KOLONIËN. ton, en wol op infanterie met machinegeweren ea op artillerie. De vijand opende het vuur en dwong daardoor onze artillerie de ver volging to staken. Bene patrouille werd op 200 passen afstand van don vijand met machinegeweervuur ontvangen. De paarden van alle kozakken werden gedood, de aan voerder van een patrouille en een kozak wer den gewond. Tokio, 20 Oct. Volgens betrouwbare schat tingen uit particuliere bTon bedragen de verliezen van het Japanscho linkerleger om streeks 5000 man. De Russen kregen om streeks 30,000 man. Het 17o korps, een groot deel van het 10e korps en gedeelten van het 5e en 6e Siberische korps, die onlangs zijn aangekomen, staan ter gezamenlijke sterkte van zes division tegenover het Ja- panscbe linkerleger. Regenvloeden belemmeren de bewegingen sedert den 17en dezer. Mochicn, 20 Oct. (Via Poking). De groote slag is nu geëindigd. Beide legers staan te genover olkander, gescheiden door de Sja-lio. Het artillerie-gevecht werd gedurende den 18cn en den 19en voortgezet, waarbij het Russische centrum onder hevig vuur beide dagen een weinig vooruit kwam. Op hun linkervleugel hebben de Russen een uitnemende positie gevonden in den hoo- gen heuvel, die do Sjaho bestrijkt en dien zij sedert 16 Oct. bezet houden, ondanks onaf gebroken geschutvuur en herhaalde infan terie-aanvallen. Op den rechtervleugel trachten de Russen den vijand te verdrijven van een lagen heu vel in de vlaktezij bedienen zich daarbij van mortieren. Boor de laatste regens is de rivier gewas sen, zoodat er pontons moeten worden ge bruikt, daar de Sja-ho geen enkele brug beeft. Tokio, 20 Oct. (Standard). De Russen ver sterken elke stelling, die daarvoor in aan merking komt tuaschen do Hoen-ho en de Sjaho. Het wordt steeds duidelijker, dat zij plan hebben een hardnekkigen tegenstand to biedon aan den verderen Japanschen op- marsch naar het noorden. Tokio, 20 Oct. Een van gisteren gedagtee kend bericht uit het hoofdkwartier van het Maudsjoerijsche leger geeft liet volgende over zicht van den toestand aan het front: Do midden-colonne van het rechterleger deod gisteren een aanval op do vijandelijke ruiterij, die Tungtsjiafen bezet hield, en ver dreef haar; doch kleine afdeeling vijandelijke infanterie keerde naar deze hoogte terug. De vijand houdt Waitaosjan nog steeds be zet. In den ochtend van den 19. vertoonden zich twee bataljons vijandelijke infanterie bij Kuskwantsjia rechts van 0119 rechter leger. Klaarblijkelijk hebben zij reserves achter zich, tuiar welker sterkte onderzoek gedaan wordt. In den namiddag van den 19. bespeurde do rechtervleugel van de midden-colonne 2 Russisch0 bataljons met een© batterij artil lerie, die van Tuntsjiafen naar Titisjan op rukten. Zij verscholen zich achter Titisjan. De vijandelijke kanonnen bij Fentsjiapao beschieten van tijd tot tijd onzo stellingen. genoemde plaats werd oen vijandelijke brigade gezien. In het front van het midden leger is de toestand onveranderd. Behalve dat van tijd tot tijd oenigo granaten worden gewisseld ia in het front van het linkerleger alles rus tig. In den nacht van 18 October viel de vijand liet linkerleger aan, doch werd terug geslagen In den strijd op het ooriogstooneel tus- schen Liaojang cn Moekden is thans oene periode van stilstand ingetreden. In het oordeel over den toestand ia intusechen oone wijziging ingetreden na het gebeurde in de dagen van Zondag en Maandag, want do beslissing blijft nog altijd aanstaan. Wel zijn de Russen op den westelijken vleugel aan het einde van do vorige week over de Sjaho teruggegaan,vmaar 111 den loop van Zondag hebben zij zelf weder den aanval hervat». De Japanners berichten zelf, dat do Ruseen Zon dag aeveii aanvallen hebben ondernomen en dat er Maandag ten zuiden van de Sjaho, dus op don linkeroever van deze rivier, ge streden werd. Wanneer nu een leger, dat ua dagenlangen strijd, over eono rivier werd teruggedrongen, plotseling weder voorwaarts gaat, en op den eersten dag