BINNENLAND. Generaal Bilderling is den gesneuvelden generaal Keiler opgevolgd. Over de be teekenis der vermeestering van Jinkou door de Japanners zegt de militaire medewerker van de Müncliener Allgemein© Zeitung De haven is voor de Japanners vooral van belang als plaats van ontscheping voor ver sterkingen. Tot dusver moest de haven van Takoesjan daan-oor gebruikt worden. De weg ter zee naar Takoesjan is wel is waar omstreeks 150 zeemijlen korter dan dae naar Jinkou. maar de troepen die op de oostkust van Liaotong aan land gezet worden, moeten over ïsioe-jen nog 140 K.M. marcheeren voor dat zij Ta-sji-tsjiao bereiken, waar thans liet brandpunt, der krijgsverrichtingen hgt. On der de gegeven omstandigheden rijn er met zulk een tocht negen volle dagen gemoeid, want meer dan 15 K. M. por dag kunnen in zulk een bergachtige streek gemiddeld niet afgelegd worde De grootere afstand ter zee naar Jinkou is daarentegen slechts een tijd verlies van niet veel meer dan ecu halven dag, waarna de reis per spoor naar Ta-sji- tsjiao nog een halven dag in beslag neemt, zoodat acht volle dagen gewonnen worden. Even groote voordeden als bij het vervoer van troepen zullen de Japanners van het bezit van Nioetsjwang kunnen hebben bij bet vervoer van proviand en krijgsvoorraad, die thans veel sneller naar het front gebracht kunnen worden. Daar komt dan nog de mogelijkheid bi] dat de Japanners de rechterflank der Rus sen bedreigen. Van Jinkou loopt een goed© weg naar oud-Nioetsjwang, dat ter hoogte van Hai-tsjeng, westwaarts van deze stad aan een zijtak van do Liao li<*t. Hier zou den de Japanners dus een stelling kunnen innemen die Hai-tsjeng bedreigt. Bovendien is do vlakte van de Liao-ho zeer vruchtbaar, wat oen gemakkelijker verpleging van de troepen meebrengt, want de talrijke Cbinee- scho bevolking zal do Japanners wel niet als vijanden behandelen, en in alle opzichten zullen de Japanners het laar beter hebben dan in do ruwe, scbaarsch bevolkte berg streek. Twee Duiteohe prinsen zijn naar het oor- logsicrrein gezonden, om oorlogsstudiën te maken. De aan den Russische n staf toege voegde is Frederik Leopold, generaal bij de cavalerie, zoon van Fredrick Karl, den be kenden Rood en Prins uit den Fransoh-Duit- süben oorlog; hij is gehuwd met eene zus ter van de Duitsche Keizerin. De aan den Japanschen staf toegevoegde is Karei Anton, majoor bij den Duit.schen staf. Allerlei vDe burgemeester van Antwerpen heeft in de gemeenteraadszitting medegedeeld, dat hel dagelijksch bestuur brieven van rouw beklag en een krans aan d© familie van wij- len president Kruger had gezonden. Op voor stel van het lid Ceulemans besloot de raad aan een der Ant-werpscho straten den naam van den overleden President te geven. vHet was eergisteren, 2 Augustus, twee honderd jaar geleden, dat een Engelsch-Ne- derlandach eskader en een Engclsch-Nedcr- landsoh landigskorps de bekende Spaansche rotsvesting Gibraltar veroverden, die sedert Britsch bezit, bleef, terwijl Nederland voor zijne hulp bij die gelegenheid van Engeland nog steeds „iets te goed" heeft. vOp verscheidene plaatsen in Duitsch- land zijn luchtspiegelingen („Fata Morga na') waargenomen. De inwoners van Friedrichstadt zagen twintig minuten lang zeer duidelijk een zee met eilanden in de lucht en te Warnemündo zag men kort na zonsondergang oen geheel© stad inet huizon, torens, enz. vlak boven den horizon, welke ongeveer een uur zichtbaar bleef cn toen langzamerhand verdween. vIn Sakren is de