BINNENLAND. Kaar aanleiding van Alexejew's verkla ring. dat er tusschen hem en Koeropatkin nooit vijandschap geweest is. maar enkel verschil van meening, merkt de Temps op: Is er meer noodig om de verkeerde bewegin gen in het eerste gedeelte van den veldtocht te verklaren? Werd er iets andere gezegd, wanneer men den admiraal de verantwoor- delijkhedd weet van de onderneming van Wafangkou? Niemand heeft, gedacht, dat Koeropatkin en Aloxejow ooit groote dispu ten gehad hebben, maar er waren verschil len tusschen hen, en zelfs kleiue verschillen zijn voldoende om het militaire optreden te verlammen, wanneer zij den besturende» wil doorkruisen. Dat is juist de noodlottige uit werking geweest van do door den admiraal aan Koeropatkin gegeven aanwijzingen. Zelfs tot een minimum teruggebracht, is zajn treurige rol in deze geschiedenis een nieuw bewijs van het groote gevaar om hofmannen te plaatsen in deu krijgsraad. Dc Russische vloot, dio aan de kust van Senegal gemeerd t bij IXikar onder bevel van admiraal Rodjestwenski. is samengesteld uit vijf pantscrschcpen, drie kruisers, vijf transportschepen, een ho6pitaalschip, oen schip met levensmiddelen beladen en een ko- lcnschip. Volgens een telegram uit Athene moet de in de Soedabaai gemcerdo afdeeling Russische oorlogsschepen uit achttien 3tuks bestaan. Egyptische stoomsloepen zullen de oorlogs- schepen op hunne vaart door hot kanaal ge leiden, terwijl kustwachters de kanaalboorden zullen volgen. Uit Kopenhagen wordt aan do Tempo be richt, dat daar weder het gerucht loopt, dat do Japanners zullen beproeven hot laatste gedeelte van de Russische vloot aan te val len, wanneer dit vaart floor de Deense lie stra ten. De Russische regeering heeft twee stoom schepen gecharterd, die met zorg do Doensche wateren onderzoeken. De Daily Telegraph bericht uit Kanca, dat do Russische vloot in de Sudabaai herstellin gen laat verrichten on daarvoor werklieden laat komen uit Kanea. De Echo de Paria bericht uit Petersburg, dat de termen van do overeenkomst tus- sclien Engeland on Rusland betreffende bet onderzoek naar het gebeurde bij Doggerebank. nog niet zijn vastgesteld. Na eerst den door Engeland voorgestelden tekst te hebben aan genomen, verlangt Rusland thans daarin eonige veranderingen. In wel ingelichte krin gen worden nieuwo moeielijkheden gevreesd Londen15 Xov. De lijst van dc Japanschc leening is heden morgen gesloten. Naar schatting is zij acht a tien maal volteekend. Allerlei vZondag hebben er te Warschau ernsti ge onlusten plaats gehad. Do menigte liep te hoop op een der pleinen er werd door eenigo personen op de gendarmes gevuurd. Dc po litie maakte daarop van haar wapen» gebruik, waarbij zij werd geholpen door detachemen ten huzaren, lansiers en infanterie. Het vo-lk werd verspreid, maar 's avonds had er een nieuwo oploop plaats. In het hospitaal werd 's nachts vastgesteld, dat cr negen personen door kogels gedood waronveertig waren er door kogels of sa belhouwen gowond. Vier gendarmes zijn ge kwetst. De troebelen hoeton uitgelokt door socia listen, terwijl do eerste schoten gezegd wor den gevuurd to zijn uit dat deel der menig te, waar do moeste Joden waren. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 15 November. Geopend lil ure. Naturalisatie». Goedgekeurd worden do wetsontwerpen tot naturalisatie van H. G. G. Westerkamp en 9 anderen en van H. Wisbrun en 8 anderen. Bij een dezer wetsontwerpen komt de heer Druckeror tegen op, dat die daar genoem de persoon zal worden genaturaliseerd, om dat. hij verzuimd hoeft de kennisgeving af te leggen bedoeld in artiacl 7 5o der wet van 12 December 1892. Ook kamt Spr. er tegen op, dat f 100 van dien persoon worden ge- ëischt om dat verzuom goed to maken. Hij geeft in overweging do mogelijkheid te openen om een onschuldig verzuim kosteloos te herstellen. De Minister van Justitie (de heer Loeff) zei bij Hoofdstuk IV der te behandelen begrooting een positief antwoord te geven. Goedgekeurd werd cene overeenkomst tuv sahon Nederlandi en Griekenland, gesloten tot regeling van den toestand der Naaml. Vennootschappen enz. in wederzijdseho lan den. Het wetsontwerp wordt daarna aangeno men. Fabrieks-en Handelsmerken. Aan de orde is het wetsontwerp t wij ziging der wet, houdende bepalingen op de fabriek- en handelsmerken. Op artikel 13 is een amendement voorge steld door don heer Rink. strekkende om de in artikel 10 der geldende wet genoemde termijnen voor de aanvraag tot nietig-verkla ring van ecu nagebootst merk te doen ver vallen daar, volgens den voorsteller, alle rechtsgronden van den minister voor het be houd van dien termijhi ontbreken. Wel wordt de langero termijn van drie maanden voor buitcnlandscho merken gemotiveerd, maar met geen onkel woord de termijn van zes maanden voor do binuenlaudscho merken. Ook wijst Spr. er op, dat wanneer de fa tale termijn voorbij is, do rechthebbende op een merk machteloos staat, al is ook in hoog ste instantie zijn recht ab eerste gebrui ker van liet. merk erkend. Do Minister van Justitie staat op hetzelfde standpunt als de voorsteller van het amendement in dien an, dat ook hij do voorkeur geeft aan onzekerheid van recht boven zekerheid van onrecht, maar betwist, dat het regecrings-voorstel zekerheid van on recht bestendigt. Do minister zet voorts uit- ceu, dat er geen onkclo rechterlijke uit spraak is, die in strijd i3 met het hoofdmotief door den heer Rink op den voorgrond ge steld. Hoofddoel van dit ontwerp is het bevorderen der rechtszekerheid, en dat. hoofdr doel zou ernstig geschaad worden door aan neming van het amendement. De minister kan er zich dan ook niet mede vereenigen, tenzij de voorsteller er cene wijziging in bren- ge, waardoor de termijn behouden blijve. Op genomen zou kunnen worden bijvoorbeeld de bepaling dat wanneer bij rechterlijke gewijs de is uitgemaakt dat een deposant niet de rechthebbende is, royement, kan worden toe gelaten, ook na het verstrijken van den ter mijn. De heer Rink wijzigt zijn amendement in dien geest, omdat dan toch zijn doel be reikt is. Het amendement luidt nu„Ook na het verloopeu van de in het le lid ge noemde termijnen ka.n do rechthebbende op gelijke wijze de nietigverklaring dor in schrijving verzoeken, ingeval zijn recht, blijkt, uit een rechterlijk gewijsde." De heer Krap verklaart dat de commissie van rapporteur» zich verheugt over de wij ziging van het amemdement. Eenpar-g is de Commissie van Rapporteurs van meening dat deze zoo zeer gewenschte wijziging met beide handen moet worden aangegrepen, en zij adviseert mitsdien tot aanneming van het amendement. De Minister neemt daarop het amen dement over en art. 13 wordt aangenomen, zoomede de overige artikelen, waarna het wetsontwerp z. h. 9. wordt aangenomen. Notariaat. Aan do orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op het notarisambt. Algemeeno beschouwingen. De heer Vanden Borchvan Heem stede vreest, dat ook bij aanneming van dit ontwerp nog vele misstanden zullen blij ven bestaan, en wel voor jaren, omdat men