Niettemin herkenden enkelen hem, die dan eerbiedig den hoed. afnamen. Z. E. is hier gearriveerd met den trein van 10.31 en gebruikte den lunch in hotel Flora. Daarna brachten de heer en mevrouw Van Heutsz een bezoek aan den gouverneur der K. M. A., generaal Sabron, terwijl de familie van den gouverneur een uitstapje ging doen in de omstreken. Na het bezoek aan den gouverneur der K. M. Academie reed het echtpaar Van Heutsz den weg op naar 's Prinsenhage. Een interview met generaal Van Heutsz. In een interview, dat de heer A. Pre 11, redacteur van do „Deutsche Wochenzeitung" met gouiverneur-geueraal Van Heutsz te Nijmegen heeft gehad, maak te de eerste Z. Exc. er opmerkzaam op, dat in ons land nog zoovele ridders van de Mi litaire Willemsorde of dragers van de me daille voor 12-jarigen trouwen dienst gebrek lijden. Z. Exc. verklaarde, hiervan niets te we ten. Wat ik voor mijne oude soldaten doen kan, wil ik gaarne doen, zeide hij. „Geef mij hunne adressen en ik zal er de weken, dat ik nog hier ben, zeker werk van maken. Dat komt nog altijd van de dwaze opvat ting onzer werkgevers, dat de Indische sol daat ecu dronkaard, een onbruikbaar mensch is. Ik vraag u, vrouw, (mevrouw Van Heutsz woonde het gesprek bij), heb je in den laat- sten tijd op Atjeh dronken soldaten gezien? Mevrouw Van Heutsz schudde ontkennend het hoofd en zei„Neen. Men weet hier heelemaal niet hoe in de laatste jaren de toestanden op Atjeh zijn veranderd. Ik heb waarlijk toch lang genoeg onder de solda-- ten verkeerd en mij is gebleken, dat- de soldaat vroeger eigenlijk alleen naar de jeneverflesch greep, omdat hem niets an ders werd aangeboden. Sedert men de sol- datensociëteit (de generaal viel zijne vrouw even in de rede en verklaarde, dat hij den hatelijken naam „kantine" had geschrapt, en het woord sociëteit had ingevoerd, die haar ook ten volle toekomt, omdat ziji de heide mooiste in Indië zijn. Eerst kwam de „Concordia" te Batavia cn daarna de sol- daton-sooiëteit te Kota Radja) door eene uitgave van over de 20,000 gulden heeft la ten vergrooten, uitbreiden en verfraaien, vindt de soldaat daar goede lectuur, onder houdende spelen, kegelbanener worden concerten gegeveA Kortom hij behoeft zijn heimwee en andere muizennesten, die hij in het hoofd heeft., niet meer door jenever te verdrijven. En hij doet 't ook niet. Voor 6 cent koopt hij een flesoh limonade en voor weinige oenten ook andere verfrisschin- gen." En de gouverneur-generaal vervolgde „En waarom zou de Indische soldaat in eene burgerlijke betrekking onbruikbaar zijn De tijden dat hij als machine ge bruikt werd, zijn voorbij. De lieden moeten zelf denken en wanneer hun aanvoerders zijn gesneuveld, moeten zij zelf weten wat hun te doen staat. Verouder de principes zijn uit de mode en daarom, zijn wij andere legere vooruit." Verder werd gesproken over liet gevecht bij B'atu Ilie, waarin Z. Exa werd verwond. „De kogel," vertelde Z. Exa, „ging door den linker bovenarm en de borst en door de lever Mijn linker hand kan ik nog niet bewegen; ik heb haar hier laten masseeren, maar 't helpt niet. Ik heb 't in^rtijd voor de ge zondheidscommissie gezegd, maar ik bleel in dienst, omdat ik zei, mijn dierust met de rech terhand alleen wel te kunnen doen." Daarop ging het gesprek in algemeenheid over, maa^ bij het scheiden verzekerde de generaal nog eens, dat liij voor de hulpbe hoevende oud-Indische militairen gaarne doen zou wat hij kon. (Tel.) Ontslag van onderwijzers. Bij Kon. Besluit is gehandhaafd een besluit van Ged. Staten van Groningen, voor zoover