BINNENLAND. geoogst is, lijn de batterijen niet langer ge maskeerd, zooals bij Liaojang. Dezen nacht hernamen de Russen met de bajonet oen van de verloren stellingen, zon der een schot te lossen. De strijd is lieden met groote hevigheid hervat over do gehoele linie. De kruitdamp hangt in dichte wolken over een afstand van vijftien mijlen, infanterie en artillerie om hullend. Een regiment werd onder kruisvuur geno men en met gehoele vernietiging binnen oenige minuten bedreigd. De stolling bij Toesanfoc, door kolonel Stakovitsch vier da gen lang schitterend verdedigd, moest tegen den middag worden ontruimd. Do kolonel had meer dan twintig van zijn officieren verloren. Om elf uur 's morgens was de strijd drie maal zoo hevig als gisteren. De groote troe pen massa'9, die het front vulden, deden vol strekt geen vermoeden opkomen van de wij ziging in de bewegingen, dio 's middags een aanvang nam, maar de Japanners ontdekten terstond de toebereidselen tot den terug tocht en namen dadelijk maatregelen om dien te bestoken. Om 2.20 was het gros van het leger bozig in goede orde naar c*uie stel ling ten noorden van de Shahe terug te trekken. Om kwart na vier uur waren de spoorweg en de wegen dicht bezet met het terugtrekkende leger. De Japanners deden krachtige geweeraajivallen naar het zuiden en zuidwesten en de projectielen vielen tot op anderhalve mijl van het station Sioelioetsoe. Een trein, bestemd voor het vervoer van achterlijke soldaten, moest deze taak opge ven en in allerijl noordwaarts gaan. Het Roodo Kruis werkte den geheelon dag te Sioelioetsoeverder werden aanhoudend treinen vol met gewonden vervoerd. Sioolioetsoo werd tot middernacht bezet gehouden, toon alle gewonden en voorradeD waren weggevoerd. De Japanners hebben een gewijzigde taktiek bij Liaojang aangenomen zij trekken nu stroomopwaarts langs do Liao, alsof zij de Russischo rechterflank wil len omtrekken. De Japanners trokken reeds over dc Hoenho. De geyechtslinie loopt nu van Pantsjiant-ai naar Kwanlipoe. Moeiden13 Oct. Het gevecht is met het aanbreken van den dag hervat. Het hevige kanonvuur doet de ruiten te Moekden tril len. Londen14 Oct. Het Japanscho geeantr schap maakt een telegram uit Tokio van den 13en bekend, dat bijzonderheden bevat over de gevechten op Dinsdag en Woensdag. Het middenleger vermeesterde Woensdag ten oosten van Yentai twee veldkanonnen en acht munitiewagens. Onder de vervolging werden vermeesterd te Jankuaishishan veld kanonnen met munitiewagens ten getale van elf, benovens 150 gevangenen. Een vijandelijk detachement met artillerie werd Woensdag omsingeld, terwijl het ver volgd wordhet werd door schrik bevangen 12 mijlen ten oosten van Yentai; de rest trok in wanorde noordwaarts terug. Do midden-oolonne van het linkcrleger be zette Woensdag, ua don vijand te hebben teruggedreven, Lantzeohich, ten noordwesten van Yentai; zij vermeesterden daarbij 16 kanonnen en nam nog vier meer onder do vervolging. De vijand beproefde twee malen verwoede tegenaanvallen, die telkens terug geslagen werden met zwaar verlies. Do rechteroolonne van het linker-leger maakte zich, bij de vervolging van den vij and, meester van rijf kanonnen en rijf mu ni tio wagon 3 bij Shiliho. Petersburg, 14 Oct. Een telegram van e neraal Sacharow heden aan den geeenalen staf gezonden, bericht Den 13den zetten <\c troepen van het eerste Mandspoerijsche leger den strijd voort. De vijand deed een krach- tigen aanval op onzen rechtervleugel, vooral in de richting van het dorp Sialnioehetsi. De daar staande troepen behielden echter al le de door hen bezette stellingen, nadat zij talrijke aanvallen van de Japanners terugge slagen hadden. Op onzen uitersten rechter vleugel handhaafden de troepen eveneens hun ne stellingen. Daar de troepen, die bij Sial nioehetsi in gevecht waren, bij den uitersten rechtervleugel vooruitgeschoven waren, werd reeds 's morgens aan deze troepen bevel ge geven. stand te houden tot het invallen