zeven aanvallen doot on don tweeden dag de rivier, waarover het weinigo dagon te voren is terug gewor pen, weder heeft overschreden, dan kan zulk een leger niet als geslagen beschouwd wor den. Zijne offensieve kracht is nog onge broken, en zoolang deze bestaat, moot rok do vijand haar steeds nog ala een factor be schouwen waarmeo moet worden gerekend. De militaire medewerker van dc Neue Freic Pr esse beoordeelt den toestand van het oogcii- blik aldus„In den thans nog woedenden strijd staan twee nagenoeg even sterke legers tegenover olkaar. Beiden hebben reedi uA de aanvallen dc ondervinding opgedaan, Jat er slechts door het vormen van een betrek kelijk overwicht tegen afzonderlijk declen der stolling van den tegenstander partieele voor deden zijn te krijgen. Door dit opeenhoopen van troepen op bijzondero punten worden echter andere deden van het front verzwakt, waartegen do tegenstander, noodra hij dit merkt, aanvallen onderneemt. Op deze wijze zijn de gebeurtenissen van den tegenwoor- digen slag te verklaren, die ondanks de ver liezen waarvan zij vergezeld gaan, niet in staat zijn eenc beslissing teweeg te brengen. Do van bcido kanten tegen do vleugels op touw gezette ondernemingen zijn zonder re sultaat gebleven. Hoe een moderno veldslag onder zulke omstandigheden zijn einde vindt, moet ook nog de ondervinding lecren." Skagen, 20 Oct. Heden morgen zij» in 00 Aalbalkenbaai, ten zuiden van Skagcn, aan gekomen acht oorlogsschepen van de Oost- zoevloot. Omstreeks acht uur passeerden nog acht oorlogsschepen Hirtsholm, in noordww tolijke richting gaande. Allen gingen in de baai voor anker, waar vier kolenschepen lig gen. Zuid-Amcrikaanscho berichten, to Parijs ontvangen, verzekeren, dat Japan door be middeling van een onzijdigen staat do Argen- tijusche pantaorschepen Garibaldi ou Pevre- don en de Chileonscho linieschepen O'Higgins en Esmeralda voor vier millioen p. st. fo- kocht heeft. Wanneer de eenzijdige staat de schepen niet aan Japan kan verschaffen, dan zal zij zo tot aan het sluiten van den vrede in zijne havens bewaren. Precies hieraan tegenovergesteld luidt het bericht van de Daily Telegraph uit Peters- burgsche bron, dat Rusland van Ohili drie kruisers heeft aangekocht, verder drie van Argentinië en een van Brazilië. Dit zijn alleen snelvarende kruisers, die er toe be stemd zijn vreemde schepen aan te houden en op contrabande te onderzoeken. De aan koop van de schepen wordt door banken be werkstelligd, waarbij Rusland goud-depots heeft. De uitbetaling van den koopprijs had in Londen plaats, de aankoop zelf geschied- de door eene derde partij, die onRettfaan is van een onzijdigen staat, j Washington, 20 Oct. Het ministerie van tfuitonlamdsche zaken heeft het protest van j Japan tegen hei dragen van Chineesche klee- j ren door Russische troepen aan don len secre- i taris van het Amerikaansche gezantschap te Petersburg, den heer Eddy, gezonden, om het bij de Russische regeering in tc dienen. Petersburg, 20 Oct. (Russisch Tclegraaf- I agentschap). De vertegenwoordiger van de „Associated Press" to Petersburg, verklaart, dat liij gemachtigd is het bericht, dat de regoering van de Vereenigde Staten voor nemens zou zijn den oorlogvoerenden hare goede diensten aan to bieden tot herstel van den vrede, beslist tegen te spreken. De Re goering van de Vereenigde Staten is nooit iets dergelijks van plain geweest. Allerlei vCharles Morton, de „vader der Lon- dousohe „Music Hall's" genoeand en tot voor korten tijd directeur van het „Pnlaoe Theatre'' te Landen, is plotseling overleden in den ouderdom van 86 jaren. vHet vorige jaar hebben d« Zwitser- sche Bondsspoorwegeu 50.363.67 reizigers ver voerd. Daarvan zijn bij spoorwegongelukken 18 om 't leven gekomen en 70 gewond. Van het spoorwegpersoneel, voor zoover het met den eigelijken dienst te maken heeft, 19.862 man sterk, zijn 691 meer of minder ernstig gewond en hebben 16 het leven verloren. vDe Enfield-rijwielenfabriek