W°. 24. Tweede Blad. Zaterdag 23 Juli 1904. KOLONIËN. 3"e Jaargang. AIRERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, raededeolingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoormummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regelsf 9.75. Elke regel meer0.15. Groote fetters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bg abonnement. Êene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN DIÉ. In de Gajoe- en Alaelanden. Het Nieuws van den Dag voor Neder- landsch-Indië bevat een schrijven van „Een onderofficier der 4© divisie marechaussee", waarin het een en ander wordt medegedeeld over de vechtwijze der colonne Van Daalen in de Gajoe- en Alas-landen. Het schrijven dient ter bestrijding van een redactioneel artikel van het blad, waarin schamper over de „heldendaden" der colonne was gespro ken. Het volgende is aan dat schrijven ont leend Opzettelijk bevel tot afmaking is nimmer gegeven integendeel wat gespaard kon worden, is gespaard on met1 onderhandelin gen beproefd wat gedaan kon worden. Het groot aantal dooden is te wijten aan 't geval dat de tegenstandei's hier niet in 'fc open veld streden, en werd gemaakt door het repeteervuur in de min of meer samen gedrongen menschenmassa's, die zich in hun goed versterkte kampongs hadden verschanst en ons daar uitdagend opwachtten. Wat bij het binnendringen der benting» met de kle wangs werd te lijf gegaan, waren de hard nekkige, onverzoenlijke strijders; zij werden meestal doodelijk getroffen uit noodzakelijk heid van eigen lijfsbehoud, want de onder vinding heeft geleerd hoe gevaarlijk het is, om, zoo lang het gevecht niet beslist is, ge wonde vijanden om zich heen te hebben. Dus toch afgemaaktzult u zeggen. Zeker maar niet in den geest1 zooals u 't bedoelde. Deze menschen vielen strij dende met de wapens in de vuist, ze wer den niet weerloos geslacht, daar zij weiger den de wapens neer te leggen, wat hun be houd zou zijn geweest. En dat ze slagen wis ten toe te brengen is in 't geweermakers- atelier te Kota-Radja, waar onze terugge zonden karabijnen werden hersteld, ten dui delijkste geconstateerd en dat bewijst bo vendien 't1 groot aantal onzer gewondeD Verder is, bij het binnendringen der ver schillende kampongs, het telkens aan een groot deel der verdedigers gelukt te ontsnap pen, hierbij zijn zeker vele gewonden ge weest. Althans is waargenomen, dat Gajoes half gesleept, half gedragen, werden wegge voerd. Overste Van Daalen heeft deze vluch telingen niet doen vervolgen, wat zoo 't om een slachting te doen ware geweest - heel goed had Kunnen gebeuren. Dat vrouwen en kinderen door kogels getroffen zijn, wordt ook door ons betreurd, maar de Gajoes hebben gelegenheid genoeg gehad ze vóór 't gevecht te verwijderen. Boven dien bleken de vrouwen niet de minst fana tieke tegenstandsters te zijn. Als ware furies gingen ze, met lans en klewang gewapend, te keer, de mannen op- zweepend tot verzet, de vluchtenden trach tend tegen te honden en daadwerkelijk deel nemend aan 't gevecht. Voorzeker deden ze niet onder voor de vrouwtjes van Haarlem onder de moedige, onsterflijke Kenau en we gevoelen bewondering voor haar kranige dap perheid. Doch er gedurende den strijd'van te doen blijken, zou misplaatst geweest zijn en bovendien wat gevaarlijk. Dat er overigens wel degelijk gewonden zijn geweest en zij zich niet van onze genees middelen wilden bedienen, kan nog uit het volgende blijken Een patrouille vond in een hutje op de sawah een zwaar gewonden Gajoe, waarschijn lijk iemand, den dag te voren uit de ver meesterde kampong gevlucht en die 't niet verder had kunnen brengen. De brigade commandant verbond dezen man persoonlijk, doch daar hij geen transportmiddelen bij zich had, moest hij hem laten liggenden volgenden dag terugkomend om den man op te halen, was deze verdwenen, doch had het verband afgedaan en op de plaats achterge laten. Bij het bespreken der successen laat ge u