KOLONIËN. oost-indië. westJndië BINNENLAND. Kapitein Hoffmann. de Duitse ho ma rine-attaché, die lit Port Arthur te Kiau- tsjou is aangekomen, vertelt- dat dc Russen do vreemde attachés mot veel voorkomend heid hébben behandeld, maar hun geen ver gunning hebben gegeven om plaatsen op te zoeken, vanwaar zij gevechten op zee konden waarnemen. Do marine-attachés waren in het begin van Augustus gelogeerd in do batterijen van hot Tijgerstaart-schiereiland, benoden den zeespiegel, zoodat zij niets hebben kunnen zien van den slag van 10 Augustus. Do bommen zijn dikwijls boven die batterij ge sprongen. Aan een bericht van de Nowoje Wremja over liet gevecht tusschen de Russisch© krui sers Rurik, Rossi ja en Gromoboi en het es kader van Kamimoera zijn nog de volgende bijzonderheden ontleend over hot- resultaat van het gevecht: Ben onderzoek naar de beschadigingen bracht de noodzakelijkheid aan het licht om naar Wladiwostok to snellen. Rossija was op elf, do Gromoboi op zes plaatsen door boord. De kleinste golf kon het schip niet water vullen. In den avond van den 15en bereikten de beide kruisers Wladiwostok. Al ging ook in dezen strijd met een opper- machtigen tegenstander de zwakste van de kruisers, namelijk de Rurik, verloren, aan den anderen kant werd Kamimoera zooda nig verzwakt, dat de Koreaansche golf onbe lemmerd te passeeren is. De strijd, dio vijf uren duurde, was een van do hardnekkigste en bloedigste zeegevechten sedert het be staan van de pantservlotcn. Do Köln. Ztg. vernoemt uit Kiel, dat Zondag jl. eenige schippers in de Kielerbaai den Russischcn kruiser Terek en twee Rus sisch© torpedobooten bemerkten, die noord waarts door do Groote Belt en het Kattegat stoomden. Men zegt, dat aan d© zuidkust van Langcland, bij Goelstaf, Deensche lood sen aan boord van de Russische schepen ge gaan zijn, om deze door do gevaarlijke Deen sche wateren naar Skagen te brengen. In het Kattegat zijn 11 transportschepen gezien, dio met kolen geladen de Oostzee- vloot, die naar Oost-Azië moet vertrekken, vooruit reizen. Do Daily Telegraph zegt, op grond van navraag aan het ministerie van buitenland- sch© zaken *t© Petersburg, stellig te kunnen verklaren, dat do Russische rogeering, wel verre van met de opvatting van Engeland in do nota van Lansdowne van den 16den dezer in te stemmen, van dio nota tot op den avond van 23 dezer geenorlei notitie had gonomen. Intusschen lieoft de Engelsche regeering aan graaf Lamsdorf een nieuwe nota van protest doen overhandigen in ver band met de zaak van do Comedian. Allerlei vDe gemeente Berlijn is dit jaar in de aangename positie, van niet meer naar nieuwe belastingbronnen behoeven te zoeken. Er is op liet vorige dienstjaar een batig slot van 4A millioen mark. De begrooting voor 1903/04 sloot met een tokort van 1 millioen, dat- dus ruimschoots is ingehaald. Alleen de gemeen telijke gasfabrieken en watertorens hebben een winst van millioen mark opgeleverd. vDinsdagavond, te gelijk met de officie ren van het Argentijnse!'