KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. een krachtig wapen in de hand van den bevelhebber Onze menschen kennen nu de wijae van oorlogvoeren des vijands en gaan nut die kennis ten strijde. Dit zelfde gpelcit in hooge mate voor de officieren, die vooral op gebed van bruggenbouw en pionierkunst gewichtige ondervindingen opgedaan hebben. Over 't algemeen beersobt in het leger een geest van ware kameraadschap, die een waar borg is voor den goeden afloop van den oor- De verpleging van het loger is goed en er is geen gebrek aan voorraden. Deze- worden aan de intendance geleverd en komen niet alleen uit het moederland, maar ook uit de rijkst© provincie van Uhina, liet land tusschcn Kharhin en Mockden. dat het leger rijkelijk van koren en vleeéch voorziet l>o intendance wordt door generaal Huber voor- beeldelijk geleid. In hot begin van den oor log kwamen er dikwijls onaangename dingen door gebrek aan sommige artikelen voui. docli tegenwoordig werkt alles prachitg en do verzorging en verpleging van het leger is dan ook niet te vergelijken met die tijdens den Russiaoh-Turkschcii oorlog. Blikken groenten, gezouten vloosch, thee, suiker, versch vlecsoh. meel en graan worden in hoofdzaak geleverd. Over don intendanoe- dienst laat de door allen beminde en hoog geschatte opperbevelhebber, generaal Koero- patkin. die als een volksheld wordt vereerd, zijn waakzaam oog gaan. Epidemische ziekten komen thans niot meer voorecu tijdlang heersohte er buikloop. Ik wijs er op dat in hot leger geen gevallen van dysenterie zijn voorgekomen. Het was de gewone buikloop, die in sleobts weinige govuilen een doodelijk verloop had. Ook enkele tvphus-gevallen, die gewoonlijk oen goedaardig verloop hadden, zijn voorge komen, zonder tot een epidemie aanleiding to geven. Pokken of cholera, welke laatste ziekto vooral :n den Russisch-Turksahen oor log vele slachtoffers maakte, zijn niet voor gekomen. Ik liob zelf duizenden gewonden behan deld, doch er is geen onkel geval van wond koorts voorgekomen Do geneeskundige dienst is volkomen op de hoogte van zijn taak. speciaal ook bij do vooruitgeschoven afdeclingeu, waar die taak natuurlijk zeer moeiclijk is. Dit wordt ook door de buitenlandsche attaché s erkend. Niettegenstaande wij tot nu toe voortdu rend moesten terugtrekken, heeft generaal Koeropatkin zijn ijzeren kalmte bewaard zijn operatieplan is om stelselmatig, dooh voortdurend strijdende tot Kharbin terug te trekken. De maxsah naar liet zuiden, die met de nederlaag bij Wafangoe eindigde, geschied- do niet op Koeropatkin's bevel, doch op be vel van anderen en kwam in Tt geheel niet erve reen mot Koeropatkin 's plan de cam pagne. Do Japannors maken een grooto fout. Zij zetten alles tegelijk in, zij spelen va banque. Tot nog toe waren de Russen niet sterk ge noeg om tot den aanval over te gaan, doch in den loop van den winter zal dat anders worden en zal Koeropatkin in een winter- veldtocht tot het offensief owengaan Hoo meer de Japannors naar het noorden voort- dringen, des te meer moeten zij hun leger, ter beveiliging der etappe's, verzwakken de Russische etappe-lijn is echter de spoor weg, waarvan de bewaking aan de grenswacht is opgedragen. Alle aanvul li ngstroepen uit Europa maken dus Koeropatkin sterker. Do soldaten kennen Koeropatkin s plan en allen zijn vervuld met het donkbeeld dat zij ten alotto zullen overwinnen en de Japanners zullen vernietigen. De oorrespondent van do Daily Telegraph in het hoofdkwartier van generaal Koeroki verdedigt de Japanners tegen de bewerin gen, dat het bij net binnenrukken van Liao- iang ruw toegegaan zou zijn. ,.Ik vernam hier met verbazing de in Europa daarover verspreide beschuldigingen. Ik was oogge tuige van den slag en kwara tegelijk met de troepen do stad binnen. De beschuldigingen omtrent plundering zijn totaal val9ch. Do houding van do troepen tijdens en na den slag verdient de grootste bewondering. Het eerste leger had vier