BINNENLAND. ft vuur. De Russen verloren de helft van hun manschappen doch behielden hunne stelling en sloegen de Japanners terug. LondenNov. De Russische gezant, graaf Penckendorf, kwam heden middag laat *>p liet ministerie van buitenlandsche zaken om •en beaoel; te brengen aan lord Lansdowne. Minister Balfour, die reeds te voren een onderhoud had met minister Selborne, werd nogmaals door dezen laatste bezocht in ge zelschap van admiraal Fisher, den eersten Lord van do admiraliteit. Loonden, 1 Nov. Morgen zal aan het depar tement van binnenlandse he zaken een kabi netsraad gehouden worden. Tweede bericht. Daar de eerste minister lijdt aan een aandoening van den kleinen slagader en op bevel van den ge neesheer als voorzichtigheidsmaat regel de eerste dagen zijn kamer moet houden, zal de kabinetsraad morgen gehouden worden ten huize van den premier, in plaats van op het ministerie van buitculandscho zaken. Londen, 1 Nor. De meening heerscht hier thans, dat do onderhandelingen tussclien En geland en Rusland niet goed vorderen. De aard van de moodelijkheid, die is ontstaan, wordt niet verklaard, maar men gelooft, dat zij eenigszins in verband staat met het ver trek van de Russische vloot uit Vigo en het achterblijven van slechts vier officieren. Londen. Nov. Er loopt heden in diplo- matiekc kringen hot gerucht, dat echter niet bevestigd is en slecht 9 onder uitdrukkelijk voorbehoud werdt medegedeeld, dat eenige mociclijkheden zich bij de regeling van het Anglo-Russ sche incident hebben voorgedaan Vigo, 1 Nov. Het Russische eskader is he denochtend te 8 uur vertrokken, gevolgd door dcu Spaanschen kruiser „Estraniaduri Men hoorde dezen morgen een levendig ka nonvuur in zee, wat men toeschrijft aan a: tilleriecefeningeri bij Villa Garcia. De Engelsche kruiser „Bacchante", die de vlag voert van admiraal Baldwin Walker, opperbevelhebber van het Mïddeilandscbo zee-eskader, is in de haven gemeerd. De En gelschc kruiser ..Dons heeft juist ord; s gc bracht aan de hier voor anker liggende sche pen. Londen, 1 Nov. Het volgende bericht werd heden door hc<t ministerie van buiten land- soho zaken bekend gemaaktVoordat do Ruasisoho vloot Yigo verliet, werden aan den Russdschon admiraal orders gegeven ten einde te voorkomen dat gedurende de reis van de vloot naar hot Oosten schade of over last wordt berokkend aan de neutrale scheep vaart. Vier Russische officieren zijn te Vigo achtergelaten ter voldoening aan de overeen kamst met. de Engelsche legeerinsr, en beide regeeringen bespreken nu de bepalingen voor het bijeenkomen vaai do internationale com missie. aan welke hot. voorgestelde onder zoek zaJ opgedragen worden Fiyo, 1 Nov. Toen de Engelsche kruiser Bacchante, met schout-bij-nacht Walker aan boord, op weg naar Villa Garcia Vif&' pas seerde, zag men de Russische schepen ver trekken. Bij aankomst van de Bacchante te Villa Garna, beval schout-bij-nacht Wal ker het Engelsche kruisereeskader de haven te verlaten. Men denkt, dat Walker do krui sers heeft bevolen het Russische eskader te volgen. De Engelsche oorlogsschepen stoo- men zonder lichten. Londen. 1 Nov. Uit Gibraltar wordt be richt dat de oorlogsschepen bevel hebben ontva-gen om zich in zee to begeven op het tijdstip waarop dat wordt verlangd. De Russische gezant bracht heden middag den Koning een bezoek. Londen, 1 Nov. Do bladen berichten, dat het garnizoen van Gibraltar heden morgen om 10 uur is gemobiliseerd. De artillerie be geeft zich thans naar hare stellingen bij d<? verschillende batterijen op den rota. Gibraltar, 1 Nor. Het gerucht gaat, dat het garnizoen in gereedheid gehouden wordt om zich op den rota te begeven, zoodra hot bevel daartoe komt. Gibraltar, 1 Nov., 's middags 2 uur 50 min. Het admiraalschip Caesar heeft een kanon schot gelost om alle officieren aan boord van hunne respectieve schepen terug te roepen, Allo schepen zijn in gevechtstoestand go- bracht Gibraltar, I Nov. De 50sto compagnie van do koninklijke artillerie, dio