Uit den omtrek. de uitspraak is vau het rechtsbewustzijn dat de door meer doelmatige bearbeiding vau den grond en de door van overheidswege en onderling genomen en te nemen maatre gelen mogelijk geworden grootere zuivere in komsten van het boerenbedrijf niet indirect groot endcols ten voordeele van den eigenaar moeten komen, dat daaroan een doelmatige regeling van het pachtcontract een dringende eisch is. Spreekt het Nationaal Gomgres van den Neil. Boud den weusch uit. dat de Neder landsche, de gewestelijke en dc plaatselijke boerenbonden door zelfhaudelon en door het trachten naar wetswijziging den pachter steu nen in liet verkrijgen van een billijk pexsht- contract. In de tweede vergadering onder voorzit terschap van den heer Th. Verheggeu uit Buggen um sprak de heer J. J. C. Ament, zuivel-oonjulent te Tungelroij, over de bo- ter-quaestie. Donderdag werd het congres voortgezet in de aideelingen. In do eerste sectie sprak de heer J. Molen dijk uit Hasseioo over landbouwonderwijs. In de tweede sectie sprak de heer A. Colijn uit Amstelveen over de ingediende Tarief- wet. Zijn conclusion verwezen naar het door de in April 1.1. aan de Tweedie Kamer toege zonden request. Na de pauze sprak m de eerste sectio ka pelaan vau der Ma rek uit Heel over de leen banken. In zijn conclusies drong hij aan op verspreiding en betere organisatie liefst met hulp van Staatswege. In de tweede sectie sprak do heer A. B. Michielsen uit Dreumel over coöperatie. Zijn conclusiëu strekken tot aanbeveling der pro ductie, coöperatie cn wering, zooveel moge lijk van consumptie coöperatie. Om vier uur werd dc slotvergadering ge houden. waarin het Kamerlid barou van Wijnbergen een rede hield over het aan de Regeering te richten adres, waarin verzocht wordt een nauwkeurig onderzoek in te stel len naar de toestanden die het boerenbedrijf in zijn groei belemmeren. Vereeniging wan Nederlanriache Werkgevers. In het Kurhaus te Scheveaiingen werd Dinsdag een ledenvergadering gehouden der Vereémging van Nederlandsche Werkgevers, hoofdzakelijk belegd ter bespreking van het ontwerp tot wijziging der Tarief wet. Op ver zoek van het bestuur hadden de heereu D. Gelderman, D. W. Stork on G. Verkade zich bereid verklaard de algemeene beschou wingen over dit punt in te leiden. De eerste inleider, de heer D. Geldennan, wees er op, dat de publiek© opinie reeds dit ontwerp veroordeeld beeft, wat te erger is, daar immers allerlei voordeele® hier dooi* den ontwerper worden voorgespiegeld. Spr. herinnerde aan den tijd der bescherming van Nederlandsche manufacturen in Indiëhet was toen „tobben" in Twente, totdat, na de afschaffing vau het differentieel recht, Twente na harden strijd door goedkoope pro ductie zich een plaats op de wereldmarkt wist te veroveren. Die goedkoope productie nu, levensvoorwaarde voor export, wordt door het ontwerp, dat tot verzwaring der directe las ten leiden zal, ernstig bedreigd met onher stelbaar verlies, terwijl ook de arbeiders zeker niet in beter, wellicht in slechter conditie zullen geraken. Voorts wees Spr. er op, dat het ontwerp in tegenstelling tot den toestand van vóór 1874, Nederland tot de beschermde markt zal maken, en niet de koloniën, waar door te voorzien is, dat de export-fabrieken voor binnenlandsch debitt gaan werken. Was dr. Sckaepman nog in leven, zijn machtig woord zou zeker zich keereu tegen de plan nen van minister Harte. Ten slotte besprak deze inleider het prae-advies (voor de Ver-, eeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek) van den heer A. H. Jamnink, van wien Spr. ter afsnijding van misverstand uitdrukkelijk