BINNENLAND. wordt al jaren lang ook iu het spraakge bruik als de presidentsverkiezing beschouwd, omdat de kiesmannen, ofschoon dit niet of ficieel is, feitelijk een imperatief mandaat krijgen. Uit do keuze der kiesmannon blijkt derhalve, hoe groot het aantal stommen is, dat op elk der Candida ten zal worden uitge bracht, zoodat do keuze nu roods een vol dongen feit is. Zooals bekend is, volgde Theodoor Roo sevelt na den moord op Mao-Kuiley in 1901 dezen den 14 September van dat jaar als president op. Hij is thans weer voor 4 jaar do bewoner van hot „Witte Huis" to Washing ton. Zuid-Afrika De Vo'k?stem meldt, dat de Batavier VI, met Paul Krugers stoffelijk overschot in do laatste week van November te Kaapstad ver wacht wordt, en hot lijk 12 December te Pretoria kan wezen. Het wordt dan geplaatst in het gebouw, dat tot kort geleden dienst' deed als Vereonigdo kerk op het Kerkplein, welk gebouw thans aan tie regcering is over handigd en door haar welwillend in gebruik is afgestaan aan het hooidcpmité voor do be grafenis. Tot op den middag der begrafenis zal het publiek toegang hebben tot het ge bouw, dat aan een eero-lijk wacht zal worden toevertrouwd. Upington (Betsjoeanaland). 8 If or. Twaalf Duitache politic-soldaten, die de Kaapkolonie waren ingejaagd door oproerige Hottentotten werden door do Kaapsche politie aangehou den, omdat zij gewapend waren. De oorlog in Oost'Azië. Van den oorlog *ijn do volgende berichten Petersburg, 8 November. Do correspondent van de „Birschewija Wjedomosti" 9eindc den 7. u t Tsjifoe„Chinecsc.he jonken, die een groote lading levensmiddelen naar Port Ar thur gebracht hadden en terugkeerden, be richten, dat do door do Japanners van den 26. October tot den 3. November genomen stellingen alle zonder uitzondering gelegen ziju buiten <len kring van de groote forten De voorraad proviand in Port Arthur is in de laatste dagen belangrijk aangevuld. In de haven kwamen niet alleen jonken doch ook stoomschepen aan van verschillende maatschappijen. De blokkade ua blijkbaar mindi r streng Het aantal beschadigd© Ja- pansche schepen is zeer groot. De bemannin gen zijn door ziekte gedecimeerd. Verschillen de schepen zijn veranderd in drijvende hos pitalen. Tsjifoe8 Nov. Een Russische soldaat die den 26©n October gevangen genomen werd, verklaarde dat do soldaten van het garnizoen in nood verkceren en ontmoedigd zijn. Het voedsel is schaarsoh, de voorraad medicijnen en hcspitaalbenoodigdheden is onvoldoende. Nadat generaal Nogi dit ver haal van den gevangene geboord had riep hij den staf bijeen om to beraadslagen. Bij hot licht van een rijwiellantaarn werd toen een brief geschreven, dio rondgestuurd moest worden onder de Russisclie soldaten. In dozen brief werd verslag gedaan van Koeropatkin's terugtrekken, zijn mislukte pogingen tegenover Ovama's troepen, om niet to spreken van zijn onmacht om door t^brekon. ten einde Port-Arthur te kunnen ontzetten. Verder werd medegedeeld, dat do Baltisch vloot eerst nu vertrokken was, haar langzaano reis beginnende. De aandacht werd gevestigd op don omweorstaanbaren opmarscli der Japanners, wier loopgraven reeds zoover aangelegd zijn, dat liet zeker is, dat do Japanners binnen enkele weken in de voornaamste versterkingen binnen zullen dringen. Ten slotte werd in den brief een humane behandeling toegezegd aan allen, die ziali overgaven. Dan werd er op gewe zen, dat hot in het belang der humaniteit was vorder nutteloos bloedvergieten te voor komen. Verschillende afschriften van don brief, vertaald in het Russisch, werden den gevan gene gegeven, die den 4on November, 's mor gens vroeg, onder bescherming van de duis ternis do Russische lmiën bereikte, niet op gemerkt door zijn officieren. Donzelfden nacht keerde hij terug, zeggende dat zijn kameraden binnen enkele dagen zouden ant woorden. Volgens hem was de gemoedstoe stand der mannen zóó, dat zij, ofschoon on tevreden met hun lot en de toekomst, toch blijkbaar