BINNENLAND. Londen, 28 Oct. De premier Balfour, die te Southampton een rede gehouden heeft. j zei de, dat er gebeurtenissen voorgevallen zijl, die een diepen indruk gemaakt koblen op de Engelschen van allen stand, op alle Engelsche onderdanen, op alle groote volken der wereld die do Engelsche taal spreken, en hij geloofde er aan toe te kunnen voegen, J dat alle edelmoedige gevoelens van het be- schaafde Europa diep geschokt zijn. Voor j zoovel hij in de toekomst zien kan, zal ech ter het rampzalige en betreurenswaardige drama, dat Vrijdag plaats had, niet eindigen in een van dio groote worstelingen, die, of schoon van tijd tot tijd noodzakelijk, altijd oen droevig indruksel achterlaten en altijd den vooruitgang van de beschaving der meuscbheid vertragen. Een oorlog tusschen groote staten levert altijd gevaar op voor do onzijdigen, maar nooit hoeft men er aan gedacht» dat er gevaar kon zijn, dat een onzijdig schip be schoten en in den grond geboord werd, ter wijl het zijn vreedzaam beroep uitoefende. Twee lezingen van het gebeurde zijn inge komen. Al is liet onmogelijk twijfel te koes teren welke lezing do juiste is, toch zal do zaak toevertrouwd worden aan een onpartij dig internat ionaal onderzoek Do minister hoopte, dat bij dit onderzoek gemachtigden van Rusland tegenwoordig zullen zijn. Wij hielden, zeide Spr., nauw keurig onze plichten als neutrale mogend heid in het oog. Hij vindt het denkbeeld be lachelijk, dat oen vloot van trawlers in een gevecht gewikkeld zou zijn en eveneens dat van oen torpedoaanval. Do Russische vloot was 30 mijl uit don koers. Het is onzinnig to onderstellen, dat de bevelhebber meende, dat torpedo's midden in oeno vissohersvloot hunne plaats voor een aanval op de Russen gekozen zouden hebben. Noen, daar was geen Japan9ch schip. Het dichtst bijzijndo was 14000 mijlen ver af. Het verhaal, dat de Russische admiraal op- dischte, i9 geheel en al een verzinsel. De waarheid zal blijken uit het onderzoek, dat do Czaar met vreugde begroet heeft.. Een oorlog tusschen do beide natiën, zeide Spr. verder, kan vermeden worden zon der oneer voor ons. De Russische regeering hoeft alles gedaan wat den ernst, van do crisis kon verminderen. Do Russische diplo matie gaat langzaam te werk. Spr. meent, dat thans de moeilijkheden uit den weg ge ruimd zijn. Echter moeten roekeloosheid, on verschilligheid en wreedheid vermeden wor den Er mag zelfs geen ocgenblik worden aangenomen, dat aan een admiraal van eon vreemde mogendheid zal worden toegestaan op deze wijze allo handelswegen van Peters- burg tot Wladiwostok ongehinderd ©n onge straft te stoppen Het verheugde Spr. te kunnen zoggen, dat dc Russische regeering het hierin met Engeland eens is en de hou ding aannam, die zich aan de andere be schaafde volken opdrong. Zoodra het inci dent haar ter oore kwam, betuigde de Rus sische regeering haar innig leedwezen over hot gebeurdede Czaar reinde aan den Ko ning in gelijke bewoordingen. Do rogcering beloofde eveneens een ruime schadevergoeding on legde den verlichter» wenscli aan den dag. dat waarheid en recht in deze quaostie zullen zegevieren. Southamffton, 28 Oct. Minister Balfour doolde in den loop van zijne redevoering mede, dat het inri^ nt in do Noordzee zal onderworpen worden aan ©en internationaal onderzoek. Londen28 Oct. Een extra-bulletin meldt, dat minister Balfour gezegd heeft, dat beide partijen zullen aanvaarden de beslissing van een bijzonder scheidsgerecht, dat samenge steld zal worden overeenkomstig de Haagsche conventie. De Russische regeering