BINNENLAND. 11 ten, speciaal voor de Italianen, waaraan de colleges in het Italia&nsoh zouden worden gegeven. Daartegen verzetten zich de Duitschers weer. Een niet tactvol optreden der Ita liaansehe studenten schijnt thans de bloedige gevechten uitgelokt te hebben, die den ge heel en nacht hebben geduurd. Ten slotte liet men troepen aanrukken om do orde te herstellen. Daarvoor had men een Italiaansch bataljon gekozen, die met- grooto woede op de Duitchers losgeslagen hebben. Over het gevecht zelf verneemt de Köln. Ztg. het volgende „Om twee uur 's morgens rukten de troe pen met gevelde bajonet op tegen de Duit- sohers, die de door Italianen bezette café s belegerden en trachtten te vernielen. De kunstschilder Perzei werd door een bajonet steek in het- hart. gewond. Vele personen wer den gekwetst. Het gebouw van de Italiaan- sclio faculteit, werd beschadigd. In de stad heerscht groote opwinding tegen de Italianen en de militairen. Men beschuldigt do Italiaansehe keizerlijke ja gers, dat zij ander het uicen van scheldwoor den met de bajonet op de Duitschers losge trokken zijn. Van Duitsche zijde is geen schot gevallen. De afgevaardigde Erler zond aan minister Van Körber een telegram, waarin hij zijpi beklag indient over het ge beurde. Hij eisolit van de regeering de on middellijke sluiting van de Italiaansehe fa culteit. VereenIgde Staten. Berlijn, 4 November. Volgens den „Berliner Lokalanzeigcr zal binnenkort ook tusschcn Duitschland en de Ver. Staten een arbitrage verdrag gesloten worden. Daarop betrekking hebbende onderhandelingen zijn reeds begon nen op initiatief van de Amerikaansche re geering. Canada. Ottawa, 4 NovemberHet resultaat van de algemeene verkiezingen was dat de ministe rieel e partij een grooto overwinning behaal de. Do regeeringsmeerderheid is tot 60 stem men aangegroeid. Dit resultaat is een over winning voor de transcontinentale spoorweg- politiek van de re geering. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Ttjifoe, 4 Nov. Een Chinees, die gisteren Dalnv verliet, bericht dat groote troepen Ja pansche gewonden door Dalny trekken. Tij dens het jongste gevecht gingen versclie troe pen naar het front. Algemeen wordt te Dalny verteld, dat het aantal Japanners, die gedurende de laatste drie maanden gedood of gewond werden, ongeveer 40,000 beloopt. Een hardnekkig gerucht loopt, dat de Ja panners het fort Erloengsjan en eenige for ten van Kikwansjan bezet hebben. Goed ingelichte Japanners beschouwen dit bericht als voorbarig, ofschoon zij vertrou wen, dat het einde snel nadert. Sjanghai4 Nov. De bestorming van Port Arthur wordt met onverminderde kracht voortgezet. De verdediging is hardnekkig en vast besloten. Het noordelijk deel van oost- Kikwansjan werd veroverd en onder een he vig vuur der Bussen bezet gehouden. Een fort in de binnenste verdedigingslinie werd vernield door het ontploffen van een maga zijn op 2 dezer. De verliezen van de belege raars zijn naar bericht wordt, verbazend groot. Men gelooft, dat de Port-Arthur-vloot op nieuw een poging gedaan heeft om te ont snappen. Sjanghai, 4 Nov. Het Engclsohe stoom schip Victoria slaagde er in, met een volle lading rundvleesch do blokkade van Port- Arthur to breken. Het gerucht loopt, dat de Japanners alle hoofdstellingen ton noordoosten van de ves ting ingenomen hebben. Londen, 6 Nov. De Telegraph ontving een telegram van gisteren uit Tsjifoe, inhouden de dat, volgens inlichtingen uit officieele bronnen, de Japanners, na oen reeks van haidnekkige aanvallen allo versterkingen en verschansingen veroverden, welko gelegen zijn in een lijn op 280 meters van de forten Italian, Shanshoeahan, batterij B en het fort Erlungshan. Uit andere bron wordt gemeld, dat de Japanners twee dagen geloden oen aanval deden met het <foel om door te dringen in den kring van forten gelegen in de lange vallei, waardoor de spoorweg loopt. Het