BINNENLAND. vernield door een bombardement. De helft van het 160 man sterko garnizoen is gedood. Sjanghai, 10 Nov. (Morning Poet). Men bericht, dat de Japanners weder, met be hulp van een gevangene, onderhandelingen met Port Arthur hebbon geopend, met het doel aan do Ruseen eene nieuwe gelegenheid te verschaffen om zich over te geven. Naar gemeld wordt, heeft generaal Stoessel tijd gevraagd om zijne officieren te kunnen raad plegen. De aanval van den belegeraar tegen som mige forten van het oostelijke en noordelijke front van Port Arthur duurt voort. De be richten over het verloop van dezen aanval vermelden nog geen beslissend voordeel, maar evenmin eene mislukking. Een onpartijdige beoordeelaar zou ziel» moeten bepalen te constateeren, dat het laatste stadium van den belegeiingaanval, namelijk het veertduk ken op en onder het glacis, een moeielijk en daarom langzaam verloop neem:, maar toch zonder ernstige stoornis mot icderen dag vor dert. Hoe meer een er zijd» de troepen de kon» van het glacis naderen tot uitvoering van de werken tot kroning daarvan en anderzijds dc mijngangen onder het glacis dichter ko men bij den controc6carpemuur, zonder dat er oen beslissende terugslag plaats heeft, des te zekerder gaat de aanval zijn welslagen te gemoet. De kroning van liet glacis bestaat in den aanleg van infamteried rkkior-m, waar uit de tegenover liggende vijandelijke borst wering scherp bewaakt en, zoodra de verde diger zich eenigszins bloot geeft, beschoten wordt, verder in het oprichten van batterijen, welker taak do beschieting van de e&arpe en de flankeering van ter zijde liggende verst er- kingsliniën is, die tot dusver u t andere rich ting »»iet waren te bereiken. Deze werk zaamhedei», alsmede het aanvoeren van de zware kanonnen door de loopgraven tot be wapening van do batterijen, dit alles vordert veel tijd, en daArom wordt juist het laatste moment, van zulk een aanval vertraagd. Port Arthur heelt de lang vergeten werk wijze van den methodische»» vestingaanval weder in eere gebracht. Na de ervaringen van den Fransch-Duitsohon oorlog meende men, dat in do toekomst de artillerie met haar ver dragend, nauwkeurig sch.itcnd logcringsgeschut en elke dekking vernielende projectielen alleen wel in staat zou zijn, elk fort, iedere vesting ten val to brongen. De Japanners waren aanvankelijk ook van deze mecning. totdat zij van het tegendeel over t.uigd werden door de stormaanvallen, die werden afgeslagen. Er bleef niets anders over, dan toevlucht te nen»cn tot do middelen van de oude aanvalamethodc van Vuuban Wil v waar wordt deze metbode aangepast aan het draagvermogen van dc modern*? kanonnen, de terreingesteldhcicl en de verdere omstandig heden over 't geheel echter vindt zij weder toepassing naar de oude. beproefde beginse len. Men waant zich verplaatst in een lang voorbijgegane» oorlogstijd, wanneer men leest van loopgraven, van paral 1V -i cn sappen, van don mijnoorlog, van de kroning van het. glacis, van de aanwending van handgranaten en stormladders middelen als wolfskuilen, voetangels en dergelijke»», dio in nieuwere werken als verouderd worden aangeduid. vin den weder doelmatige toepassing. In den oor log is het oudste werktuig bruikbaar, ,.als hét maar beschermt of verniet. ITct bericht van do beet*.»r.'n? v.n ren der aangevallen hoofdforsm. Fr In np.7 jan. Sóongtsjocsjan. Kikwansj»n. zal wel niet lang mier op zich laten wachten. Daarmee is echter Port Arthur nog volstrekt niet geno mén. Eerst zou een tweede en een derde fort. dftarna een