van de duisternis en dan terug, te trekken om geen al te afgezonderde ste* ling in te blijven nemen. Do terugtocht begon om 6 uur 's avonds in volmaakte orde. De linkervleugel van het leger zette den 12en den aanval op de passen voort. Na een uiterst hardnekkigen tegenstand van don vij and, bezetten wij de passen van het naburige zolsachtigc gebergte. IX> Japanners kregen echter belangrijke versterkingen en, r et het oog op het gevaar waarin eze afdeeling zich ten gevolge van de te ver vooruitgeschoven stolling bevond, word haar bevolen, iets terug te gaan. In de gevechten van den 13en onderscheid den richt inzonderheid het 4e. Oost-Siberische het 5e Siberische en het Irkoetsk regiment Voortreffelijk was ook de houding van enke le declcr. van het 85e infanterieregiment Wy borg. Onze verliezen in de gevechten der laat ste drip dagen zijn aanzienlijk. PetersburgIJ Oct. (Officieel). Do Japan tiers maakten zich Woensdagavond op den rechtervleugel meester van 16 Russische ka nonnen. Do meeste van deze kanonnen werden later heroverd, maar do Japanners vermeesterden later verscheidene anderen; bet aantal wordt niet gemeld. Petersburg, Ij Oct. Naar Koeropatkin meldt, is uit de tot 1 uur namiddag ingeko men berichten gebleken, dat' op 12 October twoe regimenten op den Russischen rechter vleugel ernstige verliezen geleden. Do briga de-commandant werd gewond, een regiments commandant gedood. Beido regimenten trokken terug 011 moes ten do artillerie, die daarbij ingedeeld was, achter laten. Daarna echter heroverden de zelfde regimenten onder aanvoering van ko lonel Wannowski. die als oudste in rang het bevel over de brigade tijdelijk op zich had genomen, de artillerie op 16 stukken na, die in handen des vijands bloven. Het verloot» van het gevecht op den 12en leverde ondanks een nachtelijken aanval voor do Russen geen resultaat op. De troepen wer den niet alleen gedwongen om hunne stel lingen te verlaten, doch verloren ook voor de tweede maal de kanonnen, die zij reeds eenmaal weer aan de Japanners nadden ont nomen. De troepen trokken terug naar eene reeds te voren uitgekozen stelling aan ck- achike- rivier. Tokio, 14 Oct. Oyama meldt, dat de veld slag nagenoeg over het geheele front voort duurt en dat de Japanners goede vorderin gen maken. Tokio14 Oct. Reuter's correspondent bij het leger van Okoo seint zonder datum via Foesan 12 Oct. Het Japansche linker leger ging in den uaeht voorwaarts en bezette heden morgen vroeg eene stelling dicht bij een dorp, dat de Russen bezet hielden. De Japanners vielen aan langs de geheele linie en dreven de Rus sen uit hunne stelling. De Russen trokken in wanorde noordwaarts terug. De Japanners maakten zich meester van eene volledige Rus sische batterijzij vervolgden den terugtrek- kendeu vijand eu beschoten hem met grana ten. Het verlies van de Russen is waarschijn lijk groot. De zelfde correspondent seint later van den 12. De overwinning van het Japansche linker- leger was heden beslissend. De Russen stre den dapper en beproefden verscheidene malen tegenaanvallen, die de Japanners telkens te rugsloegen, daarbij hunne voorwaartsche be weging steeds voortzettende. De linkervleugel van het linkerleger dreig de den Russischen rechtervleugel te omsin gelen en noodzaakte haar terug te gaan. De Japansche artillerie, dc veroverde batterijen daaronder begrepen, verrichtten prachtig werk met het beschieten van de loopgraven en van de terugtrekkende troepeo. Tokio, 14 Oct. Maarschalk Oyama seint de volgende bijzonderheden over de gevechten op Woensdag en Donderdag. Do aanvallen van den vijand in de richting van Pensdhoe werden Woensdag afgeslagen. Tegen vijf uur 's namiddags toonde de vijand geneigdheid om zich terug to trekken. Onze troepen be gonnen nu in den vroegen morgen van Don derdag den aanval, maar de laatste stand van de bewegingen hier is nog niet bekend. Eeu groote cavaleriemacht onder prins Ka- uin trok langs do linkerflank van