S". 119. Eerste Blad. Zaterdag 29 October 1904. 3do Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcntiën, modedeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat I. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels0.75. Elke regel moer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De aanslag bij Doggersbank. Het rapport, dat admiraal Roedesfcwensky nit Vigo heeft gezonden over den aanval van eenige schepen der Russische Oostzeevloot op de wecrloozo visschersvloot bi; Doggersbank, munt niet uit door het geven van eene hel- dere voorstelling van wat er eigenlijk is voorgevallen. Maar in één opzicht is het 1 zeer afdoendehet levert het duidelijke be- I wijs, hoe de bevelhebbers van de Russische I vloot bevangen zijn door wat wij hebben genoemd Japanner-vrees en wa,t het Journal de Saint-Petersbouig omschreven heeft als „nipponisrne". De Russische vlootvoogd begrijpt niet waarom inen hem het gebeurde zoo kwalijk neemt. Hij heeft oenvoudig maatregelen ge^ nomen tegen lagen, die hij vermoedde, dat hem door de Japanners gelegd werden. Het j staat biji hem vast-, dat er Japansche torpe dobooten geweest zijin bij de Engelsche vis- j schersvlootdie heeft hij een lesje willen geven, en wanneer nu bij ongeluk weerlooze visschers zijn getroffen, dan vindt hij dat i erg jammer, maar hij kan er niets aan doen hij is overtuigd, dat in zijne omstandighe- i den ieder ander precies zoo zou hebben ge- I handeld. Nog anderen hebben deze Japarmervrees aan zich ondervondende gezagvoerders van Duitsche, Zweedsohe en Noorweegsche koopvaarders berichten, dat zij in het Ska- gerrak, ten westen van Jutland, en in het Kanaal beschoten zijn door Russische oorlogsschepen. Dat aan die vrees elke feite- lijike grondslag ontbreekt, is buiten allen twijfel. Maar men heeft blijkbaar gehan deld onder den indruk, dat de schijnbaar onschuldige visschersbooten in werkelijkheid verborgen vijanden waren, die met torpedo's uitgerust het Russische eskader opwachtten. De Russische gezant te Washington, graaf Cassini, heeft verklaard, dat het Russische eskader goede reden heeft gehad can voor zulk een verborgen vijand op zijne hoede te zijn- En de Nowoje Wremja beweert, zelfs, dat een vreemde staat aan de Russische regee- 1 ring de bepaalde mededeeling heeft gedaan, dat zulk een Japansche aanval in de Noord zee zeer waarschijnlijk was. Het zou wel interessant zijp na te sporen uit welke bron de verkeerde inlichtingen zijn gekomen, waardoor men zich in Rusland bij den neus heeft laten nemen. Misschien komen de Russen er mettertijd achter, dat de waarschuwingen voor de Japanners zijn terug te brengen totde Japanners zelf. Maar wanneer zij zich door ongemotiveerde vrees tot onverantwoordelijke handelingen I laten verleiden, dan zullen zij de gevolgen j daarvan moeten dragen. D'aaraan kunnen zij niet uitkomen. Nergens wordt dit den Russen I duidelijker onder 't oog gebracht, dan in de Temps, het gezaghebbende orgaan van de j „bevriende en verbonden natie", dat zich al dus laat hooren „Al ware het duizendmaal aangetoond, dat Ruslands vloot een gevaar kon loopen in dé Noordzee, dan blijft het toch waar, dat het gevaar niet klaarblijkelijk aan den dag ge- j komen is, en dat toch onschuldigen gestor ven zijn en eene groote natie beleedigd is. De meest welwillende verontschuldiging, dio de openbare meening van de gansche wereld I nog heeft kunnen geven voor de handelwijze van den Russischen admiraal, was dat men I haar vergeleek met die van Ajax, in een vlaag van krankzinnigheid kudden schapen doodende. Het is niet van die zijde, dat de Russische soldaten gewoon zijn de an tieke helden in herinnering te brengen. Hoe spoediger dit geval zal zijn uitgewischt, des te beter zal dat zijn voor bet Russische pres- I tige." De Temps wenseht Engeland toe voor- I zichtig in zijne handelingen te zijin en even zeer Rusland vlug te zijn in zijn antwoord I en bereid om het incident te regelen, en I voert ten slotte als troost voor Rusland aan, dat ook Frankrijk in het Fashoda-incident de bitterheid heeft gekend om te wijken voor dringende eisohen. .,Dat was in het najaar van 1898, en het was Engeland, dat ons drong met den schijn van het recht voor zich. De vrede is gehandhaafd. Wie betreurt het nu?" Met recht voi'dert Engeland in dit geval herstel van schade en voldoening voor het gebeurde. Volgens eene geloofwaardige me dedeeling luiden de gestelde eischen aldus: 1. Verontschuldiging wegels den gepleegden aanslag. 