droogto van dien aard, dat w< gene lagen wat,-rstaud het personen- scheepsvorkeer op de Elbe gestaakt is. vUit Innsbruck verluidt, dat op do Sonnwendjoch in het Unterinndal twee kna pen bi; het zoeken naai- Edelweiss naar be neden zijn gestort.. Do een is dood. de an dere is zwaar gewond. Nabij Hohenems in Vorarlberg zijn Zondag twee andere perso nen eveneens in de diepte gevallen en kort daarna gestorven. De Staatscourant van Donderdag 4 Augustus raw, beavt dc volgende Koninklijt- ke Besluiten benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van buitenlandsche zaken mr. dr. .1. A. A. H. de Beaufort, thans adjunct commies bij het departement van financiën; benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Amsterdam, ter standplaats Amster dam. A. Mackenzie, thans notaris te Vree land, cn is bepaald, dat de notarieele stand plaats te Vreeland niet zal worden vervuld. benoemd tot burgemeester der gemeente Ermelo jhr. H. F. Schuurbeoquo Boeye; tot burgemeester der gemeente Deijl mr. M. Kolff, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester der gem. Geldermalsen A. J. A. Verweij, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Heeckeren J. C. van Eek, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeenten Leusden en Stoutenburg mr. A. J. de Beaufort; tot burgemeester der gemeente Ooster- henelen S. J. M. van Moock. secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Heel en Panheel C. H. Houtackers, secretaris dier gemeente; benoemd en aangesteld tot. officier van gezondheid 2e klasse bi] het personeel van don geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indic O. L. E. de Raadt, arts; benoemd tot lid der Staatscommissie tot herziening der Indische wetgeving op pri vaatrechterlijk gebied mr. G. J. A. van Berckcl, oud-president van den Raad van Justitie te Batavia. Met» meldt uit Baarn Het Koninklijke Echtpaar vertrok om 2.11 gistermiddag naar het Loo. H. M. de Koningin was in rouwgewaad. H. M. do Koningin-Moeder deed uitgeleide. De burge meester van Baarn was aan het station aan wezig. Men meldt van Het Loo Heden morgen werd een rouwdienst ge houden in de Hofkapel ten palcize, in tegen woordigheid van het. Koninklijke Echtpaar, het gevolg en liet geheele personeel. Op do kist lagen twee prachtige kransen, één van witte leliën, de andere van paarsche bloemen van het Koninklijke echtpaar. De Koningin logde zelf de krans op de kist, welke van eikenhout vervaardigd is door timmerlieden van het paleis. De hofprediker, dr. Van der Flier, schetste vooral de onkreukbare trouw en gehechtheid aan het Koninklijk Huis van den overledene, in wien de Koningin een trouw dienaar verliest. Na afloop vam den dienst werd de kist. op een baar gedragen door lakeien. Vooraf ging do oudste van hot personeel. Achter het lijk volgden de prins, de broer, de gezant te Brussel, de intendant van het palcis. de hofprediker en de hofarts en verder hot gevolg. Na een rondgang langs den bassecour ging de indrukwekkende stoet naar den voor het paleis gereed' staanden trein. Er was veel publiek. De burgemeester was evcneefis aanwezig. Het lijk werd met den gewonen trein in een goederenwagen ver voerd Nadat de prins alles geinspecteerd haul gingen mede de vertegenwoordiger dér Ko ningin jhr. Van Geen en de broeder van den overledene. Uit Apeldoorn meldt men, dat TT. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins por gewonen trein van 11 uur 20, waarin een salon wagen -was aangebracht, weder naar Soestdïjk zijn vertrokken. Morgen voormiddag wordt op Oud Eik en Duinen te s Gravenhage het stoffe lijk hulsel van jhr. Van der Staal ter aarde besteld. Verkiezingen voorde Eerste K»mer« Groningen. Herkozen werden de hoeren D. K. Welt (lib.) met 34. J. E. Schol- ton (lib.) met 34 en R. P. I)ojes (lib.) met 33 van de 39 stemmen. Friesland. Horkozen de heeren mr. W. J. van Weideren baron Rengers (lib.) met 30, tegen 20 stemmen op prof. Woltjer, mr. J. Sickinge (1.) met 27, tegen 18 stemmen op den heer L. W. de Vries. Gekozen mr. S. van Houten met 28, tegen 20 stemmen op prof. "Woltjer, jhr. mr P. J. van Beyma, secretaris-generaal aan het departement van justitie, met 30, tegen 20 stemmen op den heer L. W. de Vries. Drente. Gekozen mr. J. J. Willinge, lid van de Tweede Kamer, met eenparige (34) stemmen en mr. G. W. baron van der Feltz met 29 stemmen, beide liberaal. O v e r y 8 8 e I. De vergadering werd verdaagd wegens ouivoltalligheid, door het heengaan der liberalen. Nader meldt men ons hieromtrent Daar 23 leden van de linkerzijde en 23 van rechts aanwezig waren en in de vaca ture van een 47ste lid binnenkort wordt voorzien, hebben de liberalen eerst voorge steld de vergadering te verdagen. De stem men staakten, aoodat het voorstel werd ver worpen. Daarop verliet de linkerzijde de vergadering, die alsnu wegens onvolledigheid niet kon doorgaan. Gelderland. Horkozen mr J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken (anti-rev.) met 41, tegen 23 stemmen op den heer Van Boueval Faure; mr. F. J. M. A. Reekers (kath.) met 41, mr. P. C. ffc Hooft (anti-rev.) met 41 en mr. A. H. M. van Berokel (kath.) met 41 stemmen. In de vacature van mr. W. C. baron van Pal- landt (cons.) werd gekozen graaf van Lim burg Styrum (anti-rev.), met 38 stemmen, tegen 20 op don heer Vlielander Hein. In de vacature mr. W. C. J. J. Cremers (kath.) werd gekozen A. baron van Lamswcerte (kath.) met 41, tegen 20 stemmen op den hoer N. Nebbens Sterling. Utrecht. Herkozen <lo heeren jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck (a r.) en jhr. II. P. C. Bosch van Urakestein van Nicuv- Amelisweerd (r.-k) met 25 van de 33 stem men. Verder werden uitgebracht op dr. B. Rei ger 7 stemmen en op mr. W. H. de Beaufort 1 stem. Noord - Holland. Herkozen de heeren H. F. Bultman met 44, mr. E N. Raliusen met 47, mr. H. J. Kist met 48, J. Breebaart Kz. met- 42, M. de Jong met 47, D. Laan met 48, mr. F. S. van Nicrop met 47, mr. W. F van Leeuwen met- 48 stemmen. Gekozen in plaats van jhr. Van der Wijck mr. S. A. Vening Meinesz. oud-lid van de Eerste Kamer voor Zund-Holland, met 47 stemmen. Tegenover de libe"ale candidaten werden getandideerd do heeren mr. F. Th. Wester- woudt., lid van de Staten van Noord-Holland (r.-k.), oud-generaal II. W. van Marle (a.-r.), en prof. mr. J. Domei a Nieuwenhuiis te Gro ningen (c.-h.). Zuid-Holland. Gekozen de heer H. Waller (anti-rev.) met 45, tegen 34 stemmen op mr. S. A. Vening Meinesz; mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht (katholiek) met 46. tegen 34 stemmen op mr. B. M. Vlielander Hein J. D. baron van Wasse- nacr van Rosande (ahrist.-hist.) met 46, te gen 34 stemmen op vice-admiraal Van Al phen mr. W. baron van Heeckeren van Kei (anti-rev.) met 45, tegen 34 stemmen op mr. H. A. Nebbens Sterling; dr. P. J. F. Vermeulen (katholiek) ouid-lid van de Twee de Kamer, met 46. tegen 34 st. op mr. R. van Boneval Faurejhr. P. von Fisenne (ka tholiek) met 46, tegen 34 stemmen op F. B. 