KOLONIËN. BINNENLAND. gen zidh te begeven naar de Turskche wate ren. Dit bevel is geseind naar Nioe aan d©n scheut-bij-nacht Jewell, commandant van het eskader, dat uit do Olympia, Baltimore L>n Cleveland bestaat. De plaats van bestem ming is Smyrna, omdat deze plaats in di recte verbinding is met Konstantinopel. Zuid-Amerika. Te Montevideo is Zaterdag een aanslag gepleegd op het leven van den president José Battle. Bijzonderheden ontbroken ten gevolge van de oensuur. Volgens een nader bericht is er een mijn gesprongen onder het rijituiig van den presi dent, terwijll dit voorbijreed. De president is niet gedeerd. Er is niemand in hechtenis genomen. De oorlog in Oost-Azië. Over den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 7 Aug. Een telegram van generaal Stössel, don bevelhebber van Port Arthur, aan den Keizer meldt: „Di een driodaagsch gevecht, op 26, 27 en 28 Juli, sloegen de troepen alle aan vallen der Japanners met ontzettende ver liezen voor laatstgenoemden af. De stem ming van het garnizoen is uitstekend. Het eskader hielp door den vijand in do flaaik te beschieten. Onze verliezen bedragen voor de drie gevechtsdagen te zamen ongeveer 1500 minderen en 40 officieren. Do Japan ners verloren, volgens berichten van Chi- neezeu en gevangenen, omstreeks 10.000 man. Zij leden daaronder zoo zeer, dat zij niet eens hunne dooclen em gewonden kon den wegvoeren." Tsjifoe, 7 Aug. Een hier uit Port Arthur ontvangen courant geeft de volgende bijzon derheden over liet gevecht van 2527 Juli: Na oen onafgebroken beschieting van do stad gedurende twee dagen begon den 27en bij het aaubroken van den dag de beschie ting van hot Rusaisclie centrum en den rech tervleugel. De Russen beantwoordden het vuur koelbloedig, hoewel de Japanners zeer juist schoten. Vervolgens rukten de Japan ners oen uur lang voorwaarts onder een vuur, clat deed denken aan do uitbarsting van een vulkaan. Toen werd do Japansche opmarsch 1 gestaakt. De aianval op den Russischen rechtervleu gel had slechts ton dool de concentratie van do Japanscho troepen tegen den Russischen linkervleugel to dokken. Dozo concentratie had d© verovering van den VVolfsheuvel ten gevolge. Een Rus, die te Port Arthur eon aanzien- lijko betrekking bekleedde, is hier aangeko 1 men. Hij spreekt tegen dat Port Arthur bin nen een maand of tweo zich zou moeten overgeven. Generaal Stoeseel moet zijne munitie spa ren het is hein onmogelijk ontplofbare stof fen te bereiden. Tokio, 7 Aug. Admiraal Togo rapporteert over een gevecht van torpedojagers voor Port Arthur. In den avond van 5 Aug. naderden twoe Japanscho torpedojagers den ingang van de haven van Port Arthur om een verkenning te doen. Veertien Russisch© torpedojagers stoomden naar buiten en trachtten de Japan sche schepen te omsingelen, dio ze echter af weerden. Toen de Japanners daarop met een derden torpedojager waren versterkt, deden zij een krachtigen aanval op de Russische schepen. De Russen keerden naar do haven terug. De Japanscho schepen zijn ongedeerd uit den strijd gekomen. Hot is niet bekend of Russische schepen averij hebben bekomen. Petersburg, 6 Aug. Do oorrespondent der Birshewiga Wjedomoeti te Liaojang meldde den 4. Augustus 's avonds „Op 2, 3 eu 4 Augustus had een zeer hard nekkig geveakt plaats. Do Japanners vielen het centrum van de Russisch© stelling bij Hudsiadsy heftig aan. De Japanners waren 54 bataljons sterk, waarvan er 36 uiti de ge regelde troepen en de overige uit reservisten bestonden. Generaal Koeroki