BINNENLAND. rijn voorloopigio hechtenis is ontslagen. De behandeling der zaak is uitgesteld tot 6 De cember. Het getuigenverhoor heeft niets bijzonde s opgeleverd. Do Petersburgpche correspondent van do Matin seint, dat die studenten aldaar ecu luidruchtige, maar spoedig onderdrukte bo- tooging gehouden beobec. Zij rongen, op do wijs van do Marseillaise, een liod waarin verlangd word, dat de oorlog zou worden ge staakt. Turkije» Dc Porte heeft Zondag de nota van 22 October der gezanten van de groote mogend- beden schriftelijk beantwoorden opnieuw weigert rij de vermeerdering toe te staan van het aantal vreemde gendarmerie-officie ren. Reeds van te voren had de Porte zich te Weenen en Petersburg moeite gegeven om hieraan te ontkomen, maar zij had toen een zeer besliste weigering ontvangen. Intusfichen rijn reeds weer nieuwe Russi sche gendarmerie-officieren te Saloniki aan gekomen, en nog meer worden er verwacht; de nieuwe Oostenrijksche officieren zullen te Uskjub aankomen. Yereenlgde Staten. Washington, 9 Nov. Er rijn aanwijringen. dat de republikeinsche meerderheid in het huis van afgevaardigden juist honderd stem men zal bedrafec. President Roosevelt ontving het volgende telegram van don Duitschen Keizer: „Mijne oprechte gelukwensohen. Moge do Hemel u voorspoed schenken Quod bonum felix faustumque sit populo amerioano". (Aan het Amerikaanscho volk al wat good, gelukkig on gunstig ia). Het ia in do laatste dagen voor do verkie zing tusschcn de tweo hoofdcand;daton Roo sevelt en Parker tot scherpe uitingen gek"» men. Men weet, dat Roosovelt eenigon tijd ge ledon nog al scherp positie genomen heeft tegenover de trusts. In den laatsten tijd was dat minder waarneembaar geworden. Parker nu had in een bijeenkomst van de mocraten Roosevelt en diens verdediger Cor- telyou, die president is van het repuibli- keinscho nationale oomité en minister van handel, dat rij den trusts geld afpersten ten behoeve van het verkicringsfonds. Roosevelt heeft dio beschuldiging niet op zich laten ritten en een nota aan do pers ge zonden, waarin hij die beschuldiging als las ter kwalifioeerde, die als zij waar was, hen beidon voor altijd zou brandmorken. Hij verklaarde o. a. „Do bewering, dat er ecuigo afpersing, direct of indirect, heeft plaats gehad, door Oortelyou of mij is valsch. Do bewering, dat er door mij, ten mijnen behoeve of op mijn gezag door Cortelyou of door iemand anders eenige belofte of toezegging is gedaan, of dat cr ecuigo overeenkomst is aangegaan voor latcro bclooningen of voordeelen als we derdienst voor eenigen thans te vorloenon financieelon steun is laster." 't Is wel eigenaardig, dat men aan Parker dezelfde fout heeft aangewreven, waarvan hij Roosevelt beschuldigde, nl. geld aan te ne men van de trusts ton bohoovo van zijne ver kiezing. Ook hij ontkende dit echter beslist cn ver klaarde daarover „Ik heb aan do democratischo managers verzocht geen geld voor verkieringsdoelein- den aan te nemen, direct of indirect, van eenigen trust. Ik heb hen er op gewezen, dat ik voornemens ben, zoo ik gekozen wordt, do plichten van het hooge ambt, dat mij dan wordt opgedragen, te aanvaarden zonder be zwaard te zijn door ocnigo verplichting te genover personen of belangen. Ik heb hen gezegd, dat ik liever geslagen wordt in den verkiezingsstrijd, dan be'.emmerd in mijn pogingen om hoog noodigo hervormingen in te voeren. Ik heb do verzekering ontvangen, dat mijn verzoek stipt is opgevolgd." Beide candidatcn zijn personen, die men op hun woord kan gcloorven. Maar ho? gaat hot soms in verkiezing»* ijden zelfs da£r, waar die kamp met minder felheid wordt gestreden dan in de Vereenigdo Staten? Opmerkc'ijk >a het, dat Parker een der eersten was, die Roosevelt een telegram van geluk we nsching zonden. Theodore Roosevelt, wiens herbenoeming tot president van do Unio verzekerd is door den uitslag