KOLONIËN. BINNENLAND. - tijdige handelsvaartuigen zou bevrijden van de verplichting om zich te onderwerpen aan liet onderzoek door Russische kruisers en bovendien moet bepalen wat ah oorlogs- cont rabcinde is te beschouwen. Al blijft er verschil van meening mogelijk over de mate van de voordooien, die de ge- vechton van 25 tot 28 Juli voor Port Ar thur don Japanners hebben opgeleverd te genover de groot© verliezen, die zij daar heb ben geleden, dat zij voordooien hebben be haald is niet meer twijfelachtig. Wel spreekt generaal Stoesael, de commandant van Port Arthur, van een mislukten aanval, en ook in Chineezen-lierichten leent men hetzelfde. Daarentegen gewagen andere berichten van de verovering van den Wolfsberg, ten noor den van Port Arthur gelegen, die vroeger, voordat er van de verovering sprake was. is genoemd een der belangrijkste stellingen vóór het rayon der vestingwerken. Ook in de Nowi Kraj. het te Port. Arthur verschij nende blad, waarvan te Tsjifoe eenige num mer» ontvangen zijn, wordt van de verove ring van den Wolfsberg gesproken Het blad schrijft: Nadat den 26en Juli do aanval met een bombardement der Russische stellingen be gonnen was, werd van het aanbreken van den volgenden ochtend af een allerhevigst artillerie gevecht geleverd. Het vuur der Ja panners was zoo sterk, dat de marino-batterijv met hare kanontien van 32 can., welke on der bevel staAt van prins Tosjodsi en kapi tein Skrydlow, een tijd lang tot zwijgen werd gebracht. In den loop van den dag begonnen de Japanners hoe langer hoe juister te schie ten. Het Russische voetvolk, in de loopgra ven schuilende, kon tijdens dit titanische tweegevecht niets uitrichten, maar had wei nig te lijdende artillerie daarentegen des te meer. Plotseling weerklonk geweervuur en het bleek dat do Japanners tot een stormloop overgingen. De Japansohc artillerie vermin derde haar vuur, het Russische geschut speelde nog heviger, terwijl uit de Russische loopgraven bet eene salvo na het andere werd afgegeven. Het lood scheerde de Japan - sche gelederen weg, terwijl onophoudelijk de granaten aan alle kanten tussehen de aan vallers ontploften. Op eens maakten dezen haJt en gingen terug. De Russen barstten in gejuich uit, maar op datzelfdo oogenblik zond generaal Stoessel een boodscliap naar Kondratsjenko, dat deze aanval der Japan ners slechts een schijnaanval was, en dat de geheels beweging gericht was tegen den Wolfsberg. Deze werd ten 9lotte door hen veroverd. De correspondent van het ..Berl. Tage- blatt'' in liet Russische hoofdkwartier te Liaojang seint vandaar onder dagteekening van Zondag „De wstelijke Russische troopcnafdeeling heeft ten noorden van Haitsjeug zware go- vechten te leveren. Er zijn hier veel gewonde soldaten. „Het gerucht gaat dat Koe rok uit Noord oostelijke richting Moekden bedreigt. „Gisteren waren stadhouder Alexejew en generaal Koeropatkin te Liaojang.'' Het wordt steeds waarschijnlijker, dat ge neraal Koeropatkin in dezen omtrek ten laatste slag zal leveren, ten einde niet ge noodzaakt te zijn de groote voorraden te Liaojang te moeten prijsgeven of vernieti gen De „Matin'' vernoemt uit Petersburg, dat aan generaal Koeropatkin bevel gegeven is zijn terugtocht te staken en tot don aanval over te gaan. Hoe vlugger deze aanval geschiedt des te voordeel iger is het den Rus sen. Nog is hun do weg voor den aftocht niet afgesneden. Maar wie zal zeggen hoe spoedig dit wel zal geschied zijn Dan zou liet leger van Koeropatkin ernstig