bezigde do reservisten voor den aanval, terwijl hij de geregelde troepen een soliijnbeweging deed uitvoeren. Do reservisten vielen do Russen met groote onverschrokkenheid aan. De gelederen van don vijand werden door ons vuur gedeci meerd, doch drie of viermaal werden de gelederen onmiddellijk weer aangevuld. Onze troepen trokken toen langzaam te rug en kozen geschikte stellingen, van waar uit den vijand door een hevig artillerie-vuur groote verliezen werden toegebracht. De verliezen der Japanners bij Hudsiadsy worden worden geschat op tien a dertien duizend man. De Russisohe verliezen waren in vergelijking daarmede onbeteekenend'. In hetzelfde telegram meldt die corres pondent nog Ite leverancier van lovend vee voor het garnizoen van Port Arthur is hier (te Liao jang) aangekomen. Volgens hem is do ves ting voor drie maanden van vee voorzien. Hij vertelde verder, dat de stellingen der Japanners twintig kilometer van het uiter ste fort verwijderd zijn. Do Japanners hebben te Inkau eeu procla matie afgekondigd, waarbij ieder, die zich in verbinding stelt mot de Russen of iets, wat ook aan het Russische leger levert, met de doodstraf wordt bedreigd Do regentijd is lieden begonnen. Liaojang, 5 Aug. Do Japanners rukken naar Mookdon op. Een gelijktijdige aanval op Mockden en Liaojang is waarschijnlijk. Er is met zekerheid een beslissend gevecht te verwachten. Tokio, 7 Aug. Generaal Koeroki bericht, dat hij te Yoesjoclintzoe en te Y&ngtaoeling 512 Russisohe lijken heeft begraven. Hij maakte 268 man, onder wie 115 gewonden, krijgsgevangen. Nioetsjwang, 7 Aug. Eeno sterke afdecliug kanonneerbooten en torpedobooten is de Lóao opgestoomd, om den terugtocht der Russen naar het Westen te onderscheppen De rivier is voor niet diepgaande booten over een afstand van ongeveer 160 kilometer bevaarbaar. De Russen hebben do kanonneerboot Si- woetsj vernield om te beletten, dat deze werd buitgemaakt. Petersburg, 7 Aug. De minister van open bare werken Chilkow, is naar het Baikalme-r vertrokken om den Transbaükal-spoorweg eu den om het Baikalmeer heen gelegden spoor weg te inspecteereu. De laatste zal omstreeks half September geopend worden. Het leggen van een tweede spoor langs de Siberische lijn is voorloopig uitgesteld; de minister heeft de gunstige aanbiedingen van buitenlandsclie maatschappijen om dit tweede spoor te leggen, van de hand gewezen. Petersburg, 5 Aug. De Nowojo Wreraja ver neemt uit Wladiwostok, dat het prijsgerecht den 5. Augustus de zaak van do stoomboot Knight Commander heeft behandeld. Er is beslist, chit dit stoomschip met zijne lading rechtmatig prijs was verklaard en dat het in den grond boren eenc (Laad geweest, is over eenkomende met het volgenrecht. Bij de behandeling is gebleken, dat de la ding, bestaande uit spoorwegmaterieel, be stemd was via eeno Japansche haven taar Tsjomoelpo, waarschijnlijk voor clen spoor weg van Seoel naar den mond van de Yaloe. Het bericht van den algemeenen terugtocht van de Russen en van de bezetting van Hait- sjeng en Nioetsjwang is tc Tokio gevierd door vaderlandslievende betoogingen in den vorm van lantaarn-optochten. Volgens een bericht aan do Frankf. Ztg. worden in Tokio reeds groote toebereidselen gemaakt voor de feest viering bij den val van Port Arthur. Do correspondent van de Daily Telegraph te Brussel wil uit oLicieuse bron weten, dat vijf kruisers van de Russische vrij willige vloot in de Zwarte zee, namehjk de Tambow, Kiew, Wladamïr, Saratow en Woronesoh, op het punt staan een nieuwen