den vij and om en bracht diens reserve in groote verwarring, waardoor onze beweging in deze richting zeer werd bevorderd. De cavalerie onder Kanin zal tegen do achterhoede van dei» vijand ageeren. De reohtercolonne van het rechter leger valt thans den vijand aan bij Tsjaonsienlin do hoofdoolonno van het rechterleger beziet de hoogten om Lienhoeasjan en Maersjan. De rechtervleugel van de linkeroolonne doet thans een aanval op bet overschot van de vijandelijke strijdmacht op de hoogte ten noorden van Sjaonakoe. De aanvallende beweging van het rech- ter-leger gaat ten gevolge van terrein-bezwa ren niet geheel naar wensch. De rechter oolonne van het centrum begon om tien uur 's morgens den aanval op do hoogte van Hoetsjiakoeejiatsoe. Om twee uur begon de artillerie van den vijand den terugtocht. De rech£er-colonne van hot linkerleger be zette gisteren morgen Pansjiapo. De voorhoe de bereikte reeds Pasjiatsoe. Deze colonne werd versterkt uit de reserve en is nu in ge vecht met eene Russische divisie bij Hoeang- hoeat.iende uitslag van den strijd is nog onzeker. Een aantal Russische batterijen, opgesteld bij Sjienhoeangnatien, boden hardnekkigen tegenstand. Een deel van onze reserve viel de artillerie aan en deze aanval heeft een be vredigend verloop. Do strijdmacht van de hoofdoolonno van het linkerleger, die den vijand vervolgt heeft Liceansjiatsoe bezet en volgt thans den vijand in de richting van Kodoeitoen. De rechter-vleugel van de linkeroolonne valt thans den vijand aan bij Hoenglingpo. Onze versterkingen komen geregeld te Yentai aan. Tokio, 14 Oct., 3.30 uur 's nam. Het offi- cieele rapport, in den afgeloopen nacht van het slagveld verzanden, betreffende den loop van den veldslag sedert de afzending van het laatste rapport, luidt als volgt: De rechteroolonne van het rechterleger ont moette een sterke vijandelijke legermacht bij Tsjaotsienlin, doch na do aankomst van ver sterkingstroepen verbeterden onze vorderin gen aldaar. De hoofdoolonnc van het rechter leger valt nu een sterke vijandelijke troepen macht aan, terwijl de rechtervleugel van de linkercolanue van het rechterleger, Da een hovigon strijd de hoogte ten noorden van Sjaotakoe, den sleutel van de vijandelijke stelling bezette. Do aanvalsbeweging van het hoofdleger wordt met suoces voortgezet. Hot centrum bezette de hoogten ten noorden van Hoetsjiakoetsjiatsoo en Mantsjiafoe. De hoofdcolonne van het linker leger valt nu Sjahopo aan, terwijl de rechteroolonne van hetzelfde leger Hoeanghoeatien aanvalt. Na zonsondergang deed een deel van den rechtervleugel van de linkeroolonne een aan val op Lioentsjinpo, dat gedeeltelijk bezet werd. De linkercolonne van het linkcrleger be zette de linie Heilvntoen-Foetsjiatien. Onze verse he versterkingstroepen komen voortdurend in de omstreken van Yentai aan Londen1» Oct. De correspondent van de Standard bij het leger van Koeroki seint van den 12.De Russen zijn over de geheele linie teruggeslagen en teruggedreven over een afstand van twintig mijion. Er zijn 70 ka nonnen vermeesterd. De Japanners sloegen zestien tegenaanvallen af. Alles bijeengenomen verloor het rechter leger 3000 man in de gevechten rondom Pen- sihoe. Tokio, 14 Oct. Officieel wordt thans be richt, dat bij de krijgsverrichtingen voor Port Arthur van 26 Juni tot 31 Juli zijn gedood 27 officieren ou gewond 133. De eerste gedeeltelijko verliezenlijst betref fende don thans reloverd wardenden slag is hier ontvangeneen deel van de hoofd colonne van hoi linkerleger verloor Woens dag een officier, die sneuvelde, en zes, die werden gewond; voorts werden ongeveer driehonderd manschappen gedood of gewond. Petersburg, 14 Oct. Het Russische telegraaf- agontschap bericht, dat het Oostzee-eskader gisterennacht uit Libau in zee gestoken is. Tweede bericht. Het uitloopen van het eskader was slechts een manoeuvre. Het eskader is naar Li'bau teruggekeerd. Aan de Central News wordt uit Sjanghai bericht, dat d© bevolking