KOLONIËN. BINNENLAND. Hot bombardement der vesting neemt overdag in kracht toe en de Japanners ma- ken ook gebruik van het voordcel, dat oen heldere maneschijn hun tegenwoordig aan- 1 biedt, om de btad ook s nachts te Inschie ten. 1 In de uiterste verdedigingslinie van het oostelijke frout zijn kanonnen ra batterij gebracht om don eind-aanval voor te berei den. Op één punt zijn de Japan scho loop graven tot op een paar honden! meters van de stad gekomen. Petersburg, 27 Sept. Een gisteren verzon den telegram van generaal Sacharow aan den generalen staf luidt: .,Den Hosten dezer rukte de voorhoede van den vijand, ter sterkte van ongeveer oen batal jon ipfanterie en twee oscadrons cavalerie voorwaarts over de landstreek tusschen den Mandarijnen weg en de noogten bij het dorp Piemint-s.. waarschijnlijk met het oogmerk een verkenning te doen. Do opmarsch werd uoor onze troepen ge stuit. Do vijand ging over de geheele linie terug, en werd door onze cavalerie vervolgd. Op den linkeroever van de Liao-rivier ;s de vijand niet verder voorwaarts gegaan. Daarentegen heeft de vijand versterkingen gekregen in don omtrek van Tsjautan. De Japausehe cavalerie is in het aal van de Puho-rivier bespeurd. Naar aanleiding van de berichten, dat het Russische leger in Mandsjoerijo hoofdzake lijk zou bestaan uit reservetroepen, die in het gevecht uitsluitend tegen Japantche veldtrocpeu gestaan hebben, wijst de Rus sische Invalide er op, dat bij Liaojirag het Japansclve leger 250.000 mau sterk was, waar van slochte 160.000 of 170.000 man tot do geregelde troepen behoorden. De rest, alzoo 32 a*35 percent, behoorde tot de reserve. In het Russische leger behooren 30 per- oont tot de reserves. In de toekoms* zal echter do verhouding door bet uitzenden van geregelde troepen steeds gun^igei worden. De Nowoje Wremja geeft ocnige mededee- lingeii over den veclgeuoemdeu generaal Mistsjenko, die het blad den populairsten der Russische generaals in Oost-Azié noemt. Hij heeft niet het vurige, geestige karakter van Skobelew, maar is vast en mannelijk van karakter, volhardend om het gestelde doel te bereiken, weet wat zijn lieden vermogen en behoeven, on is zelf zeer dapper. In de batterijen, die door granaten overstelpt wor den, is hij even kalm als in zijn studeerka mer en geen verandering is in gelaat, hou ding of stem te bemerken. Rustig loopt hij op en neer, schijnbaar niets ziende, doch in waarheid ontgaat hem geen beweging des vijands. Hij spoort zijn troepen nooit aan, maar een blik op zijn figuur geeft den nieu weling moed en kalmte. Zijn konnis van taktiek cn strijdwijze van den vijand is zoo volkomen, dat het soms helderziendheid schijnt, waarvan aardige staaltjes worden medegedeeld, waarin de Ja panners juist datgene deden, waarop Mistsjcu ko rekende, al leek oppervlakkig dat 't te gendeel het waarschijnlijkst was. Zijn kozakken gelden onder hun kame radon voor een elitetroep en zijin brigade wordt de schitterendo genoemd. Overal in Korea, het laatste in den terugtocht door het drijfijs van de Jaloe, en later steeds met den vijand vechtende, verdient zij dien eerenaam dan ook. Chfirbin, 27 Sept. Van Sachalin wordt ge meld, dat n den nacht van 25 op 26 Septem ber uit de riohting van kaap Aniwa kanón- sohoten gehoord zijn. Waarschijnlijk i? oen zeeslag geleverd. Allerlei vDo Osservatore Romano bevat een brief vain den vicaris-generaalwaarin is ver vat een pauselijk schrijven aaai dezen. In dien pawel ijken brief wordt