's Jacob. Hiermede waren de nieuwe keu zen afgeloopen. Herkozen de heer S. van Velzen (anti-rev.) met- 46, tegen 34 stemmon op den heer C. Pijnacker Hordijik de heer J. G. S. Bevers (katholiek) met 46, tegen 34 stemmen op mr. W. H. de Beaufort J. P. Havelaar (anti-rev.) met 46, tegen 32 stemmen op mr. Picrson dr. J. Woltjer (anti-rev.) met 46, tegen 33 stemmen op mr. Voegens. Zeeland. Herkozen do heeren jhr. mr. K. A Godin de Beaufort (anti-rev.) met 25 en W. Hovy (anti-rev.) met 25 stemmen. Te- gen-candidaat was prof. De Leuter. Noord-Rrnhant. Herkozen de heeren mr. E. H. J. M. van Zinnioq Bergmann (k.) met 57 stemmen; mr. A. II. van den Bic- sen (kath.) met 53 stemmen; W. Merck el- bach (kath.) met 56 stemmen; mr. A. M. Sassen (kath.) met 56 stemmenW. J. H. Prinzen (kath.) met 56 stemmen en jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois (kath.) met 56 van de 57 stemmen. .Limburg:. Herkozen de heeren S. J. H. Brouwers (kath.) met 42 -. jhr. A. II. J. H. Miohiels van Kessenich (kath.) met 43 cn gekozen mr. Louis Rogout, lid van Gedcp. Staten, met 41 van de 43 stemmen. In de Eerste Kamer hebben thans de volgende nieuwe leden zitting; Gelderland; C. W. graaf van Limburg Sti rum en A. baron van Lamsweerde. Zuid-HollandH. Waller, W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, J. D. baron van Wassenaar van Rosande, mr. W. baron van Heeckeren van Keil, dr. P. J. F. Vermeulen, P. M. G. von Fisenne. Noord-Holland: mr. S. A. Vening Meinesz. FrieslandMr. S. van Houten en jhr. rar. P. J. van Beyma. Drenthemr. J. J. Willinge en mr. G. W. baron van der Feltz. Limburg: mr. Louis Regout. Naar de Ass. Ct. verneemt, zullen ae heeren mr. J. J. Willinge cn mr. G. W. baron van der Feltz, hun benoeming tot lid der Eerste Kamer, aannemen. Daardoor wordt noodig de verkiezing van een lid der Tweede Kamer en van ceu lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Assen en de benoeming van een griffier der Staten van Drenthe. Dr. G. C. van Walsem, nieuw benoemd directeur van „Meerenberg", is Maandagmid dag geïnstalleerd. Op 56-jarigen leeftijd is te 's Graven hage overleden de heer J. van Bijster- veld Jr., een bekend industrieel eu lid van de Kamer van koophandel en fabrieken en van de Kamer van Arbeid voor de vdeclings- en genotmiddelen aldaar. De Bond ter verkrijging eener wette lijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren zal zijn jaarlijksche algemeeno vergader'ng houden op Zaterdag 24 September e. k„ '9 nam. te half twee in het Nutsgebouw te Amsterdam. Geldersch-Overijsselsche Maat schappij van Landbouw. Bovengenoemd© maatschappij! hield Dinsdag en gisteren hare alg. vergadering te Tiel. waar de leden Maandagavond op het stadhuis werdeu verwelkomd door den bur gemeester. die er óp wees dat Tiel thans voor de derdo maal de eer genoot dat de maat schappij er hare algemeene vergadering hield. Spr. herdacht den oud-voorzitter der maat schappij, die de laatste maal nog bij de offi- cieele ontvangst tegenwoordig was, en schet ste hierop in korte trekken den vooruitgang van den landbouw. Spr. spoorde den landbou wers aan niet angstvallig te zijn bij 't toe passen van nieuwigheden op 't gebied van landbouw. Hier geldt „stilstand is achteruit gang". Nadat de voorzitter der maatschappij voor dit hartelijk welkom dank betuigd had, werd de hoofd bestuursvergadering gehouden, waar cenige subsidies werden verleend. De rekening over 1903, fluitende met een voordeelig saldo van ruim f 450, werd