in de districten van Tokio en Kobe zeer ontevreden is ten gevolge van de hooge prijzen en het gebrek aan werk. Volgens de bladen, die onder oe- ziebt van de regeering staan, zijn vaderlands lievende manifestatiën veelvuldig; de pro vinciale bladen daarentegen toonen eene ont moedigde stemming onder de bevolking. Li- kwidatiën en bankroeten komen veelvuldig voor, en de geneigdheid om zich aan den v. i- litairen dienst te onttrekken neemt toe. E-11 dokter, die voor 800 Yen verklaringen afgaf van ongeschiktheid voor den dienst, is dood geschoten. Dit alles moet authentiek zijn. Overal wordt gespioneerdzelfs de gouver neur van Yokohama ziet er tegen op uitnoo- digingen van vreemde consuls aan te nemen, wanneer niet twee geheime politieagenten mee uitgenoodigd worden. De Japansche te- geering moet het uiterste doen om deze feiten voor do Europeanen te verbergen, maar de ontevredenhe'd moet zóór groot zijn, dat de regccring zelfs in gevaar is. Allerlei VDe Petit Parisien berekent de schade, die Marseille door de werkstaking geleden heeft, op 80.000.000 frs. De reederij leed ge durende de zeven weken dagelijks een scha de, van 230.000 frs. De groote meel-, olie- en zeepfabrieken schatten hun verlies or 6.278.000, 5.700 000 en 4.020 000 frs. De bankierskantoren hebben hun werkzaamheden geheel moeten opgeven. De matrozen der handelsmarine verloren bij iederen stakings dag 39.000, de dokarbeiders 25.000, de vracht rijders ongeveer 12.000 frs., alle arbeiders t© zamen 120.000 frs. v Te Parijs is weder een groote diefstal gepleegd in een juwelierswinkel der „Rue Ri- voli", waar voor een bedrag van f 60,000 aan kostbaarheden werd gestolen. De dieven moeten daar door een belendend huis binnen rijn gedrongen. vDe „Djurjura" het schip over welks uitblijven men zich te Marseille c'ngerust maakte, h in zee aangetroffen, terwijl het in nood verkeerde wegens averij aan de machi nes Een stoomboot sleept het naar Ajaccio. Alles wel aan boord. De Staatscourant van Zaterdag 15 October 1904 bevat de volgende Kon. beslui ten: benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Almelo ter standplaats Markelo H. W. Teesselink, candidaat-notans te Hellen- doorn benoemd tot inspecteur van het gevange niswezen (voor den arbeid) bij het departe ment van justitie A. P. Mol, thans kapitein- intendant, hoofd der keuringscommissie bij de centrale magazijnen voor militaire klee ding en uitrusting te Amsterdam benoemd tot adjunct-ijker der maten en gewichten Ch Soiegelberg te '9 Gravenhage. De gewone audiëntie van detn minister van Justitie zal Woensdag 19 October e. k. niet plaats hebben. De Leer Antondo Ibanez, ingevolge Ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-oocn- SU'1 der Nederlanden te Castro Urdiales, is in die hoedanigheid door de Spaanschce Regee ring erkend. Naar aanleiding van het voorstel-Van- Raalto c. s. tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring, betreffjiide het getuigenverhoor, heeft de minister van justitie de Eerste Kamer medegedeeld, dat bij deze gelegenheid door de Regeering geene toezegging kan worden gedaan tot het ter hand nemen van eene geheele herziening van het burgerlijke proces recht. Administratieve recht spraak en ongevallen vorzeke- r i n g. Bij den Raad van State bevindt zich op dit oogenblik een wetsontwerp tot) rege ling van de administratieve rechtspraak. Bij deze wet worden de Raden van Beroep en do Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering opgeheven en wordt deze rechtspraak gebracht bij de gewone rechtbanken en gerechtshoven, die daartoe met afzonderlijke kamers zullen worden uit gebreid. De leden van den Oentraleu Raad van Beroep zullen als raadsheeren in do gewone gerechtshoven worden benoemd. (N. v. d. D.) De ge-wijzigde Drankwet is afge kondigd in de Staatscourant, die gisteren avond is verschenen. Zij treedt heden in werking. Zouden de belanghebbenden nu allen goed weten, waaraan zij rich onder deze nieuwe wat hebben te houden? 