kruistocht iu de Roode zee tc ondernemen. Zij zouden in het begin van deze week de Dardanellen passee- ren. De Porte is, volgens een bericht van de Frankf. Ztg. uit Konstantinopel, wel te vin den voor het geven van toestemming, dat de schepen der Russisohe vrijwillige vloot de Dardanellen passeereu. Zij staat er echter op, dat haai' cene schriftelijke verklaring zal wor den gegeven over lading en vlag. Eeno mon delinge verklaring over do latere bestemming van deze schepen na hunne doorvaart daar de Dardanellen beschouwt zij als onvoldoende. De beslissing van het prijsgerecht te Wla diwostok over de lading van de stoomboot Arabia, handhaaft de inbeslagneming an 59.000 pocd mee», die bestemd zijn naar Ja pansche havens, en van het spoorwegmate rieel. Daartegen ziju de 142.500 poed meel, die naar Hongkong bestemd zijn, en de stoom boot zelf vrijgelaten. Do Peninsular and Oriental Line Company hoeft bekend gemaakt, dat zij met het oog op de onzekerheid, die hoerscht over dafcgme wat oorlogscontrabande is, passagiers eu la ding op geene andere stooanbooten dan ma.il- stoomers zal vervoeren. Verder dan tot Sjanghai wordt geen maildienst uitgevoerd. De Londensohe firma Alfred Holt Co. maakt c-kend, dat de wekelijksche gemeen schappelijke dienst van de Ocean en China Mutual maatschappijen niaar Japan voorloo pig gestaakt wordt. De naar Britsch Colum bia gaande stoombooten zullen vorder lading aannemen naar Japan, mits de bevrachter ecne verklaring onderteekent dat de lading slechts voor vreedzame doeleinden bestemd is. De Russische regeer lag heeft, volgenr do „Norddeutsche Reichs-Kor'." te Blerlijn doen vragen in welken geest de Duitscb© regeering zou n nt,woorden op een verzoek om het Rus sische Oostzee-eskader verlof te geven te stoomen door het Keizer Wilhelmkanaal. In vriendschappelijke bewoordingen zou te kennen zijin gegeven dat zoo'n verzoek maar liever niet gedaan moest worden, omdat men in Berlijn een dergelijk verlof niet best ver- eenigbaar achtte met de neutralüteits-verkla- ring Volgens eon telegram uit Wladiwostok aan do Nowoje Wremja, heeft het prijsgerecht aldaar besloten, van de lading der ..Arabia" slechts het voor Japan bestemd© moei en het spoorwegmaterieel in beslag te nemen, maar Het voor Hongkong bestemde meel en ook het schip zelf vrij te laten. Over den invloed van den Oost-Aziati- schen oorlog op het oeoonomische leven in Rusland, zegt- de Engelsche consul te War schau in zijn verslag, dat de oorlog een zware slag is voor alle takken der industrie, welke juist tot rust begon te komen na de crisis, die vier jaren geleden begon. Het krediet wordt beperkt, omdat men vreest, dat vele kleinere firma's den tegenwoordigen stand van zaken zullen aangrijpen, als een voor wendsel om geen 'betalingen te doen. De productie is aanzienlijk kleiner. De meeste fabrieken werken slechts vier of vijf dagen van de weck, vele arbeiders zijn ont slagen. Alleen in het district Lodz zijn 40,000 arbeiders werkeloos. Gratis voedsel wordt uitgereikt door stadsbesturen, welda- digheidsvereenigingen en private personen. Het plan is door werkverschaffing de ar moede te keeren. Zoolang do oorlog duurt, zal er geen ver betering komen. Men gelooft echter alge meen, dat na het eindo een krachtig© her leving merkbaar zal zijn, waar nu do pro ductie zoo beperkt is. Van handel op Siberië is bijna geen spra ke. De lijn wordt te veel in héslag genomen door militaire transporten. De invloed van den oorlog is weinig merk baar in de land