der verkiezingen van verleden Dinsdag, is den 27en October 1858 to New- York geboren, en in 1880 aan do Harvard- univorsiteit gepromoveerd. Reeds in het vol- gondo jaar werd hij gekozen tot lid der wet gevende macht van don staat., maar toen hij zich in 1886 candidaat steldo voor het bur- germo^sterschap van Now-York, werd hij verslagen. In 1889 werd hij ..National CSvil Service commissioner", in 1895 chef van do politio to New-York. Eon rogoeringsarabt kroeg bij pas in 1897, toen hij tot assistente secretaris voor marine benoemd werd. In het volgende kar, toon hoj in den oorlog tegen Spanje deel nam aan don veldtocht naar Cuba aan liet hoofd van het door hom zelf samengestelde regiment ..rough riders", was rijn naam op aller lippen, niet alleen door zijno oorlogsdaden, maar ook door rijn veld tocht tegen de verkeerdheden in den ver- plegingsdienHt van het Amerikaanscho leger te velde. In 1899 werd Roosevelt gouverneur van Now-York en den 4on Maart 1901 trad hij in finiotio als vice-president der Unie. Mac Kinley trad toon voor de tweede maal op als president. Do door den anar chist Czolgosz gepleegde moordaanslag op Mac Kin ley, ami de gevolgen waarvan deze overleed, was oorzaak dat Roosevelt, op 14 September van hetzelfde jaar, als president is opgetreden. Roosevelt is in 1886. voor de tweede maal, gehuwd met Edith Kermit Carew (zijne aerate vrouw, Alioo Leo, overleed in 1883), hij heeft vier zoons on tweo dochters. Charles Wanen Fairbanks, do vioo-presi dent, is in 1852 te Unionvilio in Ohio ge- beren, en word in 1897 tot senator gekozen. Hij is lid geweest van do internationaio commissie voor do grensregeling van Alaska. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Admiraal Alexojow wordt heden te Pe ters buig verwacht. Do onderkoning heeft de reis zoer snel gedaan en zich nergens op gehouden. zelfs niet te Irkoctsk. Het trekt de aandacht dat do Czaar juist gisteren ver trokken is om reservisten te inspecteeren. Tokio, 9 Nov. Gemeld wordt, dat de Ja panners de forten Erlocngsjan en Soengsjoe- sjan totaal tot zwijgen gebracht hebben. De hoofdaanval is thans gericht tegen het- fort Itsoesjan. Generaal-majoor Orlof, die na het achter hoede-gevecht bij Liaojang terug werd geroe pen en ter beschikking werd gesteld van den gcneralen staf, is aan Koeropatkin toege voegd en wel op bijzonder verlangen van den opperbevel hebber. Orlof, die zich tot dusver ter verpleging cener wonde in het hospitaal te Charbin bevond, heeft zich reeds naar Moekden begeven. Petersburg, 10 Nov. Het Russische tele- graaf-agentschap berichtEen van heden ge dateerde dagorder van den bevelhebber van het tweede eskader van den groeten oceaan, dat rich op de reede van Vigo heeft bevon den. aan dat eskader luidt: De Keizer heeft ons genadiglijk vereerd met het volgende telegram„Ik ben in mijn geest en met mijne gebeelc ziel bij u en bij mijn dierbaar eskader. Wees er van verze kerd, dat het misverstand weldra uit den weg zal zijn geruimd. Geheel Rusland ziet oo u neer met vertrouwen en vaste hoop. Nico- laas". Ik heb den Keizer geantwoord: „Het es kader schaart zich eensgezind om den troon van Uwe Majesteit". Niet waar, kameraden? Wat' de Keizer ons beveelt, dat zullen wij doen. Hoera Do Japansche gezant te Londen, graaf Hay ash i heeft aan een vertegenwoordiger van den Standard verklaard, dat Japan bij het sluiten van den vrede zou bedingen, dat Korea bij Japan gevoegd zal worden, omdat de Koreanen niet in staat zijn zich zelf to regeer cn en Japan er op uit is om voor zijn overbevolking in Korea een uitweg te vin den. Ook Port-Arthur moet Jajansch wor den. Hayaslii verklaarde te dien aanzien „Japan zal geen lust hebben, ridh voor do tweede maai van Port-Arthur t© laten schei den". De gezant meende verder, dat Japan de stad niet als vesting zou behouden, omdat Japan in staat zal zijn e©n voldoend sterke vloot in het eigen land te doen aanbouwen, en rich in de toekomst vermoedelijk op deze vloot zal verlaten. Port-Arthur zou dan tot een vrijhaven voor alle naties gemaakt Wor den. Ten slotte zou Japan eisohen, dat Mand- sjoerijo aan China zou worden teruggegeven. Lorden. 