BINNENLAND. maakten verscheidene Ja panache paarden buit. Dinsdagavond liepen twee Japansche tor pedojagers de haven van Tsjifoe binnen. Een er van stoomde, nadat snel eenigc signalen met den wal gewisseld waren, weer in zui delijke richting weg. Twee Japansche torpo- dolxxrteu stoomen op ecnigen afstand van de haven. Men brengt deze feiten in ver bami met de mogelijkheid van een nieuwen zee slag en met maat regelen om het ontsnappen van do Russische schepen tegen te gaan liet Japansche blad „T9chuo" schrijft Ofschoon de tegenwoordige oorlog geen ras sen-oorlog is. zal d© eind-overwinning van Japan over zijn vijand toch het, onaantast bare bewijs leveren, dat do huidkleur niets te maken hoeft met do beslissing over de superioriteit of de inferioriteit van een men- schelijk ras. Het is oen toevallige, maar desniettemin door den hemel opgelegde plicht van ons land dit onrechtvaardig© internationale vooroor deel en do gewoonte om tot de blanko volken op te zien als tot een soort hoogere wezens, uit te roeien. Voor do beschaving zijn allo menschen gelijk en Japan zal het zoover brengen, dat dit beginsel door de gehoelo wereld erkend wordt. Allerlei vIn Brwselsche hofkringen wordt ver teld, dat prinses Louise van Koburg met haar gemaal tot oen vergelijk is gekomen. De prinses zou ontslagen wonden van haar curat ©el o en ©en jaargeld van 100.000 francs krijgen. Wat do prins daartegenover heeft bedongen, vernoemt men niet.. l)e Neu© Frcio Prosso woei echter mee te doelen, dat do onderhandelingen uog gaande zijn Do prinses zou evenwel reeds hebben toegestemd in con gematigde curateole en een onderzoek naar haren geestestoestand door psychiaters, welke do grootmeesteres van het Woonsdhe hof zal aanwijzen. Prins Philip beweert, dat de Keizer geen notatie zal nemen van de mededcelingen van prinses Stefanie. vTe Manchester wordt eeno tentoon stelling gehouden, betrekking hebbende op liet begrafenis-wezen en georganiseerd door d© vereeniging der aansprekers in Noord-En- geland. Hior is alles bijeengebracht wat tot liet. vak behoortverbetorde doodkisten, ont- smeitingstoestellen, enz., tdt prentkaarten toe. Er worden technische lezingen gehouden en ecu feestmaal zal alles besluiten. vNiels Ryberg Finsen, naar wien de Finaenmetbode genoemd is. do ontdekker van do werking, die het licht heeft bij de genezing van verschillende ziekten, is te Ko penhagen overleden. Finsen was in 1860 op do Faröer geboren, studeerde in de medicijnen, eerst te Reik- javik, toen t© Kopenhagen, waar bij in 1890 dokter word en eene aanstelling kreeg bij de boogeschool. Hij kon dus blijven studceren en begon met physiologische studiën over de werking van het licht en van het weer o)i het menschel ijk organisme. Daarna kwam hij er toe partij te trekken van het door hem op uomiale menschen waargenomen uitwerksel van licht en we.r. Hij nam proeven met poklijders en bevond dat pokzweeren bij ziin behandeling met lioht lictor genazen en fiij maakte toestellen om het licht to concontreeren, werktuigen welke hij steeds vorbctord heeft en die, vooral bij do behandeling van lupus, zeer schoon© uitslagen hebben gegeven Finsen heeft over zijn ontdokkingen en zijn methode een aantal werken gjschreveu. Dat zijn groote verdiensten erkend zijn. weet menwij noemen van de hem ten deel gevallen eerbewijzen slechts den Nobelprijs. Finsen was sedert lang zwaar ziek door een zenuwlijden. Toch dacht en werkte hij nog voortdurend. vBilse heeft een nieuwen roman van hem. „Lieb Vaterland", t© Woeucu ter per se doen loggen. v— Cholera. Volgens oen offiaiecle opgave zijn in het tijdvak van 17 tot 27 September t© Saratof negen personen door do cholera aangetast, van wie er drie over leden. In hot Transkaspi-che gebied en in Bakoe breidde de cholera zich do vorige week uit. In Bakoo zijn sedert het uitbreken der ziekte 67 personen daardoor aangetast, van wie er 3S zijn gestorven. