BINNENLAND. stoomschepen ..Smolensk" en „Petersburg" van do vrijwillige vloot als kruisers bij de vioofc zullen ingelijfd worden en do nauien „Raon" en „Dnieper" zullen dragen. Londen27 Oct. Router's agentschap' ver neemt. dat ac lowering van oordeel is dat "het bericht van den door niets uitgelokteo aanval van een kruiser van het Oostzoo-es kader op een Zwecdsch stoomschip, weinige urou vóór den aanslag op de Noordzee, strekt tot bevestiging van do opvatting, dat voor den Russiscken aanval bij Doggersbank even min eenigo aanleiding bestond. Hedenmiddag te 3 uur gaf d© minister van buitenlandsche zaken, lord Lanadowne, te kennen, dat hij de uiterst pessimistische meeningou die Woensdagavond aldaar geuit werden, niet deelt. Hij verklaarde, dat hij hoopte spoedig in staat- te zijn oen beslist gunstige mededeehng te doen, ofschoon heb hem onmogelijk is dit op het oogenbük te doen. Ofschoon geen ui.erste termijn gesteld is, wordt het steeds dringender, dat een vol doende regeling getroffen wordt voordat de Russische vloot een bepaald punt op hare uitreis bereikt heeft. Londen, 27 Oct. Reuter verneemt van bij zondere zijde te Berlijn uit aanzienlijke Rus sische bron, dat er réden is cm te gelooven, dat het antwoord van de regeering van den Czaar op de Eugelscho nota zonder uitstel zal worden ingediend. Do Russische regee ring zal zich bereid verklaren schadovergoo- ding to betalen en haar leedwezen te kennen te geven over het gebeurde. Er doet zich echter eeno mocdelijkhcid voor betreffende Engeland'» eisch, dat do betrokken officie ren gestraft zullen worden. Terwijl do Rus sische marine-autoriteiten tegen iederen officier, dio zich misdragen heeft, ongetwij feld de noodige maatregelen zullen nemen, 19 het Russische standpunt dat zulks nioet geschieden uit eigen aandrift van de Rus sische regeering en dat het verlangen van een vreemden staat, dat Rusland zijne offi cieren zal straffen, inbreuk maakt op de souvereine rechten van den Czaar. Petersburg, 2? Oct Admiraal Rod jest- wensky seint uit Vigo, dat twee vreemdo tor pedobooteu zich bevonden te midden van de viaschersvloot in de Noordzee. Een van deze verdween, de andere bleef ter plaatse tot den morgen, wachtende op zijn motgezel of her stellingen verrichtende Do admiraal drukt zijn diep leedwezen uit over het aan de vis- schers toegebrachte leed. Vigo, 27 Oct. Admiraal Rodjestveusky zcide in een interview over het incident van de Hullsche visschers vloot, dat tegen 1 uur iu den morgen in den mist twee schepen verschenen tusschen do Russische divisiën die ze voor Japansche torpedobooten aanza gen en het vuur oiienden, omdat de booten fzich schenen otileidig te houden met toebereidselen tot het werpen van torpedo's. Do Russen zagen geen slachtoffers en wisten niet dat zij schade veroorzaakt haddon, om dat de visschersflottilje geen eikel licht op had Do admiraal betreurt bet incident zeer. Londen, 27 Oct. Het volledige rapport van "admiraal Rodjestveusky is aan lord Lans- downe oveifoandigd Het houdt in, dat het geen oogenbük in de bedoeling gelegen heeft o]) do visschersbooten to schieten. Indien een verdwaald tchot een der booten getroffen heeft, dan was dat zuiver bij toeva'. Bij de visschersvloot bemerkten de Russische offi ciereu twee stoomschepen, die met groote snelheid voortgingen en er geheel als torpe dobooten uitzagen. De admiraal leidde daar uit af, dat het Japanners warenhij geloof de dat zijn eskader slechts op deze twee schepen vuurde. Do admiraal ontkent ten stelligste, dat een Russische oorlogsschip