constateerde dat deze heer Jan- nink geen brikant in Twente is; hij heeft zich na zaken in het (beschermde) Duitsch- laind te hebben gedaan, daaruit teruggetrok ken. In zijn prae-a-dvies bepleitte de heer Jamnink protectie, omdat lo. de groesist liefst koopt buitenlandsch doek en dat zelfs duur der wil betalen2o. koogere rechten het doek niet duurder maken voor den verbruiker 3o. de winst des te grooter wordt naarmate producent en consument verder van elkaar verwijderd zijn. Daartegen merkte Spr. op dat het abc voor eiken handelaar (ook voor den grossist) is te koopen, waar hij het goed koopst terecht kan de goedkoopste produ cent verdringt altijd den duurderen. En als hoogere rechten het goed niet duurder ma ken, dan heeft de bin nen la ndsche fabrikant en ook de nationale arbeid geen voordeel van zulke bescherming. Goedkoope productie bc-heerscht allesde manipulaties van den tussckenhandel veranderen daaraan niets. Was het, eindelijk, waar, dat de winst groo ter wordt naarmate producent en consument verder van elkander wonen, dan zouden de exporteurs, die het doek aan onze tegenvoe ters le\-ereu. wel de prachtigste zaken maken Spr. eindigde zijn warm toegejuichte rede met de verklaring het een ramp voor ons land te achten, wanneer dit ontwerp-tarief werd aangenomen. De heer D. W. Stork vestigde de aandacht op eenige punten, die gereleveerd waren in de Nota over het ontwerp, welke zoo straks door de vergadering zou worden vastgesteld op het verschil tusschem een klein en een groot land Men wijst altijd op Duitschland, doch de vraag is of de opbloei der nijverheid daar de vrucht is van de bescherming, of al thans ook niet andere factoren krachtig daartoe hebben meegewerkt: het ontwakend zelfbewustzijn van Duitschland na 1870, dat zich tot groote dingen in staat gevoelde. De vraag is ook of de protectie ginds een onver deeld goed is geweestzij heeft groote win sten in de zakken van enkelen bezorgd uit do zakken van velen (de verbruikers). Voorts wees ook deze Spr. op de verzwaring der pro ductiekosten, welke het ontwerp-Harte zal meebrengeneen onbillijke belasting voor de niet-beschermde industrieën. Voor de werk lieden is de kans groot, dat de loonen niet zullen stijgen of zoo dit n sommige be drijven geschiedt niet- meer zullen ©tijgen dan de prijzen der behoeften. Na deze pun ten uit de Nota te hebben aangeroerd, weer legde Spr. de onjuiste opvatting van den heer Jacobson te Rotterdam, dat Twente door de bescherming tot bloei was gekomen, en van den heer Veder dat onze export- beperkt was tot jenever, kaas en kaarsen. Met- klem waar schuwde Spr. tegen de eerste schrede op den weg der protectie, tegen de reactie op de beginselen van 1862 en 1877. Gelijk nu de protectianisten zich reeds beroepen op minis ter Pierson (grootendeels ten onrechte, daar deze niet 10, maar 2 millioon meerdere op brengst beoogde), zoo zal men bij latere stap pen zich beroepen op de lex-Harte. Die latere stappen zullen inderdaad onvernii-Jclijk blij ken het zal worden en ziehier de ethische zijde der zaak een „Wetlauf von Egois- mus," gelijk indertijd een Duitsch industrieel hot noemde. Spr. waarschuwde tegen d© verkapte voor stellingen wat een wedloop van egoïsme is, heet bevordering van het algemeen belang en van den nationale® arbeid. Neen, zoo ein digde deze Spreker, een tarief wijziging is geen „zuiver technische quaestie"het geldt hier groote beginseleninmenging van den Staat in het leven der nijverheid, vrijheid of vrij- heidsbeperkiing voor de industriehandha ving van of reactie tegen het principe der belasting naar draagkracht. Ook