zeker niet spoedig wijziging dezer wet zaï ter hand nemen. Vooral heeft Spr. beziwaar tegen de zaak waarnemer ij door notarissen buiten hunne eigenlijke notarieele werkzaamheden. Spr. had naast- Kamers van Toezicht ook Kamers van Arbitrage gewonscht, ter bepaling van do schadeloosstelling, waarop de notarissen recht hebben tegenover hunne olienten. Gaarne zou Spr. van de Regeering vernemen of ook einddiploma's van bijzondere II. B. S. en gymnasia vrijstellen van het voorbereidend examen. Als regel wil hij doen gelden dat de notaris de bevoegdheid heeft een plaats vervanger aan te wijzen. Het gebruik van schrijfmachines bij het opmaken van akten zou Spr. willen toestaan, met- het oog op tijdbesparing en duidelijkheid. De heer Treub heeft minder bezwaar tegen hetgeen wel, dan tegen hetgeen niet wordt voorgesteld. In het algemeen kan hij; zich wel met het ontwerp voreenigen. Wat het examen betreft, Spr heeft tot zijn leed wezen de voorgestelde veriiooging van het examengeld gezien. Een van de beste be palingen acht hij afschaffing va-n de beschik kingsbevoegdheid over het protocol, zoomede de openstelling van de oude notarieele ar chieven. Regel moet naar Spr.'s oordeel zijln, vervanging vam notarissen door candidalten. Drie jaren stage acht Spr. voldoende, want als men het dan nog niet kent, leert men het nooit. Toelating van vrouwen tot het notariaat had hij gaarne gezien en het doet hem leed, dat de regeering tegenover do toelaatbaarheid niet goed gezand schijnt. Het vrijio notariaat zou Spr. een ramp voor het land achten, maar hij betreurt het, dat van het notariaat geen bezoldigde staats ambt wordt gemaakt. Dat zou een weldaad voor de cliënten zijn. Het ambt zelf £.cht Spr. daarvoor zeer geschikt. Hij geeft toe dat men de extra legale werkzaameliden ruiet vast kan leggen aan bepaalde kantoor uren, maar ook thans hebben de notarissen uitzonderingen daargelaten bepaalde kantooruren. Spr. betreurde het, dat door dit ont werp niet het minste veranderd wordt in den wettelijken werkkring van den notaris. Van deze regeering vooral hal hij dat verwacht. In liet ontwerp van 1870 voftild men reeds eeni omschrij ving van do werkzaamheden van den nota ris. In de praktijk voorziet Spr. daarvan geen bezwaar. Zoolang de werkzaamheden niet omschreven zijn. zullen er een massa extra legale werkzaamheden aan de controle onttrokken zijn. Gaarne had Spr. in dit ont werp duidelijk aangegeven gezien, waarvoor do notaris verantwoordelijk is, maar waar eene omschrijving van den werkkring ont breekt, moet natuurlijk ook ontbreken eene omschrijving der verantwoordelijkheid. Spr. geeft toe. dat wanneer men eene verplichte boekhouding voor de notarissen invoert, ook eene ooutrêlo daarop moet worden inge voerd. Speciale inspecteurs zouden daarvoor moeten worden aangesteld. Dat zou veel practischer zijn dan Kamers van Toezicht en zeker niet meer kosten. Hoewel onvoldaan i9 Spr. toch dankbaar voo- het ontwerp, dat eenigazins tegemoet komt aan bestaande bezwaren. De heer Helsdingon spreekt or zijn leedwezen over uit, dat het publiek niet beter beveiligd wordt tegen de lange vingers van sommige notarissen, die in sommige plaatsen niet ten onrechte grijpvogels wor den genoemd!. De Minister van Justitie aan vaardt den lof, het ontwerp gebracht, maar brengt dien over op zijn ambtsvoorganger, die hem het ontwerp naliet. Wat de détail opmerkingen aangaat, itwoordt de Minister in de eerste plaats, dat er geen aanleiding bestónd om de Kamers van Toezicht to ver