geheel front, eindelijk do Tafel berg groep veroverd moeten worden, voordat er van don val der gehoele vesting zou kun nen worden gesproken. Tokio, 10 November. Het Mandsjoerijsche hoofdkwartier meldt van den 9., dat iii den nacht van den 8. twee compagnieën van den vijand onze voorposten aanvielen, doch vol komen afgeslagen werden. Het ia overal ei ders zeer rustig. Tokio, 10 Nov. De correspondent van de Daily Telegraph bij bet leger van Okoe be richt van den 9enDe Russen hebben he den nacht verscheidene verwoede aanvallen gedaan op Lamoctoe en Linshioopoe, maar werden met groote verliezen teruggeslagen. Do Daily Mail verneemt uit het hoofdkwar tier van Nogi, dat de Russische kruiser Ba- jan, to Port Arthur getroffen is door vijf hou witser-granaten, dio op 8 K.M. af Stands wee- don afgeschoten. De kruiser moet ernstig be schadigd zijn. De Morning Post verneemt uit Sjanghai, van gisteren, dat het Russische leger aan de Sjaho voortdurend versterkingen» krijgt-, en thans 300.000 man telt, met 1200 stukken geschut. Het leger is thans sterker dan het ooit geweest is. Kolonel Gadke meldt uit Mockden, dat in weerwil van don slechten staat dor wegen, do automobielen van hof Russische hoofd kwartier goeden dienst blijven doen. Do in boorlingen uit den cm» trek stroom en» nog naar Moekden toe, en in het noordes» van Mantsjoerije moet de nood hoog gcetcgfen tijn. Petersburg, 10 Nov. Stadhouder Alexejew is hedenavond hier aangekomen en met groo- to geestdrift ontvangen. Hij stapte af in hot winterpaleis. Later b e r i o h t. Stadhouder Alexejew is niet. zooals eerst bericht werd, in het winterpaleis, maar in oen hotel afgestapt. Londen, 10 Nov. Officieel wordt bericht: Do afgevaardigden van den Board of Tra- do"', belast met een onderzoek naar het inci dent bij Doggcrsbank, hebben bepaald, dat zij den 15e hunne zittingen zulle»» beginnen. De rittingen zullen in het openbaar gehou den worden. In een rede te Guildford heeft de Britsche staatssecretaris voor In dio. Brodrick, gezegd, zoo beslist mogelijk te kunnen verzekeren, dat de stand dor onderhandelingen met- Rus land gunstig was. Do vier officieren, bij het Doggcrsbank incident betrokken», zullen voor do internationale commissio verschijnen. en de Russische regeering heeft nadrukkelijk be loofd dat ook andere officieren, die op de een erf andere wijze schuldig bevonden moch ten worden, hun straf niet zullen ontgaan. Kanea, 10 Nov. Aoht torpedo-vernielers, vijf kru'sers en zeven transportschepen van de Oost zee-vloot rijn in de Soeda-baai (Kreta) aa»i gekomen. Konstanlinopel, 10 November. De st-oomboot „Kiew" van de Russische vrijwilligo vloot, ging heden door den Bosporus naar de Mid del landsche zee. Allerlei vDo wereldtentoonstelling te iJt.-Louis is tot dusverre door 16,567,737 personen be zocht. vDo katoenfabrikanten te Fall River (Massachusetts) wier bedrijf sedert Juli ten gevolge van een staking, uitgebroken nadat db loonen met 12$ procent waren ver minderd, gesloten was, hebben besloten de werkplaatsen weer open te stellen voor de genen van de 25.000 stakers, die in dc loons vermindering willen benisten. vHet schijnt dat ook de Duitsche justi tie de overtuiging krijgt va»» den abnormalen geestestoestand van den berudhten antise miet graaf Pückler. Voor de Berlijmsche schepenrechtbank is behandeld een klacht van den graaf. De advocaat van den be klaagde woes op de noodzakelijkheid, den klager te doen onderzoeken en do rechtbank kwam tot het besluit dat de graaf geestelijk niet normaal is, en