deze Spreker werd levendig toege juicht. De laatste inleider, de heer E. G. Verkade, vreesde versleten te worden voor den vos, die de passie preekt immers koek enz. wordt beschermd van brood en beschuit is er geen invoer. Maar zei Spr. mijn leus is altijd geweestgeef mij onbelaste en onveraccijnsdc grondstoffen en dan geen bescherming. Dooli, terwijl koek even hoog beschermd blijft, zul len volgens het ontwerp allerlei grondstoffen en hulpmiddelen dezer industrie kunstmatig duurder worden gemaakt. Uitvoerig on met tal van voorbeelden toonde deze Spr. aan liet onsystematische der verhooging. Omdat het oene artikel duurder wordt, moet nu ook het andere maar meer nog worden beschermd. Of wel (zooals bij rijst-, meel-, gort- en olie molens) allerlei hulpmiddelen voor de fabri cage worden duurder, doch het product zelf blijft onbeschermd. Waarom bevoordeelt de wetgever somm-igo industrieelen en benadeelt hij anderen? Nog wees Spr. op verschillende posten, b.v. papier, dat Looger belast en dus duurder wordt, terwijl de fabrikant die prijs- verhooging van voor verpakking en reclame benoodigd papier niet door prijsverhooging van zijn product op de verbruikers kan over- wentelen, welke stelling Spr. illustreerde door verschillende gegevens, ontleend aan zijn eigen zaak, waar lveel wat plaatjes en albums gebruikt worden. Er zijn ook artikelen belast, die weinig of niets zullen opbrengen en de vestiging van nieuwe of uitbreiding van bestaande in dustrieën zullen belemmeren (b.v. was). Van andere artikelen zal de verhooging invloed uitoefenen op de koopkracht van ons volk, de groote massa, die door verhoqging van her tarief minder voor het loon zal kunnen koo pen dan voorheen, wat nadoelig moet zijn voor tal van bedrijven, welke et juist van de koopkracht en den welstand der bevolking moeten hebben. Het oude tarief had zijn fouten, maar onder dat tarief 'heeft de in dustrie zich krachtig ontwikkeld, zijn bijna overal de loonen gestegen, zijn wij voor ern stige industrieelc crisissen bewaard gebleven En is eenmaal ons tarief gewijzigd, zooals nu wordt voorgesteld, dan zal men niet kunnen terugkomen op de eenimaal verleende gun sten, maar vervallen in steeds meerdere be gunstiging van enkelen ten koste van het al gemeen. De vergadering toonde luide haar instem ming met het gesprokene. De „Nota", waarin de Vereeniging haar gevoelen over het ont werp-Harte uitspreekt, werd daarna met al gemeene stemmen aangenomen en vastgesteld. Chr. Nat. Werkmansbond. Te Zwolle werd Woensdag de negende jaarvergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond gehouden. De voorzitter, de heer W. A. Genneken, opende de vergadering met gebed en hield vervolgens een korte ope ningsrede, waarin hij met voldoening gewaag de van den groei van den Bond en voorts ook met een enkel woord melding maakte van het ingediende ontwerp-Arbeidswet. Het is een belangrijke zaak, die ook de Bond iu hooge mate zal interesseeren, en, hoewel men de oogen niet behoeft te sluiten voor de feilen, die ook aan deze proeve mochten kleven, waar het mogelijlk is zullen de chris telijke arbeiders deze regeering dienen te steunen. Een eenvoudig afkeuren, zooals de zoogenaamde arbeiderspartij op de bekende vergadering te Utrecht, is wel gemakkelijk, maar weinig eervol. Het jaarverslag van den secretaris meldt, dat de Bond thans 70 afdeelingen met ruim 10,000 leden telt. Het orgaan der vereeni ging „De Voorzorg" werd in een weekblad hersohapen. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten f 1989,54 hebben bedragen, te gen de uitgaven f 1154.60, zoodat »n kas is een saldo van f 834.94. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram van hulde verzouden. Na nog enkele andere mededeelingen en verslagen werden de voorstellen van den be schrijvingsbrief behandeld. De afd. Gouda wenscht, dat de jaarver gadering zich uitspreke hoe de houding van den Boud is ten opzichte van den bekenden Bond voor Staatsrxmsioneering. De eere-voorzitter, dr. J. Th. de Visser, tooude het verschil aan tiBschen het stre ven van genoemden Bond en de meer be perkte vraag naar pensioen voor den ouden werkman. Men houde dit verschil in het oog en waehte met de bespreking dezer zaak, tot dat de regeering het toegezegde ontwerp pensioenwet zal hebben ingediend. Eerst dan is er voor gegronde discussie aanleiding. Na nog eenige discussie werd tot uitstel besloten. Het volgende punt was belangrijk. Het betrof de volgende vraag van de afdeeling Leiden „Mag eene afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond zich aansluiten bij een Chris telijke» Bestuürdersbond Zoo ja. de verga dering -spreke zich uit, wat onder de bena ming „Christelijke" verstaan moet worden." Nadat over dit voorstel veel discussie was gevoerd, sprak dr. J. Th. de Visser zijne meening er over uit. Ieder bondslid zeide Spr. dient een eigen vast beginsel ons bondsidee in ach om te dragen en hij dient dat te ontwikkelen, d. w. z. dat hij zelfstandig moet zijn. Zoo ook dient onze Bond zijn lij,n recht te houden. Waarvoor anders was het noodig geweest ons afzonder lijk te organ iseeron naast bestaande Chris telijke Werk lieden vereenigingen In ons eigen vereenigingsleven ligt immers opgeslo ten, dat wij iets anders willen dan Patrimo nium, dan welke vereeniging ook. Daarom zijn wij als H. B. er steeds afkeerig van ge weest, dat onze afdeelingen zich aansloten bij het Christelijk Arbeidssecretariaat, wijl Patrimonium daar de lakens schijnt uit te deelen. Spr. zegt dit niet uit rancune tegen Patrimonium, maar uit zelfbehoud. Want dit moet men bij de groote coalitie der laatste jaren vooral niet uit het oog ver liezen, dat voortdurend samengaan gevaar voor samenvloeiing oplevert. En dat mag nimmer het geval zijn of worden. De noodzakelijkheid van samengaan blijve ter beoordeeling der afdeelingen en wat de wijze betreft, rij als de beste samenwerking aanbevolen een losse federatie, met tijdelijk karakter. De zelfstandigheid blijve voldoen de gewaarborgd. Spr. eindigde met in een zevental conclu- siën neer te leggen hetgeen hierboven be knopt is weergegeven en stelde ten slotte, in verband met het door Leiden geopperde bezwaar voor, dat het woord Bestuurders- b o n d vervangen worde door „Federatie van Christelijke Werklieden-vereenigingen". Deze conclusie werd met 30 stemmen voor en 3 tegen aangenomen, zoodat voortaan de af deelingen van den Bond slechts zich aan zullen sluiten bij zoogenaamde losse federa tion en niet bij Chr. Bestuurdersbonden. Op voorstel van Rotterdam werd voorts besloten, dat het H. B. een commissie zal benoemen voor het ontwerpen van een pro gram van actie of werkzaamheden. In de Donderdag voortgezette vergadering van dezen boud hield de heer Van Ooij. secretaris van den boud, eene inleiding over het arbeidscontract, waarover een uitvoerige discussie zich ontspon. Het ontwerp werd artikelsgewijze behandeldtal van verand ringen en aanvullingen werden van uit m vergadering voorgesteld. Men kwam met de bespreking van het geheele ontwerp niet' reed, waarom besloten werd dezen winter een buitengewone vergadering te houden in Utrecht. De verdere punten op de agenda: inlei ding van dr. De Visser over de Arbeidswet, een interpellatie