M°. 1©8. 3de Jaargang. Woensdag 19 October 1904. BUITENLAND.^ FEUILLETON. MIJN GODFRIED AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco, per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regeltf 0.75. Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeellge bepalingen.'tót het herhaald adverteèren in dit Blad bij abopnemeut. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, worat op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Fransche Kamers. Gisteren ia de buitengewone zitting) van de volksvertegenwoordiging der Fransohe republiek geopend. Do grondwet schrijft voor de gewone zitting een duur van vijf maanden voor; maar de ervaring heeft se dert lang bewezen, dat die tijd veel te kort is om met den arbeid gereed te komen. Het is dus gewoonte geworden, dat de Kamers ia het najaar in buitengewone zitting bijpen- komen. Het werkprogram van deze zitting is zeer uitgebreid. Reeds de vaststelling van de be grooting is een zwaai- stuk werk. Dé uitga- ven zijn op 3606 millioen francs geraamd, en het is geen kleinigheid voor een zoo reus achtig budget van uitgaven de middelen tot dekking te vinden zonder belastingverhoo- ging en zander tot leening de toevlucht te nemen. Met de begroeting hangt de inkom stenbelasting samen. De uiterste linkerzijde verlangt, dat de belasting reeds in 1905 zal worden geheven. De meerderheid heeft daarmee niet zoo'n baast. Men heeft wel, na lang tegenstreven, zich met het beginsel van de inkomstenbelasting verzoend; maar over de uitwerking) van dat beginsel is men '1 nog lang niet eens, en het zal geruimen tijd vorderen voordat het gemeen overleg tusschen de regeering ©enerzijds en 1'amer en Senaat anderzijds deze wet zal hebben tot stand gebracht. Met de regeling van den tweejarigen diensttijd in het leger is men een stap verder; het wetsontwerp is in de Kamer aangenomen. Maar het laat zich niet aanzien, dat de toestemming van den Senaat spoedig te verkrijgen zal zijn. Voordat die wet in het Staatsblad komt, zal zij nog wel eenigo malen tussohen de beide takken der vertegenwoordiging heen en weer gaan, want, anders dan bij ons de Eerste Kamer, bezit in Frankrijk de Senaat het recht van amende ment in denzolfden omvang als de Kamer van afgevaardigden. De groote strijdvraag der scheiding van lverk en Staat, in verband met de opzeg ging van het concordaat, zal natuurlijk ter stond aan de orde komen. In het groote debat ever de algeaneene politiek, dat waar schijnlijk deze geheeie week in beslag zal nemen, zal die strijdvraag den hoofdschotel uitmaken. Dat debat zal wel eindigen met een votum, waardoor de regeering en de meerderheid zdcli wederzijds verbinden de oplossing van die strijdvraag te bespoedigen. Maar dat votum zal slechts principieele be- teekonis hebben; de -praktische beslissingen zullen later volgen. De beslissing over het gezantschap bij het Vaiticaan kan eerst val len bij de behandeling van de begrooting van buitenlam.sche zaken bij de Kamer in November, bij den Senaat in December. Het besluit over de opzegging van het con cordaat zal eerst genomen worden bij de be handeling van het wetsontwerp tot regeling van de verhouding van de kerkgenootschap pen tot den Staat onder den nieuwen toe stand. Met die behandeling nu heeft het nog den tijd. De commissie uit de Kamer, die zulk een wetsontwerp heeft opgesteld, zal na het principieele votum van de Kamer beginnen met zich in betrekking te stellen tot de regeering, om hare meening en wen- sclien betreffende de onderdeelen d:er rege ling te vernemen. Volgens mededeelingen, die van den rapportour der commissie Briand afkomstig zijn, bestaat de bedoeling niet met overhaasting te werk te gaan; men stelt er prijs op de verschillende