BINNENLAND. om to gaan de vesting in den loop van ue maand September te bedwingen. Voorloopig wil do commandant van de belegeringstroe pen, generaal Nogi. de aan den noordooste lijken hoek bi; Palitsjwang gelegen verster kingen van Erloengsjan en Chikasjan ne men, om dan van daar uit het fort Itzsjan te kunnen veroveren, dat reeds het voor werp van rooveel strijd geweest is. Wanneer de schansen en forten bres geschoten zijn, dan willen de Japanners zich daarin met behulp van zandzakken, waarvan 100,000 be steld werden, een aanvalspunt verschaffen en dan den storm wagen, waartoe de beide divi sion Osjima en Tuchicha zijn bestemd. De geheele be leger ings-armee onder Nogi moet 80,000 man tollen, waarvan intusechen ruim een derde treinkoelies schijnen te zijn. De versterkingen van Port Arthur moe ten uit niet minder dan 56, gedeeltelijk met zesdtrims pantser bekleede forten bestaan. Dit feit zou het bericht van den vesting- commandant, generaal Stoessel, aan den Czaar begrijpelijk maken, dat hij zich nog gedurende drie maanden hoopt staande te houden. In ieder geval verdient het zelfver trouwen van den Russischen generaal be wondering. De verliezen, dio het Russische leger ge leden neeft bij Liaojang, zijn nog niet vol ledig bekend, daar twee division ze nog niet opgegeven hebben. Generaal Koeropatkin vermeldt een hon erdtal officieren en 3500 soldaten goineuveld, 442 officieren en meer dan 12000 soldaten gewond. Drie generaals Roedkowski, Martson en Fomin, zijn onder de doodentwee: Orlow en Morosowski, on der de gekwetsten, één kolonel sneuvelde, vijf werden gewond. In do beschrijving van den slag bij Liao jang door den in het hoofdkwartier van generaal Koeroki aanwezigen oorrespondent van Reuter wordt eene episode van den strijd aldus beschreven Toen de Japanners noordoostelijk van Liaojang den laatsten aanval deden, bevocht een bataillon zich den weg tot midden in de Russische 'oopgraven Daar bleek, dat het zijne munitie had uit ge put. De Japanners beproefden daarop zich met de bajonet een doortocht terug te ba nen naar hunne hoofdmacht, maar werden allen op geringen afstand van de loopgraven gedood. De Russen kregen blijkbaar grooto versterkingen. Door Jaime de Bourbon, de zoon van don Carlos, die in het Russische leger in het verre Oosten dient, heeft zich aldus uitgela ten tegenover den oorlogscorrespondent vau dc Matin „De oorlog is een vreeselijk ding. Nu ik al de ijselijkheden er van onder mijne oogen gehad heb, kan ik u eerlijflc zeggen, dat als hot aan mij lag een oorlog te doen uitbre ken of niet, ik t niet zou kunnen doen. Wan neer ik, om mij te verzekeren van den Spaan se hen troon, oorzaak moest zijn van het ver spillen van Spaansch bloed, dan weet ik dat ik er nooit toe zou kunnen besluiten. In ieder geval zou ik volstrekt zeker moeten zijn dat ik 't zou winnen en dat is iets bepaald onmogelijks, voordat ik zou kunnen besluiten een zoo stuitend geneesmiddel te beizgen." Naast, de groote ontmoetingen te land en ter zee, die tot dusver voor de Japanners eene reeks van overwinningen zijn geweest, komen er ook kleinere ondernemingen voor in streken, ver afgelegen van het gewone oorlogstoon eel. Een voorbeeld daarvan, dat aan de ondernemingen van do Spaansche con quistadores herinnert, is de landing, die een Japanscho luitenant, Goendoesi, omstreeks half Juni volbracht op het schiereiland Kam sjatka. Goendoesi, die do onderneming op eigen gezag schijnt te hebben op touw gezet, want hij gebruikte slechts schoeners voor den overtocht en was niet