over de uitsluiting der dia rrantbewerkers te Amsterdam, en de behan deling der vraag of aansluiting aan den Chr Arbeidsraad gewenscht is, werden aangehou den. Ook ae stemming over de conclusies over „werkstakingen" kon niet plaats hebben. Dit zal op de buitengewone vergadering geschie den. De conclusies luiden: „Verwerp iedcio werkstaking, die gebruikt wordt als politiek strijdmiddel". Handhaaf het recht van den arbeid vooi ieder, bij het uitbreken eener werkstaking eu verwerp voor hem den schandnaam „onder kruiper Onderzoek bii< iedere werkstaking of wer kelijk alle middelen zijn beproefd om tot oen vergelijk te komen. En steun iedere werkstaking die, na nauw keurig onderzoek, onvermijdelijk bleek te zijn". Hierna werd de vergadenng gesloten. Men schrijft uit Wassenaar aan de Tel dat H. M. de Koningin, ter vergrooting van hare buitenplaats De Raaphorst aan den Haagschen straatweg, grond heeft gekocht van het landgoed Oud-Wassenaar en toebe hoord hebbende aan wijlen den heer Van der Oudermeulen. Er wordt gevreesd, dat dit het begin is van het in gedeelten voor bouwterrein ver- koopen van dat landgoed, waardoor het mooi van den Haagschen straatweg zeer zal wor den geschaad. Reeds gisterenavond zaten meer dan twintig personen, meeren- deels vrouwen, op het Binnenhof bij den te- reu. toegang gevende tot de Ridderzaal, om plaatsen bezet te houden en te verkoopen voor de plechtigheid van de opening der zit ting van de Staten-Generaal door H. M. de Koningin op aanstaanden Dinsdag. Naar men zegt, hebben enkele personen reeds van Dinsdag Gf Woensdag j.l. af zich in de nabijheid van het gebouw der Ridder zaal opgehouden om de voorste plaatsen naar do tribune bezet te houden. Des nachts worden do posten niet verlaten. Een petroleumbron? Naar men verneemt moet er op het erf van den winke lier R. van Reeden aan den Overhagenschen weg te Velp (Geld.), bij het graven petroleum ontdekt zijn, die van good© kwahteit is. Uit de diamantindustrie. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Tijdens de uitsluiting in de diamantindus trie hebben een groot aantal huizenbezitters hunne huurders tevens uitgeslotenon geheel of gedeeltelijk uitstel van betaling verleend. Aan die welwillendheid der woning- verhuurders hebben de diamantbewerkers het mede te danken, dat zij den strijd hebben kunnen volhouden en tot een goed einde heb ben gebracht. Thans blijkt uit het Laatste nummer vau het Bondsorgaan van den A. N. D. B. dat vele werklieden deze „eere schuld", gelijk de heer Polak haar noemt, niet voldoen, hoewel zij er thans toe in do gelegenheid zijn. Het bondsbestuur werd in de laatste weken letterlijk bestormd door huiseigenaren en opzichters, die hunne huur ders nu voor en na zien verdwijnen, zonder dat er zelfs maar een gedeelte der schuld is afgedaan. Do Bondsvoorzitter leest hun in het or gaan ernstig de les en wijst op de slechte ge volgen, die deze nalatigheid voor een vol gende uitsluiting zal bobben. De heer H. J. Hartz, secretaris der Am- sterdamsche Juweliersvereeniging, beeft, we gens gezondheidsredenen, als zoodanig ont slag genomen. Loonsverlaging. De georgani seerde patroons van de glasindustrie te Schiedam, Vlaardingen, Delft, Rotterdam, enz., hebben in him fabrieken (in het gc- heol 8 in getal) een kennisgeving aange plakt, dat met iu ingang van 3 October a.s. de loonen met met minder dan 20 pCt. zul len worden verlaagd. Naar het schijnt zullen de werklieden hiertegen in verzet komen, meldt Het Volk. De rechtspersoonlijkheid van den Matrozonbond. De advo caat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Ort