artikelen zoo scherp te formuleeren, dat het gevaar voor verras singen bij de verdere behandeling zoo goed mogelijk wordt afgesneden. Briand zelf, die den naam heeft van den diplomaat dér re- geeringsgezinde socialisten, schijnt daarbij van de gedachte uit to gaan, dat de kerke lijke kwestie het cement is,'dat de meerder heid bijeen houdt; hij acht het daarom go- wenscht de regeling van de verzekering der werklieden tegen den ouden dag en tegen invaliditeit nog te laten voorafgaan aan de behandeling van de kerkelijke kwestie. Men ziet hieruit, dat die agenda van de Kamers zóó bezet is, dat alle zeilen zul len moeten worden bijgezet., om al de ge wichtige regelingen, die aanhangig zijn, in deze buitengewone zitting en in de gewone zitting van 1905, die daarop volgt, afgedaan te krijgen. Daarnaast zal er ook nog tijd gevonden moeten worden voor den kleinen ooi-log, die in het Fransche parlement nooit tot rust komt. Er zijn vain de vorige zitting 10 inter oei latië li overgebleven. Voor deze nieuwe zitting zijn reeds 22 nieuwe inter- pellatiën en drie vragen aangekondigd; men komt dus in 't geheel tot 35. Voor de be handeling van interpellatiën bepaalt het reglement van orde een vasten dag in de week, den Vrijdag; maar het is bij dezen overvloed niet te verwonderen, dat het Jour nal des Débats twijfel oppert, of de twaalf Vrijdagen, die er nog overblijjven tot het einde van het jaar, voldoende zijn om dit onderdeel van de ageaida af te doen. Duitschland. Een uionameut voor Keizer JFrledrich. Te Berlijn werd! gisteren in tegenwoordig heid' van den Keizer- en die Keizerin, en tal rijke vorstelijke personen op hoogst plechtige wijze het nationale gedenkteeken voor Keizer Friedrich onthuld. Tegelijkertijd werd het Keizer Friedrich Museum ingewijd. Het weer was somber en regenachtig. Tegen 11 uur kwamen de Keizer en de Keizerin aan. Zij werden ontvangen door den rijkskan selier. Na het inzegeningsgebed gaf de Keizer het bevel om tot de onthulling over te gaan. Het hulsel viel, de eerewacht presenteer3e de geweren, met de vaandels werd gesalueerd, terwijl do Keizer en alle andere aanwezigen den militairen groet brachten of het hoofd ontblootten. Alle klokken werden op dat oogenblik geluid, en 101 kanonschoten wer den gelost'. H.H. M.M. begaven zich met de overige vorstelijke personen daarna naar het ;nwen- dige van het museum, waar een groot aantal genoodigden bijeengekomen was. Onder dezen bevonden zich een aantal directeuren van musea in het buitenland, o. m. de heer Van Riemsdijk, directeur van het rijksmuseum te Amsterdam. De Majesteiten werden met koorgezang ontvangen. Daarna hield de mi nister van onderwijs een toespraak, welko d'oor den Keizer werd beantwoord1. Die Keizer zeidè o.m., dat het voor treffelijke ruiterstandbeeld de Siegfried- gestalte van dén overledene aan latere geslachten zal doen kennen, terwijl het troti sche museum getuigen zal van het werk van den edelen heerscher, die in het hart van het volk steeds zal voortleven als eene ver heven liohtende gestalte. De Keizer schetste welk een veelzijdig o: t- wikkelde figuur die van zijn vader was, die deelnam aan veldslagen en aan den weder opbouw van het rijk en later de kunsten des vredes ontwikkelde en bevorderde, inzon derheid als beschermer van het Berlijnsche museum, in vereeniging met zijne met fijnen kunstzin begaafde gemalin. Het is een plicht der dankbaarheid aan de nieuwe verzamelin gen den naam van Keizer Friedrich te ver binden. De Keizer gewaagde van den strijd tus sohen de kunstrichtingen, waarbij men ten deele met dwaalwegen te doen had. Hij merk te op, dat het de studio van de oude meesters was, die de gescheiden richtingen kon ver- eetiigen. Mogen de verzamelingen er