worden bedreigd met vernietiging. Te Tokio gelooft men, dat Koeropatkin gedwongen zal worden om bij Liaojang slag te leveren. Heeft de Russische opperbevel hebber misschien aan prestige verloren door zijn voortdurend terugtrekken cn het prijs geven van een groot gebied, men bewondert hem te Tokio niet minder om de wijze waar op hij zich tot dusver uit zijne moeilijke po sitie beeft weten te redden. Er bestaat verschil van meening over de '*ggi"g van den Wolfsheuvel, de door de Japanners veroverde stelling, die in de laat ste gevechten om Port Arthur vee'vuldig is genoemd. Eene hoogte van dien naam maakt deel uit van de verdedigingswerken in het noordoosten. De Teinps meent echter, dat het niet die hoogte is, waarvan thans sprake is volgens dit blad is het de Wit.e Wolfs heuvel, dicht bij het Tijger-schiereiland gele-' gen, die in 't bezit van do Japartners geko men is. iTartii trekkende van de door den slag van Ta-ho verschafte afleiding, hebben de Japanners troepen aan land gezet bij takiatwen en zich van den Witten Wolfs heuvel meester gemaakt. Daardoor hebben zij in 't zuiden van Port Arthur het begin gekregen van oen© insluitingslijn, die zij zul len trachten noordwaarts uit te breiden, ten zij do belegerden hun die weer mochten ont nemen. Volgens een© dépeche van den bijzonderen correspondent van do Regeeringsbode te Pe tersburg was het reeds den 31en Juli bekend, dat or vijf locomotieven en een zoo groot mo gelijk getal goederenwagens naar Haitsjeng ontboden waren. Dit bewees, dat Haitsjeng opgegeven was. Den len Augustus begon de aftocht. Ami ulancewagen» waren niet voor banden do gewonden, die nog auijd aan kwamen uit de colonnes Snasoclit&ch en Mist- sjonk© moeeten daarom in goederenwagens op draagbaren geborgen worden. Deze trein kwam om 7 uur 's avonds t« Liaojang aan. T© Ausjantajau werden gewichtige dien sten bewezen Joor d© sanitaire colonnes van de zemstwos van Kostroma en Jaroslaw. Een bod© uit Nioetsjwang heeft te Tient sin bericht gebracht, dat de Fransche consu- laire agent, te Nioetsjwang verleden Woe us dagavond door de Japanners in do gevange nis geworpen is. Hij had van de Japanners dc vrijlating van twee condor roden gevangen genomen personen, die onder Fmnscnê be scherming* stonden. verlangd; toen Je Japan- solio pveiroïd wéigerdè hen vrij te laten, ontstond er eene scherpe woordenwisseling, aan hot einde waarvan de gevangaiihouding van de twee gehandhaafd cn ook do coneu laire agent zelf gearresteerd werd. Deze liet onverwijld den Amerikaanschen consul waar schuwen, die een bode zond aan deu Fran- schen consul te Tientsin. Eene nota van Havas meldt, dat het Fran sche ministerie van buiteniancfeche zaken nog geen bevestiging ontvangen heeft van deze arrestatie, maar liet bericht voor juist houdt. Do agent werd benoemd eenige dagen vóór de bezetting van Nioetsjwang door de Japan ners. Japan maakte bezwaar tegen de rechtmatigheid van de benoeming. Nadat echter verklaringen tussehen de gezanten van Frankrijk en Japan gewisseld waren, werd van Japansche zijde erkend, dat Frank rijk volledig recht tot de l.noeming had; hij seinde in dien zin aan zijne regeering. Volgens de inlichtingen, die dc correspon dent van de Vossische Ztg. te Parijs heeft in gewonnen, heeft dit meiden1, volstrekt geen beteekenis Toon de Russen Nioetsjwang ont ruimden, wilden zij de Russisch-Chineesche bank onder Fransche besoherming plaatsen zij vonden echter in de geheo'c stad geen an deren Fratischman dan een