maanden in het ge bergte doorgebracht, waar de verpleging niet zoo heel bijzonder was en waar versch vleeech en vruchten tot de zeldzaamheden behoorden. Dozo troepen kwamen na een ontzaggelijke lichamelijke inspanning in een streek, waar versche voedingsmiddelen van alterlei aard overvloedig voorhanden waren. Onder die omstandigheden had men kunnen verwachten, dat daarvan wel het een en ander weggenomen zou zijn. De kooplieden verhoog den wel onmiddellijk de prijzen hunner waren tot hongersnood prijzen, maar niette min was van plunderen geen sprake. Slechts van enkele bijzondere gevallen is ieta vernomen. De kooplieden in Liaojang openden hunne winkels en uitstallingen al weer een paar uur nadat de Japanners de stad binnengetrokken waren, doch vroegen in vele gevallen een prijs, die tienmaal zoo hoog was als ge woonlijk. Herhaaldelijk kwam het voor, dat Japanschc soldaten trachtten een straatven- te over to halen zijn waren iets goedkooper te geven, doch het lukte bijna nooit. En dan ging de hongerige soldaat zijns weegs. Dat de Japanschc soldaten met moedwil vewoestin- gen hebben aangericht, daarvan is niets be kend." De correspondent is echter niet best te spreken over de Russen. Hij beweert, dat do soldaten der Russisch© achterhoede vóór zij de stad verlieten aan het plunderen gesla gen waren. In verscheidene gevallen werden do spiritualiën aangesproken, en zelfs bleven er soldaten stomdronken op straat achter, waar zij dan door de woedende Chineczen werden vermoord. Intusschen voegt do correspondent er bij, dat noch tegen de Russen, noch tegen de Japanners in 't algemeen oen beschuldiging mag worden uitgesproken over slecht gedrag. Gedurende den geheelen oorlog hebben beide partijen een menschelijkheid betoond, waar van in de geschiedenis geen tweede voorbeeld te vinden is. Gevangenen en gewonden wor den aan beide zijden met grooto voorkomend heid behandeld, en ook tegenover de bevol king wordt met. bezadigdheid opgetreden. Natuurlijk kwamen enkele gevallen van woest- optreden voor. Chineezen echter, van hot Boxer-type. gedragen zich als „hyena's der slagvelden", terwijl de gruwelen, die daar soms gebeuren, dan ook door de beide tegen standers, in hun verblinding, op eikaars re kening worden geschoven. Ook de beschuldiging, dat de Russen dum dum-kogels gebruikt zouden hebben, wordt door dezen correspondent, die eerder to wei nig dan te veel goeds van de Russen zeggen zal, bevist tegengesproken. Ernstige verwon dingen, die in enkele gevallen geconstateerd zijn, moeten daaraan zijn toe te schrijven, dat sommige Russische officieren Ameri- kaaii9che jacht..mnitie gebruikt hebben. Allerlei vPrins Friedrich van Schöuburg Wal de nburg en Prinses Alice van Bourbon, die in 1897 te Venetië door Kardinaal Sarto thans Paus Pius X in bet huwelijk wer den verbonden en wier scheiding eenigen tijd geleden zooveel opzien baarde, zijn door den Paus, die steeds belang in hon bleef st-elleu, weder tot elkander gebracht en zij hebben nu te zamen een bedevaart naar Rome on dernomen, om den Paus vergiffenis en zegen op hun hernieuwd verbond te vragen. Prinses Alioe draaft een reistoilet van zwart laken, zonder eeuig versiersel en een sluier over het hoofd. De Prins draagt een donkergrijs pak. Zij logeeren >n zoer eenvoudige hotels en doen op hun weg tal van goede werken. Het gelijkt naaf een boetedoening uit de middeleeuwen. vGeneraal Booth van het Leger des Heils houdt zich thans o. a. bezig met een plan tot stichten van nieuwe toevluchten voor dakloozen te Londen, welks uitvoering 80,000 p.st. zal kosten. v— Generaal v. Trotha heeft in Duitsch Zuid west-Afrika op afstanden van 150 KM. met behulp van draadloozo telegrafie ge meenschap verkregen. Dit is, wegens het mocielijko terrein, meer dan men durfde ver wachten. vDe Engelsohe generaal sir William Butler, die indertijd in ongenade viel om zijn afraden van en zijne later zoo juist ge bleken eritiek der voorbereiding