goed gekeurd. Tot zuivelconsulcnt werd benoemd de heer B. van der Burg te Wageniugen. Vooraf was de instructie voor den te be noemen titularis aangevuld met de bepaling dat hij zonder machtiging van de zuivelcom- missie geen bijbetrekkingen mag waarnemen. Gisteren morgen werd de algemeene ver gadering geopend met een rede van den voor zitter, waarin hij allereerst een woord van diepgevoelde hulde bracht aan den overleden eere-voorzitter mr. C. J. Sickesz, die de maat schappij tot bloei en aanzien heeft gebracht. Daarna tot het onderwerp zijner rede ko mende, leverde de voorzitter een overzicht van de geschiedenis der Rijkslandbouwschool van 1876 tot 1901. Spreker verklaarde dit onderwei-]) te hebben gekozen omdat bij de viering van het 25-jarig bestaan der inrich ting niemaaid de fata der school heeft geme moreerd. De heer Broekman, hoofdvireeteur der Rijkslandbouwschool, ztgde den spreker dank voor de onpartijdige wijze, waarop hij, zich van zijne taak had gekweten. Alvorens tot behandeling van de punten der agenda werd overgegaan, werd besloten •en telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van haar verjaardag. Ingekomen was een schrijven van H. M. de Koningin-Moedor met de beste wenschen voor het welslagen der vergadering. Van H. T. de Koningin en Z. K. H de Prins was b'-i ir-'it ontvangen, dat zij niet. tegenwoordig konden zijn, eveneens van de mnnisters van binuenlandsche zaken, waterstaat en oorlog. De heer H. J. Lovink, directe ui-generaal van landbouw, had bericht gezonden door familieomstandigheden veihinderd te zijn de landbouwtentoonstelling op heden officieel te openen Ter vergadering was aanwezig de inspec teur der rijkslaindbouwproefvelden, de heer Lohnis. Op de vergadering waren vertegenwoordigd 36 afdeclingen, uitbrengende 318 stemmen. Uit het verslag van den secretaris, den lieer Staring, bleek, dat de Maatschappij in bloeicnden toestand verkeert. Zij telt thans 43 afdeelingcn met 4500 leden. De organen door dc Maatschappij uit gegeven, alsmede de cursussen voor hoefbe slag, paardenkennis, uivelbereiding, verkce- ren 111 bloedendon toestand. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Zutphen. Met algemeene stemmen werd do voorzit ter, mr. J. G. 'ridder van Rappard als zoo danig herkozen en met 306 van de 318 stem men eu 12 in blanco werd 111 r. P. II. A Tij- doman herkozen in het Nederlandsch Lana- bouwcamite. Daarna werd rekening en verantwoording gedaan door den heer baron v. d. Feltz, af gevaardigde van Eist (O. B.) De inkomsten bedroegen f 16,178.94i, de uitgaven f 15,874.87.1. Batig salda f 304.07. Dc begrooting voor 1905 werd vastgesteld, zooals die door het hoofdbestuur was voor gesteld. f 10 zal geschonken worden aan de inrich ting van prof. K^tzema Bos, tot onderzoek van plantenziekten. Bij punt. XV der begrooting: Landbouw onderwijs aan onder de wapenen zijnde mili ciens, deelde de voorzitter mede, dat d© Re geering de moge«ij,kkeid in uitzicht heeft ge steld. Behandeld werden hierna het rapport der commissie vcor onderlinge veeverzekering- maatschappijeu, eu het rapport der commis sie inzake een stamboek voor het Rood-IJ9el- vec. De meermalen geconstateerde vervalsohing van voederartikelen gaf de afd. inters- w ij k aanleiding tot een betoog, waarvan de conclusie luidde, dat do Rijksprocfstauons. het vertrouwen der betrokkenen nic hadden eu zeer goed voor verbetering vatbaar waïtru Dc heer Huender uit Eibergen besprak de inriqfrting van fokstations van