van een oorlogsschip vergezeld, wilde met 150 marinereservisten en eenigo kanonnen Kamsjatka, dat 270,000 vierkante kilometers groot is, veroveren Het avontuur van dezen op daden bel us ten luite nant is echter niet gunstig voor hem afge- loopen. Do Russen zonden 100 man militie uit Petropawolwsk aan de oostkust en een troep van gelijke sterkte uit Bolsjerjetsk aan de westkust tegen de indringers. Het kwam bij Jawino tot een gevecht en de Japanners moesten, nadat zij zware verliezen geleden hadden, het schiereiland weder verlaten. Do Japanners hadden reeds de annexatie van Kamsjatka afgekondigd en de Japansche Zoo is ook 't leven van de kinderen dezer eeuw. Van heden jagen zo naar morgen. Er moet zooveel mogelijk geprofiteerd worden, boe. komt er minder op aan, maar in deze woede van ..meedoen" moet men toch kun nen zeggen, dat men hier en ginds geweest is. En als de automobiel van 't leven stil moet staan, dan is zo uit haar humeur, en trilt en proest en stoot en geeft luidt te ken nen dat ze vooruit wil. Too, toe, toe daar gaat zo weer in den maalstroom des levens, tot ze moe geleefd, rust noodig heeft, nu veel langer dan haar lief is, tot het ver zamelen vau nieuwe leefkracht. Toch lacht iemand met oen voortvarende auto-natuur om de langzame zekerheid vau do trokschuitnatuur. Kent ge do fabel nog van den Haas en de Schildpad? Jo's boos humeur is gezakt. Ze staat op. want ze moot naar de school. ..Dag moeder'', zogt zo nu vroolijk. „Ik zal meer bij u ko men als ik uit mijn humeur ben." „Best-, hoor' lach ik terug. „Ik weet. wat. kom met je man vanavond als do jon gens naar bod zijn, een glaasje Rijnwijn bij me drinken op het reisplan", zog ik plagend. „Hoel graagals u niets moer hoort, tot vanavond dus. Een uur of negen?" „Uitstekend-" 's Avonds was Jo een en al vroolijkheid, en deed zo cms meermalen lachen door een leuk goacgde. Waarvoor aoo'n oudo-vrouwon-praatje al niet goed is. OUDE VROUW. vlag op het dak van eene kapel in Jawino geheschen. De begeerlijkheid van d.» Japanners naar het bezit van Kamsjatka is overigens be grijpelijk, want de rivierdalen van het schier eiland zijn tamelijk vruchtbaar en de bodem bevat in groote menigte goud, koper, mag- neetijzersteen, bruinkool en barnsteen. Ver der bevinden zich op Kamsjatka ook 38 ge deeltelijk nog werkende vulkanen, wat na tuurlijk minder aangenaam kan zijn. Victoria (Britsch Columbia). 15 Sept. De bemanning van het Engelsche oorlogsschip Grafton, van Ocunox hier aangekomen, meldt, dat do Russische hulpkruiser Korea op de hoogte van de noordelijke kust van Vancouwer is. Het schip werd langzaam zuid waarts stoomende gezien. Zanzibar, 10 Sept. Dc Russische kruisers Smolensk en Petersburg zijn heden morgen uit Dar-cs-Salaan vertrokken. Men heeft ge merkt, dat zij door het kanaal zijn gegaan tusschen Zanzibar en het vasteland, ofsch io;i de Engelsche kruiser Forte een post op den uitkijk had gezet om daaiop te letten. Waar schijnlijk zijn de Russische kruisers zuid waarts gegaan, maar het is ook mogelijk, dat zij om het zuidelijke eind van Zanzibar zijn heengegaan en daarna noordwaarts gegaan zijn, do oostelijke kustlijn van het eiland volgende. De stoomboot Ortona, van de Orient-Pa- cific-lijn, bericht dat zij in den namiddag van 13 September op 36,42 graad noorder breedte eu 8,8 graad westerlengte, een Rus sischen kruiser heeft gepasseerd, die juist een officier zond aan boord van de stoomboot Derw© uit Cardiff. Den lOen September is te Petersburg de kiel gelegd voor de kanonneerboot Chiwinetz, terwijl