BINNENLAND. beschikbaar zijn om hot leger op sterkte te brengen. zullen geen nieuwe formation plaats hebben, behalve voor de artillerie. Dat is niet te vermijden, omdat de artillerie, ten ge vol go van het verouderde stelsel en ook wat de getalsterkte betreft., niet beant woordt aan do modern© eischen. Do Hongaarsche landweer zal verstof!;! worden met regimenten artillerie .Men al evenveel regimentoq artillerie vormen als er divisiën zijn in do Hongaarsche landwee zooals ook in de Oostenrijkscbe landweer het geval is. Het legerbestuur heeft zich om p~mc'piccle rodenon nooit verzet tegen de vervulling vi n den Hongaarschen volkswensch bc+'cfff ndc dit punt. Balkan-Staten. Tn au .-oord op oen vertoog van de Port© ten aanzien van do Gneksehe benden dio zich in Macedonië vertoonen, den laatsten tijd, hoeft do Grieksche regeenn - de ver zekering gogeven dat de grens streng be waakt zou worden om to beletten dat Grie ken met kwade bedoelingen op Turksch ge bied overgaan. Rusland. Petersburg, 13 Not. De Cfeaar is hier heden van zijne reis tot het inspcctecren van troe len weder teruggekeerd. Petersburg12 Nov. Tegenover de aan de goederenbeurs te New-York gister vei sprei- do geruchten, dat Rusland do uitvoer van tarwe moet hebben verboden, wordt gecon stateerd. dat de regeering geen plan heeft ceu vrbod tot ht uit voeren, van graan uit te vaardigen. Petersburg, 13 Nov. Do conferentie, die hier gehouden i om te beraadslagen over de vraag of do aanleg van een dubbel spoor voor den Siberisehen spoorweg noodig is, heeft deze vraag bevestigend beantwoord. De aanwijzing van do godee'ten van den spoor weg waar dubbel sj>oor noodzakelijk is, zal worden opged "agen aan eeno commissio van vertegenwoordigers van dc departementen voor oorlog en iinanciën. Voor do voorberei- dondo werkzaamheden zal op de begrooting voor 1905 een bedrag van tien millioen roe bels worden uitgetrokken Do Gzaar keurde op 31 October doze besluiten good. Warschau, 13 Nov. Heden kwamen hier onlusten voor, die door de militaire mrcht werden onderdrukte Er loepen geruchten, dat tien personen, onder wie twee politie beambten, zouden zijn gedood en 31 gewond. Charhoxc13 Nov In den afgeloopen nacht ontplofte aan den voet van het gedenkte ken voor den didhter Poesjkin een bom. Het monument kreeg ernstige schade. Da ruiten in de naburige huizen werden verbrijzeld. Prtrakoir, 12 Nov. De overste van de po litie, Von Nehrlich. is op het station Tschen- stochow (Russisch Polen) door een onbeken de zwaar gewond. Zuid-Amerika. Rio dc Janeiro13 Nov. (Ilavas). Het re glement op de verplicht© inenting, dat is op gesteld op grond van ccne onlangs aangeno men wet, verwekt herig verzet ouder de be volking van Rio. De sint-s eenige da gen bestaande opgewondenheid kwam heden tot eeno uitbarsting in den vorm van eene bctooging voor het ministerie van nijver-^ lieid, waar de commissie voor het inentings- roglement zitting houdt. De troepen derden verscheidene malen een ohargo om de me nigte te verstrooien, die elders weer te hoop liep en verscheidene plaatsen barrikadeerden Gedurende den geheeleu avond hadden er vechtpartijen plaats; de buizen van de wa terleiding werden doorgesneden, do gaslan taarns vernield, do tramwagons in brand ge stoken. De stad is in duisternis gebuid. Het geval heeft het aanzien van eene om wenteling. Het gerucht loop,t dat er reeds 12 dooden en omstreeks 60 gewonden geval len zijn. De troepen bewaken met een sterke macht het paleis van den president. Rij tusschenpoozcn houdt het geweervuur in de stratein aan. Men zegt, dat de commissie het reglement op do inenting zal intrekken en door een ander zal vervangen. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tsjifoe13 Nov. Do Japansche ambtena ren hier hebben goede verwachting, dat Port Arthur genomen zal ziin vóór Kerst mis. Reuter's bureau te Londen verneemt, dat het gerucht van de capitulatie van Port Ar thur slechts een beuregcrucht is geweest, waaraan eiken feitelijken grondslag ontbreekt. Generaal Koeropatkin heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij aan de manschap pen van leger en vloot mededeelt, dat hij van nu af de ccmge opperbevelhebber van alle strijdkrachten in den oorlog tegen Japan den. De ambulancetneinen naar Rusland zijn geheel ontoereikend om deze verstopping te verhelpen. Men verwacht dat de helft van dit aan tal i.n staat zal zijai naar de gelederen terug te keeren voordat het twee maanden voider is. Zco snel hoelcn sommige wonden en zulk een gezond gestel hebben de manschappen uit Siberië. Dakar (Senegal), 12 Nov. Vier liniesche pen, rijf kruisers, zeven transportschepen van het Oostzee-eskader, zijn bier aangekomen om kolen te laden. De concentratie van de Oost zee vloot zal, zoo wordt uit Parijs geschreven, in Madagas car geschieden, waar het haar mogelijk zal zijn zich zoo ruim van kolen te voorzien, dat zij in staat is haren tocht te volbrengen naar de Oo6t-Aziatische wateren. Als doel van den tocht wordt Wladiwostok genoemd. Men neemt aan, 'at de vlcot deze plaats van be stemming niet vóór 24 maand kan bereiken. Uit Tanger wordt bericht, dat geen schip van de oorlogsvloot tot dien tijd ernstige averij geleden had Tokio, 13 Nov. Een telegram heden van het- Japansche hoofdkwart' -r in Mandsjoorije ontvangen, bericht, dat den llden de vijand bet linkerlegcr bii Woeejtntai aanviel, maar werd teruggeslagen. Een Russische afdecling van 200 man in fanterie en TOO ruiters verscheen op 9 Nov. uit de nchting van Tiaosaitoc. maar onze troepen daar sloegen den vijand terug. Deze trok terug op Masjoeantooe. Do Russen ver loren ztr'ig man, de Japansche verliezen be droegen zes man. Tinkau, 13 Nov. (Daily Express). Giste renavond is een algemeeno artillerioaanvaJ lang", het Japansche front begonnen, maar do troepen zijn nog niet opgerukt. Het is iutusschen opmerkelijk, dat alle zware ka nonnen in het gevocht zijn. Moeiden. 13 Nov. Het Telegraafagentschap bericht, dat sedert den vroegen morgen een herige kanonnade op de rechter flank aan den gang i» Men neemt niettemin aan, dat bezwaarlijk het oprukken van de Japanners t? verwachten is. Irloefsk, 13 Nor. Er zijn thans meer dan X) gewonden, meoet van de Siberische ent on, in de verschrikkelijk ovorvuldo mi tusschen het Baikalmeer en Moek- De Russische gezant te Washington, graaf Cassini, verklaarde, dat hij goeu reden had om te meenen, dat de weigering van zijne regeering om op het tegenwoordige tijdstip eeno bemiddeling aan te nemen, door alle onzijdige staten zal worden geëerbiedigd. Londen, 12 Nov. Ilet prospectus van de Japansche leening van 12 millioen p. st. is heden hier verschenen. De voorwaarden zijn dezelfden als den 8en werden geseind. De in9chrijvingslijst wordt den 17en of eerder gesloten. Allerlei vIn Engeland worden gedurende de maand November niet minder dan 46 ten toonstellingen van Chrysanthemums gehou den. De strafkamer van het hof