vormen '*n Kamers van Arbitrage. Do Mi nister zou er in dit stadium niet gaarne toe overgaan. Hetzelfde geldt voor het toeken nen van schadeloosstellingen aan cliënten der n tarissen. Do vijf hoofdwijzigingen zijn voorgesteld in het- belang dor cliënten. Op do vraag of einddiploma's van bijzon dere inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs vrij zullen stellen van het voorbe reidend examen wijst de Minister op do wet van 1900. De eischon der practijk verzetten zich tegen de benoeming van ten notaris plaatsvervanger bij kon. besluit-. Den heer Treub beantwoordende, zegt do Minister de voorkexir te geven ann candi- daat-notarissen als plaatsvervanger, maar hij heeft die voorkeur niet in do wet willen uitdrukken. Het komt den Minister voor, dat de beer Treub do eischon moer verzwa ren dan verlichten wil. Vrouwen kunnen examen docoi voor notaris; de toelating is iets anders. Daarvan zou geen sprake kuu- nen zijn dan over 10 of 12 jaren. Die dan aohter de groene tafel zit, zal dan heb ben te oordeelen. Vam heit notariaat een staatsambt te maken, blijft de Minister ont raden op grond hiervan o. m. omdat daar mede het karakter van raadsman van den notaris verloren gaat. Het notariskantoor is het graf voor familiegeheimen en familie zaken. In de laatste plaats besprak -e heer Treub het toezicht. Hij zou controle wensohen op *-do boekhouding van den notaris. Of daar door het aanzien van Tiet notariaat zou wor den verhoogd, betwijfelt de minister. Grijpvogels vindt men onder alle standen der Maatschappij, ook onder de notarissen, maar percentsgewijze zeker niet- meer. Na re plieken wordt de algemeene beraadslaging gesloten'. Ilodón te 11 uur komen die airtike'Ten aan do orde. Berichten. Do Staatscourant van Woensdag 16 November 1904 bevat de volgende koninklijke besluiten benoemd bij den Militieraad! voor de lich ting 1905 in de provincie Utrecht: tot voorzitter H. A. van Beuniugen, lid! vam Provinciale Staten; tot plaatsvervan gend voorzitter mr. L. van Lier. eveneens lid dier Staten; tot lid J. Meijers, lid van den gemeente raad; tot plaatsvervangend lid A. J. van Dieren Bijvoet, eveneens lid van dien Raad; op verzoek eervol ontslagen uit den dienst bij de Marine-reserve de buitengewone luite nant ter zee 1ste klasse A. Potjer; benoemd tot ontvanger der dir. belastin gen en accijnzen te Geert rui denberg P. J. Bakker, thans te Hansweert; tot ontvanger der dir. belastingen, invoer rechten en accijnzen te Sluis P. O. Ligten- be-rg, thans ontvanger te Tegelen; tob ontvanger te Alpkeii P. E. Vrede, thans ontvanger te Oversahie; tot ontvanger der dir. belastingen en ac cijnzen te Hengelo (Overijssel) jhr. G. J. van der Wijck, thans ontvanger te Doesburg; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassaiu- ordo E. Vita Israel, makelaar in diamanten te Amsterdam; benoemd in de provincie Utrecht tot heemraad van het waterschap Eemnes J. Rigter Kzn.. te Eemnes; op verzoek eervol ontslagen als tijdelijk adjunct-ingenieur der mijnen J. G. Boua- quet op verzoek eervol ontslagen J. D. Staal, te H-oek van Holland, en Th. Reimers, te Wai- geningem, als adjunct-opzichter van, dien rijks waterstaat op verzoek eervol ontslagen als lid van de ingestelde staatscommissie tot het- doen van voorstellen of voorzieningen, die in de wet geving van Ned-Indië op privaat-rechtelijk gebied noodig zi n, ander dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, mr. A. D. W. de iVries, secretarisngeneraal aan het departement van justitie. Met