heeft- in het jongst verkopen jaar meer rijwielen ver kocht dan ooit te voren. Met een kapitaal van 125.000 pd. «t. be haalde de maatschappij in acht jaren tijds een zuivere winst vam 90.000 pd. st. vDe proeven met kweeken van katoen in Britsch-Indië hebben goede uitkomsten opgeleverd. In het district Haiderabad werd katoen verkregen, welke volgens de berichten in qualiteit en qantiteit niet onderdoet voor de in Egypte geteelde. vBij Gibraltar is alweer een Engelsch oorlogsschip de torpedojager Dragon, in botsing gekomen, ditmaal met de reizigers boot Elvira. Dit schip kreeg schade, maar kon toch de haven binnenstoomen, de Dra gon, die zwaarder beschadigd was, moest er in gesleept worden. OOST-INDIË. De correspondent van de N. R. Ct. to Batavia seinde gisteren „Een troep, die tot dokking diende vam de wegwerkers aan den Gajoe-weg. werd op zijn terugtocht naar het bivak te Teupiu Blang Manè door een bende van ruim 50 man met den klewang aangevallen. De luitenant Scheuer, de fuselier Storm en een inlandsch fuselier sneuvelden. Twee geweren en een karabijn worden venniet, De verliezen van den vijand zijn onbekend. Het blad toekende hierbij aan: „Er wordt van het Boven-Saraalangansche uit een groote weg aangelegd naar de Gajoe- landen, die Peusangan van Noord naar Zuid doorsnijdt. Aan dit werk zijn geregeld een 1000-tal Atjehers bezi£. Die arbeiders moeten beschermd worden, to meer, daar de bevol king niet erg met het aanleggen van den weg is ingenomen, misschien wel voorname lijk omdat de mannen gedwongen worden aan dien arbeid deel te nemen. Zeker is liet, dat na den aanvang van dit werk do vijan delijke actie ernstig is toegenomen. In het begin was een bivak betrokken in het Boven-Samalangansche, onder den lsteu luitenant Watrin, met het dool de wegworic- zaamheden in het eerst© vak loopende tob Teupin-Blang-Mané aan de Peusangan-rivier, die door middel van een schroefpaalbrug moet worden overbrugd, te dekken. Dit eerste baanvak zal nu gereed zijn ge komen en naar mate ecu grooter gedeelte van den weg gereed komt, moeten natuurlijk ook do bivaks, die dagelijks de noodigc dele- king leveren, verplaatst worden. Om die roden zal er nu een bivak te Teupin betrok ken zijn, Die steeds regelmatig op hetzelfde uur en langs denzeifden weg uitrukkende en thuiskomende kleine troepenafdeelingen vor men voor een actieven vijand oen goed doel om to overvallen en dit geschiedt meestal bij het huiswaarts keeren, omdat dan de troep door den arbeid van den geheelcn dag min der oplettend is. Zoo zal het ook hier weer gegaan zijn, waarbij behalve de overige verliezen de dood te betreuren valt van den lsten luitenant J. M. Scheuer (een neef van don bekenden kolonel van dien naam), die eerst sedert 18 Augustus 1900 officier was. Uit het feit, dat ook een karabijn verloren ging, moet worden, opgemaakt, dat de dekking niet alleen uit infanterie bestond, maar dat daarbij maré chaussees waren ingedeeld. Het terrein schijnt daar zoo bedekt te zijn, dat een bende van een vijftig man als in het onderhavige geval, voor men op tegenweer bedacht is, zich reeds met den klewang door den troep heeft heengeslagen om met medeneming van eenigo geweren, waarom het vooral te döen is, weer te verdwijnen. De weg naar de Gajoe-la.nden schijnt een waar reuzenwerk te worden. Groote stukken berg en rots moeten worden opgeruimd cn ravijnen worden aangevuld Men rekent er dan ook op, dat nog wel een tweetal jaren zal moeten veriaopen eer die geheele route klaar is. Blijft de vijand even actief als in den la afstem tijd, dan kan dit ous nog menig of fer koeten." Kameroverzicht Tweede Kamer. 1Vergadering van Donderdag 20 Octo ber. Geopend 1^ ure. Nominatie Hoogen Raad der Nederlan den. Aan de orde is het opmaken van eene nominatie voor de vacature van een Raads heerplaats in den Raad, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den Raadsheer mr. A. J. Clant van der My 11. Op de lijst van aanbeveling door den Hoo gten Raad der Tweede Kamer aangeboden, komen voor: 1. mr. S. Gratama, realiter in de arrond.