achtergelaten werd hetwelk naliet een der booten neer to laten om de gewonden te helpen. Zijne officieren hebben in het geheel niet geweten dat er een trawler door een sc.hot geraakt werd Hij geeft zijn leedwezen en dat van de ge- beele vloot te kennen ovor de omstandigheid, >dat er trawlers beschadigd en personen go- dood of gewond werden, en zegt nogmaals, dat de beide schepen, waarop gevuurd werd, onmiskenbaar van het oorlogsschip-type wa ren. Petersburg2d Oct. Do general© staf van do manno deelt verschillende telegram men mcdo van deu chef van het twee de eskader van de vloot van den Grooten Oceaan, generaal-adjudant Rod- jestvenski Het eerste van deze rapporten luidt: Het incident op de Noordzee werd veroorzaakt door twee torpedobooten, die zouder lichten te vertoonen onder bescher ming van de duisternis het aan de spits van liet eskader stoomendc schip aan viel on. Het eskader mano uvreerde met do zoeklichten en opendo liet vuur. Daarbij vertoonden zich conigo kleine stoomschepen, op vischtrawlers gelijkend. Het eskader beproefde deze stoom- scliejucn te sparen en staakte het vuur, zoo dra de torpedobooten uit het gericht verdwe- neu waren. De Engelsche pers maakt cr zich boos over, dat een op de plaats van het gevecht door het eskader tot den morgen achtergelaten torpedoboot «au de getroffen schepen geen hulp bood. Bij het eskader bevond zich geen enkele torpodoboot. Niemand werd op do plaats van het gevecht achtergelaten. Bijge volg moet bij do kleine stoomschepen zijn achtergebleven torpedoboot diegen© zijn, die niet in den grond geboord, doch slechts be schadigd was. Het eskader bood aan do kleine stoom schepen geen hulp, omdat het hen verdacht hulp aan dezo torpeddbooten te verleen en, want rij beproeiden hardnekkig door de linie van do schepen heen te breken. Sommigen van hen vertoonden in t geheel geen lich ten, anderen eerst zeer laat. Een tweede telegram van admiraal Rod- jestvenski bericht: Het eskader heeft volo honderden visfichorsbooton ontmoethet heeft die steed# do noodige opmerkzaamheid bewe zen. Maar niet toen onder de visschers vreemde torpedobooten werden aangetroffen. Een van deze torpedobooten is verdwenen, de andere is, volgens de verklaring van do visschers, tot den morgei» bij hen gebleven. Zi' hielden het voor een Russisch schip en waren er boos over. dat het geen hulp ver leend heeft aan de beschadigd© visschersboo ten hot was cdhter een vreemd schip, dat tot den morgen bleef, hetzij om de andero torpedobooten te zoeken, hetzij om geleden «schade te herstellen, waarbij liet er tegen j opzag zich bekend te maken aan schejen, dio i niet zijne lotgenooten waren. Al rijn ook de i viaschcrs door onvoorzichtigheid in de zaak betrokken geworden, ik verzoek in naam i van het geheele eskader aan de ongelukkige slachtoffers onze oprechte deelneming te wil- len uitdrukken Een oorlogsschip kon, zelfs j in den dicpsten vrede, met anders handelen, j Vit/o, 27 Oct. Een Lloyd-bericht meldt, dat de Russische vloot waarschijnlijk morgen in zee zal gaan. Gifrraltar, 27 Oct. Het Kanaal-eskader maakte zich heden middag voor don oorlog gereed. Het gerucht loopt, dat do geheele vloot, uit "-aonderd het linieschip Caesar, heden morgen in westelijke richting gestoomd is. Als doei werd opgegeven het doen van ©en schijnaanval op Gibraltar. Een aantal torpedobooten vertrokken he den middag naar Tanger. De arbeid in het arsenaal wordt met kracht voortgezet. Men verwacht hier eone divisie van de Middellandsche Zee-vloot, bestaande uit 6 linieschepen, alle g pantserde