10 Nov. Reuter verneemt, dat de inschrijvingen. Op de derde Japansche bin- nonl&ndsche leening ad 5 pet. in goud. groot 80 millioen, die thans gesloten zijn, hebben bedragen 242 millioen yen. Allerlei vBij het leggon van een grondslag voor een nieuw huis in de Loopstraat te Kaap stad vend men, een meter of vijf diep, een aantal hoofdschedels, welke er eeuwen lang moeten ge'egen hebben, sommige er van blijkbaar met geweld ingeslagen, andere nog goed gehouden. Verder gravende wikkelde men er een groote klip los, waarschijnlijk liet deksel van een graf van groote afme tingen. Ook werden vele oude geldstukken cn twee volle geraamten opgedolven. Het gebeente blijkt te rijn het overblijfsel deels van blanken en gedeeltelijk van Hottentot- ten. Er zijn er die meeiien, dat eindelijk het terrein gevonden is, waar de Portugeeoche ontdekkingsreiziger d'Almeida met zijn pik broeken, omtrent- 400 jaar geleden, in bot sing kwam met de oorspronkelijjke bewoners van de Kaap. vMevrouw Maybrick, onlangs ontsla gen uit de gevangenis in Engeland, waar zij jaren lang zat opgesloten wegens moord op haren echtgenoot, aan welke misdaad zij, volgens do aanhoudende verklaringen van haar zelve en hare vele vrienden, onschul dig was, heeft een boek geschreven„A Travesty of Justice," hetwelk binnen veer tien dagen te New-Pork zal verschijnen. Zij schroef, naar zij verklaart, dat- boek voornamelijk „om de liefde barer kinderen te herwinnon." vIn do Berlijnsche voorstad Griinewald heeft men groeten last van ratten, welke in den laatsten tijd schrikbarend toenamen. De overheid loofde eene beloomng van 10 pf. uit voor eiken ingeleverden rattenstaart. Men denkt te Berlijn over het stichten van een „Internationalen Bond tot Verdel ging van Ratten." naar het voorbeeld der Deensche Vereeniging tot Rattearverdelging. vIn verschillende streken van westelijk Ierland heorscht gebrek en staan nog erger tijden voor do deur, omdat de aardappel oogst er bijna geheel mislukt ia vVolgens een bericht reit Irkutsk is do uitvoer van visch naar Japan dit jaar, gelijk nul geweest, wegens den aanslag tegen Kamschatka. Waarschijnlijk zal het gebrek aan visch in Japan pijnlijk worden gevoeld. vIn do nabijheid van Lamorteau (Frankrijk) is een automobiel, waarin oen familie uit Montmédv vader, moeder en tweo dochters gezeten was, in botsing ge»- komen met een paard en wagen. De wagen word weggeslingerd en de automobiel sloeg omver. Do beide meisjes waren onmiddellijk dood. haar moeder verkeert in hoogst be- donkelijkcn toestand, haar vader is inwen dig, maar niet levensgevaarlijk gekwetst. De bestuurder van het paard is er met den schrik afgekomen. Htt paard is dood. Kameroverzicht, Tweede Kamer. Vergadering der Tweede Kamer op 9 November, des namiddags 4J uur. Regeling der werkzaamheden. Dinsdag aanstaande elf uur zullen in open bare vergadering behandeld worden, onder anderen het wetsontwerp betreffende de fa- brieks- en handelsmerken, dat betreffende het verkeer met motorrijtuigenaanleg spoor weg Eindhoven—Weert en de wijziging der wet op het notaris-ambt. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 10 November 1904 bevat de volgende Koninklij ke besluiten benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de ziekte kundige ontleedkunde, dr. N. Th. Tondeloo, prosector aan het Stedelijk ziekenhuis te Rotterdam benoemd tot leeraar aan de R. H. B. 0. te Alkmaar F. J. W. Lambert, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, P. Middel, thans leer aar aan de H. B. S. te Hoorn benoemd tot adjunct-commies bij 's Rijks archief in Zeeland, L. VV. A. M. Lasonder, te Utrecht; benoemd tot bureel-ambtenaar bij do ar beidsinspecteur als 2e klerk P. C. Terwan, te Rotterdam benoemd tot ridder in de orde vau den Ned. Leeuw A. Neuhuijs, kunstschilder to Amsterdam op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst do militaire-apotlieker 2e klasse Th. ML Koster, van den geneeskundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tot reserve-militaire-apotheker 2e klasse bij do landmacht verleend do eere-medaille der Oranje-Nas- sauorde in zilver aan J. H. Rooi aart te Rotterdam, meesterknecht in do branderij van do naamlooze vennootschap J. H. Hen- kes, distilleerderij aldaar; bij den Raad van Toericlv op de spoor wegdiensten bevorderd tot hoofdcommies J. C. Solliedges, thans commies, tot adjunct- commies J. L. Margadant, thans le klerk tot le klerk Th. W. Gorter, en N. B. van Heeswijk, thans beiden 2© klerk on be noemd tot 2e klerk P. W. Groen; benoemd tot machinist op een der direc tie vaartuigen van den Rijks-Waterstaat A. Groeneveld to Dordrecht. Naar men verneemt is het lid van do Berst© Kamer der StateivGeneraa 1baron Van Wassenaer van Rosande, kamerheer in buitengewonen dienst, dozer dagen de gast geweest van H. M. de Koningin on Z. K. H. ■den Prins op het kasteel te Dobbin. Gisteren en heden werden jaclitpar tijen gehouden op de goederen te Soestdijk, waartoe namens H. M. de Koningin-Moeder waren uitgenoodigd jachtliefhebbers uit den omtrek van Soestdijk en ©enige leden der hofhoudingen te 's Gravenhage. Ook op een dag in de volgende week zal een jachtpartij plaats hebben. Ter gelegenheid van dien verjaardag van dien Koning van Engeland, gaf de Britscho gezant bij ons Hof, Sir Henry Howard, gisteren ten zijnent een diner, waar aan onder meer genoodigd waren alle leden van de Britsehe legatie te 's Gravenhage, <ie predikant der Engelsohe gemeente te 's Gra venhage, de consuls van Engeland te Rot terdam en Amsterdam en eenige leden van de Engeische kolonie in de residentie. Minister Kivyper is Dinsdag avond na een achtdaagsch verblijf te Brussel, in de residentie teruggekeerd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 11 November 1904 niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister vau binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 12 November e. k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 10 Novem ber a.s. niet plaats hebben. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapportours over et wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de wet tot regeling van het militair onder wijs bij de landmacht de heeren Krap, Duy- maer van Twist, Van Wassenaer van Cat- wijck, Pompe van Meerdervoort en Ferf, en over het wetsontwerp tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs en aanvulling der wet tot regeling der financieele verhouding tusschen het. Rijk en de gemeenten, enz., de heeren Bijleveid, Van Idzinga, Talma, De Stuers en Ketelaar. De aannemers der werken voor dc binnenhaven en binnenvoorhaven enz. voor de Scheveningsche visschershaveu, verzoeken den Haagschen gemeenteraad terugbetaling van een som van f 6837.86. zijnde het ver hoogd premiebedrag, hetwelk zij hadden to betalen na de invoering der Ongevallenwet-, boven de premie welke verschuldigd was krachtens de bepalingen van het bestek en de aanncmi ngsvoorwaarde nwaarbij de ver zekeringsplicht van het personeel aan den aannemer was opgelegd. Toepassing draadlooze tele graphic. Men schrijft aan het Hbld. Het pantserdekschip „Hertog Hendrik der Nederlanden" heeft hedenmiddag half vier Nieuwediep verlaten. Gedurende 14 uren blijft het schip door middel van draadlooze telegraphic in verbinding met de marinewerf t© Amsterdam. „Nadat te half drio de „Hertog Hendrik" van de reede van Nieuwediep vertrokken was, bleef zij langen tijd met het station voor draadlooze telegrapbie aan