varkens in Denemarken .11 de resultaten er van. Ook hier wordt blijkens het op de Rijksbegroo- ting uitgetrokken bedrag van f 3900 de be hoefte gevoeld. Nadat hij de verschillende wijzen van kruising had besproken, drong hij; er op aan, dat iedere afdeeling zou mee werken aan het cpri.ihten van dergelijke sta tions, daarbij aan ieder de vrijheid latende, welke methode voor kruising cn fokkerij zou gevolgd worden. Tot gisteren 10 uur werden aangehouden de punten: „De steeds groeiende kwaal van het wor tel rot" en „Het nut van excursies voor de leden eener landbouwafdeeling en leerlingen van landbouwwintercursussen. De eerste vergadering werd daarna geslo ten. Ter gelegenheid van de 61© algemeene ver gadering der Maatschappij werd in Tiel feest gevierd. Huis aan huis wapperde dc driekleur. Het vrecmdelingenbezoek was zeer groot. Gisterenmorgen, 11uuir had do officieele opening plaats van de landbouwtentoonstel ling- Ei" waren terreinen voor gereserveerd aan de Plantage en Polderweide, beideu uit muntend voor dit doel geschikt. 0]> een ander terrein, nl. de Nieuwe Kade aan de Waal werd eeno kerinesse d'été ge houden. Wat hier de meeste aandacht trok was een. oud'-Hollandsch woning met een gevel van 6 M. hoog, versierd met spreuken van. Cats, betrekking hebbende op 't verzekerings wezen een reclcacme van de Levengveraeke- ring-maatschappij Jolian ue Witt". Een aardige gedachte van deze maatschap pij was 't 0111 in de stad de volgende ordon nantie" te doen aa nplakken JOHAN DE WITT Raed Pensionaris en Groot Zegel Bewaer- dcr van Hollandt end© West-Vrieslamdt, enz. enz. Allen die desen sullen sien ofte hooreu lesen, Saluut. Alsoo wij op Woensdagh den lilden- deses maents de goede stadt van Thiel (beroemt door haer treffelijk ooft) gedenoken te bo- soelcen. Soo is 't. dat wij u allen met desen onsen openen brieve noodigben ons op de Somer-Iaermarkt in ons hyds te comen sien, sullende wij alsdan tot een yeders nariohtinge vertoonen ette- lycke calculation van lijfrenten naer de com- plectie ende den ouderdom van ijders lijf Gegeven I Aug. MDCOCCIV. Was gheteeckent: Joh an de Witt. Ter ordonnantie van den Raed Pensionaris. Arie Grqenendaal Cornelis Johanneszoon. Cornelius Rutherus Abnoldus Eysvogel, doctor iuris. De buitengewone algemeene vergade ring van het Witte Kruis, te Amsterdam, be sloot liet Volksbadhuis, aan het Jonas Daniël Meijerplein, aan de gemeente aan te bieden, aangezien de exploitatiekosten voor het Witte Kruis te groot zijn .en de vereeniging voor volksbadhuizen, dief het exploiteerde, op houdt te bestaan. Internationaal Metaalbe werker sco 11 gr es. Op 12 en 13 Augus tus wordt te Amsterdam een internationaal congres van metaalbewerkers gehouden, waarvan de „Metaalbewerker" de agenda bevat. Deze vermeldt o. a. besprekingen over versterking der internationale verhoudingen, het brengen van onze arbeiders in een vreemd land ouder de bescherming en het toezicht dei1 vak vereeniging, het heffen van interna tionale stakingsbijdrage:.het weren van on derkruipers, actie tegen het drankmisbruik (van de Hollanders) vaststellen van een ge lijk loon en arbeidersdag, leerlingstelsel, enz. Bcnti van Schoeitxabriicanten. To Drunen werd Zondag jl. oen kleine tentoonstelling gehouden van patronen, waarbij 29 -nzenders blijken gaven van groote bedrevenheid 111 dc theoretische behande'ng van het schoenmakersvak. Deze tentoonstel ling viel samen niet de openbare vergadering van het hoofdbestuur van genoemden Boud