- rechtbank te Rotterdam; 2. mr. A. J. L. Nypels, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 3. mr. J. H.van Goor, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam 4. mr. P. C. 't Hooft, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 5. mr. J. C. de Vries, advocaat bij het gerechtshof en de arr.-rechtbank te Amster dam; 6. mr. I. de Groeve, raadsheer in het ge rechtshof to Leeuwarden. De Voorzitter benoemt tot ledien van het bureau voor de stemopneming de hee- ren Lucasse, Ketelaar, De Klerk en Janssen. Eerste stemming le oand.Uitgebracht 63 stemmen. Hiervan verkregen: mr. Gra tama 53 en mr. Nypels 8 stemmen, mr. De Groeve 1 stem en 1 stem blanco, zoodat de eerste oandidaat is mr. Gratama. Eerste stemming 2e cand.Uitgebracht 62 stemmen. Hiervan verkregen mr. Nypels 32, mr. v. Goor 14, mr. 't Hooft 10 en mr. De Groeve 3 stem» en, mr. De Vries 1 stom, blanco 1 biljet, zoodat tweede candidaat is mr. Nypels. Eerste stemming 3e candid aat. Uitgebracht 65 stemmen. Hiervan verkre gen mr. Van Goor 57, mr. Dé Greeve 3 en mr. De Vries 2 stemmen. Blanco 3 biljetten, zoodat ny. Van Goor 3e candidaat is. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is de Kamer den 8eu Novene ber weder bijjeen te roepen. Verschillende wetsont wie rpen zullon alsdan nog in de af- dieelingem onderzocht moeten worden, o. a de wet tot herziening van het lager onder wijs en die betreffende het Technioum. De vergadering wordt gesloten. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 21 Oc tober bevat die volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot burgemeester van Vlaardin- gen P. Pruis, burgemeester van Brandwijk, Molenaarsgraaf en Wijngaarden, met toeken ning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekkingen benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te 's Hertogenbosch (bui tengemeenten) W. C. Kuijk, ontvanger der- ze lfd© middelen te Wormerveer; tot ont vanger to Dieren D. Fennema, ontvanger derzelfde middelen te Onderdendamtot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Stavoren, residentie Koudum, J. J. Bekaar, ontv. derzolfde mid delen te Brouwershaven; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Dieren E. Overbosch Szu., ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Aal ten; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Eindhoven (buitengemeen ten) J. M. H. van Wessem, ontvanger derzelf de middelen te Beek (Limburg); benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en de scheopsbewijzen to Utrecht B. C. van Ber kei, thans ontvanger der registratie voor de gerechtelijke acten en der domeinen te 's Gravenhage. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin op de thans gesloten tentoonstel ling van Arti et Amicitiae te Amsterdam doen aanknopen de volgende schilderijen: „Zonnige dag aan het strand" van H. W. Jansen; „Korhaan" van G. Storm, en „Oude zeeman" van B. Prins. De minister van binnonlandsche zaken heeft aan de leden der Tweede Kamer doen toekomen een exemplaar van het verslag van do bevindingen en handelingen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid enz. over het tijdvak 1 Augustus31 December 1902. Eindverslagen. Eindverslagen zijn uitgebracht o.a. over: het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der wet tot regeling van hot Middelbaar On derwijs en over dat tot verhooging van het Ille hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1904 (Consulaire dienst in Zuid-Afrika.) Zaterdag wordt het verslag over de Indische Begrooting vastgesteld. D© Tariofwet. Men meldt uit 'g Gravenhage Ginteren middag zijn in enkele afdeolinigon der Tweede Kamer de beschouwingen over dc Tariefwet geëindigd. Naar verluidt moet de linkerzijde een krachtige bestrijding van de tariefsherziening geleverd hebben en zou de meerderheid rechts zich uit een fisoaal oogpunt er voor hebben