van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, zal, naax men b. rcht, eerlang worden benoemd tot com mandant vin Gibraltar, in plaats van sir George White den man van „alles wel" fe Ladysmith die tot oen koogeren post wordt bevorderd. vLord en Lady Roberts hebben Vrijdag van Kimberley uit in een automobiel het slagveld van Magersfontein bezocht. Maan dag gaan zij naar Paardeberg. vVolgens de Times, is door het aanloo- pen van groote stoomschepen te Dover nu reeds een verhooging in de tonnenmaat mn het haveuverkeer met meer dan een millioeu ton verkregen. vVerschillende schilderijen van waarde, eigendom van Tsaar Nicolaas, tentoongesteld in do Russische afdeeling van de tentoonstel ling te St. Louis zijn gestolen of verminkt. Een onderzoek is ingesteld. vTe München is de bezitter van een melkinrichting, oen hofleverancier nog wel, wegens knoeierij met melk veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en drie jaren ver lies van burgerschapsrechten. Men kan zeg gen, dat de rechtbank er geen water biji gedaan heeft! vTe Horreun, bij Keulen, stapte een ges'uierdo dame met oen zuigeling uit den trein. Zij begaf zich dadelijk naar de wacht kamer, om daar een moederplicht te vervul len. Toen dit gebeurd was, vroeg zij een kin dermeisje, dat aan het buffet in de wacht kamer voor haar patroon een glas bier kwam krJen, een oogenblik op het kina te passen. Er hield toen juist een trein stil, die naar Dürsn ging. De gesluierde dame ging op het perron en vervolgens in den trein. Toen het kindermeisje oen half uur met de zuigeling had zitten wachten, ging zij naar den sta tionschef. Er is toen druk getelegrafeerd, maar zonder succesde gesluierde is men niet meer op het spoor gekomen, en Horrens zi* met hit kind. vTe Buchenstein, in Zuid-Ti rol, heeft een gezin rich vergeven door het eten r an vergiftige paddestoelen. Vijf personen zijn al bezweken, de overige twee ver koeren in ster vensgevaar. vEen ernstige brand hoeft, te Aberdeen gewoed. De brand ontstond in een pakhuis van een whiskey-stokenj, door het springen van een vat, waarvan de inhoud met een lamp in aanraking kwam. 700.C00 gallons whiskey in het pakhuis opgeslagen geraakten daardoor in brand en de vlammende whiskey stroomde door de straten. Nadat eenige ge bouwen -varen vernield wist de brandweer het vuur meester te worden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, dooh er werd voor 1.300.000 gulden schade aangericht. vTri.iidad, in den Amerikaanschen staat Colorado, moot verwoest zijn, alweer door liet barsten van een waterreservoir. Er wordt gesproken van 5000 dooden, maar dit zal wel op z'n Amerkiaansch overdreven zijn. vUit New-York wordt gemeld, dat een groote fabriek van ingemaakt vlcesoh in brand is geraakt. Toen de vlammen do af- koeüngsinrichtingen bereikten, sprongen de niet ammoniak gevulde vaten uiteen. Vijftig brandweermannen moeten tengevolge van het inademen der dampen gestikt zijn. een aan tal anderen zijn blind geworden. Men hoopt den brand te kunnen beperken. OOST-INDIË. Dc codrespondent van de N. Cl te Batavia seint Dc intocht van gouverneur generaal Van Heutsz had zonder incidenten plaats. De ont vangst zoowel te Priok en te Batavia als te Weltevreden was nocr koel. Er waren weinig menschen bij tegenwoordig en er was bijna geen gejuich. Dc overgave van het bestuur geschiedde hinnenskamers. De daarop gevolgde audi ëntie waa druk bezocht. Dc aftredende en de nieuw-benoemde gouverneur-generaal spra ken waardcerend van elkanders verdiensten. Do Staatscourant van Zondag 2 en Maandag 3 October 1904, bevat o. a. de vol gende Kon. besluiten op zijn verzoek met ingang van 1 October 1904 eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van referendaris bij het departement van financiën, nu. J. B. Kan op verzoek eervol ontslagen als schoolop ziener in het arrondissement Roozendaal H. A. Sassen te Breda; verleend de personeele titel van raadsad viseur aan