van cas satie in Frankrijk heeft ontvankelijk ver klaard een aanvraag tot revisie van het von nis, in 1878 uitgesproken tegen den apothe ker Danval, die zijn vrouw vergiftigd zou hebben cn deswege tot levenslange dwang arbeid was veroordeeld. Danval heeft pas onlangs gratie gekregen, vDe nieuwe ondergrondsöho spoorweg te New-York, ter lengte van 23 mijlen, heeft £7.000.000 gekost. Vier jaren is aan dit reu zenwerk gearbeid mei een personeel van acht- tot tienduizend man. Het verlies aan men- sohenlevens bij dit werk bedroeg 50, en het aantal min of meer ernstige ongevallen 200, welke getallen, den aard van het werk in aan merking genomen, gering 2ijn. De maatschap pij heeft do opbrengst van dc plaatstkaarten op den eersten dag, dat de spoorweg voor het. publiek opengesteld was, aan het stede lijk ziekenhuis geschonken - zij bedroeg 1500. vDe regeering te Berlijn onderhandelt met de firma Siemens <fe Halske en met de Allgemeine Elektrizitatsgeeellschaft over een electrisóhen spoorweg tussdhen Berlijn Hamburg. Er schijnen echter bezwaren van verschillenden aard te zijn. die voorloopig nog niet uit den weg geruimd kunnen wor den. vIn een Engclsch regiment, dat to Al dershot ligt, zijn meer dan honderd soldat;n ziek geworden, verscheiden zeer erg; men vermoedt tengevolge van ptoma'ïne-vcrgifti- ging- vHot Duifcschc stoomschip Edith Heyn is aan de kust van Liberia gestrand en red deloos verloren. Alleen de bemanning is good en wel van boord gekomen. De postzakken zijn geroofd. Het ergste is echter dat het schip lokomotieven en sipoorwegmateriecl voor Swakopmond, die daar hard noodig zijn, aan boord had. Do Staatscourant van Zondag 13 en Maandag 14 November 1904 bevat die vol gende besluiten benoemd tot adjunct-commies bij het de partement van buitenlandsche zaken mr. D. W. baron van Heeckeren; benoemd tot notaris te s Gravenhage A. Kist, candidaat-notaris aldaar, en J. P. F. M. Corbeij, candidaat-notaris te Helmond tot idem te Scheveningen P. Varkevisser, candidaat-notaris aldaar tot idem te Haarlem J. Koolhoven, candi daat-notaris aldaar; en D. W. van Niekerk, candidaat-notaris te 's Hertogenbosch op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de kapitein ter zee O. H. Kuijck bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse C. H. Dominicus tot luitenant ter zee le -«se de luitenant ter zee 2o klasso F. van Wagcningen benoemd tot bureel-ambtenaar ?e klasse bij den rijkswaterstaat H. de Vries te Gorkum. benoemd tot kantonrechter-plaatsrervanger in het- kanton 'a-Graveuhage mT. J. Wolterbeek Muller .doctor in de Staatswetenschap, advocaat en procureur te 's-Gravenhaee, tevens plaatsver vangend voorzitter van den Paad van beroep (Ongevallenverzekering) aldaar benoemd tot kantohrechter-plaatsvervanger in het kanton Leeuwarden mr. A. D. H. Fookema Andreae, griffier bij den raad van b.roop (Onge vallenverzekering) te Leeuwarden en advocaat aldaarv goedgekeurd het tarief (vrouwen) an dadelijk ingaande levenslange lijfrente, vermeldende de stort.ingi neons per f 100 rente, van de Algemeens Noord-Hollandscho Maatschappij van Levensver zekering te Haarlem. Dc correspondent van de N. R. Ct. te 9chwerin seinde „Koningin Wilhelmina heeft van middag groothertogin Marie, die naar Schwerin te rug keerde, tot aan het station Krakow ver gezeld. Prins Hendrik gaat morgen naar Bückeburg, om daar korten tijd te jagen met den vorst van Schaumburg-Lippe. Koningin Wilhelmina keert Maandagoch