KOLONIËN. BINNENLAND. Kapitein Clado bevond zich aan boord van bet admiraalschip de „Kuiaz-Souvarof". waarop ook admiraal Rodjeetwensky de reis maakt. Rodjestwensky heeft hem opgedra gen schriftelijk rapport uit te brengen ovjr het incident bij Huil. tenant Ellis; do naam van den vierden of ficier is hem niet bekend. To Geflo heeft een gerechtelijk verhoor plaats gc-had in do zaak der beschieting van de Stoomboot Aldobaran. Do kapitein, de beide stuurlieden, do eorsto machinist en verscheiden© matrozen *ol hard den bij hunne vroegere verklaringen over de beschieting; allen mot uitzondering van den kapitein werden op hunne verklaringen beëodigd. Op oene vraag verklaarde ae kapitein, dat hij. toen het eerste schol viel. er niet aan ge dacht had, dat dit schot eene aanroeping van een vreemd schip kon beteekenenhij had alleen gedacht aan het gevaarlijke van den toestand. Hii had liet schot niet als eeue aanroeping breohouwd en daarom ook niet het in het signa lenbook voorgeschreven sig naal laten geven, maar alleen de Zweedsche vlag laten hijschen. Het Parijsche Petit Journal heeft eene ver klaring gebracht van den Decnschen scheeps- kapitoi.i Hansen, dat luj aan de Engclsche leust van het Kanaal Engelsohe torpxloboo- ten met Japanners en Japansohe munitie aan boord had gezien Een telegram van Havas ui*, Lorient bevestigde den inhoud van dit bericht. Daarentegen is aan de New-York Herald uit Lorient. geseind, dat kapitein Han sen dit bericht voor geheel verzonnen heeft, verklaard. Het Wecner Correspondentieburcau meldt dat van Russische zijde het bericht van de Morning Post, dat Rusland de groote mo gendheden* verzocht heeft hunne meening te doen kennen over de opheffing van sluiting van de Dardanellen voor oorlogsschepen, van Russische zijd© ongegrond verklaard wordt. Allerlei vEr is sprake van, dat Koning Edward in het paleis to Windsor een „kapittel"' of plechtige vergadering der orde van den Kou scband zal houden gedurende het verblrf van den Koning van Portugal aan het En gclsche hof. Koning Carlos is, gelijk men weet, sinds 1805 ridder van den Kouseband. Het laatste kapittel van den Kouseband werd in December 1855 gehouden door Ko ningin Victoria. vOp de wereldtentoonstelling te St. Louis hooft Duitschland naar verhouding d© meesto prijzen behaald. Van 2200 inzenders werden 1720 bekroond. D© Duitscho Rijks commissaris Lewald, de Pruisische minister Studt eti de eerste burgemeester van Dresden en van Frankfort a/M. ontvingen gouden me dailles. Do moeste bekroningen echter verwierven de Vereenigjle Staten en Japan kwam in do derde plaats. vTe St. Louis zijn welgeslaagde proeven genomen met het bestuurbare luchtschip van Baldwin. Het liecft zich, naar men bericht, op een hoogte wan 3000 voet en half uur lang in allo willekeurige richtingen bewogen, ondanks oen vrij hevigen wind en het daalde daarna op de plaats van vertrok weder neer. vDe Röntgen-stralen komen waarlijk al in aanmerking voor een jubilé. De tiende verjaardag van hunne ontdekking zal don 30. April 1905 to Berlijn worden gevierd met oen oongres van deskundigen, waar allerlei omtrent de kennis en de toepassing van die wonderbare stralen zal worden besproken vIn de steenkolenmijnen van den Ame- rikaanschen staat Illinois hebben 44.000 ar beiders het werk gestaakt, omdat zij niet wil den berusten in een loonsverlaging van 5£ pCt. vDe Saksisch© overheid gaat maatrege len nemen tegen do zoogenaamde Louase- vereoring. Een nummer van de Dresdener Rundschau, waarin de vraag van den terug keer van do vroegere Kroonprinses wordt aangeroerd, mag niet opcu!;'<k verkocht wor den. Verder hebben winkeliers aanzegging gekregen om prentbriefkaarten mot- de beel tenis van de gravin van Montignoeo uit hun uitstalkasten te verwijderen, aangezien die afbeeldingen bij de koningsgezinde burgers aanstoot-, verwarring en ongerustheid ver wekken. vDo-heer Jacques Lebaudy, .Keizer