verklaard. Het afdelingsverslag zal zeer omvijiiigrijk worden en goruimen tijd op zich laten wach ten, vooral wanneer gevolg zal worden gege ven aan het nog al gunstig opgenomen denk beeld. in de Nederlander geopperd, om be langhebbenden door de Commissie van Raj^ porteurs to doen hoeren. De minister van oorlog brengt tor kennis van de lotelingen van de lichting 1905, die wonschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korpsen, dat zij, voor zooveel de beschikbare plaatsen dit toelaten, bij eon korps naar hwnne keuze kunnen wor den ingedeeld, indien zij ach met een daar toe strekkend verzoekschrift tot hem, mi nister, wenden, In het verzoekschrift behooren zij fee ver melden hun non naam en hunne voornamen, hun beroep en duidelijk adres, alsmede do gemeente waar zij voor de militie zijn inge schreven. Voorfes wordt medegedeeld, dat de lotelin gen van genoemde lichting, die toegewezen worden aan een der korpsen dér bereden ar tillerie, allen dadelijk na hunne inlijving met verlof zullen worden gehouden tot 2 Oct. 1905, terwijl de lotelingen, die eene plaatsing verzoeken bij een der korpsen van de cavalerie, in hunne aanvrage kunnen op geven, of zij dadelijk na hunne inlijving in werkelijiken dienst wenschen te worden ge houden, dan wel met verlof te worden ge zonden tot 2 October 1905. Het verzoekschrift behoeft niet op geze geld papier te worden gesteld en kan onge- frankeerd worden verzonden. Het moet eigenhandig zijp onderteekend. (St. Ct.) J.l. Zondag heeft de oud-hoogleeraar aan de Leddscke universiteit, dr. J. M. van Bemmelen, den dag herdacht, waarop hij vóór 50 jaren te Leiden promoveerde tot doctor iu de wis- ciunatuurkunde. Deze feest dag werd in betrekkelijk kleinen kring ge vierd. De rector magnificus en de ab-aotis van den acadetmischen senaat kwamen prof. Vam Bemmelen ge luk wenschen, evenzoo de praeses der philosophische faculteit en een aantal hoogleerarenden volgenden dag ont ving prof. Van Bemmelen op zijn laborato rium de felicitaties zijner leerlingenhij heeft nl. na zijn aftreden als hoogleeraar, als privaat-docent zijn hooggewaardeerde col leges in de anorganische chemie voortgezet. Op zijn feestdag werd aan zijn onverzwakte werkkracht en ijver een oprechte en ver diende hulde gebracht. R. Ot. Mr. T. de Vries deelt in een ingezonden stuk in de Nieuwe Courant mede, dat hij reeds gedurende enkele maanden geen deel nam in do redactie van de Christen-Demo craat. Dc uitvaart van president Kruger. De Z. A. Post maakt nu bekend, dat dr. W. J. Leyds het stoffelijke overschot van president Kruger naar Z.-A. zal over brengen en het daar overgeven aan de ver tegenwoordigers van het Transvaalsche volk, Dit is, zegt het blad verder, „de laatste eer volle dienst, dien de vroegere staatssecreta ris van de Republiek bewijzen zal aan den persoon van den Staatspresident, van wien hij bijna twintig jaren lang de eerste raads man is geweest. Na afloop van de plechtige overgave zal dr. Leyds en het hem verge zellende gezelschap met de Batavier VI bijna onmiddellijk terugkeeren." Verder deelt het blad mede, dat de Bata vier VI den 29en dezer van den Hoek van Holland vertrekt. Als vertegenwoordiger van de N. Z. A. V. zal de heer G. H. A. Mid- delberg, de voorzitter van het hoofdbestuur, de reis medemaken. Gelijk men ziet is heb plan, waarvan eerst ook sprake was, om het lijk te Rotterdam aan boerd te brengen, opgegeven. De uit tocht uit ons land, van Eiken-Duinen per as rechtstreeks naar den Hoek, zal nu wel in alle stilte gebeuren. Gelegenheid voor een laatste uiting van eerbied van het Neder- landsche volk voor den ouden president zal er zoo niet wezen. Maar men zal in Zuid- Afrika ook zonder dat van onze deelneming i* de gevoelens der Afrikaanders overtuigd wezen. Het is toch ook op een Nederlandsch schip, uit naam van het Nedterlandsche volk aangeboden, dat de uitvaart geschiedt. Het Kruger-album. Dinsdagoch tend bezochten de heeren F. C. Elof én H. C. Bredell