L. F. G. P. Schreuder, referen daris bij het departement van binuenl. zaken bij de Koninklijke Nederlandsene marine benoemd tot adelborst 1ste klasse, de bui tengewone adelborst A. A. Noordraven en benoemd tot buitengewoon adelborst J. J. Best en K Pauw; eervol ontslagen van het bevel over bet artillerie-instructieschip Bellona de kapitein ter zee II. Backer en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter aee M. W. L Olivier op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan <le Rijkslandbquwsohool te Dordrecht H. de Jong te Ginneken eervol ontslagen als bureel-ambten aar 2e klasse van den Rijkswaterstaat J- G. Kable te Gorkum op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen, niet dankbetuiging voor de lang durige door hem den lande bewezen dien sten, de met verlof in Europa aanwezige genei-aal-majoor der genie van het Indisch© leger A. J. J. Staal op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen de oost-Indische ambtenaar met ver lof H E. B. Schmalhausen, laatstelijk as sistent-resident van Mage tan. Nadat het Adres van Antwoord op do Troonrede door eene commissie uit de Tweetie Kamer aan de Koningin was aan geboden, heeft H. M. het volgende geant woord „Mijne Heeren 1 „Het is mij eene voldoening van U de verzekering te ontvangen, dat do Tweede Kamer der Staten-Generaal naar hare best© krachten hoopt te beantwoorden aan Mijn vertrouwen in hare voortvarendheid en hare toewijding aan de belangen van het1 vader land. „Ik verzoek U aan de Kamer Mijn dank te betuigen voor haar Adre3 van Antwoord. „Moge Gods zegen rusten op hare werk zaamheden." H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrokken Zaterdagochtend het on gewoon vroege uur van 6.34 locale tijd met Hr. Ms. specialen trein per Staatsspoor naar het buitenland. H. M. en de Prins gingen regelrecht naar Kralcow, waar de Koninklijke trein Zaterdag avond! omstreeks half negen uur aankwam. Vandaar vertrok het Koninklijke Echtpaar per rijtuig naar Dobbinhetgeen nog een rijtoer van ongeveer drie kwart uur vorderde. Tot het doen van uitgeleide waren aanwe zig IIr. Ms. eerste stalmeester baron Be-i- tinck, de plaatsvervangende gouverneur der residentie generaal Van der Goes en c e waarn. burgemeester dr. Mouton. Op het perron woonden vrij veel personen het vertrek van Koningin en Prins bij. H. M. de Koningin is voornemens in November uit Mecklenburg, aanvankelijk naax het Loo, terug te keeren. De Russische gezant bij ons Hof, die met November zijne diplomatieke betrekking nederlegt, zal zich gaan vestigen te Wies- baden, waarheen hij zich om gezondheidsre denen tot nu toe jaarlijks begaf. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer C. G. van Houten erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Medan. Het Vredespaleis. Uit zeer be trouwbare bron verneemt de N. Ct., dat reeds eenigen tijd geleden de Maatschappij! Park Zorgvliet aan het Rijk heeft aangebo den een groot stuk grond op een der fraaiste punten aan den Scheveningschen Weg, voor den prijs van 5 ton gouds, welke prijs on geveer dc helft bedraagt van den prijs die<n de grond als particuier bouwterrein zou op brengen. Naar verluidt, zou de Regeering harerzijds het oog gevestigd hebben op gronden aan den Be noorden houtschen weg. Ongetwijfeld zal ook in haar oog het plan-Zorgvliet verre weg de voorkeur verdienen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen ter vergadering op Maan dag 10 October a.s., des middags te 2 uur. In de bijeenkomst, waartoe de Eerste Kamer is saamieroepen, zal vennoedel ijk terstond, dus op Dinsdag 11 dezer, do Drank wet in openbare behandeling worden geno men. Hbld. De heer F. W. Reitz, gewezen staats secretaris der Zuid-Afnkaansche Republiek en ex-Staatspresident van den Oranje-Vrij staat heeft Zaterdag met zijn gezin ons land verlaten op weg naar de Kaapkolonie via Antwerpen, uitgeleid door dr. ff. Muller. Op 71-jarigjen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de