concludeerde gisteren tot. verwerping van het cassatieberoep van den Nederlandschen Ma- rinematrozenbond tegen de vervallenverkla ring van zijn rechtspersoonlijkheid. Z. i. was do vordering tegen den Bond ingesteld noch eene civiele, nooh eene strafactie, doch eene publiekrechtelijke, waarbij sleohts voor zoo ver mogelijk, de voorschriften van het wet boek van strafvordering worden gevolgd. Mitsdien misten de cassatie-middelen, die uit gingen van de gedachte, dat hier eene straf actie was, hun feitelijken grondslag, terwijl zij ook overigens ongegrond waren. Uitspraak 28 October. Do Doetinchemsche gym- nasiumquaestie. Nader verneemt do N. A. Ct. thans, dat dr. J. A. der Mouw tegen de zitting der arr.-rechtbank te Arn hem van 27 September a.s. is gedagvaard ter zake de door hem dr. Schwartz monde ling aangedane beleediging op 20 Juiu 1.1., door hein ia tegenwoordigheid van meerdere leeraren toe te voegen, m verband met het gehouden eindexamen aan het gymnasium to Döetitic'hemdat hij, rector, met hot oog op daaraan te ontleeuen geldelijk voordeel den leerling Fritz Roetssingh met op voor meld examen to geven schriftelijk werk zou hebben geholpen. Dr. Der Mouw verblijft thans tot herstel van gezondheid te Borgen in Noord-Hol land. In deze zaak zijn door het O M. 2 ge tuigen gedagvaarddr. Schwartz en dr. Koning, die bij het bovenbedoelde tegen woordig was. Dierenmishandeling ge straft. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de rechtbank aldaar, waarbij de karrijder Fokke R., uit Bergumcrheide, die 18 Juni op deu Gronin ger straatweg van een zijner trekhonden, om dat het dier naar zijn zin niet hard genoeg trok, de beide ooren heeft afgesneden, is veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, zijnde het maximum van de voor dat misdrijf door de wet bepaalde straf. Beunhazen. Voor de Haarlemscbc rechtbank is Donderdag een zaak behandeld, welke, naar het Op. Min. zeide, een eigen aardig licht werpt op de praktijk van do beu nu azen j onder de kleinere aannemers. De aannemer J. de Koning, te Edam, had op een ïnscurijvingsbiljet bij een aanbeste ding door het provïhciale bestuur van Noord- Holland te Haarlem, in Mei jl., voor het uit voeren van een werk op het eiland Wielin gen, eigenmachtig de handteekeuingen gezet van de heeren A. Steur en P. Kraay, aan nemers te Volendam en te Edam, die zic'i voor bekl. als borgen gesteld zouden hebben. Deswege werd tegen bekl. voor valschheid in geschrifte één maand gevangenisstraf ge vorderd. De heeren Steur en Kraay verklaarden aan beklaagde geen verlof te hebben gegeven om hun namen als borgen te gebruiken, maar deelden op eene vraag van den verdediger, mr. W. van Hulst, mede, dat aannemers meer malen eLkanaers borgen zijn. De inschrij- vingsbiljetten worden daarom wel eens n'et door de borgen-zelf geteekend, wanneer deze bijv. mede voor dezelfde aanbesteding in schrijven. De veraediger voerde aan, dat de betrek kelijke wetsartikelen zeer onvolledig zijn, en dat bekl. daarvan de dupe is geworden. Na- aecl zou hier niet kunnen zijn ontstaan, om dat het inschrijvinsbiljet den aannemer en de borgen nog tot niets bindt, omdat eer it later de aannemer en de borgen het bindend proces-verbaal hebben te onderteekenen. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging en wees nog op het gunstige verleden van bekl., waartoe hij een aantal verklaringen van in vloedrijke personen te Edam der rechtbank overlegde. De ontslagen rijksklerk ten kantore der registratie J. J. te Middelburg, die Donderdag gevangen werd genomen en naar het huis van bewaring werd overge bracht. wegens oneerlijke handeling, wordt verdacht van het vervalschen of althans ver koopen van vervalschte zegels. Diefstal op het water. Gis terennacht is door de i*ijksveldwaciht op de rivier de Waal, tegenover Zalt-Bommel, een tot zinkens toe geladen roeiboot met pl.m. 30 HL. buitenlandsche tarwe in beslag ge nomen. Vermoedelijk is die tarwe afkomstig van ontvreemding uit schepen, althans op het nadeien der politie zetten de bestuurders der boot in groot© haast koers naar den noorderoever, alwaar het dichte griendgewas hun een uitstekende gelegenheid tot ontsnap ping bood. Overreden. Donderdag werd door het achterste rijtuig van den Kon. stoet te Den Helder op het Havenplein een jon getje overreden, dat te gauw na&r vo.-en schoot. Ziju toestand is niet zeer ernstig, maar H. M. do Koningin moet den wensch te kennen hebben gegeven, telegrafisch to worden ingelicht over zij® toestand. Nog meer stoom tramonge luk kon. Te Den Helder is door de vau Huisduinen komende stoomtram een doove man, die het bellen van den machinist niet gehoord had, overreden. De onge'ukkige, te Den Helder woonachtig, werd zóó ernst'g gewond, dat hij bijna onmiddellijk overleed. Ongc.uk bij den arbeid. In de papierfabriek de Eendracht van de firma Van Gelder te Wormervoer is gisterenmid dag een werkman door de machine gegrepen en onmiddellijk gedooa. Hij was weduwnaar en laat 6 kinderen na. Verdronken. Te Wormerveer is een boerenknecht, die aan vallende ziekte leed. bij naar het land roeien, uit de scl uit gevallen en verdronken Hij laat een \rouw en 2 kinderen na. Donderdagmiddag werd op een bouw werk aan de Emmakade to Leeuwarden in bewusteloozcn toestand gevonden, voorover liggend op een privaat, ds 34-jarige onge huwde L. M., opperman aldaar. Hij is naar het Stads-ziekenhuis overgebracht, doch kort na zijtn aankomst aldaar aan hersenschud ding overleden. De man, die het vorig jaar van een steiger viel, was sedert dien tijd lijdende aan duize lingen schrijft de Leeuw. Ct. en is thans zeker weder tengevolge van een dui zeling gevallen en terecht gekomen op ter plaatse liggende stukken hout. ie Loosdrecht is ''oor onbekende oor zaak afgebrand eene lokaliteit, ingericht tot konijnenfokkerij en voor kippentoclt 222 kippen en 93 konijnen zijn verbrand, waaronder van beide soorten prachtige die ren. Een paard kon nog gered worden, zij het dan ook hier en daar geschroeid. Het verbrande was verzekerd. Ontploffing. Men schrijft- uit Loos duinen Bij een barbier alhier heeft een ontplof fing plaats gehad, die het riool vernield© en een gat sloeg in een dikke muur daar boven. De man had carbid uit een rijwiel lantaarn door de goot gespoeld cn zoo was dat in het riool gekomen, waar het zich ont wikkelde gas eene ontploffing veroorzaakte. Treffend voorval. «Uit Rijssen wordt van 16 Septem Der aan do Zw. Crt. gemeld Gisteren had in het naburige Eisen het volgenae treffende voorval plaats. De vrouw van E. wilde een emmer, die in den put was gevallen, met een haak weer opvisschen. Hierbij buigt ze zich te veel voorover eu schiet in den put. Niemand in de nabijheid bemerkt dit dan de trouwe waakhond, die aan den ketting lag. Deze maakt allerlei bewegingen cm op de plaats van het ongo- Iuk te Komen en laat eigenaardige droeve geluiden hoeren. die de opmerkzaamheid trekken van een dochter van d. K. in de buurt. Deze sneR toe en. geholpen door an deren, wordt vrouw E. uit den put gehaald maar zii was reeds bewusteloos. Men nep in allerijl geneeskundige hulp in van dr. v. U. te Rijssen, en deze bracht vrouw E. weer tot bewustzijn. De trouwe en slimme hond had een leven gered. Reclame. Een