protest aange- tookend tegen het Vrijdenkerscongres, ais eon beleediging van den Schepper en van de bovennatuurlijke waarheid, tevens een bo- loediging van Rome aPs bewaakster van hot geloof. De paus gelast in verband hiermede oen aJgemeoncn boetedoerangsdienst, welken de vicaris-generaal heeft bepaald op aan staanden Donderdag. vDe hoeren Henri Deutsch en Ernest Archdeacon hebben 50.000 francs geschon ken aan do Aéro-Club de Franco om als prijs uit te loven voor een luchtschip, zonder ballon, dat een vastgestelde baan van ten minste een kilometer lengte aflegt. vDe luchtreiziger Spclterini heeft op zijn tocht over den Jungfrau bij mooi weder de Jungfraugroep, den Blumli's-alp, den Breithorn en den Wildstrubel kunnen photo- grapheeren. Later kon hij, wegens een dich ten mist, geen opnemingen meer doen. De grootste hoogte, welke hij bereikte, was 20,000 voet. Daar was de temperatuur 23 gr. Fahrenheit. vTe Smyrna zijn vijf op pest. gelijken de ziektegevallen voorgekomen, waarvan een met doodelijken afloop. Te Baku, in den Kaukasus, zijn Zaterdag 1° gevallen van cholera voorgekomen on 9 lijders aan die ziekte overleden. vDe Parijsohe koffiehuisbedienden heb ben in een vergadering den cisoh gesteld, dat het fooienstelsel zou afgeschaft en hun elke week een rustdag gegeven zou worden Toen bij het uitgaan van de bijeenkomst, ongeveer 50 hunner do Internationale zon gen. verlangde de aanwezige politie, dat zij op zouden houden met zingen. Er onteto-ii can gedrang, de politie nam verschillende personen in hechtenis en toen had men do popen aan het dansen. Er werd met stec- nen geworpen en de orde was nas hersteld, toen verscheidene menschcn ai kwetsuren hadden opgeloopen. vIn hot Kroatische dorp Evikovce is het in een herberg tot een hevig gevecht tusschen Kroatische on Duitsche boeren ge komen. waarbij vrijelijk van de revolver werd gebruik gemaakt Twintig personen zijn zwaar gewond; velen daaronder doodelijk. De kroeg werd vernield toen de waard met rijn gezin de vlucht had genomen. De justi tie is ter plaatse. vTe Melrose in Massachusetts is een wagen van de el eet rise he train in de lucht gesprongen. Ee wagen was gereden tegen een pak dynamiet, 50 pond zwaar, dat uit een trein gevallen moet zijn die daar den vori- gen dag was voorbijgekomen. Er waren 32 reizigers in do tram, 9 werden op slag gedood en 19 nun of meer zwaar ge wond naar net hospitaal gebracht. Daar het. ongeluk in het midden van de stad gebeurde, werd er nog veel schade aangericht aan ge broken glasruiten enz. OOST-INDIÈ. G. G. van Heutsz in Indië. De correspondent van het Hbld. te Sabang seint van den 27. Sept.Toen het stoom schip „Oranje" van de Maatschappij „Neder land'' bij Sabang gesignaleerd werd, giste- renni'ddag, stoomden eenige torpedobcoten het vaartuig tegemoet. Bij de aankomst in de haven losten de ge- pavoiseerde marine-vaartuigen saluutschoten. Do muziek uit Kot a-Radja speelde het volks lied op den versierden steiger. Nadat de Oranjegemeerd was, werd gouverneur-generaal Van Heutsz gecompli menteerd door den adjudant van gouver neur-generaal Rooseboom, door den gouver neur van Atjeh. andere autoriteiten, inland- sche hoefden en particulieren. Mevrouw Van Heutsz ontving bloemen. Toen de begroeting afgeloopen was erd het bestuur over Atjeh definitief overgege ven aan generaal Van der Wijck. Het pro ces-verbaal der overgave werd get eekend. De ganscho avond werd gewijd aan bestuurs zaken. De ..Oranje" vertrok hedenmorgen