3de Jaargang. Donderdag 29 September 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. FASTE F0RLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per B njaanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franco, per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertontiön, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF 6 Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DES ADVERTEHTIÊK: f.*-™. 0.15. Van 16 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tót het herhaald advertèeron in dit Blad bij abonnement. Eene cironlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken bekend, dat het proces-ver baal van de zitting van het hoofdstem bureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in het 3e kiesdistrict, ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 28 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, B W. Th. SANDBHRG. WUIJTIERS. Politiek Overzicht De werkstaking te Marseille. Weken aaneen heeft nu reeds de werksta king van de dok-, boot- en kolenwerkers te Marseille reeds geduurd en heerscht er feite lijk stilstand in het havenbedrijf, zeer ten nadeele van de stad. Van beide zijden is het natuurlijk ceu strijd om de macht, waarbij echter van de zijde der arbeiderssyndikaten eischen gesteld werden, die met een richtig beheer eener industrieel© onderneming niet vereenigbaar waren. Zij toch eischen behalve de uitsluiting van niet aangesloten arbei ders, voor hunne gedelegeerden het recht van medezeggenschap in de regeling van de werkzaamheden, waaraan die patroons in geen geval willen en kunnen treden. Nu was, zooals men zich herinneren zal, in het vorige jaar na veel strijd een over eenkomst tussohen werkgevers en werkne mers tot stand gekomen. In die overeen komst was beslist, dat het den patroons vrj^ stond in dienst te nemen wie zij wilden, dei- halve ook ongeorganiseerde arbeiders; ook dat de arbeiders bij een eventueel geschil den arbeid niet zouden neerleggen alvorens dat geschil aan een scheidsrechter was on derworpen geweest. De quaestie van de be voegdheden der arbeiders-gedelegeerden was in dat contract niet afdoende voorzien; er stond in, d'at tusschenkomst van de gedele geerden mogelijk zou zijn. De arbeidërs schenen dit zoo op te vat ten, dat de gedelegeerden ook iets te zeg gen zouden hebben in de leiding der werk plaatsen. Was dit punt echter quaestieus, de overige genoemde punten waren duidelijk, gestipuleerd. Nochtans ontzagen de sociaal democratische arbeiders zich niet om de aan gegane overeenkomst te schenden en den ar beid neer te leggen toen hun eisch, om een der onderbaaen, die hun niet aanstond: te ontslaan, niet werd ingewilligd. Een staking brak uit en reeds eenige wieken zucht Mar seille onder de gevolgen daarvan. De scheep vaart staat stil ook omdat er tegelijker tijd een staking van scheepsofficieren was uitgebroken en de regeering heeft maat regelen genomen om in den postdienst en het personenvervoer te voorzien, wat zeker zeer gebrekkig gaat. De vorige week scheen het echter alsof het conflict weldra geëindigd zou zijn. Beide partijen hadden goedgekeurd dat de strijd- viaag onderworpen zou worden aan de uit spraak van een arbiter. Als zoodanig zou optreden de heer Leon Magnan, oud-presi dent van het Tribunal de Commerce, door wiens bemiddeling ooik liet contract van 1903 tot stand was gekomen. Beide partijen had den zich voorts verbonden zich aan die uit spraak te onderwerpen, hoe die ook zou zijn. Dit laatste behoefde, zou men zoo denken, niet eens overeengekomen te worden. Wie een zaak aan scheidsrechterlijke uitspraak onderwerpt, moet stilzwijgend geacht worden zich daaraan ook te zullen houden. Dit >s inhaerent aan het beginsel der arbitrage. Hier was dat echter