do „Wassenaar" (te Amsterdam) in gemeenschap. Door den commandant werd een telegram van hulde aan H. M. de Koningin te Dobbin gezonden en een draadloos telegram aan den minister van marine, waarin de commandant zijn wcnsch uitspraak, dat do weerbaarheid van onze vloot door de toepassing van draad looze telegraphic op onze oorlogsschepen zeer zou winnen en de vloot daardoor te beter aan haar roeping zou kunnen beantwoorden. Namens de marinedirectie to Amsterdam zond vice-admiraal Derx den commandant en opvarenden der „Hertog Hendrik" zijne wen- scheu voor eene voorspoedige reis. Tegen 11 uur kwam antwoord van H. M uit Dobbin, waarin H. M. haar dank uit sprak voor het toegezonden telegram enden commandant en opvarenden door haren ad judant een voorspoedige reis deed toewen- schen. Naar de berichten op de ..Hertog Hendrik" luidden, was het weer vrij ontstuimig. Van do gelegenheid om kosteloos berich ten over te zonden naar de opvarenden van de „Hertog Hendrik" werd druk gebruik ge maakt." Prof. Hugo de Vries zal een boek doen uitgeven over zijn jongste reis naar Amerika. Do toestand van den kunstschilder Th de Bock was gisteren dezelfdede nacht was rustig. Do Noor d-N ed. Opera en de Amst. Best. uurdersbondl Het be stuur der Noord Ned. Opera heeft aan den socretaiis van den Amsterdamschen Bestuur- dersbond een schrijven gezonden waarin het meedeelt dat het de voorstellen, in de con ferentie van 3 November gedaan, beslist niet kan aannemen. Dat het bestuur der X. N. O. alleen in dividueel met de musici wilde onderhande len over het sluiten van contracten cn niet. met de A. T. V. was, „niet dat wij vijandig gezind waren tegenover de vakvereeniging, of dat wij wenschten deze te negeeron, maar omdat wij, geleerd door d© ervaring, die de beide vorige opera's, die toen wel door tus- schenkomst van de A. T. V. hun orkest had den samengesteld en zich ook geheel aan de door die Vereeniging gestelde eischen had den onderworpen, zeer tot hun schade en hun leed hadden ondervonden, niet verlangden ge dwongen te zijn om onder dezelfde onaange name on nadeelige voorwaarden met onze onderneming te komen staan." De Steenstraat te Arnhem zal geasphalteerd worden. De gemeenteraad heeft daarvoor een bedrag van f 36.200 toegestaan. 't B 1 ij f t in de familie. De be trekking van ontvanger der gemeente Edam is 75 jaren achtereen waargenomen door een lid der familie Costeras, aldaar. Op 7 Nov. 1829 trad de grootvader van den tegemwoor- dligen titularis in functie, in 1869 zijn vader en in 1898 hij zelf. Freule S. Elias, te Arnhem; mej. A. Nauta, to Leeuwarden, ein J. J. Breed- veld, te Amsterdam (Leidsche gracht 108), wensohen liet initiatief te nemen tot het op richten van een bond, in hoofdzaak ten doel hebbende arme kinderen ter wille te zijn, hetzij lien in de gelegenheid te stellen om eventueel met een vacantiekolonie mede te gaan, hetzij hun met Kerstmis of Pasohen oen genoegen te verschaffen, hetzij hun an derszins van dienst te zijp. Om dit work met vrucht te kunnen uit voeren doen. zij een beroep op alle welden- kenden. Zij noodigen allen zonder onderscheid van rang, stand, leeftijd en kunne uit, die voor dit ideo iets gevoelen, door toezending van hun kaaltjes aan den laatstgenoemde, met opgaaf van volledig adres, blijk te ge ven van hun instemming. Een concept der statuten zal daarna aan hen gezonden worden, waarna eene verga dering belegjd zal worden om tot het vast stellen van statuten en het kiezen van een bestuur over te kunnen gaan. Het ligt in do bedoeling van het oomité den bond op één plaats te vestigen met af- deelingein in verschillende steden, en de mi nimum-contributie te stellen op f 1.10 per jaar. De brand in de Vondelkerk t e A m's terdam. Na een onderzoek van de kerk door deskundigen is gebleken, dat de gewelven en de muren in uitstekenden staat zijn gebleven. Op de kerk