daar het openbaar mi nisterie in de tegen graaf Pückler hangende strafvervolging ongetwijfeld een onderzoek naar zijn toerekenbaarheid zal doen instel len. achtte de rechtbank het gewenscht te voldoen aan het verzoek vaai don verdediger om do behandeling van de aanhangige klacht tegen rijn cliënt uit te stellen. vTe Marseille is een bom ontploft, die voor een particuliere woning gelegd was. Al leen het huis werd beschadigd. vDe he*r Gotthold Fleischer, hoofd oprichter der wape fabriek van den Emir van Afghanistan, is te Dakka doodgeschoten door den dafadar ran de wacht, welke hem vergezelde op den weg naar Indië, waar hij zijn vrouw zou ontmoeten. Hij was de eeaiige Europeaan in Afghanis tan en geruimen tijd was hij verbonden aan dë'geweesrfabriek van den Emir te KabuL vHet Zwitsersche dorp Feschel bij Leuk (Kanton Wallis), een dorp met 220 inwoners en nagenoeg uitsluitend houten huizen, is Dinsdagavond geheel afgebrand. vEen hevige aardbeving heeft Formosa geteisterd, Zondagmorgen te half vijf. To Kiavik vielen honderdvijftig huizen in puin. terwijl drieen-dertig ernstig schade loden. Acht-en-acventig menschon kwamen om, drie-eovtwintig, onder wie een vreem deling, werden gewond. Het Koninklijke Echtpaar denkt na tenigkeer uit Dobbin nog ongeveer ©en maand op Het Loo te verblijven, alvorens den winter te 's Gravenhage te komen door brenger». Het ministerie „Het Centrum" maakt thans ook nelding van het gerucht dat reeds meer is verspreid1 dat enkele loden van het ministerie in geen geval lan ger dan tot 1905 willen aanblijven, ook al vallen in dat jaar de verkiezingen ten gun ste van do regeering uit. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs o. a. over de wetsontwerpen 1. tot nadere wijziging van de wet, rege lende do uitoefening der geneeskunsttot nadere wijziging van de wet, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts enz., de hoeren De Vries, Schok king, Ter Laan, Aalberse a Ümidt; I 2. over de wetsontwerpen tot overdracht en overneming in beheer en onderhoud bij het Rijk van de buitenhaven to Middelhar- nis aanvulling en wijziging der Telegraaf- en Telefoonwet, de hoeren Fruijtier, Verhoy, De Klerk, v. d. Bosch van Heemstede en Do Boer, en 3. over liet wetsontwerp tot vorhooging en wijziging van hoofdstuk V dor Staatsbegroo- ting voor 19Ö4 (betreffende oprichting tech- nicum) de hoeren Krap, Bolsius, Heemskerk, Van Asch van Wijck en Bos. De Z.-Afr. Consulaatkwestie. Generaal Louis Botha heeft in zake de Transvaalscko Consulaatquaestio aan onzen minister van buiten landsche zaken den vol genden brief geschreven Pretoria, 17 October 1904. Aan Zij no Excellentie, don Heer© Mr. Melvill baron van Lijnden, Minister van Buitenlandsche Zaken. Excellentie Het zij mij vergund ook namens mijn volk het navolgende onder uw aandacht te bren gen. Eenigc weken geleden bereikte ons hier een Reu ter-ka bel van den navolgenden in houd „Dutoh Foreign Minister in appendix to Consulates Bill defends Dutch Consul Gene ral South Africa residing Johannesburg in stead Pretoria which possibly become Centre Africander Intrigue. Declares Dutch interests best served as permanent residence Britains representative Milner." Ofschoon dit bericht later op navraag in zachtere»» vorm werd herhaald, bleef het be richt voor on» een zeer onaangename en on verwachte wij voelden ons geslagen voor niets. Wij wachtten echter de rapporten af van do door u werkelijk geuit© woorden. Deze hebben ons thans bereikt en doet het mij diep leed te lezen dat door Uwe