het denkbeeld van een niet-offi- cieelo overgsavo afkeurden De Japansche brief echter bracht er veel too bij om don indruk te doen verdwijnen, opgewekt door Russisclie officieren, dat een bloedbad zou volgen indien de Japanners de stad inna men. Do afdocling, waartoe de gevangene be hoorde, telde .aanvankelijk achthonderd man. Van deze waren er thans nog maar dertig over. Er wordt met groote hardnekkigheid ge streden voor Port-Arthur. Een Chineescho jonk, die 3 November Dalny verliet en den volgenden dag te Tsjifoe aankwam, meldde, dat de gevechten voor de forten uiterst ver woed waren. Do gTachten werden dikwijls op eenzclfden dag veroverd en weer heroverd. Opmerkelijk is het-, dat als het bombar dement der Japanners het hevigst is, Je ka nonnen der Russen dikwijls zwijgen. Zoodra dan echter een poging gedaan wordt om de forten te bestormen, opene.. de Russen cèn moorddadig vuur op de aanvallers en de snelvuurkanonnen vernietigen dan bijna ge- Ihcelo regimenten. De Russen openen ook al tijd dadelijk het vuur als zij i>cmerken dat de Japanners kanonnen in nieuwe posities opstellen. Transportschepen uit Japan ko men herhaaldelijk in Dalnv aan en de fris- sche troepen worden onmiddellijk naar Port- Arthur gezonden. De Japansche troepen ziju dikwijls ontizet over de groote vorliezen, maar op bet eerste bevel van hunne officieren gaan zij vastberaden hetzelfde lot tegemoet aU. hunne kameraden. Sjanghai, 8 A'or. In Engelsche marine- kringen wordt gezegd, dat een Japansch oor logsschip voor Port-Arthur door het stooten op een torpedo gezonken is Petersburg, 9 November. Generaal Sacha- rof aeindo aan den generalen stafDen 7cn November gingen de voorhoede afdeelingen van don vijand tegen zonsopgang over tot den aanval on brachten onze veldwachtcn, die zich bevonden op de lijn Tsjantan-He- nam in het nauw. De vijand bezette oostelijk van de wacht posten do dorpen Oetiasi, Ertaisi en Pan- sontocn De voldwaoliten gingen daarna ondersteund door cavalerie, over tot den aanvalen verdreven den vijand 'door artillerievuur uit de door hem bezette dor- dorpen. Op hot overige front van het leger werd gedurende den dag oen zwak artillerie-vuur onderhouden, dat den vi jr. ui verhinderde gevolg te geven aan zijn pogingen verschan singen te maikcn. In den nacht op den 7eu ondernamen af- declingen vrijwilligers verkenningstochten en verontrustten den vijand. Gedurende den 8c zijn o- het gehcele front geen berichten over gevechten inge komen. De correspondent van het Bcrl Tagebl. het Russische hoofdkwartier seint uit MookdenHier bestaat geen hoop meer Port-Arthur door het landleger te ontzet ten. Het leger is goed ingericht voor den wintor-veldtocht. De troepen zijn groot-en deels gekampeerd in dorpeu of aarden but ton, enkele iiog onder tenten. Do soldaten in do loopgraven zijn zeer warm gekleed. Het weer is overdag warm en zonnig, docb 's nachts daalt de thcmcmieter tot tien gra den vorst. Er trekken steeds meer mensehen van het land naar Moekden. In het noorden van Mandsjoerije is de toestand ellendig. De Tsoengoezen treden op gevaarlijke wijze op." Londen, 9 Nov. D© Daily Express ontving een telegram uit Nagasaki van den 6den dezer, meldende dat twee divisies, tellende 40.000 man den vorigen dag van Heroshi- ma, Simonsooki en Mojo vertrokken waren naar Dalny om net leger van generaal Nogi te versterken. Deze twee divisies moeten dienen om de verschrikkelijke verliezen aan te vullen, wel ke geleden zijn bij de aanvallen op den ver jaardag van den Keizer en die meer dan 20.000 man bedroegen. Sjanghai, 8 Nov. De officieren en do equi page van de Russische torpedojager Rechi- telni, zijn hier aan boord van de kanonneer boot Manjour geïnterneerd. De bevelhebber der Rechitelni is te Wocsoeng ontvlucht en waarschijnlijk met een Duitsche mailboot naar Europa vertrokken. Naar de Daily Mail uit Tanger verneemt, zullen de Russische oorlogsschepen bij ge deelten naar Madagaskar varen, om