wat minachtend udt, waar u vergelijkin gen maakt tusschen het gemaakte aantal dooden, de buitgemaakte geweren en de voor treffelijkheid van ons repeteer-wapen Nu is 't volkomen waar, dat we aan de voortreffelijkheid van onze karabijn een groot deel van 't succes, op de Gajoes be haald, te danken hebben doch aan de an dere zijde dient niet udt 't oog te worden "verloren, dat de goed versterkte stellingen door hen ingenomen en 't overweldigend aantal strijdei's om ze te verdedigen, de ba lans aanmerkelijk tot hun voordeel deed overslaan. En ware hun verdediging oordeel kundiger geleid, zoo zou, ondanks onze be tere organisatie en voortreffelijk vuurwa pen, 't er nog slecht genoeg voor ons hebben uitgezien, te meer daar de oolonne steeds nog geen 200 strijdbare marechaussees telde. Zooals men zich zal herinneren, schrijft do N. R. C., werd 5 Juli jl. aan ons blad geseind, dat de overste Van Daalen bericht had, dat de West-Karo-Rataks en de Pak- Pak-Bataks in het Boven-Singkelsche vijan dig bleken te zijn. In liet gisteren door ons ontvangen tele gram wordt hierop teruggekomen en gezegd, dat de genoemde stammen goedgezind, de Toba-Bataks daarentegen beslist, vijandig ge zind zijn. Naar aanleiding hiervan toekent het blad aan, dat de Bataks in drie hoofdgroepen zijn verdeeld, waarvan dc Toba-Bataks er een vormendie verdeeling is hoofdzakelijk ge grond op dialectverschillen. De grenzen van de streken, waar die dialecten gesproker worden, zijn niet nauwkeurig nekend, wel ongeveer Zoo neemt men aan, dat ten oosteD en noordoosten van Siboga, Baros en Sor- ham, voorts in Silindoeng en in dc ten zui den en zuidoosten van liet- Toba-meer ge legen streken cn nog meer oostwaarts in het noordwesten van Padang Lawas, Toba'sch wordt gesproken. In hoeverre de gekozen marscbinriahting van de colonne Van Daalen van invloed is geweest op het ten goede kceren van de stem ming der West-Kar o- en Pak-Pak-Bataks zal later wel blijken. De mobiele colonne te Taroetoeng zal voorloopig wel werk hebben met het. tot rede brengen van de vijandige Toba-Bataks, in het midden van wier gebied die plaats gelegen is. Te Taroetoeng ligt tegenwoordig de staf. vaste bezetting en mobiele colonne van het garnizoensbataljon van Sumatra's Westkust. Het. onderzoek te S i d- hoardjo. De heer Arends, waarnemend resideut, die naar Sidhoardjo vertrok, begaf zich bij aankomst aldaar onmiddellijk naar de Kaboepaten. Hier worden de personen die aan het oproer hebben deelgenomen, ver hoord. Het verhoor wordt van 's morgens tot 's avonds gehouden, daarbij zijn steeds tegenwoordig de regent en de assistent-resi dent van Sidhoardjo. In het geheel zijn tot heden honderd en een personen gevangen genomen Hiervan zijn er drie overleden aan bekomen wanden. Twee djaksa's zijn voortdurend bezig de verhooren af te nemen. Van betrouwbare zijde vernamen wij dat do meeste verdachten op de vraag waarom zij de wapens hadden opgevat tegen het gou vernement antwoordden, hiertoe gedwongen te zijn geworden, daar zij slechts de keus had den om mede te doen, of te worden afge maakt. Uit zelfbehoud besloten zij aan het opstootje deel te nemen. Het is zeker waar dat liet, vinden van de ware schuldigen niet makkelijk zal zijn en dit zal de regeerings- commissaris, de heer Van Rees, ook onder vinden. Enkele opgezetenen vam „feroenie", die niet aan het opstootje wilden deelnemen, zijn door de dj a hats verminkt geworden. Soer. Ct. De Deli-Ct. van den 23sten Juni meldt omtrent de Medan-colonneHeden zijn van Kwala per spoor naar hier gekomen de ser geanten de la Croix en Vertregt, een Eur. korporaal, 2 Europ. en 10 inlaudsche fuse liers, een Amb. ziekenoppcs9er, benevens 16 dwangarbeiders, die wegens ziekte of ver moeienis niet met de colonne mee konden. Een onaangenaam ding is, dat de ser- geant-terreiu-opnemer mede genoodzaakt was terug te keeren, zoodat het terrein verder niet in kaart wordt gebracht. Het opnemen ging in het