kruisers en 20 torpedojagers. F iu me, 27 Oct. De divisie Engelsche sche pen, die zich in onze haven bevindt, kreeg dringend bevel van de Engelsche admirali teit, zich te vereenigen met de bij Pola ge stationeerde divisie en vervolgens koers te zetten naar het westen. Men schrijft hier dit vertrek toe aan het incident bij Dog gersbank. Malta, 27 Oct. Do kruiser Bacchante met admiraal Walker, het linieschip Albemarle met admiraal Hamilton aan boord, het linie schip Montagu cn 6 torpedojagers zijn hier uit Corfu aangekomen. Het linieschip Queen cn 9 torpedojagers zijn in aee gegaanbe stemming onbekend. Petersburg, 27 Oct D© „Nowosti" heeft eveneens een inzameling geopend voor de be trekkingein der visschers, die bij Huil door de botsing met het Oostzee-eskader veronge lukten. Men gelooft dat ook andero bladen hetzelfde zullen doen. Drammen, 27 Oct. De gezagvoerder van d© iu Stavanger thuis behoorende stoomboot „Skaats" schrijft, dat zijn schip Zondag ;n liet Kanaal door een Russisch oor'ogsschip beschoten werd. Toen het stoomschip de Noorweegsch© vlag lieesch, werd het schie ten gestaakt. Onmiddellijk daarop casseerden 18 oor'ogs- schepen. Het stoomschip kwam Maandag te Londen aan. Na uitvoering van de door de admirali teit uitgevaardigde bevelen aan de eskaders van het Kanaal, de Middellandsche zee en het Moederland zullen bijna honderd sclie- p:n, waaronder 34 gepantserde, verzameld rijm, waarschijnlijk bij Gibraltar, om do ver dere ontwikkeling van het door den aanslag bij Doggersbank ontstane Russisch-Engclschc incident af te wachten. Verder wordt be richt, dat de admiraliteit de onverwijlde con centratie van hot Pacific eskader bij Esqui- mault (Br.tsch-Columbia) en de mobilisatie van 25.000 man marine-reserven beval. Het eskader van het moederland is naar het zui den gegaan. Het Kanaal-eskader neemt in Gibraltar met groote haast kolen in. Het Middellandsche Zee-eskader gaat terstond van Venetië naar het zuiden en zal zich bij Gi braltar bij het Kanaal-eskader aansluiten. In marinekringem houdt men het, volgens dc Daily Express, volstrekt n et voor onmo gelijk, dat eon sterk vliegend eskader van Portsmouth wordt uitgezonden om over het Russisch© Oostzee-eskader de wacht te hou- don en de internationale scheepvaart te be scherm on. De te Plymouth aangekomen Duitsche stoomboot Dortmund bericht, dat zij Zon dagavond omstreeks 9 uur voor Beechy Head vijf schepen van de Oostzeevloot heeft aan getroffen. D© nacht was helder en de vloot voer in rijen dicht langs de kust. De Russen lieten hunne zoeklichten op le Dortmund spelen en hielden het schip een tijdlang nauwkeurig ;n 'het oog. Omstreeks 10 uur kwam een torpedoboot dicht onder den boeg van do Dortmund cn oleef daar eene poos, terwijl de linieschepen verder /an hunne zoeklichlen gebruik maakten. De torpedo boot. verdween caarop weer in de duisternis, maar kwam spoedig terug, en wel dicht voor He stoomboot. Zij ging geruimen tijd voort rondom de Dortmund te manoeuvreeren, maar sloot rich ten slotte toch weer bij het eskader aan. Allerlei vHet officieel© Preedener Journal brengt thans do mededeeling, haar ontlokt door verzekeringen van sommige bladen in geheel anderen, verzoenenden geest, d'at niet het minste uitricht bestaat op de mogelijk heid eener hereeniging van wie nu Koning geworden is met zijne gescheiden© gemalin, eene hereeniging. waarvan wel eens gezegd werd, dat de overleden Koning haar in den weg stond. Nog na don dood zijns vaders dus verklaart het officieel© blad, en dit is afdoende heeft de nieuwe