Exoellentie ge zegd werd „Dat er Afiikaners en Nederlanders ge- vanden worden, die uit een politiek oogpunt gaarne den consul-generaal voor Zuid-Afrika to Pretoria zouden zien geplaatst, als een sociaal middelpunt van de Afrikanorgroep, welke zich aldaar samentrekt, is den Minis ter bekend, doch maant tevens tot voorzich tigheid. E n consul-generaal van Nederland te Pretoria toch zou lichtelijk bloot staan aan pogingen om hem te betrekken in een kring van met de tegenwoordige toestand minder ingenomen elementen. Wel is waar zou men mogen verwachten, dat de te benoemen titu laris aan diergelijke pogingen weerstand zou weten te bieden, dooh rijn positie, die toob reeds in vele oprichten eei» moeilijke zal rijn, zou er zeker niet gemakkelijker door wor- dien»." Wij Afrikaners hebben geenerlei bedoeling om den Nederlandschen consul-generaal to Pretoria in eenig iets te betrekken met uw tegenweordigen consul, den heer Van der Sand© Bakhuijsen heb ik, noch eenig een on zer voormannen, ooit een seconde getracht te raadplegen in eenig zoogenaamde politieke zaak of wat daarmede in verband staat Welke politieke zaak of groep kunnen hierin gemeend zijn? Wij bcoogen in ons streven, dat door u politiek wordt genoemd, niets andera dan de vooruitgang van ons volk en dat recht word© gedaan aan de oude inwoners van de gewe zen Zuid-Afrikaansche Republiek, hetzij vol gens maatschappelijke rechten of volgens aangegane overeenkomsten. Behalve dit zou het ooor ons immers on gepast en onbillijk zijn ons in diermate te be wegen als door u wordt beweerd, nadat wij zooveel goeds e»i hartelijks hebban ondervon- deu en nog ondervinden van de zijd© van Hare Majesteit uw hooggeëerbiedigdc Vorstin on haar volk. Ten overvloede sluit ik te Uwer Excel lenties informatie hiérbij in oen extract van Zijne Excellentie Lord Milner's speech in de Intercolonial Council op 9 Juni 1904. Het spijt ons meer dan wij kunnen uifc- sproken, dat Uw© Excellentie deze beschul digende woorden hoeft geuit, want wij heb ben dat niet verdiend en er bestaat in de verste verte geen reden daai-toe. Waarofh een klein ar»»» volk in zijn reeds diepe ellende en armoede, waarin het buiten rijn eigen wil en schuld werd gebracht, nog rijdclingsche stooten moet ontvangen, is ons niet begrijpelijk. Met het oog op den ernstigen aard van die beschuldiging tegen ons en die wij ver van ons moeten werpen, meen ik verplicht te zijn dit schrijven aan Uwe Excellentie zoo spoe dig mogelijk te doen publiceeren. Met alle boogachtig eb ik de eer te zijn, van Uwe Excellentie, de dienstwillige dienaar. (W. g.) LOUIS BOTHA. Dit extract luidt vertaald Het is volmaakt waar. dat de Boeren-bevol- king de mannen die de vredesvoorwaarden te Vereeniging geteekend "hebben die voorwaar den eerlijk In acht genomen en ze trouw uitge voerd hebben. Zij getuigen nu, en ik geloof hon volstrekt, dat er geen 'edachte aan een gewapen- den opstand of van een onwettige beweging in hun hoofd opkomt Ik mag zeggen, dat ik in voortdurende, of misschien moet ik zeggenin herhaalde verbinding ben met de mannen die in den oorlog mannelijk tegen ons gevochten en daar na mannelijke voorwaarden gesloten hebben en dat ia ook het geval met mijn vriend Sir Arthur Lawley (luitenant-gouverneur van Transvaal) en mijn vriend den heer Wilson (waarnemend luite nant-gouverneur van Transoranje). Wij verschil len ongetwijfeld op vele punten van elkaar, en ik venvacht niet, dat rij zich met ons verheugen in hetgeen gebeurd is, of dat zij genegenheid gevoe len voor