uit Sierra J.cone is aangekomen op weg naar Engeland, h*cft bevel gekregen hier in afwachting van nadere orders to blijven. Gibraltar, 1 Nov. De toebereidselen veroor zaakten ongerustheid, daar de vloo^mmoeu- vree Zondagmiddag reeds afgeloopen varen. Allo snelvuurbatterijen werden hedenmiddag bemand. Detachementen infanterie zijn ir.et speciale opdracht naar de kaden gezonden. Bij de zoeklidhten wordt nauwkeurig ce wacht gehouden. Londen, t Nov. Uit Gibraltar wordt aan do bladen gemeld, dal het eskader nu het anker gelicht, heeft. De gouverneur ontbood de officieren, die het bevel over de troepen voeren, bij zich op het gouvernementshuis Londen, t Nov. Met betrekking tot het bericht, in de avondbladen betreffende het vertrokken van liet Kanaaleskadcr en het bijeenroepen van de officiereu van het gar nizoen te Gibraltar, seint Reuters corres pondent te Gibraltar, dat do vloot te 5 uur namiddags nog voor anker lag. ofschoon gereed om elk ©ogenblik to vertrekken. Het is do gewoonte van den gowemeur do of ficieren dagelijks op hot gouvernementshuis to ontbieden. Tanger, 1 Nov. De Russische schepen zijn voor een deel met kolen geladen gereed. De officieren deolon mede, dat het. nu. wegens do afwezigheid van admiraal Rodjeotwensky nog onzeker is, waarheen do vloot zal gaan. De schepen vertrekken niet voor hij is aan gekomen of voordat zij bevelen van haoger- hand gekregen hebben Admiraal Rodjcstwensky blijft bij zijne meaning. dat hij bij Doggershnnk te doen hooft gehad met torpedobooten. Hij verklaar- do tc Vigo aan een correspondent van Reu ter „Ik verzeker u. dat wij door torpedoboo ton zijn aangevallen. Ik weet niet hoeveel bet waren, maar ik meen van twee. Ik mach tig u te zeggen, dat er een aanval gericht tegen de Russische vloot. De berichten, dio in do pers over de zaak verschenen zijn, zijn verzinsels; wat ik u zeg is de volle waarheid.'' Volgens den Petersburgschcn correspon dent van de Daily Express daarentegen draagt het Russische ministerie van marine er nu kennis van. dat de Oostzeevloot op liaro eigen torpedobooten heeft gevuurd, die zij bij vergissing voor Japansche hield toen zij, om de vloot heen patrouilleerende, plot seling uit don mist te voorschijn kwamen. De bevelhebber van de tweede torpedoboot. die van zijn kant meende, door Japanners te zijn aangevallen, beantwoordde het vuur. Verscheidene manschappen van het naastbij arend linieschip werden gewond. Dne linieschepen openden het vuur, waaronder de visschorsbooteu leden. De te Kiel verschijnende Neue Nachricb- ten bericht, op grond van inlichtingen die van loodsen zijn verkregen, dht de Russen reeds gedurende den tocht door de Oostzee eene zoo kinderachtige vrees voor onderzee- sche antploffingsmiddelen aan den dag gew iegd hebben, dat men er dikwijls om lachen moest. Gedurende den geheelen tocht werd voor de in kiellijn varende oorlogs- ou trans port schepen een reusachtig net uitgetrok ken, dat ronddrijvende mijnen tot ontplof fing moest brengen. Dit net was aan een tros van staaldraad bevestigd, waarvan de einden door twee evenwijdig stoomende 9chepen, de Jermak en de Rus, werden ge dragen. Wanneer de officieren door de lood sen er op opmerkzaam gemaakt werden, dat liet- uitleggen van mijnen op de druk be varen wateren reods hierom onmogelijk was, omdat daardoor onzijdige oorlogs- eu han delsschepen in gevaar worden gebracht, dan antwoordden zij ,.Voor geld kan men alles gedaan krijgen''. Toon in het noordelijk 'Kattegat bii een hevigen storm de tros, die het net droeg, brak en daarmede deze voor zorgsmaatregel moest worden gestaakt, ver dubbelde de zenuwachtige vrees van de Russen Reedr; in den grooten Belt zijn de Russen begonnen schepen te beschieten. Kort nadat do schepen den Belt waren ingevaren, ver toonde zich een klein vaartuig in hunne na bij he'd. Het werd terstond met zoeklichten beschenen, en het Russische admiraalschip vuurde twee scherpe schoten af op het on bekende vaartuig, die echter niet