Koning ver klaard dat, na alles wat gebeurd is, elke toenadering voor altoos door hom moet wor den afgewezen. Hard, maar begrijtpelijk Het blijkt overigens, dat deze ongewone manifestatie des Konings wel een weinig is uitgelokt. Er was een vrouwen-beweging op het getouw gezet ten gunste van een eer herstel (sic) der Prinses en to Dresden zijn verscheiden© personen in hechtenis genomen, omdat zij op straat, toen de Koning voorbij kwam. Z. M. hadden ©geroepen„Denk aan uw vrouw 1" ..Geef ons Prinses Louis© terug„Geef uw kindereu hunne moeder weder!" Dergelijke zachte wenken met bezemstelen richten z-lden veel goeds uit. vDe militaire commandant te Dieden- hofen heeft, naar do Elsasser meldt, een stuk grond door soldaten laten bezetten, over welks berit de gemeente overhoop ligt mot hot legerbestuur. Met het geweer in de hand be waken do soldaten onder bevel van een lui tenant do afpaling van het terrein vBij den hofjuwelier Mich eisen te Ko- ponhagen, zijn des nachts die-ven binnenge drongen. Zij hebben twee sterke deuren open gebroken, waarvan de eene uit dik ijzer be stond. Voor zoover men reeds heeft kunnen vaststellen is er voor oene waarde van 200.000 kronen gestolen. De dieven hebben hunne werktuigen in den winkel achtergelaten. Vol gons de politie werd de daad gepleegd door behendige buitonlandsohe inbrekers. Do Staatscourant van Vrijdag 28 Oc tober bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot broeder in de orde van den Nod. Leeuw D. W. de Blaauw, eervol ont slagen le klerk der griffie van het Hooga Militaire Gerechtshof te Utrecht; benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Venlo L. W. Brants, thans ont vanger bil dat dienstvak to Boxmeer; ingetrokken de benoeming tot ontvar-gtr der directe belastingen, invoerrechten en ac- cijnseu te Beek (gem. Ubbergen) van A J van Epinhuijsen te Gendringen van J". A. Maas Geesteranuste Gramsbergen van J. v. Zij verden, met bepaling dat zij tijdelijk belast blijven met de waarn. der betr. van adjunct- contro'our van het kadaster, resp. te Almelo, Rotterdam en Haarlem en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Beek (gem. Ubber gen) W. M. Visser, ontvanger der oirecte belastingen en accijnzen te Zuidlaren, thans tijdelijk belast met de waarneming van eerst genoemd kanfoor; benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van Waterstaat, jlir. mr. E. B. F. F Wittert van Hoogland, te 's Gravenka-ge benoemd tot ijkers, chefs van dienst-, do ijkers der maten on gewichten F. A Hout man en J. H. Diephuas. benoemd tot burgemeester der gemeente Groot-Ammers C. van der Stok, secretaris dier gemeen-te tot burgemeester der gemeente Tie tjerkster a- deel S. B. Drijber Bern. tot burgemeester der gemeente Hevthuizen J. H. Janssen van Son, secretaris dier gemeente op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij het 10e bataljon rustend© schut terij .n Noordbrabant, aan J. L. Switzar eeno jaarlijksche toelago verleend van f 100 aan Susanna Reyn, te Naarden, weduwe van den broeder in de orde van den Nederlandschen Le Nioolaus Chrietiauus Mattheus Koch pensioen verleend van f 1094 aan don, op zijn verzoek, eervol ontslagen adjunct-commies bij het Departement van Koloniën A. van der Kas. De verzekering s-o ntwerpen. Do Standaard schrijft: Naar wij vernemen is men nu met de ver- zokeringïr out werpen zoover gevorderd, dat do ouderdomsverzekering reeds voor de zomer inging naar den Raad van State is verzon- deu ziekteverzekering binnen enkele dagen de Kamer zal bereikendat de visseherijver- aekering