iemand, dio, gelijk ik, zelf meegewerkt heeft om de groote verandering tot stand te brengen, die er over de constitutie van liet land gekomen is. Maar ik gieloof vast in hun woord als zij ons tegemoet komen en verklaren, dat zij, zonder te beweren dat zij in alle opzichten mot do politiek der regeering instemmen, in alle quacsties rakende den voorspoed van het land en de handhaving van de openbare orde (met de regeering) wenschen samen te werken. Ik neem de verzekering, die rij te dien opzichte geven, aan, en ik acht hot volst rekt, onmogelijk om den vin ger te leggen op iets dat ik of eenig lid van de regeering gedaan hoeft en dat beschouwd zou kunnen worden als een teeloen van wantrouwen in de mannen, die zich mannen van eer getoond hebben en nog toonen. Laat- mij dit zeggen ben volkomen overtuigd, dat de invloed van de voormannen over do gemoederen van do meer derheid der Boerenbevolking zoo groot is, dat zoolang die voormannen in die houding volhar den, een algemeen© cpstand buiten quaestie s. Uit een grostal van candidaten, be staande uit de heeren Van der Molen, te Leeuwarden, ds. Hogerzeil, te Vorden, mr. Sybrandy, te Almeloo, en Wirts, te Gronin gen. is in de jongste vergadering der Cen trale antirev. kiesvereemging in het kiesdis trict Weststellingwerf niet algemeene stem men voor de Juni-verkieadng tot candidaat gekozen de beer J. van der Molen Fz., te Leeuwarden. (Ned.) Te Amsterdam is op 76-jarigen leef tijd ovei leden de heer J. Ph. Korthals Altes, graanfactor en lid van den gemeenteraad al daar. Do heer Korthals Altes was het oudste lid in jaren van den raad, waarin hij sinds 1888 zitting had. In de koopmanskringen nam hij een belangrijke plaats in. De Nederlandsche vereeniging „Avi- cultura" zal hare 19de internationale ten toonstelling houden op 20, 21 en 22 Januari a.s. in de zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap te 's Gravenhage. De Haagsche tentoonstel ling. Do datums voor de tentoonstelling der afdeeling banketbakkers-, suiker-, chocolade werken en ijs ter intern, expositie, rijn op verzoek van d> banketbakkers gesteld op 19, 20 en 21 December. Draadloozo telegrafie. De eerste proeftelegrammen gewisseld door het station der draadlooae telegrafie te Scheve- ningon met schepen in de Noordzee, zijn uitstekend geslaagd. Door het Rijkspensioenfonds voor we duwen en weezen van burgerlijke ambtena ren is met de gemeenten Amersfoort en Tiel oeno 3$ peix>ents geldlcening gesloten, resp. groot f 125.000 en f85.500 tot den koers van 97j. Lust tot vereenigen. Er is dit jaar in ons land weder oen bijzonder groote lust tot vcrecnigen, schrijft het Tlbld. Het getal vereenigingen, waarvan do tot 26 Oct. jl. goedgekeurd© statuten als bijla gen bij de Staatscourant worden openbaar gemaakt, is heden reeds gestegen tot 1006. Er zijn ook eenig© wijzigingen bij der sta tuten van bestaande vereenigingen, maar het is zeker opmerkelijk, dat aan de duizen den reeds bestaand!©, er in nog ge©n 10 maanden nog een duizendtal rijn toegevoegd. Naar de N. Ct. verneemt, bestaat bij het bestuur der coöperatieve vereeniging Voor allen der H. IJ. S. M. het1 voornemen, aan de erfgenamen van ieder lid dat komt te overlijden een ijitkeeriiig van vijftig gul den te doen. Deze bepaling is daarom zoo gunstig te noemen, omdat hiervoor niets zal behoeven betaald te worden. Belangrijk legaat. Door wijlen mej. A. Kuiper, overleden te Nes, is aan het Protestantse!». Weeshuis aldaar f 12.000 ver maakt, vrij van successierechten. Tehuis voor dienstmeisjes. Te