het mijnen-transportschip Wolga op dien dag van stapel is geloopen. President Roosevelt heeft, volgens een be richt uit New-York, den kapitein van den in de haven van San Francisco liggenden kruiser Lena het bevel doen toekomen de noodige reparatiën in zes weken te verrich ten of zich te ontwapenen voor den gansclieii duur van den oorlog. Kopenhaf/en, 16 Sept. Ritzau's bureau be richt. Do Japansche marine-kapitein Taki- have bezocht dezer dagen de steden Korsoer en Nyborg en verder kaap Skagen. Gisteren avond. vertrok hij naar Duitschland. De po litie sloeg al zijne bewegingen gade. Uit Petersburg wordt bericht, dat er den 14en een buitengewone ministerraad heeft plaats gehad, onder voorzitterschap van den Keizer, die zich bezig heeft gehouden met de vraag, welke goederen als oorlogs-contra- bande te beschouwen zijn en moeten wor den in beslag genomen, ook al zijn zij aan particuliere personen gericht. Er werd beslo ten, dat aan bijzondere personen geadresseer de steenkolen en levensmiddelen vertaan niet in beslag genomen mogen worden. De inbeslagnemer moet het bewijs leveren, dat de goederen, die hij in beslag genomen heeft, direct of indirect voor den vijand bestemd zijn. Allerlei vHet gisteren medegedeelde romantische verhaal omtrent de dreigende waarschuwing, door Koning Peter van Servië in zijn soep gevonden, moge waar zijn of niet, ook van andere zijde wordt bevestigd, dat de Koning door aanhoudend ontvangen van ongete kende dieigbr-ven in de hoogste mate zenuw achtig is Men spreekt er van dat de kro- nmgsplechtigheid uitgesteld zal worden. De Koning heeft zeer onrustige nachten en hij slaapt met een revolver binnen het bere'k van elke hand. vBetreffende de wijze, waarop besmet ting met den mijnworm (ankylostomum duo- denale) plaats vindt, is nieuw licht ontstoken door de interessante ontdekkingen van prof. Looss van d© School of Medicine te Kairo. Terwijl men tot dusver aannam, dat de ankylostomum-larven alleen langs den mond in liet lichaam binnendrongen, zooals Leich- tenstern in 1886 had aangetoond, vond prof. Looss, dat de larven ook door de normale huid heendringen. Op het Internationale Zoölogencongres in Augustus 11. te Bern, en op de conferentie over ankylostomiasis, on langs te Keulen gehouden, heeft prof. Looss praeparaten gedemonstreerd, die geen twijfel overlaten omtrent do juistheid van zijn me- dedeeling en bovendien den weg aanwijzen, welke de larven afleggen om van de huid in het darmkanaal te komen. De larven dringen namelijk eerst in een huidader, wor den vervolgens met het str oomend bloed mee gesleept naar het rechterhart en blijven in de haarvaten der longen steken. Zij dringen nu in de longblaasjes en begeven zich nu langs do luchtpijpstakken naar de luchtpijp, bet strottenhoofd, komen dan in den slok darm on vervolgens in maag en darm. Dezo ontdekking van prof. Looss is thans bevestigd door een contröle-ouderzoek, ver richt door dr. Fritz Schaudiun, die met dit onderzoek was belast door het Keizerlijk Ge suild hei tsambt te Berlijn. Schaudiun he;>ft proeven verricht bij jonge apen (Inuus zini- cus). Ankylostomum-larven, die hi; had ge kweekt uit ankylostomum-eieren, voorkomen de in de dejecties van wormzieke mijnarbei ders, applioeerde hij op een plek, waar liet haar vooraf met een schaaf afgeknipt was, mot het gevolg, dat de apen, die vooraf vol komen gezond waren, worm ziek werden, ter wijl van oen besmetting langs den mond ab soluut geen sprake kon zijn. Het spreekt vanzelf, dat de ontdekking van prof. Looss niet