te acht uur. waarschijnlijk naar Penang, daar Singa pore wegens pest besmet is verklaard. Uit Bandjermasin werd den 24sten Augustus aan de Java^Bode gemeld Uit Moeara Tewe is hier een spoedbrief aangekomen, waarin wordt medegedeeld, dat deze plaats door de kwaadwilligen werd be schoten. Gisteren kwam een dergelijk schrijven van Boontok, waarvan de inhoud strikt geheim wordt gehouden. Dat dezo brief echter ver ontrustende berichten bevatte is zoo goed als zeker, omdat eenige uren na de ontvangst do 2e luitenant Duf our met ongeveer 35 man zich inscheepten op de Barito, welk etoomertje daarop 8 uur 's avonds met spoed naar Boentok vertrok. Naar wij vernemen, zal de vioe-admiraal A. P. Tadeana, in Maart als commandant der zeemacht aftreden en maar Nederland termg- keeren. Hij zaïl worden opgevolgd door den schout-bij-tiacht II. F. Kouwenberg, thans chef van den staf der zeemacht te sGraven- hage, welke betrekking dan zal worden op gedragen aan don sdhout-bij-naebt J. G. Snetihlage. B. N. -i* ==3= Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering vatn Dinsdag 27 Sept. Geopend 11| ure. Adres van Antwoord op de Troonrede. Aan de orde is d# algemecne strekking. De heer Troelstra wenscht bij deze gelegenheid eenige woorden te spreken Over de ontbinding der Eerste Kamer en eenige feiten te oonstateeren, die licht verspreiden over het karakter der Regeering. In de eerste plaats eon enkel woord over de betee- kenis van het ontbindingsreciht in de Grond wet, dat nu eenmaal bestaat en waaraan dus niet te ontkomen is. Men kan trachten elkan der zijne overtuiging op te dringen, maar oon debat daarover is vruchteloos Ook Spr. wijst er op, dat het een onmogelijken eisch zou zijn om van de huidige Regeering te vorderen, dat zij dezelfde opvatting over het ontbiiidingsreobt zou hebben als die van 50 jaren geleden. Nu komt Spr. tot de beteekenis van het afgestemde ontwerp H. O. en het ontwerp zelf. Hij gaat in de eerste plaats na wat over de H.O.-wet in de pers is gezegd en wat de Minister van Bannenlandsche zaken daarover zeide. Eerst heette het een eenvoudige exa men-quaestie on daarna werd het zoogenaam de ondergeschikte punt opgeblazen tot een wereldprobleem. Hetzelfde deden de libera len en zoo zag men den ouden strijd tegen het clerical isme herleven. Een gevolg van een en ander was de ontbinding der Eerste Kamer en Spr. begrijpt niet hoe de liberalen daarover zoo n geschreeuw aanhieven. Spf. wijst o. a. op hetgeen Prof. De Lou ter schreef in het Utrechtsche Dagblad. Een staaltje van schaamteloos partij bewind van dr. Kuyper werd daar de ontbinding genoemd. Ook de Nieuwe Courant laakt de ontbinding, zoomede andere bladen. De af keuring bij het rechterdeel der liberalen is intusschen zeer verklaarbaar bij de lezing van het rapport van den ministerraad aan de Koningin. Do motiveering vau dit be sluit begrijpt Spr. niet en zij geeft een zon derling inzicht van de houding der Regee ring tegenover de Kroon. Van iemand die de Kroon beschouwt als een ornament, had Spr. zulk eene motiveering kunnen verwach ten, maar niet van deze Degeering. Tegen het hanteere.i van het Koningschap, zooals deze Rog. het doet, heeft Spr. geen bezwaar, want als er iets in het gedrang ia gekomen bij deze geschiedenis, dan is het 't Koningschap. Niemand b' er geraadpleegd. Den 17. is het besluit opgezonden en den 19. Juli werd het geteekend. Dr. Kuyper kan zeggen ik kwam, zag en overwon. Spr. heeft er niets tegen. Het gaat