daar steenkool en proviand aan boord te nemen. Zij zullen zooveel mogelijk alleen Fransoke havens aandoen, in do oerste plaats Dakar, iu Senecjambië. Het Kaaproho eskader van de Engelsdien zal onverwijld samengetrokken en versterkt worden, terwijl een ander gedeolte van de bij Gibraltar liggende vloot naar St. Helena, en de rest naar het Suezkanaal gaat. Dadelijk nadat de Russen uit Vigo te Tanger waren aangekomen, kregen zij uit Petersburg be vel, om de reis voort te zetten. De Engclsche schepen zullen, door middel van telegrafie zonder draad, kunnen spre ken met do Russische Hot Engelsche eska der bestaat uit vier linie-scliepen. Het is 's nachts in westelijke richting van Gibraltar vertrokken, zonder lichten te toonan. Een zeeofficier vertelde dat de Ruoaisoho admi raal bij Vigo aan de Engelsohc schepen had geseind,,Als gij niet achterblijft, zal ik schieten"waarop het antwoord luidde „Schiet maar De bedreiging werd echter niet ten uit voer gebracht. Port-Said, 8 Nov. De Russisclie consul- gone raai bad heden oen onderhoud met den gouverneur van het Suez-kanaal en den hoofdagent. Hij kreeg geruststellende ver zekeringen betreffende de behandeling van de Baltische vloot. Daarna keerde hij naar Cairo terug. Londen8 November. Do nieuwe 6 percents Japansche leening, groot 12 millioen pond sterling, komt morgen of overmorgen tegen een koers van 90J aan de Beurs. De cene he ft wordt in Londen, de andere in New- York aangeboden. Reeds worden aaudeclen verhandeld met IJ agio. Allerlei vTe Cannes is door grootvorst Michael een herstelling.-hu is voor gewonde Russische officieren ingewijd. Het is g.sticht dcor baron Silvansky on gemoubuld door grootvorst Michael groot vorst n Anastasia van Mecklenburg-Schwerin, en Gravin Tobry. vIn Oostenrijk is een zeilscheepje te wa ter gelaten, dat hcelomaal van samengeperst papier is gemaakt. Dc romp, het roer, de mast, het tuig alles is van papier. vOp een eigenaardige toepassing van tcleplionie bij de vischvangst is in Duitsch- land patent genomen. Het is een toestel, bestaande uit een mi- crophoon in een waterdichte bus of vaas, ver bonden met oen electrische batterij en oen teicphoon. Onder water geeft hot toestel geen geluid. Maar zoodra er een school vissollen komt, van welker diebte riien er tegen aanstoo- ten, dan brengt de microphoon een reeks van geluiden over, waardoor de aanwezig heid der vissollen wordt aangegeven, en zelfs de juiste diopte, wtaar die zich bevonden. Door die aanwijzing wordt dan een goede vangst bijna zeker. vGraaf Pückler Muskau* een heftige anti-somiet, d e gerechtelijk vervolgd wordt wegens een door hem verspreide opwekking tot vermoorden van de Israëlieten, is te Ber lijn op straat aangehouden en duchtig afge rost door twee onbekenden, dio zich daarna ijlings iu een rijtuig uit do voeten maakten. Do „dolle" graaf kwam 's avonds met een doek om het hoofd, als „slachtoffer der Jo den", in een vergadering van anti-semieten en de toon, welke hij daar voerde was, gelijk men denken kan. door het voorgevallene niet juist zachter cn Christelijker geworden. vWat al te veel kinderzegen werd het deel van cene Pru'edsche arbeidersvrouw, reeds moeder van 19 kinderen, die op een spcorneis op de linie Ruhuow-Heukenhagon het loven schenk aan drielingen. vTe Lissabon heeft men op het Cortes- archief, bij het zooken naar documenten, con nest slangen (cobra's) ontdekt. Men heeft er reeds een zestal gedood. Maar naar vermoed wordt ziju er nog meer. vDe brand in het ministerie van Bin- neniaudsche zaken te Brus-.el heeft groote ontsteltenis veroorzaakt. Ket heette n.l. dat de ministeries, <i© senaat en de Kamor, dio tusschen de Kue de la Loi en de Leeuwen straat een samenhangend geheel vormen, in vlammen stonden. Het vuur nam inderdaad, tengev >lge van de late verschijning van do brandweer 40 minuten na het eerste a'arm- signaal een verontrustende uitbreiding aan. hetgeen overigens niet het geval zou