daarbij goedkeuring werd onthouden aan een besluit van den Raad der gemeente Slochte- ren, waarbij aan een onderwijzer ontslag was verleend op grond van art. 39 der wet tot regeling van het lager onderwijs (verminde ring van het aantial schoolgaande kinderen) en is voorts, in a ."wijking van het besluit van Gedeputeerde Staten voornoemd alsnog goed keuring verleend van het besluit van genoemden gemeenteraad tot ontslag van eene onderwijzeres op grond van gemeld ar tikel 39. Met betrekking tot deze onderwijzeres had den Ged. Staten overwogen, dat, waar de opheffing harer betrekking minder bezwaar ontmoet omdat de vermindering van het aan tal aan de betrekkelijke schoolgaande kin deren eene meer duurzame schijnt, de ge meenteraad van Slochteren, haar ontslag ver- leenende, echter verzuimd heeft zulks eervol te doen. In het Kon. Besluit nu, waarbij aan het ontslag der onderwijzers alsnog goedkeuring wordt verleend, wordt te dezen aanzien het volgende overwogen dat do eisch van Ged. Staten, dat het ont slag van genoemde onderwijzeres eervol wor de verleend, geen steun vindt in de wet, die van een eervol ontslag geen melding maakt, en alleen in sommige gevallen bepaalt, dat heb ontslag niet eervol kan worden ver leend. Naar men verneemt, zal van antir., i k en Christ, hist, zijde voor de a.s. Provinciale Staten-verkiezing in hot district Mark el o can- didaat worden gesteld de heer L. H. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, te Diepen- heim. De Doetinohemsohe gym- n a si u rn-q n ae sti e. Mr. J. J. v Gor- kom, raadslid van Doetinchem. antwoordt in de N R. Ct. op do uitdaging van de hoeren, dr. Schwartz c. s. „Naar aanleiding van de zeer zonderlinge uitnooddgrng, aan mij gericht door een drie tal leeraren aan 't gymnasium te Doetin chem, breng ik te hunner kennis, dat ik van hen geen uitnoodigiugen afwacht. Het onderzoek naar de handelingen, waar van twee hunner beschuldigd zij is in vol len gang; thans reeds een di rgelijken hoo- gen toon aan te slaan, voordat do gemeente raad zijn riudoordoel uitgesproken heeft, is even ongepast als voorbarig.'* Heden morgen is met het stoomschip Oranje van de Maatschappij; Nederland aan de Handelskade te Amsterdam aange- men uit Indië, o. m. een detachement re- paitrieeren.de Indische troepen aan boord hebbende. Ouder dezen bevindt zich de ser geant der infanterie G. Smits, Ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Hij ver wierf dat eereteeken door op den 25en Maart 1903 bij verrassing der troepen van Toekoe Moeda Oesoer in Boven Beu reugang door zijn loffelijk en voortvarend optreden er veel toe bij te brengen dat de verrassing gelukte en persoonlijk in een handgemeen, heb hoofd der bende, dat bijna ontsnapt was, neer te leggenen op 28 April 1903 bij het stooten op een vijandelijke hinderlaag nabij Tjot Reue (Boelce Blang Ara) door zijn be slist en voortvarend optreden, het voor nemen van den vijand te verijdelen, on dezen een zwaar verlies too te brengen. Ridder Smits is geboren in 1875 te Vlagt- wedde (Groningen), kwam in 1894 bij het instructierbataljon te Kampen en vertrok in 1896 als korporaal naar Indië, werd in 1901 sergeant, en in Mei 1904 ingedeeld bij liet korps marechaussee. Dan 14en Maart 1901 werd hij door twee klewanghouwen op den boven en linker onderarm zwaar gewond. Hij genas en nam verder een daadwerkelijk aandeel aan den krijg. Den 24en Februari 1904 werd hij alweer gewond en moest daardoor zijn linkerpink missen. Hij werd ongeschikt voor den mili tairen dienst en moest noodc liet leger ver laten, met een pensioen van f 525 's ja ars en f 120 riddersoldij. Als altijd zal de heer G. P. Wijnmalen, commissaris van afmonstering, het detaches ment en speciaal onzen ridder te IJmuiden gaan verwelkomen en indien do boot niet op een al te vroeg uur aan de Handelskade aankomt, zal hem ook daar van de zijde der militaire autoriteiten een eenigszins feeste lijke ontvangst te beurt vallen. Hbl. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned. Indië om to wor den benoemd tot onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande P. R. Huijben en F. B. Sanders. In het hotel des Indes te 's Graven- li age is aangekomen de heer Jonnart, gou verneur-generaal van Algiers. De heeren J. H. L. Kan au en H. M. Krabbé, secretaris en penningmeester der vereeniging Sint Luoas te Amsterdam, zijn Zaterdag naar Parijs vertrokken om aldaar voor bovengenoemde vereeniging een» tentoon stelling van moderne Hollandsche kunst in het Grand Balais (Ohamps-Elysées) te arran- geeren. Men schrijft uit 's Gravenhage Sedert den dag, waarop in de vorige week het stoffelijk overschot van president Kru- ger voorloopig op Oud Eik en Duinen werd bijgezet, komen nog dagelijks honderden personen, onder wie ook tal van vreemde lingen naar deze begraafplaats om een blik te werpen in de rouwkamer, waarin de met hfloeimen overdekte kist met het stoffelijk hulsel van den grooten Transvaler is ge plaatst. Begrafenis van prof. Kooy- k e r. Zaterdag is het stoffelijk oversohot van wijlen prof. dr. H. A. Kooyker op de Noor derbegraafplaats te Groningen ter aarde be steld. Op het kerkhof sloten zich bij den rouwstoet aan eene deputatie uit het college van curatoren der Groningsche hoogeschool, de academische senaat en de hooglleeraren, voorzoover niet met vacantie afwezig, vele dokteren, onder wie een aantal oud-adsis- tenten van den vroegereu hoogleeraar, een deputatie uit het sub-comité Groningen der veieeniging voor sanatoria voor longlijders, een deputatie uit den senaat van het stu dentenkorps V. a. P., enz. Aan het graf werd niet gesproken. De academische gebouwen waren ten tee- ken van rouw gesloten. De 39e algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs zal op Donder dag 25, Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Augus tus a. s. gehouden worden te Groningen. Behalve huishoudelijke zaken zullen in deze vergadering behandeld worden: „Is het billijk en in het belang van bet onderwijs, dat de leeraren aan H. B. scholen met 3-jarigen cursus lager bezoldigd worden dan die aan scholen met 5-jarigen cursus?" Inleider dr. E. Kruisinga. „Moet er iets, en zoo ja, wat moet ©r door de Vereeniging gedaan worden ten aanzien van de Berlitz-scholen Inleider de heer C. Heijmans. Sectievergaderingen over de vraag, welke eischen op het eindexamen der H. B. S. 5-jarigen cursus gesteld mogen worden. A. Sectie voor Mechanica, Kosmographie, inleider dr. J. W. Leanen Phisica, inlei der dr. Z. P. Bouwmansectie voor Natuurlijke Historie, inleider: dr. J. C. Costerus; sectie voor Geschiedenis, in leider de heer Herman Snijders, cn Aard rijkskunde, inleiderde heer J. Branlier- gonsectie voor Talon, inleiderde lieer C. Grondhoud. Daarna zal de heer A. de Weerd de vol gende vraag inleiden: „Is het wenschelijk, dat er door de Ver eeniging een blijvende commissie wordt ge vormd, die raad kan geven bij de keuze van werken der Nederlandsche letterkunde voor de oprichting en aanvulling van bibliothe ken, verbonden nan Openbare Hoogero Bur gerscholen." „Inrichting der 1ste Middelbare School". Namens het