1". 105. Tweede Blad. 3d* Jaargang. Zaterdag 15 October 1904. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regelsf 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letterB naar plaatsruimte. Voor ban dol en bedrijf bestaan voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. LANDWEER. JAARLLTKSCH ONDERZOEK. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat. bet onderzoek van de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Amers foort in de Infan ter ie-Kazerne noy 3, op Maan dag, den 14. November aanstaande, des voor- middags hogen uren. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door: a. verlofgangers, die im bet loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wee voor herhalingsoefeningen ondey de wapenen zijn geweest b verlofgangers, in het genot van ontheffing van den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lia, van voornoemde wet) c. verlofgangers, die het onderzoek niet be hoeven bij te vronen, als behoorende tot de cate gorieën, bedoeld bij artikel 15, tweede en derde lid, van voornoemde wet d. verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkre gen van do verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de huitcn- landsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het on derzoek (artikel 20 van voornoemde wet). Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte kbeedinig- en uitrustingstukken en vanl zijn zakboekje met daarin geneohten verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen; te on dergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde buis van bewaring, door den. Land- weerdistnrtsoemmandant kan worden, opgelegd aan den verlofganger lo. die zofoder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt 2o. die. daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voordien is van de hierv'oren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont dat het personeel van de Landweer wordt ge acht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is ge kleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aam strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende 'het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor hot krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin' gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden ver vuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers, uitdrukkelijk heriunerd, dat het niet-ont.vangen eener hoofde lijke kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting "tot deelneming aan 'het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig, en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger be hoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, daarvan moet blij ken door overlegging van eene gezegelde en'gele- galiseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegd de verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelf den geneeskundige reeds eene verklaring is uit gereikt. dan kan ook voor n iet-onvermogend en met eene on gezegd de en niet-gelegal ïseerde ver klaring worden volstaan. Amersfoort, den 13. October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, B. "W. Th. SANDBERG. WUIJTIEIRS. OOST-IN Dl HoiBortiiood. Naar aanleiding van het artikel van het Bat. Nbld waarin beweerd werd, dat er in Saniarang weder hongersnood voor de deur staat, schrijft de Locomotief onder meer het volgende „Wij mogen deze poging, om reeds a priori het gewestelijke bestuur verantwoordelijk te stellen voor eene ramp die een deel der be volking mogelijk treffen zal, niet stilzwijgend laten voor 't geen zij is. Wij moeten op die aantijging reageeren, niet oim personen te verdedigen, maar om te beletten dat, als de tcestand over eenige maanden misschien waar lijk calamiteus wordt de regens zijn in de laatsto dagen goddank zeer verminderd en men heeft thans hoop dat er nog veel