toe bij dragen om de kunst op nationalen grondslag één van zin verder te ontwikkelenmoge dc zegen van Keizer Friedrich durrzaam waken 'over dit huis en over onze kunst. Voorafgegaan door in oud-Duitsch costuum gekleede herauten, werd vervolgens een rond gang door de zalen gemaakt. Tegen één uur keerde het Keizerlijke Paar met de groothertogin van Baden in het Koninklijke Slot terug. Frankrijk. Parij$, 18 Oct. De zitting der Kamer is he den geopend. De Kamer hield zich onledig met het vaststellen van den datum van be handeling van de aangekondigde interpella tiën. Italië. Home, 18 Oct. De Staatscourant zal heden avond een besluit bevatten, tot ontbinding van de Kanier en bijeenroeping van de kie zers op 6 November a.s. Aan dit besluit gaat vooraf een toelichting van de beweegredenen tot d© ontbinding, door den minister-presi dent aan den Koning gegeven. Dit verslag zegt dat liet land in groote onrust is gebiauit door de wanordelijkheden, welke kunstmatig en zonder reden m het leven geroepen zijn eu een toestand veroorzaakten, die bezwaar lijk aan de Kamer de kalmte zoude gelateu hebben welke zij nooddg heeft om de gewich tige vraagstukken voor de econo-nis..he toe komst van Italië te bespreken en tot oplos sing te brengen. In dezen toestand stellen de ministers den Koning voor het oordeel van het land ie vragen, door het openhartig het programma van het kabinet voor te leggen, opdat er van de handelingen der regeering, goedgekeurd door de kiezers, de kracht moge uitgaan wel ke de ernst van de op te lossen vraagstukken vereischt, terwijl in het andere geval het land zelf den anderen weg moge aanwijizen, die naar zijne meening moet worden gevolgd. Het verslag geeft in algeaneene trekken het programma van het ministerie aan. Wat dé binnenlandsche politiek aangaat zal het ministerie niets veranderen aan het sedert Februari 1901 gevolgde programma: de grootst mogelijke vrijheid voor een ieder bin nen de perken van de wet; voorts vertrou wen in de liberale staatkunde, dat niet ge schokt kan worden door de gewelddadigheden van een kleine minderheid, wier optreden door het geheeie land wordt afgekeurd. Men moet niet verhelen, dat de uiterste partijen misbruik hebben gemaakt van het stelsel van vrijheid. Het verslag zegt verder, dat het ministerie aan het parlement vermeerdering zal vragen van de krachten, waarover het beschikt tot handhaving van de openbare veiligheid, en zal voorstellen een wetsontwerp betreffen de de personen, dio reeds eene gerechtelijke straf hebben ondergaan. Het parlement zal de studie van dc be 1 astimghervormingen mos ten hervatten. Stabiliteit van de begrooting is beslist noodzakelijk om den socialen en economisohen vooruitgang tob stand,, te bren gen. Een financieele politiek, die zou leiden tot het gestadig uitgeven van leerlingen, zou voor Italë noodlottig zijn. De conversie van de Staatsschuld zou reeds volbracht rijn, wan neer de oorlog in het Verre Oosten niet alle markten der wereld in ernstige verwarring gebracht had. Het stuk eindigt met de openhartige ver klaring, dat do regeering gelooft, dat elke verlaging van de oorlogsbegrooting onver- eeniigbaar is met de veiligheid van deu Staak Spanje. De prinses van Asturio is eergisteren plotseling overleden, nadat zij den vorigen dag aan een dochtertje liet leven had. ge schonken. De prinses was de in 1880 geboren oudste dochter van Koning Alfonso XII uit rijn huwelijk met de tegenwoordige Koningin- moeder Maria Christina, eene geboren aarts hertogin van Oostenrijk. Voor drie jaren was rij getrouwd met prins Karei van Bourbon- Sicilie. Het nu geboren kindje ds het eenige uit dit huwelijk, en daar de tweede dochter vau Alfonso XII, de infante Maria Christina (geboren, in 