der Sahara", moet to Scutari in hechtenis zijn genomen, omdat men hem aanzag voor een voort vluchtigen Oostenrijkachen bankier. Toen do vergisoing was bewezen werd hij terstond ontslagen. Maar hij moet voorne mens zijn een hoogo sohadevorgooding te eischen van do Turksoho rogooring. vTe Blankenburg hield dezen herfst een wakkere boerin uit Ilolzerodo, bij het oogst feest een schoonc toespraak, om God te dan ken voor den overvlocdigen oogst, welke toe- 3raak zij meende niet beter te kunnen be- uiten dan mot do opwekking: ..Daarom stemt in met mij in den uitroep: onze Liove Heer levo on levo nog eens en leve ten der den male". Do vrouw is wegens deze ..profane" uiting vervolgd en zoo pas door de t-hepenrecht bank te Blankenburg veroordeeld tot- 10 Mk. boete. Do rechter nam aan, dat zij te goe der trouw had gehandeld. Maar aangezien verschillende monschon aanstoot aan het ge» zegdo haddon genomen, kon zij niet worden vrijgesproken 1 vDo Deonsche schoener „Anna" is op den Atlantisch en Oceaan door een slag van een groeten walviach, waarmede liet in bot sing kwam, dermate lok geworden, dat het schip begon te zinken. Mot vereende krachten hield de beman ning het schip door pompen boven water ge durende 39 uren, tot eindelijk nog juist in tijds de noodseinen werden opgemerkt door het stoomschip ..Quernmore1'. hetwelk de bemanning aan boord nam en naar Li verpool bracht. IX) walvisch word bij do botsing gedood. OOST-INDIÈ. De correspondent van do N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren „Luitenant Burger sneuvelde bij do ver meestering van Teungkoo Noeradin in Pe- dir." Het blad teekent hierbij aan: „Teuugkoe Noeradin moet een der min der bekende bendokoofden ki Pidië zijn. Hij wordt niet genoemd in de onlangs in Do Locomotief gegeven opsomming der bende- hoofden en onderaan voerders i n Pidië. De le luitenant der infanterie J. J. Bur ger was een der meest bekende Atjek-figu- ren. Hij bracht in Atjeh haast zijn goheelen officiersdiensttijd door, onderscheidde zich te velde velo malen, en was commandant der patrouille, die voor eenige jaren op do West kust van Atjeh verdwaalde en door toeval aan den hongerdood ontkwam. IX; gesneuvelde was ridder der Militaire Willemsorde en had het eereteeken voor eervolle vermelding in den strijd en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp, Atjeh 18731896 eu Atjeh 29 Maart 1896—1900". De poging tot landverraad. De Locomotief van 28 September meldt: Uit hot onderzoek moet thans gebleken zijn, dat twee der verdachten, de sergeant Kaa en de fuselier van het 5o bataljon, die in den loop van de vorige week werd gear resteerd, niet medeplichtig zijn aan de zaak, waarom beiden uit hun voorloopige hechtenis werden ontslagen. Tegen de 3 anderen moe ten echter zware vermoedens zijn gerezen. Hot voorloopig onderzoek is, naar men ons verder mededeelt, nagenoeg afgeloopen en weldra zal het gerechtelijk onderzoek een aan vang nemen. Met uitzondering van een der teekenaars, die kle ne b kentenissen heeft gedaan, houden de beide anderen steeds vol do teekeningon bij vergissing naar huis te hebben medege- Een naaistertje te Ierseke, te arm om een naaimachine te keopen, heeft deze week, op haar verzoek, van H. M. de Koningin tot dat deel f 25 gekregen. (Midd. Ct.) De reis van d'r. Kuyper. In verband met de reis van minister Kuyper naar Brussel nemen wij het volgende uit do Haagsche Kroniek der „Prov. Gron. Ct." over „Sedert eenigen tijd reeds is de premier, bij tusschcnpoozcn, ten prooi aan neuraste- nische hoofdpijnen. Met leedwezen constateer ik, dat hij ook weder in de laatste dagen het ministerie niet heeft kunnen bezoeken en te huis nog wel bij afwisseling gearbeid heeft, maar niette min werkelijk lijdt door de somwijlen he vige pijnen, die deze zenuwaandoeningen ver oorzaken. Reeds lang moet het zenuwgestel van dr. Kuyper hebben geleden onder het inspannend