hoofdbestuur ingeleid door den heer C. Grondhoud. ..Hoe staat het met don bloei der Middel bare Scholen voor meisjes In leidster mej. F. J. Elderiug. Transportwerkers-federatie. Den 10cn Augustus zal te Amsterdam aanvangen het Conges der internationale transportwerkers-federatio. Op dit congres, waar Fransoh, Engelscli, Duitsdh en Zweedsch als officicele talen zul len gesproken worden, zullen volgens de „Havenarbeider" de volgende punten in geleid worden. Agitatie L. J. Doring, Hamburg. Organisatie en agitatie in de verschillende lauden. Werkgevers. P. Muller, Hamburg. De invloed van Trusts, Cartels en Associa ties van werkgevers op do loonen en alge meene voorwaarden van de arbeiders ter zee cn te land. Wetgeving. O. Schumann, Berlin. Sociale wetgeving voor do arbeiders aller landen. Voorstellen zijn Zweden. Dat de Internationale Federatie het beginsel moge aannemen van extra be taling tot een bedrag van 50 pet. op sche pen, in plaats om ze te stoppen. (Van de Zwee dsohc T ransport-fe derat ie. Financieel© hulp. Dat de Int. Fed. in ernstige overweging neme, de mogelijkheid van het vaststellen van bepaalde regelen voor de financieel® 'hulp voor organisaties aangesloten bij do Federatie, wanneer van zulke organisaties minstens 25 pet. hunner leden in stakingen of uitsluitingen betrokken zijn. Duitschland. Dat het Int<--nationaal Se cretariaat naar Duitschland worde verplaatst. Holland. Do zetel der Internationale Fe deratie der Transportarbeiders worde ver plaatst naar Rotterdam. De organisaties, aangesloten bij de Inter nationale Fedoraiie van Transportarbeiders, verplichten zich geen contracten met werk gevers of werkgevers-organisaties aan te gaan waardoor zij belet worden, strijdende kame raden in andere landen, wauneer zulks noo- dig is, moreel te helpen. Het congres bespreke de maatregelen, wel ke genomen kunnen worden cn stellen deze- zoo mogelijk vast, wanneer de transportar beiders van een der aangesloten organisaties een staking proclameeren of door do pa troons worden uitgesloten Het standpunt der Internationale Federa tie tegenover een algemeene werkstaking in het transportbedrijf. Het Internatinoaal Congres spreke de wenschelij'kkeidi uit, ten opzichte van het voeren van een agitatie in. allo landen ter verkrijging van een geregcldcn arbeidsduur van ten hoogste 8 achtereenvolgende uren. Door het Internationaal Secretariaat wor de aangelegd eene statistiek van loon en arbeidsduur der transportarbeiders, aange sloten bij de Internationale Federatie, waar bij de aangesloten organisaties zich. de ver plichting opleggen, elk kwartaal de vereisch- te inlichtingen le doen toekomen aan den internationalen secretaris. Welke maatregelen zijn er te nemen tegen het invoeren van die machines in Nederland en in andere landen, welke direct de haven arbeiders hun arbeid uit de hand nemen. De Internationale Federatie van Trans portarbeiders ijvert voor de afschaffing van het niilitairisme. aDo 45e algemeene vergadering der Maatschappij ter bevordering der Veeartse nijkunde, wordt Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Septemljer e.k. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden. In de eerste vergadering, die 's avonds te 7 uur aanvangt, komen behalve de gewone huishouidelijjke zaken aan de orde een voor stel der afdeeling Noord-Holland, luidende „Het hoofdbestuur dringe er bij de Regcc- ring op aan, met maximaal tarief voor do entingen tegen vlekziekte met serum en cul tuur uit de Rijksserum-inrichting te Rot terdam, bedoeld in de aanschrijving van den direoteur-generaal van Landbouw, d.d. 20 Februari 1904, te doeu vervallen, en de ta riefsbepaling over te laten aan de veeartsen in overleg anét de veehouders." Verder wordt behandeld een voorstel van het hoofdbestuur om f 100 uit het saldo beschikbaar te stellen voor vertegenwoordi ging op het in 1905 in Budapesth te hou den veeartsenij kundig congres. Do lieer H. M. Kroon zal inleiden de be spreking over „De kennis van melk en melk hygiëne worde als leervak aan 's Rijks Vee artsenijschool ingevoerd." Op den tweeden dag komen aan de orde: „Het onderzoek op coinagedoor J. J. Wes ter; „Nadere onderzoekingen over tubercu lose", door dr. D. A. de Jong; „Over amy- loïde leverdegeneratie bij 't paard", mede- deeling van dr. H. Markus; „Over een jiieu- we groep van iufectieuse zenuwziekten bij de herbivoren, door M. H. J. P. Thomassen. In den namiddag zal in het laboratorium van prof. dr. W. M. Julius, door prof. dr. J. H. Uallée worden gesproken oiver „Boe renwoningen in Nederland," welke voor drachten hij met lichtbeelden zal toelichten. Do landbouw en do Ongeval lenwet. Door het Centraal-Bestuur van het „Algemeen Nederlandseh YY'erkliedou- Veioond is aan den minister van biuuen- laudscho zaken het volgend adres gericht: dat nu de Ongevallenwet 1901 met 1 Fe bruari 1903 volledig is in werking getreden, terwijl de adi.-inistratieve bepalingen der wet niet 1 Juni 1901 in werking werden gesteld, do omvangrijke werkzaamheid, verbonden aan de voiledigo invoering der wet, achter den rug is; dat (lo voornaamste reden, bij do openbare behandeling van het ontwerp-Ongcvallenwet aangevoerd voor het uiet-opnenicn van den landbouw onder de bedrijven op welke de Ongevallenwet van toepassing is, daarmede is vervallen; dat de bedrijven van landbouw, veehoude- rij„ tuinbouw en boschbouw, ook al wordt daarbij, geen krachtwerktuig gebruikt, tot velo ongelukken aanleiding geven, terwijl liet goen betoog behoeft, dat het gebruik maken van eenig krachtwerktuig bijj deze be drijven do kansen oi> ongelukken aanzienlijk verhoogt dat liet adresseerend bestuur het daarom in hoogo mate wenschelijk acht dat thans zoo spoedig mogelijk do verzekeringsplicht tegen bedrijfsongevallen worde uitgebreid tot land bouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, hetzij onder afzonderlijke regeling, hetzij ou der de bepalingen der Ongevallenwet 1901, behoudens enkele afwijkingen in verband met liet, oog op don bijzon deren aard dier takken va n bedri jf dat niet alleen deze verzokoringspJicht noodzakelijk wordt geacht voor do arbeiders in genoemde bedrijven, maar ook op de in menig opzicht in even mocielijko levensom standigheden verkeerend© kleine landbouwers wordo loegepast, die zijn bedrijf de rlaats inneemt van eenen arbeider en bij ontsten tenis zich moeten laten vervangen door een ander. Redenen waarom het voornoemd bestuur Uw: i- Excellentie verzoekt het daarheen to leiden, dat een voordracht van wet betref fende verplichte verzekering tegen ongeval len ia landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw spoedig bij do Tweede Kamer der Skaten-Generaal worde ingediond. Z u i d-A frikaanseh muse um. Aan liet Zuid-Afrikaanscho museum le Dor drecht zijn afgestaan do verschillende rid derorden, aan president Kroger geschon ken, en de vier sjerpen, welke 1>". do aan vaarding van zijn ambt, na. elke verkiezing het hoofd der republiek! werd overhandigd. De directeur-generaal der posterijen cn telegraphic maakt bekend, als vervolg op de aankondiging in de Nederlandsche Staats courant van 14 Mei 1904, no. 