bouw-districten, vooral niet in Polen en Litthauen, waar geen reserve- troepen zijn en dus geen krachten werden onttrokken. Allerlei vEen karakterschets van President Kruger. In do Zuid-Afri- karmsche Post schrijft „N. N." hot volgende: President Kruger's karakter leert men het best kennen door de herinnering aan som mige, op zichzelf wei rug beteekendo feiten, die echter teckenend zijn voor een karakter. In 1884 bezocht de Provident met generaal Smit en met ds. du Toit Europa en verleeu- do toen aan eeuige Nederlanders de conces sie voor den spoorweg van Leraren poMarques naar Pretoria. lu Nederland werden toen tevergeefs twee pogingen gedaan om heb noodige kapitaal voor die onderneming te viuclen. De Neder- landsclie hoeren gaven ontmoedigd de conces sie terug, me echter terstond aan de> heeren Groll, Maarschalk en Van den Wall Rake werd overgedragen,. Ook die hoeren zagen geen kau9 om spoe dig geld te krijgen. De beide eerstgenoem- den overleden en werden in 1886 vervangen door den heer Cluysenaer. Het geduld in Zuid-Afrika word op een zware ptroef gesteld, en begrijpelijkerwijze ontstond, aldaar twijfel of de Hollandsche concessionarissen wel ooit zouden slagen. Van dien gemoedstoestand maakten ver scheidene zakenmenschen gebruik, om te trachten de concessie te doen intrekken en zen eene concessie te krijgen. Zoo boden de hoeren Lewis en Marks .<an om een spoorweg aan te leggen vain Kim bar ley naar Pretoria, dan kreeg men ten minste een doorgaanden spoorweg naar Kaapstad. De handige Sam Marks wist verscheidene invloedrijk© personen, zelfs generaal Smit, voor zijn belangen te winnen en lien te be wegen om bij den Staatspresident aan te drin gen ©n intrekking der Ho'landsche concessie. Van het onderhoud dat die heeren met den president voerden, ontvingen de conces sionarissen het volgende relaas: „Een deputatie, Kotzé, Du,toit, Chr. Neet- liug, Piet Joubert en generaal Smit, was Vrijdagavond 2 Juli biii den president om Z.H.E. te dwingen met hen mee te gaan en de spoorconcessie te geven aan, Lewis en Marks, en toon ze klaar gesproken hadden is de president opgestoven zoo woedend als hij soms kan zijn, zeggende: Jullie brengt mij nog zoover dat ik mijn betrekking neer leg om een beroep op mijn volle te doen om te vernemen van mii.n volk of hullio zoo zeer tegen de Hollanders is als jullie mijl alle da gen om de ooren lolt; en jij Smit, jij maak mijn ziel te danig zeer om mee te gaan met die Hallanderhaters. Hebben ze dat aan jou verdiend? Dat zeg ik jou als de Hollanders die spoor met maak, dan zal geen ander hem maak". Alle zakenmensehen moesten teleurgesteld hunne plan en laten varen, de president 'Jeef trouw aan do Hollanders omdat hij ze ver trouwde. Een jaar Later (in 1887) wercl de Neder landse h Zuid-nfrikaansche Spoorweg-Maat schappij opgericht. li het wonder dat die maatschappij tot het einde toe trouw is gebleven aan de Republiek, di© aan Haar hoofd had een man als Presi dent Kruger? vDe juweelcn. en kostbaarheden der ex-Koningin Isabella, van Spanje zullen niet, gelijk men eerst verwachtte, to Parijs worden verkocht, maar verdeeld worden on der de leden van de Spaansohe Koninklijke familie. De fraaie meubelen en kunstvoorwerpen vam het „Palais de Gastalle" te Parijs, een rijke verzameling zullen publiek worden geveild. Omtrent het paleis zelf met zijn uitge strekte tuinen is nog niets beslist. vEen volledige uitgaaf van Ibsens brie ven wordt te Stockholm onder leiding van 's dichters zoon voorbereid. Het werk zal