alleen uit. een weten schappelijk oogpunt van gewicht- is, maar ook van bet eekenis is te achten bi; het ne men van maatregelen tot voorkoming der ziekte in de mijnen. vSchoon er meer dan duizend dokwer kers aan den arbeid zijn, te Max-seille, duurt de werkstaking todli voort. In een bijeen komst hebben de stakers besloten ,te volhar den in den eisch. dat het contract van 1903 gehandhaafd blijve. De handel van Marseille verloopt intus- schen meer en meer. vDe Duitsche Tagoszeitung meldt dat de gepensioneerde kolonel Giidkc door een rechtbank vau eer ouwaardig verklaard is tot het dragen van de uniform en het voeren van zijn titel. Gadke moei de Servische ko ningsmoordenaars verdedigd hebben. vThomas aiias John Smith tc Londen is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens he berooving van verscheiden vrou wen. De rechter deelde nog mede, dat drie van de vrouwen, die door hun getuigenis medegewerkt hebben om Adolpli Bock te ve-r- oordeeen, nu erkennen, dat zij z.oh vergist hadden, en Thomas als den man aanwijzen die hen bedrogen heeft. En die vrouwen hadden halsstarrig volgehouden, dat Beek de man wasDie Thomas beeft een wonder lijke loopbaan gehad. Het schijnt dat hij eigenlijk William Augustus Wyatt heette. In den oorlog tusschon Pruissen en Oosten rijk heeft hij bijt een van de legers als doktor gediend. Later heeft hij te Adelaide prak tijk uitgeoefend; hij leefde daar op grooten voet. Ook heeft hij te Londen een goudsm:ds- winkol gehad. In Amerika is hij ook geweest In vrouwen beet tc nemen schijnt hij 't tot meesterschap gebracht te hebben. vWoensdagavond zijn zes karabiniers en twee soldaten slaags geraakt met een aantal boeren te Castelluzzo in de nabijheid van Trapani. De militairen maakten gebruik van hun wapenen en verwondden verscheiden boe ren; van drie hunner stierf er een op weg naar het hospitaal. Op bevel der militaire overheid zijn alle acht. gendarmes en solda ten iu hechtenis genomen hangende een in te stellen onderzoek. De Staatscourant van Zaterdag 17 Sep tember 1904, bevat de volgende Kon be sluiten benoemd tot adjunct-commies bij de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam mr. P. van Heijnsbergen te Zaandam op verzoek eervol ontslagen u t den zee dienst de luitenant ter zee 2e klasse A. H. van Deursen; benoemd bij de artillerie bij het le regi ment vesting-artillerie tot kapitein de le- luitenant W. J. Methorst, van het 2e regi ment veldartillerie; benoemd bij de infanterie tot le luitenants bij het le regiment de 2e luitenants G. A. de Vos en L. J. Barends, briden van het corps, laatstgenoemde gedetacheerd bij het Ko.o niaal-Werfdepotbij het 2e regiment de 2e luitenants J. W. Egberts van het korps; bij het 3e regiment de 2e luitenant N. A. A. Bruijn van het corps; bij het 5e regiment de 2e luitenant J. E. Schneiders, van het corps; bij het 6o regiment de 2e luitenants W. J. Briel, H. de Jongh, J. A. van Hel den Tucker eu W. J. Harms, allen van het corps; bij het regiment- de 2e luitenants L. J. J. M. Tabbers, F. A. vau Seters en H. A. Fi&cher, allen van het corps, eerst genoemde gedetacheerd bij deKoloniale-reser ve bij het 9e regiment de 2e luitenant H. C van der Lely, van het corpsbij het iustruc- tiebataljon de 2e luitenant J. D. C. Berkhout van het corps; bij het personeel der militai re administratie tot le luit.