I Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ te Leltfen. Men leest in de Nieuwe Courant Maar enkele uren, Maandag van 25, lijn in de groote gehoorzaal te Leiden ton joongeste ld geweest de ontwerpen, waarvan »r geheel en gedeeltelijk waren uitgevoerd, poor den optocht, die in het volgende jaar loor de Loidsche studenten zal worden ge houden. Men heeft al een zeer gelukkige keus go Jaan, door nu eens niet wat uit den ridder- üjd te nemen, maar zijn onderwerp te kie len uit het tijdvak, toen voor het laatst de heerlijkste kostuums nog werden gedragen, Er zal worden voorgesteld de inkomst van den koning-stadhouder Willem IH binnen 'e Gravenhage. I Met de voorbereiding is door de oommis- »ie belast de heer An toon Molkenboer, wel de allerbeste kunstenaar op dit gebied, dien i men had kunnen uitnoodigen. Molkenboer heeft dan ook de opdracht aanvaard in het - raste voornemen alles, tot in de kleinste bij- - wonderheden, volmaakt historisch en volko- men van lijn en kleur en gratie te maken. Hij heeft zich gewend tot bestuurderen van 0 Engelsche musea en tot hooggeplaatste per- ionen in Engeland, die hem bereidwillig uit 11 hun boekerijen en verzamelingen in bruik- Q leen hebben afgestaan wat hem van dienst e wezen kon. Hij is naar Parijp gegaan om voor e hommige kostuums en onderdeelen ook daar, j als in Engeland, teekeningen te maken,, bv. n in het Louvre (diamanten van den kroon), in Cluny voor juste-au-corps, laarzen, degens, :t etc., en zelfs heeft de immer vriendelijke en hulpvaardige Sarah Bernhardt hem van ad- vies gediend, waai' het gold de juiste adxes- aen op te zoeken, waar men zij|ti mooie visie van kostuums, wapens etc. zou kunnen rea- liseeren. j Molkenboer heeft prachtig gewerkt. Nadat hij een groote tweehonderd teekeningen van kostuums, vaandels etc. had ontworpen, heeft hij de mooiste stoffen in de fijinste schakeeriugen bdji elkander gezocht en aldus ware kieur-symfonieën weten samen te stel len voor de kleederen der hoofdpersonen, zoo- 181 -dat nu schittering en kostbaarheid gepaard gaan met volkomen harmonische kleurwer- c'u king, iets wat niet van de meeste gekostu- m meerde optochten is gezegd kunnen worden. n"{ Wij vonden uitgestald met slechts prach- j tige jassen, vesten, rijk hoogop geborduurd en met prachtige Fransche kant versierd, maar ook laarzen, schoenen, knoopeoi, degens, pistoolzakken voor de zadels, gespeneen schat van détails, alles speciaal voor de dra gers ge teekend, met de monogrammen der historische personen in den goeden stijl voor zien. Absoluut geen enkel onderdeel is er maar zoo op den gis bij genomen, alles werd speciaal op teekening gemaakt! Kostuumliefhebbers zullen genietenHot J borduursel van jassen en vesten is ontwor- pen en geteekend door Molkenboer," natuur- a?{ lijk, en uitgevoerd onder zijn leiding, zoo 1 goed als de sporen en hoofdstellen der paar- eJ den. Hij heeft ook het ensemble voor oogen ,r„ en in verband daarmede alle kleuren geko zen; hij heeft vaandels en standaarden laten borduren, volkomen zooals men die in de j omgeving van Willem III heeft gebruikt... in kortom, wij mogen Molkenboer en de rege- L" lingsoommissie wel zeer hartelijk gelukwen st schen. De stoet, waarin ook een staatsiekoets rij- den zal, wordt gevonnd door Willem III; Frederik EU, keurvorst van Brandenburg; George, Willem I, hertog van Zeil; William, earl of Devonshire; Henry, duke of Nor folk; James, duke of Ormond; Charles, duke Dorset en tal van edellieden, keurvendels met hun vaandels, etc. etc. als: Charles, duke of Talmooit; Pieter van Iieyden van I