jongen bankklerk aan dezen vertrouwden zij de bank toe. De binnentrekkende Japanners weigerden den jongen man in eenige officieele positie te er kennen, en zij namen hem gevangen, toen hij in een geschil van de Japat.. .ts met twee christelijke Chineeeen voor dezen eenigszins levendig opkwam in naam van het Fransche protectoraat over dc katholieken in China, Allerlei v De algemeeno lock-out der arbeiders in de bouwvakken, behoorendo tot de ver- eenigingen, wier leden onlangs zijn aange wezen om 't werk te staken, is gisteren te New-York begonnen. Tussehen de 50 en 100 duizend man zijn daardoor zonder werk. vTo Zaragoza is een algemeene werk staking uitgebroken. Alle winkels zijn ge sloten, de soldaten en gendarmes patrouillee ren door de straten. Eenige rustverstoorders zijn reeds in hechtenis genomen. Te Weenen staken 1000 sjouwers, vDe Vorstin van Monaco is te Parijs, waar «ij sinds een paar weken vertoeft, door inbrekers bestolen voor een waande van f 40,000 aan kostbaarheden. Onder het gestolen© is ook de bruidsdia- deem der Vorstin, welke op f 25,000 wordt geschat, en voorts een bedrag van f 750 aan goud, verscheidene broches, enz. vEr gebeuren verschrikkelijk veel on gelukken in de Oostenrijksche bergen dit jaar. Van de z.g. Ladder bij Ructte in Tirol zijn twee employés van een ijzergieterij te Dorbin bij het plukken van edelweiss naar beneden gevallen. Zij overleden kort nadat zijl waren gevon den. Van de SonnjoCh nabij A die usee is een metselaar bij dezelfde bezigheid neergesla gen en eveneens overleden, kort nadat hij met gebroken arm en borst was opgetild. Den dag te voren was een jongen op de zelfde plek neergevallen en zwaar gewond. Te Salzburg is de kleermakersleerling Jo- hann Goll bij het zoeken van ©delweisz ge vallen hij kwam met een beenbreuk vrij. vTe Parijs zijn tien gevallen van zon nesteek met doodelijken afloop voorgeko men. Een on weder heeft slechts eenige oogen blik ken van afkoeling gebracht. De hitte in Duitsoh-Silozië is verschrikke lijk, meer en meer kcxmt er watergebrek en de droogte brengt groote schade met zich. Eiken dag komen er hevige boschbranden voor. Ook in Oostenrijk-Hongarije is de droogte verschrikkelijk. Het gebrek aan water is zóó sterk, dat de bewoners niet alleen van liet platte land. maar ook van die steden met waterleiding, op rantsoen gesteld worden. De prijzen der levenemiddelen stijgen voortdurend. In Bohemen veroorzaakt de hitte even eens belangrijke schade. De beetworteloogst is mislukt, en de raf finadeur» koesteren een gegronde vrees, dat zij niet zullen kunnen voldoen aan de aan vragen oni suiker. Ook de aardappelenoogst is mislukt. De prijzen van boter, eieren en melk ne men verontrustende verhoudingen aan. vDe kinderen, die Wj den groote n brand te Ilsfeld werden vermist, zijn bij bloedverwanten teruggevonden. Uit Heilbron is een ex tramtrein met kle dingstukken naar de plaats des onheils ge zonden. De Koning van Wür tem berg bracht Za terdag een bezoek aan het verwoeste Ilsfeld. De brand moet veroorzaakt zijn door ©en omvallende spirituslamp. vOmtrent het spoorwegongeluk bij Pueblo, ui Colorado, worden de volgende bij- zonderheden gemeldEen schrikkelijke wolkbreuk had de pijlers van de brug on- derspoeld. De machinisten konden wegens den giet regen en de duisternis niets onder scheiden Nadat de locomotief de brug bijna over was gereden, plofte zij in de diepte, het rook-, restauratie- en post rijtuig medesleu rende. Er ging zoon hevige stroom dat de