1882), nog ongehuwd' is, evenals de thans in het 19e jaar staande Koning Alfonso XIII, is er nog geen mannelijke troonsopvolger aanwezig. Portugal. Lissabon, 18 Oct. Luciano de Castro s be last met de samenstelling van het nieuwe kabinet. Servië. In den Servischen ministerraad, Zaterdag onder voorzitterschap van den Koning ge houden, is in beginsel besloten dat de Ko ning een bezoek zal brengen aan Sofia; 3e bijzonderheden van het bezoek rijn echter nog niet vastgesteld. Turkije» De wali van Saloniki maakt weer melding van het verschijnen eener bende bij Katêfina. Er is een afdeehng troepen ter vervolging uitgezonden. - De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten De Engelsehe bladen bevatten een telegram uit Tsjifoe van 15 October, berichtende dat de Japanners van 12 October 2 uur namid dags tot den 13en om 4 uur namiddags krachtig en zonder ophouden Port Arthur hebben beschoten. Tegelijkertijd vielen zij de vesting aan van de landzijde. Petersburg18 Oct. Een telegram van ge neraal Sacharow aan den generaion staf meldt In den nacht op dien 17. October vielen de Japanners herhaaldelijk onzen rechtervleugel aan, doch rij werden teruggeslagen. In den loop van den dag namen oüze troe pen het dorp Sjalantsi, dat aan ie Scbedio, oostelijk van Sjahopu ligt. De vijand beschoot onze stellingen bij het veroverde dorp heug, doch ging niet tot een aanval over. Op deu bergtop van den eenzamen bc.om, welke do Poetilowsohe genaamd wordt, wer den 's avonds en 's nachts de gesneuvoldeu begraven, waarbij aan de Japanners dc mili taire eer bewezen werd. De wapens zoowel öo onze als die van de op den bergtop gesneu velde Japanners, dragen do sporen vau een vertwijfeld gevecht van man tegen m?.u Opgemerkt is, dat do vijandelijke troepen tegenover ons centrum belangrijke verster kingen krijgen. Op den linkervleugel hadden 17 October geen gevechten plaats. Petersburg, 18 Oct. De oorrespondent van de Nowajo Vremja te Mookden seint, dat het centrum van de Japanscihe troepen giste renmorgen verbraken is. Het bericht gaat rond, dat de Russen nog elf kanonnen heb ben genomen. Tokio, 18 Oct., een uur namiddags. De Russen hebben Zondag de colonne van Ya- Tnada. omsingeld en zich van veertien kanon nen meester gemaakt. De Russen trekken rich samen voor het front van Okoe en Nod- zoe. Er wordt een nieuwe groote slag ver wacht. Petersburg, 18 Oct. De correspondent vau de „Birshewija Wjedomostfseint heden uit Charbin: In den nacht op 17 dezer rukten de Russen voorwaarts en wierpen de Japan ners uit 6 ste'lingen terug, waarbij zij 8 ka nonnen buit maakten. De Japanners ver schansten zich toen in een sterke bergachti ge stelling; de Russen bestormden deze tegen 2 uur 's namiddags en veroverden weer 16 kanonnen en 8 stuks snelvuurgeschut. Het gevecht duurt voort. Londen, 18 Oct. Het Japansche gezant schap maakt het volgende telegram van he den uit Tokio bekend: Een kolonne onder bevel van don brigade-generaal Yamada ruk te op 16 dezer op oan het detachement van ons linker leger te versterken, dat de vij,- and ten noorden van Shahopo aanviel. Het versloeg den vijand nabij \YertsjialoMsoo en maakte 2 kanonnen en 2 munitiewagens buit. Na den vijand opnieuw teruggeslagen te hebben bij Santaokautse trokken deze troe pen op hun oorspronkelijke stelling terug, toen, rij te 7 uur 's avonds plotseling om ringd werden door den vijand, die een di visie sterk was. Na een hardnekkigen strijd van man tegen man slaagde Yamada's ko lonne er in door te breken. De vijand her nam zijn vorige stelling, terwijl onze artil lerie, die hare meeste manschappen en paar den verloren had, genoodzaakt was 9 veld kanonnen en 5 bergkanonnen achter te laten. De vijand heeft in het front van, ons hoofdleger versterkingen gekregen. Onze verliezen op Zondag jl. waren onge veer 1000 dooden. Tokio, 18 Oct 3.30 u. 