beloofd© een onderzoek te zullen instellen en gaf last, dat te Vigo het deel van het Oostzee-eska der, dat voor het geval aansprakelijk is, moet achterblijven. Do in deze quaestie verant woordelijke officieren zullen niet naar het verre oosten gaan. De schuldigen zullen ver oordeeld en behoorlijk gestraft worden. Rusland heeft x>k bevelen gegeven, om de herhaling van het gebeurde te voorkomen. Londen, 29 Oct. Ondanks den verbeferden politiek en toestand, door minister Balfour geschetst, was er gisteren den geheelen dag eene grootere activiteit waar te nemen in de zeehavens. Een aantal reserve-liniesche pen en kruisers worden uitgerust. Er zijn aanwijzingen, dat de admiraliteit plan heeft tot eeue vlootdemonstratie in het Kanaal. Er zullen torpodobooten worden toege voegd aan do vloot van het moederland, dio gisteren plotseling de Firth of Forth heeft verlaten om naar Portland te gaan. PI- mouth en Portsmouth worden beiden in staat vau verdediging gebracht. Kopenhagen, 28 Oct. Ritzau's bureau bc richt uit Gefle. Op verzoek van de Zweodscho regeering werden gisteren de kapitein en de bemanning van dio te Hclsingburg thuis be- hoorendo stoomboot Aldebazan door de poli tie verhoord over do beschieting van het schip verleden Vrijdagavond door een vreemd, blijkbaar Russisch oorlogsschip. Allen waren overtuigd, dat er met scherp geschoten werd. Er werd verklaard, dat de bemanning gra naten in de lucht en naast de Aldebazan had zien springen. Gcestem ünde, 28 Oct. De mcdedeolingen van kapitein Haehncl, in cenige bladen op genomen, volgons welke het stoomvischvaar tuig „Sonntag" door de Russische vloot op 21 dezer bij do viscligronden van Hornsrif beschoten is, doch onbeschadigd bleef, zijn gisteren ook afgelegd voor den havenmees ter, als de bevoogde autoriteit. Zij zullen in uitvocrigen vorm aan dc regeering voorge legd worden. dat zij zich verwijderen moesten of hun na- Smolianiof, onlangs te Washington overle- liinnalitoii t L-^n /IAI, D© cfficceelo Russisclie waarheid over het gebeurde bij Doggors bonk heeft meai vermeld gevonden in het middagblad ander de tele grammen. Eene andere lezing bevat het ver haal, dat. eon correspondent van do Times te Vigo heeft opgeteekend uit den mond van prins Keretelli, een der officieren van de Imperator Alexander III. tot het Oost zee- eek ader behoorende. Dit verhaal luidt aldus: Het transportschip „Amadoel," dat aan het hoofd van hot eskader stoomde, werd plotseling omringd door 8 torpodobooten en vroeg om hulp. De linieschepen-divisie nader de en seinde aan dc onbekende vaartuigen, tdonaliteit moesten bekend maken Do schepen weigerde echter te gehoor/a men. en naderden de Russische oorlogssche pen. Plotseling weerklouk een kanonschot van de onbekende vaartuigen, waarop de admi raal zijn schepen in slagorde schaarde en het vuur beantwoordde. Daarna vervolgde hij zijn weg. De officier voegde er aan toe, dat de Rus sen vreesden dat de ccibekende torpedobooten van Japansche nationaliteit waren, daar do admiraal wist, dat de Japanners in Engeland torpodobooten haddon aangekocht. Do Temps bericht uit Londen, dat men in kringen, die met het Foreign Office in ver band staan, verzekert, dat de Fransche ge zant, met alle gepaste reserve maar met eene zeer gewaardeerde bedoeling aan lord Lans- downe het aanbod van dc* Fransclio regeering heeft overgebracht om zich van hare goede diensten te bedienen tot regeling van het ge schil voor het geval dat men ze nuttig zou oordeelon voor eene vlugge oplossing. De Daily Mail wil weten, dat dc Britseno regeering