nog eens speciaal over eengekomen. Met grond moolit men dus een spoedig einde van het conflict verwachten. Jl. Zaterdag deed de heer Magnan uit spraak, welke in hoofdzaak gunstig was voor de patroons. Dit was feitelijk vooruit te wachten geweest, omdat Magnan een inter pretatie zou geven van het contract van 1903, waaraan door de patroons niet was gebomd. Uitdrukkelijk werd in die uitspraak gestipu leerd, dat in het contract van 1903 aan de patroons het recht was voorbehouden om ook werklieden in dienst te nemen, die niet tot het syndikaat behoorden. De arbeider was vrij om zich aan te bieden of niet, de pa troon was vrij' iemand aan te nemen of te weigeren. Ten aanzien van dè arbeiders-gedelegeer den erkende de scheidsrechter de wettelijk heid van hun bestaandoch onder dit voorbe houd, dat zij alleen het karakter zouden heb ben van „informateurs", van onderhande laars, doch dat zij noch direct, noch indirect invloed zouden kunnen oefenen op de leiding der werkplaatsen. Dit zijn de voornaamste punten waarover de strijd liep. De patroons hadden liever die gedelegeerden heedemaal ter zijde willen stellen, zoodat voor hen in dat opzicht de uitspraak ongunstig is ge- Wie nu gedacht had, dat na deze uitspraak de arbeid hervat zou zijn, bleek zich deerlijk tc hebben vergist. De dokwerkers en de ko- lenwerkers, die beloofd hadden zich aan de uitspraak te zullen onderwerpen, braken eenvoudig het verpande woord en verklaar den, dat zij zich met die uitspraak niet kon den vereenigen! Een fraaie moraal inder daad. Men geeft zijn woord, maar als do uit spraak u in het ongelijk stelt, dan neemt men dat woord eenvoudig terug. De gedelegeerden, die met den hoer Mag nan hadden beraadslaagd, zagen althans in, dat een dergelijke woordbreuk niet verdedig baar is en legden hunne functie neer, als protest tegen de handelwijze der arbeiders. Die woordbreuk is een ernstig feit, dat het geheele beginsel van de arbitrale uit spraak op losse schroeven zet. En dat terwijl „arbitrage" een zaak is, die door de sociaal democraten steeds wordt geëischt in arbeids overeenkomsten Het spreekt van zelf, dat de Fransche pers ten zeerste verontwaardigd is over de hou ding der arbeiders, die tweeërlei moraal er kennen die der patroons, die zich wel, en die der arbeiders, die zich niet aan een ge maakte afspraak, aan een gegeven woord be hoeven te houden. En zelfs in de socialisti sche pers is men gedwongen de houding der arbeiders af te keuren, hoewel het gedaan wordt op vergoelijkenden toon, en dan nog wijzen die bladen niet op het algemeone be ginsel, doch op het belang der arbeiders zelf, die, zooals La Lanterne het uitdrukt, door hun niet toelaatbare houding nadeel zullen toebrengen aa n de syndicale-org a ixisatie en de ,,republikeinsehe instelling, het werktuig der sociale rechtvaardigheid, de arbitrage in discrediet brengen. Ook het orgaan van Jau- rès, de Humanité, keurt de houding der ar beiders af. Het erkent, dat de arbiter vol komen onpartijdigheid heeft betracht en zich niet heeft laten influence eren door de par troons, zooals de arbeiders beweren. „Dë uit spraak is voor de arbeiders niet gunst'g", zegt het- blad van Jaurès, „maar waarom dan xn een arbitrage toegestemd, als zij vooraf besloten hadden geen enkele con cessie te doen? Het is altijd een bedroevend gezicht de arbeiders zich te zien onttrekken aan een te voren gesloten overeenkomst." Zelfs in deze zachte bewoordingen ligt een scherpe afkeuring van de gepleegde woord breuk. En zoo zal de werkstaking dus nog ©eni gen tijd voortduren. Hoe zij nog tot oplos sing komen zal is niet duidelijk. Het is na tuurlijk niet aan te nemen, dat de patroons op een nieuwe scheidsrechterlijjko uitspraak zullen ingaan, gelijk sommige