werk en onder de vaak ver van aangename beslommeringen van zijn ambt." De minister van buitenlandsche zaken is, na een maand met verlof buitenslands te hebben doorgebracht, in de Residentie terug en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsohe zaken zal op Zaterdag 5 November e- k., en die van de ministers va marine en van koloniën zullen op Vrij dag 4 November a. s. niet plaats hebben. De boeren graaf Vam Rechteren Lim- purg, minister-resident te Bern en baron Van Weideren Rengers, minister-resident te Bucarest. die ge ruimen tijd hier te lande met verlof doorbrachten, koeren naar hunne posten terug. Do minister van Financiën heeft bij resolutie van 11 October j 1. het volgende bepaald omtrent ontheffingen volgens a.rt, 40 dor wet op de bedrijfsbelasting. De be lastingplichtigen, bedoeld bij art. 1 a d en b, de laatsten voor zoover zij hier te lande een bedrijf enz. geregeld uitoefenen, worden aangeslagen naar de som hunner jaarlijk9clio inkomsten, opgevat .en berekend volgens do bepalingen der wet-. Tor beoordeeling of het inkomen, waarnaar hun aanslag is geregeld, door de staking van bedrijf enz. meit meer dan 4- is verminderd, moot het dus worden vergeleken met bun jaarlijksch inkomen na die staking (eveneens opgevat en berekend volgens do bepalingen der wet). De onthef fing die in dat geval kan worden verleend, is uit den aard der zaak eene ontheffing naar iijdsgelang; zij worden berekend over de maanden van hot belastingjaar, die lijl- dens do staking van hot bedrijf enz. nog nieb zijn ingetreden. Do in het buitonland geve6tigden, die slechts tijdelijk hier to lande een bedrijf enz. uitoefenen, wonden niet naar hunne jaarlijk se inkomsten aangeslagen, doch naar hunne inkomsten in het belastingjaar. Dientenge volge kan art-, 40 t© hunnen aanzien geen toepassing vinden, daar laatstbedoelde in- sten niet kunnen „verminderen/- Wel natuurlijk kunnen zij blijken te hoog to zijn geschat. b.v. doordien de werkzaamheden hier te lande vroeger is gestaakt dan bij de regeling van den aanslag word aangenomen, maar dan is er reden om den aanslag te her zien, ton einde hem in overeenstemming te brongen mot de werkelijk genoten belastbare inkomsten. De Overijaeleche Verkiezing. Voor iodercen zal de uitslag der ver kiezing van 3 leden der Eerste Kamer door do Staten van Overijssel wel een verrassing geweest zijn, aangezien door de afwezigheid van het a.-r. Statenlid Middendorp aanwe zig waren 24 loden der linkerzijde en 22 der rechterzijdo. Naar men algemeen aanneemt Het Volk doet dit ook is het eenigo sociaal democratische Statenlid de persoon geweest, die telkens blanco stemde. Onder de.liberale leden moet er dan een geweest zijn, dio twee malen met de rechter zijde en do dorde maal met de linkerzijde gestemd heeft. En blijkens de verklaring van mr. Van Setten aan het slot der zitting, door één lid der linkerzijde anders gestemd dan afgesproken was. Natuurlijk heeft men zich afgevraagd, wie in dezo het „schurftige schaap" geweest is. In verband hiermede ontving het Hbld. hot volgende berioht: „Ei is door de liberale Statenclub een voorloopig onderzoek ingesteld, met het ge volg dat algemeen een der leden voor den afvallige gehouden werd. Dezo ontving nu in den loop van den dag gisteren namens de vrijzinnige olub een kennisgeving, dat algemeen do overtuiging gevestigd was, dat hij do vei-- rad'erliike rol had gespeeld, dat uit den aard der zaak de club een dergelijke houding niet kon laten oorbij gaan. Hij werd daar om uitgenoodigd te verschijnen in de ver ga© ering der club, teneinde zich te kunnen zuiveren van de op hem rustende verden king. Hieraan gaf de geadresseerde gevolg. Naar ons wordt medegedeeld bleef hij ont kennen, doch de vergadering kan daarmede niet ten volle genoegen nemen. Hem werd dan ook ten slotte te kennen gegeven, dat men hem voortaan beschouwde als niet meer tot de club te behooren en