tend om tien uur naar Den Haag terug." Van wegc hot kabinet der Koningin zal tijdens Hr. Ms. verblijf op Hot- Loo werk zaam zijn do referendaris bij die instelling baron Do Vos van Steen wijk. Ala adjudant van Z. K. H. den Prins zal op Het .Loo dienst doen dó kapitein jhir. Van Suchtclen van do Haero. De commissie van boboer dor Carnegie- stichting is Zaterdag middag bijeen geweest Do Commissie uit do Staten van Noord-H' Hand, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren J. ter Haar en mr. J. F. Houwing, heeft geadviseerd om beide heeren toe to laten, omdat haar niet bleek, dat de aangeduide begane onregelma tigheden van invloed zouden hebben kunnen zijn op hun verkiezing als lid der Staten. De Provinciale Staten van Zeeland be sloten tot. hot sluiten van een 3£ pets. lee ning van hoogstens f 245,000, af te ten hoogst© 20 jaren. Men deelt aan de N. A Ct mede, dat de heer H. G. Cramer, commissaris van po litie te Arnhem, die Maandag jl. zijn zeven tigsten verjaardag vierde, voornemens is ont slag aan te vragen. fEene 100-jarige. T© Valkenberg vierde gisteren de weduwe Philippens haar honderdsten verjaardag. Over den overleden president der rekenkamer schrijft men uit 's Gravenhage Do ontslapen president werd op 19-jarigen leeftijd als 2e klerk bij genoemd college aangesteld en vorwierf dus, als soldaat be gonnen, den maarschalkstaf. Van zijn uitgebreide kennis der compta biliteit word meermalen door de Hoogc Re geering partij getrokken. De adviezen van den heer Van Vliet droegen steeds het ken merk van groot© helderheid. Hulpvaardlig en voorkom end, zoowel in den omgang met het college, waarvan hij voorzitter was, als met het annbtenaarsperso- noel, geacht en bemind door ieder, die met hem in aanraking kwam, zal de heer Van Vliet bij allen, die hein kenden, in herin- noring blijven. In den ouderdom van 72 jaren is te 's Gravenhage overleden de gepens. kolonel der infanterie, d)e heer A. M. van, Rouveroy van Nieuwaal. De begrafenis is bepaald op Dinsdag a.s. ten 1 uur van uit het sterfhuis naar Oud- Eik-en-Duinen. Te Amsterdam is op 48-jarigen leeftijd overleden mr. I. J. van Someren Brand, conservator van het Stedelijke Museum. De ter aarde bestelling van het stoffe lijk overschot van den voorzitter der Alge meens rekenkamer, den heer Van Vliet, zal Dinsdag as. praats hebben op (oud)-„Eik-en Duinen", om 11 uur van het sterfhuis*. Het stoffelijke overschot van den heer J. L. de Lango, in leven wetsagent tc Nijl- stroom en procureur bij het gerechtshof te Pretoria, is gisterenmiddag met het stoom schip „Hertog' te Vlissingen aangebracht. Het zou hedenochtend, na aankomst per Holl. spoor, omstreeks 104 uurte 's Graven hage, naar de begraafplaat^ Nieuw-Eik-en- Duinen worden overgebracht om aldaar te worden bijgezet. De Neder la ndsclie Coöperatieve Bond houdt een buitengewone algemeene vergade ring op Zondag 20 November a. s. des voor middags 11 uur in het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis te 's Gravenhage, o. a. ter behande ling van een voorstel tot statutenwijziging. Vogel-bescherming. Dezer da gen had te 's Gravenhage d© najaarsvergade ring plaats van het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot bescherming van vogels, onder leiding van haren voorzitter, dr. Büttikofer. In de vorige vergadering was besloten, dat onderwijzers en onderwijzeressen op hunne aanvraag zonder betaling van contributie lid der vereeniging zouden kunnen