terecht zal komen de schijn zal zijn gewekt als war© de bevolking het- slachtoffer van grove nalatigheid van het gewestelijk bestuur. Intusschen is de weersgesteldheid in de allerlaatste dagen gunstiger geweest. De ka- pas-aanplant in Demak, waarvoor men ern stig vreesde, is voorloopig nog vrijwel te recht- gekomen. Maar terwijl ten vorigen ja- te ongeveer 20.000 bouws met kapaa ware be plant, bc8laat.dit tweede gewas thans slechts ongeveer 10.000 bouws. ,,Over 't algemeen" deelt de regent van Demak ons mede, „staan er dit jaar als ge volg van de vele regens, waardoor in sommi ge streken de kleigrond zich niet of slechts zeer lastig laat bewerken, minder tweede ge wassen in den grond dkn verleden jaar om dezen tijd. In 1900/19^)1 hadden wij denzelf- deq onguii3tigen toestand, maar toen waren $r geene desa-loemboengs en padieschuren /Rjoals nu. Over een-dag of veertien kan eerst ntet zekerheid worden gezegd wat wij te wach ten hebben." „In Grobogan lagen 15.000 bouws bewerkt I gereed door den regenvlocd is echter al deze arbeid weer ongedaan gemaakt. I „In de afdeeling Semarang staat het met de tweede gewassen verre van goed." De bezorgdheid strekt zich uit over Demak. Koedoes en Pati, hoewel ook in de afdeeling Semarang het percentage der mislukking vrij hoog is, zelfs hooeer dan in Demak. Zoo ziet men. zegt de Loc., dat bij intuïtie, en zeer terecht, de bezorgdheid wordt gevoeld voor streken die bijna uitsluitend van den landbouw leven, niet voor streken, als de afdeeling Semarang, waar de Inlandsche be volking grootendeels ook uit andere bronnen van inkomsten zijn levensonderhoud put. Uit Moeara-Téwe- verneemt de „Soer. Ct." Nu ongeveer twee maanden geleden werd, gelijk bekend is, de onder-luit. Hoogezand, die op weg naar Téwé was, :in een prauw ter hoogte van kampong Pendrèk beschoten. Hij nam drie Dajakkers als gijzelingen mede, die echter, toen ze hun kans schoon zagetf, over boord sprongen. Eien dezer werd gedood en de anderen werden vermoedelijk gewond. Hierop liep de kampong Pendrèk, die al leen uit Dajaksche bevolking bestaat, leeg. Toen dit bericht de boven-Doeson bereik te, ging de beruchte Batoer met een bende van 35 man naar Pendrèk, om daar zooveel mogelijk van den toestand partij te trek ken. Hij schreef vervolgens een brief aan den adsistent-resident te Moeara Téwé op een zeer brutale wijze, waarin hij om genoeg doening vroeg. Deze brief werd ter zijde ge legd en in den toestand kwam geen verande ring. Maar de adsistent-resident had laten weten, dat de bewoners gerust konden te- rugkeeren, daar dan alles vergeten en ver geven zou zijn. Dit had geen uitwerking, zoodat Pendrèk verlaten bleef. Den 6en Aug. werd de wacht aan de Ra pen 4 paal van Téwé beschoten, deze wacht dient om de Soengi Rapen af te sluiten. Een patrouille, onder luitenant Tissot van Patot, rukte naar Rapen op, doch toen hij daar aankwam, was het vuren opgehouden. De troep keerde ongedeerd, onverrichterzake in de benting terug. 13 Aug. werd de Rapen weder beschoten, en een patrouille van 26 bajonetten, onder bevel van den 2e luit. Look, rukte te 4^ uur nam. uit. In de rimboe gekomen, kreeg de spits plotseling vuur op korten afstand, waardoor echter geen verliezen werden veroorzaakt. Terrein onderzoeken was onmogelijk, om dat het oen rimboe bleek te zijn, evenals PoercTjahoe. Op 4 a 5 passen afstands in het bosch niets meer te zien. De spits rukte dus behoedzaam vooruit, doch toen zij in een ravijn wilde afdalen, kreeg ziji vuur in front en op de flank, waar door onmiddellijk een Europeesch fuselier werd gedood en de patrouille-commandant, de Europeesche sergeant Lavelberg zwaar werd gewond. Daar kreeg de patrouille ook van achteren vuur. waardoor weder een zwaar gewonde viel. Geen vijand was te be speuren. De patrouille bevond zich in een hache- lijken toestand. Van drie zijden door een onzichtbaren vijand op korten afstand on der vuur genomen zonder dekking op een voetpad, terwijl aan de vierde zijdo de kali Barito stroomt, terwijl de gesneuvelde Euro peesche fuselier naar achteren werd ge bracht, waarbij de ziekenverpleger werd ge wond, kon de troep niet anders doen dan vuren in do richting der ontvangen schoten, vanwaar men nu en dan het geluid van het laden van donderbussen hoorde. Met het oog op de geleden verliezen, het gevaar dat de verdere weg opleverde en het late middaguur. 