't Is te hopen. „Want minister Kuyper heeft het in do Eerste Kamer gezegd wie nu nog niet op de hoogte is, komt er nooit achter." Do afdeelingen der Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs: voor Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1905 (Marine) en de wetsontwerpen tot wijziging en aan vulling van de „Bevordenngïwet voor de zee macht 19C2" en de „Pensioenwet voor de zeemacht 1902beschikbaarstelling van gel den wegens door de departement van marine gedane verst rek kingen, dienst 1904 en wij ziging van Hoofdstuk VI dor Staats be groo- ing voor 1903 de heeren Van Bvlandt, Ver- bey, StaJimn. Bruromelkamp en Lieftinck en vo.r Hoofdstuk VII B der Staatsbegroo ting voor 1905 (Financiën) en het wetsont werp tot goedkeuring van den onderhand- scheu verkoop van het klooster der Augusti- nessen, genaamd „Sooteibcck" te Deursen, enz. de heeren Bjjleveld, Arts, Van.Wasse- ner van Catwyck, Van Foreest en De Boer. De minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat Hr. Ms. pant- serscliip Korten aer dezer dagen van Cura£ao naar Paramaribo is vertrokken, alwaar ge noemde bodem tot omstreeks 10 November a.s. zal verblijven, 0111 dan naar Curasao te rug te koeren. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te 's Hertogenbosch de heer K. J. W. Kempers, thans ontvanger der registratie en domeinen te Meerssen. Bij beschikking van den minister van Binnenlandscho Zaken is, met ingang van 16 October 1904, op rijn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. A. Koe ze, ris prosector voor de anatomie aan de Rijks-universiteit te Lei den, en is als zoodanig benoemd, voor het tijldvak van 16 October tot en met 31 Decem ber 1904, C. R< ors v..n J \nep. Mr. Sybrandy verzoekt aan de Stan daard mede te declen, dat het bericht, voorkomende in een der laatste nummers vau Het Volk en overgenomen in andere bladen, als zou men in de districten Zuidhorn, Hooge- zand en Appinggedam hem een candidatuur hebben aangeboden voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer en hij reeds beide laatstge meld© candidaturen zou Lebben aanvaard, ten eenenmale onjuist is. Noch van een of ficieel aanbod, noch van een aanvaarding is zelfs sprake geweest. Naar men aan de „N. Ct." meldt, is aan den heer J. J. Poutsma, decorateur van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, op gedragen het ontwerpen en inriohten van een rouwkamer aan boord van het as. „Ba tavier VI", waarmede het stoffelijk over schot van president Kruger naar Zuid-Afrika zal worden vervoerd. Ei' worden stappen gedaan om een go denkteekeaa voor R. Hol tot sitamd te bren gen. Een oommissie worctt daartoe gevormd. Mr. J. G. Patijn heeft het eere-voorzitter schap daarvan welwillend aanvaard, terwijl de heeren jhr. J. W. C. Quarles van Ufford en Hodenpyl tot Hodenpyl zich bereid heb ben verklaard als secretaris en penningmees ter te fungeeren. Vad. Tot lid van het hoofdbestuur der Ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs is bij -herstemming be noemd de heer W. Toose met 173 stemmen tegen 95 op dr. E. H. Groenman Dearbeidendeklassen©n liet alcoholisme. De deelneming aan Let dc-r de Nedcrlandsohe vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, uit geschreven congres, over het verband tusschen de maatschappelijke toestanden der arbeiden de klasse en het alcoholisme, wordt met den dag beter. Naar men ons mededeelt hebben zich behalve een niet onbelangrijk aantal particulieren, ook hoofdbesturen en afdeelin gen van de voornaamste politieke, vak- en dra 11 kbestrijders vetreenigingen voor het lid maatschap aangemeld, als: Volksbond, Nut van t. A'gemeen, Vrijrinuig-Democratischen Bond, S. D. A. P., Diamantbewerkers, Spoor- en Tramwegpersoneel, Vrouwenkiesrecht, Diensboden-, Gemeentewerklieden- en Bak- kersgezellenbcnden, Metaalbewerkers en Ne- derlandache onderwijzers, Handelsbedienden en N. O. P. O., Ned. Ver. t. A. v. A. JDz. en