112, betref fende de verzending van correspondentie van en voor krijgsgevangenen in Japan, dat thans ook in het verkeer tussdhen Neder land, en Rusland allo per brieven en pakket- post uit te wisselen zendingen, afkomstig van cn bestemd voor de bureau's van inlich tingen nopens de krijgsgevangenen en van en voor krijgsgevangenen vrij alle porten en rechten worden uitgewisseld, mits voorzien van een der volgende, hetzij met de hand, hetzij door middel van een stempel aange brachte opschriften„Correspoudance des prisonniers de guerre", „Service des prison- niers do querre", „Aux soins du bureau de renseignements sur las prisonniers de guer re" voorts dat brieven enz., afkomstig van cn oestemd voor krijgsgevangenen in Rus land zijn onderworpen aan de militaire een suur. De Staatscourant no. 183 bevat een kon. besluit tot aanwijzing van de perocelen, die voor den aanleg van een spoorweg van Egmond aan Zee over Alkmaar naa,r Ber gen moeten onteigend worden ten algemeo nen nutte. Spoorwegpolitie k. Amster damGroningen via Enkhuizen. De heer O. K. O. deelde onlangs mede, dat hem en velen andere reizigers, op weg van Amster dam naar Groningen via EnkhuizenSta voren de minder aangename mededecling te Leeuwarden trof, dat de trein voor Gronin gen juist weg en de aansluiting derhalve ge mist. was, terwijl bij liet prachtige zomerwe der op zee oogenschijnlijk geen enkele reden aanwezig was, die liet missen der aangewe zen aansluiting billijkte. Do heer O. plaatste te Leeuwarden dade lijk een klacht in het daarvoor bestemde boek en karakteristiek is zéker het ant woord, dat hij naar aanleiding van die klacht kreeg van de II. IJ. S. M. Dit ant woord luidde „De Raad van administratie, gelezen de klacht op 17 d. te Leeuwarden ingeschreven, heeft de eer u mede to deelen, dat ook bij betreurt dat het trots herhaalde pogingen dezerzijds niet is mogen gelukken, de mede werking der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te verkrijgen voor het verzekeren der door u bedoelde correspon dentie." Va n het dak der Wester-Sui- kerraffi nader ij te Amsterdam woei de vorige weck de vlag naar aanleiding van het feit, dat sedert de in-werking-treding va ndo Brussclsche Suiker-conventie de eerste lading koloniale suiker in de fabriek verwerkt werd'. Spoedig zal men dan hier te lande voor heter do echte rietsuiker kunnen krij gen. Do gebeurtenis is daarom interessant, wijl dit alleen te danken is aan de omstandig heid, dat er geen gevolg gegeven is aan de zoo algemeen gewenschte surtaxe. Ware dit wel 't geval geweest, dan zou het onmogelijk geweest zijn, koloniaal-suiker voor binnen- iandsch verbruik te verwerken, daar in het slot-protokol van de conventie dc bepaling opgenomen is, dat- do suikersoortcn van de Nederlandsche koloniën op dezelfde voor waarden in Nederland zullen worden inge voerd als die van de contracteerende landen Indien het heffen van een surtaxe hier to lande was aangenomen, dan moest deze ook op de koloniaal-suiker gelegd worden, 't Is daarom verblijdend, dat de minister van financiën aan den drang tor. het heffen van een surtaxe weerstand heeft weten te bie den. Of do commissiehuizen wel hun be lang zouden inzien, om de raffinaderijen her aanvoeron van koloniaal-suiker .mogelijk te maken, was natuurlijk niet bekend. Even wel zijn do heeren A. F. Fraser en Co. en Gcbr. Jacobson, beiden te Rotterdam, de eersten geweest, die den stap durfden wagen. Voor eigen rekening importeerden zij de eerste lading, die in Mei door de directie der Wester" gekocht en nu voor het eerst