-kwartiermees- ter de 2o luitenant kwartiermeester II. Eg- gink van het 10e regiment, E. J. J. oe Ro.j van Zuidewij-i, van het 5e regiment, G. J. K. Smeet, van het 8e regiment en J. II. Rehe ,van het 2e regiment infatiterij bevorderd tot oommies der posterijen 2e klasse G. van der "Hies Tromp en J. C. Pilaar, thans oommies der posterijen 3e klasse, en tot commies 3e klasse C. A. van der Briel en A. Veenhoven, thans commies der posterijen 4e klasse bevorderd tot commies der telegraphie le klasse I. Hoger zijl, thans commies 2e klasse, en tot commies 2e klasse J. G. Ringer, thans commies 3e klasse; benoemd tot surnumerair der post. en telegr. D. G. Hartgerinck, te Deventer; F. Smit, te Leeuwarden; H. Kemp, te Den Haag; J. F. C. Nellissen, te GorinchemA. E J. M. baron van Voorst tot Voorst, te Den Haag; J. H. Briels, te Amsterdam; J. C. Smid, te Den Haag; J. W. Kunst, te Amsterdam; H. Robertson, te Den Haag; J. Hieustra, te HarlingenW. Hupkes, te Apeldoorn J. Franssen, te ZwartsluisH. E. A. Gastelaars, te RotterdamC. M. Cor- man, te Zwolle; J. O. C. Hartelust, te Ede; R. F. Mulder, te LeeuwardenC. J. Plaat, te Den Haag; G. C. van Borkum, te Den HaagL. K. Barkema, te Appingedam A. H. Verhoef, te Zwolle; L. G. J. van .,'elsem, te Arnhem; L. A. P. Buidt, te Eindhoven. toestemming verleend an jhr. R. W. P. F. von Mühlen, ontvanger der gemeente Haas trecht, om tot 1 Februari 1905 te 's-Gravenhage te wonen verlof verleend tot het aannemen der onder scheid ingsteekenen achter hunne namen ver meld J. A. Roijer, te 's-Gravenhage, referendaris bij het Departement van Binnenfandsche Zaken, de versierselen der orde van St. Anna 5e klasse, hem door Z. M. den Keizer van Rusland ge schonken mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht, hoogleeraar aan ue Rijks-universiteit te Utrocht, de versierselen van Officier de l'In- struction publique, hem door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransche Republiek geschonken mr. H. J. Fenseling^ te Grave, oud-burge meester der gemeente Oss, de versierselen van ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. hem door Z. H. den l'aus geschonken dr. W. H. Nolens, te Rolduc, gem. Kerk- rade, lid van de Tweede Kamer der Sta ten- Gene raai M. Meuwese, te 's-Hertogenbosch, groothan delaar in koloniale waren, en J. van de Well, te 's-Hertogenbosch, brood-, koek- en bankethakker, allen het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hun door Z. H. den Paus geschonken G. Blom. te 's-Gravenhage, lakei b:j de Hof houding van H. M de Koningin, en P. Verhoef, te 's-Gravenhage. restellakei bij de Hofhouding van H. M. de Koningin, beiden de zilveren medaille, ingesteld door den Groothertog Pried rich Franz III, hun door Z. K. H. den Groothertog van Mecklenburg geschonken. H. M. de Koningin ontving lieden op 't Loo den thans met verlof te 's Gravenhage aanwezige gezant bij het ïtaliaaiische hof ba ron Gevers. H. M. de Koningin hoeft f 100 ge schonken aan H. van Hees, te E verdingen, voor het oplxniwcn van zijne woning, welke in het begin van Augustus is afgebrand Gisteren dineerden ten Hove generaal- majoor Prins, kolonel Vaillhnt, de gouver neur van Bronbeek .uitenanb-kolonel Von Heurn, majoor Klazen en de hoeren L. M. de Sitter. J. J. do Meyier en G E. H. Tu- teiu Nolthenius, rentmeester van het Kroon domein te Apeldoorn. Men scïirijift uit 's Gravenhage De mogendheden zullen weldra worden u.t- genoodigd hare gedelegeerden aan te wijzen voor de samenkomst der internationale con ferentie, betreffende hospitaalschepen in zee oorlogen, te 's Gravenhage. De opening der conferentie, waaromtrent nog n ets is bapaacl, zal vermoedelijk eerst in liet volgend jaar kunnen worden verwacht. Jhr. v. d. Staal