geweest, zijn, indien de ambtenaren zich van het voorhanden zijnde bluscbmateriaal had- deu weten te bedienen. Kv ade tongen bewe ren zelfs dat een oppasser behoedzaam twee der gepatenteerde bluschapparaten naar bui ten gedragen heeft, om ze aan net vuur te onttrekken. Na een arbeid van twee uur kon de brandweer inrukken. De schade moet on geveer 500.000 frs. beloopen. vVan het Engelsche oorlogsschip Pen guin, dat in de watoren van Nieuw-Zeeland ligt, is oon sloep bij het opnemen van het eiland Kav,oca omgeslagen. Een luitenant en vijf matrozen verdronken. rDe bemanning van het Engelsche stoomschip „Keivin" hetv.elk in October, op reis van New-York naar River Plate, in een zwaren storm verging, heeft 17 dagen in open booten met geen ander voedsel dan een wei nig scheepsbeschuit op zeer onstuimige gol ven rond gezworven en allerlei ellende gele den. De schipbreukelingen werden echter einde lijk aan bcord genomen door het stoomschip .Cordelia", dat hen to Porto Rico aan land laracht, van waar zij over New-York naar Engeland terugkeeren. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 8 November. Ingekomen zijn die geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid dor Kamer voor Assen, mr. Troub, die in handen oener commissie van onderzoek worden gestold, bestaande uit de beeren Lohman, Drucker en Nolens. De heer De Savor n in Lohraan brengt, namens do commissie rapport uit en adviseert tot toelating na aflegging der bij de wet gevorderd? ceden of beloften. Daartoe wordt besloten. De heer T r e u b legt in handen van den Voorzitter de beloften af en wordt door dezen goluk gewenscht, zoomede door tal van zijne mede leden en neemt z tting. De Voorzitter doet modedeeling van het door de centrale sectie genomen besluit betreffende het afci;c 1 ingsonderaoek en zegt een voorstel toe tot nadere regeling van werk- zaamlieden tegen Woensdag middag 4 uur. Da vergadering woedt daarna gesloten. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 9 Nov. 1904, bevat de volgende Koninklijke besluiten op non-activiteit gesteld de kolonel L. Blender a Brandis, commandant van het le regiment infanterie benoemd bij de infanterie bij het le regi ment tot kolonel-commandant van het1 corps de luitenant-kolonel A. G. van Tricht, van het 6e regiment; bii het 3o regiment tot majoor de kapitein H Spruijt, van het corps op verzoek op non-activiteit gesteld de lui tenant-kolonel bij den staf der artPlerie C. H. A. R. Schuurman, le officier bij de Kon. Mil. Academie, onder eervolle ontheffing uit laatstgenoemde betrekking benoemd bij de artillerie bij den staf van het wapen tot majoor de kapitein H. Kem per, van het 2e regiment vcld-artillerie en zulks met bestemming voor de betrekking van le officier toy de Kon. Mil. Academie. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den ontvanger der directe belastingen J H. Simon te Amsterdam (le kantoor), met ingang van 1 Januari 1905 uit "s rijks dienst, onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende meer dan 50 jaren aan don lande bewezen. op zijn verzoek met ingang van 1 Jamuai*i 1905 eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend aan den ontvanger der directe belas tingen H. E. Hulsebos te Amsterdam, 3e kantoor. Het plan bestaat tot bijeenroeping der Eerste Kamer, zoodra de geloofsbrieven der Overijsselsche leden zullen zijn ingeko men, om over hunne toelating zoo spoedig mogelijk te kunnen beslissen. Baron van Heeckeren van Keil, in Aug. voor Gelderland gekozen, heeft zijne geloofs brieven nog niet ingezonden. In den raad der gemeente Middelburg is een voorstel, in beginsel strekkende tot het invoeren eener straatbelasting, verwor pen met 13 tegen 4 stemmen. Eon Reuter-bericht meldt uit Las Pal- mas De Batavier VI is heden met liet stoffelijk oveischot van president Kruger van hier ver trekken naar Kaapstad. Door den minister van koloniën is de heer A. H. J. Belzcr gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, om