verwerkt werd. Of het gebruik van koloniaal-suiker zich hier te lande zal uitbreiden, hangt af van de resultaten, die in do „Wester" met de verwerking verkregen wordt, cn van de vraag, of liet- Nederlandsche publiek de meerdere waarde van de koloniale basterds cu stroopen zal willen betalen. (II. Ct.) Het in verschillende bladen opgenomen bericht, dat eenige Vettloosche heeren op den Pietersberg bij Maastricht villa's zouden bouwen en dat eene tandradbaan op dien borg zou worden aangelegd, wordt aan nel, N. v. d. D. uit Vonloo stellig tegengespro ken. liet blijkt, dal er alleen sprake is van een plan om een uilz:chtstoreu aldaar te plaatsen. Zondagswerk. Door de algemee ne aannemers van de trambaan Amsterdam- Zandvoort, dc heeren White en Co., is bij do burgemeesters der betrokken gemeenten aangevraagd, zoo noodig ook des Zondags to mogen doen werken. De vereeniging tot bescher ming va n den trekhond in Nederland heeft een concours uitgeschreven op 10 dezer op het buitenverblijf Sohcybeek, te Beverwijk, Castricum, Assendelft, enz. Een reddingsboei. Men meldt uit IJmuiden aan de N. R. Crt. Hedenmorgen arriveerde hier do visch- kotier 1'uck IJ M. 20, welke achter zich aan een groote ijzeren boei sleepte. Naderbij ge komen, werd er een soort schoorsteen op den boei zichtbaar en ten slotte bleek het dat er menschen in zaten. Toon de<ze mensclien door een soort mangat heen boven op do boei gekomen waren, merkten wij drie personen ophet warenSvcn Elvestad, redacteur van het dagblad Orebladet-, P. Ludvigsen, redacteur van het dagblad Kreten, James Ja cobson. stuurman van het Noorscho stoom schip Ragnar, allen uit Christiania herkom stig. Met liet Noorsche stoomschip Ragnar waren zij van Christiania naar Qucensbou- rough op wog en hadden do boei aan boord om er een proef nico te nomen, 't Is namelijk een soort reddi ngsapparaat waarin eon 16-tal personen zich kunnen opsluiten wanneer een schip zinkt of strandt cn waarin zijl kunnen blijven tot do boei door do branding heen geland is of door oen schip wordt oj gepikt. In de boei zijn allerlei arrangementen. Ook is er een schroef, ter voortbeweging aanwezig. Donderdag jl. terwijl de Ragnar full speed stoomde, had men de boei mot inhoud in de Noordzee geworpen. Men had gehoopt op do Hollandscli© kust te zullen stranden doch do wind deed do boei van de kust afdrij ven. Gisterenavond is de boei door de op varenden van den vischkotter gezien en naar hier op sleep gebracht, 't Is een zeer inte ressante proetnoming. 't Ding komt, ons voor zeer praciisch te zijn; op allerlei omstan digheden is gerekend. De boei wordt naar Amsterdam gesleept en daar voor Belangstel lenden ter bezichtiging gesteld. Een geneesmiddel tegen zee ziekte. Dr. C. L. van der Burg schrijft in „De Ind. Mercuur" Ei* is een geheel e reeks van medicijnen te noemen, die tegen zeeziekte aanbevolen zijn, maar eigenlijk voldoet er tot nu toe geen enkel. Het blijft nog altijd een moeilijke taak een goed geneesmiddel te vinden, om dat de werkelijke oorzaak der zeeziekte niet met volkomen zekerheid bekend is. De meeste waarschijnlijkheid heeft do beschou wing, dat, voornamelijk hersenanaemie (dat is vermindering van de hoeveelheid bloed in de hersens) aanleiding geeft tot de hoogst onaangename verschijnselenmaar zonder twijfel wordt liet herhaalde braken tevens een oorzaak tot stoornis in de functie der maag. Zonder ons te dezer plaatse te verdiepen in de eisclicn. waaraan een geneesmiddel zal moeten voldoen, wanneer de bovenbedoelde thoorie juist is, wensclien wij alleen te