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 28 Sept. Geopend 11J ure. Adres van Antwoord. Do bahandcling wordt voortgezet. De Minister vanBinnenl. Zaken (dr. Kuyper) zegt dat zijn ambtgenoot van Marine straks den heer Hugenholtz zal be antwoorden. De Min. bepaalt zioh dus tot do Troonrede. Wat de opmerking vaai den heer Smeeugc betreft omtrent de droogte en den oogst, verwijst do Min. naar do landbouw* raj>port©n dio gunstig, goed of nuttig luidon. Erwten en boonen staan goed. Aardappelen leveren een goed bescnot. Doperwten stonden goed (gelach). Snijboonen en tiunboonen be- vredig-nd (uitbundig gelach). D? Min. zou zoo kunnen voortgaan, maar bepaalt er zicb toe te constatccren dat wij in een exception- neel geval vcrkcercn. daar in het buitenland grooten tegenslag was. Vandaar de zinsnede in de Troonrede, dio niet op do binnenschippenj sloeg. Dit in antwoord aan den beer Smoenge. Do achter uitgang van de binnenschipper-ij is chronisch, en do Regeering zal doen wat zij kan om die kwaal to verhelpen. In do tweede plaats kwam ter sprake do ontbinding dor Eersto Kamer. Aan do over zijde werd reeds gozogd wat er over te zeggen is. Bij do behandeling der Staatsbegrooting kan daarop nader teruggekomen worden. Wat het in cere houden van het Koningschap be treft, do minister is dankbaar voor een goed© le». maar als hij Icb moest- nemen over dat onderwerp, zou hij zeker den hoor Troolstra niet tot leermeester nemen. Ten aanzien van do Gajoelanden zal do Rog. zooveel mogelijk licht t© verschaffen. Over ons kolo niaal systeem, dat meer cn meer wordt ge waardeerd, zal bij de koloniale begrooting ge sproken kunnen worden. Dat Engeland zich altijd op den voorgrond stelt, spruit hieruit voort-, dat Engeland zich altijd beschouwt als het eenigc land, dat koloniseeren kan. Over de Atjehpolitiek wenschte de minister zic-h thans niet uit te laten. Terugtreden uit Atjeh was volstrekt onmogelijk. Onze macht moot daar thans gehandhaafd worden. De quacstie, waarover liet gesprokene van den heer Van Kol liep. was of de Gajoe- en Alias landen vrije landen waren, maar dat is niet zoo. Uit de Gajoelanden zijn ook afge vaardigden naar Kemala gekomen om den Sultan van Atjeli huldigen. En ook be taalden zij belasting, waaruit- blijkt dat er rechten van souvereiniteit bestonden. De Gajoes hebben zelf erkend, dat- de Sultan van Atjeh hun souverein was en waar wij die souvereiniteit hebben overgenomen, zijn zij aan ons onderworpen. En zijn wij nu maar dadelijk op die menschen losgetrokken 1 Geen sprake van. Tot- 1898 hebben wij ons niet met hou bemoeid, maar zij hebben ons aan gevallen cn ons daarmede gedwongen tot optreden. Zij hebben in hun bergland ae uitgewekenen kwaadwilligen opgenomen, die van daaruit onze troepen aanvielen. Bij de verdediging van twee bentings waren de Gajoes de verdedigers en het eerste bloed is gevloeid door het vijandig optreden der Gajoes. Van onze zijde is men zoo kabn en geduldig mogelijk geweest en herhaalde ma- leu zijiu de Gajoes gewaarschuwd. Dit htolp niet en zelfs van uit do kust werden onze troepen aangevallen. Eerst werd oen kleine kolonne als excursie uitgezonden, onder be vel van majoor Van Daaien, die den toe stand vrij bevredigend vond, maar bij hot verlaten der