A. N. G. O. B. enz. enz., alles vereenigd in een comité van verweer tegen den grooten volksvijand. Te Enschedé is een Enschedésche hau- delsvereeniging (Middenstand) opgericht met aanvankelijk 164 leden. Een hengel a arsvereeniging te Hoorn heeft Zondag een wedstrijd gehou den, waarbij 223 baarzen werden gevangen. aHet bericht als zouden de ambtenaren der Maatschappij tot Exploitatie van S. S. met 1 Februari 1905 111 het genot worden gesteld van een traktemontsverhooging van f 200 per jaar, die reeds vroeger was toege zegd, waardoor de premiën geheel komen te vervallen enz., voorkomende in verschillende bladen, is naar wij van bevoegde rijde ver nemen, geheel uit de lucht gegrepen. aMet het oog op dc heerschende koude heeft e Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij besloten de ochtend- en avondtrei- nen te verwarmen, hetgeen in normale om standigheden niet voor den 1. November ge schiedt. Kaas voor Rusland. Na het be richt van de Japansche bestelling komt ec-n bericht van een kolossaio bestelling van Gom'- sche kaas voor Rusland. 't Lijkt wel of de ammunitie van weerszijde op is en men elkaar op oud-Hollandsche wrze met kazen wil gaan bevechten schnj't liet N. v. d. D. In elk geval blijven wij neu traal. Nieuwste reclame. Een nieuw soort reclame wordt te Amsterdam ingevoerd door het rec'ame-burcau van de firma L. Fles cn Co., aldaar. Van af morgenavond nl. krijgt men er reclame op de trottoirs. Die reclame in kleuren zal op de trottoirs geprojecteerd worden uit een aan den gevel v$n het gebouw' der firma aangebracht licht- apparaat, dat uitgevonden is door een Duit- sche finna. Een en ander zal wel voor de Amsterdammers een heele aardigheid zijn. Werkstking op de Batavier II. I11 het stoomschip „Batavier II", lig gende aan do electrische tip te Katendrecht en waarmede het lijk van Paul Kruger naar Transvaal vervoerd zal worden, moesten gis teren 10Ó ton steenkolen geladen' worden, de kolen, bestemd voor de uitreis, in de bun kers, 011 die voor de thuisreis in het laad ruim. Do firma W. H. Muller cn Co. be taalde voor do thuisreis bestemde kolen 11 cent en voor die in de bunkers in het tarief 20 cent. Do werklieden eischten echter 20 cent voor het geheele schip, wat geweigerd werd, waar door onder dion ploeg een werkstaking uit brak De firma wierf nieuwe werklieden aan. Het gevolg hiervan was een vechtpartij tus schen de stakers en do nieuwe werkliedenj waarbij verscheiden bloedend verwond wer den. De politie slaagde er in de vechtenden te scheiden. De werkstaking der glas blazers. De Vereeniging van glasfabrikan ten in Nederland, gevestigd te Rotterdam, heeft in haar vergadering van 12 dezer beslo ten op den schriftelijken eisoh van den Ned. Glasblazersbond het volgende te antwoorden „Schrijven van 6 Oct. 1.1. ontvangen en van inhoud nota genomen. Kunnen echter San wenschen daarin vervat, voor zoover er al niet aan voldaan is, geen gevolg geven. Mishandeling van jachtop zieners. Voor de rechtbank te Middelburg stond gisteren terecht H. v. G., oud 29 jaar, arbeider te s Heerenhoek, die in een jacht veld rich verzet had tegen enkeL jachtopzie ners, waarbij een der iaatsten deerlijk werd mishandeld en een rib werd gebroken. Het O. M. eiischte één jaar gevangenisstraf met Jast tot bekl.'s onmiddehjke gevangen neming. De rechtbank verleende dien waarop beklaagde naar het huis van bewaring is overgebracht. De uitspraak is bepaald op 21 dezer. Tegen den bode der \ischclub Hou je rustig, te Knijipe, is wegens verduistering 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Bedriegelijke bankbreuk. Voor de rechtbanK. te Amsterdam stond gis teren een echtpaar terecht wegens bedriege lijke bankbroulc. De man was in staat van faillissement verklaard, en tot groote armoe de vervallen, verkochten zij goederen, toebe- hooreude aan den faillieten boedel. Gerequireerd werd tegen ieder der beklaag den, (deze waren niet gedetineerd) vier maan den gevangenisstraf. Een