reden heeft om te vertrouw/u, dat Frankrijk zich niet in den strijd zal laten be trekken, welke stappen Engeland ook mocht doen om voldoening van Rusland te verki ij- gen. Uit Rome wordt aan de Frank f. Ztg. be richt-, dat particuliere berichten uit wel in gelichte Londensche kringen melden, «int do oorlog onvermijdelijk is, wanneer Rusland niet alle Engelsche eischen toestaat en vooral wanneer hot weigert de schuldige officiereu voor den krijgsraad te brongen. Uit Madrid wordt aan de Temps eene lezing van het gebeurde bij Doggersbank bericht, afkomstig van een Russisch officier, volgens welke het eskader signalen zou heb- bcn gegeven, om aan de visschersvloot het bevel kenbaar te maken, dat zij zich buiten den weg van het eskader moest begeven en har© nationaliteit moest doen kennen. Do vissohors hadden geen zichtbare lichten. Daar de flottille n'ct gehoorzaamde, gaf de admi raal aan de oorlogsschepen bevel aan te stu ren op het tran9r)ortsc.hip Anadoer, dat de aanwezigheid bericht had van talrijke vaar tuigen, die ondersteld werden door Japanners bemand te zijn. Het eskader gaf vuur op de onbekenden en verwijderde zich daarop, zon der het resultaat te kennen. De volgende aanlegplaatsen van de Rus sische vloot zullen zijn Tanger. de Canari- sche eilanden, de Azoren en de Kaap de Goede Hoop. Ook een Duitsch schip is beschoten door de Russische vloot. Volgens een bericht uit Geestemiinde bericht de gezagvoerder Hach- uel over de beschieting van de visschers- stoomboot Sonntag door 3e Russische vloot het volgende: „Wij bevonden ons den 21en October bij de Hornsriff-vischgronden aan d© westkust van Jutland. Des voormiddags kwamen vijf Russische groote schepen voorbij, des avonds nog negen andere schepen. Ten noorden van ons bevond zich een groote vrachtboot. Om kwart over acht werden wij door zoeklich ten verlicht; terstond daarna vielen de eer ste granaten in onze nabijheid. Een Russisch schip vuurde naar alle kanten, tot SO scho ten in de minuut toe. Omstreeks half tien kwam de vracht/boot in onze nabijheid daarop werd toen het vuur gericht. Bij het schijnsel van het zoeklicht kouden wij zien dat de granaten dicht bij deze stoomboot in het' water sloegen. Wij zagen daarop ten zui den van ons een tweede zoeklicht en in de nabijheid van het ons beschietende schip gra naten in zee terecht komen. Wij bleven on beschadigd. Na elf uur kwam er geen granaat meer. Een ander oorlogsschip scheen het op ons vurende sckio te beschieten." Over de beschieting van het in Helsing- borg thuis behoorende Zweedsche schip Al- debaran wordt bericht, dat dit schip Vrijdag avond om 10 uur in het Skagerrak door een vreemd oorlogsschip vervolgd en met zoeklichten beschenen werd. Het oorlogsschip vermeerderde zijne snelheid, voer de Alde- baran voorbij en vuurde een schot af, dat echter geen schade aanrichtte. Do Aldebaran heestsh daarop de vlag maar stopte niet, waarna de kruiser weer ziin zoeklicht op het schip richtte en het met een regen van ko- ge's overstelpte, waarvan geen enkel schot trof. Do kapitein liet daarop het schip stop pen en vluchtte met zijne bemanning onder dek. Het vreemde oorlogsschip verdween daarop in de duisternis. Allerlei vOok aan Keizer Wilhelm is op de wereldtentoonstelling te St. Louis een eer ste prijs toegekend, en wel in de oudheid kundige afdecling voor zijn „Saalburg-ten- toonstelling". vHet Berliner Tagoblatt meldt dat Ko ning Leopold do jaarlijksche apanage voor prinses Louise van Koburg van 30,000 fres. tot 50,000 fres. heeft verhoogd. De kosten van het