Gajoelanden werd een bivak aangevallen door ongeveer 2000 Gajoes. De pretendent-sultan trok zich terug in de berg landen en er moest natuurlijk getracht wor den hem iu handen te krijgen. Daartoe werd in 1901 eene poging gedaan, waarbij ons le gerbestuur niet bezield was met een bloed- dorstigen geest, gelijk uit de inst ructie blijkt-, waarbij bevolen werd zoo welwillend moge lijk op te treden. De kolonne is de Gajoe landen ingegaan, maar het is den pretendent- sultan toch nog gelukt te vluchten Bij ge legenheid van de expeditie is tooh nog ge tracht in aanraking met de Gajoehoofdeu te komen. Dit gelukte met uitzondering van twee hunner. Gedurig werd echter het ver zet aangespoord en die toestand kon, naar het oordeel v-an generaal Van Heutsz. niet blijven bestaan. Op dien manier konden wij Atjeh niet pacificeeren. Daarom is toen tot een tweede expeditie besloten, die in last had geheel de Gajoo en AJaslanden te door kruisen. Op die tocht is luitenant-kolonel Van Da-alen vergezeld van een bevriend hoofd en gezogd mag worden, dat alle hoof den zich onder worpen hebben. Door elf kam pongs werd weerstand geboden en daar zijn die droeve tooneelen voorgevallen, waarop dc heer Van Kol wees. Die bloederige tafe- rcclcu maken op deu Minister geen indruk, al heeft een droeve snaar ook in zijn hart en dat der Regeering getrild. Bij 'eiken slag, bij, elke operatie vloeit bloed. Vast- staat dat die Gajoes hunne vrou wen on kinderen gebruikten als schild. In dion stand van zaken bleef niet- an ders over dan doortasten of terugtrekken. Had men dadelijk in Atjeh doorgetast, dan zouden er in die 30 jaren niet zooveel slacht offers gevallen zijn, als thans n.l. vijf- of zes maal meer dan aan s vijauds zijde. D© Regeering hoopt bij do behandeling der Indische begrooting nadere rapporten iu handen te hebben en meer licht te kunnen verspreiden. De Reg. draagt intus6chen de volle verantwoordelijkheid, al is die haar nooit zoo zwaar gevallen als ouder deze droeve omstandigheden. D© Min. van Marine (de heer Ellis) zal slechts een drietal opmerkingen van den heer Hugenholtz behandelen. Do overige zijn meer op hun plaats bij de niarine-begroo- ting. Het eerste punt betreft hot schenden van het postgeheim aan boord van de „As- sahan". Van den commandant dier bodem heeft de minister eene strong vertrouwelijke missive ontvangen, welke hij ter griffie de poneert ter inzage voor de leden. Al kan de .minister de handelwijze van dien com mandant niet geheel goedkeuren, er beston den verzachtende omstandigheden voor zijn optredcu. Wat het deelnemen aan de betooging be treft, de minister herhaalt, dat de schepe lingen door hem geen ba»nd wordt aange legd wat hunne politieke gevoelens betreft De minister wil wel zeggen, dat hij geen voorstander zou zijn van algemeen kiesrecht voor schepelingen, maar er is geen enkele schepeling gestraft, omdat hij aan kiesrecht- meetingen heeft deelgenomen. Slechts één schepeling is gestraft-, gehoord den fiscaal, omdat hij met een vaandel had gcloopen. Nu komt do minister tot den hoofdscho tel liet optreden tegen 5 leden van hot hoofdbestuur van den Matrozenbond. Er be staat geen verband tusschon het ontslag van die 5 schepelingen en de kiesrecht meeting. PrincijMeel acht dc Min. den Marinebond niet goed voor do zeemacht, maar hij heeft het tegen de bestuursleden, die zich laten leiden, bij den neus laten nemen door par- tijgenootcn van den heer Hugenholtz. Dien bond heeft de minister los willen maken en dat heeft hij als eisch gesteld in het belang der zeemacht Alle elementen die propagan da maken