worden. Uit de inededeelingen der secretaresse bleek, dat velen op deze wijze zijn toegetreden en dat- op tal van plaatsen onder de schooljeugd kin derbonden door hen worden opgericht. Besloten word reclame-platen te laten drukken, ten einde deze aan de leden der Kinderbonden ten geschenke te geven. Voorts werden een tweetal concept-re- questen goedgekeurd. Het eerste zal worden verzonden aan Z. Exc, den minister van bin- nenlandsche zaken en bevat het verzoek vo gelbescherming als leervak op de lagere scho len op te nemen. Het tweede zal gezonden worden aan Z. Exc. den minister van Waterstaat, H. eD N., ten einde dezen te verzoeken eene plaat met de meest nuttige vogels uit te geven in den geest als de plaat met schadelijke insec ten door het Staatsboschbeheer uitgegeven. Hoewel gebleken is, dat de belangstelling in het doel der vereeniging zeer toeneemt, wordt toch het aantal oontribueerende leden niet grooter. Men hoopt door het houden van lezingen hierin eene verandering te brengen. Men schrijft: „De 4e algemeene vergadering van den Bond van Orde van Personeel der H. IJ. S. M., bijeengekomen te Hilversum op Zondag 30 Oct. 1904, na kennis te hebben genomen van de door sommige organisaties uit den handels- en winkeliersstand, tegen de directie der H. IJ. S. M. gevoerde agitatie, en zulks op grond dat door gezegde directie aan de Verbruiks- instelling van den Coöperatieven Bond „Voor allen der H. IJ. 8. M." zoude worden ver leend faciliteiten, a-ls daar zijnsubsidie, vrijdom van vracht, zoowel bij het vervoer der door genoemde vedbruiksinstelling inge kocht© waren naar de opslagplaats, als bij het vervoer dier waren naar ue woningen der verbruikers, enz., welke, beweerde, facili teiten door gemeldo organisaties uit den han dels- en winkelierastand onrechtmatig wor den geacht, dewijl de H. IJ. S. M. zoodoen de meergenoemde verbruiksinstelling zoude in staat stellen, tot het voeren van onedele concurrentie tegen handel- en neringdrijven- do personen, die bovendien aan de H. IJ. S. M. voor een niet onaanzienlijk bedrag aan vervoer bezorgen in aanmerking nemende, dat wel is waar dc H. IJ. 8. M., aan den Coöperatieven Bond „Voor allen der H. IJ. S. 'M." finan- cieelen steun verleent, doch zulks onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat deze nimmer zal mogen worden aangewend ten bate der Verbruiksinstelling gelet op het onware der door meergenoem de organisaties uit handels- en winkeliers stand aangevoerde bewering, ais zoude nl. door de Verbruiksinstelling van „Voor allen der H. IJ. S. M." vrijdom van vracht wor den genoten bij het vervoer van ingekochte waren naar de opslagplaats. overwegende voorts, dat dcor net verlee- nen van vrijdom van vracht bij het vervoer van waren naar de woningen der verbrui kers, niets anders wordt gedaan dan beves tigd een reeds sedert jaren aan eiken ambte naar en beambte der H. IJ. S. M. verleende gunst; spreekt haar vertrouwen uit dat gezegde organisaties uit den handels- en winkeliers stand, na kalm en onbevooroordeeld onder zoek, zullen moeten erkennen, dat zij zich, liehtgeloovig, hebben laten meeslepen tot deelneming aan eene door de H. IJ. S. M. vijandig gezinde elementen in en buiten het spoorwegpersoneel, om zeer doorzichtige rede nen, aangestookte en kwaadaardig gaande gehouden beweging; en gaat over tot de orde van den dag." Do vereeniging „Oranjedag" te Arn hem heeft in beginsel besloten het volgende jaar ter gelegenheid