zware rijtuigen werden voort gespoeld. Br wa ren 125 menschen in den trein, de meesten in die rijtuigen. Twee slanprijtuigen bleven op de brug staan, maar ook van de men schen daarin werden er een paar zwaar ge wond. Op een hulptrein uit Pueblo volgde oen tweede met wagons vol doodkisten. Vijf cn twintig menschen zijn gered. Vijftig lijken vond men in den modder, zoowat li KM. van de plaats van het ongeluk. De ijzeren kast in het post rijtuig was opengebroken en ge plunderd. Vele lijken zijn waarschijnlijk voor altijd onder het drijfzand verdwenen. De trein stond bekend als de „wereldtentoonstel lingsvlieger." OOST-INDIË. Solor-eilanden. —r De correspondent- der N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren „Bij een tuchtiging van de kampong Moeda op Adonara is de luitenant ter zee Van der Borg gesneuveld. Resident- Heckler, die ernstig verzet ver wacht, heeft de Mataram naar Makassar gezonden om instructie». Het Hinga-complex is sedert tien jaren oproerig.' Het blad teekent hierbij aan Het eiland Adonara ligt ten oosten van straat Flores, cn behoort bij de onderaf dee- 'ng Solor van de af dee ling Lar&tttoeka der residentie Timor. Het is daar reeds vroeger herhaaldelijk onrustig geweest. De Encyclopaedic van Ned. Indie vermeldt, dat in Mc. 1888 zich een deel der bevolking van dc op hetzelfde eiland gelegen kampong Lamahala vestig de in het gebied van Adonara Niet alleen wilden de nieuw aangekomenen n;ev voldoen aan de door Adonara gestelde voorwaarden, maar in vereeniging niet de strandkampongs van Solor, Lamakcra en Menanga, gingen zij zelfs tot- moord en plundering over, zoo- dat de posthouder van Solor (ter standplaats Trong op Adonara) genoodzaakt was zijn gezin te Larantoeka in veiligheid te bren gen. In September gelastte de Indische re- geering daarom een tuchtiging, welke in November door de oorlogsbodems Ronkoclcn en Prins Hendrik der Nederlanden volgde. Zooals men zich zal herinneren is voor eenige maanden verzet uitgebroken op het eiland Flores en werd dit door eene marino- landingsdivisie. gesteund door gewapende politiedienaren, den kop ingedrukt. Blijkbaar heeft de resident Heckler met- de landingsdivisie van de Mataram een tuchtiging tegen het meergenoemde eiland ondernomen en is daarbij gesneuveld de luitenant ter zee 2de klasse L van der Borg. Aangezien de resident van Timor in zijn gewest- slechts beschikt over een detache ment van 54 man onder een luitenant (ge legerd in het fort Concordia te Koepang) en een detachement gewapende politiediena ren, is het niet- te verwonderen dat die be stuursman, nu hij ernstig verzet verwacht, naar Makassar zond om in structies, lees ondersteuning. Van daaruit zal dan ook wel spoedig een detachement van het gar nizoensbataljon van Celebes, Menado en Timor ter hulp worden gezonden Gelet op het gehalte van onze vijanden zal daarvan wel geen voor ons bloeaige expeditie uit- voortkomen-. De juiste ligging van de kampong Moeda is niet te vinden, terwijl ook niet duidelijk is wat met liet Hinga complex bedoeld wordt. Het- klinkt wel vreemd, dat terwijl sedert 10 jaar daar een oproerige geest heerscht, daar tegen nimmer met kracht is opgetreden. Nog worde aangeteekend, dat de Mata ram is een flottieljevaartuig van de Indische militaire marine, dat een bemanning van ongeveer 33 Europeanen en 70 inlanders telt en 10 stukken geschut voert." WEST-IN Dl Het schijnt wel, schrijft „Onze West", dat de goudindustrie weder een nieuwe phase is ingetreden. Was