voor een z. i. slecht beginsel, ver- eenigt de minister te Willemsoord. Daar moet do strijd uitgestreden worden. De lieer Troelsltra repliceert en be tuigt zijne verwondering dat de minister in 't geheel niet is ingegaan op het door hem aangegeven middel, om den onderteekenaar van het wetsontwerp H. O. door een ande ren bewindsman te vervangen. De heer Hugenholtz replioeert en verdedigt zijn recht om thans t© sproken over marineeaken. Met zijn verwijt tegen Spa*, begaf hij zich op het rechtsgebied in bevoegdheidsterrein van den voorzitter. Overigens handhaaft Spr. zijne bezwaren omtrent het optreden tegen den Marine matrozen bond. Do heer Van Kol replioeert en houdt vol, dat hetgeen in 1904 in de Gajoelanden is voorgevallen, had kunnen voorkomen wor den, en dat de souvereiniteit van den Sul tan van Atjeh over de Gajoes lang niet vast staat. Over de Alias- en Battakslanden repte de minister geen woord. Spr. herinnert, aan zijne vroegere waarschuwing, om die Battak- landcn met rust te laten. Onze poging tot vestiging aldaar is alleen weer in het be lang der kapitalisten. De tabaks-ondernemin gen hebben grond noodig en met geweld moet den inlander ook daar weer ontnomen worden wat hij niet goedschiks wil afstaan. De heer Staalman verklaart, dat de toestand van de matrozen, de geest- onder hen, van hoogst bedenkelijken aard is, welke er niet op verbeterd is sedert de Koningin Den Helder bezocht. Die het tegendeel be weert.. volgt een struisvogel-politiek. Spr. vestigt de aandacht op eeno dezer dagen ge houden optocht van matrozen, die de ont slagen leden van het hoofdbestuur uitgeleid© deden. Zulk optreden noemt hij teekenend, maar hij voegt er aan toe, dat jA van do bewoners van Den Helder het optreden van de socialisten streng afkeurden. Do Minister moet consequenter zijn, vast houden aan zijn beginsel en onmiddellijk allo sociaal-democraten uit de Marine ver wijderen. •Spr. zegt dat hij' het optreden van de soc.- democraten verfoeit en veracht. Waar het geldt hen te bestrijden zal men hem aan de zijde van den minister Kuyper vinden Aan den minister van Kol. vraagt Spr. hoe het mogelijk is dat een onderwijzer, die om revolutionaire handelingen werd ontslagen, is voorgedragen voor eene betrekking als on derwijzer in Indië. De Minister van Marine dankt den heer Staalman voor diens steun. De heer Hugenholtz toonde niets te begrijpen van de verhouding van den Minister tot den garni- zoens-commandant. Opgelegde straffen heeft de minister niet te beoordeelen, net zoo min als de heer Hugenholtz. Een gestraft© weet den weg die hem openstaat, wanneer hij zich te beklagen heeft over een opgelegde straf. De Minister herhaalt, dat de 5 leden van het hoofdbestuur van den Bond ontslagen zijn omdat zij bedriegelijk een bevel hadden ontdoken. De Minister van Koloniën (de heer Idenburg) zegt, dat de door den heer Staalman bedoelde onderwijzer voor Indië is aangewezen, nadat hij verklaard had ge dwaald to hebben en nadat hij aanbevolen was door den inspecteur, welke de onderwij zers voor Indië beoordeelt. Do Min'ister van B innen 1. Zar ken antwoord nog aan den heer Troelstra, dat wanneer de President van het Kabinet zijn ontslag neemt, het geheel© Kabinet volgt. De formateur kan dan de gerwenschte leden weer inhuren. (Gelach). Nader betoogt de Minister de noodzakelijkheid van ons op treden in de Gajoe- en Allaslanden als be- hoorende tot Atjeh. De kennis van den ge neraal Van Heutsz over Indië stelt de Mi nister boven die van den heer Van Kol, die, om het zoo maar eens te noemen, een blauwe Maandag in Indië is