's namiddags. Djj Russen deden in deu afgeloopen nacht oe fel'en aanval op de stellingen van generaal Okoe en vielen ook Nodzoe en Koeroki aan Zij werden overal met groote verliezen terug geslagen. Uit Okoe's leger wordt' via Foesan, va 16 dezer bericht: Sedert Zondag jl. begroef •het linkerleger der Japanners 4100 lijken van Russen. De Russische verliezen worde geschat op 20 tot 25000 dooden. De Japan 6che verliezen bedragen waarschijnlijk ongc veer 3000 dooden. Heden morgen vervolgden de Japanners den opmarsoh; zij joegen da Russen voor zich uit en maakten 2 kanon nen en vele geweren buit. 10 Naar het Engolsch VAN JOHN STRANGE WINTER. Zij gaf" mij vriendelijk de hand en zeide mij spoedig, naar uirjln bagage te kijken en dau maar gauw voort te maken. Of ik liaor kon zeggenwat mijn bagage was en uit welken goederenwagen die komen moest? Ik wist er niets van. Maar geen nood zij maakte zich van een kruier meester, en in minder tijd, dan ik noodig heb om het te schrijven, had zij mijn zaken bij elkander op een handwagen en beval den dienstman, ze .naar het station van den Underground- railway to brengen. Dat gaf wat meer oponthoud, want er moest een andere kruier bijgehaald worden. Ten laatste evenwel kwamen wij aan het üncioiground-station aan, waai- ik bijna stik te van de benauwdheid en op het putM was flauw te vallen. „A propos, hebt u al thee gedronken?" vroeg mevrouw PoplinBrowine. „Niet? Goe de hemel, u hadt wat moeten, eten. Zoudt u het nog uithouden, tot we thuis zijn? We zijn er gauw het is vlak bij/ hot station." „O, zeker", zeide ik, zoo opgewekt moge- „A, want ik vond het niet geschikt om te beginnen met last te veroorzaken,; ook be greep ik, dat het niet wel mogelijk was, nu aan een kop thee te komen. Het duurde nog een heelen tijd voor wij Rosediamond Road bereikten:. Het was na tuurlijk geheel dónker, en toen we ten laat ste aan het station West-Kensington aan!kwa men, beval mevrouw PoplinBrowne een kruier mij^i koffers thuis te bezorgen. „Het is niet meer dan twee minuten loo- pens" verklaarde rij mij „en met een cab heb je altijd last de koffers in huis te krijlgen. Neem uw handkoffer mee; ik zal uw reisdeken dragen. Hij zóu er extra voor rekenen." Het was de langste wandeling van twee minuten, die ik ooit maakte. Later kon ik liet nooit in minder dan acht doen. Maar geen noodhet leven is niet altijd rozengeur cn maneschijn, ook niet voor een gezelschaps juffrouw. cn het voornaamste was: Mevr. PoplinBrowne was vriendelijk en lief voor mij, en deed/ klaarblijkelijk slechts, zooals zij het voor haar zelf giewoon was. Zoo kwamen wij toch eindelijk, in de Rosediamond Road aan. Gelukkig! In haar eersten brief had mevrouw Poplin Browne mij meegedeeld, dat haar huis niet groot was; maar nu merkte ik pas hoever dat „niet groot" kon uitgestrekt worden. In derdaad, het was het kleinste huis, dat ik ooit betreden had; ik bedoel .natuurlijk .het kleinste „heerenhuis." Ik spreek niet van de knutse kleine optrekjes in Dene en de villa' tjes in den omtrek. Binnentredende bevond men, rich in een uiterst beknopte vestibule, eiudelijik was er juist ruimte genoeg voor de mat en een kleine, met snij/werk versierde kist van don ker eikenhout, waarop een groote gutta-per- cha plant in een gelen pot. Aan de andere zijde stond een nietig tafeltje met een geel koperen blaadje, waarop ecu, paar visitiekaar- tjes, Aan beide rijden, waren kapstokken, en bij de trap, waarvan de leuning en dé balu strade met hoezen bedekt waren, stond! een kleine bank met gedraaide rugleuning. De muren waren geheel overdekt met schilderij en, waaiers