met mevr. Eloff en mejuffr. Nettie El off liet Zuid-Afrikaanscke Museum te Dordrecht, waar verschillende kostbaarheden van wij'en president Kruger voor deze stich ting werden overhaadigd. Van deze aanwe zigheid werd gebruik gemaakt om aan den heer en mevrouw Eloff een album ter hand tc stellen, bevattende alle artikelen in de Nederlandsche bladen, versohenen bij het af sterven van president Kruger. Dit album, dat tot opschrift draagt-: „De Nederlandsche pers bij het overlijden van President S. J. P. Kru ger", in zwart glacé Levant kalfslederen band met zilveren beslag en sluiting werd door het Perskantoor van het Alg. Ned. Verbond aangeboden namens d© Nederlandsche bladen en met groote ingenomenheid aanvaard. Uit naam der familie stond de heer Eloff het aan het Zuid-Afrikaansche Museum ia bruikleen af. De heer J. Pierson te Parijs heeft een inschrijving opengesteld om president Steijn een automobiel aan te bieden, die hem bij zijn moeielijk gaan daar van groot nut zou wezen. De tenorzanger Joh. I. Rogmans her dacht gisteren zijn 25-jarige loopbaan als zan ger. Zondag houdt hij te zijnen huize recep tie en Maandag heeft het reeds aangekon digde feestconcert van de liedertafel Apollo te zijner eere in het Concertgebouw plaats. De heer J. M. Bolle te 's Gravenliage is benoemd tot begeleider der solisten bij de concerten van het Residentie-orkest. Te 's Gravenliage zijn overleden, in don ouderdom respectievelijk van 75 en 81 jaar, de heeren M. S. en S. van Praag, beiden oud-leden der Koloniale Staten van Suri name, sedert 10 jaar ongeveer in Den Haag gevestigd De heer S. van Praag oefende ruim 50 jaar de rechtspractijk uit bij het Hof v.m Justitie te Paramaribo, terwijl de heer M. S. van Praag koopman wai en Ridder m don Nederlandschen Leeuw. De Nationale Tentoonstelling van Kunstnaaldwerk, die in het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem van 15 Novem ber tot einde December zal gehouden worden, beloofd zeer belangrijik to worden. Een aanzienlijk aantal toezeggingen wer den reeds ontvangende plaatsruimte wordt kosteloos ter beschikking gestold. Programma's worden op aanvrage doer den directeur van het Museum toegezonden. De termijn van inzending voor de te 's Gravenhage te houden tentoonstelling van kookkunst enz., ia verlengd tot 1 November. Door het bestuur der Vereeniging tot christelijke verpleging van landloopers en bedelaars „Het Hoogeland" to Beekborgen, is aangekocht d© boerderij „do Ganzenneb" te Yaassen, groot ruim 60 hectaren. Schoenen voor Rusland. Aan een firma te "Waalwijk (N.-Rr.) is de levering opgedragen van 7000 paar schoenen ten dien ste van het Russische leger. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van bode-ooncdorge bij do recht bank to Almelo hebben zich drie honderd vier en negentig sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 60 met vrije woning. Het ontslag bij de Noord- Friesche Locaal-Spoorwe g-M a a t- sc ha pp iji. Dezer dagen namen wij uit de „Leeuw. Ct." een bericht over, waarin werd medegedeeld, dat de Noord-Friesche Locaal- S] oorwegmaatsohappij als bezuinigingsmaat regel plotseling een gedeelte van haar per soneel heeft ontslagen. Nader verneemt- de Tel. hieromtrent het volgendeDe Noord-Friesche Locaal-Spoor- weg-Maatsoka] pij had tot voor eenigen tijd een eigen afdeeling controle, waar de verre keningen van doorgaande reizigers en goede ren verkeer met andere spoorwegmaatschap- pijen worden behandeld. Thans is echter de Noord-Friesche Sp.