geweest. (Gelach). Do algemeene strekking wordt goedgekeurd en de paragrafen 1 en 2 goedgekeurd. Bij de 3e paragraaf (vertrouwen op voort varendheid der Kamer) herinnert de heer Schaper aan de rede, waarmede de Voor zitter zijn zetel innam en vraagt of het niet wensckelijk was geweest de vermaning tot voortvarendheid aan dc leden in besloten ver gadering te doen. De Voorzitter antwoordt dat niet aan de ordo is het antwoord van den Voorzitter, maar het antwoord op de Troonrede. Do heer Schaper zegt, dat zijne bedoe ling is te protesteeren tegen clie installatie, rede. omdat zij den schijn had alleen gericht te zijn tegen de oppositie. Spr. geeft toe, dat de soc.-dom.-groep hier veel spreekt, (v e r- schillendestemmen: Volmaakt waar) maar wij zullen, zegt- hij, doorgaan met hier fouten bloot te leggen en op verbeteringen aan te dringen. Spr. wijst er op dat van anti revolutionaire zijde nog veel meer gesproken werd. De verhouding van rechter- tot linker zijde was, behalve de Ministers van 10 tegen 7. De rechterzijde vulde iu eersten termijn bij het politiek debat 77£, de linkerzijde 68£ kolom. Spreker stelt een amendement1 voor, om in de derde alinea op te nemen de woorden met inachtnem'ng van de eischen, aan eene dege lijke wetgeving te stellen. De Commissie van redactie ".e- strijdt dit amendement als overbodig en ont raadt het. Het amendement wordt verworpen met 42 tegen 21 stemmen. Het geheele adres wordt goedgekeurd met 51 tegen 8 stemmen Tegen de socialisten. Nog eenige wetsvoorstellen zullen tegelijk met de begrooting in de afdeelingen worden onderzocht. Ten slotte zal onderzocht wor den do tarief wet1. Wellicht zal d© lijst later nog worden aangevuld. Daarna wordt de vergadering gesloten. Berichten. Het Koninklijke bezoek aan de hoofdstad. Om 10 uur gisterenmorgen begon ten PaJeizo de audiëntie, door H. M. verleend aan commissiën. Als gewoonlijk maakten tal van hoofden en bcstuurderen van groote en bekende cor poraties hun opwachting, als b.v. de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen, do Academische Senaat, de Mpij. van Nijver heid, de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, de Nederlandsche Bank, Liefdadigheid naar Vermogen, de Ainsterdamsche Pers, de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel, de Se naat van het Studentencorps, do Algemeene Wiukcliersvereeniging cn vertegenwoordigers va ti kerkelijke lichamen. Na do lunch reed het Koninklijke Echt paar met groot gevolg uit tot het maken van oen rijtoer en het bezoek aan de Por- tugecsch-Israëlietischo Synagoge. Door oen enorme volksmenigte opgewacht en toegejuicht, kwam Koningin Wilhelmina te kwart over drie voor dc poort der Syna goge aan. Dc stoet reed de binnenplaats op, waarna H. M. cn Z. K. II. in dc vestibule door do commissie van ontvangst, bestaande uit dc hceren Joseph Teixeira dc Mattos, E. Cola90 Osorio en de overige leden van het dagclijksch bestuur der Israëlietische ge meente werden verwelkomd Aanwezig waren hierbij voorts de opper- rahijn I. v. J. Palaohc, dr. M. C. Pareira, \oorzitter, en de heer E Vita Israël, oudst© lid van den kerkeraad; mr. A. Teixeira de Mattos, J. Vita Israël en A. J. Mendes da Costa, allen loden van het kerkbestuur. Deze autoriteiten der P.-I. gemeente wer den aan H.H. M.M. voorgesteld overigens waren uitsluitend bij dit Vorstelijke Bezoek genoodigd de leden van den kerkeraad en de ouderlingen met hun dames, alsmede eenige gemeenteleden. Een bouquet van orchideeën werd H.