wijk zen op de goede resultaten, die dr. K. Kocp- kc, scheepsarts bij den Noordduitschen Lloyd, heeft, gekregen door het gebruik van „validol". Dat is een stof, die door de be- kendo kininefabrikantcn Zimmer en Co. te Frankfort a/M. vóór ongeveer acht jaren in den handel is gebracht- cn waarover, als over al zulke nieuwe middelen, al heel wat is geschreven. In bet algemeen ben ik eenigszins scep tisch tegenover die nieuwe middelen en voor al tegenover die, welke zoo ongeveer als uni verseel imiddel worden aanbevolen. „Vali dol" heeft zulk een periode gedeeltelijk door gemaakt-, maar de aanwijzingen voor het ge bruik zijn venninderd, zooals dat meestal het geval is. Nu heeft evenwel genoemde dr. Koepke in de laatste drie jaren regelmatig validol tegen zeeziekte in eenige honderden geval len toegediend, op aanbeveling van prof. Scognamiglio, die er een specifiek middel tegen die aandoening in zag. Volgens Koep ke s ondervinding is die uitspraak te sterk en mag men alleen zeggen, dat de gunstige werking slechts zelden uitblijft. Waarschijn lijk bestaan er uit het oogpunt der oorzaken- leer twee vormen van zeeziekte, waarvan de eene de meest gewone is. Bij dien vorm helpt validol, bij den anderen, die slechts zeldeu gezien wordt, laat het in den steek, maar doet geen kwaad. Wat mij vooral vertrouwen inboezemt, is de mededeeling van Koepke, dat de toedie ning van validol op zichzelf alleen helpt in zeer lichte govallen van zeeziekte, maar dat in de meer ernstige gevallen nog andere maatregelen noodig zijn. Volgens hem moeten bij het begin der aandoening, dus als er hoofdpijp, een onaan gename smaak, vermeerderde speekselafschei ding, duizeligheid enz. bestaan. 10 tot 15 druppels validol op een stukje suiker wor den toegediend, waarna de zieke een half uur gaat liggen. Dan drinkt hij een glas wijn en eet. een beschuit. Meestal gevoelt de zieke zich, na een uur, goed en heeft eet lust. Mocht de beginnende aanval zich her halen, dan handelt men nog eens op dezelfde manier. Bij heviger aanvallen is bixlrust noodig en moet de suiker met validol langzaam worden gekauwd. Daar sommige zieken een tegen zin voor de suiker hebben, probeerde K. allerhande ander© stoffen om liet genees middel te geven, maar hij vond altijd sui ker het bost. Wordt dc suiker uitgebraakt, dan geeft men dezelfde hoeveelheid nog eens, waarna die meestal binnen blijft. Een half uur later wordt een mengsel van twee eierdooiers met sherry cn ijs theelepelsgewijs toegediend. Dat wordt eenige malen in den loop van den dag herhaald. Meestal worden den volgenden dag andere lichte spijzen ver dragen maar liet gebeurt ook wel, dat ge durende eenige dagen of weken niets anders goed bekomt dan hot- genoemd© mengsel. Wanneer dat niet kan genomen worden, moet men het vervangen door een dunne brij van liavcrmout, na de validol te geven. Koepke keilt een groot aantal reizigers, die zich geregeld van validol voor oen zee reis voorzien. Het kalme verhaal, zonder eenige reclame, geeft, aanleiding om vertrou wen te stellen in de wetenschappelijk toe gelichte mededeeling. Daarom meen ik, dat het nut kan hebben, cr dc aandacht op te vestigen. Bon merkwaardigheid van dezen merk waardige n zomer willen wo aan de vergetelheid ontrukken, zegt do Zutph. Ct.het bijna geheel af wezig zijn van wespen. Blijkbaar hebben dc vele redens vxu 1903 de broze nesten vroeg vernietigd en zijn er daardoor maar weinig wijfjes den winter overgebleven. Ter wijl je anders in den nazomer niet buiten

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3