zal een nooddak warden geplaatst, zoodat vermoedelijk over 14 dagen in de kerk wederom de Mis kan worden gevierd. Voorloopig zullen de diensten plaats heb ben in de kerk aan hot oude kerkhof „De Liefde." Het terrein van den brand trekt voort durend eone massa nieuwsgierigen. Fransche kloosterzusters in Limburg. Het landgoed De Kroon te Heer (Limburg) is naar de Limb. Koerier meldt door aankoop voor de som van fr. 27,500 in eigendom overgegaan aan de zusters Carmehsten uit Nantes, die dit land goed tot slotklooster zullen inrichten. Voorloopig zullen er reeds een 33tal zus ters gaan verblijven. Mazelen. Te Enkhuizen zijn de scholen voor een groot deel ontvolkt tenge volge van het heerschen der mazelen. Hoe wel do ziekte over het algemeen een goed aardig verloop heeft, zijn toch reeds eenige kinderen overleden. Ook te Vedhel heerschen in zeer hevige mato de mazelen. Er zijn huisgezinnen waar meer dan vijf kinderen aan deze ziekte lij den. In twee dagen stierven in één gezin drio kinderen. Het bookmakerskantoor te Middelburg. In verband met een be richt, voorkomende in de Haagsclie Courant en o. m. overgenomen door de Tele graaf van 4 dezer, als zou een anti revolutionair notaris te Middelburg de akte van oprichting der Naamlooze Vennootschap Uitgevers-Maatschappij, voorheen Dormice en Co., (Bookmakerakamtoor) gevestigd te Middelburg, hebben gepasseerd, is ona go- bleken dat onder de verschillende notaris sen te Middelburg, die daartoe hun ministe rie weigerden, ook de heer D. C. van Nim- wegeu, vroeger te Utrecht woonachtig, be hoort, terwijl uit de Ned. Staatscourant van 18 October jl. blijkt, d<it die notaris D. Wis- 1 >oom Verstegen, te Middelburg, de akte heeft gepasseerd. Dc Dootinche macho gym nasiumkwestie. Omtrent deze beken de kwestie wordt thans bericht, dat nooh dOor het O. M„ nooh door den bokl., dr. J. A. der Mouw, binnen den wettelijke® ter mijn, die thans verstreken is, geappelleerd is tegen het vonnis der Arnhemschc rechtbank, waarbij dr. Der Mouw, wegens beleediging van den rector van het gymnasium te Doe- tinchem, tot f 25 boete, subs. 8 dagen ge vangenisstraf werd veroordeeld. Meineed en uitlokking daarvan. Het Amsterdamsche gerechtshof deed Dinsdag in hoogcr beroep uitspraak in de zaak van den leeraar in de Fransche taai en beeedigd translatcur J. Oh. L. Matile, die de getuigen in een strafzaak omkocht, en door de rechtbank tot één jaar gevangenis straf werd veroordeeld wegens het uitlokken van meineed. Het hof bevestigde dit vonnis. Nog bevestigde het a of het vonnis der rechtbank waarbij de gepensionneerde O.-l. militair Joh. van Gelder, ee:i der omgekochte getuig0®, tot negen maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens meineed. Ten slotte bevestigde het h>f het vonnis der rechtbank waarbij de handelsagent C. Martin, een der omgekochte getuigen, tot één jaar gevangenisstraf werd veroordee'd met last- tot zijn gevangenneming wegens meineel. Mej. Sfcapert, de huishoudster van den translatcur, werd tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling. In dit laat ste weinig beteekenende strafzaakje hadden Van Gelder en Martin zich tot het doen van meineed laten overhalen. Door sc h"u ld ieman d's dood veroorzaken. Het gerechtshof te Leeu warden heeft bevestigd het vonnis van do rechtbank aldaar, waarbii Th. B-, machinist aan de zuivelfabriek te Weidum, is veroor deeld tot een maand gevangenisstraf, wegens het door schuld veroorzaken van den dood van een arbeider aan die fabriek. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den mandenmaker P. Heuvelinks, uit Vlijmen, beschuldigd in den avond van den Sen October jl. te Nieuwkuik zekeren v. d. Hurk levensgevaarlijk te hebben verwond, veroordeeld) tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De rechtbank te Assen heeft een arbeider uit Valter Dikbroekcn die zijne schoonzuster, op vermoeden dat zij zijn overleden kind slecht behandeld had, zoo danig afranselde, dat zij eenige dagen be wusteloos bleef veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. Het faillissement der Gebr. Gratama. Dé rechtbank te Leeuwarden heeft, met toewijzing van de vordering van den officier van justitie, tegen de gebroe ders Gratama, vroeger kassiers aldaar, rechtsingang op grond van art. 340, sub lo, van het Wetboek vani Strafrecht, ver leend, met bevel tot instructie der zaak. Dit artikel, handelende over benadeeling van schuldeisclicrs of rechthebbenden, luidt De koopman, die in staat van faillissement is verklaard of tot gerechtelijken boedelaf stand is toegelaten, wordt, als schuldig aan eenvoudige bankbreuk, gestraft met gevan genisstraf van ten hoogst© één jaar, indien zijne verteringen buitensporig zijn geweest. De instructie in de zaak van den geschorsten adjunct- boekhouder bij de gemeente-gasfabriek te 's Gravenhage, verdacht van verduistering van gelden, is gesloten en de beklaagde naar de openbare terechtzitting verwezen. Moord in dfe Schevening sche boschjes. Gisteren middag omstreeks 3J uur is in de sparreboschjes achter „de Bataaf" een ernstige misdaad gepleegd. Een dame, onge veer 35 jaar oud, gekleed in grijzen mantel met zwarten rok is daar ter plaatse ver moord. Omtrent het vinden van het lijk loopen tweeërlei lezingen. De eene lezing zegt, dat een dame in de sparreboschjes wandelende, op het voetpad achter de lawntennisbanen het lijk vond van het slachtoffer en daarna de politie waarschuwde. De andere lezing echter is, dat gencemoe j dame den moord heeft zien plegen. Zij zou een steek hebben zien toebrengen door een man, die het voorwerp, waarmee hij had ge stoken, in den zak verborg en het daarna op een loopen zette. Ten zeerste verschrikt waarschuwde zij ijlings de politie. Een feit is het, dat de moord op klaar lichten dag gebeurd is. De dood is veroorzaakt door een steek met een scherp voorwerp in den hals, aan de rechterzijde van het hoofd, waardoor de halsslagader werd doorgesneden. Dc dood moet bijna onmiddellijk zijn ingetreden. De commissaris van politie der 3e afdee- ling, do heer Sypkens, met eenige recher cheurs van politie, waren spoedig ter plaatse. Dr. A. de Niet Mz. constateerde den dood. Door do politie word ijverig gezocht naar het voorwerp, waarmee de moord zou ge pleegd zijn, maar tevergeefs. Vaststaat, dat van berooving geen sprake is, daar op het slachtoffer werden bevonden verschillende sieraden, benevens een porte- monnaie met geld. Ook de hoofdcommissaris van politie en de rechter-commissaris mr. Van Rees, zoo mede de substituut-officier van justitie, mr. Van Geims, stelden kort na het vinden van het lijk ter plaatse een onderzoek in. Vermeed wordt, dat de dame al wande lende is overvallen. Haar gelaat vertoonde althans sporen van verwondingen, hoogst waarschijnlijk het gevolg van een val voor over op den grond. Op de plaats, waar het slachtoffer, dat naar het lijkenhuis op de Algemeen© Be graafplaats i; vervoerd, werd gevonden, bleef een rechercheur van politie achter. Een groote bloedplas op het voetpad wijst de plek aan, waar de dame gelegen had, ter wijl een tweetal lantaarns het terrein flauw verlichtten. De politie zet- het onderzoek ijverig voort. De dader, zoowel als de naam van het slachtoffer zijn tot nu toe onbekend. Nader meldt men Omtrent de treurige misdaad in de Sche veningsche boschjes wordt nader vernomen dat de politie den gansohen aivond haar on derzoek in de zaak heeft voortgezet, met het resultaat dat gebleken is, dat de vermoorde dame is mevrouw do wed. Kruseman, wonen de in een pension in do Colobesstraat.» Omtrent den dader is niets nader gebleken. Een dame, mevr. M„ die nader verklaard heeft het treurige voorval te hebben gezien,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2