beweren, dat d© arbeiders eischen. Die eisoh op zich zelf zou onredelijk zijin. En wie zou er zeker van zijn, dat do arbeiders zich er dan bij zouden neerleggen Zij schijnen slechts één uitspraak te willen erkennendie hen in 't gelijk stelt. Dultschland. Do toestand van den, Koning van Saksen was, volgens bet gisterenmiddag uitgegeven bulletin, nog niet veel veranderd. De dag van Dinsdag en de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn betrekkelijk kalm verloopen. In de vroege morgenuren deden zich echter weer aanvallen van benauwdheid voor. die den zieke noodzaakten het bed te verlaten. De voedselopname en de krachten laten echter veel te wenschen over. De Italiaansclhe xninister-preaidient Gioditti verlaat heden Homburg ear begeeft zich naar Rajcoonigi. In den morgen baJdl weer oen langdurig onderhoud plaats tussohen minis ter Giolitti en rijkskanselier Von Biilow. Italië. De leden der uiterste linkerzijde van de Kamer van Afgevaardigden blijven het ka- binctGioLitti zoo vijandig mogelijk gezind. Zij hebben op hun bijeenkomst besloten een motie van afkeuring en wantrouwen voor te stellen, afgezien nog van de interpellaties over -de feiten op Sicilië, Sardinië exx de jong ste we rkst akmgen Do minisber-prosident is niet van plan voor dat dreigement aan den 'haal te gaan. Het gerucht loopt en het heeft veel kans bewaarheid te worden dat hij een Kamer ontbinding zou willen uitlokken, in welk ge val de nieuwe verkiezingen in October zul len plaats hebben. Andere vrienden van den minister-president gelooven dat hij zich aan de Kamer zal presenteeren, met het leven dige verlangen om zijn denkbeelden te zien goedkeuren, zooals hij ze in het bekende antwoord aan den burgemeester van Turijn heeft ontvouwd. In dat geval zal hij de instructies, welke hij aam heb openbare gezag heeft gegeven, met betrekking der werkstakingen en mani festaties verdedigen, er op wijzende, dat geen enkele regeering, welke ook, zou mogen toe laten dat het apenbare gezag en de t,roepen, zelfs als zij aangevallen en mishandeld wor den, werkeloos en passief zouden moeten blijven. De heer Giolitbi gelooft dat hij nog op een meerderheid in de Kamer kan rekenen, ondanks de vijandigheid, uitgesproken door de uiterste linkerzijde en het gebrek aan vertrouwen bij de conservatieven, die beide tegen hem zullen stemmen, is het dan ook om geheel verschillende redenen. Denemarken. Do onderhandelingen tussohen de regee ring en de groote Noordsche Telegraaf-maat schappij over de IJslamdscke kabel zijn tot een goed einde gebracht. De Maatschappij neemt het leggen, en de exploitatie van de kabel tusschen de Sbetlandsehe eilanden, de Faröcr en IJsland op zich tegen een jaar- lij kscli subsidie van 54.000 kronen vaax Dene marken en 35.000 kronen van IJsland. Oosten rij k- H on garij e. Keizer Frans Jozef en Keizer Wilhelm hebben zeer hartelijke telegramm-n gewis seld naar aanleiding vam den vijf-eu-twjnr tigsten verjaardag van de tot-stand-koming van het Duitsck-Oo6tenri j ksdhe verbond, waaruit later het Drievoudig verbond ont stond. Do Wecner Zeitung heeft een beschikking van den minister van onderwijs gepubliceerd, waarbij voorloopige maatregelen genomen worden ten behoeve der Italiaansche' studenten aan de hoogschool te Innsbriick. Met het begin van het nieuwe studiejaar zal een onderwijsinrichting in het leven ge roepen worden, die geheel op zich zelf staat, waaraan de colleges in de Italiaansche taal zul len worden gegeven. Aan deze inrichting, die den naam zal dragen van „Voorloopige rechte- en staatswetenschappenjke faculteit in de Italiaansche taal" zullen ook de voorbereiden de examens worden afgelegd. Zij zal staan onder een afzonderlijken deken, die dezelfde functie zal uitoefenen als de