den D-trein van 8 uur 10 minu ten kwam Z. K. H. Prins Hendrik gisteren avond te Apeldoorn aan, vergezeld dooi- zijn adjudant jhr. Hooft Graafland. H 51. do Koningin, vergezeld van Haar grootmeesteres barones Van IIardenbroek em jhr. Vam Geen, wachtte den Prins op het poiTon op. In een gesloten rijtuig werd naar Het Loo gereden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 16 November; dio van den minister van Marine zal op Vrij dag 18 November en die van den minister vam Fnancën zal op Donderdag 17 Novem ber et plaats hebben. Do K e t h e 1-p o 1 d e r. De commissie welke naar aanleiding van de doorbraak van dem Ketkelpolder op initiatief van Gedep. Staten van Zuid-Hallamd benoemd was, heeft thans haar rapport uitgebracht. De vraag welke aan de commissie ter be antwoording was voorgelegdof door het inlaten van water in de poldervaart de kaden ernstig schade hebben geleden, wordt door de commissie in ontkenmenden zin beant woord. Het rapport bevat uitvoerige berekenin gen en profielteekeningen. In de Haagsche raadszitting van Maan dagmiddag wend aan dien heer K. H. Tip, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als administrateur- boekhouder van do gemeente-gasfabriek. De wedde van den nieuw te benoemen ambte naar werd bepaald op f 3500 a 4500, nadat een voorstel om de voordracht aan te hou den van dón heer Edórskeim, die dit aan- vangsti-actement te hoog vond, vooral in verhouding tot de wiedden van andere hoofd ambtenaren, was verworpen met 22 tegen 18 stemmen. Door den schoolopziener in het dis trict Haarlem is bezwaar gemaakt om aan do Tuohthuisstraat aldaar een 12-klassigo lagere school te stichten. B. en W. willen in deze de beslissing in roepen vam dien minister van binmenland- sclio zaken, doch vragen eerst het oordeel van den raad. In het afzonderlijk bijvoegsel „Ver slagen en Rapporten." dat bij nonuner 267 der Staatscourant wordt verzonden, is on der no. 88 opgenomen het Verslag der Com missie, in 1904 belast met het afnemen der examns voor de akten van bekwaamheid tot het gewen van middelbaar onderwijs in het hand teekenen ©n de perspectief, in het recht lijnig teekenen en in het boetseeren. De heer G. A. R. van Maanen te Et- ten, gemeente Gendringen, is bestemd voor den Indischen dienst, ten einde te worden benoemd tot onderwijzer derdo klasse bij hot openbaar Europeeseh lager onderwijs daar te lande. Dr. J. C. C. Loman, leeraar in de na tuurlijke historie en scheikunde aan het gymnasium te Amsterdam, heeft gisteren onder vele blijken van sympathie zijner col lega's en leerlingen, den dag gevierd, waar op hij 25 jaar geleden zijn betrekking bij het onderwijs aanvaardde. D. G i 11 e t. f Te Amsterdam is over leden de consul-generaal van het Duitsche Rijk daar ter stede, de geheimraad D. Gil let. Men meldt uit 'a Gravenhage In een ecnvoudigen, deftigen stoet is giste renmiddag het stoffelijk overschot van den heer C. M. v. Vliet, in leven voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, naar zijn laatste rustplaats gebraoht. Op de begraafplaats Oud Bik en Duinen waren o. m. tegenwoordig dè ministers vam Oorlog en van Financiën, alle leden en de secretaris van dó Rekenkamer met uitzon dering van jhr. Do Savornin Lehman, door ziekto verhinderd zoomede het bijna ge- heele ambtenaarskorps aan het hooge Staats lichaam verbonden. Aan de groeve nam het oudste lid van de Rekenkamer, de heer Becking, het- woord, om eenige woorden vam hulde te spreken jegens den ontslapene, wiens ambtelijk leven