tegen ongevallen tegelijk met het wetsontwerp van de ziekteverzekering naar de Staten-Generaal zal gaan, en dat hierbij zal zijn geveegd een voordracht tot de noo dige wijzigingen in de Ongevallenwet en ein delijk dat de landbouwverzekering tegen on gevallen bi noem een tweetal weken het De partement zal verlaten. Voor de Visscherij- veraekering is het van belang te achten, dat hetgeen de visschers op de Zuiderzee zullen te betalen hebben, naar men ons meldt, be langrijk minder zal zijn, dan wat zo nu heb ben te voldoen. De Vereeniging tot bevordering van de studie der wijsbegeerte te 'sGravenhage hoeft in een adres aan do Tweede Kamer verzocht bij mogelijk© aanstaande behande ling van een wetsontwerp tot wijziging van het Hooger Onderwijs, de wijsbegeerte van de letteren te scheiden; haar tot eene zelf standige faculteit te maken, en daarin op te nemen alle wijsigeerige vakken, die thans onder andere faculteiten rijn verstrooid. De Prov. Drentsche Courant schrijft. Zooals wij reeds mededeelden, is door den gemeenteraad van Amsterdam ingewilligd het verzoek vam mr. M. W. F. Treub om tot- 1905 (de algemeen© verkiezingen) met net professoraat aan de gemeentelijke universi teit ook het lidmaatschap der Tweede Kamer te mqgen vereenigen. Na de beslissing van den raad heeft de heer Treub terstond de benoeming tot lid der Tweede Kamer officieel aangenomen en zijne geloofsbrieven ter goedkeuring aan de Tweede Kamer ingezonden. Hij zal dus ver moedelijk, zoodra de Tweede Kamer bijeen komt (waarschijnlijk 8 November a.s.) be- ecdigd worden en zittiug nemen. Nu de beslissing van den raad is gevallen, kuiunetn wij mededeeJen, dat de heer Treuo in ieder geval het Kamerlidmaatschap zou hebben aanvaard. In eene vergadering van de Commissie van beheer van het gemeentemuseum te s Grarvenhage is de directeur, de hoer Servaas van Roijen, die rich in een adres aan den Raad beklaagd had over ondermijning van zijn gezag als directeur, over deze zaak ge hoord. Naar de heer Servaas van Roijen nader d? raadsleden in een schrijven mededeelt, heeft hij bij dit onderhoud verklaard slechts schriftelijk antwoord to willen geren, daar de zaak z. i. te ernstig was on hij te veel gegriefd, beleedigd en in zijn rechten als directeur tekort was gedaan. Toen de voorzatter op mondeling antwoord aandrong, bewaarde de lieer Servaas van Roijen liet stilzwijgen. In die vergadering zijn hem niet overhan digd de sleutels der vitrines van het legaat Van der Burgh (Delftsch aardewerk), zoodat hij daarvoor niet do verantwoordelijkheid kan dragen als directeur van het gemeente museum. Adressant wonscht in de gelegenheid ge steld te worden schriftelijk zijne grieven te kunnen mededeelen. in de jongste vergadering van den gemeenteraad van Haarlem werd den heer Hugonholtz gelegenheid gegeven tcrt het doen der volgende vragen. le. Wanneer zijn B. on W. voornemens d© aanbesteding van het openbaar slachthuis te doen plaat© hebben? 2e. Zal niet de aanbesteding van andere, reeds door den Raad toegestane werken war den gewacht, totdat de komende winter voor bij is, of zal deze plaats hebben, zoodra de plannen ter uitvoering gereod zijn Op punt 1 werd op verzoek van den burge meester geantwoord door den heer Stolp, voorzitter van de commissie voor het slacht- huis. Deze verklaarde, dat de commissie hoop te nog dit jaar de aanbesteding te kunnen doen plaats hebben. Op de tweede vraag antwoordde de bur gemeester namens B. en W. bevestigend. De gemeenteraad van Middelburg heeft tegen 1 Januari aan dr. G. Smit Si'ben- ga eervol