© oorlogsschip „Pre sidente Sarmiento," was de commandant van de Hollandsche monitor „Reinier Claeszen" aan een feestmaal genoodigd bij den gouver neur der provincie Antwerpen De gouver neur wijdde een dronk aan don president van Argentinië en aan Koningin. Wilhclmina, wclko dronk door den commandant van de „Reinier Claeszen" beantwoord werd met een toost op koning Leopold. vGeneraal Booth, van het Leger des Iieils, die nu zijn prediktoeht per automo biel door Engeland en Schotland halverwege heeft volbracht en zeer tevreden is over den uitslag, hoeft in een onderhoud met- een jour nalist. gesproken over een nieuw door hem gevormd plan. Hij wil namelijk twee lioogescholen stich ten; „Universities of Humanity", een te Lon den en een te New-York, waar jongelieden worden opgeleid voor het werk, hetwelk nu do officiereu van het Leger des Heils doen, waar menschen worden gevormd, doorkneed in menschenkennis, bekwaam om het misda dige en onzedelijke, zoowel als het goedo in hunne inedemenschen te ontdekken en het in de goede richting te leiden. Het geld voor die hoogescholeu zou voor namelijk door vrijwillige bijdragen verstrekt uiooten worden. vWie bij den tegenwoordige» lagen war terstand op den Rijn vaart, ziet overal op de rivier groote zandbanken uitsteken, wolke den indruk maken van onbegroeide eilanden, tusschen welke de schepen en vlotten zich voorzichtig een weg moeten banen. Bij Lorch en in do Rheingau beslaan die zandbanken een groote oppervlakte. Op sommige plaatsen ziet- men de jeugd uit de buurt op de zand banken spelen. Uit het zand steken af en toe klippen op, die anders niet te zién zijn dl de schippers t-ot bijzondere voorzichtigheid vermanen. Sedert- 1842 moet het peil van den Rijn niet r-»o laag ziist geweest. Te Sebastopol heeft- gisteren een hevi- go stornii gewoed die veel schade heeft aange richt. Talrijke schepen in zee zijn veronge lukt. vv'an verschillende kanten komen be richten van ontstuimig weder en regen, waar door de langdurige warmte werd vervangen. Te Sorrento woedde een orkaan. Een huis stortte daar in en van negen onder liet puin bedolvon menschen kwamen drie om het leven. Dertig andere huizen dreigen in to storten en werden ontruimd. Uit Breslau wordt overvloedige regen go- meldt, welke oen eind maakte aan do droog te van elf weken. Do Silezisch© riviereu zijn langzaam aan net rijzen. Ook door geheel Hongarije viel overvloedig rogon. In het Bcrncr-Oberlaiid heeft, het ge sneeuwd tot op 1200 meter boven de opper vlakte dor zoo. Op den Kleinen Schedegg, in Wengen en in Miirren ligt do sneeuw hoog. In de dalen daalt do temperatuur voortdu rend. De .vreemdelingen vertrokken in groe ten gotalc. vDo jongens dor kerkelijke scholen te Blackburn ontvangen nu. o)> last van bis- schop Thornton, onderwijs in gekleed zwem men, hetgeen het zwemonderriclit eerst recht practisch maakt, daar het gevaar van ver drinken liet meest voorkomt bij menschen met al hunne kleederen aan. vIn do Zwitsersche bergen zijn Zondag weer niet minder dan 5 ernstige ongelukken gebeurd. Op don Santis, die deze zomer reeds 8 menschcnlovens eischto, stortte do 26-jarigef teekeuaar Schwendeuer op do rotsen te pletter. Op den Calanda verongelukte de jonge toerist Biichler, wiens lijk nog niet is ge vonden. Op den Tödi kwam de jonge gids Kubli om het leven. Hij trachtte twe© touristen hot- leven te redden door he.n uit een afgrond omhoog te trekken, doch verloor daarbij zelf het evenwicht en stortte omlaag. Op den makken Rigi eindelijk veronge lukt© de tourist Löwenoach, uit Weenen. Hij viel in eon diepe spleet, kreeg eene hersen schudding, brak eenige ribben en verwondde beido longen, en bleef zoo een nacht l'ggen, zoodat er niet veel kans schijnt op zijn herstel. vjTe Koningsbergen is een grenadier, aie daar