te worden benoemd tot leeraar bij het middelbaar onderwijs daar te lande. Door den minister van koloniën is dc hoor J. Karei gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncdcrlandsoh* Iiulië. om te worden b. noemd tot derde stuur, man bij de gouvernements-marine. De kunstschilder Th. de Bock heeft den nacht van gisteren kalm en rustig door gebracht en meer geslapen dan gewoonlijk. Een fabrieks-jubileum. Het was Maandag vijftig jaar geleden dat de fir ma Sclioll Engberts en Scholten te Almelo werd opgericht- Dit feit- werd feestelijk her dacht. Het y-ersoneel barer kapok- en voe ren fabriek had 's middags vrijaf en maakte een: rijjtoer. De werkstaking der glasbla zers. De Delftsche correspondent van de N. R. Ct. meldt: Maandag vergaderde te Rotterdam dc Bond van glasfabrikanten in Nederland, o. ra. ter bespreking van het op 1 Nov. ingekomeu schrijven van de organisatie der arbeiders in de glasindustrie, waarin ge vraagd wordt1. invoering van de oude loonlijst, óf bewijs van de zijde der fabrikan ten, door toe te staan, dat de arbeiders met behulp van deskundigen inzage nemen van betreffende bescheiden, langs dezen weg bewijs, dat werkelijk de fabrikanten ge dwongen wtnden tot de nieuwe loonregeling door dien slechten toestand der industrie; erkeniug van de vakorganisatie. De fabrikanten hebben besloten a.s. Don derdagochtend te Rotterdam met de arbei ders te coufereeren, in dezer voege: dat van elk der hoofdbesturen der drie organisaties (Algem. Bond, Clir. Bond en afd. van de R. K. Volksbond) twee afgevaardigden wor den verwacht, zijndo deze afgevaardigden mannen, d'io onmiddellijk vóór de staking in de glasindustrie werkzaam waren. Deze laatste bepaling maken de fabrikanten met het oog op het feit, dat, met name in het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Glas- blazersbond, een of meer loden zitting heb ben, die, wel vroeger glasblazers waren, maar sedert langeren tijd' met het bedrijf niets meer van doen hebben. Verder is beslotenin do nieuwe loonre geling geen ingrijpende wijzigingen toe te latenvan handhaving van do oude loonlijst is geen sprake, maar het zou kunnen rijn, dat onderlinge bespreking in de nieuwe re geling eene gewensohfce en weinig beteeke- nende wijziging mogelijk maakte. De leden van den fabrikantenbond zullen geen inzage van boeken als anderszins ge ven, o. m. op grond dat de Delftsche directie dat reeds toestond aan eene deputatie van den Algem. Ned. Glasblazersbond. De werkstakingvan pakhuis knechts to Almelo. Gisteren heeft een der vier knechte, die sedert 10 September 1.1. het werk bij den heer F. ter Braake Bzn. staakten, uit eigen beweging het werk weer hervat. De moord t© 'sGravenhage. Het politic-onderzoek, in zake den moord, gepleegd op den kastelein Van. Eèkelen, lieeft tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. Wel komen tal van personen aan het com missariaat van politie aan de Groenmarkt 't een of ander mededeelen, dat naar rij meen en in verband kan staan tot de ge pleegde misdaad, maar tot nog toe lieeft geen enkele verschafte inlichting eenig licht in deze duistere zaak gebracht. De persoon, van wien de politie kon ver- moedon, dat hij een wraak tegen den ver moorde koesterde, omdat hij door dezen eenige weken geleden was mishandeld ge worden, lieeft eenig© malen een verhoor on dergaan. Maar deze man, een metselaar, ont kent ten stelligste en zijne beweringen wor den bevestigd door de verklaringen door an deren afgelegd, dat de bewuste metselaar zich, omstreeks het tijdstip waarop de moord moet zijn gepleegd, in een geheel ander stadsgedeelte op straat bevond. Ook is men er nog niet in geslaagd op te sporen het voorwerp, waarmede de breede, doodelijke verwonding in de linkerborst is toegebracht. De verklaring van den kellner, dat hij en zijn baas na het sluitingsuur op straat den huishond zijn gaan zoeken, vindt bevestiging in de mededeelragen van hen, die