2. Geldelijke schadevergoeding van de slachtoffers. 3. Bestraffing van de offi cieren, die voor het gebeurde verantwoorde lijk zijn. 4. Waarborgen, dat de Engelsche scheepvaart in de toekomst voor dergelijke aanvallen veilig zal zijn. Over de beide eerste punten is natuurlijk geen kwestie. Het spreekt van zelf, dat daar aan zal worden voldaan. Anders is het met de beide andere e'schen. Tegen het vierde punt kan worden opgeworpen, dat de Engel sche regeering allereerst die vordering wel wat nader zou mogen omschrijven. Het derde punt raakt een zeer gevoelige plek. De cor respondent van de Daily Telegraph te Pe tersburg berioht, dat de Russische regeering besloten is op den eisch van bestraffing der schuldige officieren niet in te gaan, omdat dit een inbreuk zou zijiu op de souvereine rechten van den Czaar en de Russische of ficieren zou treffen voor wat zij gemeend hebben dat haar plicht kun voorschreef. Men stuit dus vooralsnog op bezwaren, die «ene spoedige regeling van dit geval in den weg staan. Van gewicht ia int-usschen de verklaring van lord Lansdowne, den En- gelsehen m'nister van buitenlandsche zaken, dat hij niet pessimistisch gestemd is en hoopte weldra eene stellige bevredigende verklaring te kunnen afleggen, al was dit voor het oogeublik niet mogelijk. De gisteren uit gezag hebbenden mond afge legde verklaringen duiden aan, dat er een w-eg gevonden is om het derde punt, door ons genoemd, te regelen op eene wijze, die voldoening zal verschaffen aan Engeland's rechtmatig verlangen en daarbij Rusland's gevoeligheid ontziet. Er is dus gegrond uit zicht, dat het Doi'gorsbank-incident weldra tot de geschiedenis zal behooren. Maa.r Rus land mocht wel wensohen, dat het nooit ware ontstaan. Het is een onaangenaam geval te meer in dezen oorlog, die tot dusver niets dan ellende en vernedering heeft gebracht. Frankrijk. De ministers hebben eergisteren een bij- zonderen kabinetsraad gehouden, waarin de door den minister-president ontworpen voor stellen tot wijziging van het wetsontwerp- Briand op de sche'ding van Kerk en Staat zijn goedgekeurd. De eergisteren vastgestelde tekst wordt heden aan de commissie van de Kamer medegedeeld. Met uitzondering van den minister van financiën Rouvier, die wegens ongesteldheid afwezig was, woonden alle ministers dezen kabinetsraad bij. Daarmede zijin alle geruch ten van oneemgheid in den -boezem van het kabinet voor goed weerlegd. De Vera Roma, een te Rome verschijnend katholiek blad, betreurt het, dat president Roosevelt niet ook den Paus tot de vredes conferentie uitnoodigde. Het blad conclu deert daaruit, dat, gelijk de uitsluiting van den Paus van het Haagsche vredescongres het Russisch-Japansche conflict ten gevolge had, waarschijnlijk ook het tegenwoordige congres tot een nieuwen oorlog zal leiden. Panjs28 Oct. In de Kamer interpelleer de Rousset den minister van oorlog over de houding jegens zekere officieren. Hij legde stukkeu over betreffende een door de vrij metselaars op touw gezette beweging tegen de officieren, die verdacht worden van vijan digheid jegens d© regeenng. Generaal André antwoordde, dat hij ten sterkste de aan het licht gebrachte hande lingen afkeurde. Hij: wil een onderzoek doen ten einde de schuldigen op te sporen. De minister vereemgde zich met de motie-Mau- jan, waarbij de vermelde feiten, indien zij juist zijn, afgekeurd worden en vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering voor de te neanen maatregelen. Deze motie werd, wat het eerste deel be treft, aangenomen met 282 