van den Koninginnen verjaardag een historische optocht te orgf- niseerên. De stoompont te Veisen is Zaterdag, den welcelijkschon marktdag, nog al medegevallen in het gebruik. In één keer zijp b.v. overgezet 79 kceien, 300 paarden, 4 karren en een paard en wagen. De werkstaking der glas blazers. De stakende glasblazers te Delft hebben Zaterdagmorgen vergaderd en bijna eenparig de voorstellen van den Bond van patroons verwompon. Tegen-voorstellcn zullen niet worden gedaan. Heidien heeft te Rotterdam eene bijeen komst plaats Van gedelegeerden dier arbei ders, waarop de Delftscihe afgevaardigden het besluit der Delftsche arbeiders zullen mededoelen. De werkstaking der glasbla zers. Naar de Schied. Ct. verneemt, heeft de Bestuurdersbond te Schiedam sedert on geveer drie weken zich teruggetrokken uit den strijd in de glasindustrie. De staking te Ensohedé. Uit Enschedé wordt d.d. 11 November aan de Z. Ct. gemeld: Hedenavond vergaderden de leden van ver- eenigingen, aangesloten bij den Enschede- schen Bestuurdersbond, die ook jl. Dinsdag avond bijeen kwamen. Van de beide verga deringen wenschte men geen mecledeeling te doen aan de pers. bedoeling van de vergadering van he den avond was mededeelingen te doen over de werkstaking bij de firma ten Cate, en zooals het in de oproeping heet maatre gelen te beramen om de firma, die weigert eenige concessie te doen om de kwestie op te lossen, te trachten te bewegen een andere houding ten opzichte van de stakende arbei ders aan te nemen. Zooals bekend, ac' t de firma ze allen ont slagen en wenscht ze geen hunner terug te De moord in de Scheveningeche booohjeo. Zaterdagmiddag is in verband) met dén moord in de Scheveningsche bosohjes, jonge man aangehouden in het Haagsche boaoh. De arrestatie van den vermoedelijken da der van den moord in de Scheveningsche Boschjes geschiedde Zaterdagmiddag in het Bosch tusschen de Laan van Nieuw Oost- Indië en de boecliwachterswoning door den rijksveldwachter P. Vermeulen. De aange houdene liep, alsof hij dronken was, tegen het publiek aan te slingeren. Toen de aanhouding geschied was, liepen de tranen den aangehoudene uit de oogen. Hij werd onmiddellijk gefouilleerd en in een zijner zakken werd een fijln mesje gevonden (een zg. pennemesje) waarop een bruine vlek aanwezig was, vermoedelijk afkomstig van het bloed van het s'achtoffer, maar misschien ook een roestvlek op het lemmet. De aangehoudene, een jongmensch van on geveer 17 jaren, zekeren B., werd door twee agenten en den genoemden rijksveldwachter naar het parket van den officier van justitie gebracht, waarna in het huis van bewaring de instructie is aangevangen, die op het oogenblik nog voortduurt. Hij moet aan den rijksveldwachter bekend hebben tweemaal naar het hoofd van mevr. Krusman gestoken te hebben en toen hard to zijn weggeloopen. Reden voor zijn daad gaf het jongemensoh niet op. Nader vernemen wij, dat de aangehoudene is L. M. Brouwer, zoon van den onder-direc teur der Brood- en Meelfabriek te 's Graven hage. Hij heeft bij de instructie eene volle dige bekentenis afgelegd, waaruit blijkt, dat tusschen hem en het slachtoffer niet de min ste verstandhouding, haat, wrok of familie betrekking bestond, doch dat men hier een voudig te doen heeft met een moord uit moordlust bedreven. Bij het verhoor moet hij zich dan ook zeer cynisch en onverschillig gedragen hebben. De dader is door mevr. M., die het treu rige feit heeft zien plegen en door alle