve alle vier naar Halbstadt En bij dat besluit bleef het. Den volgen den morgen begaf Fred zich tegen negen uur naar het tentoonstellingsterrein, aange zien dit vroeger reeds met tie andere heeren van de regelingscommissie was afgesproken. Even na twaalven reed Wanda met- hare ou ders daarheen, zoodat zij kort voor 't begin van de wedrennen te bestemder plaatse wa ren. Fred kwam het rijtuig tegemoet en gaf den commercieraad de toegangskaarten voor de tribune. De overste kwam insgelijks zijn compliment afsteken. „Het is zeer vereerend voor ons, dat wij nu ook groot-steedsch publiek zullen heb ben", zeide hij met een innemend lachje tot mevrouw Dtaller, die, in statige houding naast haar dochter gezeten, den overste met haar parasol als met een degen salueerde. „Beoordeel ons genadiglijk, mevrouw," voeg de hij er lachend bij, waarop het bemoedi gende an tv/oord klonk „Het kan niet overal „Charlottenburg" zijn, overste, en ik vind het hier werkelijk heel aardig." De overste maakte een buiging vol er kentelijkheid, maar Wanda bemerkte heel goed, hoe hij een fijn lachje in zijn blonden baard verborg, terwijl de schelm hem nog uit do oogen keek, terwijl hij aan hare zijde voortreed. „Die dame met dat roode lint aan uw rechterzijde op de tribune, is mijn vrouw gravin," hernam hij, zich tot Wanda rich tend. „Ik heb haar veel van u verteld en zie nu eens, hoe zij one in 't. oog houdt o, ze heeft Argusoogen" „Het zal mij aangenaam zijn, mevrouw von Hackwite te loeren kennen overste!" „Daartoe bestaat thans uitmuntend gele genheid? "mevrouw I U komt toch ook in „de Kroonprinsniet waar? We hebben daar de groote zaal afgehuurd voor een groot sou lier, wellicht ook om nog een beetje te dan- I sen. Ha, daar is Heizberg ook alja natuur lijk, en daar hebben wij onze andere hek- kenspringers. Mijn officieren rijden na melijk pas in den laatsten rit mede!" De heeren kwamen naderbij mevrouw Brallers parasol salueerde weer en er word dadelijk druk gepraat. Eindelijk verliet Wan da met hare oudera het rijtuig en de offi cieren geleidden haar tot aan do tribune. De „Argusoogen" volgden alles oplettend on de bezitster dier oogen zeide tot haar buurdame, de jonge grvain von Egdoff voor Wanda had de combinatie niet ongelukkiger kunnen uitvallen op fluisterenden toon „Wat zegt u nu wel, mevrouw, van zulk een lijfwacht voor een jonge vrouw, die voor 't eeret in een haar bijna vreemd gezelschap verschijnt?" „U bedoelt mevrouw von Wellcamp, niet waar O van een parvenue zoo als zij isver wondert het. mij eigenlijk niet, dat zij zich zoo aanstelt. „Die arme graaf WeJlcamp is zoo'n net mensch, maar hij schijnt er deerlijk inge- loopen te zijn. Verbeeld u, ik heb onlangs voor zeker hooren vertellen, dat hij om die dwaze partij zijn ontslag heeft moeten ne men „Wat gje zegt, mevrouw von Hockwitz! Maar dan moet er aau die familie, en bij gevolg ook aan do jonge vrouw, zeker iets haperen?" „Niet waar? Dat heb ik ook dadelijk te gen mijn man gezegd, toen hij zoo vol lof was over die jonge mevrouw Wellcamp. Maar zoo zijn de mannen. Een lief gezichtje bedekt voor hen een tal van tekortkomiu gen." „O, zoo mooi vind ik haar niet. eens. Als men dat. groot-steedsche toilet, dat eigenlijk op het land volstrekt niet past, weg denkt, blijft er werkelijk zooveel niet over mij althans bevalt ze volstrekt niet. Ik prefe reer een ander soort dames." Nu mengde zich ook een andere dame in 't gesprek, de vrouw van een adellijken grondbezitter, die het' lot met een zeer ge ring fortuin, maar daarentegen met vier huwbare dochters gezegend had. „Ja, onze tegenwoordige jongelui zien al leen naar geld, al het overige is maar bij zaak klaagde zij. „Maar ik vind, dat zoo'n goudvischje, als zij eenmaal een man heeft, aan hem ook genoeg moest hebben en zich niet door andere heeren het hof moest la ten maken. En dat schijnt die nieuwe grar vin van Kronau werkelijk te doen, anders waren de jongelui niet zoo en extase over haar." „O zeker doet zij dat; lieve barones! Hebt gij niet gezien, hoe zij daar to mdideu van de officieren over het plein ging?" „O, dat was die dame in 't grijs met rose, niet waar? We waren niet te huis, toen zij bij ous een bezoek kwamen afleggen. Hedweg, Ida, wendde zij zich tot de nevens haar zittende dochters„hebt ge wel op de dame geletd'ie daar met al die officieren aankwam? Dat was nu onze nieuwe gebuur." „HaEn wie is die oude dame met zoo veel kant aan haar klecding en aan haar parasol? Wo hebben lia&r de „kanten-zebra" genoemd, omdat zij er zoo gestroept, uitzag." „Ja, wie is die dame? Dat schijnt niemand te weten." Op dat oogenblik kwam de over ste Hockwitz achter zijn vrouw te staan en fluisterde liaar iets toe, waarop zij vrij snib big antwoordde „Dat wil zeggen, ik zal wachten, tot zij zich aan mij laat voorstellenJe schijnt maar niet te wilien begrijpen, dat „Overste," riep nu de gravin Egdoff. min der om vrede te stichten dan wel uit nieuws gierigheid, „wie was die bejaarde dame met haar vreeselijken overvloed van kaut, die ik daareven ouder uw geleide het plein zag oversteken. „Die dame? Dat is de vrouw van den oom- mercieraad Draller en do moeder van du jonge gravin von Wellcamp. Draagt zij te veel kant? Nu, zij kan 't bekostigen. Overi gens een zeer amusante vrouw, een echte Berlijnschc, even bewegelijk als haar man stijf is." „Miju God, heeft dan die arme Wellcamp dien heelen nasleep ook nog?' „O, slechts voor een paar dagenme vrouw „En moet „dat alles" ook met ons sou- peeren „Wo willen t hopen, gravin!" „Och, loop heen, overste, u zit altijd vol grappen'" De overste zette een gezicht, als ware hij zich hoe overtuigd ook van 't feit op zich zelf, in dat geval van geen grap bewust. Wat het heenloopen betreft, dat deed hij inderdaad, daar hij zijn plaats onder de juryleden voor den wedren moest gaan innemen. Wanda had op do tribune oen vrij goede plaats getroffen en zat nu tusschen kaar moeder en Hertha Egdoffs getrouwde zuster, die haar met ongedwongen hartelijkheid ont ving en ook met1 mevrouw Draller kennis maakte. Wordt vei vol yd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1