bergachtige terrein zeer moeilijk en langzaam, zoodat de opnemer steeds eenige uren bij de colonne achterbleef. Toen hij tot overmaat- van ramp nog zijn voet ver stuikte, was het hem onmogelijk zijn %erk te doen. Het overtrekken van de Soengei Bampoe, hooren wij nog, ging met moeilijkheden ge paard. Er was geen doorwaadbare plek te vinden, zoodat men gebruik moest maken van do beschikbare vlotten. Twee vlotten konden hoogstens drie, een 6 a 7 personen tegelijk overbrengen. Als men nu bedenkt, dat de colonne alles inbegrepen ruim 900 personen telt, kan men zich een voorstelling maken van het getob om bij vaartjes van twaalf over de rivier te komen. De Batakker, die door controleur Muller van Bindjey was uitgezonden naar de colonne Van Daalen, bereikte deze 15 Juni in de kampong Le Sagoe. Noordoostelijk van Biaq Moeli. Hij vernam daar het bericht omtrent de vermeestering van Kota Reli, dat onze lezers reeds kennen. De kampongs Likat en Kota Linggat tusschen P Blimbing en Nitoealang Sembilar zijn versterkt Ram bel, Djohar en P. Blimbing verlaten. Overste Van Daalen, die de Medanuers in Likat rendezvous gegeven heeft, moet dus eerst zijn huis vrij maken vóór hij z n gasten kan ontvangen. Vooruitstrevende inlan ders. Pe inlandsche onderwijzer te Padang- Sidempoean, Soetan, Kesajangan, heeft zijn ontslag veracht, en verkregen, teneinde ;n vercenigii g met den gewezen inland&chen onderwijzer te Padang, Baginda Djamaloedin, de volgende maand scheep te gaan naar Eurona. Bij beiden is de leergierigheid dermate op gewekt, dat zij besloten hebben in Holland op eigen kosten hunne studiën te gaan voort zetten. (De Pad.) Vergadering van de Pro vinciale Staten. De vergadering van de Provinciale Staten werd giste rem morgen voortgezet De heeren Van Baerle, Kloinschmit, Ln- seur, Van Beeck Calkoen (Cothen), Van Hardenbroek en Van Haaendonk, hadden bericht gezouden van verhindering. Voorts waren fwezig de heeren Van Heem stra, Pauw van Wieldreoht, Van Andel, Van der Heyden, Gewin en Wentink. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering werd in de eerste plaats herstemd over het voorstel van den lieer Roodhuijzen, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, strekkende om aan de Am bachtsavondschool te Zeist voor het jaar 1905 een subsidie t verleenen van f 400, ter- wijl Gedeputeerde Staten en de Commissie j van Rapporteurs voorstelden om f 200 te i geven Het voorstel werd thans verworpen met 16 tegen 13 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd hierna z. h. s. aangenomen. Aan de orde was hierna: 1. Adres van het bestuur der openbare teekensehool te Soest, opgericht door de St.- J oseph-jongelingenvereeniging, verzoekende een subsidie van f 250 voor het jaar 1905. Ged. Staten adviseeren voor 1905 een sub sidie te verleenen van f 200 onder voor waarde, dat de school toegankelijk zij voor leerlingen van alle gezindheden, en dat de gemeente Soest haar subsidie verhoogen en vaststellen op ten minste f 400. In de oommissie van rapporteurs is een minderheid, die het provinciale subsidie tot f 100 wil terugbrengen. De heer Van Lynden van S anden burg, uitmakende de minderheid eter Comm. van Rapp., lichtte zijn voorstel in het kort toe, en wijzigde dat in zooverre, dat het strekte om het subsidie op f 100 te be palen, en ook de voorwaarde dat de gemeente Soest haar subsidie verhooge en vaststelle op ten minste f 400, te doen vervallen. De heer Van Ittersum verdedigde de conclusie van de meerderheid. Er is alle reden om het subsidie te verhoogen, omdat de school niet in zoodanigen toestand ver keert, dat de verhooging niet noodig is. De rekening over 1903 sloot met een groot na- deelig saldo en dat door de bestuurders uit eigen middelen is bijgepast. De voorwaarde, dat de gemeente haar subsidie op f 400 bren gen, is niet bezwarend, omdat de gemeente in bloeienden toestand verkent. De heer Hartman wees er op, dat dit laatste niet zoo vlot mag