hij kortolijks schetste, daarbij getuigende, dat van Vliet was een uitnemend mam, een voortreffelijk voorzitter, vol kennis en be gaafdheden. In eenige treffende woorden nam hij af scheid van den welmeenenden vriend, deu belangstellenden chef, op wiens voorlichting steeds te rekenen viel. Namens het ambtenaarspersoneel sprak de heer Er kelens, hoofdoommies bij de Re kenkamer, een onkel woord om hulde te brengen aan den onvergetelijken president. Hij wees er op, dat iemand als klerk bij het college in dienst tredende, met aanleg en goeden wil een goede toekomst tegemoet gaat, wanneer hij lieeft een goed leidsman. Zulk een leidsman verklaarde Spr. was de ontslapen president, aam wiens aangena- men omgaing, leerrijke gesprekken en voort durend streven in het belang der ambtena ren de heer Erkelens herinnerde, waarbij hi] voegde de verzekering, dat de ambtenaren den heer Vam Vliet niet licht zouden ver geten. Als een laatste hulde legde hij namens hen een mo-oi bloemstuk op liet graf. De heer Johan Gram schetste nog de voor treffelijke eigenschappen van zijn ouden vriend, dieais onkreukbare eerlijkheid en zijn oprecht geloof als edel Christen, en dankte ten slotte namens de familie al'le aanwezi gen voor de betoonde sympathie. Daarmee was de plechtigheid geëindigd. Begrafenis J. Ph. Korthals A 11 e s. Op de Oosterbegraafplaats bij' Am sterdam is gisteren onder veel belangstelling ter aarde besteld het stoffelijke overschot van wijlen den heer J. Ph. Korthals Altes, lid van den gemeenteraad en graanfactor al daar. Aanwezig waren o. m. de burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen; de wethouders mr. J. N. van Hall en dir. C. F. J. Blookcr; een groot aantal leden van den gemeenteraad; enkele leden uit de Kamer van Koophandel en uit de commissie voor den graanhandel. Toen de kist, bedolven onder een aantal kransen van familieleden, vrienden en onder geschikten van den overledene, in de groeve was neergedaald, sprak de heer A. J. Hep- ner, onder-voorzitter van den raad van com missarissen der „Maatschappij! tot exploita tie van graansilos" enkele hartelijke woor den. Do OTiidste zoon van den ontslapene dank te daarna voor de eer zijn vader aan deze plaats bewezen. Aan het algemeen verslag van de werkzaamheden van het Koninklijk Insti tuut van ingenieurs over het instituutsjaar 19031904 wordt het volgende ontleend: De raad van bestuur wa» bij het begin van het instituutsjaar 19031904 aldus sa mengesteld: J. W. Welcker, president; M. J. van Bossc, vice-president; J. Scliroeder van der Kolk, penningmeester; J. Kraus, I. A. Limdo, H. Wortinan, J. H. Beucker An- dreae, P. Huffnagel, J. de Koning, benevens R. Witte, pres. der vakafdeeling voor werk tuig- en scheepsbouw, A. E.R. Collette, president der vakafdeeling voor elect rot ech- niek en J. L. Huysinga, pres. der vakafdee ling voor spoorwegbouw en spoorwegexploi tatie. Be steak te bij den aanvang van het in stituutjaar 19041905 was 1 oorrespondee- rend lid, 4 eereledón, 1089 gewone- en 486 buitengewone leden, totaal 1580. De betrek kingen met het buitenland zegt het ver slag namen weder in be teekenis boe. Het raadslid R. Witte vertegenwoordigde het in stituut als Ehrengast op die jaarvergadering van den Vereindeutscher Ingenieure te Mün- chen. De redactie van het Technolexdkon vroeg dc medewerking van het instituut bij de samenstelling van een technisch woordenboek in de Duitsche, Fransche en Engelache talen. Dit verzoek is ter kennis van de leden ge bracht. Het bestuur