goed zoo, want nooit heeft een minister het Koningschap aSó in de schaduw gesteld als deze minis ter Kuvper, ook in het buitenland Het schijnt oen noodlot van dezen mi nister, dat de uitslag van al zijn daden te genovergesteld is van zijn uitgangspunt. Er is nooit zoo'n felle geest van strijd geweest onder de arbeidende partijen, als onder dit kabinet. Onder minister Pierson was die geest lang zoo fel niet. Die bewindsman was slimmer. Het koren, dat deze minister op den molen heeft gebracht, zal gemalen wor den tot voedzamen geestespijs voor de soc.- democraten. Hierna wordt overgegaan tot het kiezen van twee leden der huishoudelijke commis sie. Herkozen worden de heeren Goeman Bor- gesius en Kolkman. Tot leden der gemengde commissie vooi de stenographic worden daarna herkozen de heeren De Savornin Lohnian en Pijnacker Hordijk. De heer Van Kol het gebeurde in do Gajoe-landeu besprekende, zegt er over ge dacht te hebben als amendement voor te stellen tusschen de tweede eu derde alinea in te voegen„met leedwezen namen wij kennis van de verdere uitbreidiug varn ons gezag op de Noordkost van Sumatra en het daarmede gepaard gaande ten offer brengen van ongewapende u. Spr. betuigt zijn veront waardiging over hetgeen bij de jongste expe dition is voorgevallen, waarbij 3420 doodeu gevonden werden, ongeacht het aantal dat later in de rimboe en in de kampongs ge storven zijn aan bekomen wonden. Wij loe ren op de schoolbanken gruwen van Alva, die nog klein zijn te noemen. In een paar maanden hebben wij daar in de Gajoelanden meer doodeu gemaakt dan Alva in ons land in 3 jaren van zijn schrikbewind. Met schrille kleuren schetst Spr. de tooneelen, die daar zijn afgespeeld en die met afgrijzen vervul len. Het klinkt als een bespotting te spreken van heldenmoed tegenover die weerloozeu. Ook de verdere argumenten voor de expe ditie dooi- do Gajoelanden noemt Spr. ge zocht. Het bericht, dat de Gajoelanden de souvereiniteit van den Sultan erkend had den, heeft Spr. in twijfel getrokken, x^et was geen erkenning van de souvereiniteit van den Sultan van Atjeh, maar meer een hulde. De Gajoea erkennen slechts de souve reiniteit van den Sultan van Turkije. Zeer gemakkelijk had langs vreed samen weg ver kregen kunnen worden, waar men nu zoo guweldadig is opgetreden. Ton slotte vraagt Spr. of wij op dien weg van moord en doodslag zullen voortgaan om ons koloniaal bezit uit te breiden of dat wij het zullen inkrimpen en den inlander zijn eigendom zullen laten. Gaat de regeenng voort in naam der Christenheid een verdel gingsoorlog te voeren, dan zal rij Spr. en de rijmen tegenover riah vinden om in naam der humaniteit daartegen te strijden. De heer Suieeage wijst op de gevolgen der droogte en zegt, dat de Troonrede geen juist beeld geeft van den toestand. Reeds vroeg moest men in het noorden des lands het vee slachten en elders moest het reeds vroeg worden opgestald bij gemis aam voe der. Vervolgens wijst Spr. ea* op, dat de scheepvaart, althans de binnenscheepvaart, achteruit gaat en dus de uitdrukking in do Troonrede veel te zacht is. De heer Drucker vindt in het feit dei- ontbinding geen reden omi af te wijken van de gewoonte, om het politiek debat bij de begrootings-discussie te voeren. Een punt zou thans, als spoedeischend, bespreking eischen, nl. de Overijsselsche quaestie. Maar nu een wetsontwerp is toegezegd dat Spr. niet noodig acht zal hij de discussie over die quaestie ook uitstellen tot de behandeling van