gepensionneerde vice-ad- miraal W. F. II. Cramer, die in 1853 als luitenant 2e klasse bij den zeedienst aange steld. in 1890 opklom tot den hoogsten rang, om iu 1892 den dienst met pensioen te ver laten. Van 1875 tot 1879 commandant over het torpedokorps, werd hij als zoodanig benoemd tot ridder van den Ncderlandschen Leeuw. Daarna, was hij achtereenvolgens ouderdirec teur bij 's Rijks werf te Willemsoord, direc teur en commandant der marine te Helle- voetsluis, en werd hij in 1888 belast met de waarneming der betrekking van directeur en oommandant dor marinedirectie te Am sterdam. To Amsterdam is op 5 8-jarige n leeftijd overleden de heer H. F. Groen van Waarder, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. i De Tarief wet. In de Vrijdag ge houden vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken (e Oldenzaal werd vasjt- gestc' l een adres aan de Tweede Kamer over het Tariefontwerp, waarin wordt gewe zen op de hoogst ernstige bezwaren, die de weef- en spin-industrie aldaar door do voor gestelde verhoogmg der belasting zou onder vinden, zoowel voor de industrie als voor den werkman. Onder verwijzing naar het adres der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam, met welks inhoud en strekking de Kamer te Oldenzaal zich geheel vereenigt, wordt op verwerping van liet voorgestelde tarief aangedrongen. Vrijdagavond hield de Nederlandsche Pomologisch Vereeniging te Amsterdam haar algemeene vergadering, onder leiding van G. W. baron van Dedem. In zijn openingswoord bracht de voorzit ter dank aan de regeering voor den verleenden steun, en hij noemde het goed dat de regeering aan dezen steun de voor waarde van samenwerking met andere ver- eenigingen verbond. Deze samenwerking kwam tot stand met do Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, aan welk lichaam Spr. dank bracht voor de be toonde tegemoetkoming. Ten slotte legde de voorzitter er den na druk op, dat het vak niet slechts beoefend moet worden om het financieel voordeel, maar dat in de eerste plaats de kennis moet worden aangekweekt. Baron Senarcleus de Grancy, voorzitter van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, dankte voor de aan haar adres gerichte woorden, en verzekerde dat het streven der maatschappij gericht zal blijven op samenwerking. Daarvan gaf trouwens de pas te Baarn gehouden vergadering blijk. Tot bestuurslid, in de plaats van den heer E. Snellen, die bedankte, werd gekozen de heer N. Nobel, rijkstuinbouwleeraar te Tiel. Do periodiek aftredende bestuursleden, de heeren G. W. baron van Dedem, G. W. Kcesseu en M. A. Vink J.Fzn., werden bij acclamatie herkozen. De commissie voor nomenclatuur werd uit gebreid met de heeren K. Admiraal en J. Vallen, en die voor handelsbelangen met de heeren C. J. van den Berg, D. Kooyman en M. A. Vink J.Fzn. Naar aanleiding van het reeds in de vo rige. vergadering uitgesproken denkbeeld om trent de uitgave van een periodiek, deelde de heer C. van Lennep mede, dat het hoofd bestuur, naar aanleiding van ingekomen brieven van het Nederl. Landbouw-Comité, in onderhandeling is getreden om het Ne- derlandsch Landbouw-Weekblad tot het or gaan der vereeniging te maken, doch dit plan stuitte op de kosten af. Toen is de uit gever van Sempervirens met een voorstel ge komen, dat het hoofdbestuur aannemelijk vond, en bij wijze van proef voor den tijd van één jaar wensehte aan te nemen. Na eenig debat werd echter besloten, dat het bestuur de zaak nog vfrder zal onderzoe ken. Te Kampen is de 51e algemeene jaarlijk- sche vergadering gehouden van de Ned. Gustaaf-Adolf-vereeniging. Verschillende af- declingcn waren vertegenwoordigdboven dien waren ook afgevaardigden gezonden door de Evangelische Maatschappij, de Eglise Protestant Belgique, de Vereeniging in het belang van lijdende Nederlanders verpleegd te Gheel (België), de Belgische Zendingskerk en Pastor Scheie r uit Luxemburg. De voorzitter, prof. dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, die geroepen was >m te Am sterdam een voordracht te houden voor H. M. de Koningin, weid vervangen door prof. dr. L. Knappert van Leiden. Deze her dacht in zijn openingswoord Jeo overleden secretaris dr. C. J. van Ketwieh Hij wees vorder op de herleving van het Protesta nt is me in beslist roomse he lande.', en op den strijd, vooral in de zuidelijke provia -ion van ons land, die tegenwoordig overstroomd wor den door de uitgedreven kloosterlin g in v t Frankrijk- Hij wees op het gewichtige werk der G.