LeeuwenConstautyn Huygens Jr., heer van is, Zuylicheon; jhr. Arend van Wassenaer; Maximiliaau II Emanuel, hertog en keur vorst van Beyerea George Frederik, vorst van Waldeck; den hertog van Brunswijk Wolfenbuttelden landgraaf van Hessen- Darmstadt; Hendrik van Nassau, opperstal meester van Z. M., Cornelia Tromp; Frede rik, baron van Reede en graaf van Renswou- de; de earls of Devonshire en Derby, etc. etc., een goede honderd vijftig allervoornaam ste en voorname personen met hun gevolg meegeteld. Voor de meeste hooge heeren zijn niet al leen de kostuums voor den optocht, maar ook schitterende avondkostuums ontworpen. We zagen verder een prachtig begrepen ontwerp voor een eerezaal in Engelsche go thiek. Het voornemen bestaat n.l. bij de oom- missie om te trachten een voorstelling te ge ven van de investituur der orde van den kousenband. Ook daarvoor heeft Molkenboer het prachtgewaad van den Koning in langen mantel ontworpen, benevens de voornaamste kostuums der hooge edelen en de geheele omgeving voor de zaal, tot- de geschilderdo ruiten toe, dio men daar (natuurlijk in doek en als tooneel-deoor bewerkt) zou te zien krij gen. 't Is te wensohen, dat ook dit deel van het plan doorgaat. Ook is zeer te hopen en er bestaat eeni- gesn kans op dat deze expositie, welke maar van 25 en voornamelijk voor eventueele deelnemers werd gehouden, zal worden ge volgd door een tentoonstelling van een vijf tigtal complete kostuums en de voornaam ste accessoires. Men zou dan eerst recht het work van Molkenboer en zijn zeer begaafde helpers en helpsters kunnen bewonderen." De garanten van het waarborgfonds voor het 28e taal- en letterkundige congre9 moeten 25 procent storten. Te Klundert (N.-Br.) heeft men op eone diepte van ruim 64 M. in een schelplang (bodem der voormalige zee) overvloedig water gevonden, dat na scheikundig en bacteriolo gisch onderzoek is gebleken geschikt te zijn voor drinkwater. Het gemeentebestuur zaa na dit gunstig resultaat eon tweede pomp doen slaan. Op de werf van de Nederlandacne Scheepsbouwmaatschappij is weer een fraai z. p g;r c' o1:omen, n.l de „Prins Frede rik Hendrik", dat deel uit zal maken van de vloot van den Koninklijken Wcst-Indliscben maildienst. De twee hoofdketels van dit schip hebben een verwarmend oppervlak van 4550 vierk. voet met een stoomdruk van 180 ebs per vierk. dm. Eng. Het vermogen op den proef tocht uitgewerkt, bedraagt 1690 I.P.K. bij 81 omwentelingen per minuut. Het stoomschip is ingelicht voor 52 eerste- klasse ött 8 tweede-klasse passagiers. De le klasse salon strekt zich uit over de volle breedte van het schip. Ze is zeer geriefelijk ingericht, wat ook gezegd kan worden van het deksalon. De totale lengte van het schip bedraagt 326 voet, de breedte 40 voet, en het draag vermogen op 19 voet diepgang 2560 ton. 2 November a s. zal de nieuwe bodem onder bevel van kapitein A. Sibbelee de eerste reis aanvaarden. Stoken met petroleum. Op het stationsterrein te 's Hertogenbosch zijn bij het rangeeren proeven genomen met een lo comotief, die met petroleum in plaats van met steenkolen gestookt werd. Deze proef neming moet, naar de N.brab. vernam, zeer goed hebben voldaan en het gebruik van petroleum in plaats van steenkolen moet een groot voordeel voor de maatschappij op leveren. Het reddingskanon. Gistermid dag had in tegenwoordigheid van het bestuur der N. en Z.