-Mij. toegetreden tot de Centrale Controle van Nederlandsche Spoorwegen, gevestigd te Utrecht, die de afrekeningen van a'le Hol- landsche spoorwegen (behalve de H. IJ. S. M.) regelt. Als een gevolg hiervan was heb con- trolepersoneel bij de N. F. L. S. overbodig, waarvan bedoeld personee' echter geruimen tijd van te voren was verwittigd. Het is dus niet zooieer een bezuiniging^ maar meer een yereenvoudigingsmaatregel De directie heeft bovendien pogingen in het werk geteld dit personeel elders geplaatst te krijgen. Loonsverlaging. Naar de „Zw. Ct." verneemt is de finna Gebr. Stork Co. (machinefabriek) voornemens haar stukloon tarieven aanmerkelijk to verlagen, hoofdza kelijk tengevolge van de scherpe concurren tie der Duitsclie fabrieken. Voor d slachtoffers d, r zeerampen. Door de commissie tot on- ders'ouning van de nagelaten weduwen en weezen van de verongelukte vissohers in den storm van 6 October jl. werd Dinsdag op het eiland Urk eene collecte gehouden. Niet tegenstaande met deu naderenden winter do nooden en behoeften onder de visschersbevol- king ze've wecler toenemen, heeft deze collecte boven verwachting f 402 opgebracht. D e z a a k-V a n-H oytema. Het ge rechtshof to 's Gravenhage deed gisteren uit spraak op het hooger beroep van de gebroe ders J. G. en H. van Hoytema, kassiers en commissionairs in effecten to Delft, tegea limine voroordeeling door le Haagsobe recht bank tob resp. 2^ jaar en 9 maanden gevan genisstraf wegens de bekende verduisteringen van effecten. Het Hof bevestigde het vonnis der recht bank. Bij zijn arrest heeft het gerechtshof to 's Gravenhage nog enkele verbeteringen In dat vonnis aangebracht. Het hof was' nl. van oordeel, dat- de dagvaarding ten aanzien van het feit hetwelk den eersten beklaagde ton slotte afzonderlijk wordt ten laste gelegd in dier voege moet worden begrepen en uitge legd, dat de vermelding dat die bekl. de al daar opgenoemde effecten voor de wed. Meinsma-Immerzeel had gekocht, tevens m zich sluit dat die bekl. door dien aankoop die effecten onder zich had. Het h-of verklaarde alsnog niet wettig en overtuigend bewezen dat de le bekl de fei ten hem gezamenlijk met den 2on bet!, ton laste gelegd, te zamen en in vereeniging net dezen bekl. heeft gepleegd, behalve feit lo van de eerste dagvaarding, en sprak derhalve den eersten bekl. daarvan vrij. Voor het Haagsclie gerechtshof is be vestiging geëischt van het vonnis, waarbij tot 4 jaar gevangenisstraf is veroordeeld den per soon, die de vrouw, met wie hij leefde, tot diefstal en straatroof heeft aangezet en daar van te zijne bate gebruik maakte, terwijl hij tegelijkertijd de vrouw nog mishandelde. De diefstl betrof ditmal een diamanten ring en een bankbiljet van f 1000. De rechtbank te Heerenveen heeft den bode van de vischclub „Hou je rustig" te Knijpe wegens verduistering veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Onvoldoende geneeskundi ge hulp. Zooals gemeld werd, overleed te Oudega (Fr.) eene vrouw kort na hare be valling, waarbij eene onbevoegde hulp had verleend. Men verneemt thans, dat hij het onderzoek door de justitie gebleken is, dat de dood) Werkelijk het gevolg geweest is van den bijstand dier onbevoegde. Ernstige mishan<L«ling. Gis- terenochtend is gevankelijk naar Arnhem overgebracht en ter beschikking van de justi tie gesteld de 22-jarige metselaar W. B., uit Dieren, to Elleoom op zijln werk gearresteerd als dé vermoedelijke dader van de hevige verwondingen, den 29-jarigen arbeider J. K., te Elleoom, aan het hoofd toegebracht met een boksbeugel met punten. De verwondin gen zijn van dien aard, dat J. K. niet buiten levensgevaar is. Ongelukken "bij den arbeid. Biji het afladen vau een locomobiel met toe behoor en te Steen wijk, is het gevaarte gekan teld, met het ongelukkig gevolg, dat eon tim- morman tusschen het vliegwiel en het vaar tuig bekneld geraakte. Met ingedrukte borst en andere inwen dige kneuzingen werd do ongelukkige ©t dommekrachten uit1 zijn benarden toestand verwilderd en terstond onder geneeskundige behandeling gestold. Zijn toestand is zorge lijk. Een andere knecht kwam er met conige lichte kneuzingen af. In de beetwortelsuikerfabriek te Stan daardbuiten (N.-Br.) is een werkman bekneld geraakt tusschen een kamrad van do pulp- pers. Een arm werd gedeeltelijk afgekne'd, terwijl Hij over het geheele lichaam ernstige kwetsuren vreeg.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2