dat het den leden aangenaam zou zijn hem daar nimmer meer te zien, Ook werd hem daarbij niet onduide lijk aangeraden zoo spoedig mogelijk zijn onder vrijzinnige banier verworven mandaat in handen dier kiezers te stellen. De „Zwolsche Ct." noemt als ganoodigdo tot boven aangeduide vergadering den heer mr. P. I. G. van Diggelen. De Zutph. Courant waagt een andere gis sing. Zij wijst er op, dat indertijd de liberale kiesveroeniging te Hardenberg aan den heer R. Th. baron van Pallandt een schrijven heeft gericht, waarin zij zich er over be klaagde, dat hij, die zich als liberaal door liberalen had laten candidaatstellen en ver kiezen, met de kerkelijke meestemde. Aan die klacht was het verzoek verbonden, zich aan de afspraak te houden, of anders zijn mandaat ter beschikking van de kiezers te stollen. Dit laatste heeft baron Vam Pal- landt niet gedaan. Of hij het eerstgenoemde heeft gedaan, weet men niet. Het blad con stateert echter nadrukkelijk, dat het niet weet of het de stem van den heer Pallandt is geweest die den doorslag heeft gegeven. Statenverkiezing district Gorinchem, Gisteren had de stemming plaats ter verkiezing van een lid voor do Prov. Staten van Zuid-Holland in het dis trict Gorinchem. Gekozen werd de heer A. G. de Kruyff, te Leerdam (lib.), met ver moedelijk 2030 stemmen; do heer A. C. de Leeuw (ohrist.-hist. en a.-r.), te Schoonre- woerd, verkreeg vermoedelijk 1950 stem men. Het juiste stemmemcai f er was bij de afzen ding van het telegram nog niet bekend De Nederlandsche Tramwegmaat schappij heeft aan God. Staten van Fries land verzocht om een renteloos voorschot van f 320.500, ton einde do noodige verb© teringen, uitbreidingen en vernieuwingen aan weg en werken van haar tramwegnet te kunnen uitvoeren, en om een renteloos voorschot van f 3000 per kilometer, voor den ombouw van de lijn SuameerVeen- wouden in een stoomtramweg. E x c u u s g o m a a k t. De op Dinsdag 25 Ocit. gehouden zitting vain den gemeen teraacl van den Helder die na -het incident ontstaan door den uitval van den burgemees ter, toen hij sprak van een „kwajongens troep", onvoltallig werd, zou Maandag war den voortgezet. Tot een vervolgen van de begrootingswerkzaamheden kon 't ook nu ech- uiet komen, daar de anti-revolutionaire en katholieke leden en het vroeger liberale raads lid Hartsiuck, nu tot geen partij behooreude, afwezig waren gebleven. Echter, had de vergadering al niet de macht besluiten te nemen, de voorzitter vond bij de opening gelegenheid en maakte daar van. aanstonds gebruik, oan zijn diep leed wezen uit te spreken over de woorden, dio bom de vorige week in een onbewaakt oogen- blik waren ontvallen. Niemand, zeide hijv kan daarvan meer spijt hebben dan ik, omdat- ik zelf gevoel dat de gebezigde uitdrukking al te zeer misplaatst waa Ten slotte sprak do voorzitter het vertrouwen uit, dat iets derge Hj'ks zich niet zal herhalen, daar het niet kan zijn in het belang der gemeente. Namens de aanwezige leden nam de heer Jaring genoegen met deze verklaring, den wensch uitsprekende, dat- de zittingen zich voortaan mogen kenmerken door welwillend heid en verdraagzaamheid, waartoe de voor zitter nog zeide ziinerzijds gaarne te willen medewerken. De zitting werd hierop verdaagd tot a.s. Donderdagavond. Bij beschikking -van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, afdeeling landbouw, is benoemd tot plantkundige, spe ciaal belast met de microscopie der voeder- middelen aan het- Riiksproefstation voor z.iodcontrólo te Wagen in gen, dr. J. O. Schoute, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Door clen minister van koloniën zijn L. F. Soesman, H. H. Nieuwcnhuis, H. van Breen. G. J. Meijere, N. J. de Groot, J. M. Gasille, W. van Houten en H. E. Donkel, ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië. ten einde te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Alvorens naar Znid-Afrika te vertrek