rector. Alleen de promoties zullen volgens de wet telijke voorschriften aan de universiteit zelf geschieden. Servië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat koning Peter van Servië van plan is tegen einde Oc tober een bezoek te brengen aan vorst Fer dinand van Bulgarije. Griekenland. De Grioksche Kamer zal krachtens konink lijk besluit van gisteren worden ontbonden. De minister van buiten!andsche zaken heeft de Porte kennis gegeven dat de bericih- teax omtrent heit overschrijden dier Macedo nische grenzen door Grooksdhe benöe.a on juist zijin. Thibet Uit Peking wordt gemeld, dat Tangsjaoki de tegenwoordige taotoi van Tientsjin bevel gekregen heeft, zich naar Tibet te begeven om daar een onderzoek in te stellen naar den feitclijken toestand! Als ambtenaar heeft hij de waardigheid van mandarijn derde klasse gekregenvoorts bekleedt hij den militairen rang van luitenant-generaal. Tangsjaoki is in Amerika opgevoed. Nog wordt gemeld, dat de Engelsche expe ditie den _4. te Jang i9 aangekomen, nadat zij den vorigen d)ag Lhassa had verlaten. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten: Petersburg28 Sept. De correspondent van de „Bdrschewija Wjodomosti" seinde den 27en uit TsjifoeAan de Japansche, of op Japauscli© mededeelingen berustende berich ten over Port Arthur is geen geloof te hechten. Deze berichten hebben ten doel in Japan indruk te maken, om het succes van de nieuwe binnenlandscho leening waarop slechts met veel moeite inschrijvingen verkregen war den, te verzekeren. In werkelijkheid is het sedert, do laatste week niet mogelijk op waar heid bcrustendie berichten uit Port Arthur to ontvangen, daar de vesting geheel en al is afgesloten. De Japanners verwachten dat het Russische eskader Port. Arthur zal verla ten. Zij houden daarom alle schepen en jon ken aan, die om Port-Arthur varen. Be Japanners zetten te Dalny steeds nieu we versterkingstroepen aan wal, die voor namelijk uit de oorlogszuchtig© inboorlingen van Formosa gevormd! zijn. De iniiecmsche Chineeeche bevolking lijdt zeer onder de ruwheid en wreedheid van deze soldaten- Tsjifoe, 28 Sept. Volgens Russische berich ten zouden do Japanners bij den iaatsten aanval op Port-Arthur 7000 maai verloren hebben. Een Chinees die den 26en uit Port Arthur vertrokken is, beweert dat; de Russische ver liezen tusschen de 500 en 600 man bedroe gen. De Japanners zouden zich niet hebben kunnen handhaven in drie tusechenforten, waarvan zij zich meester gemaakt hadden en moesten in den namiddag van den 26en terug trekken, na gedurende eenige dagen een ver schrikkelijke beschieting doorstaan te hebben uit de binnenste forten. Londen29 Sept. De Express kreeg uit Tokio een telegram van gisteren, meldende, dat een gedeelte der Japansche bladen zioh zeer ontstemd toont over het lange uitblij ven van den val van Port-Arthur. Eén blad verklaarde ronduit, dat generaal Nagi, de be velhebber van het belegerende leger „hara kiri" (zelfmoord, door zich den buik open te snijden) behoorde te plegen. Naar Port Arthur zijn deze week nog ver dere versterkingen ten bedrage van 10.000 k 12.000 man gezonden, met eenige nieuwe be- legerings-kanoanen. Gewonde teruggekeerde soldaten verklaren dat de berichten over de vreeselijke uitwer king door da Landmijnen teweeggebracht, in geen onkel opzicht overdreven zijn. De Rus sen hadden weder nieuwe mijnen gelegd. De dagelijksche verdediging werd met de grootste woed1© gevoerd en de Russen gebruik ten onlangs in een gevocht vau man tegen man Spaansclien peper, dien zij den vijand in de ocgen wierpen. Tsjifoe, 28 Sept. Do Telegraph vernoemt, dat de Russische torpedobooteu, die een uit val deden uit de haven van Port-Arthur ver scheidene Japansche jonken, die op weg wa ren naar