resultaat was, dat zij er in slaagden de Chineesche stad to bezetten, welke op slechts anderbalve mijl van de eigenlijke stad is gelegen. Zij bouwden er thans ver sterkingen. die slechts één mijl van de stad verwijderd liggen. Londen, 5 Nov. De Chronicle ontving een telegram van gisteren uit Tsjifoe, mel dende „Mijn specdalo boodschapper is hier aangekomen. Hij zegt dat het gevecht ten noordoosten en ton noordwesten van Part- Arthur gedurende de dagen van 29 October tot 2 November heviger was dan eenig vroe ger gevecht. Geheel© Japan9che bataljons werden ge dood bij Etsishan. doch de versterkingen slaagden er in do loopgraven te behouden. Etsishan beheerscht do haven bij het Tijgen Ktaartsehiereiland. De aanvallen op Erlung shan en Shanshoeahan mislukten. Men is hier van oordeel, dat geen verdere poging om Port-Arthur to vermeesteren zal worden gedaan voor de lente. Er zijn cijfer telegrammen ontvangen voor den Russi sche») consul. Het vuren is blijkbaar opge houden. De laatste berichten, die to Petersburg ontvangen zijn, luiden niet opwekkond, al Wijkt uit niets, dat de commandant dor vesting den moed zou hebben laten zakken. Stoswl's laatste l>ericht zou inhouden een verzoek aan den Tsaar om het St. George- kruis aan veertig officieren van het Port- Art hur-garnizoen toe te kennen: Toch schijnt de toestand in de vesting ernstiger te worden, ten minste indien de berichten juist zijn, dat hei garnizoen tot 7000 man verminderd is .en dat de belege raars daartegenover 50,000 man stellen kun nen. Bijna alle gebouwen in de stad heb ben geleden en dragen meer of minder ernstige sporen van het bombardement. Ook het cijfer der zieke 1 en gewonden moet aan zienlijk zijn, terwijl het. gebrek aan drink water zich hevig doet voelen. De correspondent van de Daily Telegraph te Tsjifoe is van meaning dat Port Arthur niet kan vallen, ah d© Japanners niet bereid zijn 50.000 man op te offeren. De forten op den Gouden Berg, het Tijgers taartschiereiland en Liaotisjan kunnen het voor zich alleen uithouden, zoolang d© schietvoorraad strekt. Do verdedigingswerken zijn berekend geweest op een beleg van twee jai r. Zij zouden het. ook zoo lang hebben kunnen, uithouden, wan neer niet door de veilheid van de Russische ambtenaren de voorraden te gering waren geweest. Petersburg, 4 Nov Generaal baron Kaul- bars, die, naar men zegt, benoemd zal wax den tot commandant van het eerste Mand- sjoerijsche leger, is heden door den Czaar ontvangen. In militaire kringen te Petersburg bestaat de meening, dat generaal Koeropatkin geen nieuwe aanval zal ondernemen, vóór de aan komst van de zware artillerie, die onderweg is. Do ondervinding in dezen oorlog heeft geleerd, dat er zonder mortieren en houwit sers in den hedendaagschen veldslag niets is uit te richten. De militaire medewerker van de Ruskija Wjedomosti herinnert er aan, dat reeds bij het eerst© gevecht van beteeke- nis aan de Yaloe de Japanners de loopgra ven en verschansingen van de A.ussen, waar aan twee maanden was gewerkt, in weinige uren door het moorddadige vuur van twaalf houwitsers hebben vernield. Ook op het geringe aantal maxims is de aandacht gevestigd. Meer dan eens hebben de Japanners den Russischen aanval afgesla gen, door zich te bedienen van talrijke maxims, die dikwijls waren meegevoerd door kavallerie-afdeelingen en kleine commando's voor den verkenningsdienst. De eenige oom- pagnie maxims, die oorspronkelijk bij het Russische leger was, is in den slag aan de Yaloe vernietigd. Sedert zijn er drie nieuwe compagnieën gevormd, zoodat er nu 24 maxims beschikbaar zijn. Wanneer de nog in Europeesch Rusland aanwezige vier oom- pagnieën gebonden worden, dan klimt het getal beschikbare maxims tot 56. Da oorlogscorrespondent van de „Novoye Vremya" hangt een beeld op van de ont beringen, die de Russische troepen aan het front hebban uit te staan. Overdag is dë