tegen 278, wat het tweede deel betreft met 278 tegen 274 stemmen. De zitting werd voortgezet. Tweede bericht. De Kamer nam in haar geheel de motie-Maujan aan met 294 tegen 263 stemmen, waarna de zitting werd Engeland. Londen28 Oct.. In a afloop van den kabi netsraad, die niet zoo lang duurde als ge woonlijk, reed Balfour naar Buckingham Palace, ter voldoening aan het verlangen van de Koningin, die grootelijks belangstelt in do Engelsch-Russische kwestie. Hij had een langdurig onderhoud met de Koningin. Spanje. Do Spaamsche pers houdt ziich levendig bezig mot de vraag der troonsopvolging ge durende den tijd, dat Koning Alfonso onge trouwd is. In weerwil van art. 60 dier consti tutie van 1876 en het koninklijke besluit van de vorige week, waardoor de minderjarige zoon van de pas overleden prinses van Astu- rië, Alfonso Maria, tot troousopvolger wordt benoemd, doen zich stemmen hooren, dat- bij de onduidelijkheid van het betrokken grond- Wetsartikel de infante Maria Thoresia tot troonsop volgster geproclameerd had moeten worden. Do jange prins Alfoinso is de zoon van graaf Casentade Spaansehe troon zou op deze wijze, wanneer koning Alfonso kin derloos kwam te overlijden, aan de Napola- taansche lijn van het huis Bourbon kunnen vervallen. De vraag van de troonsopvolging zal voor de Cortes gebracht warden. Zij zou grooter bcteckenis krijgen wanneer de jonge Koning «animaal slechts dochters zou na laten. Dam zou dc vraag zich zoo stellen: Sluit dio dochter vau den Koning den neef van de troonsopvolging uit? Hongarije. Boedapest, 28 Oct. In het ontwerp van de begrooting voor 1905 worden do uitgaven ge schat op 1.037.800.000 kronen tegen 1.190.000.000 het vorige jaar, de ontvangsten op 1.238.000.000 kronen tegen 1.190.600.000 liiet vtonige jaar. j Balkan-Staten. Sofia, 28 Oct. De vórst zeide bij de ope ning van de zittiug van de Sobranje, dat hij in de Turksch-Bulgaarsche verstandhouding een weldadige uitkomst ziet voor de bevoi- kiugen van Turkije en Europa. Hij oonstateert de gevoelens van sympathie van Bulgarije voor Rusland, Zijne ontmoetin gen met Keizer Frans Jozef en met Koning Eduard beschouwt hij als een daad van ver trouwen jegens Bulgarije, en het aanstaande j bezoek van den Koning van Servië aan Sofia als een waarborg van hartelijke betrekkingen. De Agence Tólégraphique Bulgar© bericht uit SofiaDe autoriteiten berichten van i twee incidenten, die in den nacht van 22 op i 23 October zijin voorgekomen. In de streek j van het Rhodope-gebergte drongen verschei- dema Turksche, met mauser-geweren bewar j pende soldaten iu het Bulgaarsche gebied en j plunderden over een afstand van drie K.M., j waarbij zij huisdieren wegvoerden. Op den j terugweg kwamen zij bij Karakossa, niet ver van de grens, twee boeren tegenzij sloegen den eene met kolfslagen neerde andere boer schoot daarop een van de soldaten dood en kreeg zelf twee schoten. De soldaten namen daarop de vlucht. Een andere inval van Tifrk- scho soldaten geschiedde bij Devebai in het gebied van Kustondil, maar zij werden door Bulgaarsche wachtposten verdreven, waarbij een gedood werd. Deze uitspattingen van Turksche soldaten worden hieraan toegeschre ven, dat. de Turksche soldate u daartoe hun toevlucht moeten nemen, omdat de uitbeta ling van de soldij door de Turksche inten dance niet geregeld geschiedt. De Bulgaar sche regeering heeft wegens het voorgevalle ne eene klacht ingediend te KonstantinopeL Rusland. Omtrent die nooddruft in Russisch Polen wordt aan do „Petesrsb ^.tg." geschreven De gevolgen van de omstandigheid, dat Lodz ruim 20.000 werkloozo arbeiders heeft-, beginnen zich krachtig te doen gevoelen en steeds duidelijker wordt het op welk een on verantwoordelijk licktzinnigo wij/ze tot nu toe gehandeld werd. Onze stad ia op niets voor bereid, Terwijl in de verschillende banken meer dan li millioen spaargelden renteloos rusten, liet men buiten rekening, dat de be volking tot 400.000 zielen aangroeide en dat het uitbreken van een epidemie ons niet go- reed