waarschijnlijk in het najaar verschijnen. Tegelijk met de oorspronkelijke ziet ook een Dui'bsohe uitgave het licht. Ibsens gezondheidstoestand is :n den laat- sten tijd zoozeer verbeterd, dat hij zelf ko-n medewerken bij het schiften van de brie ven. Met groote kiescliboid heeft hij daarbiji gezorgd, dat allerlei persoonlijke bijzonder heden, welke voor dezen of genen kwetsend konden zijn, daaruit werden geschrapt. vDien 17 on dezer wordt te Budapest een internationaal brandweer-congres ge opend). vWegens do groote hitte wordt fcegenr woordig te Londen door de rechtbanken recht gedaan zonder pruik, en 't is er niet minder om. Zoowel rechters als advocaten hebben hun broeieriger hoofdtooi naast zich liggen. vUit Budapest meldt men, dat oeni officier van 't 15e regiment huzaren, Stefan von Jekel Faluszy, een man van aanzien lijken huize, nai vervalsching van wissels voor een bedrag van 200.000 kronen, naar Amerika is gevlucht. Ook een postbeambte uit Oswioim is, na verduistering van een ge lijk bedrag, op den loop. vTe Chicago zijn zekere Jensen en zijn vrouw, uit Kopenhagen, in hechtenis geno men wegens ontvoeren van het land van een rijken koopman te Fredericia. Dat kind, thans 6 jaar, werd, toen het een paar maanden oud was, aan de zorgen van het echtpaar toevertrouwd door den vader, die toen pas weduwnaar was geworden, en toen de vader het onlangs opeischte, vlucht ten de Jensens met de kleine naar Amerika. Zij beweren, dat zij het kind ontvoerden, omdat zij, heb zoozeer hadden liefgekregen, dat zij het niet meer wilden afstaan. Maar men verdenkt hen van baatzuchtige bt ("re lingen en spreekt van een groot losgeld, het welk rij van den vader hebben geë'scht. De Deensche regeering heeft hunne uille vering gevraagd en het kind zal mot het eerstvolgend stoomschip naar Denemarken worden teruggebracht door de geheime po litieagenten, wien het gelukte de Jensens op te sporen. vTe Plaimfield, in den Amerikaansohen Staat New-Jersey, heeft' een rechter een ad vocaat, die het een en ander zeide wat hem niet beviel en dio weigerde op 's rechters be vel zijn pleidooi te staken, zoo deerlijk af geranseld, dat pleiter bloedend en met ge scheurde klcedcren moest worden wegge bracht, toen het eindelijk gelukte hem aan d© vuisten van den verwoeden rechter te ontrukken. Men verwacht, dat de driftige rechter zal worden ontslagen wegens dit, zelfs voor Ame rika ongehoorde geval. vHet dorpje Ilsfeld in Würtemberg sa bijna geheel een prooi dor vlammen gewor den. Tengevolge van onvoorzichtigheid van een 7-jarigcn knaap zijn van de 560 gebou wen 310 in vlammen opgegaan. Een man is in de vlammen omgekomen, een kind wordt vermist, terwijl velen meer of minder ernsti ge kwetsuren hebben opgeloopen. Tevens is zeer veel vee en gevogelte verloren gegaan. Het doip telde 2000 inwoners. vUit W een en meldt men, dat nabij Köflacli do bliksem tusschen, een schare kan delen sloeg, dio zich onder een alleenstaan den dennenboom hadden samengedrukt. Twee worden gedood, twee zwaar gewond, de ove rige vier geraakten verdoofd. vBenige Koreaansohe spreekwoorden Ecu kleine paprika-korrel is scherper dan een groote. Uit vele stofjes kan een heu vel ontstaan. Iedereen heeft een eigen bril. Alle gevaren komen uit den mond voort, alle riekten door den mond binnen. Een ongenietbare vrucht ziet er soms mooi uit. De laatste gouverneur was al tijd de beste. Behandel ledig vaatwerk alsof 't gevuld is eu doet alle lichten arbeid als ware ze zwaar. „Misschien toch'' doodt de menschen