koude neg niet hevig, maar '9 nachts daalt de thermometer 8 gradient onder nul. Al het hout uit den omtrek is reeds gekapt en op gebrand en de soldaten weten nu niet meer hoe aan brandhout te komen. De manschap pen bij de voorposten en in de bergen gra ven tóch nu 's nacht9 aJs liet ware in groote kuilen en holen maken ze en zoo weten ze de hevigste koude buiten te hou den. Zelfs vertelt men van generaal Qgo- nowsky, dat hij de laatste drie weken in een rotsspelonk zijn nachtkwartier heeft op geslagen. Petersburg, 4 Nov. De voor het onderzoek in zake het incident in de wateren van Huil aangewezen en te Vigo ontscheepte Russi sche officieren zijn heden hier aangekamen. Gibraltar, 4 Nov. De slagschepen „Victo rious" en „Magnificent" kregaii plotseling bevel de wacht te houden in de Straat. De matrozen van beide schepen, die zich aan land bevonden, zijn onmiddellijk aan boord ten ggeroepen. Beide schepen staken heden avond in zee. Het gezucht loopt, dat de Russische sche pen hedenavond Tanger zullen verlaten. Gibraltar, 4 Nov. Vier Engelsche slagsche pen hébben bevel gekrege.i onmiddellijk in zee te steken. Men gelooft dat ze in weste lijke richting zullen stoomen. Tanger, 4 Nov. Als resultaat van de inlich tingen gevraagd aan boord va.n de Russisolio oorlogsschepen kan inet zekerheid gemeld worden, dat het eskader morgenochtend te 6 uur vertrekt met onbekende stemming. In de Marine-Rundschau van November wijdt ten vakman een beschouwing aan de beschadigingen die het Russische pantser chip Tsesaréwitsj, dat te Kiao-tsjou ontwa pend is, in deai zeeslag van 10 Augustus heeft opgeloopen. Het schip is volgens hem getroffen door 15 projectielen van 30.5 c.M. on een groot aantal klednero. De Japansche granaten hebben ten deole alleen den scheeps wand doorboord en in het inwendige van het schip geen schade aangericht, zoodat men moet aannemen dat zij te snel springen. Of schoon het schip een houten dek heeft en alle booten aan boord waren, heeft men wei nig laet gehad van houteplinteringen. Ook is er door liet houten dek geen brand ontstaan Nergens is het pantser doorboord, alle be langrijke deelen onder het bovenste pantser- dek zijn volkomen onbeschadigd. De oorzaak van deze geringe uitwerking van de zwaar ste Japansche kalibers tegen het pantser moet gezocht worden in den grooten afstand en het niet gebruiken van panteergranaten. Een treffer onder de waterlijn heeft de bui tenhuid niet kunen doorboren. De voorste en achterste geschuttorcm zijn door een gra naat. geraakt, zonder dat het draai-meka- nkk van de torens of de toestellen voor het bedienen van de kanonnen hebben gele don. De bemanning klaag ie over de verderfe lijke uitwerking van de gassen uit de ont ploffende granaten. Nog 24 uur na den slag hadden manschappen dio niet rechtstreeks gewond waren ,over bedwelming, duizelin gen, verlies van geheugen en hoofdpijn te klagen haar en baard, ten deele ook het vel van hen die in de buurt waren geweest van een ontploffende granaat, waren sterk geel gekleurd. Zeven Russische officieren van den ontwa penden kruiser „Diana" zijn uit Saigon ont snapt en te Petersburg aangekomen. New-York, 4 Nov. Volgens een telegram uit Parijs wordt bericht, dat het zinken van het Japansche oorlogsschip „Yashima de hoogte van Dalny in Juni j.l. tengevolge van het springen van een mijn, wat toen ontkend werd, nu wordt bevestigd. Men meldt, dat Japan aan de vreemde regeenu gen bericht van het vergaan van het schip gezonden heeft. De correspondent van do Daily Mail te Hakodate verzekert, dat daar een aantal Ja pansche schoeners met een buit van meer dan 3 millioen gulden aan robbevellen en otterbont zijn teruggekeerd van een stroop tocht naar Kamsjatka, de Oohotsk-zee en de naburige eilanden. De bemanning van de schenen heeft herhaaldelijk verwoede gevech ten met de Rus:cn geleverd, een paar schoe ners zijn door de