Dalny hebben genomen. De Russische oorlogsschepen verlaten eren- eens nu en dan de haven, doch niet in grooter aantal dan drie tegelijk. Petersburg28 Sept. Generaal Koeropatkin meldde den 27en aan den Ozaar, dat afdee- lingen vam de Japansche voorhoede de vroe gere Russische stellingen bezet houden ten oosten van de spoorlijn. Kleine detachemen ten van dtezc voorhoede ondernamen aanval len, doch trokken zioh terug voor de Russi sche cavalerie. De verkennings-afdeeling onder generaal Ssamssanof maakte een kudde vee buit. Daarbij werd een Japansche cavalerist ver wond. In den nacht van den 26eu overviel een Kozakken-officier met een afdeeling Oeral- kozakken een Japansch bivak bij Hoeandi, en veroox-zaakte daar groote verwarring. Den 26en legde een Kozakken-patrouille een half Japansch eskadron een hinderlaag. De Japanners, die onverwachts dOor de Ko zakken met vuur werden ontvangen, leden zware verliezen, trokken zucr snel terug en lieten vele dooden achter. De Kozakkeu Uit het Noorsch 34 VAN JONAS LIE. „Indien U mij. een boodscnap hebt gezon den om mij dit liefelijk beeld te toonen, mijn heer de consul, dan wensch ik u te verwij zen naar de algemeene vergadei*ing. Daar kunt U antwoord krijgen!" - „De algemeene vergadering, de algemee ne vergadering? Je bent immers niet gek man? De ellende openlijk uitbazuinen de aandeelen den genadeslag geven?" „De onderneming moet er bovenop worden gehouden," verklaarde Paste. „"Willen dë grooten lxaar in de crisis niet steuixen, dan probeer ik het bij de kleinen!" Dë consul zag Faste strak aan. „Ik wil u iets zeggen. Geen van de toon gevende handelsmannen dezer stad zouden zich met u hebben ingelaten, als men niet gemeend had reden te hebben om te gelooven, dat U in zekere mate door oom Joël ge steund werd in allen geval zijn geld zoudt erven... Nu, ik zal daarover geen verdere beschouwixxgen houden wanneer ik slechts het mijne krijgMaar het mijne wil ik heb ben," siste hij plotseling, met op elkaar geklemde tanden en de gebalde vuist voor Faste's gezicht. „Uw oom, die u zoo flink geholpen heeft aan crediet, zal, ja, hij moet mij de achttien aandeelen betalen... De algemeene vergadering?..." vervolgde de consul honend... „Ja, U kunt er zeker van zijn, dat er veleni zijn, die nu gaarne hun klauwen in u zullen slaan al die aime menschexx, aan wie U alles zoo mooa hebt voor gesteld en uitgeteekend, om hun geldi daarin te steken... U kunt er op rekenen, dat, als zij iets konden vinden in een algemeene ver gadering om tegen u in te brengen, bij voorbeeld zekere ophelderingen, die uitzicht konden geven om u ergens onder dak te brengen, waar U tijd en gelegenheid zoudt hebben om de zaak overdenken, zij niet zouden stemmen, maar brullen Eu ziet u, mijnheer de architect," ver volgde hij tiïjitend, „van dergelijke stof juist zou anen ze op zulk een al-ge-meene verga dering kunnen voorzien... Ik. hob de vrij heid! genomen om stukken en quitanties daar beneden aan dë badinrichting te bestudeeien, en mijn plan is eenvoudig om het publiek in te lichten, dat U herhaaldelijk eigendunke lijk beschikt hebt over het voorhanden geld van de badinrichting tot. een veel hooger be drag en voor geheel andere doeleinden, dan men U had toegestaan." „Het spreekt van zelf," zeide Faste koel, „dat ik heb moeten handelen, zooals ik het, door de omstandigheden, het meest in het belang vond van de badinrichting. Bijge volg moest in de allereerste plaats de zaak worden opgehouden. Het zal mij een wiaar genoegen zijixx u to antwoorden, namelijk op dë juiste .plaats, dat is op de algemeene ver gadering, mijnheer de consul, en niet op uw pnvé ""kantoor." Paste greep zijn hood. „Zoo, zoo, dan onderzoeken wij daar ook, hoe het' mogelijk was, dat U, mijnheer