ken, brachten gisteren de beide dochters van President Steyn ren bezoek aan het Zuid- Afrikaanscho Museum te Dordrecht. Generaal P. H. Kritzinger en ds. P. 1. van Heerden, die hier to lande zijm aan gekomen in verband met de Hollandschc on derwijszaak in de Oranje Rivier Kolonie, zijn te Amsterdam afgestapt in het Hotel Neuf in de Kalverstraat. In don ouderdom van 66 jaren is to Amsterdam overleden mr. L. H. Po vel, be kend lid der Amstordaimscho balie en o-ud- lid der Prov. Staten van Noord-Holland. i Op de Oosterbegraafplaats te Amster dam werd gisteren morgen het stoffelijke overschot van A. Post, een der oprichters van het Werkliedenverbond, ter aarde be steld. Verscheidene arbeidersverenigingen wa ren met de banier vertegenwoordigd. Aan het graf werd gesproken door P. Nol- ting, dr. C. W. Janssen, G. v. d. Tempel namens de Sehildersgezellen-vereeniging „Vooruitgang zii ons doel", Jan van Zut- phen namens den A. N. D. B-, P. Hols na mens den Typografenbond on C. K-oenen na mens den Amsterd. Werkmansbond. Indisch Genootschap. De Dins dag avond zeer druk bezochte vergadering van het Indisoh Genootschap werd geopend door den voorzitter mr. N. G. Pierson, die na het doen van eenige mededeelingen van I huishoudelijken aard, onmiddellijk het woord gaf aan den heer mr. O. Th. van Deventer, ter inleiding van zijn onderworp: Java's op- heffing. Mr Van Deventer deelde mede, dat eerst daags van zijn hand in „de Gids" zal ver schijnen oen artikel onder den titel „Kolo niale Hervorming"? Mond heelkunde. In een Zater dag 29 October 11. te Amsterdam gehouden vergadering werd opgericht een vereeniging van medici (artsen) onder den titel van „Nederlandseh Mondheelkundig Genoot schap". Dit genootschap stelt zich, volgens zijne statuten, o. m. ten doel De wetenschappelijke beoefening der mond- beelkunde, d. w. z. de beoefening van alle zaken, die betrekking hebben tot dien momd en zijne onderdooien, en wel van zijn nor malen en abnormalen toestand, van zijno ziekten en van alles, wat op geneeskundig, heelkundig, prothetisch en orthopacdisch ge bied voor den mond en zijne onderdeden kan worden aangewend. De mcttidheelkunde otmvat uitdrukkelijk als een onderdeel: de tandheelkunde, om dat de tanden en hunne directe omgeving anatomisch en physiologisoh deel uitmaken van den mond. Congres over de arbeidend* klasse en hef alcoholisme. In het gebouw „Eensgezindheid" te Am sterdam werd Zaterdag en Zondag het „Con gres over het Verband tusschen Maatschap pelijke toestanden der arbeidende klasse en het alcoholisme" gehouden. De regeling van dit congres werd opgedra gen aan de Nederlandsche Vereenigng tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. Bij het congres zijn aangesloten 40 bonden en vereenigingeu, met 17 hoofdbesturen on 123 afdeelingenterwijl ongeveer 100 parti culieren zich als lid hebben aangesloten en eenige sympathiebetuigingen werden ontvan gen. De openingsrede werd uitgesproken door den heer P. v. dl Meulen, uit Heerenveen, voorzitter van do Nederlandsche vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran- ken. Spreker noemde het congres een belang rijk feit voor do arbeidersbeweging en voor de drankbestrijding. Daarna ging hij de ge schiedenis van den strijd togen het drank misbruik in ons land na. Het doel van dit congres is niet de geheel onthouding op den voorgrond te stellen, maar te onderzoeken het verband, dat er tusschen deze twee verschijnselen bestaat, aan do eene zijde -de maatschappelijke toestanden van do arbeidende klasse en aan de andere zijde het drankmisbruik. Daarom konden niet alle ge- heelonthouders-vereenigingen toetreden, daar om zijn niet uitsluitend drankbestrijders ten congresse en zal er ook door anderen dan ge heelonthouders gesproken worden. Door christelijke drankbestrijders- en vak- vereenigingen werd aan het congres geen deel genomen. De oommissie tot voorbereiding van dit congres bestond uit gedelegeerden van do Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, de Soc.