troffen. Toen het schip zich daarop snel verwijderde, staakten de Ruseen het vuren. Het Journal verneemt uit Petersburg, dat op de inschrijving door het „Journal de Pe- tersbourg voor de slachtoffers van het Dog- gersbank-incident geopende inschrijving tot nu toe door slechts 2 personen geteekend is, die 12 roebels schonken Allerlei vTe Parijs is een grooto meeting ge houden van meer dan duizend menschen, grootondecls vrouwen, als protest tegen liet Codecdvil-feest v— Te Parijs is in het groote gebouw der „Maohinegalerij" oen feestmaaltijd van „mu- tualisten", (deelnemers aan onderlinge levensverzekering) gehouden, waaraan niet minder dan 30,000 personen deelnamen. vOnder do officieren van het leger in Engeland gaat een verslag rond over de examens, d;e er jaarlijks voor de bevordering van officieren gehouden worden. De bladen geven er uittreksels uit, en het is voor den Engelschen patriot zeker droevige lectuur. Het rapport is zeer ongunstig. Vele officie ren kunnen geen behoorlijk Engelsch schrij ven, zich niet behoorlijk uitdrukken, het geen voor het opstellen of uitbrengen van rapporten zeker bedenkelijk is; van de ver schillende legororder^en bevolen hervormin gen wordt maar geen kennis genomen; men kan niet behoorlijk oen kaart, raadplegen vele luitenants hadden geen begrip van de bewegelijkheid van bereden voetvolk; de moesten houden den vijand al voor bijzonder domde vragen worden slecht gelezen enz. Het is ai net zoo als in den Boerenoorlog. vTussclien Parijs en Mans is weder een spoorwegdiefstal gepleegd. Een postwaggon van een trein is opengebroken en een aan tal brieven met geldswaarde zijn gestolen. vTe St. Petersburg is tijdens een brui loftsfeest brand uitgebroken in een houten huis van twee verdiepingen, bewoond door oen Italiaanschen musicus. Van de 18 per sonen, die aan het feest deelnamen, zijn er 11 in de vlammen omgekomen. De Staatscourant van Woensdag 2 No vember 1904 bevat de volgende Kon. beslui ten benoemd tot ridder in de orde van den Ned Leeuw dr. M E Mulder, hoogleeraal- aan de Rijks Universiteit te Groningen, di recteur van de inrichting voor minvermo gende ooglijders aldaar; benoemd tot ridder in do Oranje-Nassaur orde J. G. H. M. Croute. hoofdcommies ter provinciale griffio van Limburg in rijn raug overgeplaatst bij het regi ment grenadiers en jagers A. van SliecLregt, van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog op rijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de kolonel jhr W. G. van dor Wyck, commandant van het 4e reg. infanterie, en de kolonel jhr. C. K. van der Wyck, van genoemd wapen, thans op non activiteit, alsmede do luit.-kolonel op non- activiteit J. C. Lehmann, van het wapen dor artillerie benoemd bij hot wapen der infanterie tot commandant van het 4o rog. do kolonel op non-activiteit. G. J W. Koolemans Beijnen, van dat wapen, zijnde die hoofdofficier in verband daarmede in actieven dienst her steld; benoemd tot luitenant-kolonelbij het wa pen der infanterie de majoor J. W. van Bi.<«cliok, van het wapen, thans wegens tij delijke ongesteldheid op non-activiteit; bij het le regiment do majoor A. L. de Wolf, van het korps, bij do artillerie bij het lo reg. veld-artillerie de majoor jhr. L. A. P. Six, van het korps; bij do genie bi; den staf van het wapen de majoor P. C. J. Noor- duijn, van dien staf; benoemd tot kapitein bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen de le luitenant J. Mulder van dien staf, werkzaam aan het departement van oorlog; bij het 8© regiment de le luitenant H- J- C. Kroon, van het corps, gedetacheerd bij het Ned. Ind. leger; bij het 9e regiment de le luitenant J. C. Stoett, van het corps; bij het. wapen der artillerie bij het 4e reg. vesting, de le luitenant H. J. A. Feber, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Mil. Aca demie. Daar de minister van binnenlandsciie zaken nog steeds door iichte ongesteldheid verhinderd werd zijne bazigheden op het departement to verrichten, is nem verande ring van lucht voorgeschreven en gisterenmid dag is Z-Exc., vergezeld van rijn© dochter, naar Brussel vertrokken. Men schrijft Minister Kuyper heeft bedankt als voor zitter vain 't Centraal Comité der anti-revo lutionairen. Deae waardigheid gaat met dio van minister-president niet samen. Een ge schikte plaatsvervanger zal echter niet zoo spoedig rijp gevonden. Dr. Kuyper toch heeft in de kwart eeuw, da'.