dat wetje. De heer Hugonholtz heeft met niet geringe verbazing kennis genomen van het geen in de Troonrede gezegd wordt over land- en zeemacht. Hij wijst er op, dat de minister van marine voortgaat met zijne ver volging van den Matrozenbond en de min dere schepelingen, omdat zij blijven voort gaan door raiddel van publiciteit op te ko men voor hunne belangen. Spr. herinnert er aan, dat de minister Ellis, ook in vroe gere betrekkingen, op Russische wijze strijd gevoerd heeft tegen het blad „Het Anker". Spr. uit zijne bekende grieven tegen het optreden tegenover de schepelingen als brie ven openen, waarin men vermoedt dat socia listische geschriften worden toegezonden enz. en vraagt of dit den minister van marine bekend is. Aan hem wijt hij den slechten geest die onder de marine heorscht en niet aan de socialistische bladen en den Matro zenbond. Verder betoogt spr. dat deze Minister zich schuldig heeft gemaakt aan woordbreuk, o.a. met betrekking tot de deelneming van ma trozen aan kiesrechtmeetingen. Geen enkele band zou worden aangelegd aan de politieke geestelijke ontwikkeling der matrozen, maar toch werden rij gestraft wegens deelneming aanlaesreclitmeetingen o.a. de deelnemers aan de jongste meeting m den Haag met 8 dagen provoost en ontslag. Ten slotte deelt spr. mede, dat zonder vorm van proces 5 hoofdbestuurders van den Ma trozenbond op straat zijn gesmeten omdat ;ij aansprakelijk worden gesteld voor handelin gen van 4 matrozen bij de kiesrechtmecting in den Haag, handelingen, waarvoor rij niet aansprakelijk kunnen worden gesteld. Dat noemt Spr. geen rechtsverkrachting, maar een ongehoord schandaal. Spr. verzekert dat de socialisten hun strijd zullen voortzetten tegen de militaristischen rotheid en geen middel daartoe ongebruikt zullen laten. Dat zal het antwoord rijn op de tyrannieke maatregelen. De heer V an der Z w a a g sluit zich aan bij alles wat door den heer Van Kol is ge zegd. Hij onderschrijft dit geheel, en betreurt het dat niet meerderen hier opstaan om het protest van den heer Van Kol te onderschrij ven. Alles wat gebeurd is doet hem denken aan de woorden van MultatuliEr is ge moord en gebrand, dus zijn er Nederlanders geweest Spr. betreurt het dat de groote Ne- derlandscbe bladen nu zwijgen, waar rij wel durfden opkomen tegen de handelingen van lord Kitchener in Soedan en Transvaal. De heer Pijnacker II ordijk betreurt het dat de heeren Van Kol en Van der Zwaag de schrifte'ijkc gedachtenwisseling niet hebben afgewacht, daar zij dan een be ter overzicht over* de zaak zouden hebben gekregen Spr. betreurt, het dat bij do Zoo genaamde excursie zoovele slachtoffers geval len zijn, vooral vrouwen on kinderen. Dat de mannen hun vrouwen en kinderen als borstwering gebruikt hohbon. kan Spreker moeielijk aannemen, gelet op het karakter van de bewoners van Noord-Sumatra. Hij gelooft eerder dat de slachting het1 gevolg is van het zich conoentreeren der bevolking in de kampongs, en het lossen van salvo's op die opeengepakte menigte, die weigerde zich over te geven. Spr. wacht nadere cijfers van de Regcering van het aantal dooden en ge wonden, zoomede wat er met de gewonden is gedaan. De heer Van VI ij men meent, dat het adres van antwoord geen aanleiding geeft tot zulke breede beschouwingen als zijn ge voerd. Het napleiten vindt spreker nutteloos. Wat gebeurd is. is gebeurd, en daaraan valt niets meer te veranderen. Bij de begrooting kunnen wij inlichtingen vragen. De heer Hugenholtz hield hier eene interpellatie zon der vergunning der Kamer, en verbruikte hier nutteloos tijd. Marine- en andere bon den acht spreker onbestaanbaar, met het oog op liet karakter van leger en vloot. Heden te 11 uur komt de minister van bin- ncnlundsche zaken aan het woord. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 28 September bevat het volgende Kon. Be sluit omflbonden, met dankbetuiging voor de coor haar bewezen diensten, de Staatscom missie, aan welke werd opgedragen te onder zoeken welke maatregelen van rijkswege be hoorde te worden genomen ter bestrijding der parelziekte (tuberculose) onder het vee. Het Koninkl.jke bezoek aan de hoofdstad. Gisterenmiddag hield H. M. de Ko ningin audiëntie. Allereerst verscheen de ge meenteraad van Amsterdam. De burgemees ter hield daarbij een korte toespraak waarin hij in de eerste plaats zijn vreugde er over betuigde, uat men na ae teleurstelling in Mei, toen lut Koninklijke Echtpaar door de riekte van Prins Hendrik het bezoek aan Amsterdam niet kon brengen, thans zoo ge lukkig was van H. M. de gevoelens van ver knochtheid der Amsterdanische burgerij te kunnen mededeelen. Hoewel de burgemeester wel wist, dat H. M. geheel op de hoogte was van belangrijke zaken die Amsterdam raken en hij Haar dus feitelijk niets nieuws kon mededeelen, moe6t hij nochtans even herinneren aan den be langrijken strijd die tusschen werkgevers en werknemers in de diamantnijverheid had plaats gehad en tot een gelukkig einde was gekomen. Hij kou daaraan toevoegen, dat de toestand in de diamantnijverheid thans goed mocht worden genoemd. Verder wees hij op den moeielijken financieelen toestand' waar in Amsterdam thans verkeert, waardoor vele gewichtige zaken achterwege moeten blijven, j f hoopte echter dat ook hier na'moeielijke tijden beter dagen zouden aanbreken. Korte lings -.vijzende op den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid, herinnerde hij er niet erkentelijkheid aan, clat H. M. van Haar belangstelling daarvoor had blijik gegeven door gisteren enkele inrichtingen van hand©1 en nijverheid te bezoeken. De burgemeester besloot zijn toespraak met te zeggen, dat de Raad vervuld is van liefde voor Oranje en dat het rijn ernstig streven is de hoofdstad van Hr. Ms. Rijk tot grooten bloei te bren gen. De Koningin antwoordde dat1 Zij ten hoog ste erkentelijk was voor de bewijzen van har telijkheid en liefde, Haar en uen Prins in deze dagen door de burgerij gebracht. Ook Zij verheugde er zich over, dat de strijd in de diamantnijverheid tot een goed einde was gekomen en H. M. hoopte dat de financieele toestand van Amsterdam binnen niet langen tijd zou kunnen worden verbeterd. Hierna verschenen nog tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Van half vijf tot half zes werd een rijtoer gemaakt, waarbij een bezoek werd gebracht aan Arti et Amicitiae. De Koningin reed alleen uit, daar de Prins voor eenige uren naar Soeétdijik was ver trokken. Bij het begin van den rijtoer werd een oogenblik halt gehouden voor 't perceel Vijzel straat 57. waar het Intern. Mode-Instituut is gevestigd van mevr. Oortenbach. Een 30ta! jonge dames stond hier in rijen geschaard* van wie een barer waartoe verlof was verleend namens allen een bloemruiker aanbood. Het gebouw van Arti was op de gebruik© lijko wijze versierd. Bij het binnentreden werden de Konink lijke bezoekers opgewacht door het voltallige bestuur, met den heer Bart ten Hove als voorzitter. Het was prof. Van