Russen .ermeesterd, maar het meerendeel is topzwaar van buit in be houden haven aangekomen. Do Japanners hebben bovendien nog voor millioenen ioha- de aangericht op de Russische factorijen. Allerlei vEen nieuwe en snellere verbinding tussohen Pa rijp 011 de MidJdel 1 acndsöhe Zee is thans tot staund gekomen. De lijn ParijsNiceMan teCarlo Mentone is voor het. publiek geopend. De geliecle weg, die 1111 K M. lang is, zal worden afgelegd 111 iets meer dan-14 uur. Tot nu toe reed de snelste trein van de lijn ParijsLyonMéditerranée van Parijs naar Nice in 15 uur. Deze belangrijke snellieidsivenneerdering is verkregen door vermindering van het ge wicht van den trein, vermeerdering van de snelheid op sommige deelen van den weg en het opheffen van een aantal onnoodige stop plaatsen. vHet bestuurbare luchtschip van Bald win heeft nu te St. Louis, na twee w^ge slaagde proefnemingen, een zeer onge'ukkigo opstijging gedaan Toen de ballon gelukkig zoaior iemand in het schuitje naar het ten ounstellmgs- gebouw werd gesleept, steeg hij plotseling op en verdween in de lucht. Tot- dusverre werd nog niets van oen vnor. vluchtigeu ballon teruggo enden. v-De Bondsregeering van Zwitserland heeft, op voordracht van de regeering van het kanton Tessino, besloten, acht Italiaan sehe anarchisten uit het land laten zetten. Het zijn jonge mannen, die in de tweede helft van September hebben deelgenomen aa.11 demonstraties tegen de Italiaansehe regee ring. De meesten hunner hebben meegedaan aan de demonstraties te Lugano, waar den 19. September het wapenschild van het Italiaansehe consulaat werd afgerukt, in el kaar getrapt en te water geworpen. vDe kroegenrijkste stad in Duitsckland naar verhouding, is het Noord-Sleeschwijk- sche stadje Tandem. Daar vdndt men voor d© 4000 inwoners 80 drankhuizendat is dus 1 voor elke 50 inwoners, ouden en jon gen medegeteld. vTe Cureghem (België) heeft een 31-ja- rige colporteur zijn vrouw, van wie hij ge scheiden leefde, met een slagersmes doodge stoken. Die vrouw kreeg twee steken in den buik en twee in den rug. In December van het vorige jaar waren ze getrouwdnog geen maand na hun bruiloft waren ze al van el kaar gegaan. De man had later herhaaldelijk te vergeefs getracht zicli met zijn vrouw te verzoenen. vMaandag zal er te Berlijn weer eens oen cause celèbre dienen. Terecht zal staan mevrouw Hartert wier salons aan den Mag- deburger Platz langen tijd naam hebben, ge had als middelpunt van ongegeneerde gezel ligheid. Mevrouw Hartert is reeds kort ge leden tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld, maar zal zich nu nog te verant woorden hebben wegens afpersing en woeker bij het tot stand brengen van huwelijken tus sohen kale adellijke heeren en dochters uit de kringrn van de haute finance. De dame maakte gebruik van den geldnood waarin de heeren verkeerden, om hun hooge provi sies af te persen voor hare bemiddeling. Men vreest dat het liefdes- en huwelijksleven van menig hooggeplaatst personage in dit proces deerlijk aan de kaak zal gesteld worden. vBij Herbdllon heeft gisterennacht een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomers „Gironde" van Algiers en „Schiaffino" eveneens van Algiers. Honderd passagier9 van de „Gironde", waaronder vele Kabylen zijn daarbij omgekomen. De Staatscourant van Zaterdag 5 Nov. 1904, bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd bij het departement van justitie tot raadsadviseur mr. A. E Bles, thans re ferendaris tot hoofdcommies mr. J. Koster en nr\ W. L. A. Collard. beiden thans coanmie6; tot oommies J. C. M. Jonker, thans ad junct-commies, allen bij gemeld departement tot adjunct-commies mr. J. M. I. A. Simons te' s Graivenhage toegekend de eere-medaille van Oranje- Nassau in zilver aan W. Glazenmaker, huis knecht in het Seminarium der Oud-Bisschop pelijke Clerezy te Amersfoort eervol ontheven van de betrekking van