van het onder de leiding van de American Society of Civil Ingiiieers, in 1904 te houden Ingenieurs-congres te St. Louis verzocht de medewerking tot het geven van overzichten van den voortgang van ver schillende takken van ingenieurs-praktijk in de laatste 10 jaren. Do secretaris van de Camegie Institution te Washington bracht een bezoek aan het secretariaat van heit instituut, ten einde na der mondeling te bespreken een verzoek, tot hot instituut gericht door dat Genootschap om een overzicht te willen inzenden van het instituut ten behoeve van een „Handbook to learned Societies of the world." Door den algemeenen secretaris werd eene uitvoerige bijdrage hieromtrent geleverd. Verschillende buitenlandsche ingenieurs kwamen tot het instituut met eene aanbeve ling van bevriende ingenieurs-genootschap pen, terwijl omgekeerd een aantal leden van het instituut, ten behoeve van technische rei zen naar het buitenland, de tusschenkomst van het Instituut inriep, en dientengevolge door de zusterverenigingen in Oostenrijk. Amerika, ©nz. met groote voorkomendheid werd ontvangen. Wat de afdeeling Nederl. Indië betreft, daaromtrent deelt het verslag mede, dat het aantal leden in geringe mat« toenam. Terwijl het op 1 April 1903 155 be droeg, ongerekend 13 personen die in den loop van het toenmalig instituntjjaar ver trokken waren of bedankt hadden, was het totale aantal op 1 April 1904 170, derhalve twee meer. Onder dózo 170 leden, zijn 20 bui tengewone. Dó staat van inkomsten en uit gaven van 1 Juli, 190330 Juni 1904 sluit, in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 29689.73*. De Nederl. afdeeling der N.-I. Maat schappij van Nijverheid en Landbouw zal eene openbare vergadering houden op Vrij dag 18 November 1904, dos avonds 8 uur te 's Gravenhage, in het Zuid-Hollandsoh Kof fiehuis, Groenmarkt. Op deze vergadering zal de heer H. R. Rookmaker spreken over de Koelieordonnan ties. Dó NederlandSche Coöperatieve B'ond houdt een buitengewone algemeene vergade ring op Zondag 20 November a.s., des voor- middags 11 uur, in het Zuid-Hollandsche Koffiehuis te 's Graivenhage, o. a. ter be handeling van «eern voorstel tot statutenwij ziging. aDó vergadering der vereenigmg „het Nederlandsche Lied", te Amsterdam gehou den, besloot het „Coers' Liederkoor" te doen zijn het koor der vereeniging „het Neder landsche Lied", met een jaarlijksche subsidie. Het bestuur is vastgesteldprof. dr. J. te Winkel, voorzitter; prof. jhr. dr. B. H. C. K. van der Wijok, onder-voorzittermr. J. Hamburger A.Dzn., penningmeester prof. mr. J. C. Naber, eerste schrijver; F. R. Coers Fzn., tweede schrijver; prof. dr. H. Kern; mej. Cateau Esser, directrice van de Vereeniging tot beoefening van vocale en dramatische kunst te AmsterdamWouter Hutschenruyter W.Jzn., dr. W. J. Leyds, oud-gezant der Zuid-Afr. Rep., jhr. H. de Brauw en H. B. VerLoren van Themaat. Ló uitgave van het Maandschrift voor Tooneel, redactie Ternooy Apèl, da voor- loopig gestaakt. Naar men verneemt, heeft de comman dant van het pantserschip Hertog Hendrik, op reis naar Inddë, door middel van draad- looze telegrafie geseind, dat de HollaincLsoho bark Ilaiuaut eene aanvaring heeft gehad met een Fransche bark en dat assistentie is verleend door een Engelsch stoomschip. Hier uit blijkt, dat er voor ongerustheid, dat de averij door de Hertog Hendrik zou zijn aan gebracht^ geen grond meer bestaat. Bij de aanvaring was het Nederl. oorlogs schip in de nabijheid en de commandant heeft uit den Oceaan boven vermeld