Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Mijne Heereni)oor het vertrouwen der Koningin op voordracht der Regeering we derom geroepen dezen zetel in te nemen, en wanneer ;k terugzie op de laatste keer dat ik do eer hart de vergadering te openen, dan geschiedt uit met een gemengd gevoel. De Kamer onderging belangrijke wijziging. Der tien leden zijn vervangen door den loop der politieke omstandigheden. Meer dan een hun ner welke ritmuntte door ervaring, kunde, bekwaamheid, werkkracht en welsprekend heid. zullen wij hier noode missen. Zeven leden hebben zich door hoogen 'ecftijd of den staat hunner gezondheid, genoopt gezien Hun ontslag te nemen. Spr. drukt daarover zijn leedwezen uit. inzonderheid over het over lijden van den heer Van Lier. Hij doet voorts een beroep op den ijver en de toewij ding der leden b'"' de werkzaamheden, wc'ke dor Hamer wachten, en verk! .art het voor zitterschap te aanvaarden. Do heer Van Zinnicq Bergman vraagt en bekomt verlof tot de Regeering eenige vragen te mogen richten naar aanlei ding der bekende Overijsselsche quaestie. Hot verleende verlof wordt verleend. De heer Van Zinnicq Bergman vraagt wat de Reg. bekend is omtrent het gebeurde op 3 Augustus 1904 in de buiten gewone vergadering der Staten van Overijs- ïo! acht de Regeering zich geroepen 0111 het initiatief te nemen tot opheffing der on regelmatigheid en zoo ja. hoe denkt zij dat te doen. De Minister van Bin aen 1. Zaken (dr. Kuyper) antwoordt dat in den regel aan het departement van Binnenl. zaken geen bericht wordt ontvangen van hetgeen in de vergadering dor Prov. Staten voorvalt. Dit maal is alleen het bericht ingekomen, dat <<e helft der loden op den bewusten dag de ver gadering hoeft, verlaten, waardoor het be kende is gebeurd De minister heeft de no tulen opgevraagd, doch deze waren kort en gaven weinig licht. Meer licht wordt ge geven door het z.g. officieele verslag iu de Provinciale Zwolsohe en Overijsselsche Cou rant. waaruit de Minister een gedeelte voor leest. Thans de tweede vraag. Deze aangelegen heid is door de regeering ernstig overwogen en door haar zijn nagegaan de verschillende vragen om aan art. 82 der Grondwet te vol doen. Waar geen wettelijke aanwijzing be staat hoe in een dergelijk geval te handelen, meende zi; dat er geen ander middel te vin den is dan in de wet en de regeering heeft dus een wetsontwerp in gereedheid gebracht, waarbij de Staten van Overijssel bevoegd zul len worden verklaard en gelast om alsnog drie loden voor de Eerste Kamer te kiezen. Dit ontwerp is reeds verzonden naar den Raad van State. Met het antwoord op de tweede vraag is dat op de derde vraag ver vallen. Do heer Van Houten zegt, dat zijns inziens liet voorgevallen© niet ligt. aan de wet, maar aan de wijze waarop de wet hier is ge in terpretcerd. Voor do keuze voor de Eerste Kamer is in de Kieswet niet anders bepaald dan do wijze waarop dit volgens de provin- tiale wel geschieden moet. In het geval, dat zich in Overijssel heeft voorgedaan. i9 in do wet voorzien. Het kan zijn. dat men op den bepaalden dag geen lust heeft om tot kiezen over te gaan of om andere redenen daartoe niet wil overgaan. Spr. zot uiteen, dat de Prov. Staten Iwvoegd en verplicht zijn te zorgen dat de Eerste Kamer compleet >s. De Kroon bepaalt slechts den dag als organisee- rend lichaam, meer niets. Het schijnt dat de regeering deze zaak niet anders beschouwd als eene invitatie om te komen dineeren, maar het geldt hier iets meerhet geldt hier een grondwettigen plicht. Naar Spr.'s op vatting is de plicht, van de Prov. Staten vaststaande en het is hier alleen den onwil der regeering om de Staten opnieuw samen to roepen. Daarvoor is geen wet noodig. Wan neer do minister geen Iniitengewone machti ging tot bijeenroeping geeft dan loopt de /aak tot November, en dan kan zij worden afgedaan. Do geheel© quaestie staat ter be oordeeling van deze Kamer buiten de regee ring om. Zij onderzoekt hier de geloofsbrie ven. De vraag rijst kunnen wij hier zooals