ge tuigen, reeds door den oommissaris van po litie te Scheveningen, de heer Sypkens, ge hoord, herkend als de persoon, die op den be- wusten middag in de Scheveningsche Bosch- jes het feit bedreven heeft. Een woord van hulde komt toe aan den brigadier Vermeulen, die terstond op de ge dachte kwam, dat deze persoon, die zich zeer zonderling gedroeg en naar de boom en keek, geheel beantwoordde aan het signalement, door do autoriteit van den oommissaris van politie Sypkens op zoo ruime mate onder de beambten van politie verspreid. De dader die net gekleed was, is in ver zekerde tjewaring gesteld en en werd Zater dagavond in het ziekenhuis geconfronteerd met het lijk van zijn slachtoffer. Nader schrijft men ons: Niet minder sensatie als bij het bekend worden van den moord in de Bcechjes zelve, heeft hedenmiddag en -avond die arres tatie van den vermoedelijken dader gewekt, vooral toon bekend werd dat de verdachte een 17-jarige jongen was, nog bijna een kind, van ouders die hier ter stede een hoogst fatsoenlijko reputatie genieten. De vader, de heer Brouwers, sedert een zeer groot aantal jaren ambtenaar aan de Gravenhaagsohe Brood1- on Meelfabriek aan het Groene wegje en laatstelijk door ijver en vlijt op den vertro<uwenspo9t van adjunct- directeur der fabriek geplaatst, is bij zeer velen in deze stad als een geacht man be kend. De arrestatie van den knaap heeft in den kring van dit huisgezin meer een verbazing van het allerhoogste soort gewekt dan be paald ontsteltenis. Vader en moeder en de tweede zoen, een 16-jarige jongen, ook lang en met blozend gelaat en zwart haar, even als de verdachte, geven als hun vaste over tuiging te kennen, dat de knaap niet in staat is tot het plegen van zulk een mis drijf, en de ouders verkeeren in de stellige meening dat zij hun zoon, al heeft hij de meest besliste bekentenis afgelegd, spoedig tot hou zal terugkeeren, en dat de afgelegde bekentenis te wijten is aan liet hoogst zenuw achtige gestel van den jongen. Hij is steeds zeggen zij een zenuwlijder ge weest, maar hij is een uiterst zachte, gelijk matig gehumeurde jongen. Om het minst© geringst© bloost hij. Hij is nu ongeveer twee maanden hier, na negen maanden in Amerika te zijn geweest als farmer op een hoeve van zijn oom. Vroeger was hij op school bij den heer Ubbens en de onderwijzer klaagde steeds dat hij zoo slecht leerde. Hij was al tijd slaperig en nioede. Hij heeft vroeger eene operatie ondergaan als lijder aan ade noid© vegetatieds. De ouders zijn steeds be vreesd geweest dat hun jongen, door zijn gestel, het nooit ver in die wereld brengen zou. Hij deed dan ook sedlert zijm terugkeer uit Amerika niets Thuis las hij nu en dan c©m boek, doch niet dam na herhaalde aan sporingen van zijn ouders om iets uit te voeren. Hij las nu en dan eens Engelsche gedichten en bladerde ook in een Hollandsch boek, een bloemlezing van gedichten. Op den dag waarop de moord gepleegd is, Woensdag jl., is hij, naar zijne moeder zegt, ten ongeveer 3J uur uitgegaan en circa half vijf, kwart voor vijven teruggekomen (dlo moord is ongeveer 4 uur gebeurd) in de ouderlijke woning aan het Groenewegje. Op uitdrukkelijk gedane vragen antwoorden de huisgenooten eenstemmig, dat zij dien mid dag absoluut niets bijzonders aan den knaap bemerkt hebben. Hij heeft smakelijk mede het middagmaal genuttigd, vroeg niet des avonds naar de courant, en toen een dei huisgenooten het bericht van den moord voorlas was de knaap even