ontslag verleend als conrector aan het gymnasium en hem een pensioen van f 1350 's jaars toegekend. Bij de algemeeue beschouwingen over de gemeenlebegrooting voor 1905 werd het finan cieel beleid van het dagelijksch bestuur ge- critiseerd door de heeren mr. De Veer en Van Dunne. Eerstgenoemde zeide, dat de uit gaven te laag waren uitgetrokken en de in komsten daarentegen te hoog, voornamelijk voor do gasfabriek en de waterleiding, waar door de cijfers geflatteerd zijn. De heer Van Dunne noemde het comptabel beheer niet in orde. Van de zijide van het dagelijksch bestuur werd een en ander bestreden. Niet parlementair. De gemeen teraad van Den Helder voteerde in zijne zit ting van jl. Dinsdag f 3500 voor het maken van nieuwe putten voor de duinwaterleiding, om te voorkomen dat er watergebrek zal ontstaan. Bij de behandeling der ge-meentebegroo- ting werd op voorstel van den «heer Staal man met 12 tegen 7 stemmen besloten een post van f 1100, uitgetrokken voor verbete ring der ka-naalboorden, van de begrooting af te voeren. Do voorzitter wraakte dat, omdat de heer Staalman, die niet had deel genomen aan het begrootingaonderzoek in de afdeelingon, klakkeloos met rijm voorstel in de vergadering kwam, zonder dat B. W. daarop konden zijn voorbereid. Hij liet ziah verleiden zoo meldt men aan het adres van den raad het woord ,,kwajongens troep" te richten, wat een storm van veront waardiging deed opgaan. De heer Staalman en 8 andere leden verlieten, bij wijze van protest, de vergadering, terwijl de heer Ja- ring, namens hen, die niet beengingen, mede protesteerde tegen de uitlating, het echter tevens betreurende, dat de heer Staalman door niet deel te nemen aan het onderzoek in de afdeelingem, het noodig had gemaakt, zijne voorstellen zonder voorbereiding onder dë oogen te zien. Daar slechts de kleinste helft van het aantal leden was overgebleven, werd de ver gadering tot a. s. Maandag verdaagd. Tel. Godsdienst in die raadzaal. De gemeenteraad te Valkenberg (Limburg) heeft met algemeene stemmen besloten1. een kruisbeeld in de raadzaal te hangen; 2. staande het gebed bij den aanvang van een vergadering te bidden; 3. op den dag der eerste zitting in een nieuw jaax een plechtige mis te doen celebreeren ter eere van den H. Geest, en 4. ouder het crucifix in gothische letters te doen aanbrengen de eedsformule voor de raadsleden. De minister van Staat, minister van Oorlog, brengt ter kennis van belanghebben den, dat er voor drie burgergeneeskundigen (artsen), die voor den militairen geneeskun digen dienst physiek geschikt rijn, gelegen heid bestaat om te worden benoemd tot of ficier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eeons van tweeduizend vijfhonderd gul den (f 2500). Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking -ongeh uwde Ned er 1 andere, van goed zedelijk gedrag, die het diploma als arts bezatten en niet ouder zijn dan dertig jaren. Nadere bijzonderheden over bezoldiging, vooruitriohten enz., zijn te vinden in de Staatscourant no. 252. Uitvaart President Km- g e r. Do kransen en andere bloemstukken op en om de kist met het stoffelijk over schot van President Kruger in de rouwka mer op Oud Eik en Duinen neergelegd, «ui len alle worden medegenomen naar Zuid- Afnka, in verband waarmede zij dezer dagen vooruit naar Rotterdam worden verzonden om geplaatst te worden in de ohapelle ar- dente aan boord van de Batavier VI. De rouw-wagen zal Maandagmiddag a ten ongeveer 3 uur, te Rotterdam aankomen. F. Pompevan Meerdervoort. f Aangaande den gepensioneerden