de Kamer thans is samengesteld overgaan tot legale werkzaamheden. Spr. komt nu tot de handelingen van den commissaris der Koningin en die van den minister. Naar zijne meening heeft do com missaris der Koningin getoond hier nog iets over te hebben gehouden van zijne vroegere militaire loopbaan. In het advice van den Commissaris der Koningin ziet Spr. een soort bedreiging en in hot. sluiten der vergadering ziet Spr. eon verkeerde handeling. De Voorzitter heeft niet- de zitting gesloten, maar de ver gadering, waartoe het «Regl van Orde liom geen bevoegdheid gaf Hij had de zitting moeten sluiten tot nadere bijeen roeping, meer niet. De Connn. der Koningin had de Staten dag aan dag moeten bijeenhouden, tot. zij hun plicht hadden gedaan, tot de ter mijn verstreken was en eene nieuwe macht", ging tot bijeen roeping noodig was geworden. Spr vraagt aan den Minister wanneer is de inedcdeeling van de onregelmatigheid inge komen on waunocr heeft de Regeering nadere inlichtingen gevraagd. Was in de mededec ling van den Commissaris ook een voorstel gedaan - Heeft de Minister een rapport bij de Koningin ingediend en eene koninklijke machtiging gevraagd Zoo ja, wat is daarvan het resultaat geweest f Naar Spr.'s overtui ging is deze zaak niet met de noodige zorg behandeld. Meer licht acht hij gewcnsolit en noodig tot dekking der ministerieele ver- a ntwoordelijkheid. De heer v d. Bicsen had liever gezien, dat met de interpellatie van den heer Van Zinnicq Bergman en het antwoord der Reg de mak ware verschoven tot de behandeling van het aangekondigde ontwerp. Maar nu dc heer Van Houten door de liberale bladen aangekondigd als oen voorvechter der liberale beginselen zich in het debat heeft ge mengd, om dc streek, de oolijke streek, zoo als zij genoemd werd der Staten van Overijssel te vergoelijken, ziet Spr. zich ge noopt- tot debat De Commissaris der Ko ningin kon. naar Spr.'s meening. niet anders handelen dan hij gedaan heeft. Toen de verdaging was verworpen, bestond er geen gelegenheid om eene nadere vergadering bij een te roepen. De schuld voor het incident wijt Spr. ge heel en alleen aan de hoeren die wegge loepen zijn. en niet aan de Regeering, noch aan den Commissaris der Koningin. De luer Godin de Beaufort is darik- baar voor de interpellatie, die zekerheid heeft gegeven. De loop van het debat heeft hem echter bevreesd Hij bad gedacht 'dat men zich tevreden zou hebben gesteld met 's mi* nisters antwoord en toezegging. De heer Van Houten heeft echter noodig gevonden 's Mi- ni*tets houding te critiseeren waarvoor geen aaiiieiding bestond en hetgeen niet aan de orde was. Intusschen, de heer Van Houten, de vader der Kieswet heeft ons geleerd dat er geen lacune in de wet is. Naar Spr.'s meening bestaat or geen aanleid >ng thans ver der op het debat in te gaan. De lieer Van Zinnicq Bergman con stateert met. denkbaarheid dat hij zijn doel bereikt beeft in tweeërlei opzicht. Er is meer licht gekomen en de toezegging dat deze quaestie zal opgclnet worden. De heer Ra li use n acht het standpunt van den heer Van Houten juist, dat geen nieuwe wettelijke bepaling noodig is. De Prov. Staten van Overijssel kunnen en moe ten >k zonder nieuwe wet hun plicht doen. De Min istorvan Binnenl. Zaken had zien alleen bereid verklaard op de drie gestelde vragen te antwoorden, meer niet. Hij kon niet anders doen, daar hij de noodige gegevens niet bij zich had. De- heer Van Hou ten hau dan ook niet het recht van de door den Min. gestelde conditie af te wijken. De minister komt. op tegen dtn blaam, door den beer Van Houten geworpen op den Comm. der Koningin in Overijssel. Wanneer de heer v. II. de vragen van den interpellant voor zich had gehao. zou hij zijne beschuldiging niet geuit hebben. Het antwoord op de vraag is volledig gegeven. De Comm. der Koningin is ernstig opgekomen voor de hoogheid van het koninklijke gezag en heeft allerminst een flater of een fout begaan. De Min. ap precieert den heer Van Houten als debater, maar verschilt met