gewoon als altijd Toen de moeder, nadat zij het signalement van den moordenaar gelezen had, geheel on willekeurig of liever gekscherend zeidegoed dat jij niet in de Scheveningsche Boschjes geloopen hebt, wamt jij lijikt wel wat op dat signalement en ze zouden jou licht voor den moordenaar kunnen houden, antwoordde de knaap op volkomen natuurlijken toon: dat zou wel kunnen, althans zoo iets derge lijks. De vader zegt dat de knaap geen jekkei draagt; hij gaat altijd uit in een demi-sai som of lange regenjas en heeft bij morsig! straten, in welken toestand dien Woensdag middag de straten waren, meestal lederei broekbesohermers aan. Geen der hui&genoo ten weet t© beschrijven welk zakmesje knaap droeg. Hoe laat hij heden middag uitgegaan, is niet lekend. De mosder deelde nog mede dat zij zie! de afgelegde bekentenis volstrekt niet verkla ren kon, hoewel zij moest erkennen dat d< jongen wel geneigdheid schijmt te bezitten om de schuld van iets op zich t© nemen zonder inderdaad schuldig te zijn. Dat wa eens gebleken bij een klein feitje, dat school gebeurd was, t-oen de onderwijzer, di zekerheid var. iets wilde hebben, een bedrei ging uitte, waardoor alle leerlingen zoudei getroffen wonden. Maar thuis gekomen, zeidi de jongen dat hij het stellig niet gedaan had, waarop z'jn moeder hem zeide dat hij- we gek leek om voor a-deren de schuld op te nemen. Tegenover deze beschouwing van den toe stand door de ouders van den verdachte staat de zeer volledige en in alle bijzonder heden afdalende bekentenis van den knaap die. naar wij nader vernemen, hejft medege deeld dat hij alle personen, die aam de poli tie een soort beschrijving van den vermoede lijken dader hebben gegeven, diem dag heeft gezien. Ook andere personen, zooals kinder meisjes met kinderwagens, agenten op het rijiwiel, enz. enz., herinnerde bij zich volko men te hebh, i geizien. Hij zegt. dat mevrouw Krusman-Pot. een dame die hij volstrek! niet kende (ook bij de huisgenooten is deze dame noc'i iemand van li. re familie bekend) hem naar den weg gevraagd heeft. Toen heeft hij als een wilde, uit onbedwingbaren moord lust-, het feit bedreven. Hii heeft met- dc eene hand haar hcofd va tgehouden en met de andere den steek toegebracht. De aange valiene was - zegt hij dadelijk dood Hiji is weggeloopen en heeft in den vijvei van de water] nrtij, in de Bosch'es waar hij voorbijging de handen gewasschen. Zaterdagavond is de gearresteerde tegen over het lijk gebracht, dat hij, naar wij ver nemen, herkend heeft. Hij was daarbij eerst heel gewoon, gelijk hij ook gebleven is tij den> d geheele voorloopige instructie heden middag in het huis van bewaring in de Oasuaristraat. Aater weVd hij bleek. Zooals reeds gezegd is de stad vol van deze arrestatie, waarbij de verdachte niet h gdbleken te zijn, hetgeen men nog steeds ge loofde dat zou bliiken, een vulgaire aanran der een individu dat de wandelplaatsen on- ve'lig maakt met roofzuchtige of oneerbare bedoelingen, maar een kind dat cynisch zegt aam een onbedwingbaren moordlust te heb ben moeten botvieren. Iemand, dio den jongen kent, zegt dat d« knaan gaarne boeken van het Sherlook-Hol- mes-gehalte las. Maar men heeft ons in de ouderlijke woning de boeken met. volkomen onschuldigen inhoud getoond, welke de knaap las en met tegenzin in het1 lezen over 't al gemeen. Een ontzaglijke menigte had erich Zon dag ochtend omstreeks 10 uur -n den om-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2