kolonel der infanterie, F. Pompe van Meerdervoort, gis teren te Nijmegen overleden, deelt Het Va derland de volgende biographische bijzonder heden mede: Ferdinand Pompe van Meerdervoort werd 21 Juni 1863 benoemd tot 2e luitenant der infanterie bij het leger in Oost-Indië. In 1896 werd hij adjudant van den commandant van Sumatra's Westkust en het volgend jaar be vorderd tot le luitenant. In '72 werd hij- voor den tijd van vijf jaar gedetacheerd bij het leger hier t© lande, bij het 5e regiment infan terie. In '75 bevorderd tot kapitein keerde hij reeds in 1876 terug naar Indië. Na in 1885 majoor te zijn geworden, werd hij in L288 als luitenant-kolonel gedetacheerd bij het1 wapen der cavalerie, van welk regiment hij tot 1890 chef was. Eerst nog gedetacheerd geweest zijnde aan het. departement van oor log, werd hij in 1891 buitengewoon bevor derd tot kolonel en tevens, in opvolging van generaal-majoor Van Term, benoemd tot1 mi litair-commandant van Atjeh en önderhoo- righeden. belast met het bouverneurschap over dat gewest-. Den 12en Januari 1892 werd lm hiervan ontheven en nam hij, wegens volbrachten diensttijd, zijn pensioen. Do overledene waa gerechtigd tot het dra gen. behalve van het teeken voor langdurigen werkelijker dienst als officier, van het cere- teeken voor belangriike krij<rsverrichtingen. hom in 1886 op Atjeh geschonken. Den 6en Februari 1891 kreeg hij het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Do begrafenis heeft plaats a. s. Vrijdag op Rustoord. y-Gisterennacht is te Velp plotseling overleden jhr. A. A. E. J. R. Brantsen, in den ouderdom van ruim 66 jaar. Jhr. Brantsen was een zeer werkzame maai, a. lid van den gemeenteraad van Rhoden en sinds vele jaren lid der Provinciale Staten I van Gelderland. Maatschappelijke toestan denen alcoholisme.. Het congres over het verbandi tusschen maatschappelijke toe standen der arbeidende klasse en het alcoho lisme, zal Zaterdag en Zondag te Amsterdam worden gehouden, belegd door de Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van alcoho lische dranken. Zaterdag zullen het woord! voeren mej. Martin© Wittop Koning, van Amsterdam, over: Verband tusschen volksvoeding en al coholisme; do heer F. Mol, van 'sGraven hage, over: Nachtarbeid en drankgebruik de heer A. H. Gerhard, van Amsterdam: over: Verband tusschen raaatschappelijken welstand en alcoholisme. Zondag spreekt de heer H. Spiekman, van Rotterdam, overDen invloed van de ar beidersorganisatie op het alcoholisme; de heer Th. W. v. d. Wou de van Amsterdam, over: Arbeidsduur en drankgebruik; de heer A. Flothuis, van Rotterdam, over: Het drankgebruik in verband met de werkzaam heden in het havenbedrijf. Prof. mr. G. A. van Hamel, van Amster dam, zal een voordracht houden over: Mis dadige jeugd en alcoholisme. Zijp stellingen zijn de volgende: 1. Het noodlottig verband tusschen alcoholisme en misdadigheid van de jeugd ligt wel voornamelijk in den inlvoed van het alcoholisme der ouders. 2. Dio in vloed is een biologische, omdat het kind van den alcoholist allicht ook voor d© ont wikkeling van misdadige neigingen in sterke mate is aangelegd. 3. Die invloed is eon sociologische, omdat in het gezin van den alcoholist de opvoeding van het- kind veelal ernstig wordt verwaarloosd. 4. Alleen de mas saal en individueel werkende middëlen tot bestrijding van alooholisme zullen ook dit kwaad kunnen verminderen. 