tot voor kort al ler hoop gevestigd op de groote maatschap pijen, die door machinale ontginning tot grooter grondverzet in staat zouden zijn en derhalve volgens' rekening van Bartjes ruimer winsten zouden behalen, thans, na het fiasco .van de mééste dezer maat schappijen, treedt opnieuiw de primitieve wijze van ontginning op den voorgrond. Langzaam, heel langzaam sdhijnt men dc gevolgen van de debacle in de goudindustrie te boven te komen. Na de staking der werk zaamheden eenige jaren geleden, lagen de terreinen der meeste groote Goud-maat- sohappijen geruimen tijd braak. Voor het meerendeel dier ondernemingen was het on doenlijk het kapitaal te vinden, <mi opnieuw op krachtige wijze de exploitatie aan te vatten, zoodat op verschillende plaatsen de kosbbaarste maohineriën aan een langzame, maar zekere vernietiging moesten worden prijsgegeven. Thans zijn de meeste dezer places in zoo genaamde onderhuur uitgegeven. Dat be- teekent dat deelen -van het terrein in ge bruik worden afgestaan aan kleine ontgin- nens (meest. Creolen) die voor eigen rekening mogen exploiteeren, doch een deel (gewoon lijk 10 a 15 percent) van de bruto opbrengst aan goud. aan de concessiehouders afstaan. Het resultaat is verrassend. Op de meest primitieve wijze bewerkt, le veren de terreinen een niet onaanzienlijke hoeveelheid goud op, waardoor tal van kleine ontgmuers tot welvaart komen en ook de eigenaars der concessies door hun aandeel in de bruto opbrengst een niet on beduidende bate ontvangen. De goudaan voer over de afgeloopen maand was zeker niet onbevredigend en het is te voorzien, dat in deze richting spal worden voortgegaan. De Staatscourant van Woensdag 10 Augustus -bevat de volgende Koninklijke be sluiten, benoemd tot adjuncticommies bij het de partement van justitie J. A. Willinge, thans tijdelijk belast met de functiën van le klerk bij dat departement; op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst de U-I hoofdambtenaar J. Berman, oud-hoofdinspecteur, chef van den post- en telegraafdienst m Ned.-ludië, laatstelijk met verlof. H. K. H. de Erfprinses von Wied zal Vrijdagen Zaterdag a.s. op Het- Loo door brengen. Dc komst van hertogin Marie An toinette van Mecklenburg op Het Loo is voorloopig uitgesteld. Koninklijk bezoekaan Noord-Braband. Eh? „Helmondschc Ct schrijft; Zoo langzamerhand lekt er dan toch wat meer uit betreffende het Koninklijk bezcek en de regeling der feestelijkheden. Betreffende de versieringen is alles zoo wat bij 't oude gebleven «i is er maar weinig bij wat voor publiciteit geschikt is. Wat den tocht betreft door Helmond, ver nemen wij uit zeer goede bron, dat liet vol gende plan in grooto lijnon omschreven) js vastgesteld. Zoodra dc Koninklijke trein op de spoor brug komt. zullen er saluutschot© worden gelost. 0)> het perron zullen de I oninklijke gak ten door burgemeester en wethouders wor den verwelkomd, er zullen door couigc dames bouquet ten worden aangeboden. Daarna zal men zich naar de hof rij tui gen begeven. De weg daarheen zal met- bloemen worden be strooid. Op 't Stationsplein wordt een bouquet aangeboden dooi' eene aldaar wonend-- jonge juffrouw em wordt eene ovatie gebracht door een koor van meer dan 100 mannenstem men. Alsdan zal worden uitgevoerd een door deu heer Tychon speciaal daarvoor gecom poneerd nummer „Domino. Salvam fac Re- ginam nostram" met begeleiding van koper instrumenten. Daarna zullen de vereeuigde muziekge zelschappon van Helmond en omstreken het Wilhelmus