en aardewerk, en onder aan de trap stond een groot-, met gele bloemen be schilderd) stuk draineerbuis, dienstdoende als parapl uie-standaard'. „Is de thee klaar, Marshall?" vroeg me vrouw PoplinBrowine. „Alles staat klaar in de eetkamer, me vrouw," antwoordde Marshall; „ik heb nog maar even thee te zetten." „Juffrouw Nugent snakt naar een kop thee," zeide de dame des huizes; „dus maak wat haast." Het wias letterlijk waar: ik versmachtte; ik gunde mijl nauwelijks den tijd mijn hoed en mantel af te leggen in de miniatuurslaap kamer, waar men mij gebracht had; haas tig waschte ik mijn gezicht en mijn handen en bracht mijn liaar wat in orde. De eetkamer paste geheel bij do vestibule het was een klein vertrek, juist groot genoeg voor de tafel en de stoelen; een klein buf fet stond rechts van dón haard en een klein dientafeltje links. Ook hier waren tal van schilderijen en waaiers, en bij het vuiur stond een schommelstoel. Alles was netjes en met smaak gerang schikt, maai- zoo popperig, een echt speel goedhuisje. Ik voelde grooten angst om mij te bewegen; ik was zeker bang het een of andër te breken. „En laten we nu beginnen," zei Mevrouw Poplin'Browne, vroolij|k. „Als ik alleen ben of met de kinderen, dnnk ik hier 'gewoonlijk thee. Zijn er bezoekers, dan natuurlijk in het salon." Kwamen er veel bezoekers? Dat had' ik wel eens willen weten. De theetafel zag er netjes uiteen hel der wit tafellaken, een mooi theeblad, een fraaie trekpot-, een jampot met deksel, een bord met waterkers en dunne boterhamme tjes. Ook was er oen bord' met dikkere boter hammen en twee kopjes voor de kinderen. „Daar hoor ik de kinderen," zeidé rij» en het volgende oogenblik stormden twee kleine meisjes de kamer in en omhelsden haar moe der met de grootste teederheid. „Zeg juffrouw Nugent goeden dag, liefjes," zeide mevr. Poplïii'Browne. „Dit is Alice, juffrouiw," op de grootste wijzende, „en dat ia Ethel." Het waren twee kleine heidinnetjes, bruin en blozend als haar moeder, en op weg om slank en voornaam te worden evenals rij, want mevrouw Poplin'Browne was een voor name verschijning; jammer maar, dat haar manier van doen daarmee niet geheel in overeenstemming was. Do kinderen waren ook zeer gehoorzaam en staken mij hun brui ne gezichtjes toe, en de kleinste keek mij strak aan en vroeg plechtig: Hoe heet u?" „Mijn naam lijkt veel op den uwen," anti woorddo ik. „Ik heet Etheldroda." Mevrouw PoplinBrowne zuchtte. „Bbhol- dreda Nugent," zeide ze zacht bij ach zelve. „Wat een geluk zoo te heeten Ik kon niet nalaten te lachen, ofschoon ik versmachtte van honger en dorst. „Bevalt mijn naam u?" vroeg ik. „Mijn beste," zeide zc, ernstig; hij is in één woord heerlijk, heerlijk. Ik zou er alles voor over hebben, om zoo genoemdl te wor den." Ik vond het niet noodig haar naam te vragen, en juist op dat oogenblik herinner de rij zich, dat ze nog niet had ingeschon ken. „Ik vergeet geheel uw honger on dorst," zeide ze lachend. „Gebruikt u suiker cn melk?" „Heel graag," was mijn antwoord. Zij gaf mij een kop thee ik had ze met kop en al in eens kunnen inzwelgen, maar ik moest natuurlijk mijn thee met kleine teugjes gebruiken en deen voorkomen, als of ik heel ordinairen dorst en honger had. Ik had' driemaal zooveel boterliommen kun nen verslindenals er op de tafel stonden, maar die twee paar nieuwsgierige kinder- oogen, die op mij gericht waren om niet te spreken van de dame des huizes maak ten, dat ik maar een .paar dunne sneetjes durfde nemen. „Laten wc nu in het salon gaan,'" zeide mevrouw PoplinBrowne, toen ze opstond nadat de kleine meisjes liet bord met dikke boterhammen geledigd hadden. „He rit hier alleen voor do maaltijden." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1