-A.-vereeniging, die de geestelijke be langen zoo zeer met stoffelijke middelen on dersteunt, zonder kracht te zoeken in dogma tische instellingen. Nadat ds. C. F. Gronemeijier in gebed was voorgegaan, werd eon telegram verzonden aan H. M. de Koningin. Het verslag van den secretaris, den heer H. P. Schim van der Loeff, deed den bloei der vereeniging uitkomen, die niet alleen in ledental, maar ook in financieel© kracht was vooruitgegaan, dank zij de koninklijke gift van H. M. de Koningin, groot f 1000, en verscheiden© legaten, waaronder een van f 2000, door dr. C. J. van Ketwieh gelega teerd. Voorts deelde de secretaris mede, dat be sloten was bij wijze van proef met de uit gaaf van het tijdschrift der Vereeniging voort te gaan. waarvan de tegenwoordige se cretaris redacteur zal zijn. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees een batig saldo aan van f 17,667.85. Het punt der agenda„behandeling van het ondersteuningsplan", lokte uitvoerige discussie uit, doch werd ten slotte met kleine 'wijzigingen goedgekeurd. Mededeelingen werden door den heer Van den Bruggen uit Brussel gedaan over de straatprediking door hem aldaar. Alsnu kwam aan do ordo de bepaling der gemeente, dio de gewone jaarlijksche feest gave, groot f 400, ontvangen zal. Uit Brakel in Westfalen, Elten in Rijn-Pruisen, en Kla- genffirt in Karinthie, werd laatstgenoemde gemeente gekozen, de beide eerstgenoemde gemeenten ontvingen ieder f 10 van de af deeling Kampen, zijnde een deel der gift. die deze afdeeling door bemiddeling van het hoofdbestuur van een onbekenden gever had ontvangen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herko zen prof. dr. L Knappert, en ter vervan ging van wijlen dr. C. J. van Ketwieh werd gekozen de heer C. O. G. de Ridder, van 'a Gravenhage. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. (Hbl.) aTengevolge van de invoering van een I nieuw tarief voor het DuitschNederlandscli j Engelseh personen-verkeer zullen, van af 1 October, dc vrachtprijzen, in verkeer met Londe-n over Vlissingen en over Hoek van Holland, gelijk gesteld zijn. Bovendien komt dan ook te vervallen, de voor het gebruik van een bed op het traject VlissingenQueensboro geheven „bedtax van 2 mark. Het nieuwe goederenstation van de Holl. IJ. 9poorweg-Maatschappij aan de Leidschevaart te Haarlem, is Zaterdag in ge bruik genomen. Zuivolschool te Bolsward. Zaterdag is te Bolsward de nieuwe Rijks- 7uivelschool ingewijd door den directeur-ge neraal van Landbouw, na overdracht aan het rijk door den burgemeester en met in stallatie van do leerlingen en leeraren door dan directeur. De minister van binnen 1 andsche zaken en de commissaris der Koningin waren verhin derd tegenwoordig te zijn. Van de 19 adspirant-leerlingen zijn, na vergelijkend onderzoek, 10 toegelaten. Werkstaking der glasbla zers. Op eene gisterenmiddag to Rotterdam gehouden vergadering van glasblazers, be legd door het hoofdbestuur van den Nederl. Glasblazersbond en bijgewoond door onge veer 1000 personen, is met groote meerder heid vau stemmen besloten, met ngang van beden nacht 12 uur de algemeene werksta king der glasblazers af te kondigen in do afdoelingen Leerdam, Capelle i/d IJsel, Zwijndreoht, Vlaardingeu, Schiedam en Delft. De glasblazers, wier toestand, volgens het ter vergadering medegedeelde, niet zeer roos kleurig schijnt te zijn, verlangen meer loon. Ter vergadering werd