For- land, zand in dc oogen strooidet van de men- schen, zoodat het hotelfeest kon worden ge vierd, terwijl in minder dan geen tijd dë kas van de badinrichting voor elf duizend kro nen geplukt werd!" „Bedreigingen? tegen mij?" zeide Fas te, plotseling de kamer weer binnen komen de... „Vóór dat die indruk op mij maken, ga ik nog eerder naar het spinhuis, waarop U zoo vriendelijk zijt te zinspelen. Overigens wil ik u veel genoegen op de algemeene ver- gadexting beloven;'" hij groette en gixxg heen. Dat was bepaald een iochtstreeksclie aanklacht, die hij deed, sprak Faste in zich zelf, terwijl hij; den weg. opging. Ja, nu zag hij weer de keerzijde van zijn goedo stad!... Zoo'n kleine stad, waar een paniek op 'het punt is van uit te breken kadi iets van de gevaarlijke teugelloosheid van een paard dat op hol gaat het was hier de kunst om het. weer met een krachtigen teugelgreep in het spoor te krijgen!... Hij ondervond nu wat het beteekent om een zaak er bovenop te houden, wanneer do openbare meening er tegen te velde trekt. Zij dachten misschien wel, dat hij, het schip wilde verlaten als een rat! Hij wilde beginnen met zijn eigen familie moed ui ie spreken en trok naar den dok ter. „Wel, je schijnt ook te vinden, dat hier heel wat mede gemoeid is," zeide hij, toen hij de kamer bij Solvi binnenkwam„de menschexx stellen zich wel eenigszdns wan hopig aan." „Och, ja, Faste, wij moeten ous deel er van dragen, als jij er ftxaar zonder kleeraoheu- ren afkomt,antwoordde Solvi vriendelijk Er was iets nedërbxiigcaxd lankmoedigs in haar toon, Jst hem hinderde „Natuurlijk bang voor je geld!" riep hij uit. „Voor onze twee aandeelen? Och ixeexx, Fal- ken-berg en ik gelocfven beide, dat wij die kunnen afschrijven, al is zulks voor ons niet zoo heel gemakkelijk." „Het. s.pijt> mij zegr, juist op dit oqgenblik niet in staat te zijn ze over te nemen, an- dex*s zou! ik jo dadelijk van dien last bevrij den," antwoordde hij bitter. „Je moet ons geen onrecht aandoen, Fas te, wij denken zooveel niet aan de aan deelen." „Maar moeten zij nu volstrekt verloren zijn In dezen tijd is do gansche stad van dio gedachte vervuld! Alsof dë onderneming niet even goed en even houdbaar is, omdat plot seling eenige menschen goed vinden om gek van angst te worden over een© kleine crisis." „Jo moet- ons goed begrijpen, Faste. Een dokter moet loven: van zijn praktij[k. 'Maar als hij zoo oenski a.ps aan het hoofd staat van een onderneming, die door het mee- rendocl in allen geval wordt beschouwd als zorg ©n ongeluk te zullen brengen over de geheele stad, dan wordt zijn positie tame lijk moeielijk weinig populair." „Ja, zoo ziet het er uit voor het oogen- blik!" riep Faste uit„Maar over dat alles zal strijd worden gevoerd in de alge meene vergadering! De menschen huilen over de badinrichting, vóór dat deze in de gelegenheid is geweest om winst af te wer penMaar ik zal ze door ©en klein pano rama opvroolijkon hum aantoonen, hoe kaal en doodsch het hier weer zal worden, als het groote venster, dat wij voor de we reld hebben opengesteld, weer dichtgespij kerd wordt! „Je begrijpt niet, Solvi, wat het zeggen wil naar ceu flinken strijd te verlangen, Waarin men zijn krachten kan gebruiken en voor de openbaarheidi er op los kan slaan met alles waarover men beschikt, in plaats van onophoudelijk in dën rug te worden gestoken." „Of ik het begrijp, Faste Dat zachte gezicht on die eeuwige herhar liugen van Solvi kon hij! veel minder uit staan dan dë bijtende vinnigheden, die hij van haar gewend was. Hij liep do kamer op en neer en floot zachtjes txiS6chen dë tandenDaar thuis begonnen ze zachtmoedig te worden, ze dachten zeker, 3at de zee weer om het huis bruiste! Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1