hem m opvatting omtrent de macht van tie rrov. Staten. De houding van den Commissaris dter Koningin wös volkomen correct. Den weg door den heer Van Houten aangegeven, geeft geen zekerheid en kan dus niet door de Regeering worden ingeslagen. Do Regeering erkent dat deze Kanier-sou- verein kan l>oslissen over de geloofsbrieven, maar zij acht het beter den weg in te slaan, door haar aangegeven, omdat, die vasten grond heeft. De heer Van Houten replieeerenide, betwist buiten de orde te zijn gegaan met zijne bespreking. Hij vindiceert voor zich het recht vragen vast te knocpen aan die door den intorpellant gedaan. Heeft de Minister geen gegevens bij zich, dan deed men beter de interpellatie te verdagen. Spr verzoekt alsnog antwoord op zijn vragen, die hij deed in het belang der Regeering zelf. De M n i s t e r verwerpt de beschuldiging van onvolledigheid. Hij wil de vraag van don heer Van Houten wel beantwoorden en zegt dat de commissaris der Koningin mach tiging heeft gevraagd om de Staiten 25 Augustus weder bijeen te roepen, maar de minister heeft op die aanvrage afwijzend be schikt. De heer VanHouten vraagt op welken datum afwijzend is beschikt en of dit met machtiging van de Kroon is geschied. De Minister kan den juisten datum niet opgeven De afwijzing is geschied in overleg der regeering met machtiging van de Kroon. Do interpellatie wordt, gesloten. De heer Van Houten stelt thans ais motie van orde voor om de vergaderingen der Eerste Kamer tot nadere bijcenroeping te verdagen (tot bv. de geloofsbrieven van de leden voor Overijssel zijn ingekomen of de onwil der Staten van Overijssel ;s ge bleken). De heer Reekers heeft bezwaar tegen deze motie. Wij gaan hier op die manier den weg op van het voorstel door den heer Van Hoven in de Staten van Overijssel gedaan. Hot voorbeeld van Overijssel schijnt aanste kelijk te werken. (Gelach). De heer Voning Mcinesz komt er tegen op dat de Kamer neiging vertoont om liet voorbeeld van Overijssel te volgen. Zijns inziens was het den zedelijken plicht der Regeering geweest o»i deze Kamer voltallig te maken. De schuld ligt aan dc Regeering. De hi-er R e n g e r s deelt dit- gevoelen niet. Hij wil de voorstellen der Regeering afwach ten. De beraadslaging wordt gesloten en de mo tie verwerpen met 26 tegen 16 stemmen (Van a« liberalen «tomden tegen de heeren Ren- gers en van Beyma.) Besloten wordt, de Troon rede met een eerbiedig adres van antwoord te beantwoorden. De Voorzitter stelt voor om de nog aanhangige wetsvoorstellen b'j de ontbindine der Kruier opnieuw naar de afdeelingen tc zenden. Daartoe wordt besloten De Kamer gaat over tot. het opnieuw sa menstellen der afdee'ingen en daarna tot het kiezen va i Voorzitters, onder-voorzitters en leden der Commissie van Redactie. -o-ade ng wordt hierna verdaagd tot heden 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 22 September bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd bij het departement van binnen landsche zaken tot hoofdcommies G H. vai Olpen, thans commies; tot commies P. N. llaremakcr en J. C. Ligtvoet, beiden thans adjunct-commies benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting Z.Exc, mr. .-E. baron Mackay, minister van Staat, nd der Tweede Kamer; bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adel oorsten le klasse J. van Hengel, p Harekamp. J. A- Brouwer. B Brutel <*e 'a Rivière. F. Diephuis, D. J. baron van Lyn don. J. W. V belander Hein, C. M. Borren, F Akkerman en H. Tcunissen benoemd tot officier-machinist 2e klasse bij den marine-stoomvaartdienst de hoofd- machinisten L. F. van Beek en M Nepveu bevorderd tot opziener 2e klasse der vis- scberijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men W E. Beekman, thans opziener 3e kl. rcrvol van hot beheer over het kantoor ontheven «e directeur van het post- en tele graafkantoor te Vianen W. Burkels; op verzoek eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de directeur van het post en telegraalKantoor te Velsen W. H