onderzoek naar den toestand der prinses worden uit den door den curator be heerden bestreden. Een Duitsch blad, dat niet tot de vrien den van do prinses behoort, zegt dat in het vroegere rapport van de deskundigen, waar bij do prinses zwakhoofdig verklaard is, de aandacht gevestigd werd op hare verzamel- manic. ,.Zij verzamelde advertenties, teeke- ningen uit geïllustreerde tijdschriften en zelfs vieze dingen, zooals bloederige watjes en af- goknipto nagelranden. Ook heerschte er in haro vertrokken de grootste wanorde on on zindelijkheid." vTe New-York zijn 200,000 telephonen in gebruik en te Londen 85,000. Gedurende het jaar 1902 werden in do Vereenigde Staten 5.000,000,000 telephoni- sche gesprekken gevoerd. Het aantal gewisselde telegrammen be droeg verleden jaar in de Vereen*"de Staten 91,391,000 en in Groot-Brittannië 92,471.000. vDe vereenigde scheepvaart maatschap pijen te Dresden verklaren dat het nog 6teeds ondoenlijk ia, om op de Elbe een geregelden dienst te onderhouden zoo laag is de water stand. vEr is een nieuwe ontplofbare stof ..Cerberiet" uitgevonden en wel door graaf den. De bestanddeelen van dat ontploffings- 1 middel zijn dezelfde als die van dynamiet, maar er moeten daaraan een paar minerale oliën zijn toegevoegd, waardoor liet ongevoe lig wordt voor schokken, alsook voor lioogc temperaturen. vDe New-Yorksclie correspondent van de Times maakt melding van een groot schan daal dat bij den verkiezings-veldtocht aan het licht gekomen zou zijn. Een buitenge woon groot aantal personen zonder politieke rechten zouden zich te New-York als kiezer hebben laten inschrijven. De republikeinen hebben maatregelen genomen om 3000 van die personen te laten vervolgen, en gouver neur Ode 11 moet. verzekerd hebben dat hij cr 10.000 voor het gerecht zal brengen. Men zegt- dat cr men3chen tot zelfs uit Chicago eu uit Kentucky naar New-York ontboden zijn om daar wederrechtelijk mee te stemmen. Nu hebben te Marseille de straat rei nigers het werk gestaakt. Agenten van politie moesten hun werk doen. Een jonge vrouw uit Saint-Clar, die te Auch terecht staat, beschuldigd van drio moorden door vergiftiging en andere misda den, ziet zich door het getuigenverhoor op het nijpeudst beschuldigd, doch blijft even kalm in haar ontkennen en verder zwijgen. Het geneeskundig onderzoek besluit tot ge deeltelijk verantwoordelijkheid: een .kind vrouwtje" wie alle moreel gevoel ontbreekt. vVoor een dor Londensche rechtbanken werd dezer dagen een proces behandeld van den dameskleedennaker Paquin tegen mevr. Hólden, een dame, wier man bankroet was en van wie hij nu f 3000 vorderde voor een geleverd kleed met gouden loovertjes, een onderrok van f 160, een kostuum en twee andere japonnen. Mevr. Holden verklaarde, dat haar man aansprakelijk was voor hare schulden. Hij maakte haar wijs, dat hij schatrijk was. Toen zij die toiletten bestelde bij Paquin en te Ascot woonde op een villa van den markies van Devonshire voor f 30,000 per jaar, wist zij niet, dat de bakker en de slager niet betaald werden en dat haar man op do vlucht zou gaan met achterlating van f 1,250,000 schuld. De gezworenen konden het niet eens wor den en zoo is de eisch van Paquin niet toe- en niet afgewezen. wTe Bonn is een steendrukker in hech tenis genomen, die spoorkaartjes namaakten. De falsaris is de zoon van een spoorwegbe ambte. vTe Potchefstroom bobben Engelschen een opstootje gemaakt, toen een Hollandscke muziek-dirigent weigerde, na afloop van een concert in 't park 't God save the King to spelen. De Staatscourant van