bericht door middel van de draadlooze telegraaf ge seind naar Ouessant, welk station den in houd overseinde aan den consul-generaal te Parijs, van waar het heb departement van marine bereikte. Het groote nut van de nieuwe vinding en van zijne installatie op oorlogsschepen is hierdoor opnieuw bewezen. Do electrische centrale te Amsterdam, die stroom levert voor het tram- en electrische bedrijf, kan het werk nu al niet meer af. Volgens „de Tijd" zijn met de machinefabriek van de gebroeders Stork on derhandelingen aangeknoopt voor de levering van dx-ie nieuwo machines. In de electrische trams to Am. sterdam, aal, naar het N. v. N. meldt, een electrisch toestelletje worden aangebracht^ waardoor bij het naderen van een halte een belletje overgaat en de naam der halte op een plaatsje zichtbaar wordt. Aldus hoopt men heb treuzelen van vele passagiers bijl het uitstappen te verhinderen. De Velserspoorbrug. Da nieu we Velserspoorbrug wordt morgen in gebruik genomen. Alles is voor het draaien gereed. Alleen aan de brug zelf moet nog een klei nigheid worden veranderd. Het dienstverband der tijdelijke overweg wachters is echter verlengd tot 1 December ai. s., zoodat men niet gehoed zieker schijnt, dat de indienststellingi op Donderdag a. s. kan doorgaan. Do herstelling aan de voetbrug vordert goed en de passage over do brug zal met uit zondering van de tram, binnen een paar da gen weer hersteld zijn. Orde door licht. Zondagavond hadden een groot aantal winkeliers van Kalverstraat en Nieuwendijk te Amster dam licht onstoken aan hun gevels of in hun winkelkasten, "t Was in die straten weer verbazend druk, gelijk el- ken Zondagavond, maar ieder kon opmer ken, dab 't heel ordentelijker toeging dan tijdens de „donkere" Zondagavonden, 't Is nu te hopen, aldus het Hbid,, dat men van ge meentewege, als maatregel van orde, spoedig 's Zondags voor de verlichting zal zorgen, in plaats van het aan de bewoners der ge noemde straten over te laten. Want het was duidelijk dat het licht misschien nog beter maatregel van orde is aan een aantal agen ten van politie. ■L'c werkstaking der glas- blazers. Alle afdeelingen van den Glas- blazersbond, den Chr. Glasbewerkersbond en den R.-K. Volksbond hel ben in een Maan dag te Rotterdam gehouden vergadering nog maals besloten niet op de voorstellen der patroons in te £aan. Er zullen geen onder handelingen met do patroons meer worden aangevraagd. Op de glasfabriek van de firma Van De venter en Co., te Schiedam, is gisteren, naar het Vad. meldt, een der ovens aangemaakt, omdat 9oxnmigon der stakende glasblazers zich bereid hebben verklaard den arbeid1 volgens de nieuw© loonlijst te hervatten. V an hot jongetje dat een meisje was. Do rechtbank te Amster- dam heeft dó verdere behandeling dezer pro cedure uitgesteld tot 22 Nov. a. s. De gebroeders Gratama. De instructie in de zaak tegen de gebroeders Gratan»a te Leeuwarden is geopend. De ge failleerde firmanten waren gedagvaard op gisteren te verschijnen voor den rechter van instx'uctie. Aan die oproeping is door hen voldaan. Het eerste verboor heelt. toen plaats gehad. Het duurde met eenige pauze, van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. Hedenmorgen te 11 uur is het voortgezet-. (L. Ct Zaterdag werd melding gemaakt van een aanranding in de Scheveningsche Bosch je 3, waarbij iemand do schoenen van de voeten werden gerukt. Inderdaad is een diergelijk verhaal aan de politic gedaan, door een man,

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2