Goes is door de aldaar bestaande afdee ling van den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn een tehuis voor dienstmeisjes geopendl. Wilde zwanen. Aan de Zuiderzee kusten van Friesland wemelt het in de laat ste weken van wilde zwanen. Deze vroegtij dige aanwezigheid doet de weerprofeten een langen, strengen winter voorspellen. Een reuzen-zonnebloem. Te Buiksloot bloeit een zonnebloem, die 3,40 M. hoog en waarvan de stam elf oen timeter in omtrek is. Jammer, dat de storm den stam geknakt heeft. Te Varseveld staat een pereboom in vollen bloei. De werkstaking der glas blazers. Men schrijft uit Dfelft aan Het Volk: Do Kamer van Arbeid voor de bouw- en aanverwante bedrijven te Dordrecht, de Ka mer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Delft en do Kamer van Arbeid voor de voe ding»- en genotmiddelen te Schiedam, heb ben in overleg met elkander op grond van art. 2 sub d van de wet op de Kamers van Arbeid aan de patroonsorganisatie en het hoofdbestuur van den G1 asblaaersbond hunne bemiddeling aangeboden. De Schied. Ct. meldt Gisteren bad te Rotterdam plaats de door de glasbewerkers-vereeniging aangevraagde conferentie met de patroons-vereeniging. Zooals men weet, was door het bestuur der werkliedon-wereeuigingen gevraagdlo. bewijs te leveren, dat de invoering van den nieuwen loonstaat noodzakelijk was (over legging der boeken); 2o. de erkenning der organisatie van de werklieden. Omtrent de eerste vraag werd den werk lieden er op gewezen, dat door den heer Worp, directeur der glasfabriek te Delft, reeds aan het bestuur der vak vereeniging de boeken waren voorgelegd. Toch verklaar de men later daaraan geen geloof te hechten. Er weid dan ook categorisch op die vraag afwijzend geantwoord. De aanwezige bestursleden verklaarden, dat zij persoonlijk wel overtuigd waren van de juistheid der overgelegde boeken, doch zij waren niet geslaagd in hun poging om die overtuiging over te brengen in de ver gadering van arbeiders. Wat de erkenning dier arbeiders-organi satie betreft, werd door de patroons noodig geoordeeld een schriftelijke verklaring, wat niet deze vraag bedoeld werd. Aan de pa troons-vereeniging was die organisatie niet bekend. Na ontvangst van die schriftelijke ver klaring zou de patroonsvereeniging over do erkenning er van raadplegen en het ant woord ïiiededeelen. Ton slotte kwannen de loonstaten ter sprake. Van de zijde der arbeiders werd aange drongen op intrekking der nieuwe loonrege ling en hervatting van den arbeid naar de oude loonregeling. Namens de patroons werd medegedeeld, dat dozen bereid waren op een enkel punt aan de wenschen der arbeiders tegemoet te komen. Het premiegetal voor do te maken ronde flessdhen zal worden verminderd met 50 stuks. Deze aanbieding blijft slechts gel dig tot Dinsdagmorgen. Is zij dan niet door de arbeiders aangenomen, dan wordt zij weer ingetrokken en zal de arbeid slechts volgens de gepubliceerde nieuw© loonregeling kun nen worden hervat. Zoodra het voorstel der patroons daarentegen zal zijn aangenomen, zullen de vuren in alle fabrieken weer wor den aangemaakt en zal zoo spoedig moge lijk den arbeid worden hervat. De werkstaking der pak huisknechts te Almelo. De werx- stakcr bij den lieer F. ter Braake, te Alme loo, die Maandag het werk weer begon, heeft sedert opnieuw geweigerd te werken. Het gerechtshof te 's, Gravenhage heeft gisteren vrijgesproken een rijksveldwachter al daar, veroordeeld door de rechtbank te 's Gravenhage tot 4 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van