Miran- dolle eervol uit den militairen dienst ontslagen de met verlof m Europa aanwezige kapitein der infanterie van het Ned. Ind. leger C. -T. F. Stokman op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de met verlof in Europa aanwe zige ritmeester «er cavallerie van liet Ned - Ind leger J. A. Th. Lubbink Weddik; eervol uit den militairen dienst ontslagen de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infanterie van het Ned. Ind. leger J. .7. Le Roy, alle drie ter zake van lichaamsge breken. Gisterenavond te 9.10 kwam Hertog Joliann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin met gemalin aan het station te Boarn aan. De trein liep ditmaal op verkeerd spoor' om voor de Koninklijke wachtkamer te kun nen stoppen. Hier stond H. M. de Koningin- Moeder haai- gasten reeds op te wachten. De ontmoeting was allerhartelijkst. Ook de bur gemeester van Ba<arn was ter begroeting aan wezig. In twee gesloten hofrijtuigen werd naar het Paleis Soest/dijk gereden, waar de Hertog en Hertogin eenige dagen zullen ver toeven. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 23 September a. s. met plaats hebben. De gewone audiënt van den minister van koloniën zal op Vrijdag 23 September a. s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zakm zal op Zaterdag 24 September e. k. met plaats hebben. Het Volk verneemt, dat het Voorloo- pige Verslag omtrent de voorstellen tot grondwetsherziening reeds in 't laatst van Juli vastgesteld is en eerstdaags vecschijnen zal. Dc minister van Binneniandsche' zaken heeft ingevolge Koninklijke machtiging in getrokken het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting van 1904. Dit wetsontwerp betreft de verhooging van het aandeel van het Rijk in de kosten der Rijksverzekeringsbank. In het Volk lezen wij over de Dins dag gehouden vergadering der soc.-dem. Ka- merfraktie, dat voor het loopend© zittingjaar Troelstra tot voorzitter. Schaper tot tweede voorzitter en Ter Laan tot secretaris gekozen- werden. Besloten werd de ministers van bui ten- en binnenlandsche zaken en van justitie te interpelleeren over het optreden der Am sterdamse he politie tegenover de Russen op het Internationale congres, welke interpel latie door Troelstra zal worden gehouden Tevens werd een door de soc.-dem. Studie club daarvoor benoemde commissie aange wezen als secretariaat en informatiebureau van de Internationale Unie van soc.-dem Parlemeu t sleden De Standaard meldt; Met het oog op de naderende Deputaten- vergadenng, die alleen bevoegd is een ieu- wen voorzat' r van het Cen tr aal - Comité te berremen, heeft de tegenwoordige voorzitter dr. A. .Kuyper, aan den oudsten assessor ken nisgeving van zijn ontslag ingezonden, na ruim 25 jaren- in deze betrekking aan het Centraal -Comité verbonden te zijn geweest. Het iid van de Tweede Kamer de heer mr. M. Tydeman Jr., vertoeft op het oogen- blik in Amerika. Hij zal, naar men meldt niet voor half October terug zijn. Dj 'liberale kiesvereeniging te Giesen (Dr.) stelde mr. Pierson candidaat voor de Tweede Kamer en besloot dezen uit te noo- digen een lezing te houden die te Eext stel ae prof. Treub en voor de Prov. Staten mr. J. T. Linthorst- Homan te Assen. Wegens optreden vaii mr. N. G. Pier son voor de Liberale Kiesvereeniging te As sen op Vrijdagavond a.s., zal prof. mr. M. W. F. Treub niet dienzelfden avond, maar Zaterdag of Maandag iu de Buxgerkiesver- eenigirg spreken De kiesvereeniging te Roden stelde met algemeen© stemmen mr. Treub candidaat. Vernomen wordt dat re anti-revolutionai ren en de katholieken zicih van het stellen van eigen candidaten zullen onthouden.- President Steyn bracht gisteren een bezoek aan Dordrecht, hoewel niet velen dit geweten zullen hebben. Vergezeld van zijn gade en van mevr. Kröller en dr. H. Muller, kwam hij per jacht te Dordrecht aan, alwaar' bij dr. II. J Kiewiet 'de Jonge het tweede ontbijt werd gebruikt. Daaraan namen ook deel mr. A. R Zimmerman, de burgermees ter en diens echtgenoot©. Na afloop ging men naar het Z.