- hij de voor man was, de part ij in een p:-siüo gebracht, die toen zeker niemand verwachtte. Als namen van degenen, die aJs opvolger in aan merking kunnen komen, worden genoemd de heerendr. H. Bavinok, hoogleeraar te Amsterdammr. Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer te Amsterdam; M. Noordzij, professor te Kampen, en ds. Tal ma, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage In het voor het Hof van Arbitrage te behandelen geschil over eene belastingquaes- tie tussciien Japan en drie Europeesche mo gendheden zullen als gedelegeerden optreden voor Duitschland de heer Weipert, Duitsch consulvoor Frankrijk mr. Frcmageot, ad vocaat aan het hof van appèl te Parijs, voor Engeland de heer Ambrose Walford. Naar men verneemt zal de Russische gezant bij ons hof, ridder De Struve, die met 15 November e. k- zijn ambt zou neerleggen en de residentie verlaten, voorloopig zijn functie blijven waarnemen, doch op genoem den datum, voor eenigen tijd. om redenen van gezondheid naar het buitenland vertrek ken. Gedurende zijne afwezigheid zal de legatie beheerd worden door den len secretaris van het gezantschap, graaf Brevern de la Gardie. De verkiezing in Amsterdam VII. Do commissie uit de Provinciale Staten ran Noord-Holland voor het nazien der ge loofsbrieven, adviseerde gisteren tot toelating der gekozenen in Amsterdam V en wegens ingekomen bezwaren tot het opvragen der stukken van den gekozene in Amsterdam VII. Da Staten besloten hiertoe, zoodat de be slissing aangehouden wordt tot de volgende vergadering. R ij d e n me t hondemkarren. De heer C. D. Zur Mühlen, lid van, de Staten van Noord-Holland, heeft een voor stel gedaan, met nitnoodiging aan Gedep. Staten, het in overweging te willen nemen en daarover prae-advies uit te brengen in de zomervergadering van 1905. Het betreft een aanvulling van art. 32 van het reglement op de wegen in de provincie Noord-Holland met bepalingen, zooals die voorkomen onder de artikelen 21, 22, 23, 23bis en het eerste ge deelte van artikel 24 in het reglement op de wegen in de provincie Zuid-Holland. Daardoor zullen ziji, die hondenkarren wil len houden, verplicht zijn daarvan kennis te geven aan B. en W. hunner woonplaats, of, geldt het houders van hondenkarren buiten de provincie aan Ged. Staten, die hen in een daarvoor aan te leggen register als houders van hondenkarren inschrijven anider eene doorloopende reoks van nummers en hun van die inschrijving een bewijs afgeven. Verboden za! dan o. m. zijn a te zamen met één of meer personen rich op een in beweging ri'nde hondenkar te be vinden (hiervoor te lezenmet meer dan één persoon) b. als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken zieke, kreupele, gewondle of drach tige honden, of handen met eene geringere schouderhoogte van 50 cM. (hiervoor te le zen minstens 55 ciM., daar uit genomen in- formatiën gebleken is dat 50 oM. te weinig is); c. oen hondenkar to doen geleiden door een persoon, die den leeftijd van 14 jaren nog niet bereikt heeft; <i. een hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, die met vooi-zien is van steunsels, zoodanig aangebracht dat het gewicht der kar op den stilstaanden of liggenden hond niet drukke; e. den hond te doen trekken door middel van den halsband f. ©en of meer honden een last te doen trekken, die zichtbaar boven hunne krach ten gaat. Zulke bepalingen mochten in het Utrechte sche reglement ook wel worden opgenomen. Ook in deze provincie is het afbeulen van trekhonden en hondjes ergerlijk. In de gisteren geopende winter-verga- dering van do Staten van Overijssel werden de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer F. do Herder, goedgekeurd en werd tot diens toelating besloten. Door een aantal leden was een voorstel in gediend om in desae bijeenkomst over te gaan tot Je keuze van drie leden van do Eerste Kamer, welk voorstel in behandeling kwam aan het slot der werkzaamheden voor dien dag. Besloten werd tot verkiezing over te gaan. Do uitslag der eerste stemming was, dat op mr A. J Dijokmeester, aftr. liberaal, 22, dr. H. Frans9en, a.