eerder dan. de zekerheid. Wie verzadigd is door roggebrood, veracht zelfs kruidkoek. OOST-INDIÈ. De Deli-Ct. ontving de volgende mede- deelingeu van de Medan-coloune Den 24sten werd van 'onze bdvouakplaats in *t Bosch aan de oevers van de rivier Lé Setoelön afgemarcheerd naar Dj. Kedataran aan de Alas-rivier, bijna, steeds in N. rich ting dooi- een triest, vochtig bosch en vlak land. Dj. Kedataran werd to 10 uur bereikt. Van daar loopt de weg langs de tal van ver takkingen en riviereilanden vormende breede, thans weinig water bevattende Alas-rivier, die vlak langs het vrije steile zuidelijke bergland loopt door een groote breede vlakte, tot Paja Mondjö, geheel begroeid met dicht bosch. Daar begint het kampong-complex van Barnhil. De kampongs liggen in dicht bosch en struikgewastusschen hen liggen open ruimten met alang-alang en gras (het jaargetijde om sawah's aan te leggen is nog niet aangebroken) die wemelen van koeien en karbouwen in kudden van 30 tot 40-tal- len. Om 1 urn* 's middags ontmoetten we een Alas-vrouw, een anale soedarai van den Ked- joeroan van Baan bil, die vertelde des mor gens uit Kotta Lingat Bahroe (op de kaart staat Poel ore Blimbing, welke naam hier niet bekend is) te zijn ontvlucht, toen die ver sterking door de maréchaussees was aange vallen. Dat bericht werkte als een zweepslag op onze „mennekes", maar de hoop om nog e©n handje mee te kunnen helpen bleek ijidel. De afstand tot dien kampong was zeer groot, we bereikten haar pas te half vijf en ver namen van eenige buitenstanders, dat ze reeds genomen was, alsmede dat de overste nog binnen de versterking was. De colonne-commandant ging bij; deai laat ste zijn opwachting maken met een paar of ficieren. Daar de toegang aan de W. face gelegen was, doch de marechaussees aan de O. face waren binnengedrongen, kwamen we voor een gesloten poort. Doch de sluiting, dio aan. den buitenkant van de smalle deur was aangebracht, bestond nit een deur met een hangslot. Daarop paste toevalligerwijze een sleutel van den colonne-commandant. Hoewel de deutr daarmee ontsloten was waren aan de binnenzijde daartegen zooveie planken gezet, dat het te lang zou duren om die weg te werken. Daarop kropen we dooi' een opening in de versperring naast dio deur door welk gat enkele vluchtelingen tijdens het gevecht waren ontkomen. Binnengetre den, zagen we een groote ruimte van nage noeg réchthoekigen vorm met enkele onre gelmatige uitbochtingen omgeven door een 1 M. hoogen en even breeden aarden wal waarop iets schuin naar buiten hellend een ongeveer 1| M. a 2 M. hooge versperring van naast elkaar staande stevig aan elkaar ver bonden aangepunte bamboe-latten. In de ruimte tal van hutten, niet op pa len, behalve één huis met planken wanden, over 't algemeen een vrij armoedig zooitje. In zoo'n aan alle zijden open hutje zaten eenigo vrouwen en kinderen ons aan te sta ren, wezenloos. Wat daarna onze aandacht trok was meer dan afgrijselijk. In de wolfs kuilen achter den aarden wal en hier en daar, daar buiten ook op den aarden wal lagen lijken en gewonden door en over elkaar, in allerlei houdingen. Oude en jon ge mannen, stokoude vrouwen en jonge moe ders, knapen en meisjes, oudere -inderen en zuigelingende jongeren naakt, de ouderen half gekleed, allen bedekt met bruin inge droogd bloed, allen met meer of minder groote wonden meest allen doodgeschoten. In een groote kuil tusschen 10 a 12 dood© lichamen, rechtop, een blijkbaar blinde, maar met. wijde glazige oogen, jongen van 10 