worden toegegeven. In den laatsten tijd heeft men telkens de belastingen moeten verhoogen. Soest wil zich uitbreiden en moet daarvoor offers bren gen. Nu zou men zeggenSoest kan een in komsten-belasting heffen, doch die zou slechts op enkele ingezetenen drukken en zeer weinig opbrengen. Ook Spr. wees nog op het nadeelige saldo der rekeningen en beval de verhooging der subsidie krachtig aan, omdat de bevordering van het vakon derwijs een zaak is, die niet krachtig genoeg kan worden gesteund door gemeente, provin cie en rijk. De heer Van Lijnden splitste zijn voorstel in tweeën en bestreed nog kort de opvatting van de meerderheid der Commis- van Rapporteurs, dat hier verhooging van suibsidic noodig was, er tevens op wijzende, dat deze verhooging onbillijk zou zijn tegen over de Ambachtsavomlschool te Zeist-, aan wie een verhoogde subsidie is ontzegd. Het eerste deel van het voorstel van den heer Van Lijnden, om het subsidie op f 100 te bepalen, werd verworpen met 20 te gen 9 stemmen. De heer Van Lijnden trok hierna het tweede gedeelte in, waarna het voorstel der meerderheid van de Comm. van Rapp. z h. s. werd aangenomen. Aan de orde was hierna 2. Adres van de Kleermaker-patroonsvcr- eeniging te Utrecht, verzoekende om een sub sidie van f 500 voor de door haar opgerichte vakschool voor kleermakers. Ged. Staten meenen niet te mogen afwij ken van den regel om het toekennen van dergelijke subsidiën niet te bevorderen, tenzij blijkt, dat van de betrokken inrichting door leerlingen uit meerdere gemeenten in de pro vincie wordt gebruik gemaakt, daar dit, wat deze vakschool betreft, niet blijkt, advisee ren zij afwijzend op het verzoek te beschik ken. De oommissie van rapporteurs stelt voor f 200 subsidie toe te staan voor 1905. De heer Molengraaff verklaarde zijn ingenomenheid met het voorstel der Comm. van Rapp. dat afweek van het voorstel van Ged. Staten. Het argument, dat door Ged. Staten was aangevoerd, om afwijzend te beschikken noemde Spr. niet juist. Spr. herinnerde er aan, dat verleden jaar een subsidie-aanvrage behandeld is van f 1000 door de Amersfoortscke Industrie- en Huishoudschool, welk© Spr. een volkomen analoge inrichting noemde. Op het leerph van die Industrie- en huishoudschool kwam voor het vak dames-kleermaken. Ged. Staten adviseerden toen, dat subsidie te verleenen, d< -h sprak met geen woord over het. al dan niet bezoeken van leerlingen van elders. Al leen werd gezegd, dat die school voor Amers foort cn omliggende gemeenten van groot nut kon zijn. Welnu, hetzelfde kan toe; part worden op de kleermakers-vakschool te Utrecht. Hot nut van vak- en ambachts- oderwijs is zooeven nog door den heer Hart man en Woensdag door den heer Roodbuyzen in het licht gesteld, zoodat Spr. zich daar van kan onthouden. Wat het meer algemeene belang van de kleermakersscliool betreft, wees Spr. er op, dat daar die school examens zal afnemen voor kleermakers-gezel, waaraan iedereen kan deelnemen. Is er dus alleszins reden voor om een sub sidie toe te kennen, dan rest de vraag tot welk bedrag. De adresseerende vereeniging vroeg f 500. De C. van R. meende, dat het niet noodig wa6 om steun te verleenen in die mate als werd gevraagd. Daarvoor wordt echter geen enkel motief aangevoerd. Spr. wees er op, dat bij deze inrichting door particulieren meer gegeven wordt dan het bedrag der aan gevraagde subsidie, wat van geen enkele ge subsidieerde vakschool gezegd kan worden Ook de school geld heffing is evenredig, zoo dat aan het bezwaar van den heer Schilte, ten aanzien van de Utreohtsche Ambachts school, is opgeheven. Weigeren van dit subsidie zou zijn de regeering den voet dwars zetten en de bevor dering van het vakonderwijshet geven van een subsidie van genng bedrag zou zijn het bemoeielij<ken der pogingen van de regeering Ten slotte diende Spr. een amendement in om het aangevraagde subsidie van f 500 te verleenen. De heer Scbimmelpenninck deel de in de eerste plaats