Am*cerdamsch paar- denslager, die gisteren zijn zaak opende, deod reclame maken door het rondleiden, bij wijze van Paasohoseon, van twee te® doode opge schreven rossinanten, hier cn daar opgeknapt met oen papieren roos. Een der beestjes droeg op zij een plakkaat met de volgende ontboezeming Ons Vonnis. Wij loopen, is 't niet gek, Mot ons vonnis om ons nek En maken zoo te same, Voor onsen baas reclame. Doch niet met onsen zin, Gaan wij z ij n winkel in. Men meldt uit Utrecht: Gisterenmiddag om oen uur is president Steij®, vergezeld van zij®© echtgenoot© en de heeren dr. Muller, oud oonsul-generaial van den Oranje-Vrijstaat, en Du Preez, uit Den Haag, hier aangekomen. Op het perron wier den de president en mevrouw Steij n ontvan gen door de heeren jhr. mr. J. E. Huydeoo- per van Maarssevee®, dr. H. F. Jonkman cn mr. C. de Wilde Jr. Aan mevrouw Steij n werd een bouquet aangeboden. In twee rijtuigen begaf het gezelschap zich vervolgems naar het Hotel des Pays-Bas. In het eerste waren gezeten president Steijn, mevrouw Steijn en de heeren Huydecoper e® Jonkman; in liet tweede de heeren dr. Muller, Du Preez en mr. De Wilde en de twee dochters van den president, die 's mor gens uit Baarn, waar zij op kostschool zijn, waren overgekomen. Op het stationsplein had zich een vrij groote menigte verzameld, die den heer eu mevrouw! Steij® hartelijk groeit© en bij 't vertrek een gejuich aanhief. Langs den weg waren tamelijk veel monschen op de bom. die beleefd den president oen groet brachten. Sommige bewoners der straten, door welke de stoet reed, hadden gevlagd, vooral in de middenstad'. Aan de Kromme Nieuwegracht boden twee meisjes mevrouw! Steijn een rui ker aan. Voor de Pays-Bas stond o;n groote menigte, die, zoodra zij don president zag. hartelijk juichte en niet daarmedo oph eld voor bij binnen was. Om half vier werd in den wintertuin in teoicmwoordighicid! van de dleeil nemers aan het huldeblijk het door Pier Pander, te Rome, vervaardigdo borstbeeld van den pre sident aan mevrouw Steijn aangebod-u met een toespraak van prof. Valeton. liet- hulde blijk was vergezeld van een lijst met de na men der deelnemers, waarop aan het hoofd staat „Aan mevrouw Steij®, geboren Frascr, de tiouwe gade van den heldhaftige® president van den Oranje-Vrijstaat, wordt het marme ren borstbeeld van haren echtgenoot als eer biedige hulde eu als bewijs van warme sym pathie aangeboden door eenige burgere-.een en burgers van Nederland." De senaat va® d© Utrechtsoho hooge-.cliool maakte zijne opwachting bij den presid ut. Om 5.15 vertrok de president weder naar Den Haag. aOnder presidium va® den hoer H. Oortman Gerlinga de voorzitter dr. Wol tering was verhinderd te komen verga derde gisteravond in ..Buitenlust te Utrecht de afd. Utrecht cn Omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven, vergezeld van een gids der vereeniging „Paarn vooruit", waarin de aandacht werd gevestigd op de a. s. algemeene vergadering waai bij de leden aan het station zullen wor den afgehaald, en mén in de gelegenheid wordt gesteld een rijtoer te maken of mooie plantenculturen in ©ogenschouw te nemen. Alsnu werd overgegaan tot het stelleni van c&ndidaten voor het hoofdbestuur om te voorzien xn de vacatures van twee vakman nen cn een liefhebber. Gekozen werden de heeren J. K. Budde, t© Utrecht B. Ruys, De- demsvaart, en J. Keessen, Aalsmeer Tot af- gevaaraigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer J. K Budde, en tot plaatsvervanger de heer P. L. Baudet. Dc punten van beschrijving voor de algemeeno

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3