-Afrikaansch Museum. Aan het Petronella-Hospitaal, de stichting in Djogjacarta op Java, aan wier hoofd staat dr. J Scheurer, is do vacature ontstaan door het vertrek van dr J. Esser, weer vervuld. Het is toch gelukt aan den kerkeraad te Amsterdam den heer dr. F. G. van Marie, die kort geleden op een uitne mend proefschrift aan de Gemeente-univer siteit te Amsterdam promoveerde en die jarenlang als assistent aan 't Buitengasthuis gewerkt heeft, voor drie jaren te engagee- ren. Maandag, is deze jong© doctor naar Indië vertrokken. Door den minister van koloniën z'jn P. Teljer. J. A. van der Linde en J. A. lens hoek ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te women benoemd tot veearts bij den bur gerlijken veeartsen ij kundigen dienst daar te lande. In opdracht van de Maatschappij tot het uitvoeren van werken in gewapend beton te 's Gravenhage, zijn naar Chili vertrokken de civiel-ingenieurs W. Kamp en W. C. van Manen. Deze heeren zullen trachten nadere be trekkingen betreffende beton-werken aan te knoopen. De heer Kamp was reeds vroeger werkzaam in Chili bij do voorbereiding der plannen voor den aanleg der haven te Val paraiso. Ontslag bij de marine. Dinsdag middag ls, naar „Het Volk'' meldt, aan de vijf hoofdbestuursleden van den Matrozen- bond een schrijven van den minister van marine voorgelezen, waarin aan de comman danten, onder wie zij dienen, wordt opge- j dragen hen voor te dragen voor ontslag. In dit stuk staat o. m. vermeld, dat zij aansprakelijk gesteld worden voor het ver spreiden van lectuur over de werving bij de marine op de kiesrechtbetooging iu Den Haag en voor het deelnemen aan den op tocht bij deze betooging door vier matrozen, die „onder den invloed van 't hoofdbestuur" zouden hebben gehandeld. Een afschrift van dit. ministerieel schrijven werd den hoofdbestuurders van den Bond geweigerd. Drie van hen, die in het bezit waren van het certificaat van goed gedrag, is dit afge nomen. Valsche munt. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren in hooger beroep uitspraak in de zaak van F. Stutje, den fabrikant van muntbroches, die eenige voor broahes bestemde door hem gemaakte va-lsoh© guldenstukken aan zijn dochter gaf, die de guldenstukken als echt uitgaf. De rechtbank veroordeelde Stutje tot twee jaar gevangenis straf. Het gerechtshof besliste dat niet wettig en overtuigend ls bewezen dat Stutje op het oogenhlik dat hij de guldenstukken maakte het oogmerk had van ze uit te geven en sprak hem vrij met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Dood door schuld. Voor dc rechtbank te Almelo stond Dinsdag terecht G. Leushuis te Monderveen, gemeente Tub- bergen, beklaagd van het door 9chuld ver oorzaken van iemands dood. Beklaagde ging in Juni jl. met eenige ka meraden over de Duitsche grens en dronk daar in een herberg een 1 rrei. Om 10 uur des avonds keerden zij terug en toen werd in de woning vau beklaagde van de gesmok kelde jenever gedronken. De hopfden der drinkers waren verhit; er ontstond twist, en deze liep zoo hoog, dat beklaagde J. Mas- selink en G. Dikhof aangreep en dit tweetal met geweld buiten de deur zette. Onmiddel lijk daarna werden in de woning de ruiten ingeslagen. Beklaagde greep nu naar zijn geweer (vol gens zijn verklaring om genoemd tweetal bang te maken) en uhoot door de geopende deur, zonder zich te vergewissen of er ook iemand voor stond. Nadat hij geschoten had, zag hij iemand achteruitloopen en vallen. Beklaagde ging daarop zijn woning uit en liep naar het hoofd der school. Met dezen keerde hij weldra naar zijn huis tepug, alwaar zij Masselink dood op den grond liggende vonden. M. was door hst schol getroffen. De officier van justitie eisclite tegen be klaagde 9 maanden gevangenisstraf. Moordaanslag. Uit Brunssum wordt van 19 dezer aan de Limb. Koerier gemeld Gisterenavond omstreeks half tien uur 'leden F Meens en A. v. d. C., onderwijzer te W au ba ch, die van de kermis te Schinveld kwamen, eenige gasten van Eigelshoven per