-H. Redd. Mij. bez. het Verve- sdbiugskanaal (aan zee) te Scheveningen een proefneming plaats met het nieuw ingevoer de Jaoobs-kanon. Door den richter werden achtereenvolgens twee schoten gedaan, welke door hun juiste richting op den afstand van ruim drie honderd meter tegen uen sterken Noordwesten wind, volkomen aan het doel beantwoordden. Een w asch i nrioh ti ng voor arbeiders. Te Delft zal een proef wor den genomen met de oprichting eener groote wasscherij voor arbeiders. Onder leiding van den heer J. C. du Cloux, ingenieur der Ne- derl. Gist- en Spiritusfabriek, zal in een voormalige branderij aan den Buitenwater- sloot voorloopig begonnen worden met to wasschen voor 30 arbeidersgezinnen, ten einde daarna te beoordeelen of 1 et mogelijk is eene wasscherij op groote schaal te exploitoe ren Gebrek aan bakers. Te Meppel bestaat een groot gebrek aan... bakers, schrijft Het Vad. Het komt voor, dat een baker somwijllen twee of drie diensten tege lijk aanueemt, om op het laatste oogenblik den meest voordeeligen te kiezen, waardoor de andere families in verlegenheid zitten. Om in dit gebrek te voorzien, hebben de diaconessen besloten een cursus voor de op leiding tot baker op to richten. Iets wat alle aanstaande huismoeders met groote blijd schap hebben vernomen. Die rechtspersoonlijkheid van den matrozenbond. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van den marine-matrozen bond tegen zijne ver vallenverklaring van rechtspersoonlijkheid. IX>or de in deze gevolgde procedure was naar het oordeel van den Hoogeu Raad gee nerlei wetsartikel geschonden of verkeerd toegepast, aangezien de wet niet voorschrijft de wijze waarop de vordering moet worden ingesteld of de daarbij in acht t© nemen vor men, terwijl van een gewone strafzaak hier geen sprake is, met het oog op d© persoon tegen wie de vordering wordt ingesteld (een zedelijk lichaam) en den aard van het ten laste gelegde (afwijking der goedgekeurde statuten). Colportage in den Haag. Men zal zich herinneren dat, eenigen tijd nadat in de politie verordening der gemeente 's Graveuhage bepalingen werden opgenomen tegen de corportage, de bekende colporteur banison op do MaiKt a.g. geen gedrukte stuk ken te koop aanbood, doch een onbedrukt vel papier a iü cents verkociit, waaiuij dan eeu brocliuie caaeau wem gegeven. Donderdag stond hij voor den kantonrechter terecht» ter zake dat hij op den, openbaren weg met luider stem tot het om hem staande publiek, geroepen heelt, daarbij te kennen gevende, dat hij voor tien centen te koop aanbood een blanco stuk papier, zijnde de acuteizijde van den omslag van een© gedrukte brochure, terwijl op d© voorzijde van den omslag d© woorden„Humaniteit, artikelen ter bespreking van de beginselen der vrijheid van T. Luitjes, dr. Louis A. Ballier e. a." in drukletters voorkwamen en dat hij het in dat omslag beviudenda gedrukte stuk er bij cadeau gaf. Samson trachtte te doen uitkomen dat zijn aanbeveling alleen sloeg op het ongedrukte stuk. (Vermeld zij intusschen dat ter te rechtstelling bleek dat eenige brochures wa ren vastgep.akt in den omslag en dus met deze één geheel uitmaakten.) Het Openbaar Ministerie betoogde dait de aanhef van art. 12 der bovenbedoeld© veror dening luidtHet is verboden op of aan de openbare straatlo. bij hot om niet of te koop aanbieden van gedrukte of geschreven stukken te roepen of te schreeuwen. Waar nu vaststaat dat beklaagde heeft geroepen of geschreeuwd tot een hem omringende me nigte, door deze menigte kenbaar te maken dat hij voor 10 cent te koop aanbood het stuk papier, maar daarbij tevens cadeau gaf de brochure, valt beklaagde wel degelijk on der de Verbodsbepaling van art. 12, dat door de woorden „0111 nieit" immers ook voorziet in het geval van gratis aanbieden. Maar afgescheiden