Hove, die rijn medebestuurders weder aan de Koningin voorstelde. Hierna begaf men zich naar de kunstza len, aan den ingang waarvan de eigenlijke begroeting plaats had. De heer Van Hove presenteerde weder verschillende kunste naars. de leden der commissie van de kunst zalen, welke wordt gevormd door de heeren J. A. Rust, ee re-voorzitter, H. W. Jansen, voorzitter. Ed. Frankfort, Hobbe Smith en J. H Wijsmuller, secretaris penningmeester. Voorts ook de heeren T. M. Krabbé en Mar. Heijl, die ritting hebben in de commissie voor de kunstbeschouwingen. Bij zijn begroeting dankte prof. Van Hove de Koningin voor de eer van dit bezoek, hij legde uit dat de tentoonstelling was gevormd door studies en teokeningen van leden der Maatschappij, die te Amsterdam woonachtig rijn. Daarop vroeg prof. Van Hove of het Hare Majesteit mocht behagen een bloemen hulde te aanvaarden. Toen de Koningin hierin minzaam toe stemde, werd haar door mejuffrouw Marie Van Hove een bouquet overhandigd. Daarna begon de wandeling door de zalen. Aan den voorzitter van Arti, prof. Bart van Hove, die H. M. voorlichtte, betuigde rij zeer getroffen te zijn door het genot bij de belangwekkende kunstbeschouwing ge smaakt. Na dit bezoek maakte H. M. nog een korten rijtoer. Ten Hove dineerden gisterenavond de le den van den gemeenteraad en de secretaris van Amsterdam. Aan liet diner dat H. M. de Koningin Moedor Dinsdag ten paleize Soestdijk gaf, zaten o.m. aan de burgemeesters van Baarn en Soest. De gewone audiënties van do Ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog, Marine en Koloniën zullen deze week n et plaats heb ben. De heer L. J. H. Stdenon, bij koninklijk besluit van 2C April jl. benoemd tot consul der Nederlanden te Alexandrië, is in die hoe danigheid door de Turksche regeering erkend. Het ligt in de bedoeling van de Regee ring weldra aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een ontwerp van wet aan te bieden tot wijziging en aanvulling van de Hinderwet, waarbij de aanstelling van amb tenaren mogelijk zal worden gemaakt, wier taak het zal zijn een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van eventueel bij de Re geering ingediende klachten over onvoldoend toezicht van de gemeentebesturen op de na leving van opgelegde voorwaarden en in het algemeen over de tozpassing en uitvoering der Hinderwet. Van dezen maatregel is te verwachten, dat de gemeentebesturen beter dan tot dusverre door sommige dezer colleges geschiedt, aan de hun bij art. 18 der genoem de wet opgelegde verplichting zullen vol doen. Wanneer bedoeld ontwerp tot wet zal zijn verheven, zal aanvankelijk slechts één inspecteur worden aangesteld. Naai- aanleiding van de toezegging door den minister van Waterstaat gedaam bij gelegenheid vaai de interpellabie-Fock in de Tweede Kamer, zijn de uitgaven in het bui tenland ter bevordering van den zalmrijk dom in de rivieren op zijn begrooting f 3000 hooger geraamd. De kosten van de enquête- com missie. De kasten van de Staats commissie tot het instellen van een onder zoek naar de rechtsverhoudingen en de voor waarden waaronder het personeel bij ''et spoorwegbedrijf iu dienst is, hebben vooi 1903 bedragen f 25.377.17^. Aan het plan om f 120.000 te bestem men ten behoeve van de opsporing van delf stoffen van staatswege, zal wegens den toe stand van 's janos geldmiudeieu, nog geen gevolg worden gegeven. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict As sen rijn thans officieel candidaat ge steld mr. N. G. Pierson, oud-minister, te Den Haag (liberaal), mr. W. F. Treub, te Amsterdam (vrijzinnig-democraat), H. Bos Kz„. te Wildervank (a.-r.), en ds. A. v. d. Heide, te Engelum (s.-d.). Het voornemen bestaat bij de naam- looze vennootschap, die de JavaChina Japan-stoomvaartlijin exploiteert, een regee- rings-commissaris aan te stellen. In het volgende jaar zal worden over gegaan tot de aanstelling van een adspirant- landbouwingenieurmet het doel van Regee- ringswege de vorming te bevorderen van een technicus, die in staat zal zijn. zoowel aan gaande de inrichting van boerderijen, als om trent de werktuigen en machinierieën, welke in het landbouwbedrijf aangewend worden, des verlangd voorlichting en aanwijring te verstrekken. Bij de Maandag gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten in heit kiesdis trict Assen (vacature-'WiLlinge) waren van de 5423 kiezers slechts 1597 opgekomen. Ge kozen is mr. J. T. Linthorst Homan (libe raai) met 1042 stemmen, tegen 555 op den heer S. Reinders, burgemeester vam Rolde, eveneens liberaal. De heer J. G. van Kuijk te Zwolle, is bestemd om te worden benoemd in der Indischen dienst als tijdelijk ingenieur bij den post- en telegraafdienst daar te lande. Z. H. de Paus heeft benoemd tot eere-kamerheer met kap en degen de heer B. R. F. van Vlijmen te Schijndel, lid der Tweede Kamer, benevens den heer W. P. A. Mutsaers, eveneens lid der Tweede Ka mer. De Ned. verneemt dat de griffier der Staten van Zuid-Hollanü, de heer mr. F. H. J. Tavenraat, weder ernstig ongesteld is. De heer N. D. Kernink neemt tijdelijk de func tie van den patiënt waar. Uit Wageningen schrijft men Bij zijn vertrek uit Nederland werd aan den eere-voorzitter van het Wageningsche Natuurwetenschappelijke gezelschap, in de vergadering van 26 Sept., den heer prof. Adolf Mayer, door de leden een sierlijk al bum aangeboden, met de portretten van de leden. Bij monde van den voorzitter, den heer J. van Dam, werd hem dank gebracht voor alles wat door hem, die mede in 1876 den stoot gaf tot oprichting van dit ge nootschap in den loop van 28 jaren zoowel door voordrachten als in discussies in 't be lang van de onderlinge wetenschappelijke vorming der leden was gedaan. De heer Mayer, erkentelijk voor deze woorden, aan vaardde dit souvenir met de verzekering, dat het hem aangenaam zou rijn de beelte nissen te bezitten van hen, met wie hij lan ger of korter tijd in wetenschappelijke rich ting had samengewerkt. Men schrijft uit s Gravenhage Het voornemen bestaat, ©en onderzoek in te stellen naar den toestand van woeste ge meente gronden, ter beantwoording van de vraag, in hoever en op welke wijze hunne in cultuurbrenging ware te bevorderen. Bij na alle woeste gemeente-gronden, ter geza menlijke oppervlakte van pl. m. 80.000 H. A.. liggen in de provinciën Gelderland, Noord brabant en Limburg. Omtrent, deze zaak wordt overleg gepleegd met Gedeputeerd© Staten dezer provinciën en met het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij Oud-Wassenaer. Het Vad. ver neemt, dat het landgoed Oud-Wassenaer aan den Leddschen weg, toebehoord hebber: -ie aan wijlen den heer Van der Oudermeu'en. verkocht is aan de maatschappijen Laan van Meerdervoort en Nationaal Grondbezit Het nieuwe kasteel zal met het om •logen de land verkocht worden en de ruim 200 bunders, die dan overblijven, zullen a's vil'a- park worden ingericht. Het oude kaste d en

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2