gisteren voor oen van de zuidelijke forten op post stond, door laudloopers over vallen on met zijn eigen geweer doodelijk gekwetst. Twee uur later vond men hem met een prop in den mond in een sloot liggen. Van den w-den. civielen en militairen gouverneur va.n Atjeli en Onderhoorigheden zijn onder dagteekening va,n 18 en. 19 Juli de volgend© telegrammen ontvangen 1. Assistent-resident Taroetooug seintCo lonne Van Baaien komt- heden te Taroetoeng aan, scheept zich 22 Juli te Siboga op gou- vernomentG-stoomers in. 2. Overste Yan Daalen seinde uit Taroe toeng, dat colonne don Isten Juli uit Alas- landen vertrok door gedeelte westelijlk Karo- •gebied naar Pakpaklanden. Zoowol Karo- als Pakpak-Bataks vriend schappelijk gezind'er viel geen schot. Alle Karohoofden doorgetrokken streek maakten opwachting. De sibajak van- Hoeta- radja dor Pogagangpakpaks en de Radja Si Wololh zoomede de Radja Si Teloe Wampoe der Kepaspakpak verschenen voor mij en le verden rijst en vee tegen contante betaling. Den lOdcn Juli van Sidigaloug kapitein de Graaf met Delitroepen over de Sidilimakoeta eu Koeta Oesang Parobo naar Medan gediri geerd. Denzelfden datum doorgenikt naar Ba- kara. Houding Toba Bataks geenszins vriend schappelijk. Perboeloehoofden beslist vijan dig; daar moesten drie mannen onschadelijk worden gemaakt; een geweer werd buit ge maakt. Pctaki Si Bara meldde ziah te Litong. Hoeta Galoeng, Hoeta Djoeloe, Hoeta Pa- oeng en Polio©ng door bevolking verlaten. Slechts hier en daar gewapend© mannen aan wezig, die geen vijandigheden pleegden, doch bij onze nadering vluchten. In Litong ver scheen Radja Sore van Limboeng, doch de voornaamst© Radja Donggi Manauer kwam niet. Poel abas en Ompoe Batoean van Si Re- gar zonden mij afgezanten naar Hoeta Djoe loe. Den 13en te Bak ara aangekomen, waar 'bestuur hulp deed verleenen Etmbarikeeren 21 Juli te Siboga. Curasao, 5 Aug. Bij gouvernementsbesehikking zijn eer vol ontheven van do verdere waarneming der function van lo. Auditeur-militair, de heer mr. C. S. Gorsira, gouveraements-sccretaris a. i. 2o. Griffier van het Hof van Justitie in deze kolonie, de lieer L. van der Veen Zep- penfeldt, 2de commies ten paxkette van den procureur-generaal 3o. Ambtenaar van het Openbaar Minis terie bij het kantongerecht alhier, de heer W. P. K. Fiihrinr, lo commies ten parketto van den procureur-generaal Do heer Van der Veen Zeppenfeldt voor noemd, is benoemd tot advocaat-generaal bij het Hof van Justitie in de kolonie Curasao en belast met de waarneming der function van. auditeur militair. Do heer II. J. T. Boom gaart, le commies ter gouvernements-secretarie is tijdelijk be last met de functiën van griffier bij het Hof van Justitie in deze kolonie. De Staatscourant van Donderdag 25 Augustus 1904 bevat o.a. do volgende Kon. besluiten benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Haarlem ter standplaats Niouw-Ven- nep (gem. Haarlemmermeer) J. A. Over- mecr, candidaat-notaris te Leeuwarden; tot idem binnen het arr. den Haag, ter standplaats Sassenhcim G. ten Bruggen Cate, candidaat-notaris te Prinsenhage; tot idem binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats Rotterdam G. C. Hoos, A. Snoo- dijk, G. Metz en P. J. Tapkoen, allen candi daat-notaris aldaar; tot idem ter standplaats Vlaardingen A. G. Mulié, thans notaris te Kaatsheuvel, gem. Loon op Zand tot idem binnen het arr. Zieiikzeo ter