zou vinden. Als een stormwind woeden in Lodz besmettelijke ziekten, als: pokken, typhus, s oharlake nkoorts en eischen onge hoorde offers. Alle gasthuizen zijn overge- vuldzware zieleen, moeten op den vloer gelegerd worden. Maar kan men er in het algemeen van spreken, dat Lodz zieken huizen bezit Lodz bezit in 't geheel niets noch belastingen ter bevordering van de ge zondheid, noch een kanalisatie, noch een waterleidingsplan, noch een ziekenhuis. Al les wat in dit opzicht voorhanden is wordt uit private middelen geschapen of behoort tot inrichtingen, waarover de magistraat onzer stad geen recht heeft te beschikken. In een woord de toestand is vertwijfeld en Wat zal de voor de deur staande whiter nog brengen. Dagelijikf zakken op de straten de menschen van honger in elkaar, de reddings wagens vervoeren do met besmettelijke ziek ten behepten in ontelbare menigten naar de ziekenhuizen, en nog altijd geen vingerwij zing, die hulp en redding beloven mocht. Daarbij neemt de onveiligheid op de straten van dag tot dag toe, roof en moord zijn aan de orde van den dag. En ook hierin draagt de laksheid van liet stedelij|ke bestuur een groot deel van do schuld. Straten, die reed» sedert jaren bebouwd en bewoond zijn, heb ben nog geen verlichting. Wat een wonder, dat het het licht schuwende gespuis, de in brekers en roovers, vrij spel hebben en met een overmoed te werk gaan, die met elke beschrijving den spot drijft. Tengevolge van de groote onverschilligheid hebben zich dan ook ree dis versohoidleao plaatselijke groat- industrioeilen direct tot het ministerie ge wend met het verzoek maatregelen te nemen, dat in Lodz voor de herstelling van de open bar© orde en veiligheid zorg gedragen wordt. De oorlog in Oost*Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten T.ohio, 28 Oct. Volgens hier ontvangen be richten openden dé Japanners den 26. 's mor gens een hevigon aanval op het oostelijk Kik- wanfort van Port Arthur en brachten de Russische batterijen tot zwijgen. Een granaat deed een Russische magazijn in de lucht springen Tegelijkertijd grepen de Japanners de forten Erloengsjan en Soengtsjoesjan aan; zij brachten de Russi sche batterijen tot zwijgen, bestormden en bezetten de forten voor deze bergen. In den nacht vau den 27. stond het oude Port Arthur in vlammen. Don 27. trof een granaat het Russische linieschip „Sevastopol"tweo granaten trof fen een Russisch stoomschip, dat zonk. Officicele bevestiging van deze bcricliten ontbreekt, maar do berichten vinden hier ge- 'oo'- I .Jli Petersburg28 Oct. Aan de Byrschewya Wje- doanoski wordt uit Moekden getelegrafeerd Gisteren vuurde de Japansche artillerie den geheelen dag. Een ernstige strijd wordt ver wacht, die echter tot dusver uitbleef. Do Jar panners observeeren de Russen van uit hun ne vooruitgeschoven stellingen. De Russische afdeelingen staan gereed ten strijde. Foesan, 28 Oct. De Japanners bemachtig den gisteren den eemgen heuvel ten zuiden van de Shaho, dien de Russen nog bezet hiel den, en maakten daarbij 2 maxims buit. De Japanners hadden 20 dooden en 80 gewon den, do Russen lieten 30 dooden achter. Petersburg, 28 Oct. Generaal Sacharof be richt heden aan den geueralen stafDen 26sten ondernam onze cavalerie met belang rijke krachten een verkenningstocht iti de richting van het dorp Tsjekentai. Eene af- deeling noodzaakte den vijand zich bij het dorp Tsjailator, op den rechteroever van de Hoenho tegenover het dorp Tsjekentai, in slagorde op te stallen. De vijandelijke afdee- liug bastond uit ongeveer j.uu0 man infan terie en 4 kanonnen. Twee eskadrons en een sotnia, ondersteund door het vuur van een tweede, deden een aanval op de vijandelijke infanterie, die de vlucht nam in het dorp Tsjandatosa. Aan onze zijde werden 3 man gedood en 2 gewond. Denzelfden dag ondernam op onzen rechter vleugel eene af deeling vrijwilligers een ver ken ningstooht. Na een© beschieting met mor tieren en sue 1 v u ur batte rijen, die l£ uur aan hield, trokken onze troepen naar hot dorp Tsjanlanpoe en een dorp zonder naam, dat westelijk van het vorige ligt. Uit dit laatste dorp drongen onze vrijwilligers den vijand terug, waarop zij heb bezetten. 