militair lid van de commissie tot voorlich ting in zake do voorziening in de behoefte aan brand- en lichtstoffen bij eene even tueel© insluiting van cle stelling van Am sterdam met gelijktijdige benoeming tot bur gerlik lid dier commissie de gepensioneerde inspecteur van den Marine-stoomvaartdienst met rang van kapitein ter zee. A. Jongkees; de termijn der benoeming van den reserve officier van gezondheid der 2e klasse W. N. Besseun is verlengd tot 1 Aug. 1911; benoemd tot militair lid van den militie raad in de provincie Utrecht, te Utrecht tot lid de luitenant-kolonel Van de Kasteel e, van het regiment genietroepen te Utrecht, en tot plaatsvervangend lid de kapitein Jonker, van het 9e reg. infanterie te Utrecht- vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen, achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen den lieer J. C. T. Reelfs, oud-ooneu 1-generaal der Nederlanden te Singapore, commandeur der orde van de Kroon van Italië D. baron van Aebeck, ^ezartschapesecretaris der 2e klasse te Londen, ridder der Leopolds orde van België den beer E. A. Marsh, vioe-coneul der Neder landen to Dover, ridder van de 4e klasse der Kroonorde an Pruissen den heer W. Stokvis, wonende te Brussel, rid der van de 4e klasse der orde van den Leeuw en de Z011 van Perzië. H. M. de Koniugin-Moeder heeft tan der laatste dagen een tocht per automobiel gemaakt, door het vorstendom Waldeck en bracht 31 October den dag door te Frank fort. De afgetreden gouverneur-generaal van Nedorlaudscli-Indië, do lieer Rooseboom, thans in het zuiden van Frankrijk, wordt de tweede helft dezer maand te sGravenhage verwacht. Do heer L. Aria Sanjuan, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul "dor Nederlanden te Tarragona, is in die hoedanigheid door de Spaansche regee ring erkend. De heer F. Kramer, ingevolge konink lijke machtiging bencemd tot vioe-oonsul der Nederlanden te Bergen, is in die hoedanig heid door de Noorsche regeering erkend. De heer S. Rasmussen, ingevolge ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Hangesund, is in die hoedanigheid door de Noorsche regeering er kend. Door den minister van Koloniën is dr. A. C. de Kook ter beschikking gesteld van den gouverneur generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot leeraar bij het middelbaar onderwijs daar te lande. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Voor uitgang" in dustrict III te Amsterdam heeft gisteren mr. F. S. van Nierop, die in Juli 11. zijn zilveren jubileum als lid van den ge meenteraad herdacht, ten zijnen huize een huldeblijk aangeboden, bestaande in een tegeltableau, waarop zijn afgebeeld de Hooge Sluis en het deel der Sarpkatistraat, waar de woning van mr. Van Nierop is. Mr. D. E. Lioni sprak daarbij een toepas selijk woord. De Koninklijke vereeniging „Het Eere- teeken voor belangrijke krijgsvemektingen" herdacht Dinsdag avond haar vijf-en-dertig-jar rig bestaan met eene feestviering voor de leden met hunne dames in den foyer van het Gebouw veer Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. De met vlaggendoek fees telijk ge tooi Ia zaal was stampvol. In oe voorste rijen zaten met de eere-voorzitter, den gepensiou-rrden generaal-majoor van het Nederl. T^~'isohe leger Stemfoort en den eere-cemmissaris den oud-schout-bij-nacht Van Rossum, vele eere-ledeu der vereeniging De feestavond weid geopend met een toe spraak door eten. voorzitter, waarin hij de be- tecken s uiteenzette va.n 1 feestelijk samen zijn. Nadat vervolgens een op het jubileum der vereend ging toepasselijk zangnummer (3 stemniig-koor met solo) was ten gelioore gebracht, trad als feestredenaar op het bui tengewoon eerelid der vereeniging, de oud- kap tein R. H. Driessen. Spreker herinnerde aan den intocht van generaal Van Heutsz in dc Residentie, wie- saluut bij die ge legenheid gold cle cerewacht va:i de mannen van het „Eercteekeu", ring zijn rede aan met ook zijnerzijds en eere sal nut te brengen aan dc TT'-'i'nVliike vereeniging „Het Eeretee- ken", wier leden «*rtcond hebben goed en bloed veil te hebben voor de eer van onze driekleur. Hulde en erkentelijkheid betuigde spreker aan de leden der vereeniging die na eenst tot eere van het vaderland to hebben gediend, thans het schoone doel nastreven, de zorgen voor hunne weduwen en weezen. In van Oranje liefde tintelende bcwoordin gen wees kapitein Driessen de aanwezigen ten slotte op hun plicht ter verzekering onzer onafhankelijkheid om front te maken tegen al datgene wat afbreuk wil doen aan de glo rie van het' Oranjehuis en aan de liefde voor ons vaderland. Spreker's woorden werden daverend toege- juicht. Vervolgens ving de feestviering aan, waar bij zang en voordracht clkand r afwisselde Het samenzijn werd besloten met een bal. In den loop van dc» --ond werd een tele gram van huldebetuiging gezonden aan Z. K. H. den Prins, beschermheer der vereeni ging- Juristenvereeniging. Het be stuur der Nederlandsche Juristen-vereeniging heeft voor d'e algemeene vergadering van 1905, welke te Haarlem zal bijeenkomen, de twee volgende onderwerpen gekozen; 1. Is wettelijke regeling van het zoogenaamde col lectieve arbeidscontract doenlijk en wensche- lijk; zoo ja, op welke wijze? Praeadviseurs mr. A. P. L. Nelissen en S. "Willeumier, 2 Is nadere regeling van ambt9- en beroepage heim wenschelijk Praeadviseursmrs. A. Tak en J. N. J. E Thijssen. N. R. Ct. Woensdag middag hield het Genoot schap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde, onder voorzitterschap van prof. dr. E. Verschaffeit, zijn jaarlijksche al gemeen© vergadering in de Aula van het Universiteitsgebouw te Amsteidaim. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter de namen van hen, die in den loop van vau het jaar aan het Genootschap ontvielen. Het eenige eere-lid, dat het Genootschap door den dood verloor, was de Parijsch© pliy- sioloog Etienne Jules Marey. Onder de overleden landgenooten wordt in de eerste plaats genoemd prof. C. A. Lobrij de Bruyn te Amsterdamvervolgens de Gro- ningsche hoogleeraar dr. H. J. Kooyker, zijn Amsterdamsckc collega, prof. C. L. Wurf- bain, laatstelijk te 's Gravenhage wonende. Van het drietal leden, dat meer dan 50 jaar tot het genootschap behoort, prof. Tila- 11 us, dr. J. Zeeman en dr. S. Teixeira de Mattos, ontviel laatstgenoemde door den dood aan het genootschap. Voorts bracht Spr. nog in herinnering het heengaan van dr. T. H. Blom Co6ter, te 's Gravenhage, van den heer D. J. Admiraal, axis te Dordrecht, van dr. A. J- d'Ailly en van dr. H. T. A. Pijpers, uit' Amsterdam. Hierna verkreeg prof. W. H. Julius uit Utr-cht het woord, tot het houden van een voordracht over „Het ongelijkmatige Stra lingsveld". Tot leden van de commissie van advies voor de in 1905 uit te reiken Ti'anus-me- daille werden benoemd prof. dr. M. Straub, prof. dr. B. J. Kouwer en prof. dr. S. Talma. Tot buiten Amsterdam wonend lid van het algemeene bestuur werd in de plaats van prof. dr. Zaayer te Leiden gekozen prof. dr. J. A. Korteweg te Leiden. Nog weid op voorstel van het algemeene bestuur, op verzoek van de 4e sectie, de vol gende prijsvraag uitgeschreven: „Het Genootschap verlangt nieuwe waar nemingen en proefnemingen aangaande op wilde vergiftige planten parasiteerende of zioh met deze planten voedende plantaardi ge of dierlijke organismen, met het oog op de biologische beteekenis der vergiftige stof fen in het plantenrijik." In verband met de omvangrijkheid van het onderwerp werd, mede op voorstel van het algemeene bestuur en op verzoek van de 4e sectio, de termijn voor beantwoording op 1 Juli 1907 bepaald. De antwoorden op deze prijsvraag moeten met een vreemde hand geschreven en met een zinspreuk onderteekend zijn, en vergezeld gaan van een verzegeld biljet, ten opschrift