dogcar tot op den Bouw alhier uitgeleide, om, zooals dit gewoonlijk gaat, onder het drinken van een potje bier afscheid te nemen. Bij Schroder, waar de jonge schutterij ver gadering hield, achtten de gasten het te druk om fatsoenlijk te kunnen plaats nemen en reden daarom eenige passen verder naar het café wed. Raas. Deze lag evenwel reeds in slaap en scheen niet van plan de kermisgas ten een onderkomen ..e verschaffen, waarop zij dan oo.'c onmiddellijk rechtsomkeer maak ten. Nauwelijks waren zij echter gezwenkt, of daar valt een schot, gevolgd door nog vier anderen. Juffrouw E., van Eigelshoven, die voor op den bok zat. viel als doodelijk getrof fen van het karretje. Zn' kwam nochtans met den schrik vrij en had zich slechts aan han den en hoofd bloedig gewond. A. v. d. (J. evenwel, die naast' haar zat, riep: ,,ik ben doodelijk gewond!" Een kovel was clooi" zijn linker zijde gedrongen en men meende niet anders, als dat hij sterven ging. Men kan zich licht de verwarring en schrik der jongelui voorstellen. Onmiddellijk werd dr. Breuer van Gangelt gehaald, die om streeks half elf v. d. Camp onderzocht, dien men reeds bij zijn ouders te Brunssum ge bracht hau. De wond bleek gelukkig niet doodelijk. De dokter kon echter den kogel niet vinden en verzocht daarom v. d. Oamp naar Calvanënberg te Maastricht te bren gen tot verder onderzoek, waarheen hij giste renmorgen vervoerd is. Moge i.an ook de dader dezer snoode mis daad spoedig ontdekt worden. De ijverige brigadier van Schinveld. die reeds den hal ven nacht op verkenning was, is hem, naar men zegt, reeds op het spoor. Brandstichting. Te Oudedijk (gem. Finsterwolde) is gisteren ochtend ruim half vijf de kasteleinsbehuizing van Gerrrt Dijkstra mede bewoond door drie andere gezinnen een prooi der vlammen gewor den. Do vlammen grepen zoo snel om zien heen, dat slechts zeer weinig is kunnen wor den gered. Tegen den eigenaar D schijnen zware ver moedens te zijn gerezen, dat hij den brand opzetteliik heeft gesticht. Het voorloopig on derzoek door den brigadier der maréchaussee te Finsterwolde heeft althans ten gevolge gehad, dat D. voorloopig in bewaring is ge steld in de kazerne te Finsterwolde. D, is sedert eenigen tijd bij de rechtbank te Winschoten tegen een zijner medebewo ners proeedeerende tot ontruiming. Tot lie den werd in dat proces evenwel geen beslis sing genomen, wat D. wellicht begon te ver velen. Eenige dagen geleden moet hij vol gens de Winsch. Ct. hebben gezegd, dat T. er uit zou, al zou hij hem er ook uitbran den, daarbij een zijner huurders, wien9 'li- boedel zooals verdachte wist niet was verzekerd, aanradende zich tegen brandscha de te verzekeren, daar dat perceel binnen 14 dagen zou afbranden Een vreeselijke ramp heeft gisteren nacht te Leiden plants gehad. Omstreeks 1 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de onlangs geopende wasoh- en sfcrijkin- richting van den heer Guldemond, aan het Noordeinde. Toen de brand ontdekt werd. had de ramp reeds zulk een omvang geno men, dat blusschen oninogelijik was. Het geheele perceel is met den ganschen inventaris verbrand. Man en vrouw met een 5-jarig zoontje wisten zich nog te redden langs een binnenplaats door de woning vau hun buurman. Een kind van 6 maanden, zoontje van het echtpaar G., kwam in de vlammen om. Op de 2e verdieping woonde een van haar man gescheiden vrouw met een 18-jarige.1 zoon, die zich niet meer hebben weten te redden, doordat de trap reeds in vlanrn.u was gehuld. Elkander omstrengeld houdende en de kenteekenen gevende van een vrejse lijken doodstrijd werden hunne lijken ge vonden. Ongelukken bij den arbeid. Een man, die in een loods in de Houtha ven te Amsterdam, bij liet wegnemen van een stutplank, een stapel planken op zijn hoofd kreeg, werd naar het Binnengasthuis gebracht, waar hij bij aankomst overleden b'.cek. Een 62-jarig man, aan boord van het stoom schip Gouldmouth, liggende in de Petrole umhaven te Amsterdam, viel door een open luik in het ruim, van waar hij