2 officiereu werden gewond- Uit het Japansche kamp westelijk van def Snichalin-pas steeg een luchtballon op, die na eenige salvo's van onze vrijwilligers weder daalde. Den 27. beschoten 2 vijandelijke batterijen van 7 uur 's morgens bot het aanbreken van de schemering den heuvel met den godentem- pel, die 2 wersten ten zuiden van het doip Janssintoen gelegen is en door ons voor het doen van verkeningen gebezigd wordt. Tegen 4 uur 's namiddags deden de Japanners een aanval op dezen berg. Ouzo troepen verde digden zich krachtig en trokken op de hoofd stelling terug, nadat zij tijdelijk twee daar- tusschen gelegen stellingen, bezet hadden. Daarna opendo onze artillerie van de hoofd stelling uit het vuur op den berg en dwong de Japanners dezen te ontruimen. Over de benoeming van generaal Koero- patian tot opperbevelhebber van de Russi sche strijdkrachten in het verre oosten schrijft de Temps, dat Rusland zioh daarmee kau geluk we nschen als mot eene overwin ning. De gebeurten'ssen van het eerste ge deelte van den veldtocht hadden al het ge- aar bewezen van een stelsel, dat twee lei dende personen, den legerbevelhebber en den stadhouder, naast elkaar plaatste. Die tweeledigheid in de opperste leiding kon slechts leidén tot halve maatregelen, tot par- tieele en verminkte ondernomingen, en kon slechts het leger tot den ondiergang brengen, door het bloot te stellen aan de slagen van den vijand. De waarschuwingen, die de on derneming van Wafankou in dit opzicht le verde en de slag van Liaojang zelf, waar de afwezigheid van hot eerste legerkorps, naar men zegt, te wijten was aan een uitdrukke lijk bevel van admiraal Alexejew, rijn alge meen begrepen en erkend. De algemeene wcnscli van het leger wees naar de verhef fing van Koeropatkin tot hot opperbevel, en zelfs zij, die hem niet zonder voorbehoud hunne bewondering brengen, erkennen, dat zijne talenten nuttiger zouden zijn in een ambt, waar hem de hoofdleiding toekomt, dan in het rechtstreekocke bevel over de troepenm assa's. Do eerlang te verwaohtcn aankomst van het tweede Mandajoerijscho leger op het oor- logstootieel kan den doorslag gegeven hebben tot dezen maatregel. Hoe dat leger wordt samengesteld is niet gepubliceerd, maar het laat zioh raden, althans in hoofdtrekken, uit de ukase, die do streken van het rijk bepaalt, waarover de mobilisatie zich uit strekt, die don 23en October begonnen is. De verheffing van generaal Koeropatkin tot den rang van opperbevelhebber maakt, dat het ambt van bevelhebber van het eer ste leger vervuld zal moeien worden. Voor dien post wordt genoemd generaal Linje- witsoh. Het is echter ook mogelijk, dat het eerste leger zal worden gesplitst. Dan zijn er twee legerbevel" ebbers te benoemen in plaats van één. Londen, 28 Oct. De eerste divisie van de home-fleet (vloot der Engelsche wate ren) verliet heden don Firth of Forth bij Edinburg en wordt morgen in Portland ver wacht. Allo zee-officieren hebben gisteren avond order ontvangen zioh naar hun sche pen te begeven. Gibraltar, 28 Oct. De kruisers Lancaster. Suffolk, Eudymicqi en Theseus voeren heden in Westelijke richting weg. De kruiser Her mes zette koers naar Vigo. De overige sche pen van het eskader zijin nog hier. Londen, 28 Oct. De Fransche gezant woon- de heden het onderhoud tusschen lord Lans downe en den Russischen gezant, graaf Benckendorf, bij. Deza laatste had na den Kabinetsraad neg eene conferentio met lord Lansdowne, die een half uur duurde. In het bericht over de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland deelt Reu ter mede: Na de ontvangst van de Engel sche nota zond de Russische regcoriug drin gende telegrammen naar verschillende ha vens, waar Rodjestvensky's schepen zouden kunnen binnenloopendaarin werd ge vraagd om uitvoerige ophelderingen. Do Czaar seinde Dinsdag eene betuiging van leedwezen