stand plaats St. Annaland B. J. Timmerman, can- didaahnotaris te Wieringerwaard; tot idem binnen arrondissement Assen ter standplaats Nicuw-Amsterdam (gem. Eramen) P. H. Hecrma van Voss, candidaat-notaris te Assen tofc idem binnen arr. Arnhem ter stand plaats Beek (gem. Ubbergen) W. C. M. van Wai jen burg, candidaat-notaris te Nijmegen tot idem binnen arr Zwolle, ter standplaats Zwolle, mr. P. A. van der Biesen, advocaat procureur en candidaat-notaris aldaar op non-activiteit gesteld de officier van ge zondheid 1st© klasse C. H. Ter Laag van dc landmacht op verzoek eervol ontslagen als dijkgraaf van den Van-Haaiten-poldor (prov. Zeeland) G. J. De Graaff Azn. te Oud-Vossemecr benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw Raden Adipati Aria Prawira di Redja, regent van Tjiandjoer. H. M. de Koniugin zal bij haar be- zoek aan het letterkundig congres to Deven- ter op Donderdag 1 September alleen gedu- i rende ongeveer een half uur een zitting van het congres bijwonen. H. M. heeft haar verlangen te kennen ge geven om in deze zitting behalve prof, dr. Paul Frédéricq ook dr. E. Laurillard te hoo- 1 ren spreken. H. M. de Koningin-Moeder zal in ver band met den verjaardag van de Koningin, a.s. Dinsdag naar Het Loo vertrekken. H. M. de Koningin-Moeder heeft door tusschen komst van den lieer A. N. J. van jRossem te Baarn, een belangrijke gift ge zonden aan de Vereenigiug tot opvoeding vau halfverweesde of verwaarloosde in het huisgezin. De Oranjefeesten te Breda. Gisteren was er in een ander deel van Noord-Brabant feest, nl. te Breda, waar men het feit herdacht, dat voor 500 jaar te toen malige Prins van Oranje lieer en baron van Breda werd. Ter herinnering daaraan zal in het Val kenburg een monument worden opgericht. Van dit monument werd heden de teeke- ning tentoongesteld. Aan de bescihrijtving van het monument is het volgende ontleend: Op een cirkelvormig voetstuk van ijzer steen van 2,60 M. middellijn, verheft zich een breed granieten plint, omkranst met de 21 wapens der gemeenten van de baronie. Hierboven verheft zich een vijfhoekige zuil, aan de bovenzijde afgesloten door kanteelen, do hoeken gescheiden door drievoudige ko- lonetten met kapiteelen en lijsten. De vijf hierdoor gevormde vakken boden den ont werper gelegenheid aan tot het aanbrengen van een bas-relief, vooi-stellendeden plech tige» intocht te Breda op 24 Augustus 1404 van Engelbert. graaf van Nassau met zijne gemalin Johanna van Polanen, erfvrouw© van Breda, en aan de tegengestelde zijd© tot het plaatsen van de noodige opschriften betrekking hebbende op de hoeren van Bre da, de wapenschilden van H. M. de Ko ningin, van Nassau en van Breda. In de vakken tusschen de kanteelen staat de wapenspreuk„Ce sera moi Nassau". Het geheel wordt gekroond door dén klim- menden Leeuw van Nassau in den Holland- schen tuin, houdende i:i den linkerpoot het wapen der Baronie en in den rechter het opgeheven zwaard. Do vijf zijdon van het monument symboli- seeren de vijf eeuwen die voorbij zijn, als mede de door Prins Maurits aangelegde ves tingwerken van Breda, terwijl het geheel door attributen, opschriften enz. het verloo- peu tijdperk karakteriseert. Het monument krijgt eene hoogte van 7 M.ontwerper is de heer dr. P. J. H. Ciiy- pers. Gisteren te tweo: uur had een plechtige openbare Raadsvergadering plaats, di© ge presideerd werd door den heer Ed. Guljé, burgemeester, en