daarvan vatte het Openbaar Mi nisterie het geheele gedoe van beklaagde slechts op als een al to doorzichtige schijn- vertooning van Samson, die in waarheid niet anders deed dan een gedrukt stuk verkoopen voor 10 cents. En daarom maakte mr. Van Harencarspol zijn vordering geheel log van de schijnvertooning en eischte, voor het eeni- go ware feat, voor het te koop aanbieden van het stuk in strijd met liet bij de Verordening voorgesohreven verbod, bekl.'s veroordeeling tot f 3. Samson zette uiteen dat de geest van het artikel (en dat kon vooral blijken uit de vorige, sedort veranderde redactie) in de ver- l ordening slechts ademde do zucht tot het voorkomen van hot verstoren van de open bare orde, dat preventieve bedoelingen had in het openbaar belang en niet gericht kon wezen op de propaganda van eenige partij. Maar zijn hooidgrond van verdediging was, dat het Openbaar Ministerie ter terechtzit ting slechts straf mocht eischen op de be staande dagvaarding en dus niet hot recht had staaoide de zitting tot een andere, meer positieve conclusie te komen, n.l. dat liet nu zou vaststaan dat de bekl. een gedrukt stuk verkocht. Dat feit wordt niet ten laste gelegd in de dagvaarding. Hij eindigde met vrijspraak te vragen, en dat er recht gedaan zou worden op do te gen hem uitgebrachte dagvaarding, niet op de nieuwe in het proces-gebrachte nadere conclusie van het O. M. Uitspraak zal later worden medegedeeld. Het Rad van Avontuur, onder meer in Utrecht welbekend, heeft, evenals in deze stad, ook te Delft kennis moeten ma ken met de justitie. Aan den hcnider van de galanteriekraam G. R. was ten laste gelegd, dat hij een loterij had doen houden beneden de f 100, zonder daartoe van B. en W. dezer gemeente ver gunning te hebben ontvangen. Als data waarop de overtreding gepleegd waren, wer den genoemd 29, 30, 31 Aug., 1, 2, 3, 4 en 5 September jl., dus tijdens den duur der ker mis. Een eerbiedwaardige stapel processen-ver baal, schrijft de Delftsclie Courant, was aanwezig, want op één dag werd meer dan eenmaal het feit der verlating geconstateerd. Nadat een proces-verbaal was voorgelezen, bleek dat de verloting als volgt was om schreven. Bekl. of iemand die tot zijn personeel be hoort, verkoopt prentbriefkaarten, potlood den, kammetjes of andere snuisterijen tegen tien oents per stuk, en geeft bij eiken koop een stukje papier cadeau, waarop enkele nos. voorkomen, welke nos. ook voorkomen op eeu groot verticaal opgesteld rad, dat in de tent is geplaatst-. Is een zeker aantal kra- merijen verkocht en ziin dus even zoovele papiertjes met nos. gratis daar biji uitgereikt, dan wordt het rad gedraaid. Een in vasten stand voor het rad geplaatste pijl wijst, als het rad tot rust is gekomen, zeker no. aan. Stemt dit overeen met dat op een der uitge reikte stukjes papier, dau ontvangt de ge lukkige bezitter van dat no. een cadeau, dat door den houder van de tent wordt uit gezocht. Bij den tweeden draai van het rad gaat het precies zoo en bij den derden draai ook, met dit verschil echter, dat dan de for tuinlijke eigenaar zelf mag kiezen uit den schat van huishoudelijke- en luxe-voorwer pen, welke zioh in de kraam bevindt. Op de vraag van den kantonrechter of bekl. bekende loterij te hebben gehouden, antwoordde dezo ontkennend, zeggende dat hij toch mocht weggeven zooveel als hij maar wilde De kantonrechter achtte de verrichting wel degelijk loterij en eischte 8 maal f 25 boete of 8 maal 5 dagen hechtenis. De bekl. had niets te zijner verdediging in te brengen. Uitspraak over 8 dagen. Een ontrouw kautoorlooper. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank heeft 6 maanden gevangenisstraf geëischt tegen den 47-jarigen kassierlooper K. F. H., die met ongeveer f 1250, door hem ontvan gen, verdween. Bij de arrestatie had hij nog f 700, terwijl later bleek, dat nog f 360 in zijn schoen verboa-gen waren. Ter verdedi ging van zijn daad gaf hij op huiselijke on aangenaamheden. De verdediger vroeg een onderzoek naar s mans geestvermogens. De moord te Cliaam. Donderdag ochtend omstreeks elf uur kwam te Oh aam het gerecht uit Breda. Het onderzoek had plaats op het raadhuis eu ving aan met het verhoor van den lichit- bakdrager B. S. Vervolgens werd in verhoor genomen de losser van het doodelijike schot, F. R. Na dit onderzoek werden beiden ge leid naar den akker, waarop het bloedige drama afgespeeld is, en waar door hou de uoodige aanwijzingen gedaan moesten wor den. Onderwijl geschiedde de sectie van het lijk des verslagenen door twee officieren van gezondheid in de openbare school. "Nadat de justitie van den bewuste 11 akker teruggekeerd was, werd het gerechtelijke on derzoek voortgezet, als gevolg waarvan S. in vrijheid werd gesteld, terwijl R. gisteren avond onder geleide van twee maréchaussees naar Breda werd getransporteerd. De histitie vertrok omstreeks vijf uur. Het lijk van den verslagene werd na de sectie in een kist geplaatst, welke, na verzegeld te zijn, naar Alphen is vervoerd. (D. v. N.) Aanranding. De „Nijm. Cour." maakt melding van eeu aanranding, waaraan twee dames uit Nijmegen in de vorige week bloot stonden op haar wandeling in een bo&chje nabij den watertoren, op enkele mi nuten van den Bergendalsohen weg. De da mes werden door een ongunstig uitziend man aangegrepen en op deu grond geworpen. Hare 76-jarige gezellin sloeg er met een paraplue op ios, maar dat hielp minder dan het aan bieden van eenig geld. Daarmee ging de kerel er van door. De marechaussee meende iu het opgege ven signalement- den vermoedelijken dader te herkennen in den persoon van L., een ge huwd man, wonende nabij de pannenfabriek aan den Groesbeekschon weg en werkzaam bij den bouw van de tuchtschool. Lont ruikende, pakte de man zijn biezen en ging naar Duitschland. Daar werd hij evenwel als zonder middeleai van. bestaan over de grenzen gezet en toen liep hij de marechaussee in de armen. Hij werd gear resteerd en ter beschikking van de justit© gesteld. L. moet eerst kart uit eeu gevange nis in Duitschland zijn ontslagen, waar hij voor eeu zelfde feit straf onderging. Slachtoffer van een fles- scliantrokkerabendft Men meldt uit-Eindhoven aan de N. R. Ct. Eene flessehentrekkersbende in eene na burige gemeente hooft wederom een goeden slag geslagen. Thans is er een Duitscihe firma in ijzerwaren ingeloopoii, die voor niet min der dan f 14.000 aan geëmailleerd goed, prik keldraad enz. heeft geleverd Voor de goe deren, die per spoor zijn toegezonden, moest f 100 aan inkomende rechten worden bc t-iH In verband met het onlangs plaats ge had hebbendo ongeluk te Vlist, waarbij de omnibus GoudaSchoonhoven te water ging en een vrouw verdronk, waren gisteren ver scheidene personen opgeroepen om te ver schijnen voor den rechter van instructie te Rotterdam. Opzet of toeval? Dinsdag werden in do omstreken van Den Bosch door het aldaar riggend garnizoen manoeuvres ge maakt. Twee bataljons, het 4e en hot 5e, stonden tegenover elkaar, terwijl enkele offi cieren van het 4e bij het 5e bataljon gevoegd waren en omgekeerd. Op een gegeven oogen blik floten twoe kogels langs de ooren van den kolonel-commandant en een bij hem aan wezig