5.5ü, besloot de comman dant den terugtocht aan te nemen. De ge wonden wérden verbonden en de gesneu velde in de eenige tandoe gelegd. Steeds bleef het vuur van drie zijden aan houden en de patrouille moest- nog 3 diepe ravijnen heen. Al loopende vuurde zij daarna in de drie richtingen ten einde den vijand het rustig richten ten minste te beletten. Bij het- eerste ravijn werd weder een Euro peesch fuselier gewond en de achterspits, die aan gene zijde van het ravijn had stelling ge nomen, werd door twee Dajakkers met lans en mandau gewapend besprongen. Deze werden op 7 a 8 passen nederge- legd, waarop de achterspits zich vlug bij den hoofdtroep aansloot. Tot 6.15 ongeveer werd de patrouille van achteren en uit het- zij ter rein be vuur d, zonder dat verder iemand ge raakt werd. Niemand had een vijand behalve de twee Dajakkers gezien, terwijl toch de sterkte uit het schieten afgelegd, pl.m. 60 man moest bedragen. Volgens ingekomen be richten zaten er 85 Maloiers van boven aan gevuld door Dajakkers uit Pendrèk, die op bloedwraak uit waren. Waarschijnlijk was Batoer ook daar ter plaatse, aangezien uit het geheole optreden van den vijand'bleek, dat hij dezelfde veclit- wijze volgde als in de bovenstreken. Om 6.15 kreeg de patrouille versterking, die echter door het invallen der duisternis tot niets doen gedoemd werd. Om 9.30 werd door den commandant per stoombootje de wacht- aan de Rapen ver sterkt. Daar waren g^en verliezen geleden. Prov. Staten van Friesland. Bij adres van 26 Februari 1903 was door het hoofdbestuur der Friesche Vereeniging ,Door arbeid tot Verbetering" aan de Staten ver zocht a. zoodanige bepalingen te willen vaststellen, waarbij: lo. dé onderhoudsplicht van ten gemeenen dienst van alle bekende wegen, vaarten enz. niet in onderhoud bij het R.ijk, de provincie of waterschappen, op afdoende wijze worden geregeld; 2o. tevens de mogelijkheid worde geopend, om vaarten, wegen enz., die door meerderen uijt één hand worden onderhouden, tegen den wil van een minderheid en gemeenschappelijke kosten in goeden staat te brengen, of b. indien het vast stellen van provinciale reglementen als ou der a. zijiii bedoeld, bij de bestaande onzeker heid omtrent de wettelijke bevoegdheid der Prov. Staten ondoenlijk blijkt, de noodige stappen te willen doen tot- het verkrijgen eener noodzakelijke aanvulling der wet tra., waarbij het toezicht der provinciale en ge meentebesturen op vaarteu, wegen enz wordt geregeld. Naar aanleiding biervap is thans door Ge deputeerde Staten aan de Prov. Staten ter be handeling in de aanstaande wintervergade ring aangeboden een voorstel omlo. hun College op te dragen, in d.e gemeenten waar werken ten gemeenen dienst voor allen be stemd, worden aangetroffen, die bij onder houdsplichtigen als van oiuds in onderhoud zijn, welke element voc - een waterschap kun nen vormen, de voorbereiding van de op richting van waterschappen ter hand te ne men 2o. de door hen aangeboden bepalin gen betreffende de regeling der bedoelde on derhoudsverplichting, vast te stellen en in te lasschen in 't reglement van 't toezicht der Staten op de openbare tot den gemeenen dienst van allen bestemde waterstaatswerken Friesland, niet in onderhoud bij het Rijk. dc provincie of waterschappen. - Biologische reiniging van rioodwater. Het rapport door den heer N. v. d. Sleen uitgebracht, naar