- M. aangeboden door mej. Albertina I. E. Vita Israël, waarna men het imposante kerkge bouw binnentrad. Langzaam begaf men zioh naar de Heilige Arke, terwijl weesmeisjes bloemen strooiden op het pad van de Ko ningin, weesjongens zijwaarts geschaard, zongen een welkomstlied uit Psalm 118 „Gezegend zij Uw intrede'. De plechtigheid had verder hetzelfde ver loop als Maandag jl., toen H. M. do Ko ningin-Moeder met den Hertog en de Her togin van Mecklenburg de Synagoge een be zoek brachten. Een afschrift van het uitgesproken gebed voor het Koninklijke Huis, in zijden band, werd aan H. M. aangebodendit aandenken is fraai bewerkt? H.H. M.M. begaven zich toen met Hun gevolg naar de verhevenheid, waar de voor lezers het gebed (Theba) verrichtenhier plaatsten Zij hun naam in „Het Gulden Boek". Bij het vertrek van H.H. M.M. hieven weeskinderen de slotzang aan. Met een langen omweg reden de Koningin en de Prins naar de „Oranjebuurt" (Willem straat o. a.), waar het Koninklijke Echtpaar met groote geestdrift werd ontvangen. In de Willemstraat was een tribune opge slagen, waar een 400-tal kinderen H.H. M.M. toezongen en waar bouquetten onder passen de toespraken werden aangeboden. Door het Haarlemmerpoortkwartier werd langs den Nieuwendijik naar het Paleis te ruggereden. Aan het diner ten Hove waren gisteren genoodigd, behalve de dagelijkscbe vier gasten en eetf deel der houfhouding: de hoofdofficieren der schutterij, der marine, van het 7e reg. infanterie, der genie, der vesting-artillerie, der intendance, van den geneeskundigen dien3t, de ritmeester der huzaren, de plaatselijke commandant, allen in garnizoen te Amsterdam, alsmede de commandant van het 22e landweer-district, majoor Luden Voorts de president, vice- president en procureur-generaal bij liet ge rechtshof de president der rechtbank en de officier van justitie, de president der Ned. Bank, de directeur der Grootboeken, tevens agent van liet departement van Financiën, de voorz. der Kamer van Koophandel, de directeur der registratie en domeinen, die der invoerrechten en accijnzen, de rijksadvo caat mr. Mouthaan, do rijksbetaalmeester, de inspecteur der posterijen in Noord-Holland, de directeur der Rijkspostspaarbank, de pre sident der Rijksverzekeringsbank e. a. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen Vrijdag 10.39 per Holl. Spoor uit Amsterdam terug, en zullen Zaterdag ochtend ten 8A uur per Staatsspoor aanvan kelijk naar Dobbin vertrekken, om na het verblijf a'daar nog eenigen tijd te ïtaben- steinfeld door te brengen. Een klein gevolg zal H. M. en den Prins in het buitenland vergezellen, t. w. baronesse Schimmelponninck van der Oyr, hofdamekapitein Van Hoogstraten, adju dant; graaf Van Bylandt, kamerheer, «evens als referendaris bij het kabinet der Koniavin, en luit. t. z. Ie kl. jhr. Hooft Graafland, ad judant van Z. K. H. Verbeterd bericht. Door den minister van waterstaat is wegens den financieelen toestand afgezien van het voornemen om f 20.000 meer aan te vragen voor opsporing van delfstoffen. Op de dezer dagen ingediende waterstaats- begrooting is evenwel gelijk bedrag ge raamd als voor dit loopende dienstjaar, nl f 100.000. De minister van Oorlog heeft op de begrooting vam zijn departement gelden aan gevraagd, die hoofdzakelijk zullen dienen om de meerdere kosten, verbonden aan de aan neming van burgerwerklieden, ter vervanging van soldaten t© kunnen bestrijden. Ter vervulling der vacature voor hem lidmaatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland, ten gevolge van het overlijden van den heer T. Hoogendoorn, is door het liberale oentraal-comité te Gorinchem het volgende gros-tal candidateD opgemaaktde heeren