officier. Onmiddellijk liet de comman dant de oefening staken en op de plaats zelf een streng onderzoek instellen. In de citadel kazerne werd het onderzoek voortgezet en moesten alle kisten worden geopend. Blij en kele soldaten werden werkelijk scEeqx: pa tronen gevonden, naar de N.brab. vernam. Hoe zij daaraan kwamen is een raadsel, schrijft dit blad. daar alleen aan de man schappen die op wacht trekken, scherpe pa tronen worden verstrekt gedurende dien tijd. Wanneer men op manoeuvre gaat, worden scherpe patronen uitgereikt, die eerst nog worden nagezien en bovendien in pakjes zijn, die onmiddellijk daarvoor worden losgemaakt. Of er moedwil of vergissing in het spel is, is door het onderzoek nog niet uitgemaakt. Brand te Amsterdam. Donder dagavond, omstreeks half acht, brak er brand uit iu het ouderhuis van de London Toilet- Club, in de Leidschestraat to Amsterdam, waarin het atelier vcor haarwerken gevestigd is. Door den verstikkenden rook, die uit de smeulende voorraden opsteeg, werd het blusschingswerk zeer bemoeielijkt, doch niet temin wist de brandweer het vuur te bepa len tot het sousterrain. Het tramverkeer in de Leidschestraat was geruimen tijd gestremd. Gezonken. Het zeejacht „Twee Gebroeders", van Wezcrmau, is, op reis zijude met een paar honderd ganzen van Terinun- terzijl naar Emden, lek geworden. Men keer- do onmiddellijk terug, doch nabij Fimel zonk het vaartuig. De drie manschappon wis ten zich zwemmende te redden, maar de gan zen zijn meest omgekomen. Een zonderlinge. Men meldt aan de Leeuw. Ct. Te Woudsend is dezer dagen op 66-jarigen leeftijd! overleden Geeske Grijpsma, bijge naamd „alde Keke", een hoogst zonderlinge vrouw. Zij leefde gescheiden van haar man en had het schijnbaar armoedig. In zeldzaam en haveloos gewaad liep ze al sedert jaren met do bollekorf. Lang woonde ze in een zoogenaamde ark (woonschip), waarin ze nie mand toeliet. Van armvoogden kreeg ze on dersteuning tot weinige jaren voor haar dood, toen ze een eigen huis kocht. Nu kwamen do tongen in beweging en de vergeten „alke Keke" werd het onderwerp van aller ge sprek. Bij haar dood vond men onder het bed f 1800, terwijl er overvloed was van mondbehoeften, zelfs van lekkernijen. Zoo ontdekte men in eene kast meel, suiker, erw ten. rozijnen, eieren, alles in belangrijke hoe veelheid. Zelf leefde ze in hoogst bekrom pen omstandigheden en voor anderen had ze nauwelijks een woord over. Haar geheele vermogen wordt geschat op f 8000 a f 10000, komende ten bate van haar eenigen zoon. Waardeoring der ouders. Aan zekere Amsterdaansche school werden de offioieele kaartjes van goed gedrag nooit uit gereikt. Op eon kwaden dag echter besloot do Schoolvergadering daartoe en den eersten der volgende maand had de „kaartjesregen" plaats. Den daig daaropvolgende gaf een der on derwijzeressen een dochtertje van een apoe- lenventster, een dubbeltje, met het verzoek bij haar moeder voor een stuiver appels te koopen. Eenige oogcublikken later overhandigt de kleine de verlangde waar met het dubbeltje. De Juffrouw: „Wat is 't Mien, had je moe der geen centen terug?" Mien„O, ja wel, juffrouw, maar die an dere stuiver is voor deu nagaarsgroel, dien u me gisteren meegaf!" nog opmerkingen geanaalct. Do heer Serton klaagdo over het slechto schrijven door de leerlingen der scholen ©n zei, dat die klacht ook gedeeld werd door do schoolcommissie. Het bleok echter, gelijk do heer Ragay op merkte, dat do klacht der commissdo sloeg op do leerlingen van het bijzonder onder wijs Ten slotte werd de begrooting met alge- mee ne stemmen vastgesteld op een bedrag van f 5,634,385 met oen post voor onvoor ziene uitgaven van f 15,816.99^. aiHet bestuur van het Historische Ge nootschap to Utrecht, heeft dezer dagen aan verschillendo geleerde genootschappen, met v.