van Piershil, gezant te Brussel, is met verlof in don Haag aange komen. De gezant te Pai ridder de Stuers. heeft de residentie weder verlaten. Baron van Asbeck. nieuw-benoemde gezantschapssecretaris te Londen, is naar zijn post vertrokken. Baron van Tuyll van Serooskerken. benoemd gczantschaps-s-ecretaris te Washington, zal in 't begin van October derwaarts vertrekken. De vorige weck werd door het Hbl. gemeld, dat de gouverneur-generaal Van Heutsz aan een syndicaat, aan welks hoofd twee Nederlanders staan, concessie heeft ver leend voor het aanleggen en toepassen van een inrichting voor draadlooze telegrafie in Nederlandsch-Iudië volgens het stelsu-l-Mar- coni. Op grond vau bij het departement van Koloniën ingewonnen berichten, kan echter de Deutsche Wochenzeitung mededeclen, dat wel een contract is ontworpen, maar dat de ouderteekenilig daarvan nog niet heeft plaats gevonden De St. Ct. uo. 217 bevat het Kon. besluit van 23 Augustus 1904, houdende in trekking der keizerlijke decreten van 16 Juni 1S08, 3 Aug. 1808 en 28 Augustus 1808. In dit besluit wordt overwogen „dat de bepalingen van het Keizerlijk De creet van 16 Juni 1808 („Bulletin des Lois" No. 195), betreffende de huwelijken van of ficieren en militairen bgneden dien rang bij de landmacht, welke bepalingen, bij de Kei zerlijke Decreten van 3 en 28 Aug. 1808 („Bulletin des Lois" No. 199 en 201) toe passelijk zijn verklaard op liet personeel van de zeemacht, de Militaire Administratie en den Geneeskundigen Dienst, deels zijn afgeschaft en deels niet meer toepasselijk zijn, terwijl overigens de daarin bedoelde aangelegenheid elders is of zal worden ge regeld. De leden van de nieuw gekozen Eerste Kamer zullen a.s. Dinsdag voormiddag in handen van H. M. de Koningin ten paleize de vereischte eeden afleggen. Mr.'R. J. H. Patijm, die met mr. N. G Pierson op de groslijst voorkwam voor de candidatuur in de Tweede Kamer voor het district Assen, heeft van den aanvang af te kenne.i gegeven zich terug te trekken, zoodra mr. Pierson bereid werd gevonden tot het aanvaarden van de candidatuur. Hbl. In de gisterenavond te Vries (Dr.) ge houden vergadering der Centrale Kiesveree- niging „Vries" werd bij acclamatie mr. M. W. F. Treub tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gecandideerd. Bij de gisteren te Assen gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Drente, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer mr. J. J. Willinge tot lid der Eerste Kamer, zijn als candidaten gesteld de heeren mr. J. T. Linthorst Homan, te Assen, en S. Reijm- ders, burgemeester van Rolde. Aan het eande dezer maand vertrekken de beer en mevrouw Steijn uit ons land om er zeer waarschijnlijk voor hun terugkeer naar Zuid Afrika niet meer te komen. De oud-president zal eerst nog eenigen tijd met mevr. Steijn te Güntherstal bij dr. Berns verblijven, om zich daarna te Parijs op raad van prof. Winkler onder behandeling te stell'eu van een massage-specialiteit. N. R. Ct. Door den minister van Koloniën is: a. de bij zijne resolutie van 3 September 1904, lit. D, no. 20, plaats gehad hebbende aanwijzing van W. K. A. Feuilletau de Bruyu, als candidaat-Indisch ambtenaar, op diens verzoek, ingetrokken b. krachtens hot koninklijk besluit van 10 Augustus 1903, no. 43 (Nederlandsah Staats blad no. 253, Indisch Staatsblad no. 348), C. Chr. L. Schippers aangewezen als oandidaat- Indiscli ambtenaar; e, de bij resolutie van 12 April 1904, lit. D, no. 18, benoemde commissie ter voorbe reiding voor de aanwijzing in 1904 van