oplichter. Bij den logement houder ±1. te rleerenveen vervoegde zien een persoon, vooigevenoe te zijn c. H., weru- zaam aan de machinefabrieK te Deutz, bij Keulen. Hij, zou met nog twee andere monteurs aan de gasfabriek te Heerenveen eene nieuwe installatie tegen ontploffing aan brengen, gebaseerd op een nieuwe uitvinding. Deze monteurs moesten uit Utreciit komen. Hij trof met den logementhouder een accoord over kostgeld voor <irie personen. Daar de twee monteurs geen reisgeld had den, uoeg hij den logementhouder om f 9 ter leen, om deze per telegraaf over te ma- keu. De logementhouder leende hem deze som Do man ging toen naar de gasfabriek, zooals hij zei en kwam niet terug. Do logementhouder kreeg argwaan, infor meerde aan de fabriek, waar men van niets afwist. Het bleek toen, dat de man te voet in de richting Leeuwarden gegaan was; de loge menthouder reed hern per rijwiel na. De politie wist hem aan het station te arrestee renhij stond op 't punt met den trein te vertrekken. Zeer waarschijnlijk is het de oplichter K. F. S., die te Zwolle ook dergelijke dingen uithaalde. Hij is naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Naar men verneemt heeft hij bekend. Diefstal van. sieraden. Zater dagavond j.l. is bij den vehouder J. H. te Katwoude, bij Monnikendam, terwijl het huisgezin afwezig was, voor een waarde van f 300 aan gouden en zilveren sieraden gesto len. Tot nu toe heeft de politie te vergeefs een onderzoek naar den dief gedaan. Een laaghartige streek. Men meldt uit Rhoon aan de N. R. Ct. De reizigers met den trein H 8, van de Rotterd. Tramweg Mij., tusschen Spijkenisse en Rotterdam, zijn gisterenavond aan een ernstig gevaar ontsnapt. Ongeveer halverwege tusschen de halten Rhoon en Rijsdijk lagen met zware klampen aan elkander gespijkerde planken, ter breedte van 1.25 M., dwars over de rails. De machi nist, het gevaar bemerkende, remde met alle kracht, doch kon niet voorkomen, dat de locomotief en wagens schokkende over het complex der 5 c.M. dikke planken heenre den. Door den flens der wielen zijin de plan ken langs de rails afgeknepen. De rezigers w,erden door elkander gestooten en geschud. Ontsporing had gelukkig niet plaats. Of men hier te doen heeft met een dron- kcnmansschardaal van lotelingen (het waste Rhoon lootjesdag geweest), dan wel met een laaghartige streek van onverlaten, die veler leven in govaar brachten, zullen misschien politie en justitie uitmaken. Een uitgebreid onderzoek is aangevangen. Zigeuners. In het Zuid-Oosten van Noord-Brabant worden de Zigeuners, die rich aldaar sinds eenigen tijd ophouden voortdurend van het eene dorp naar het an dere verdreven. Van Reusel zette de troep 72 man sterk, en verblijvende in acht woonwagens zich in beweging in de richting van de Belgische grenzen, waar hun ovenwei het indringen door 16 gendarmes met de bajonet op het geweer belet werd. intusschen was hun de te rugkeer naar het dorp thans ook afge sneden en zoo werden zij voortgedreven naar Bladel. Daar wilden zij zich nederzetten op den eigendom van den landbouwer J. van Bom mel, die dit echter niet toestond, waarna de marechaussees hen den weg naar Hapert op joegen. Doch ook daar vonden rij geen rust. Nu ging het voort naar Duizel, waar het juist kermis was en jaarfeest van het gilde van St. Jan. Spoedig waren al de mannen van St. Jan op de been en wachtten, met slokken gewapend, de ongenoode gasten af, die toen naar Eersel hun koers richtten. Hier werd Het marktplein door fabrieksper- soneel afgezet, en toen de Zigeuners zich den toegang tot die gemeente ontzegd zagen ging het weder voort naar Stecn- sel. Maar nog werd hun geen rust gegund. Mannen en vrouwen, met stokken en rieten gewapend, stonden gereed om, desnoods met geweld, ïïunnen grond te beveiligen. Toen weer voort naar Veldhoven. En zoo trokken rij van dorp tot dorp, totdat ein delijk in de nabijheid van de gemeente Ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2