-olko het in ruilverkeer staalt, de volgende circulaire gezonden „Nu in opdracht der Nederlandseh© regee ring het onderzoek naar archivalia lolang- rijk voor de geschiedenis van ons land, in de kostbare verzamelingen van. Rome en het overige Italië systematisch war at ter hand genomen, zal het zeker onmisbaar noodiig zijn, dat te Rome als centraalpunt van dit onderzoek eene speciale boekerij worde aan gelegd, waarin de voornaamste bronnenpubli caties, op onze landsgeschiedenis betrekking hebbende, steeds kunnen worden geraa - pleegd. I)e noodzakelijkheid zulk eener boe kerij bleek uit de jarenlange ondervinding der reeds te Rome bestaande historische in stellingen van verschillende andere naties en word ten onzent door prof. P. J. Blok iu het Verslag zijner Italiaanscho onderzoekingen (blz. 44) en door dr. G. Brom in De Katho liek (deel 123, blz. 34) met nadruk botoogu. Onze regeering heeft dau ook op de vorige Staatsbegrooting, welke het archivalisch on derzoek te Rome voorloopig op vijf jaren bepaalde, tevens een crecliet uitgetrokken, waarvan een bescheiden gedeelte voor het aanleggen eener boekerij van Nedierland'seho ■historiograph ie ka/u en moet worden besteed. Waar de regoeriing zoo kloek voorgaat, mcenen wij in onze belangstelling niet ge heel te mogen achterblijven, doch trachten wij gaarne, do jeugdige onderneming in haar moeilijken aanvang te ondersteunen. Van uwe zijde mag niet anders worden ondersteld. Wij nemen daarom de vrijheid, tot u de beleefde vraag te richten, of ons streven om het oprichten eener behoorlijke boekerij voor Neder lands oho geschied vorsching te Rorno metterdaad te bevorderen, op uiwe welwil lende tegemoetkoming rekenen mag. Indien, naar wij hopen eu vertrouwen, op deze vraag door u in gunstigen zin wordt geantwoord, zal het gewcnscht zijn, dat u ons binnen niet te langen tijd schriftelijke opgave doet, welke door uwe voroeniging uitgegeven wer ken u geneigd is, voor het. beoogde doel af te staan, Eveneens zal wat andere histo rische Werken betreft, wier uitgave niet door uwe vereeniging werd bezorgd eventueels aanbieding van wellicht in uw bezit zijnde dubbel-excmplaren hoogst welkom zijn. Het zelfde geldt natuurlijk ten opzichte van De- 1 angstellende particulieren. Daar reeds een en ander op de Vaticaan- sche bibliotheek of op andere boekerijen le Roirao aanwezig is, zal uit de door u even tueel beschikbaar gestolde werken datgene worden uitgezocht, wat alsinog ter aanvul ling het moest dienen kan. Te dien einde zul len wij in overleg treden met de leden van het Historische Genootschap dr. G. Brom en dr. J. A F. Or baan te Rome, aan wie door de regeering het systematische onderzoek werd opgedragen. Hunnerzijds zal u dan spoedig worden medegedeeld, welke van de door u aangeboden werken nog aan de ver zameling ontbreken eu dus gaarno en danik- baar zullen worden aanvaard." Een laffe daad. 20 Oct. jl. is te Zeist bij een drijfjacht een fraaie witte kat, toebehoorende aan. den heer v. d. L., dood geschoten. Het dier was de lieveling van do omgeving; ieder zag met genoegen hoe hij dagelijks, in gezelschap van twee groote hou den, met ziju baas ging wandelen, waarna hij, thuiskomende, zich met zijn viervoetige vrienden in hun hok placht te begeven. Door zijn halsband met bellen, was hij voor een ieder te herkennen en een vergissing onmogelijk. B a a r n. De