-r., te Zwolle, 22, en prof. M. Noordtrij, a.-r., te Kampen, 1 stem wer den uitgebracht, terwijl 1 stem blanoo is. Bij de tweede stemming verkrijgt de heer Dijckmeester 22 en dr. Frans-jen 22 stemmen. Een stem is in blanoo, terwijl een biljet is ingevuld met den naam Franssen zonder eenige nadere aanduiding. Nadat de voorzitter als zijn meening had uilgesproken, dat met de stem in quaestie dr. Franssen bedoeld zou rijn, waartegen de vergadering geen bedenkingen opperde, werd de heer dr. H. Franssen (a.-r.) met 23 stem men gekozen verklaard. Vervolgens werd gestemd voor den twee don zetel. De uitslag der eerste stemming was als volgtmr. I. A. van Royen, lib. aftr., 20, mr A. J. Dijckmeester, lib. aftr., 2, Th. E. F. Heerkens, r.-k., 22, mr. G. Wicherlink, a.-r., 1 en 1 stem in blanoo. Bij tweede stemming werd daarna de heer Th. E. F. Heerkens (r.-k.) gekozen met 23 stemmen, tegen 22 op mr. I. A. van Royen en 1 blanoo. De stemming voor den derden zetel had hei volgende resultaatD. W. Stork, lib. aftr., 22, mr. G. W. baron van Dedem, a.-r., te Wageonngen, 22, mr. I. A. van Royen 1 en 1 stem blanco. Bij do tweede stemming werd daarna de heer D. W. Stork, lib. aftr., met 23 stem men gekozen tegen 22 op mi'. Van Dedem en 1 in blanoo. De heer mr. J. van Setten vroeg thans het woord om zijn genoegen uit te spreken over het feit dat men thans uit do politieke on gelegenheid geraakt was. Hij betreurde even wel de keuzo zooals die thans gedaan was, waaruit op overtuigende wijze gebleken is, dat op een der leden geen vertrouwen ge steld kan worden. >ok maakte spreker van deze gelegenheid gebruik om op te komen tegen de verwijten van plichtverzaking e die de op 3 Aug. vertrekkende leden heb ben moeten hooren. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdag over 8 dagen. 1 rei< her van me' tro< DeStatenzittingen in Noord- Brabant en in Limburg zijn gisteren wel geopend, doch er kon niets gedaan wor den, daar er geen leden 'waren opgekoman. In Nooid Brabant waren er slechts tien Voorlering werd gedaan van de namen der 54 afwezige leden, waarna de vergadering ge schorst werd tot vandaag. In Limburg was geen enkel statenlid op gekomen en hadden de Commissaris der Ko ningin en de griffier hot rijk alleen. Do reden is natuurlijk dat het gisteren Allerheiligen was. In do andere provincies zijn de katholieken blijkbaar wat minder streng in hun opvatting geweest. Mr. M. Tydeman heeft wegens gezond heids-redenen ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Gelderland. in een gisterennamiddag gehoude: buitengewone vergadering van den gemeen teraad van Leeuwarden, is de heer A. E Zimmerman als burgemeester dier gemeente geïnstalleerd. Nadat hij door een commissie van drie leden was binnengeleid, werd hij toegespro ken door den oudsten wethouder, deui heer J. Troelstra. die hem, namens de leden van den raad, de wethouders en den secretaris een hartelijk welkom toeroep. De heer Zimmerman begon met een woord van dank aan de Koningin en aan de regee ring voor het in hem gestelde vertrouwen, em voorts aan den tijdelijken voorzitter voor diens van welwillendheid getuigende toe spraak. Do vergadering werd door de ambtenaren der gemeente, de beide wethouders van Hoorn en een talrijk publiek bijgewoond. Bij beschikking van den minister van Justitie is aan Th. J. G. Tulfer, op rijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als eerste-klerk bij den Raad van beroep (Ongevallenverzekering), te Almelo. Door den minister van Koloniën rijn A. Tom, F. B. H. Asselbergs, J. F. van Wéelderen en A. A. de Jager ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsah-Indië, om te worden be noemd tot adjunct-ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen in Nederlandsah-Indië. Het feest f»n d.en heer C i g n o n, beheerder van den exipeditiedienst Van Gend Loos, H. Colignon k Co., die op 1 Nov. herdacht, dat hij zestig jaren ge leden jongste bediende werd in. het huis, aan welks hoofd hij thans staat, is Zater dag te Antwerpen gevierd met een groot feestmaal in „Le Paon Royal", hetwelk de jubilaris aan al zijne medewerkers gaf. Namens het personeel werd de heer Co lignon door den hoofdkassier, den heer Snep vangers, een bronzen beeld „de Worstelaar" van Jef Lambeaux, aangeboden, met een album, bevattende de portretten der gevers. Namens den raad van bestuur wenschte daarop de beer Lambrechts den heer Co lignon geluk. Aan het feestmaal, waar ongeveer 100 per sonen aanzaten, ouder wie de vier zoons en de drie schoonzoons van den jubilaris, onder welke laatste de componist Jan Blockx is, werd door kolonel Heimburger een dronk ingesteld op Koningin Wilhehnina en Ko ning Leopold, en vervolgens door den heer Immerzeel een op den jubilaris, waarna al de genoodigden defileerden voorbij den heer Colignon. Het uitstekeud geslaagde feest werd met een concert gesloten. De palmtak Maandag door jhr. de Ra- nitz namens H. M. de Koningin-Moeder op de kist met het stoffelijk overschot van pre sident Kruger nedergelegd, was een zilveren. Op de banderol stond ter eenre zijdeH. M de Koningin-Moeder en ter andere: 31 Octo ber 1904, de datum van de overbrenging van liet hulsel naar Zuid-Afrika. Gisterennacht is te Groningen in den leeftijd van 53 jaren overleden mr. H. Frima, die vóór korten tijd om gezondheidsredenen ontslag nam als lid der Provinciale Staten en van den gemeenteraad van Groningen. Men schrijft uit 's Gravenhage: Buitengewoon talrijk waren gisteren voor middag de blijken van deelneming betoond bij do ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van den oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit prof. dr. C. L. Wurfbain. Mannen van naam. zoowel uit de kringen der medici als daar buiten, stonden in groo ten getale aan de groeve en tallooze kransen en bloemstukken vertolkte eveneens de har telijke sympathie, welke de ontslapen hoog- leeraar in ruime mate genoot. Namens de professoren aan de Amsterdam sche universiteit sprak prof. de Bussy een gevoelvol woord van herinnering en afscheid Met grooten weemoed gewaagde spreker van het bitter lijden, ten gevolge waarvan hoog- lceraar Wurfbain in de kracht zijns levens ge knakt en machteloos word geslagen, en waar door hij tevens werd ontrukt aan zijn arbeid, die hem tot man van beteekenis had gemaakt-. Dit is dan ook de rede dat velen der te genwoordige professoren aan .de universiteit te Amsterdam hem niet hebben gekend, al thans wanneer men hierbij denkt aan eene bekendheid met persoonlijkeu omgang. Maar niettegenstaande dit, was Wurfbain aan de universiteit geen vergeten man. Dit bleek vooral juist in deze dagen toen de her innering aan zijn persoon en aan zijn arbeid, maar bovenal aan den adel en de beminne lijkheid van zijn karakter, weder levendig werd opgewekt. Uit naam van do professoren bracht spre ker daarom een laatsten groet aan den be treurd ?n doode. De zoon bedankte voor de betoonde be langstelling. Het ooglijdersgesticht te Groningen. Gister was het 25 jaren ge leden dat liet ooglijdersgesticht te Gronin gen werd gebouwd. Deze hoogst "belangrijke inrichting, welke zoowel hare patiënten uit Groningen als van ver daarbuiten ontvangt, staat onder de lading van prof. Mulder. He den namiddag werd het jubileum gevierd in een samenkomst, waarin tegenwoordig waren het college van curatoren, het bestuur der inrichting, professoren en verschillende an- mcK dere personen, die