hebbende deeelfde zinspreuk en inhoudende naam, titel en woonplaats des schrijvers. De biljetten van prijsschriften, op de algemeene vergadering bekroond, zullen daarin geopend, die der niet bekroonde ongeopend verbrand worden. t Oe Tarief «vet en de Praktijk der Proteotie De vereeniging „Het Vrije Ruilver keer" heeft het volgende vliegende blaadje verspreid „Nu door de ingediende tariefwet een be langrijke schrede wordt gedaan op den weg tot invoering van het beschermende stelsel, is het van belang zich vooraf eens reken schap te geven welke uitkomsten de zooveel belovende protectie in landen, waar zij toe passing vond, heeft opgeleverd. Wij wijzen op de ervaring, welke men in twee staren van Australië, nl. het protectionistische Vic toria en het vrijhandelsgezinde Nieuw-Zuid- Wales, met de beide stelsels van handelspo litiek heeft opgedaan. Sinds 1871 werd in Victoria de protectie voortdurend hooger opgevoerd, totdat in 1896 het tarief werd verlaagd. Nieuw Zoid- Wales kende «n 18711892 den vrijhandel; in 1892 kwamen er enkele zwak beschermen de rechten, die echter in 1895 weer verdwe nen, toen het land een tarief kreeg, lager dan overal elders ter wereld. Welke zijn nu van de protectie in Victo ria en van den vrijhandel in Nieuw Zuid- Wales de gevolgen geweest? Ten opzichte der prijzen van levensmid delen kan h'»t blijken uit de volgende voor- be ldeu te Melbourne te Sydney (Victoria). (V Z Wa Prijs Prijs O Arrawroot (p pond) 30 ets. 10 ets. 20 ets vrij Kaarsen 37 J 5 821 vrij Bloem van meel 30 m 10 15 vrij Melk (p. bus) 371 10 26 YMj Caoao 57 J - 15 521 "li Zout (p ton) 54 k'ld. 12 gld. 36 gld vrij Rijst 255 74 182 vrij Deze cijfers bevestigen de stelling der vrijihandelaren dat invoerrechten de levens middelen duurder makenzij weerleggen de meening, door sommige protectionLten ver dedigd, dat de prijzen ten gevolge van in voerrechten niet1 zullen stijlgen. Ook was het verbruik van eerste levens behoeften onder het stelsel van het "rij© Ruilverkeer ruimer dan onder dat der be scherming. Het verbruik per inwoner be droeg in 1901 in Victoria in N. Z. "Wales (proteotie) (vrijhandel) van tarwe 312.S pond 357.3 pond rijst 6.9 9.7 havermeel 6.9 v 7.— - n aardappelen 250.2 197.— ff suiker 9.3 ]07 8 kaas 3.2 8.7 boter. 12 6 19.6 ff h ruudvleeeoh 122.1 166 5 ff h Bshapenvleesch 75.7 118.8 Bovenstaande gegevens toonen aan dat door protectie het verbruik wordt belem merd zij bewijzen de onjuistheid van de theorie der >rotectionisten dat bescherm'ng meer welvaart zal brengen. I11 hoeverre de werklieden belang hebben bij de handelspolitiek blijkt uit de volgende opgave vtan de gemiddelde dagloonen in 1892—1896: te Melbourne (protectie) te Sydney (vrijhandel) Timmerlieden f 4.45 5.38 Metselaar. 4.50 ff 5.80 Steenhouwers 5.10 5.35 Stucadoors ff 4.60 5.10 Ververs ff 4.— ff 4.80 Smeden ff 6 5 10 Ketelmakers. 6.80 e 6.40 Wegwerkers. 8.— 8.— In het meerendeel der genoemde vakken bracht de vrijhandel hoogere loonen dan de protectiede cijfers bewijzen dat de Nedor- landsche arbeiders goed zullen doen met niet te gelooven aan de voorspelling van onze protectionisten dat verhooging der inkomen de rechten „de" loonen zal doen stijgen. En vooral mogen de verklaringen van protectionist©!! in Victoria tot voorzichtig heid manen. Zoo werd door een uit bescher- mingsgezinden bestaande regeerings-commis- sie erkend ?idat de hooge rechten op som mige goederen een der voornaamste oorzaken van het zweetstelsel zijn en dat het' afschaf fen van deze rechten „een krachtig en doel treffend tegengif zou blijken". Eveneens verklaarde de voorzitter van den protectionistischen Trades-Hall Council„Ik ben volbloed protectionist, doch het spijt miï te moeten zeggen, dat voor zoover de werk lieden betreft, de protectie gefaald heeft. De werklieden sloten zich aaneen om protectio-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2