mede, dat Ged. Staten voornemens zou zijn in de aanstaande na jaarsvergadering een overzicht o\er te leggen van de regeling der subsidies aan vakscholen •erlecnd. Ten aanzien van het betoog van den heer Molengraaff verklaarde Spr dat verleden jaar Gedep. Staten de zekerheid hadden, dat van de Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool onmiddellijk na de opening door leerlingen uit andere gemeenten zou worden gebruik gemaakt. Die zekerheid had men thans niet. Het vak dames-kleermaken was slechts een klein onderdeel van het leerplan. De hoofd zaak was de opleiding van goede dienstboden Het belang van het vakonderwijs, waar van hier quaestie is, zou Spr. willen noemen een stadsbelang en eigenaaruig is het dan ook, dat het ter hand is genomen door de patroons zelf om goede werkkrachten te heb ben. Op bet platteland echter hecht men minder aan „mode de Parisof goeden snit en de kleermakerskmchtjes zulleu dus niet naar deze school gaan Vandaar dat Gedep Staten meende, dat hier geen tennen vooi subsidie aanwezig waren De heer Van ittersum verdedigüe namen* de Comm. v. Rapp. liet standpunt dco. d.ze ingenomen. Dc commissie staat in beginsel op hetzelfde standpunt als de heer Molengraaff. Alleen ten aanzien van het oe- i- r v r-cliil. Het is moeiehjk te beoor- ieclen wel'; b-drug ncodie is. Doch b. trof hier een nieuwe instelling, waarvan men nog afwachten moet, hoe zij zal werken. In de aanvrage van het- bestuur werd cok niet aangevoerd, waarvoor f 500 noodig was. De heer De Waal M a 1 e f ij l kon zich ten deze niet vereenigen met het advies van Gedep. Staten en sloot rich aan bij Let voor stel van de C. v. R. Nog liever zou hij ge stemd hebben voor lie'., voorstel van den heer Molengraaff, doch nu de algemeene subsidie-regeling nog op zich laat wachten, wenscht Spr. voorloopig niet. verder te gaan dan het voorstel der C. v. R. Het motief dat er geen leerlingen van bui ten zijn, zou de school feitelijk onmogelijk maken. Want als de provincie niets geeft, zal het rijk evenmin subsidie geven En zon der een rijkssubsidie kan de school niet op gericht worde.u De heer G r ij n s verklaarde met genoe gen het voorstel van den neer Molengraaf! «e hebben vernomen. Spr. wees er op, dat deze vakschool van het grootite nut kon zijn. vooral ook voor dc massa confectie-werkers. De beraadslagingen werden hierna geslo ten. Het voorstel van den heer Molen- g r a a f f werd verworpen met 19 tegen 9 stemmen. Het voorstel der Commissie van Rappor teurs om f 200 subsidie te verleenen, werd aangenomen met 19 tegen 9 stemmen. Na de pauze werd aan de orde gesteld 3 Ontwerp-hegrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Utrecht, voor zoo veel het rijksbestu r is, voor 1905. Het voor 1905 geraamde bedrag is f 60," 10. Voor 1904 is toegestaan f 55,785. Do heer Molengraaff verklaarde met genoegen gezien te hebben, dat de poet',.jaar wedden van de ambtenaren en bedienchn" verhoogd was met f 1200, omdat het erkend is, zoowel door Gedep. Staten als door den minister van binnenlandse he zaken, dat de tractementen der ambtenaren ter griffie nocr ongunstig zijn. Zoo zijn er o a. twee adjunct-commiezen 10 klasse met 17 en 14 dienstjaren, die slechts f 900 en f 975 verdienen, terwijl het maximum is f 1800. Zoo zijn er ook twee klerken, die f 400 verdienen en onlangs tot eerste klerk bevor derd zijn, doch zonder tractementsverhoo- giug. Al wordt nu f 1200 meer verkregen, dan nog blijft de toestand der ambtenaren ongunstig. Wel is waar had Spr. gaarne een grootere verhooging voorgesteld, doch hij zou dat niet doen, met het oog op het aanhangige wets ontwerp, waardoor de regeling van de sala rissen en der werkzaamheden der ambtena ren aan de Staten zal worden overgedragen en ook, omdat indien Gedep. Staten kans fezien hadden een grootere vermeerdering te rijgen, zij dit wel zouden hebben voorge steld. De Voorzitter verklaarde deze voor den met groote ingenomenheid te hebben ge hoord, en dat hij op de rede van den h._r Molengraaff de speciale aandaht van den minister van binnenlandsche zaken vestigde. Aan de orde was hierna: 4 Ontwcrp-besluit tot vaststelling van de rekening der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven over 1902. De ontvangsten hebben bedragen f 174.316,671, de uitgaven f 160,393,84, zoodat het dienstjaar 1902 een voordeelig saldo oplevert van f 13,922,83^. De rekening werd mei algemeene stemmen goedgekeurd, bij welke stemming de led^n van Gedep. Staten zich van stemming ont hielden. 