aanleiding van een hem door den gemeenteraad van Amsterdam opgedragen onderzoek naar het procédé der biologische reiniging, specicaal in Engelsche steden komt tot de volgende conclusie le. dat het stelsel voor de reiniging van rioolwater, met kennis aangepast aan de verschillende locale toestanden en met zorg gedreven, overal, ook in het groot toegepast, goede resultaten geven kan en geacht moet worden beter te zijn dan alle andere kunst matige reinigingsmetboden 2e. dat. met dit stelsel werkelijke zuive ring, nl. oxydatie of mineralisatie, verkregen wordt, waardoor de voor rotting vatbare or ganische stoffen in eenvoudige, niet hinder lijke stoffen worden omgezet 3e. dat door bezinking met of zonder toe voeging van chemische precicpitatiemiddelen geen werkelijke reiniging verkregen kan wor den. De vraag of een inrichting voor biologische reiniging ook voor Amsterdam is aan te be velen, beantwoordt de heer v. d. Steen toe stemmend. Industrie en speciaal industrie die afvalstoffen levert, waardoor de normale behandeling van het rioolwater bemoeilijkt wordt, bestaat te Amsterdam niet in die ma te, dat hiervan moeilijkheden zijn te vreezen, en het mag veilig aangenomen worden, dat wat dit betreft, de toestanden veel gunstiger zijn dan bijv. te Manchester, waar 't stelsel, sinds 1900 in werking aan de verwachting voldoet. Het eenige punt waarover twijfel bestond, nl. in hoeverre de waarschijnlijkheid van een hooger zoutgehalte van beteekenenden in vloed zoude wezen, is door de genomen proe ven opgeheven. Bij het voor Amsterdam aanbevolen stel sel, is gebruik te niaken van zoogen. rottings kelders. Het regelmatige bedrijf door de men ging van het dag- en nachtproduct, de vol lediger bezinking en klaring, maken, dat bij gebruik van rottingskeldcrs met een minder oppervlak aan oxydatie-bedden kan worden volstaan. En hierin ligt een overwegend voor deel, vooral voor eene plaats als Amsterdam, waar allo werken in opgehoogd terrein moe ten worden gemaakt en de voorafgaande op hooging der terreinen, een beslissen den in vloed heeft op de kostenbegrooting. Behalve dat de te bebouwen oppervlakte minder wordt, biedt het gebruik van rottings kelders het voordeel, dat de ophooging van liet terrein minder kan wezen, omdat min der niveau-verschil vereischt wordt. Voor een bevolking van 150,000 in ver band met de buurten IJ IJ en Z Z, waarvoor een afvoerstelsel geprojecteerd is, dat even- tneel in verband met biologische reiniging is toe te passen worden de kosten geraamd op f 2,100,000 zonder de kosten der be- noodigde 12 hectaren terrein. Verplichte vervroegde win kelsluiting. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Leeuwarden werd behandeld een ongunstig praeadvies van de commissie voor het ontwerpen van strafver ordeningen'op do adressen van de afdeeling Leeuwarden van den algemeonen magazijn en winkelbediendenbond en van andere ver- co ni gingen, houdende verzoek tot het mar keji eener verordening, waarbij winkelslui ting te 9 uur 's avonds wordt bevolen. Het verzoek vond alleen ondersteuning bij de heeren J. A. A. Schoomdermark, D. Lau- tenbach en: G. W. 'Koopmans, welke laatst genoemde een motie voorstelde om "Burg. en Weth. uit te noodigen eencommissie te be noemen uip te onderzoeken, in hoever en voor welke soorten van winkelbedrijven te Leeuwarden een verordening wenscheliik is tot vaststelling van een sluitingsuur. Het praeadvies werd namens de verorde- niugscommissie nader uitvoerig verdedigd door deu heer A. Duparc op grond allereerst van Raadsonbevoegdheid tot het maken van de verlangde verordening. Afgescheiden ech ter daarvan zelfs 's Raads bevoegdheid aan genomen, bestreed hij op verschillende gron den de wenschelijikheid aan het verlangen te voldoen, te meer omdat het zou zijn een in- lneuk op de persoonlijke vrijheid van hen, die geen vervroegde winkelsluiting