en sympathie voor do slachtoffers tegelijkertijd werd aan liet Engelsche mi nisterie van buitenlandsche zaken ten ge volge van den herhaalden aandrang van En geland medegedeeld, dat verdere maatrege len onmogelijk genomen konden worden, voordat men officieele berichten had. Do Rus sische regeering drukte daarbij eveneens haar* leedwezen over het gebeurde uit. Bij het opstellen van de Engelsche eischen werd duidelijk te kennen gegeven dat, in geval over den eisch van bestraffing der officieren geen voldoening gegeven werd, aan de Oostzeevloot niet toegestaan zou worden verder te gaan dan Tanger. De Russische regeering antwoordde, dat zij de officieren niet kon veroordeelen zonder hen gehoord te hebben, omdat dit inbreuk zou maken op de souvereine rechten van den Czaar De Engelsche regeering kon vam de vis schers geen bevestiging krijgen van de ver klaring van den Russischen admiraal, dat zich onder de visschersvaartuigen 2 torpedo- boeten bevondenterwijl de Russische re giering verklaarde, dat zij, tot de zaak vol ledig zou zijin opgehelderd, hare houding slechts baseeren kon op het bericht van den Russischen admiraal. Do zaak was daardoor op het doodo punt gokcinen. Het Kabinet beraadslaagde heden over de vraag hoe een uitweg uit deze impasse zou zijin te vinden. Het wordt niet als onwaar schijnlijk beschouwd, dat men de van nauwe betrekkingen van den Fransolien go- zant met do Elngelsaho regeering en het Russische gezantschap gebruik zal maken om een onpartijdig onderzoek van de feiten te verlangen. Indien zulk een onderzoek tot stand mocht komen, dan zal het Oostzoo- eskader niet verder mogen gaan voordat het onderzoek geëindigd is en uitvoering zal zijn gegeven aan de adviezen van do commissie van onderzoek. Londen, 28 Oct. De bemanningen van de ,Moulmein", de „MInko de „Gull" en de „Bossein", de gewonden aan boord van de Crane" enz., zijn in verhoor genomen be treffende het Doggersbank-incideut. Zij ont kennen beslist, dat zich onder de visschers- vloot torpedobooten bevonden of snel stoo- mende vaartuigen die daarop gelijken. liet stoom visckvaartuig Kennett, een der verst afgelegen schepen van de vloot, bericht', dat liet laatste Russische schip om 7 uur 's morgens een schot op hem loste. Dit rapport is aan het ministerie van bui tenlandsche zaken meegedeeld. Gibraltar, 28 Oct. De mobilisatie van de vloot te Gibraltar, die heden ten einde moest zijn gebracht, is tot nader order verlengd. Londen, 28 Oct. Reuter verneemt, dat de Engelsche en Russische regeeringen hun no bereidwilligheid te kennen gegeven hebben, om in beginsel het voorstel aan te nemen, volgens het wc1 k de geschilpunten vau het Doggersbank-incideut in handen gesteld zul len worden van een commissie van onder zoek. De Russische oorlogsschepen zullen in middels te Vigo blijven. Wat de bij zondhe den betreft, is er nog niets vastgesteld, doch de artikelen der Haagsche vredesconferentie zullen waarschijnlijk ecu bevredigenden grondslag vormen voor do procedure, die zal worden gevolgd. Petersburg28 Oct. Over het incident bij Doggersbank zal te Vigo een onderzoek plaats hebben, waarbij de betrokken Russische of ficieren tegenwoordig zullen zijn. Petersburg, 28 Oct. Het -uitvoerige rapport van admiraal Rodjestwcnsky zal weldra ont vangen worden. De Engelsche regeering ver langde een gemengd onderzoek te Vigo, om dat zij geen genoegen neemt met de voor- loopige verklaringen van den admiraal. De Russische regeering is geneigd hierop in te gaan. Het eskader zal te Vigo blijven, totdat de quaestie geregeld is. Petersburg, 28 Oct. Het wordt bevestigd, dat het Doggersbank-incideut door een in ternationaal scheidsgerecht beslist zal won den en dat de betrokken zee-officieren met dat doel ontscheept zullen worden. Washington, 28 Oct. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de Czaar het voorstel goedkeurde om het Engclsch-Rus.si.sche ge schil aan eene internationale rechtbank te onderwerpen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1