Zaterdag 29 Oc tober bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot technisch ambtenaar bij den Ceutralen Gezondheidsraad H. A. vpandaw, thans werkzaam als volontair-opzichter bij de Delftsche waterleiding: op verzoek eervol ontslagen als adjunct* commies bij de Staatsmijnen in Limburg, Z. Smits en als zoodanig benoemd H. W. Over- bosch, le klerk bij het departement van wa terstaat, handel en nijverheid op verzoek eervol ontslagen als machinist op het directie-vaartuig van den Rijkswater staat „Jan Blanken Jzn" B. Zeggels, te Nij megen. In het Hotel dies Indes te 's Graven hage is aangekomen kolonel Kousmine-Koro- vaicff, militair attaché bij de Russische lega tie te 's Gravenhage. De heer H. C. F. Hartmann, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consuil der Nederlanden te Goole, is in die hoedanigheid door de Rritsclie regeering er kend. De uitvaart van. Paul Kru- ger. Maandagmiddag omstreeks twee uur wordt de lijkstoet van wijlen president Kru- ger, komende uit Den Haag, aan de grens der gemeente Rotterdam verwacht. Zonder eenig vertoon, zegt de N. R. Ct., gaat het dan van de Heul 'angs de Schickade W.Z. over Slagveld, Coolsingel, Sohicdamsohen Singel, Witte-de-Witkstraat, Eendrachtsweg, Scheepstimmermanslaan, Westerstraat naar het Willemsplein, waar het stoomschip „Ba tavier VI'voor het kantoor van de firma Wm. H Müller en Co., gereed ligt om het lijk aan boord te nemen. Het Perskantoor van het Algemeene Nederlandsohe Verbond, te Dordrecht heeft van den heer F. C. Eloff den volgenden brief uit Brussel ontvangen Alhoewel ik bet Perskantoor van het A. N. V. reeds mondeling mijn dank be tuigd heb voor het prachtig geschenk, nar mens do Nederlandsohe pers aan de familie van wiijlloiu president Kruger aangeboden, gevoel ik het eene behoefte zulks ook schrif telijk te cloen en het Perskantoor tevens te vragen de tolk bij de Nederlandsohe pers te zijn, en haar ook de oprechte dank en groote erkentelijkheid van de familie EloffKru ger over te brengen. Ik kaai u slechts zeg gen, dat ik en ook mijne echtgenoot© aangenaam verrast en ook diep getroffen zijn door zulk huldebetoon en bewijp van be langstelling. Het is een prachtig album." Men schrijft uit Dordrecht aan de N. R. Ct., dat de regeering het door Pier Pan der in marmer gehouwen borstbeeld van president Steijn over welk werk de kunstenaar zelf tevreden moet zijn ter plaatsing in het rijksmuseum te Amsterdam herit aanvaard. Op het voetstuk zal worden gebeiteld Maribinus Theunis Steijn, Staat president van den Oranje-Vrijstaat. 18961902. Ook het oorspronkelijke gipsmodel zal een passende bestemming krijgen, dank zij de welwillendheid van den kunstenaar. Klerk dor posterijen en te* legraphie. In Februari 1905 zal een vergelijkend onderzoek laats hebben van ad- spiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie. Het aantal te ver- uilen plaatsen zal nader worden bekend ge maakt. Zij, die op grond van bedoeld vergelij kend onderzoek voor aanstelling in aanmer king komen, worden voorloopig slechts voor een jaar benoemd, op eene belooning van f 40 per maand, welke tijdelijke benoeming daarna in. eene vaste zal overgaan, als geble ken is, dat zij geschikt zijn voor toestel- dienst, en zij dien zelfstandig en naar eisch uitoefenen. Is dit na een jaar niet het ge val, dan verlaten zij den dienst. Aan do betrekking van klerk is verbon den eene jaarwedde van f 400, welke tot f 1200, respectievelijk f 1500 kan klimmen Dit laatste alleen voor hen, die bij do examina in de beide dienstvakken blijk ge