willen. De voorzitter, de lieer Troolstra, en de commissieleden, de heeren mrs. H. D. van Ketwich, Vesselaar en C. Beekhuis, deden een en ander mede nog uitkomen. De uislag was, da de motie verworpen en de conclusie van het praeadvies aangeno men werd met 18 tegen 3 stemmen, die van de eerstgenoemde drie leden. Gebed voor Gemeenteraads vergaderingen. Het dagelijksche be stuur der Limburgsche Katholiekendagen heeft aan alle burgemeesters der provincie Limburg een rondschrijven verzonden, waar in dezen verzocht wordt liet daarheen te lij- de.i, dat de vergaderingen van den Gemeen teraad steeds worden geopend en gesloten met gebed. Aan het rondschrijven is toegevoegd een afdruk van de gebeden vóór en na de Raads vergadering waaraan de kerkelijke overhead van het bisdom haar goedkeuring heeft ge hecht. Het gebed vóór de vergadering luidt aldus Heer, wij bidden U. stort Uw mildsten ze gen over deze vergadering; wil onzen geest verlichten, onze beraadslagingen geleiden, op dat wij geen oogenblik mogen te kort doen aan onzen plicht en in staat mogen zijn do belangen der gemeente... met alle krachten te bevorderen. Wij dragen U onzen arbeid op tot Uwe meerdere eer en tot heil der gemeen te... Amen. Het gebed na de vergadering heeft dezen inhoud God! Wij danken U na dezen arbeid en bidden U, dat Gij hem wilt doen gedijen en strekken tot heil der gemeente, welker be- langen aan onze zorgen zijn toevertrouwd. Moge er vrede en welvaart heerschen. Amen. Boekbeoordeeling Het- voortbestaan der men- schel ij ke persoonlijkheid na den dood, door dr. A. Bruining, uitgave va,n L. Hansma, te Assen. Het vierde vain een serie geschriften, uit gegeven van weg deu Nederl. Protestanten bond. waarin gehandeld wordt over het On- sterfelijkheidsgcloof, zijn beteekenis en zijn recht. De schrijver bedoelt niet een bloot historisch of zielkundig onderzoek nooh een beschouwen over do verschillende vormen, waarin dit geloof in den loop der eeuwen werd neergelegd, maar een zelfstandige ont wikkeling wil hij geven van de gronden, waarop mag en moet worden aangenomen, dat het bestaan van den mcnsch niet tot den aardschen bestaansvorm is beperkt. Nu in onzn dagen dit unsterfelij|kheadsgoloof terecht een geweldig geloof genoemd bij velen is geschokt, kan Rruining's boekje eon weldaad heeton en menigeen zal er begoerig naar grijpen. Zou het nu ook nog mogelijk zijn, dat de geleerde schrijver van de 104 bladzijden eon, uittreksel gaf, b.v. van één vel druks, ter verspreiding op grooten schaal, ik geloof dan deed hij nog grooter weldaad, velen zouden hem met mij dankbaar zijn, hos welkom ons dit geschrift ook reeds is 1 Kijkjes i n Holland, een vijftal &h etsjes voor kinderen van 812 jaar, deel uitmakende van Nellie's Volkskinderbiblio theek, uitgave van M.userecuw en Bouter, te Rotterdam. Tante Elisabeth en N. van Hichtum zijjl bij onze kindereu reeds overbekend als pret tige vertelsters, ook K. de Vriee heeft er slag van de kinderen bezig te houden, ge tuige de „Stranding te Petten". waar t mooiste van is, dat oom zijn medaille nooit liet zien, immers hij had een beter loon Contes Cboisies par Alphonse Da,u- det et Franyois Coppée, t-wce deeltjes van de serie „Ccmtours Modernes", uitgegeven bi; P. Noordhoff, te Groningen. Hetgeen ik bij het eerst verschijnen dezer boekjes voor spelde is geschiedt, meer dan eens moesten zij reeds herdrukt worden. Dat vindt zijn oorzaak in de waarde dezer verhalen zelf, maar ook in de bewerking van den! heer La- comblé en in de wijze van uitgeven. Wat dit laatste betreft, de boekjes zijn netjes af gewerkt. van handig formaat en billijken Priï3 Homoeopath ie in, de P r a k t i ji k, door dr J. Voorhoeve, uitgave van La Ri- vière en Voorhoeve, te Zwolle. In de voor mij liggende tweede afl. van dit werk wordt gehandeld over de Homoeo- pathie en Chirurgie, de H. en Natuurgenees wijze, en