uitvoeren. Verder gaaf de tocht over den Heuvel naar dc Wal, waar eene ovatie zal worden gebracht door het vrou welijk personeel der Nederl. Cacaofabriek in werkcostuum. Dtaii komt de beurt aan dc kinderen der openbare en broederschool, die eene ovatie zullen brongen en bouquetten aanbieden. Daarachter zullen .orde»' opgesteld de verschillende deelnemende gezelschappen tot. aan de fabriek van Prinzen - Gla-bbeek, waar op oen draai van den weg wederom eene ovatie zal worder. gebracht door het- rcrsr.ilcol (mannelijk en vrouwelijk der firma. Op de markt zullen de weesjes oti leer lingen der meisjesschool tegenover het Liefdehuis hun opwachting maken. Vandaar gaat het naar 't stadhuis, waar H. M. eon bouquet zal worden aangeboden door een Helmondsch© jonge dame. Binnen worden de leden van den gemeen teraad voorgesteld aan H. M. en wordt weer door een jonge dame een geschenk (me daille) aangeboden. Vervolgens gaat de tocht door dc- Vee straat, waar wegens d© smalte van den weg geen oponthoud zal zijin. Aan de kanaal- brug zal wede.r een ruiker worden aange boden. Vandaar gaat de weg door de Wil- helminalaan, waar door d? boerinnen van die buurt eene ovatie zal worden gebracht- Er zullen daar ook een groote partij (men spreekt van 2000) postduiven worden opge laten. Dan. gaat het door Eikendreef, Kanaal dijk, langs de Kooi. Ned. Mach. Fabriek, waar eveneens een ovatie wordt gebracht door de werklieden dier fabriek. Vervolgens gaat het zonder oponthoud naar de openbare lagere school het ten toonstellingsgebouw waar door H. M. de tentoonstelling zal worden geopend. Daarna naar het station tot vertrok. Hier zal weer door de vereenigdc koren van Helmond een lied worden uitgevoerd, nl. „Vlaggelied" van Verhulst. Vrijdag vertoefde te Helmond Z. E. de Commissaris der Koningin om een en ander te bespreken. Naar men verneemt, hebben de voor drachten tot toekenning van onderscheidin gen en belooningen, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, de departementen van algemeen bestuur ver laten. H. M. volgt de gewoonte van de Ko ningin- ceder, die de voordrachten cenigen tijd van te voren wemschte te ontvangen. De Staatscourant No. 18 bevat .e wet. van 18 Juli, houdende toekenning van de hoedanigheid van wettig betaalmiddel aan de biljetten der Nederlandsche Bank. Die minister van Financiën maakt be kend, dab op 6 Augustus 11. biji de betaal meesters in kas was f 2.274.069.07 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge artikel 11 bis van haar oc trooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f ll.697.369.74j. Maandag heeft gouverneur-generaal Van Heutsz, vergezeld van den heer Vor- sterman van Oijen, een bezoek gebracht aan het stadhuis te Venloo, ten einde in het archief aldaar na te gaan alles, wat betrek king heeft op de famil e Heutsz, welke te Venloo gewoond heeft-. Jhr. Von Fisenne heeft zijne benoe ming tot lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Geueraal aangenomen. In het district Markelo zijn candi- daat gesteld voor een lid van de Prov. Sta ten do heeren G. H. iicilersig, D. Vincent en graaf Scbimmelpomvink van Nijenhuis B. en W. van Amsterdam bieden den gemeenteraad de rekening en administratie ve verantwoording van de inkomsten en uit gaven der gemeente aan over den dienst 1903. UiL een en ander blijkt, dat de reken-'ng sluit met een batig saldo van f 756,053.72 (tegen een batig saldo vail f 433.923.27 over 1902). Curatoren van de universiteit te Am sterdam