ven daarmede voldoende vertrouwd te zijn. In dit geval geschieden ook de verlioogingen van jaarwedde naar een gunstiger maatstaf dan voor hen, die deze examina niet of met onvoldoenden uitslag afleggen Zij, die zich aan dit onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Januari 1905 aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, door een op eigenhandig geschreven verzoek, met nauw keurige opgave van naam, voornamen woonplaats. Voor zoover de candidaten bui ten de woonplaats van hunne ouders of voog den verblijf houden, behoort die woonplaats afzonderlijk vermeld te worden. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant No. 251. Gisteren was het 25 jaar geleden dat mr. H. L. Drucker aan de Universiteit te Lei den promoveerde als doctor in de rechtswe tenschap op een proefschrift getiteldBezits- verkrijging en bezitsverlies door derden. Op 28 Sept. 1882 werd hij benoemd tot hoog leeraar in het Romeinsch recht te Groningen on was van 28 October 1889 tot 1897 gelijke betrekking te Leiden en is sedert 1894 lid der Tweede Kamer to Groningen. Daar de heer Drucker thans in het buiten land vertoeft, g.ng deze dag onopgemerkt voorbij. Men schrijft uit 's Gravenhage, d'.d. 27 Octobera In de bovenzaal van het gebouw „Concor dia" aan het Alexandersveld alhier kwamen hedenmiddag vele vertegenwoord'gers van den Haagschen Geld- en Effectenhandel bij een, om afscheid te nemen van, en hulde te brengen aan den heer H. M. de Vries, den met 1 October jl. afgetreden agent van de Nederlandsohe Bank, alhier. Toen de heer De Vries en zijne huisgenoo- teu oni half vier waren binnengetreden en hadden plaats genomen, richtte de heer D. F. Scheurleer zich met een waardeerende toe spraak tot den heer De Vries. Spr. wees er op, dat dade'ijk na het bekend worden van het voornemen van den heer De Vries, om af te treden, er stemmen opgingen oan hem een blijk van waardeering te geven. Maar wetendj dat de heer De Vries iemand is, wars van praal en vertoon, haci men beslo ten de samenkomst zoo eenvoudig mogelijk te doen zijn. Spr. verklaarde dat 't rl'en leed deed dat de heer De Vries, met wien men steeds zoo aangenaam had saamgewerkt, heenging. Hij schetste diens zware taak als ag°at van de Nederlandsche Bank, herinner de er aan dat sedert de komst van den heer De Vries, nu 34 jared geleden, Den Haag, van oen groot dorp was gewonden een groote stad, het aantal commissionairs in effecten was vertienvoudigd. En in die jaren had ook de werk]- ing van het agentschap zich enorm uitgebreid. Desondanks, .iad de 'heer De Vries de rwar re lasten aan zijn betrekking verbonden, door zijn kennis en ervaring, gedragen en was hij gebleven de hulp en vraagbaak van velen. Dat de taak van agent der Bank zeer zwaar was, iedereen weet 't, en de heer Scheurleer noemde 't voor den heer De Vries al bijzonder streel end, dat de directie van de Bank te temstendam gemeend heeft, .wee personen als ijn opvolgers te moeten aan wijzen. Na nog gewezen te hebben op des heeren De Vries groote welwillendheid jegens het publiek, bood de heer Scheurleer hem als blijk van waardeering aan een zeer kostbaar studeerkamer-ameublement, waartoe behoor den twee bronzen beelden „Fortuna" „Kerourius", de goden van het vak waaraan de heer De Vries zijn leven had gewijd. De heer De Vries, geheel onkundig van de Brulde die hem heden zou worden gebracht, verklaarde deze zeer te waardeeren. Hij bracht den dank hem gebracht terug op de vertegenwoordigers van den Haagschen Geld en Effectenhandel, zonder wier steun en me dewerking hij kwalijk zijn taak naar bebop- ren zou hebben kunnen vervullen. Zonder hun welwillendheid, zonder hun vertrouwen zou het hem onmogelijk zijn geweest de po sitie van de Nederlandse!)