can- didaat-ambtenaren voor den Indischen ad ministratieven dienst, ontbonden, met. dank betuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. De heeren W. H. N. van der Heijden te IJmuiden en J. C. van der Hoeven te 's Gravenzande, zijn bestemd voor den Indi schen dienst, ten einde te worden benoemd tot opzichter bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande Generaal Booth, de stichter van het Leger des Heils, die juist zijn grooten tocht per automobiel in Engeland, waar 'lij in den tijd van vier weken 165 samenkom sten hield eu 80.000 menschen toesprak, ge ëindigd heeft, zal gedurende 14 dagen eene rei» doen door Nederland. Naar het Dbl. verneemt is de heer Fritz Hoffmann, kapelmeester der Kurkapel t- Scheveningen. uit ruim 170'sollicitanten benoemd tot dirigent der Kurkapel te Abaz- zia en deze verdienstelijke orkestmeester zal Scheveningen dus verlaten. Internationale Zeerecht-conferrentie. In de namiddagzitting van het Intern. Zeerecht-Congres te Amsterdam van Woens dag, nadat de heer Ackland (Engeland), dr. S. Sieveking (Duitschland) en mr. Z. Franok (België) op de groote voordeelen voor uni forme regeling der scheepshypotheken, privé- leges op schepen en scheepseigendom van alle landen hadden gewezen, bleek de stem ming der vergadering daar geheel voor te zijn. Al zal dit denkbeeld moeilijk te ver wezenlijken blijken, mag men wel trachten deze moeilijkheden te overwinnen, om daar door aan liet dagelijksch liandelsleven veel moer moeilijkheden van rechtsonzekerheid te besparen. Ook de door sommige aanga voerde juridische bezwaren werden blijkbaar niet algemeen gedeeld. Daar het echter wenschelijk bleek een com missie te benoemen om bedoelde algemeene internationale wet te ontwerpen, werd hierop ecnig debat gevoerd over den geest, waarin zij haar werk zou moeten uitvoeren. Daarin stond do heer L. Franck, die, in o vereen - stemming met het Engelsoli-Amerikaanscli recht van aanvaringsvorderingcai, een belang rijk privilegie wilde toekennen, tegenover vele anderen, die het nut van het schecps- credietwezen in het licht stelden, waarom dus de scheepshypotheken beslist bevoorrecht moeten zijn. Be Londensclie reeder Samuel wees echter weder op bezwaren, die 't be gunstigen van zware scheepshypotheken voor den zeehandel meebrengt. De lieer Loder (Rotterdam) opende heden het debat over dezelfde zaak met eenigo op merkingen te maken over het gesprokene door mr. Franok, betreffende de overeen stemming in deze materie met 't Engelsch- Amerikaansche recht. Spr. was van oordeel, dat men moest trachten boven bevoorrech ting, den juisten middenweg te vinden. Mis. Calliboug, te Saint-Nazaire, en Le- vebvre, te Algiers, E. Harrison (Londen) voerden voorts het woord, van wie do laatste zich voor het denkbeeld des heeren Franck verklaarde. Christelijk Nationaal Boerencongres. Woensdagochtend is te Nijmegen een tweedaagsch congres geopend, uitgaande van den „Nederlandschen Boerenbond", alwaar in 8 sectie-vergaderingen zullen behande'd wordende organisatie der veldarbeiders, do jachtwet, de pacht, de boter-quaestie, de ta- riefwet, liet landbouwonderwijs, de leenban keu en de coöperatie, waaromtrent resolutiën zijn voorgesteld, die men verwacht1 dat tot een algemeene uitspraak van den christelij- ken boerenstand zullen voeren. Tot opening en tot sluiting worden algemeene vergade ringen gehouden, onder leiding van den Bondsvoorzitter jhr. L. Ridder de van der Schueren. In do slotzitting wordt eeu rede uitgesproken door den heer baron Van Wijn bergen, lid