wenschen dr. A. Smits te benoemen tot lector in de technische scheikunde op een jaarwedde van f 1500. In hun aanbeveling van dit voorstel zeggen B en Yv. o. het volgende: „Sedert al eenige jaren verricht dr. A. Smits, als le-scheikuudige aan de gemeente gasfabrieken, wetenschappelijke onderzoekin gen voor de gasfabrieken in het scheikundig laboratorium der universiteit, waartoe de gelegenheid in het laboratorium der gasfa brieken niet bestaat. T rzelfder tijd gaf dr. Smits, als privaat-docent, les in de technische scheikunde. De behoefte aan regelmatig on derwijs in dit vak wordt in den laa-tsten tijd meer en meer gevoeld. Het aantal studenten in de scheikunde is in de laatste jaren der mate toegenomen, dat slechts een klein deel van hen bij het onderwijs een toekomst vindt en de groote meerderheid de verkregen ken nis aan technische inrichtingen zal moeten toepassen. De hoofdbeginselen der technische scheikunde werden dan ook van steeds groo ter gewicht voor den scheikundige geacht. Dr. A. Smits heeft door zijn werkzaamheid als privaat-docent bewezen dat dit onderwijs aan hem ten volle is toevertrouwd, en tevens, dat hij in stoat is. vraagstukken, die op het gebied der gasbereiding en op andere dtelèn der technische scheikunde liggen, door zelf standig onderzoek nader tot oplossing te jjtfengen Blijkens de Rotterdamsche gemeente- rekening over 1903 waren de ontvangsten ter zake van de fabrieken voor gas en elec- triciteit f 894.926, van de waterleiding f 239.512, van dc telefoon f 173.15*2, van dc handelsinrichtingen op Feyönoord f 105.066, van het Vrij Entréepot f 75.278. De plaatselijke Inkomstenbelasting bracht op f 1 558.581, terwijl f 84.125 nog blijft te verhalende belasting op do honden f 38004. de belasting op de openbare ver makelijkheden f 19.429, het vergunnings recht wegens verkoop van sterk drank in het- klein f 59.695. Do werkelijke ontvangsten van 1903 be droegen ruim 19 mil hoen. De gemeenteraad van Leeuwarden werd gisteren voor de laatste maal gepresi deerd door den naar Arnhem vertrekkende» burgemeester jhr. mr. A. Röell. Na afloop der werkzaamheden hield hij een afscheidsrede, waarin hij de raadsleden en de ambtenaren der gemeente op de meest hartelijke wijze dank toebracht voor den steun, de medewerking en de sympathie, ge durende zes jaren op zoo ondubbelzinnige wi, van hen allen ondervonden. Zijn rede werd beantwoord eerst door het oudste raadslid, den heer A. Dupa-rc, daarna door den oudsten wethouder, den heer J. Troelstra, die beiden den heer Röell op zeer waardeerende wijze hulde brachten voor alles wat hij in de verloopen zes jaren in hot be lang van de gemeente Leeuwarden en haar ingezetenen had verricht. De Raad der gemeente Almelo heeft tot- gemeentoontvanger benoemd den lieer H. J. Re uv cc amp, thans gcmeent-e-ontvain- gcr van Ambt-Al me lo. Uitreiking Willemsorde. Volgens oen op 10 Augustus 1904 in de Staatscourant voorkomend bericht, zal op 31 Augustus c. k. te Haarlem op de groote pa rade, welke ter eero van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin zal worden ge houden, do plechtige uitreiking plaats heb ben van de decoratie van ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde aan den met den rang van majoor geponsionneerden kapitein van het leger in Nederlandsch-Indië G. H. Brack, tot bijwoning waarvan alle te Haar lem aanwezige ridders der Militaire Willems orde worden uitgenoodigd. Voor liet middelbaar onderwijs in Ne derlandsch-Indië wordt gevraagd