verder bijgewoond dooi de meeste burgemeesters vau de gemeenten waaruit de vroegere; Baronie bestond en de leden der Monument-commissie. De burgemeester hielcl daarin een rede. Besloten werd het volgende telegram te zenden aan H. M. de Koningin „De gemeenteraad van Breda in eene openbare, buitengewone vergadering, met de burgemeesters der gemeenten uit de Baroi-ie van Breda en de commissie nit de ingezete nen, op plechtige wijze herdenkende het blijde en grootsche feit, dat het heden vijf honderd jaren geleden is, dat graaf Engel- brecht van Nassau, de Stamvader van het roemrijke Huis van Oranje-Nassau, en zijne gemalin Johanna van Polanen Hunnen plechtige» intocht deden binnen de poort© van Breda en door de ingezetenen als Baan derheer en Baaudervrouwe werden gehul- digd, veroorlooft zich de vrijheid namens de bevolking der Baronie, met gevoelens van liefde, trouw en verknochtheid Uwe Ma jesteit eerbiedig hulde te brengen. Uwe Majesteit moge den Gemeenteraad vergunnen hieraan toe te voegen, dat de bevolking der Baronie, vervuld van dank baarheid jegens ons geliefd Koningshuis, een fonds heeft- bijeengebracht, om voorbedoeld hoogst merkwaardig feit door een gedenktee- ken te vereeuwigen, welk gedenkteoken be reids ontworpen is eli later onthuld zal wor den." Blijkens mededeoling van Hr. Ms. mi nister-resident te Teheran zal de Perzische regeering voortaan als nietig beschouwen overdracht aan vreemdelingen van aan hare onderdanen verleend© concessie» van welken aard ook, indien de op dergelijke overdracht •betrekking hebbende stukken niet door baar zijn goedgekeurd en geviséea-d. Do minister v,an justitie brengt, krach tens machtiging van H. M. de Koningin, Ier kennis van belanghebbenden, dat bij de regeering het voornemen bestaat nieuwe no tarieel© standplaatsen te vestigen te 's Gra venhage (een o-tal) en te Haarlem (een 2- tal). Sollicitanten, die voor eene benoeming op eene van gemelde standplaatsen wensohen in aanmerking te komen, worden uitgenoodigd •hunne adressen, voor iedere standplaats af zonderlijk, vóór 15 September a. s. aan Hare Majesteit in te zenden. Adressen na gemelde» datum inkomende, worden ter zijde gelegd. Verschillende vertegenwoordigers van maatschappijen of vennootschappen, Indi sche hoofdambtenaren en officieren, het Kamerlid Van Kol, een deputatie van Oost on West, waren gistere» ter audiëntie biji dein gouverneur-generaal Van Hcivtsz. Dr. P. J M. J. E. Woltering, hoofd inspecteur der Volksgezondheid voor Noord - In-a bant, Gelderland en Limburg, zal van 25 tot. en met 31 Augustus deelnemen aan het Congres, dat te Keulen gehouden wordt ter bestrijding van de mijn wormziekte. Volgens door den Regeeringsoommis- saris H. W. Mesdag ontvangen telegram is Willy Martens met de Potsdam te New- York aangekomen, om van daar naar St. Louis te vertrekken, ten einde deel te nemen aan de werkzaamheden der Internationale jury. Staatsambten en Kamerlid maatschap. In zake hot wetsontwerp be treffende de ouvereenigbaarheid van zekere staatsambten met het: Kamerlidmaatschap, schrijft „Het Vad. Wij kunnen de „Arnh. Ct." geruststellen. Het aangekondigde wetsontwerp bedoelt niets ongrondwettigs. Alleen het correspondentie bureau communiqué was wat slecht gesteld. Het voornemen moet zijn te hei-zien de wet van 12 Aug. 1890 (vereischt door art. 90 dei Grondwet), die aanwijst de hooge en gewich tige openbare betrelclungen, welke de be noembaarheid met zich brengen tot lid van de Eerste Kamer. En verder staat het in het 2e lid van art. 96 Gw.