der Tweede Kamer. Op den vastgestelden tijd werd de eerste algemeene vergadering geopend in de socië teit „de Vereeniging". Bii de opening was reeds aanwezig de heer Loviuk, directeur-generaal der afdeeling Landbouw. Ongeveer 61)0 personen uit aller lei lichtingen waren opgekomen, deels afge vaardigden hunner vereenigingen, die het stenireciit hadden over resoluties. In ziin openingsrede riep de voorzitter hartelijk een welkom toe aan dit eerste na tionale Boerencongres, inzonderheid aan m heer Lovmk, die weder een blijk gaf van zijn belangstelling in den Bond. Spr. bracht hem dank voor al wat hij in zijn betrekking voor den landbouw doet en voor de vriendelijke ontvangst van wie hem spreken wil. Hulde bracht Spr. hem ook voor zijne medehulp bij den striid in Noordbrabant over den boterhandel waar de boeren hem reeds noe men „onze generaal" in wiens werk ter over winning zij vast gelooven. Spr. herinnerde verder aan de stichting van den bond voor 8 jaar te Utrecht, en aan het vraags'uk of de stichting a! of niet den titel van „christelijk" zou voeren, welke vraag door het krachtige woord van dr. Schacpman in bevestigden zin werd Oeant woord. Thans is de Bond gevestigd, zooals geen enkele vereeniging vermocht en heeft er toe bijgedragen, dat men meer dan vroe ger den landbouwstand als hoofdslagader der maatscnappij leerde beschouwen. Er zullen zeker altijd zaken te verbeteren vallen wier slechten toestand te wijten is aan de onbekendheid met de oorzaken. Daar toe behoort ook de uitgebreidheid der hypo theekschuld. Dit punt staat niet op het sec tie-programma, maar baron -Van Wijnbergen zal er m de slozitting over spreken en van de vergadering een uitspraak verlangen, waar bij aan de Regeering een enquête wordt ver zocht. Na een compliment aan de twee afgevaar digden uit België verklaarde de voorzitter hei congres geopend. Te 2 uur ging men in de sectievergade ringen. Hieriu werden verschillende belangrijke onderwerpen behandeld. Do heer F. H. van Wichen, lid der Tweede Kamer bepleitte de organisatie van veldarbeiders. Mr. J. H. A. M. Essink, voorzitter van den Overrijselsche boerenbond behandelde de jachtquaestie. Zijn conclusies, waartegenover door den Brabantschen Bond wijzigingen waren ge steld, luidden 1. Het heerlijke jaclitreoht moet, als een niet meer tot onzen tijd behoorende instel ling, worden afgeschaft; 2. het is wenschelijk, dat het heerlijke jaclitreoht door het Rijk worde onteigend bij de Wet, tegen billijke doch niet overdreven schadeloosstelling aan de tegenwoordige eige naars 3. aan eigenaars en gebruikers (pachters enz.), die te goeder naam en faam bekend staan, mag de machtiging tot het dooden vau schadelijke dieren (konijnen enz.) op hun gronden niet geweigerd worden; 4. het Duitsche stelsel van verpachting der jacht en bloc i.ij gemeenten of kersspelen aan dorden, ten bate der gemeenschappelijke eige naren of van nuttige of liefdadige instellin gen, verdient aanbeveling. Te vier uur hadden weder twee sectie-ver- gaderingen plaats. De eerste onder voorzit terschap van mr. J. C. von Briel Sasso uit Schiedam, waarin de heer K. A. van Dalsum, notaris tc Hulst, sprak over de pacht »n a'ts conclusie stelde Overwegende, dat de boer steeds meer pach ter wordt het beperkte van de hoeveel heid beschikbare grond hem afhankelijk maakt de pachttijd in den regel te kirrt en te oneeker de pachtsom dikwijls te hoog is de pacht contracten dikwijls niet deskundig zijn en onze wet niet geheel

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2