-Demo- cratische Arbeiderspartij-, den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, den Bond van Nederl gemeente-werklieden en den Néder 1. Bakkers- gezelleubondl Hierna werd de leiding van de eerste zit ting overgedragen aan den heer P. W. J. van Hassel, die onmiddellijk het woord gaf aan mej. M. Wittop Koning, door wie werd in geleid het; Verband tusschen volksvoeding en alcoholisme." Na eenig debat over de inleiding weid de eerste oongreszitting gesloten tot 's middags. De tweede zitting werd geleid door mr. M. Mondeis. De heer F. Mol uit 's Gravenhage leidde het onderwerp in„Nachtarbeid en Drankgebruik" in. Het tweede referaat van deze zitting werd gehouden door den heer A. H. Gerhard van Amsterdam over het „Verband tusschen m aatsoli appel ijken welstand en alcoholisme". Een hoofdvoorwaarde voor een maatsohap- pelijken welstand noemde Spr. het, dat elk individu gezond van lichaam en geest zij, verder in staat zij een passend aandeel van den maatschappelijken arbeid te verrichten dm voldoende in zijn levensonderhoud' te kunnen voorzien. Het voornaamste middel tegen het alcoho lisme zal zijn in den mensoh de mogelijkheid te scheppen, dat hij het kwaad in zichzelf bestrijd. Volksontwikkeling en oen harmonieus levensbestaan moeten beschouwd worden als do krachtigste middelen tegen het alcoho lisme, een kwaad, dat op allerontzettendste wijze den maatschappelijken welstand onder mijnt en bedreigt. Na eenige gedachten wisseling werd de zit ting cun zes uur gesloten. 's Avonds werd in de groote zaal van het Gebouw der „Maatschappij voor den Wer kenden Stand" oen feest- en propaganda- avond gehouden. Mr. M. Mondeis hield een feestrede, die zeer werd toegejuicht. Het Congres werd Zondag morgen voort gezet. Voorzitter was toen do heer F. H. Schmidt. In de ochtendzitting was in de eerste plaats aan de ordedo inleiding van den heer H. Spiekman, van Rotterdam, over „Invloed van de arbeidersorganisatie op "het alcoholisme." Bij het sluiten van de vergadering werd, op voorstel van den voorzitter, ©en ©envou- ige hulde gebracht aan de nagedachtenis van mevrouw Cornelie Huygens, de be kende schrijfster, die behalve als strijdster in de S. D. A. P., ook in de geheelonthouders- beweging een bekende persoon is die den 30. October 1902 overleed. Alle aanwezigen verhieven zich, ten bewij ze van instemming, van hunne zetels. In de vierde Oongreszitting, onder voor zitterschap van den heer F. Mol, uit Den Haag, werd besloten, wegens gebrek aan tijd te laten vervallen de behandeling van het onderwerp „Het drankgebruik in verband met de werkzaamheden in hot havenbedrijf," welk punt der agenda door den heer A. Flot- huis, uit Rotterdam ingeleid zou worden. Alsnu was het woord aan prof. mr. G. A. van Hamel, van Amsterdam, die sprak over .Misdadige jeugd en alcoholisme." Bij het debat voerden de heeren Mr. Men- dels en A. H. Gerhard het woord, waarna Mr. van Hamel repliceerde. Door den heer ThL v. d. Woude, van Am sterdam, werd ingeleid het onderwerp „Ar beidsduur en drankgebruik,." Bij liet debat werd door een der sprekers er op gewezen, dat do inleider het intern stelsel, dat schadelijk is voor de beperking van het drankgebruik, buiten beschouwing heeft gelaten. Mej. M. Druoker concludeerde uit het ver handelde op het Confgres tot de meerwaar de van de vrouw. Want, zeide spr., bij de vrouw komt drankmisbruik niet zoo heel vaak voor, ook al heeft zij een lange, een tonige dagtaak, b.v. als huisvrouw. Boven dien nog ditde heriditeit schijnt van geen invloed te zijn op de vrouw, want bij kinde ren va,n alcoholisten komt degeneratie bijna uitsluitend bij de jongens voor. Eenige opschudding ontstond toen daarna door de vergadering bij stemming verwor pen werd een voorstel om. met afwijking van de orde van den Sag, ook nog een