f 3.10 van eene logeer gast in een hotel. Het hof veroordeelde een rijksveldwachter te Middelburg, wegens verduistering van on geveer f 5, tot 3 maanden gevangenisstraf, met ontzetting uit het recht van een ambt bij de politie te bekleeden voor den tijd van vijf jaar. Tegen W. D., ploegbaas te Opgrimbij (België), beschuldigd van in den morgen van den 13en Juni jl. onder Oud-Vroenhoven ze keren P. J. Wouters door een geweerschot van het leven te hebben beroofd, is door het O. M. bij de rechtbank te Maastricht 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf gere- quireerd. Mishandeling en verwaar- loozing van zijn kinderen. Het. ge rechtshof te Arnhem heeft het vonnis be vestigd, waarbij G. W. T., horlogemaker, die in verzet was gekomen tegen het vofnnis van het Hof op 29 September j.l. veroor deeld werd tot 9 maanden gevangenisstraf en ontzetting van de vaderlijke macht ge durende 69 maanden. £>e colporteur Samson, die verleden weck" voor het kantongerecht te 's Gravenhage terechtstond wegens het bij1 den verkoop van een gedrukt stuk, dat in strijd met de politieverordening luidkeels aanprijzen, werd gisteren te dier zake door den kantonrechter veroordeeld tot f 3 boete. Het vonnis hield rekening met het feit dab in sommige losse omslagen, die bekl. aan bood, brochures waren vastgehecht en dus met dat omslag een geheel uitmaakten. Een oneerlijk gemeente ontvanger. Voor de rechtbank te Haar lem stond gisteren terecht de gewezen gemeen teontvanger en secretaris van Jisp en Wijde Wormer, Venekamp, wegens verduistering tot een bedrag van f 700, terwijl er boven dien nog meer aan de kassen der beide ge meenten schijnt te ontbreken. Bekl. bekende volmondig. Het O. M. eisohte een jaar ge vangenisstraf. De verdediger riep die cl©- mentio der rechtbank in. De vergif fcigingjsaaak te Haarlemmermeer. Vrouw Datema, die te Haarlemmermeer haar man vergiftig de, zal 24 November voor de rechtbank te Haarlem berecht staan Mr. Lieftinck treedt als verdediger op. De moord opden Haagschen kastelein. Men schrijft uit 'sGraven- Thans is ter beschikking van de justitie gesteld oen 21-jarige metselaar, verdacht den moord bedreven te hebben Zaterdagavond j.l. op den kastelein van Eekelen aan de Groote Markt te 's Gravenhage, tegen wien de verdachte haat scheen te koesteren, we gens een verwonding hem door den kastelein eeijigen tijd geleden toegebracht. De verdachte ontkent alle schuld. Intus- schen zijtn er verklaringen van personen', waaruit zou blijken, dalb de metselaar her haaldelijk en ook in den nacht van den moord bedreigingen jegens van Eekelen heeft geuit en vast staat ook, dat de verdachte op het tijidstop, waarop de moord is gepleegd in de onmiddellijke nabijheid van de woning van den verslagene is gezien. Onder een groote volkstoeloop is gisteren voormiddag het lijk van den vermoord© van uit het ste rliiuis aan de Groote Ma.rkt over gebracht naar de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. De moord in de Schevening- soho bosch jes. Men schrijft uit 'sGra venhage Alvorens het lijk van mevrouw Kruse- manPot gisteren ochtend naar het gemeen teziekenhuis is overgebracht voor do gerech telijke schouwing, is het door de politie in het lijkenhuis op de begraafplaats gephota- grafeerd, voornamelijk om een nauwkeurig afbeeldsel van de toegebrachte verwonding te verkrijgen. Door de schouwing zaïl moe ten worden uitgemaakt of die wond npet een beitel, dolkmes of ander scherp voorwerp is toegebracht. Gisteren middag werden door de politie op de