verklaard hebben, dat zij 's nachts ten 1 uur Van Eeke len voor de deur zmer woning hebben zien staan en dat deze toen zijn houd floot. Toen de kellner tegen half twee met den hond thuis kwam, vond hij volgens zijn zeg gen, de straatdeur half geopend en zijn ba<os stervende op den grond, nabij de toonbank. Moord te Odoornerveen. Uit Odoornervocn meldt rnen aan do Asa. CU dat daar Zondag bij een twist zekere Harm Hof werd gedood. Te ongeveer 10 uur verlieten eenige jongelui, waaronder de verslagen o, de herberg van Kootsta en trokkon gezamenlijk dooi het Odoornerveen. Teruggekomen zijnde bij het huis van K. ontstond groote twist, waarbij het mes terdege werd gebruikt. Hier ontving Hof een slag met een paal op het hoofd, zoodat hij ineen zakte en terstond oen lijk was. Als verdacht van den moord werd Maandagmorgen ziekere J. W. van 't Haantje gevangen genomen, die, hoewel hijeerst ont kende. later verklaarde den doodelijken slag te hebben toegebracht. Aanranding Twee heeren uit Tilburg, die Zondagavond van do Bredascke kermis per rijwiel huiswaarts keerden, wer den nabij Tilburg overvallen door zes man nen, die hun om geld vroegen. Toen dit niet terstond gegeven werd, sloeg het zestal er geducht op los, zoodat genoemde heeren deer lijk gehavend en met gebroken rijwiel hun heil in de vlucht moesten zoeken. Een opgewonden politie m a ii. Op den Wiidumerdijk te Leeuwarden, heeft Zondagnacht de inspecteur van politic-titu lair J B. in opgewonden toestand verkeeren- de, op een in de onmiddellijke nabijheid pas- scerend geze'schap eenige revolverschoten ge lost Gelukkig is niemand gekwetst gewor den. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Nader meldt men hieromtrent aan de „Leeuw. Crt." Zondagnacht ongeveer half twee kwamen na afloop van een verjaringsfeest de bakker W T. met zijn vrouw en dochter en do sla ger M. de V. met zijn vrouw en nog twee meisjes uit de richting van de Oude Vee markt den Virdumerdijk op. Op den Wir- dumerdijk gingen nog drie paren, die ook tot het gezelschao hadden böhoord in de richting der Beurs. De zeven personen wan delden kalm en bedaard den Wirdumerdijk op. Op de hoogte van het huis van den apotheker B. gekomen, passeerden ze twee mannen. Een van deze kwam op het gezel schap toe en molesteerde een der jongst© vrouwen. Deze, dio alles behalve een sterk (zenuwgestel heeft, schrok. Haar begeleider do V. weerde den onhebbelijken klant af. Doze keerde zich toen tegen de V., die hem andermaal afduwde. Onmiddellijk haalde de zoo afgeweerde toen een revolver voor den dag en loste een schot, waarna hij weer op do V. aanvloog. Weer werd hij teruggesla gen, weer viel een schot. Het vloog rakelings langs het oor van de V De sporen van de lading waren gisteren nog duidelijk in diens oor te zien. Men kan zich dus voorstellen de ontstelte nis, die deze door niets gemotiveerde aanval onder het gazelschap veroorzaakte. De bak ker was met zijn vrouw en dochter en de twe© andere meisjes gevlucht naar de Oude Veemarkt om daar het bericht te brengen. Do ouders van de V., ontsteld, snelden on middellijk naar het teoneel der handeling, waar toen ook reeds de hier bovengenoemde drie paren, die op de hoogte van de Beurs het eerste schot hadden gehooid, waren aan gekomen. Ondertusschen was de V. voor den razende op de vlucht gegaan, de Nieuwe stad op. Ou de hoogte van de Waag loste de aan valler andermaal een schot, later nog een. De V. verweerde zich met zijn parapluie, zoodat den aanvaller weldra het bloed langs het hoofd liep. Uit nabijgelegen bakkerijen en ook uit andere particuliere woningen was intusschen een groote menigte toegesneldwelhaast ver scheen ook een afdeeling politie, dio dc per sonen, voor zoover ze bij de zaak betrokken waren, naar let bureau leidde, waar de nach telijke aanvaller, de hierboven genoemde in specteur. in bewaring werd gebracht. Het verhoor voor den commissaris en den off'cier van justitie duurde geruimen