5. Daarnaast is aangewezen een behandeling van de misda dige kinderen in de richting der Nederland- sche „kinderwetten", maar daarbij is onder zoek, toezicht en leiding van psychiatrische zijde volstrekt noodzakelijk. Zaterdagavond zal de afdeeling Amster dam van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken eene feestvergaderiog houden. De Leidsohe Maskerade. In de liet volgende jaar door het Leadsche Studen tenkorps te houden Maskerade zal de hoofd persoon Z. M. Willem Hl, koning vain Engeland en stadhouder van Holland na zijn overwinning in Engeland den 6en Febr. 1694 zijn intocht houdende te 's Gravenhage worden, naar het „L. D." verneemt, voor gesteld door den heer S. N. B. Halbertsma, student in de rechten te Leiden. Uit de diamantindustrie. Jan Ai van Zutphen, C. A. van der Velde en Henri Polak zijn bij enkele candidaatstel- üng herkozen resp. als le secretaris, 2e pen ningmeester en redacteur van het Bondsor gaan van den A. N. D. B. Werkstaking geëindigd. De werkstaking bij de afdeeling de Biest (Nbr.) van de Ned. Heide-Maatschappij is geëindigd. Gelijk men weet edschten de arbeiders 2 cent per M. meer voor het maken van slooten en effenen van den grond op het landgoed „Utrecht'- te Hilvarenboeik. Het loom bedroeg 2 cent, sommigen maakten hierdoor een dag geld van 75 cents, de- meestem echter slechts 50 cenits. Hun eisch van 2 cent meer is voor de helft toegezegd en daarmede is de staking geëin digd. Werkstaking. Te Slochteren (Gr.) hebben de aardappelsohippers van „De Woud bloem" den arbeid gestaakt. Diefstallen bijde „Zeeland". Het gerechtshof te 'sGravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Middel burg, waarbij de ontslagen lading-meester bij de maatschappij Zeeland te Vlissingen tot 18 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld onder aftrek van het ondergaan voorarrest, wegens diefstal van eene hoeveelheid vasch op het Stationsemplaoeonent te Vlissingen uit een inamd, die hij had opengebroken. De Haagsche rechtbank veroordeelde gt* teren een man, wegens het plegen van on zedelijke handelingen, tot één jaar en 6 maan den gevangenisstraf, met last- tot onmiddel lijke gevangenneming. Verduistering. Een oammissio- nair in effecten te 's Gravenhage stond gister voor de rechtbank aldaar terecht, beklaagd va-n verduistering van pandbrieven te Am. sterdam en te Rotterdam. Deze stukken had hij van cliënten ander zich. Tengevolge van sterke daling in de fondsen, was bekl. in moeielijkheden geraakt en had hij stukken tot dekking gegeven, die aan anderen toebe hoorden. In de getuigenverklaringen kwam weder de quaes tie van „onderpand1of „depót" ter sprake en uit de gegeven inlichtingen bleek, dat bekl. meer surplus van rijn cliënten had gevorderd dan gebruikelijk is in den handel. Eisch 4 maanden. Verduistering dooreen toe ziend voogd. De rechtbank te Haarlem heelt iemand die als toeziend-voogd geld heeft verduisterd eener minderjarige, tot één week gevangenisstraf veroordeeld. Door schuld den dood ver oorzaken. De rechtbank te Haarlem heeft den kermisreiziger Schaap, wegens het ver oorzaken van eens anders dood door schuld (op de kennis te Zaandam) veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, over eenkomstig den eisch. Kloosterman veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank heeft den beken den colporteur A. Kloosterman, overeenkom stig den eisch van het O. M., wegens belee- diging van den heer A. Dijkgraaf, redacteur van het blad de Christelijke Actie, veroor deeld tot één week gevangenisstraf. Overtreding der Arbeids wet. De kantonrechter te 's Gravenhage heeft de waarnemend vrouwelijke chef van. een

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2