„De wet regelt voor zooveel noodig de gevolgen van de vereeniging van het lid maatschap van een der beide Kamers met andere dan de in bet eerste uitgesloten uit 's lands kas bezoldigde ambten." De „in de practijk opgedane ervaring" maakt vooral een betere regeling van deze aangelegenheid zeer noodig. Wijziging Ongevallenwet. Naar de N. Ct. van bet rouw ba ie zijde ver neemt, is de regeering voornemens eenige wijzigingen in de Ongevallenwet voor te stel len, waardoor onder anderen de bevoegdheid van buitenlandsche maatschappijen tot over neming van het risico van wei'kgevers ge heel onbetwistbaar zal worden. Een gevolg van de staking. Naar „Het Centrum" verneemt is hoofdstuk V der Sta&tsbegrooting gewijzigd en ver hoogd met f 60,000 voor subsidie aan ge meenten in de kosten van de in 1903 geno men buitengewone politie>-maatregelen. Te Haarlem is gisterenmiddag in allen eenvoud, geheel in overeenstemming met de wenschen van den overledene, op dé begraaf plaats aan den Sckoterweg ter aarde besteld het stoffelijke overschot van jhr. H. Teding van Berkhout, in leiven directeur van de Haarlemsobe Bankvereeniging. Talrijke vrien den stonden aan de groeve, om den overle dene de laatste eer te bewijzen. De heer G. M. Boissevain, van den aan vang commissaris, thans president-commissa ris van de Haarlemsche Bankvereeniging, bracht hulde aan de nagedachtenis van den overledene en diens vele verdiensten. De oudste zoon dankte voor de aan zijn vader bewezen eer. De gemeenteraad van D'oetinckem be noemde tot lid van bet ooilege van curatoren over het gymnasium dr. M. Kievit, ds. J. Rijnenberg en ds. D'. J. van Dijk. Op advies van den inspeoteur der gymnasia werd bssloten het verzoek van den leeraar dr. J. A. der Mouw om eervol ontslag aan te houden, doch hem tijdelijk te ontheffen van het geven van onderwijs en.in zijn plaats een tijdelijke» leeraar te benoemen. Te 's Gravenhage had gisteren een verkiezing plaats van 3 leden-patroons en 1- lid werkman voor de Kamer van Arbeid voor het logement- en koffiehuishoudersbe- drijf. Voor deze Kamer van Arbeid zijn 5 stem gerechtigd, 165 patroons en 212 werklieden, terwijl slechts door 12 patroons en 14 werk lieden gestemd is. Wat beteekent nu feitelijk een op zooda nige wijze verkozen Kamer vau Arbeid? Die algemeen© vergadering der vereeni ging voor kadaster e» landmeetkunde zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 27 Augus tus te Arnhem in „Musis Sacrum." Bij gunstig weer wordt na afloop der ver gadering een i-ijtoer gemaakt in de omstreken van Arnhem," Het genootschap „Pulchri Studio" te 's Gravenhage heeft in een adres aan de» gemeenteraad zij» bezwaren te kennen ge geven tegen een eventueele plaatsing van bet „Vredes-paleis" in heit Haagse he Bosch. De Bloemen- en Plantencom- missie vergaderde gisteren in „Artis" te Amsterdam. Er waren heel wat planten ter keuring ingezonden. De Hortus Botanicus te Utrecht ontving voor Splendid-Dahlia „Artis" een certificaat le klasse, voor „minister Kuyper", een ge tuigschrift van verdienste en voor Koningin- Emma een getuigschrift vau verdienste. Op de prijsvraag naar de schoonste collectie af gesneden bloemen van vaste planten in de laatste vijf jaren in den handel gebracht werd de eerste prijs toegekend aan den heer B. Ruys te Dcdenmsvaart, en ontvingen de hoe ren Stassen en Wcizelenburg te Leiden dan 2. prijs. Het Grand Theatre afge keurd. B. en W. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld, het „Grand Theatre" in de Amstelstraat aldaar, met het oog op de veiligheid ongeschikt te verklaren tot het daarin geven van openbare vermakelijkheden of voor het publiek toegankelijke bijeenkom sten. lo. Tusschen het tooneel en de zaal voor in het kort samengevat de volgende: lo. TussTchen het tooneel en de zaal voor het publiek bestaat geen brandvrije afschei ding en in de tooneelopening ontbreekt een brandscherm 2o. de kleedkamers zijn zeer onveilig ge legen, waardoor de gebniikers dier vertrek ken bij een brand op het tooneel in ernst'g levensgevaar zullen verkeeren oo. op het tooneel ontbreekt een inrich ting voor den 'afvoer van rook, alsmede een behoorlijk regentoestel 4o. in de toeschouwersruiimte is geen vol doen» aantal uitgangen voor de 'bezoekers aanwezigde bestaande uitgangen zijn bo vendien ongunstig gelegen ,:5o. de trappen naar de boven rangen zijn wenteltrappen, die bij een paniek gevaar op leveren. In dit gebrek wordt niet op voldoeii- do wijze voorzien door de tegen den voorgevel aangebrachte ijzeren doodtrappen. Die oigouaars zijn tijdig hiervan verwit tigd, doch zijn in verzuim gebleven den schouwburg verbeteren. Intusschen vernam het Hbld. van de hee- ren Gebrs. A. van La«r, dat het Grand Theatre op 31 Augustus e. k. gesloten zal worden, en dan geheel zal verbouwd worden volgens ontvangen voorschrften van stedelij ke autoriteiten en assuradeuren. De zaal zal geheel gei-estaureerd worden en ingericht als het Theatre Sarah Bernhardt te Parijs. Do voorbereidende maatregelen zijn zoo genomen dat de openingsvoorstelling reeds op 17 September e. k. kan verwacht- worden. De schouwburg zal bespeeld worden door een gezelschap onder leiding van den heer S. Frank. Een hulde aan Betsy Perk. De vereeniging Het Geuldal, te Valken berg, (voor vreemdelingenverkeer) heeft mej. Betsy Perk gehuldigd door een „Betsy-Perk- bank" te plaatsen op een der mooiste plek jes aan den Sjaesberg. Juffrouw Perk is de schrijfster van een drama„Elisabeth van Valkenburg." Muurschilderingen. Bij liet af bikken van de muren der Ned. Herv. keik te Hasselt komen aan den noordelijken en zuidelijken gevel een drietal muurschilderin gen bloot te liggen. Twee er van, zegt de Zw. Cty rood van kleur, bestaan uit eenige figu ren. De derde is een geslachtswapen, uitge voerd in okerkleur. Naar het schijnt, zullen er nog meer teekeningen bloot komen. Optocht. Te Groenlo zal Maandag, ter gelegenheid van de kermis, een histori sche optocht worden gehouden, voorstellen de „het herstel van NeerLands Onafhanke lijkheid in het jaar 1813." Dio Amsterdamsch© politie en de Russische socialisten. Wij hebben vermeld de mededeeling van Het Volk, dat op het verleden week in het Con certgebouw te Amsterdam gehouden congres der socialisten de Amsterdamsche politie, op verzoek van de Russische politie heeft ge tracht de Russisoke gedelegeerden te doen pb otogr apheere n Het Hbld. beeft zich naar aanleiding hiervan tot den heer Batelt en tot den hoofd commissaris va» politie te Amsterdam ge wend, die echter beiden weigerden het blad mede te deelen of de beschuldiging, al dan niet juist was. Do waarnemende burgemeester, hoofd der stedelijke politie, deelde aan het