met een algemeene vergadering en'met een congresvergadering. Al deze bijeenkomsten werden geleid door den heer W. Travaglliuo. I11 de vergadering van heb hoofdbestuur werd met algemeene stemmen tot lid van het dag. bestuur herbenoemd de heer J. H. Jan-, sen te Drunen, terwijl tot plaats waar in Januari e. k. do vergadering van het hoofd bestuur zal worden gehouden, Tilburg erd aangewezen. Ter algemeene vergadering werd uitge bracht t jaarverslag, waaruit bleek, dat de Bond groote werkzaamheid aan den dag legt en de tinancieele toestand van den Bond al leszins gunstig mag worden geacht. Zij telt thans 185 leden eu 51 donateurs. Door den lieer Travaglino werd verslag uit gebracht in zako do oprichting eener vak school, waaruit bleek, dat de reis in het bui teland, door do heeren Travaglino te Ooster hout, Kleijbergen-Pernott te#Waal wijk en Coolen te Oosterwijk, gemaakt, zoer vrucht baar is geweest voor de ©richting daarvan. Naar It-ling van een en ander wordt voor gesteld dat alle afdeeliugen (zes) van den Bond, voor eagen ïv kening een voorbereiden den cursus zullen oprichten, eu dat met be hulp van subsidie van rijk en provincie een wandel-leeraar uit- net buitenland zal wor den aangenomen die deze cursussen steunt, om langs dien weg te komen tot de vorming eener vakschool in den geest als Wermelskir- chen die bezit, in welken zin besloten wordt. Het voorstel van de af deeling Waalwijk BaardwijkBesoijen om maatwerk 15 bo ven den gewonen prijs te factureeren. wordt met acclamatie aangenomen. Dezelfde afdeeling stelt mede de volgende motie voor: „De vergadering van den Algemeenen Bond van Schoenfabrikanten, gehouden te Drunen den 31 Juli 1904, spreekt als hare meening uit, dat de bepaling, voorkomende in het wetsontwerp op het arbeidscontract, waarin den werkgever do verplichting wordt opgelegd om in geval van ziekte het volle loon aan de werklieden uit te betalen, een veel te zwaren druk ligt op do werkgevers; dat het groot-bedrijf in onzo industrie door de ongevallenwet toch reeds een zware belasting werd opgelegd en do winst in ver houding van kapitaal en omzet nog veel to gering is om nog meerdere lasten te kun nen dragendat voor het kleinbedrijf dio bepaling door den toestand, die daarin toch reeds zoo slecht is, in veel gevallen niet. na te komen zal zijndat door de belem meringen de aan vele kleine bedrijven ver bonden winkelnering de toestand natuurlijk nog moeilijker zal worden; dat echter do bedoeling van den wetgever om in geval van ziekte de werklieden niet aan hun lot over te laten, allen lof en steun verdient; dat evenwel door bestaande of nog op te richten zoogenaamde ziekenfondsen deel tot leniging vaai den nood, ten gevolge van ziekte, kan worden gedaandat het daarom plicht 'S van iederen werkgever naar vermogen deze instellingen moreel en financieel te steunen, en besluit om het bestuur op te dragen a. aan de hooge Regeermg kennis te geven van onze bezwaren tegen deze bepaling in het arbeidscontract en de noodige stappen te doen, opdat verkregen worde, dat dit artikel niet in de wet wordt opgenomen; b. alle werkgevers in de schoenindustrie aan te spo ren om bestaande of nog op te richten zie kenfondsen, die op goeden Christelijken grondslag berusten, naar vermogen moreel en financieel te steunen." Deze motie werd aangenomen. De keuze van een voorzitter, in de plaats va.n den heer Travaglino, die beslist als zoo danig wenscht af te treden, werd op her haald aandringen der vergadering