tijd, zoodat sommigen van de bij het geval be trokken ersonen eerst omstreeks 6 uur in den morgen het bureau konden verlaten. Inbraakte Amsterdam. Maan dagavond te half twaalf verliet de heer M. Ncach, goud- en zilverkashouder in de Am- stelstraat 25, te Amsterdam, tegenover „Flo ra" zijn winkel, om zijn vrouw t© gaan, die bij familie in de buurt op visito was. Toon beiden ongeveer lvalf een terugkeerden, bleek, dat de winkeldeur was ontsloten, en dat een groot getal gouden en zilveren horloges, gou den kettingen en gouden ringen met de schil den, waarop vele d:er voorwerpen bevestigd waren, gesU,!en waren. De winkelier schat de waarde van het gestolen© op eenige dui zenden guldens. Hij is tegen inbraak verze kerd. Kaasliefhebbers. Uit een kaaspakhuis in de Klerkstceg te Haarlem rijn gisteren nacht 10 Goudsche kazen ont vreemd. Er vandoor. Zondagmorgen is plotseling de heer H. BUsemaun, burgemees ter van clan Shd.-Ohr. Eberh .-Polder, bij Nieuwe Schans (Gron.) verdwenen. Die man was huurder van een groote boerderiji, van ongeveer 100 dedmt, toebelioorende aan een baron uit Gelderland. Hij had het vertrou wen van zijn heer en betaalde slechts f 33 per deimt, ofschoon een huurprijs van f 50 per deimt niet te hoog was. Sedert eenige dagen ging bet zonderling met onzen burgemeester. Op 'n goeden dag kwam hij met zijn rijtuig met twee luxe paarden bespannen, in een sloot bij N. Schans terecht. De man liet paarden en wa gen in den steek. En toen men hem den vol genden morgen kwam waarschuwen, dat zijn equipage te water zat, antwoordde hij, dat het beter bij dag, dan bij nacht op 't droge gcbracM kon worden. Plotseling heeft hij zoo goed als alles verkocht, en ia met ongeveer f 40,000 ver trokken. Uit een door belangstellenden ingesteld onderzoek moet hij Zondagnacht in Casino te Groningen hebben gelogeerd en is van daar via Rotterdam naar Amerika vertrok ken. Zijn vrouw met een viertal kinderen zijn nog tehuis. Tel. Alweer een. Te Steenwiik is ze kere H. B„ die beschonken thuis kwam, toen zijne echtgonoole daarover aanmerking maakte zoo opgewonden geraakt dat hij, door een beroerte getroffen, dood neder- stortte. Verdronken. In do haven van Oharlois is een 10-jarig? scholier bij het spelen op balken te water geraakt en verdronken. D fraaie Roomsoh-Katholieke kerk in het midden der Vondelstraat te Amsterdam, ongeveer 25 jaren geleden volgens de plan nen van dr. Cuypers gebouwd, is gistcrmilü dag totaal verbrand. Alleen de muren zijn blijven staan. De brand ontstond in den to ren, waar 10 minuten vóór twaalven de rook uitsloeg. Om kwart over twaalf viel reeds de spits omlaag. Hierna tastte het vuur, door den hevigen v.:nd aangewakkerd, het geheele gebouw aan, waarop nog voortdurend door 5 stoom- en ettelijke waterleidingspuiten groote hoeveelheden water worden geworpen. De huizen naar de zij do van do Vondel- straat werden herhaaldelijk bedreigd, doch de brandweer, die met groote kracht werkte, wist alle voor brandschade te behoeden. Wel werd echter veel door het water gelo.bn. Als vermoedelijke oorzaak wordt gegist dat vuur van loodgieters, die in den toren werk zaam waren, zich aan het hout mededeelde. De kostbaarheden uit do sacristy, misgewa den enz. zijn gored. Vele autoriteiten waren op liet terrein aanwezig, terwijl in den om trek du'zmden waren bijeengrstroo'nd om den b-ani. die con gr^-tsrhen aanblik ople verde, te zien. Om twee uur trok de brandweer de noor delijke gevelmuur om, daar deze te gevaar lijk stond. Mot donderend geraas stortte het pu'n naar beneden. De kerk, in Gothiscben stijl, had ongeveer 600 plaatsen. Inwendig is groote verwoesting aangericht, links en rcOhts ziet men zwart gebrande heiligenbeelden. Muren en pilaren zijn blijven staan, terwijl wonder boven won der de fraai geschilderde kerkramen geen noemenswaardige schade hebben ondervon den. De kerk heeft twee en een halve on gekost.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2