5. Ontwerp-begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitga ven voor 1905 De provinciale inkomsten worden geraamd op f 195,897,05 en de uitgaven op hetzelfde bedrag. De heffing van 9 opcenten op de hoofdsom der grond- en personeele belastingen over het volgende jaar zal worden aangevraagd. Over 1904 worden 9i opcenten geheven; voor den dienst 1905 kan echter met een half opcent minder volstaan worden Algemeene berar-dslagingen werden niet gehouden. Bij hoofdstuk II art. 7 besprak de heer Van Beuningen de quaeStie van de be vaarbaarheid van den Leidschen Rijn en het verbod om in de gemeente Harmeien vaar tuigen met mechanische kracht voort te be wegen. Toen dit verbod verleden jaar gegeven werd, verklaarden Gedep. Staten, dat zij dc zaak onmiddellijk zouden onderzoeken. Spr. herhaalde nu zijn vraag hoe het met die zaak stond Te meer, nu het adres van de schippers-vereeniging „Motor" is ingediend, waarop door Gedep. Staten geantwoord is, dat zij zich op 11 Mei 1904 tot de regeering heblien gewend. Doch deze treurige toestand is al zoo lang overbekend, dat het Snr. bevreemdde, dat Gedep. Staten zich eerst zóó laat tot dc re geering heeft gewend. Spr. zon echter gaarne nadere mededeelingen over deze quaestie willen vernemen. Hij herinnerde er nog aan, dat in de Eerste Kamer door den afgevaar digde voor Utrecht op de treurige toestan den is gewezen. Er wordt door de schipperij in den han del ernstig geklaagd. De heer H uijdecoper antwoordde na mens Gedep. Staten op deze opmerkingen en zei, dat Ged. Staten niet de belofte hebben afgelegd in deze Zomer-vcrgadering nadere plannen in te dienen. Toegezegd is zoo spoe dig mogelijk, en nu is voor den heer Van Beuningen de zaak zeer eenvoudig, doch daar meerdere regee r i ngs- col leges samen moeten werken, ia de oplossing niet zoo spoedig ver kregen. Voorts deelde Spr. mede, dat Gedep. Sta ten niet hebben stilgezeten. Al heel spoedig na de vorige vergadering hebben inspecties plaats gehad cn is aan den hoofd-ingenieur opgedragen een uitgewerkt plan tot verbe tering met begröotitiig van kosten op te ma ken. Deze stukken zijn nu bij de regeering in onderzoek en in behandeling. Wanneer men tot overeenstemming zal geraken, kan Spr. niet zeggen, doch Gedep. Staten zijn het er over eens, dat de toestand dringend verbetering ei»cht. De heer Van Beuningen betuigde zijn dank voor de verkregen inlichtingen en beval nogmaals de quaestie bij' Gedep. Sta ten in ernstige' overweging aan, Dc overige posten der uitgaven geven geen aanleiding tot opmerkingen, evenmin als de inkomsten. De post voor onvoorziene uitgaven werd vastgesteld op f 14,639,47, waarna ten slotte de bcgrootiug met. Jgemeene stemmen werd goedgekeurd. Eveneens werd met algemeene stemmen goedgekeurd het ontwerp-ndres aan H. M de Koningin over de heffing van opcenten op de hoofdsommen der grond- en personeele belastingen over hot eerstvolgende jaar bij de wet te doen bekrachtigen. De Voorzitter doelde nog mede, dat. hij bij Kon. besluit gemachtigd is om de Staten in buitengewone zitting bijeen te roe pen op 3 Augustus, ter verkiezing van leden van de Eerste Kamer, en dat liet zijn voor nemen is die vergadering te doen plaats l»eb- beh dos middags te half 2. Na lezing der notulen werd de gewone Zomervergadering in naam van H. M de Koningin gesloten.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1