uitgesteld tot Jan. e. k., tot welk tiidstip de heer Tra vaglino zal aanblijven, en als plaats, waar de algemeene en congresvergadering zal wor den gehouden, in Juli 1905, is Kaatsheuvel aangewezen. Op -'o Congres-vergadering sprak het Tweede Kamerlid, de heer A. J. baron Van Wijn tergen van Arnhem over het nut en de voordeelen, verbonden aan een patroons-ver- eenigiag bij eendrachtige samenwerking. Het reizigersvervoer per Holl. IJzeren Spoor is do laatste dagen zoo zeer toegenomen, dat alle beperkte lokaal- treinen versterkt zijn moeten worden en zeer dikwijls ruimte te kort kwam voor derde klasse-reizigers. Door de treinen-versterkin- gen is het reserve materiaal niet groot. (N. Ct.) Horlogcdiefstal. Te Terneuzen hebben dieven zich door overklimming toe gang verschaft tot den goudsmidswiukel van A. Standaert eu daar 50 zilveren heeren- en dameshorloges en 25 inkkelen horloges, even eens een rijwiel ontvreemd. In eene andere goudsmidswinkel heeft men tevergeefs inbraak gepleegd. Op heeterdaad bet ra pt. De Delftsche politie had er lucht van gekregen, dat drie personen overeen waren gekomen jenever te stelen van een schuit, liggende voor de branderij De Papegaai. Een inspecteur en een agent legden zich in hinderlaag en zagen dat het plan uitge voerd werd; toen de gestolen jenever ia flesschen was gedaan, traden de politieman nen te voorschijn, en terwijl de inspecteur hen met een revolver in bedwang hield, (een van het drietal was gewapend met een groot mes), werden zij door den agent geboeid cn vervolgens naar het politiebureau gebracht. Gisteren zijn zij overgebracht naai' bet huis van bewaring te 's Gravenhage. Mishandeling met doodelijh keu afloop. Te Gennep heeft na oen langdungen twist de slager J. den huisschil der R. levensgevaarlijk verwond. De getrof fene werd naar het ziekenhuis vervoerd en is kort daarna overleden. De dader is in zijne woning gearresteerd en voorloopig in bewaring gesteld in de ma réchaussee-kazerne. In de Pr. N.br. Ct. lezen wij hierover nog:] De verver A. R. kreeg met) zijn schoonva der P. J. twist over een stuk touw, dat laatstgenoemde van zijn schoonzoon wilde lee- nen. R. sloeg zijn schoonvader met een schop een bloedende hoofdwonde, waarna deze, an ders een kalm persoon van circa 70 jaar, R. een mes in het onderlijf stak, zoodat de darmen te voorschijn kwamen. Nadat de geneesheer ontboden en do ge wonde van de sacramenten was voorzien, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij en kele uren later overleden is. Dte justitie uit den Bosch is telegrafisch verwittigd, terwijl de dader is gearresteerd. R .laat eene weduwe met 4 kinderen na. Drank schijnt de oorzaak van dit bloedige familiedrama te zijn. Mishandeling van automo bilisten. lomand schrijft in de „Auto', ofgaan van don Ned. Automobielclub, hot volgend© „Zondag 17 Juli reed ik met mijnevrouw, twee kindereu een heer en den chauffeur por auto van Amsterdam naai* den Haag. Even buiten Lisse zijnd© was ik verplicht to blijven rijden achter twee boerenwagens, welke ons absoluut niet wilden laten pas- seeron. De ooeren dreigden ons bereids op een afstand met vuisten en wierpon ons scheld woorden naar het hoofd. Plotseling bleef de achterste wagen raid den op den weg staan, waardoor mijn auto met den gummiband zeer licht tegem den ijzeren band van den boerenwagen stootte. I11 minder dan geen tijd stonden zes of zeven boeren om ons, van wie één ons met

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2