bewhsteloos op dek gedragen werd en vandaar naar het gasthuis vervoerd, waar hij eenige oogenb'.'ik- ken later overleed. Te Wieriugerwaard is esm vrouw, die be hulpzaam was bij het stoomdorschen, docr het kantelen van een plankje door de ma chine gegrepen en zoodanig verwond geraakt, dat rij spoedig stierf. Te Rotterdam is gisterenavond het fotografische atelier van de firma Henri Va- lentijn en Co. aan de Diergaardelaan, door onbekende oorzaak door brand vernield. De bewoners waren afwezig. Onder de gemeente Voorst is eene ge heel nieuw gebouwde boerderij met den in boedel totaal afgebrand, terwijl van de leven de haven zijn verbrand 13 varkens, 1 paard en 1 kalf. verzekering dekt de schade. Gasontploffing. Te Eindhoven had gisterenmiddag in de sigarenfabriek van de firma Kalker en Co.. tengevolge van een lek in de leiding boven het kantoor, een gas ontploffing plaats. De muur van het kantoor werd op twee plaatsen over de geheele leng te gescheurd terwijl een groot aantal ruiten werd stuk geslagen. Brand of persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ver6eniging tot Bevordering der Bijenteelt. aTe Utrecht wordt Zondag 25 Sept. a.s. iu het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen eene a,lg©meene vergadering der Pensioen-vereeniging van Burgerlijke Rijks ambtenaren gehouden. aOp het nieuwe sportterrein achter het Wilhelminapark te Utrecht is gisteren mor gen, aanvangende te 10 ure, een concours hip- peque gehouden, ten aanschouw© van een vrij talrijk publiek. aiBenoemd tot onderwijzer aan de bijz. school der Evang. Broedergemeente te Zeist J van den Berghe, te Rhoden. .Tot ouderwij zer aan de Chr. school te Halfweg J. F. Hölscber, tijdelijk onderwijzer aan de bijz. school der Evang. Broedergemeente t Zeist. Brand. Maandagavond omstreeks 10 uur brak te Soest een hevige brand uit. Het huis. bewoond door den heer B., werd in een uur tijds iu de asoh gelegd. Assurantie dekt de schade. Bijt een ingezetene van Bemnes is een brutale diefstal gepleegd. Van een weduwe werd nl. een som vau bijna f 400 ontvreemd De politie stelt een ijverig onderzoek in. Barneveld. Door een bouwondernemer uit Amersfoort is alhier een stuk grond ge kocht, waarop nog uit jaar een groot aantal flinke woningen gebouwd' zullen wordlen. N ij kerk. Door de Utrechtsche rechtbank zijn G. S., B. v. d. B. en P. W. alhier, be klaagd van diefstal van eenden ten nadleelö van wed. v. Leijenhorst te Hoevelaken, ieder veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Putten. Ds. D. M. Boonstra is beroe pen bij de Ned. Herv. kerk te Oud-Beijer- iand. Spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag .21 September 1904, des middags te 2 uur. Dj gemeenteraad liield gisteren v.en spoed eischende vergadering, welke onder voorzit terschap van den Burgemeester ws*i bijge woond door 13 leden. Afwezig waren de heerenVan Es veld, Van Voorst Vader en Veis Heyn, i "on met kennisgeving. Ingekomen waren de volgende stukken 1. Van den Minister van Binnenlandsolie zaken a. Goedkeuring van de benoeming va.n Dr. H. F Nieretrasz tot tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gymnasium; b. Idem van J. J. Vermeulen 2. Van Gedeputeerde Staten van Utrecht a. Goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Augustus 1.1., tot beschikking over een deel van het saldo van den dienst 1903 en tot wij ziging der begnooting, dienst 1904. b. Afwijzende beschikking op een bezwaar schrift. tegen een aanslag in de Inkomsten belasting 3. Van Burgemeester en Wethouders: a Bericht, dat J J. Venmey tot tijictelijk onder-keurmeester van vee en vleesch is be noemd b. Bericht dat de verzameling vogels des Vrijdagsmiddags tc bezichtigen is; Al dieze stukken werden voor notificatie aangenomen. 4 Van het Burgerweeshuis; de begroo ting voor 1905. Dit laatste stuk werd naar de afdteelingen verzonden. Aan do orde werd in de eerste plaats ge steld 1. Voorstel tot vaststelling van jaarwedden

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2