gemeenteraad verhoogde de subsidie voor de Vereeniging tot verfraaiing van Baain en bevordering van het vreemde lingenverkeer tot f 1000. To M aars sen is na vergelijkend exa men, afgenomen door den heer J. Tierie Jr., to Loenon a/d. Veoht, tot organist der Ned. lierv. gemeente benoemd de heer Stroomberg, te Amsterdam. De gemeenteraad van Utrecht heeft gisterenmiddag de behandeling der begroo ting voortgezet en voltooid. Bij d© uitgaven voor het onderwijs wee9 de heer Yan Andel er op, dat al was bij een voorstander van het bijzonder ouderwijs, dait zijn bijzondere sympathie heeft, hij toch ook als raadslid mede wenschte to zorgen voor het openbaar onderwijs. Dit nam niet weg, dat hij daarbij een zekere weelde constateer de, blijkende uit het aantal beschikbare plaatsen, het lecfe staan van enkele lokalen, en de aanwezigheid van ongeveer 100 on derwijzers boven het aantal dat de wet eischt. Uitvoerig werd de quaestie der prijpuitdee- ling aan het gymnasium besproken. De heer Serton diende een amendement in om den post met f 100 te verminderen en do prijzen te vervangen door testimonia. Dit voorstel werd verworpen met 16 tegen 10 stemmen, zoodat de prijsuitdooling behouden blijft. Bij het middel baai' onderwijs werd aange drongen op het uitbreiden der handelsklasse tot een 2-jarige/n cursus, voor welk denk beeld B. en W. ook sympathie gevoelden. Zij zullen dit nader overwegen. Dc heer Oudegeest vroeg don burgemees ter wat hij onlangs bodoeld had mot de uit drukking dait „onderwijzers zich in een slecht geleide vergadering hadden laten op stoken", waarover de onderwijzers zich go griefd achtten. De burgemeester antwoordde, dat liij geen bepaalde vergadering) op het oog had ge had, en slechts on dei-stel leuderwijs gespro ken bad. De mogelijkheid had hij aangeno men, dat onderwijzers eenl besluit zouden kunnen nemen, waarmee zij het feitelijk toch niet eens waren. Hij herinnerde er aan, dat oen Engelsch staatsman eens gezegd heeft, dat een vergadering van hondertl Socrates- sen ten slotte een ,,mob" zou blijken te zijn. Overigens werden bij verschillende posten I De heer J. II. Rolaiidus Hagedoorn legde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht met gumlig gevolg bet coudidaats-examen in de rechten af. Naar wij vernemen, is op do lijst voai' d© abonnements-voorstellingen in Amicitia reeds vrij bevredigend geteekend. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de lijst niet zoo heel lang meer eirculeereu zal. Wie dus nog als abonné weuscht aangemerkt te worden, zal wel doen alsuog voor eenige kaarten te teckenen. Het zal zeker wel overbodig zijn op te mer ken, dat de looper niet overal twee of drie malen kan terug komen. Door de h oof da d mi nistrat i e van het lo regiment huzaren zullen Vrijdag a^s. niet minder dan 23 op reform gestelde paarden worden verkocht. Het politierapport meldtGisteren zijn 18 personen opgebracht en tijdelijk in arrest gesteld wegens dronkenschap of verstoring van de orde. Aan een boer werd een revolver geladen met scherpe patronen, ontnomen. Van nacht is brand uitgebroken in een schuurtje van v. d. K., aan het Monni kenpad. Do politie begaf er zich met den slangenwagen heen, doch bij haar aankomst was het brandje reeda gobluscht. Burgerlijke stand. Overleden: Dirkje Huppelschoten, 74 jaar, weduwe van G. van Hamersveld. Anton ius Bernard us Gerard us van Doelen, 3 weken. Ondertrouwd; A. Chr. Lamera en B. M. van Bekkum. W. A. van der Vorst en E. Battels. G e b u w d. H. Kok en A. van der Heijden.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 3