jaar, '•rei. luisterende naar onze stappen en bewegingen. In andere kuilen die wiji pas seerden werd door een gewonde dé sarong over 't hoofd getrokken. Elders tegen den wal een ongedeerd kindje, naakt, kermend. Weer ergens anders op de trap van een huisje eon paar kinderen, de ouderen rond starend, de jongeren huilend. Midden op het plein hier en daar een mannelijk, armen en beenen wijd-uitgespreid. Het treurigste beo iet leverden echter do wolfskuilen en de N. O. saillant, waar de verdediging 't krachtigst Was geweest, 20 a 30 lijken en gewonden kris en kras door en over elkaar, "kleurrijk door kleeding, naakte huid, open wonden, bloedvlekken en bloedstrepen op den zand gelen ondergrond. Hier en daar een halfver- brand lijk met opengescheurde buik, tenge volge van het treffen van den kruitvoorraod van den verdediger. Op den aarden wal aan de ooster face de overste, omringd vam. eenige officieren voor de bres in de versperring, waarachter tegen den aarden wal een stormladder van bam boe. Buiten de versperring enkele marechaus sees, allen met bruine gezichten, ongescho ren, zwarte baarden, kalm ijrig bedaard, met een afschuw op 't gelaat, zacht sprekend. Daar vernamen we nadere bijzonderheden. Den 21 sten Juni hadden de kapiteins Stolk cn De Graaf de versterking verkend, waren met een paar secties sluipende door het struikgewas de geheele benteng rondge- leopen, zonder gezien te zijn, hadden de zwakke plaatsen opgezocht, plaateen waar do aarden wal 't gemakkelijkst te bereiken zou zijn, hadden buiten den ingang een 40 a 50- tal bewoners verrast en. er 5 a 6 van neerge legd, do rest was in en buiten de versterking gevlucht. 's Morgens om 7 uur van den 24sten wa ren de troepen, pl.m. 150 man sterk, (90 van de Koeaia-Simpang-colanne en elf in complete brigades marechaussee) uitgerukt van Ba.mbil, het hoofdkwartier, een groofcen verlaten, kampong. Zo bereikten de verster king omi 9 uur,- gingen nogmaals verkennen, bespraken den aanval, terwijl ze ondertus- schen de verdedigers konden hoeren zeggen „laat de kompeuie maar komen" en begon nen om 11 uur te attaqueeren. De hindernissen buiten den aarden wal werden vlug weggekapt en onder den wal beschutting gezocht. Dwangarbeiders, vrij- vsllig rich aangeboden hebbende in uitzicht op kwijtschelding van straf, brachten storm- ladder's aan tegen den wal. Met de klewang werden gaten gekapt in de bamboe-versper ring, tot er een man doorkom, anderen volg den, de een rechts, de ander links van de bres op den aarden wal voortschrijdende neerschietende de verdedigers, die met ge weren en bamboe-lansen de aanvallers tracht ten te weren. Zoo ging het voort, tot de verdedigers ge dood of weerloos waren geworden, of aan de tegenovergesteld© zijde waren ontvlucht. Om 1 uur was de versterking genomen. Daarna werden de huizen doorzocht, de goederen, rijstvoorraden en wapens verza meld en weggevoerd. Om half zes trokken de laatste marechaussees weg. De verliezen aan onze zijde waren3 doo- den (een Amboineesohe marechaussee, een inlamdsch sergeant en een dito mindere van Koeala Simpang) en 19 gewonden, waaron der de kapitein Die Graaf van Koeala Sim pang, met lichte verwonding van de rech terhand door lanssteek. In, de versterking lagen 562 dooden en gewonden, in onze haar den vielen ongeveer 100 geweren. Onder do dcoden zou aanwezig zijn de nieuwe Kedjoeroean van Bambi'l, doch deze is niet herkend. Yan 24 op 25 Juni sliepen wij' te Bam- bèl, doch trokken van morgen, omdat Bam- bil te klein bleek, naar Pedeisi