der aan wezigen, een anarchist, het woord to geven. Er werd geroepen„De socialisten hebben hier den boelen boel in pacht." Daarna werd het Congres met de gewone; pFchtplegingen gesloten. Naar De Stand, verneemt, zal de Ver eeniging van Nederlandsche patroons Boaz op Donderdag 24 November a.s. te Rotterdam haar jaarvergadering houden. Het program, dat eerstdaags wordt publiek gemaakt, be looft een -aar referaten oven- belangrijke actueele onderwerpen. De schouw burgquaestie te Haarlem. Het comité dat te Haarlem nieuwen schouwburg wil bouwen op gronden die de gemeente gratis zal hebben af te staan, heeft geweigerd mede te werken tot het in behoorlijken staat brengen van den ouden schouwburg, naar de door B. en W. goedgai keurde plannen van den heer J. A. v. d. Ban. Dit neemt niet weg, dat dio verbouw toci; wel tot stand zal komen, daar hiervoor ia:ij niet zooveel kapitaal, en geen gemeentegron» uoodlig is. Met den verkoop van het oude gsbouv mede, zal pl.m. f 150.000 noodig zijn, «lie men zal trachten to verkrijgen, en reeds voor een deel bijeen heeft, door het plaatsen van aan" deelen. Bovendien heeft de tegenwoordige rigeoaai toegezegd, zelf meer dan de koopsom op het nieuwe gebouw als hypotheek te geven. Eerstdaags zal een vergadering worden lij- 11 r ongeroepen van belangstellenden, waarna de plannen zullen worden uiteengezet. Daartoe behoort ook het vragen van een subsidie aan de gemeentel. Tel Het Museum van Kunstnijverheid tc Haarlem werd gedurende de maand October door 896 personen bezocht, terwijl aan de aan het Museum verbondon boekerij 216 boek- en plaatwerken naar belangstellenden in den lande kosteloos verzonden werden Het eerste en tweede deel van de catalogus dezer boekerij zijn verschenen, terwij! het derde deel in bewerking is. De tentoonstelling van kunstnaald werk, die in het Museum van Kunstnijver heid te Haai-lem wordt gehouden, belooft zeer belangrijk, te werden. Voor het tijdig gereed komen van den catalogus is het zeer wenscihelijk zoo spoedig mogelijk aan den directeur van het museum te doen toekomen de oinsohrijiving der in zendingen, die vóór 10 November aan het Museum moeten zijn afgeleverd. Oonsultatie»-bulreau. Dinsdag middag werd het door het Rcode Kruis te 's Gravenhage opgerichte bureau voor con sultatie en hulpverschaffing aan on- en min vermogende teringlijders aan de Prinsegracht aldaar geopend Do voorzitter van het mannen-comité, dr. Ruysch, heette de doctoren, die geheel en al belangeloos zich verbonden hebben tot het verleenen van hulp en bijstand, hartelijk welkom en sprak het vertrouwen uit, dat, zoodra blijken zal hco nuttig en noodzakelijk dit bureau is, dc noodige gelden wel zullen toevloeien. Aan het bureau zijn verbonden de volgen de doctoren Prins, Ruys, Coert Jr., Kleijn, Navis, mej. Schagcn van Zooien, Tor Laag, van Gorkoan, Carrière, Sanders, Muyderman, Van Dam, Van der Starp, Götte, J. de Groot, Vinkhuijzen Jr., Hocffelman en Teljer. De Velsor-brug. Men meldt aan de N. R. Ct. Er bestaat alle kans dat over de motie- Passtoors over de stoompont te Velsen, geen stemming zal behoeven plaats te hebben in de Tweede Kamer, daar voorstellen zijn te verwachten om over te gaan tot den bouw van een nieuwe brug op liet punt te Velsen, waar nu de voetbrug ligt. Die brug zal dan een bijzonder aanzien hebben en bastaan uiteen vast deel en twee beweegbare deelen, die echter niet horizon taal zullen bewogen worden. Beide beweeg bare deelen worden z.g. wiegbruggen, zooals or nu pis een gebouwd is over de Kostver- lorenvaart bij Amsterdam. De eene zal zijn van geringe afmetingen en worden benut tot het doorlaten van visschersvaartuigen, sleep- booten enz en do andere, die een groote doorvaartwijdte zal verkrijgen, zal bestemd worden tot liet doorlaten van zeebooten. Bei den zullen door electrische beweegkracht be diend worden

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2