© Bank hoog te houden, d. i. te arbeiden in het publiek be lang. Vooral zou dit onmogelijk zijn geweest in moeielijke, zenuwachtige tijden, wanneer het noodig v-as kalm te blijlven, en kalmte te verzekeren, om het vertrouwen te wekken, dat in den handel onmisbaar is. Spreker verklaarde ten slotte innig dank baar te zijn voor de uiting van waardeering en vriendschap hem heden gebracht en gaar ne aanvaardde hij het geschenk, dat hij, van plan zijnde om te gaan rusten, ook dilewijls zou gebruiken. Spreker eindigde met den wensch, dat de Haagsdhe Geld- en Effectenhandel moge bloeien, en hooghouden zijn welverdiende reputatie, van door en door soiled© te zijn. Dat hij 't was, stond reeds bij Spr. vast. Het was zijn eenige wensch dat hij 't ook zou blijVen. Hot bestuur van den Bond van Vrij zinnig© Propaganda vereenigingen verzond heden, 26 October, aan de hem bekende vrij zinnige kiesvereenigingen en een groot aan tal vrijzinnigen in den latnde de hier volgen de circulaires: Het zal ongetwijfeld Uwe aandacht hebben getrokken, dat in den laatsten tijld in de vrijzinnige richting op staatkundig gebied •ooral onder de jongeren zich een verblij dende belangstelling heeft geopenbaard. Op verscheidene plaatsen in ons land hebben zien Vrijzdnuige (Propaganda) Vereenigingen ge vormd, wier doel het is de vrijzinnig-:; par tijen te steunen bij verkiezingen en haai* door ernstige en geregelde propaganda te verster ken. Ten einde door eendrachtige samenwerking tot grooter krachtsontwikkeling in staat te zijn en daardoor ook mogelijk te maken dat de zoo hoog noodige eenheid in doel en mid delen worde verkregen, heeft zich onlangs een bond van Vrijzinnig)© (Propaganda) Ver eenigingen gevormd, aan welks statuten het volgende ontleend is: Art. 2. De vereemnging stelt zich ten doel de verspreiding der vrijzinnige beginselen op staatkundig gebied. Art. 3. Zij tracht dit doel te bereiken dcor a.. de uitgave van een. orgaan b. de uitgave en verspreiding van ge schriften van vrijzinnige strekking op staat kundig gebied; het bevorderen van de oprichting vau vrijzinnige (propaganda) vereenigingen Het behoeft geen betoog, dat een opge wekt leven op staatkundig gebied, als waar van de oprichting van dezen Bond blijk geeft en waartoe deze vereeniging van jeug dige vrijzinnigen verder zal ledden', van hooge be teekenis reeds is en in de toekomst nog meer zal zijn voor de vrijzinnige partijen in Nederland. Het ernstige streven is daartoe bij deze jongeren gevestigd; alleen een kas om de noodige en dringende uitgaven, die elke nieuwe organisatie medebrengt, te bestrijden), out breekt. Te wachten tot die door eigen krachten zelf gievormd is zou, vooral met het oog op de naderende verkiezingsdagen niet raadzaam zijn en de voorgestelde krachtige werking grootendeels verijdelen. Het is daar om dat het bestuur van den Bond voornoemd, de vrijheid neemt een beroep te doen op Uwe bekendo belangstelling in het staatkundige streven en werken der vrijzinnigen en U be leefd, doch dringend verzoekt door toezending van inliggenden postwissel van Uwe sym pathie met het doel en streven van den Bond blijk te geven. Namens het Bestuur van den Bond, G. POLAK DANIëLS, Secretaris. L. S. Hierbij hebben wij de eer U de statuten aan te bieden van den onlangs opgerichten Bond van "Vrijfrinnige P r opagan da-Vereeni- gingen. Onder verwijzing naar