een doctor in de scheikunde of eeu ander, die bevoegd is om in dat vak onderwijs te geven aan eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cuirsus, bij voorkeur iemand die tevens be voegd is tot- het geven van lessen in de natuurlijke historie of in de wiskunde. Voor nadere bijzonderheden ziet men de Staatscourant No. 186. Bestemd voor den Indischen dienst zijn de onderwijzers J. Sbholte, te Nijmegen A. J. Eijkman, te Oldenzaal, en A. D. Klok, to Amsterdam. Bdj beschikking van den minister van binne-nlandsche zaken is op verzoek eervol ontslagen A. Harte velt, amanuensis aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom. De adspdrant-ingenieur voor het stoom wezen Ch. Hogestad, wordt werkzaam ge steld te Breda, als hoofd van het le district- voor den dienst van het stoomwezen, omvat tende de provinciën Noord-Brabant, Lim burg en Zeeland. Bij beschikking van don minister va-n justitie is benoemd tot 2e klerk in het de partement van justitie mej. M. E. S. A. Abel te 's Gravenhage. De heer R. A. van Sandick, ingenieur vertegenwoordiger van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs ter wereldtentoonstel ling te St. Louis, zal 20 Augustus uaar Amerika scheep gaan. Dr. J. Ariëns Kappers, directeur der R. H. B. S. te Leeuwarden, hoopt 1 Septem ber e. k. zijn 25-jarige loopbaan bij het Midd. Ond. te herdenken, na voor dien reeds tien jaar in andere betrekkingen bij het on derwijs werkzaam te zijn geweest. Dr. Kappers is thans reeds tien ja-ren directeur der genoemde inrichting van on derwijs, terwijl hij zich ook in vele convmis- siën van onderwijs en nijverheid, o. a. laat stelijk als lid der Staatscommissie tot het voorbereiden van maatregelen tegen ver ontreiniging van openbare wateren en in menig ander opzicht voor onderwijs en we tenschap verdienstelijk maakte. Door eommissarisse: van Neder landse h Mettray is aan den heer J. H. Rig- tering, adjunct-directeur aan die inrichting, op zijn verzoek, wegens redenen van ge zondheid tegen November a.s. eervol ont slag verleend uit zijne betrekking, onder dankbetuiging voor bewezen uiensten en toe kenning van eon pensioen van f 800 s js«.rs. Te "s Gravenhage is in den ouderdom van 76 jaar overleden de zeereerw. heer C A. Harderwijk, sedert eea tiental jaren rustend pastoor der oud-katholieken. D overledene was gedurende ruim 42 jaar pastoor, achtereenvolgens bij de oud-katho lieke gemeenten te Culemborg, Utrecht en Gouda, totdat hij wegens vergevorder. leef tijd zijn emeritaat nam en zie te 's Gra venhage vestigde. Het stoffelijk overschot zal Donderdag te 12ure van het sterfhuis Pieterstraat over gebracht worden naar het familiegraf op „Jaffa".te Delft. Internationaal Socialis tisch Congres. Blijkens de agenda voor het- op a.s. Zondag te Amsterdam te openen Internationaal Socialistisch Congres zullen daar o. m. dé volgende onderwerpen in be handeling komen Internationale regelen van de socialisti sche politiek (Socialistische partij van Frankrijk). Internationale solidariteit (Vcreeniging van Duiit-sclic, Oostenrijksche cn Hongaar- sche socialisten in Zwitserland), i! Koloniale politiek (rapporteurs H. M Hyndman en H. van Kol) Nationale en internationale wetgeving op emigratie en immiigratiu (Socialistische pai- tij der Argcntijnsolie Republiek). Protectionisme en 'vrijhandel (Onafhanke lijke Arbeiderspartij van Engeland). Militarisme (Onafhankelijke Arbeiders partij van Eugelared).

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2