dan vooral belangrijk is het hoofd stuk over de Tegenwerpingen tegen de Ho- mocopatkische geneeswijze, die uitgaat van het grondbeginsel, neergelegd in de bekende woorden ..snnilia similibus curantur". Mij dunkt, dit werk verdient van voor- en tegen stander de belangstelling. Het Groene en Witte Kruis, driemaandelijkscb tijidstrift aaini de belangen der hygiène en ziekenverpleging gewijd, on der redactie van F. C. Fleischer, den beken den Makkumschen predikant, die, naast het zorgen voor der menschen ziel, ijvert, voor het welzijn van hun lichaam, die geestelijke en stoffelijke belangen weet te bevorderen. Deze tweede afl. bevat een geïllustreerd artikel over Heideheuvel, die schoone stich ting van het Witte Kruis, een dito over De Couveuse, alsmede een flink stuk over de waarde em roepiug der Vereemgingen het Witte en liet. Groene Kruis. Voorts vinden wij hier nog allerlei zaken kort besproken, die van veel belang kunnen zijn ze te weten. Allen, die in deze dingen belang stellen, raad ik aan zioh dit alleszins belangrijk tijd schrift, dat. slechts één gulden fr. p. p. keet, aan te schaffen. Voor t Jonge Volkje, De Kin derwereld, Voor die Kind er kar m e r, drie tijdschriften voor de jeugd, pas send zoohIs de titels zeggen aan ver schillende leeftij/den, allen ondjer redactie van P. Louwerse, welbekend, en uitgegeven bij P. van Bélkum Azn., te Zutphen. Het eerstgenoemde treedt nu zijn 31ste levensjaar in, het tweede opent zijn twaalf den jaargang en het dorde vermaakte de kleintjes reeds 22 jaren. Met- deze weten schap is feitelijk elke verdere aanbeveling overbodig, al wil ik er neg wel bijleggen, dat èn uitgever èn redactie en allen die me dewerken aan deze nuttige on aardige tijd schriftjes hun best doen ze zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Little Lord Fauntleroy bij Fran ces Burnett, annotated by Eijkman and! Voortman, uitgave van P. Noordhoff, te Groningen. In het jaar 1900 zag dit boek het eerst het licht in ..The Gruno Series", nu Was een herdruk ncodyj, de uitvoering laat dan ook niet te wenschert over, de aanteokeningen vergemakkelijken voor menigeen de lezing en het verhaal is mooi. R. Bos Geïllustreerde School atlas van Nederland en zijn Overzeesche Bezittingen, in 20 kaarten en 63 platen (vijfde druk) en R. Bos Schoolatlas van Nederland, enz., in 20 gekleurde kaar ten, uitgave van P. Noordhoff, te Gronin gen. Een geschikt sahoblatlas voor weinig geld" stelde de schrijver zich voor te geven, en dat oogmerk is volkomen bereikt de geill. atlas kost slechts 50 ets. (geb. 75 ets.) do niet-gc-ïll. slechts 30 octs. (gob. 50 ets.) Gocdkooper kan het toch wel niet, vooral niet omdat de atlas goed is. Natuurlijk zal ieder voor die paar stuivers meer den voor keur geven aan de geïllustreerde, die er zoo veel aantrekkelijker uitziet met al die plaatsjes, die tevens zoo leerzaam zijn. Bij deze atlassen behooren. Teokonboe- k o li, ook door R. Bos ontworpen en voor luttelen prijs verkrijgbaar (f 0.25). Een kaartje teekenen, nuttig in de school, aange naam bezighoudend in den winteravond, is nog altijd oen gewild werkje bij onze jon gens en meisjes. Bos heeft er door rijn tee- ken boeken voor gezorgd, dat de ambitie toe nemen en do moeite loonen zal. Nu wij toch over teekonen spreken, wijs ik even op een uitgave, ook van P. Noordhoff, lie werkt door Bos en Steonbeek. nl. M ij n T ee k o n- boek (10 deeltjes a 124 ct.). In de eerste plaats voor de school bedoeld, kan het. uit stekende diensten bewijzen in huis om de kinderen) prettig en nuttig bezig te houden. Er is met zorg gelet dat de gegeven voor beelden een climax vormen, van het. eenvou dige en gemakkelijke geleidelijk tot het meer samengestelde en moeieliike. Bovendien zijn liet aardige voorbedden, die de ambitie ze ker zullen l>evorderen F. W D.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1