medegedeeld, dat on derhandelingen daartoe met de patroons door het hoofdbestuur van den Ned. Glas blazersbond aangeknoopt, niets hadden uitge werkt. Een weerstandskas hebben 'e stakers niet. De Zaandamsche Zaterdag avond-markt. Het was Zaterdagavond te Zaandam weer even kalm als vroeger. Het verbod van B. en W. om op de markt bij het te koop aanbieden van brochures toe spraken te houden, heeft blijkbaar doel ge troffen. De bekende anarchist Kloosterman had dan ook de wijk genomen naar „café Neuf" waar hij op de bovenzaal voor een talrijke vergadering het woord voerde over het onderwerp „Burgemeester en Wethou ders als handlangers der Christelijke bescha vingsbarbaren". Hier ging alles rustig toe. De dienstweigeraar Klaas R i s is gisterenochtend vroeg vrijgelaten en van Haarlem naar Amsterdam geëscorteerd. Toen de geestverwanten tegen half negen kwamen opdagen, begonnen een paar perso nen te colporteeren met de biljetten, die ook op lotingsdagen verspreid worden. Een roofhol ontdekt. De politie te Rotterdam heeft de hand gelegd op eenige zeer beruchte straatroovers, die hun woning hielden in een schuit, ligge le onder de via duct in de Rotte. Volgens de N. R. Ct. werden een aantal broekijzers, kartonnen doozen, ha mers, lampen enz. in beslag genomen. Een aantal verdachte individuen, die dikwerf in deze buurt zwervende werden gezien, zijn op gepakt, onder verdenking van medeplichtig heid. Hettragisoh geval te Delft. Zaterdagmiddag is het lijk van mej. wed. K., eigenares van het koffiehuis „De Phoe nix. te Delft, die Donderdagavond plotse ling dood bleef, op het hooren van het stuk slaan van een glasruit, toen de kellner met tweo studenten oneenigheid hftd, door de jus titie uit 's Gravenhage verzegeld en daarna ter 9chouw.ng naar het parket overgebracht. De zaak zou du3 wel eens voor do betrokke nen niet zoo makkelijk kunnen afloopen. School- en Kerknieuws. De Bond van Onderwijzers en de bijzondere school. „De Bode" maakt den uitslag bekend van 't referendum over de motie van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, in zake de subsidieering van 't bijzondere onderwijs. Do motie luidt: De „Bond van Nederlandscho Onderwijzers", overwegende, dat de Staat, die een© school geheel of voor een belangrijk deel bekostigt, de plicht heeft en de bevoegdheid moet hebben, alles uit die school te weren, wat hij in strijd acht met het algemeen staats- of maatschappe lijk belang, met dien verstande, „dat de onder wijzer zioh onthoude van iets te leuren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden' van oordeel, dat aan deze voorwaarden alleen voldoet de openbare neutrale school, kennis genomen hebbende van de voorstellen dezer regeering tot belangrijke venhooging van de subsidie aan d bijzondere school, die aan de boven omschreven eisch niet voldoet en niet voor allen toegankelijk is, ziet in die subsidieverhooging een niet ge rechtvaardigde bevoordeeling van een gedeelte der burgerij in strijd met het algemeen maat schappelijk belang. acht de voorstellen onaannemelijk en besluit met kracht tegen dit ontwerp en tegen iedere subsidie aan de bijzondere school te agieeren. Uitgebracht2488 stemmen. Voor1039 stemmen. Tegen 1295 stemmen. Blanco154 stemmen. Zoodat de motie is verworpen. Aan de stemming ig deelgenomen door 173 afdeel in gen en 6 algemeene leden. Geen uitslag van do stemming kwam in van de afdeelingen: Wedde, Bellingwolde, Groobegast, Franeker, Bolsward, Menaldumadeel. Beilen, Annen, N.- W. Veluwe, Oosterbeek, Barneveld. Zuilichem, Doorn, de 3 Egmonden, Wognum, Alblas-erdom, Katwijk, Schoonhoven, Gorinchem, Briello, Os- sendrecht en Den Bosch. Enkele van deze afdeelingen zonden bericht dat zij besloten hadden, de motie niet in stem ming te brengen. Vereeniging veer de Staathuishoud kunde en de Statistiek. De vergadering vam bovengenoemde v©r- eonigiiig vond Zaterdagmorgen ruim 11 ure

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2