blad mede, dat indien het bovenstaande geschied is, dit zonder zijn voorkennis is geweest. Doch de hoofdcommissaris van politie heeft niet al leen den burgemeester, doch ook de rijksre- geering te gehoorzamen en het is mogelijk dat de minister van justitie in deze zaak be- trokici-ix is. Hoe het ook zij, zegt het Hbld., wij hopen dat het blijken zal dat de Amsterdamsche politie er niet toe heeft medegewerkt om vreemdelingen, die in Amsterdam vreedzaam een geoorloofde vergadering bezochten, in hun eigen land daarvan onaangename gevol gen te deen ondervinden. Tegen den oorlog. Maandag 29 Augustus, 's avonds, zal te 's Gravenhage een groote meeting gehouden worde» om te pro- testeere» tegen den oorlog RuslandJapan en tegen heb Koningschap. Als sprekers zul len optreden T. Luitjes en A. van Emnienes met liet onderwerp: Die oorlog RuslandJa,- pan en de aanslagen op hooggeplaatste amb tenaren in Rusland en een duur Koning schap en hoe het volk in ellende leeft. Aanklacht, ingediend. Inzake deDoetinohemsche gymnasium- quaestie wordt in de O. H. Ct. in een interview medegedeeld, dat de rector dr. Schwarz tegen den leeraar oir. Der Mouw een vervolging wegens smaad heeft ingesteld bij den officier van justitie der Arnhemsche rechtbank. Die heer Der Mouw, die nog steeds vertoeft in een zenuw-inrichting, kan echter niet worden gehoord. Hij, beweert niet in staat te wezen zijn gedachten voldoende te ver zamelen. V r ij a f. Naar aan de O. Haarl. Ct. wondt medegedeeld, zal het personeel van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S: M. te Haarlem, den Koninginnedag vrijaf hebben. Een halve dag is voor rekening der direc tie, doch de andere vijf uren moet het per soneel inhalen, door de volgende week van Maandag tot Vrijdag één uur des morgens vroeger te beginnen. Een douceurtje. Do heer G. J. O. D. Dikkers te Hengelo, heeft zijn werk lieden, naar aanleiding van het aanbieden van een geschenk bij het 25-jarig bestaan der Appendagefabriek, twee vrije dagen ge schonken met een toelage van f 2.50 boven het loon. De straf verzwaard. Voor het Haagscke gerechtshof werd1 gisteren in. hooger beroep behandeld de zaak van drie personen uit Haarlem, wegens diefstal uit een goud smidswinkel te Leiden, resp. tot 3, 3 eu 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. achtte het vonnis juist gewezen, doch vroeg verhooging van straf voor twee der beklaag den tot 4 jaar en voor den derden bekl. tot 3 jaar. (Van deze drie was slechts één in appèl gekomen, omdat bij beweerde onschul dig te zij,».) Een revolverschot. Gisteren nacht, zegt de Tel,, ontmoette een 23-jarige Duitscker, alhier vertoevende, op de Prins Hendrikkade bij de Nieuwebrugsteeg een vrouw van verdachte zeden uit de N. Z. Arm steeg. Welke aanleiding er bestond weet men niet, maar plotseling haalde de man een revolver te voorschijn en loste een schot op de vrouw, die in 't voorhoofd getroffen werd. Dadelijk schoten een paar in de nabijheid zijnde po litieagenten toe e» arresteerden den Duit- scher, die naar het bureau Warmoesstraat werd gebracht, waar het wapen, een groote revolver met 6 patroonen geladen, in be slag is genomen. Ook de yrouw werd naar het bureau ge bracht, maar later in het Binnen-Gasthuis verbonden en daarna naar huis vervoerd. De schrik der wegen. De be roepsbestuurder van een automobiel, door

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2