het daarin sub c, artikel 3 vermelde, wenden wij ons thans tot U met het. beleefd verzoek ons te willen mededeelen, in hoeverre de mogelijkheid be staat in de plaats Uwer inwoning eene ver een iging op te richten, als in die statuten be doeld en of Uwe vereeniging bereid is haai medewerking daartoe te verleenen. Mocht er reeds ten Uwent een vereeniging van jonge liberalen of Vrijzinnige Propa ganda* lub bestaan, zoo vernamen wij gaarne bet adres dier vereeniging. Tevens zou het ons zeer verheugen, vooral met het oog op de Kamerverkiezingen van 1905, te mogen vernomen, dat Uwe. voreepi- ging als blijk van belangstelling in. liet stre ven van onzen Bond had besloten door oet jaarlijksche bijdrage den Bond op hechter» giondslagen te doen vestigen en zijn voortbe staan en toenemeaiden Woei aldus te ver zekeren. Gaarna verklaren wij ons bereid nadere in lichtingen te verstrekken, indien dit door B mocht verlangd en houden wij ons ten zeerste, aanbevolen voor een ©enigszins spoedig ant woord, zoo mogelijk v«5ór 15 September e.k U bij voorbaat dankend vcor de door B in deze te nemen moeite, teekenen wij om met vorsohuldigde hoogachting Namens het Bestuur van den Bond voornoemd, J. N. PATTIST, Voorzitter. G. POLAK DANIëLS, I Secretaris] Laan van Meerdervoort 15, Den Haag; De volgende heeren hebben het bestuur van den Bond van. Vrijzinnige Propagandaveij eenigingen gemachtigd van hun naam get' biuiik te maken als blijk van instemming met het doel van dien Bond: Mr. H. Goeman Borgesius, lid van d< Tweedo Kamer der Staten-Generaal, te 's Gr»! venhage; J. T. Cremer, lid van de Tweed! Kamer der Staten-Generaal, te Sandpoortj mr. D. Fook, lid van de Tweede Kamer dei Stateu-Generaal, te Rotterdam; mr. A. jf F. Fokker, lid der Provinciale Staten var Zeeland, te Zierikzee; mr. J. A. van Gils directeur-redacteur van „De Amhemscb Courant," te Arnhemmr. G. A. van IT .nel hoogleeraar aan de universiteit te Amstei daimmr. H. F. Hesselink van Suckteleii buigeimeester van Wageningen; J. Hoven oud-lid der Provinciale Staten van Overijl sei. te Zwolledr. H. F. R. Hubrecht, ii< van de Tweede Kamer der St aten -Gene ra ai te Amsterdammr. H. Ph. de Kanter, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai, te HaarlemFr. Lieftinck, lid van Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te Haai lemmr. D. E. Lioni, advocaat en procraeui te AmsterdamC. Misset, uitgever ie Doe ti nchemP. Nol ting, lid van de Tweedi Kamer der Statcn-Geueraal, te Amsterdam J. A. C. Nonhebei, redacteur der „Hilver sumsche Courant," te HilversumJ. Pat tiet, te 's Gravcnzandemr. N. G. Piersofl oud-minister van Financiën, te 's Graven hag©; H. Pijtterson Tzn., hoofdredacteur dei „Nieuw© Arnheimsehe Courant," to Arnhem mr. M. M. Schim van der Locff, advocaat ot procureur te Gouda; J. van Sohouwen, bur gemecster van Oude-Tongo; mr. H. Smeenge lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai, to Amsterdam; Herman Snijders, te Middelburg; jhr. mr. C. J. den Tex, lid vat de Tweed© Kamer der Staten-Generaal, Leeuwarden; L. W. J. K. Thomson, kapitein der infanterie, te Leeuwarden; mr. M. W. F Treub, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdammr. J. J. Willinge, lid van d« Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Asseo Daar het natuurlijk voor het bestuur on mogelijk was alle belangstellenden in hei streven der vrijzinnigen op te sporen, zal nrt den secretaris aangenaam zijn, indien zi\ die geen circulaire ontvingen, zioh tot hem wen den.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2