Nieuwenhuijs, fabrikant te Leerdam; De Xruijff, notaris te Leerdam, en Van Eeten, burgemeester te Ameide. Door de Christelijke historische richting is voorloopig als candidaat gesteld de heer A. C. de Leeuw, burgemeester van Schoon- re woerd. In een door den gemeenteraad v<m Wa- geningen vastgestelde verordening op de her bergen enz., was ;n art. 7 de volgende be paling opgenomen „Het is den herbergier verboden stekken drank te verkoopen aan hen, omtrent wie door het gemeentebestuur is medegedeeld, dat zij door eene in de gemeente gevestigde instelling van weldadigheid worden bedeeld." Ged. Staten van Gelderland waren an oordeel, dat dit artikel in strijd was met art. 150 der Gemeentewet, in verband m>t dc artikelen 252 en 454 van het Wetboek van Strafrecht en dToegen het der Koningin ter vernietiging voor, van welke voordracht den gemeenteraad werd kennis gegeven. In ecu uitvoerige memorie persisteerde de Baad echter, op voorstel van B. en W., bij de in genoemd artikel vervatte bepaling. Thans is door den minister van Biiracnl Zaken beslist, diat de opvatting van den Wa- geningschen gemeenteraad juist is. net ver bod in de gemeentelijke verordening heeft eene geheel andere strekking dan de meer- bedoclde bepalingen van de strafwet. Dat de ri'kswetgever door dè artikelen 252 en 454 van het W. van S. een bepaald punt tot een onderwerp van Rijksbelang zou hebben ge maakt, komt den minister voor eene onjuiste opvatting te zij,n. IJver voor de publieke zaak. Te Deventer bij de stemming hebben een paar oudjes weer liet voorbeeld gegeven van ijver in de publieke zaak. Een 94-jarige, die niet meer gaan kon, liet zioh in een rolstoel naar het stembureau rijden, waar ook een 93-jarige uit de buiten wijken kwam aangeloopen. De laatste moest echter onverrichter zake heengaan. Men had verzuimt hem op de kiezerslijst te plaatsen. Ve rkiezin gsm aatrege 1 e n. In het kiesdistrict Apeldoorn (heeft zich een commissie gevormd voor de uitgave van een anti-revoilutionnair politiek weekblad en zulks o. m. met het oog op de verkiezings campagne in 1905. De benoodigde gelden rijn reeds bijeen, zoodat het orgaaaa nog in den loop van dit jaar zal verschijnen. In de ooanmissie rijn zoowel leden van do Hervormde als Gereformeerde kerk opgeno men, terwijl beide kerkgenootschappen dc afficiejeie predikbeurten aan. het politieke blad ter publioeeiing zullen afstaan. Tot nu toe was liet recht van puiblioeering alleen toegestaan aan de plaatselijke (niet- Christelijke) bladen. Men schrijft uit 's Gravenhage De toestand van den griffier der Staten, mr. Tavenraat, ia, na de operatie die hij jl. Maandag in het Elisabethgesticht in de Boschjes heeft ondergaan en welke geslaagd is, tamelijk wel. Dr. F. W. R e i t z. Dr. F. W. Reitz, vroeger Staats-secretaris van de Zuid-Afrik. Republiek, is voornemens 5 October met zijn talrijke familie de terugreis naar Zuid-Afrika te aanvaarden. In don ouderdom van 65 jairen is te Amerongen overleden de heer J. W. van Wieringen, oud-notaris aldaar. Een hekend Rotterdamschc ingezetene, do heer C. A. Driessen is na een korte onge steldheid overleden. Met hom is de laatste der drie firmanten in de bekende cacao- en ckocoladefabriek-Driessen heengegaan. Burgerlijke ambtenaren. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van den „Bond ter verkrijging van een wettelijke regeling van den rechts toestand der Burgerlijke Ambtenaren", ver klaarde de voorzitter, de heer J. de Vries, in zijn openingsrede, dat het afgeloopen jaar niet ongunstig was geweest, daar door enkele koninklijke besluiten, eenige faciliteiten voor enkele categorieën van ambtenaren waren verkregen. Hij en de secretaris waren bij den minister van justitie op audiëntie geweest en hadden vau den minister de besliste toezegging ge kregen, dat binnen korten tijd begonnen zou worden mot het opstellen van een ontwerp- wet ter verkrijging van rechtstoestand voor de burgerlijke ambtenaren, waarin van het hoofdbeginsel zou warden uitgegaan, dat geen ambtenaar mag worden afgezet, van wien geen schuld voor straf is gebleken, en dat de overtredingen voor straf in de wet zullen worden vastgesteld. Na deze zeer toegejuichte rede bracht de secretaris, do heer C. T. Knottenbelt, het jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat 89 vereenigingen bij den Boud zijn aangesloten; tezamen tellen zij 41.000 leden, terwijl er nog 264 persoonlijke leden zijn. Die inkomsten van den Bond bedroegen f790.54£, de uitgaven f299.66, 'zoodat het kassaldo f 490.88£ is. Vóór het einde van het jaar zal er echter van die som weinig meer over zijn, daar de propaganda nog groote uit gaven zal vorderen. Aan do ordo was daarna de ver kiering van een lid van het hoofdbestuur (vacature De Witte). Gekozen werd de heer Lamoraal Wi- chers, rijksontvanger te Amsterdam. Vervolgens kwam in behandeling een door het Bondsbestuur voorgestelde aanvulling van de „proeve" eener ambtenaarewet, samenge steld door den heer Knottenbelt. De aan vulling strekt om toe te voegen eetn art. 16bis. „Don ambtenaar is onverkorte vrij heid tot uitoefening d'er grondwettelijke en staatsburgerlijke rechten gewaarborgd." Nadat de heer Knottenbelt een korte toe lichting had gegeven, stelde mr. dr. J. H. van Zanten (afgevaardigde van de „Ver. van hoofdambtenaren, commiezen en met hen ge- lijkgestelden ter gemeente-secretarie van Amsterdam") als amendement voor, art. 16bis te lezen als volgt: „De uitoefening der grondwettelijke rechten van do" ambtenaar kan niet meer worden beperkt dan bij deze of een andere wet wordt geoorloofd. Óp de uitoefening is art. 36 al. 2 van toepassing." Daar over voorstel en amendement de mee ningen zeer uiteenliepen, werd op voorstel van den voorzitter besloten dit punt alsnog aan te houden en er in het Maandblad meer licht over te laten schijnen. De badplaats Zandvoort is dezen zomer bezocht door 6850 badgasten, d. i. ruim 1000 meer dan het vorige jaar. Tegelijk vertoefden er hoogstens 4269. In het vorige seizoen was dit cijfer 4170. Vonnissen. De rechtbank te Maas- triolit heeft een moedor, die haar driejarig kind te vondeling had gelegd, tot K maan den. en een hulpkoster, die te Ambij de r.-k. kerk had bestolen, tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Spoorwegdieven. Gisteren rijn vau de bende, die als verdacht van diefstal van spoorweggoedereu, gepleegd aan het sta tion Delftscho Poort te Rotterdam, op het politicbureau in de Pauwensteeg zat opge sloten, ter beschikkiug der justie naar het huis van bewaring overgebracht de besteller T. M., in dienrt der H. IJ. S. M. ,die bierhuis- houdster L. H. V. D., huisvrouw van C. M., en C. M. J .v. d. R„ vrouw van A. v. M., beide vrouwen wegens heling. De spoorweg arbeider J. H. S. en de reiziger H. C. M. v. D. zijn, nadat er proces-verbaal was opge maakt, voorloopig op vrije voeten gelaten. In deze belangrijke zaak, zegt de „N. R. Ct.", hebben ongeveer een 30 tal personen getuigenis moeten afleggen, in verband met het koopen en het verhandelen van het ge- stolene, dat uit wollen, laken en gebreide goederen, karpetten, loopers, tapijten enz. be-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2