plaats van het misdrijf photografische opnamen gedaan van de juiste plek, waar het lijk gevonden is 011 van het geheele laantje, waar het gruwelfeit is gepleegd. Van den dader is tot dusver nog geen spoor ontdekt. Het blijft op heb oogehblik nog bij allerlei gissingen. Zoo zou uit de om standigheid, dat mevrouw M. het slachtof fer heeft zien vallen, op den groind kunnen worden afgeleid, dat men in den moorde naar iemand moet zien die misschien waan zinnig was, omdat men zich niet kan voor stellen, dat iemand een moord zou doen op het oogenblik, dat een derde zóó dicht in de nabijheid is, dat het misdrijf als 't ware kan gadegeslagen worden. Een andere veronderstelling is, met het oog op den vermoedelijk jeugdigen leeftijd van den dader, dat tusschen dezen en het dochtertje van den verslagene allicht afge sproken was oan dien middag omstreeks half vier op de bewuste plek te zijndat de moe der daarvan door de eene of andere omstan digheid op de hoogte was gekomen en, in het belang van haar dochtertje, zelf naar de plek gegaan was, om een einde te maken aan een door haar niet gewenscht samen treffen. Deze onderstelling wordt echter weer eenigszins onwaarschijnlijk gemaakt door dien mevrouw Kruiseman, naar wij verne men, even vóór zij omstreesk half drie uit ging. haar dochtertje gevraagd heeft haar te vergezellen. Tenzij alweer de moeder door haar dochtertje die vraag te stellen, ©enige bedoelingen had in verband met haar ver moeden. Voor het denkbeeld van een liefdesge schiedenis van het slachtoffer zelve moet niet den minsten grond bestaan, daar fami lieleden en kennissen omtrent haren voor- beeldigen levenswandel de meest besliste verklaringen hebben afgelegd. Heden middag zou de politie het 15-jarige dochtertje hooren, dat tot 's avonds onkun dig van het gebeurde werd gehouden. Naar men beweert moet mevr. M. niet geneigd zijn ter plaatse van het misdrijf inlichtingen aan de politie te geven, o. a. ten aanzien van de juiste plek, waar zij zich bevond, toen zij omkeek en het slacht offer zag vallen. Dat mevrouw M. te voren de verslagene in gesprek met den onbekenden man had gezien, toen zij, mevr. M., voorbijging, moet echter niet juist rijn. Van de plas bloed is ter plaatse niets meer te bespeuren, daar de politie, na voldoende gegevens te hebben verzameld, den grond heeft doen omspitten. De Nieuwe Courant meldt nog het volgen de: Mevr. de wed. K. was op weg van de Cele- besstraat naar Scheveningen, volgens den c-en om er een bezoek te brengen bij kennissen, volgens den ander op weg naar haar nota ris, van wien ze reeds lang eenig© inlichtin gen weuschte te ontvangen. Ze was naar men eenparig verklaart, ceo hoogst faesoenlijke, beschaafde, van uiter lijk zeer knappe vrouw, die zich met niets en met niemand bemoeide en zich geheel wijdde aan de opvoeding van haar dochtertje. Voor het onderwijs dezer laatste was ze onge veer 2 jaar geleden gerepatrieerd. Ze was do weduwe van een scheepsgezagvoerder. De moord vond plaats in een laantje, met een oploopenden berm grenzende aan de ten nisbaan van „De Bataaf". Terwijl vóór ,,Do Bataaf", op circa 2 minuten afstand, een agent rich bevond, is de aanval geschied. Te oordeelen naar den val van het gedoode lichaam, bewoog mevr. K. zich van den Ouden naar den Nieuwen Scheveningscheweg. Twee agenten per rijwiel herinneren rich, haar in de boschjes te hebben gezien, alsook den niet als werkman, dooh als „knap bur ger" goklceden persoon, die met het signar

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2