met den gc- heelen troep en alle koelies van, de Medan- colonne. De Staatscourant van Zondag 7 en Maandag 8 Augustus 1904 db volgende Kon. besluiten bevorderda. tot commies der posterijen 2e klasse G. Hoefer, thans commies der posterijen 3e klasse; b. tot commies der posterijen en telegraphic 3e klasse J. P. A. Kaper, thans commies der post en telegraphic 4e klasse. De Koninklijke familie woonde Zon dagvoormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk te S'oest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. Het koninklijk rijtuig was a la Daumomt hespannen. Geen Koninklijk bezoek aan Brecl a. De Br. Ct. heeft van iemand, die wegens bijzondere omstandigheden met deze aangelegenheid op do hoogte kan wezen, ver nomen, dat de Koningin heeft afgezien van een bezoek aan onze gemeente in dit jaar, terwijl zich verschijnselen voordoen, dat ook het bezoek aan Den Bosch niet absoluut zekeris. De dienst van particulier secretaris van H. M. do Koningin wordt voorloopig waar genomen door Jhr. Yan Geen, adjudant van H. M. de Koningin. Ook de minister van Koloniën is Za terdagmiddag met vacantie tot het laatst, van Augustus uit 's Gravenhage vertrokken- De heer Idenburg is van plan dien tijd in Zwitserland door te brengen. De minister Harte va.n Tecklenburg is Zatci$ ig voor eenigen tijdi naar het 'buiten land vèi-orokken. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen f 35, door een onbekende uit Utrecht aan den minister van Oorlog inge zonden. St.-Ct. Baron Von Haymerle, zaakgelastigde van Oostenrijk-Hongarije, tijdens het verlof van den gezant, is ter vervulling van ziju militaire dienstplichten naar zijn vaderland vertrokken en is thans tijdelijk vervangen door baron De Vaux, secretaris der Oosten- rijiksche legatie te Berl...u, die te 'sGraven hage is aangekomen. De heer P. de Burdhard Belavry, atta ché bij het gezantschap van den Keizer van Ooistenrij k-Hongar ij e te 's Gravenhage, is in zijn rang naar Brussel verplaatst waarheen hij in d© volgende weck vertrekt. Woningwet. Aangezien 'tgeble ken is, dat de Lij art. 1 der bovengenoemde wet bedoelde voorschriften binnen den termijn (van twee jaren) niet kunnen gereed zijn in verreweg de meeste gemeenten, ig voor den in art. 8 der wet gestelde termijn en dienten gevolge ook van den in art. 51 genoemden termijn, verlenging met uoii jaar voorgesteld bij een w ijzigin gsoutwerp. Het Centrum meldt, clat ten einde in het tekort op dc gewone middelen te voor zien, zeer waarschijnlijk zal wordlen voorge steld een verhooging van den accijns op het gedistilleerd en het heffen van eenige opcen ten op do bedrijfs- en vermogensbelastingen. In bijvoegsels tot nominer 184 der Staatscourant worden medegedeeld de opga ven, over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1903, bedoeld in art. 12 der wet van 2b Juni 1881 (Staatsblad no. 97), houden de wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank eu tot beteuge ling der openbare dronkenschap. Weinigen hebben het geweten, zegt het D'agbl. van Noord-Brabant, dat Breda Za terdag de eer heeft genoten bezocht te wor den door den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, Z.Etxe. Van ITeutsz. Aan den heer in1 gewoon wandtelkóstuumdie zonder eenig teeken zijner waardigheid, zonder zelfs oen ridderorde in liet knoopsgat, vandaar door onzo straten reed, was het dan ook niet aan lo zien, dat hij do held v'an Atjeh cn de nieuwe onderkoning van Indiö was,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2