tot haar m betrekking staan. st"! Heden avond geeft prof. Muller een diner. De hoogleeraar is, blijkens hiervoren- j**85 staand: Kon. besluit benoemd tot ridder in m e ster quê scli> Ho< tot tot reel eeu kei stra wij 5 do stra C wir voo: Nö| gez< de» de orde van den Nederl. Leeuw. In de algemeene vergadering van de Koninklijke Zangver een igmg „Cecilia" te 's Gravenhage. is, naar aanleiding van het a. s. 75-jarig bestaan in principe bes'oten dit jubileum te herdenken door aan het in de maand April 1905 te geven tweede oonoert een feestelijk karakter te geven. Het voornemen bestaat, zich voor dat con cert de medewerking te verzekeren van het Residentie-orahest, benevens van eenige solis ten van naam. Door mevrouw de weduwe dr. H. A. KooykerBervoets, te Groningen, is aan do U niversiteits-bibliotheek aldaar, ten ge schenke aangeboden de boekerij, voor zoover de medische werken betreft, nagelaten door wijlen haren echtgenoot, emeritus hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Aan de schenkster is daarvoor de dank der regeering betuigd. De Haagsche chroniqueur van de N. I Gr. Ct. 9chrijft: Deze week heeft op Oud-Wassenaer, hei prachtig kasteel nabij Den Haag, de ver- koopi.ng plaats gehad van den kostbaren inboedel, die er door den vorigem eigenaar, dén heer Van Oudermeulen, is achtergela ten. Het meerendeel van de fraaie tapijten, gordijnen en meubelen is gekocht door do nieuwe eigenaren van het prachtig buiten verblijf, de maatschappij „Nationaal grond bezit" en den architect Zanen, die het voor f 850,000 kochten. Naar verluidt zal Oud-Wassenaer als eeu soort van Sanatorium voor gefortuneerde lijders worden ingericht. De Velser spoorbrug. De nieuwe groote draaibrug bij Velsem is gis teren nog niet in dienst gesteld. Het dienstverband der beambten, die de overwegen bewaken, welke door de indiensi- stelling van de nieuwe lijn vervallen, is ver lengd bot 15 November a.s. „Men" zegt echter, dat 't wel 1 December zal worden voor de brug in gebruik genomen kan worden. Hibld. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 31 October 1904, wordt de gouvernement^- koffieoogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 65.000 pikols. Rijke jachtbuit. In de duinen op Westelijk Schouwen heeft een jachtgezel schap in twee dagen met 6 geweren 84 i stuks wild geschoten. Voor de nagelaten betrek kingen van do verongelukte visschera dn ,,T. X. 38' is op Texel gecollecteerd f 85®.04£, terwijl van elders ruim f300 is bov de» kee: inec ook kla: I ik gaa dwe zijp Cor eek uit hei dei He Stop gezet. De directie der lijrn- fabriek te Zwijndreelit heeft aan het geheele personeel ruim zestig personen aanga zegd, dat Maandag 14 dezer do fabriek zal stilgezet worden. De werkstaking der glas blazers. Uit Schiedam wordt gemehi, dat aldaar oemgo verandering ia gekomen echter niet ..is een gevolg van eenige over eenkomst tusscben patroon en arbeider, docli van den benarden toestand waarin sommige stakers verkeeren;, althans eenigen van de stakenden hebben te kennen gegeven, dat, zoodra de gelegenheid tot werken werd open gesteld, zij wederom den arbeid zouden be ginnen. Dientengevolge zijn aan de glasfa briek „De Schie", alhier, de stokers bez de vuren in gereedheid te brengen. Aangezien het getal der „weder beginnei den" betrekkelijk klein is, zal dat worde aangevuld door glasblazers niet-aangesk tenen die niet tot de stakers behoorden Er rijn reeds flesschen uit het buitenlani aangevoerd. In de jongstgehouden openbare vergad< ring der stakende glasblazers heeft de het G. van Erkel met nadruk er op gewezen on de staking, welke de glasblazers hefbben aan vaard, tot een goed einde te brengen, al zij de opofferingen dan ook zeer gevoelig. Voorts wees hij op 't nut van organisatie en beval die met klem aan. Burg. en weth. hebben toestemming gege ven tot het houden van eene collecte langs de huizen, ten bate van dê stakende glasb'a- zers.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2