KOLONIËN. BINNENLAND. één man bleef aan boord om de lont te ontsteken, waarmee ten het schip in do lucht heeft laten soringeu. Drie zwakke ontploffingen, nauwelijks op hon derd meter afstand te hooren, volgden. Onmiddellijk daarop zonk het schip, slechts oen enkele mast bleef zichtbaar. Het was heden avond onmogelijk van de Russen op helderingen te krijgen over doze daad. maar men gelooft dat zij er toe besloten om cono herhaling van het ,.Resjitelny"-incident to voorkomen. Later bericht. Twee Japanscho tor pedojagers zijn heden aan den ingang van do haven gezien. Pit feit heeft ongetwijfeld de vermtlinsr van de „Rastoropny" verhaast. De Japansche consul verklaarde, dat negen man van de Russische bemanning aan land zijn gekomen met. geweren". Hii heeft bij den Russischen consul hiertegen geprotesteerd. Tsjifoe, 16 Nov. Uit gocdo bron vernomen wij, dat do bevelhebber van de „Rastoropny" verzegelde orders had om zijn schip in de lucht to laten springen, tenzij zich con zeer gunstige gelegenheid voordcel om tc ontsnap pen. Tsjifoe17 Nov Drie .Tapansche torpedo jagers zijp in de haven gekoanen en hebben haar weer verlaten, nadat zij ach hadden vergewist, dat de Raztoropny gezonken was. Tsjifoe16 Nov. De vier hier ontvangen nummers van de Nowi Krai leveren bet be wijs. dat do censuur scherp wordt uitge oefend. Twee nummers bevatten geen oor logsnieuws. en geen enkel nummer bevat ocnige duidelijke mededeeling omtrent den toestand op het oorlogst ooneel. Tsjifoe, 16 Nov. Do Nowi Krai geeft do volgende beschrijving van het zinken van den Japanschen torpedojager, dat plaats had op 3 Nov., niet op 11 Nov. De adelborst Dimltriew, aan boord van de Retvisan, zag een ffapanschen torpedojager bezig met het leggen van mijnen. Hij opperde het stout moedige plan het oorlogsvaartuig ouder be scherming van do duisternis aan te vallen. Ilij kreeg do beschikking over een stooin- 9loep van de Retvisan, voorzien van een tor- pcdolaneecrbuis. en verliet met zes vrijwilli gers do haven. Hij stoomde tot op trefafstand naar het Japansclie schip, zonder te worden opgemerkt en schoot toen een torpedo af, die den torpedojager onmiddellijk deed zinken. Onopgemerkt keerdo do stoomsloop naar do haven terug. De Japanners geloofden dat het schip op een van hunne oigen mijnen was gostooten. Sjanghai, 16 Nov. De blok kadebreker „Canton die van Wladiwostok hior terug gekeerd is, bevestigt de onlangs plaats gehad hebbende stranding van de „Gromobor." Uit Tokio wordt aan Router's bureau ge seind, dat daar ouder voorrittersch p vun den Keizer eeue vergadering van <fen leger en marineraad heeft plaats geha't De be raadslagingen worden natuurlijk gvlienn ge houden, maar men gelooft, dat u maatrege len overwogen zijn voor do ontva van do Russische Oostzee-vloot. Volgens eene berekening van de Russkia Wjodomosti kaai do Ooetzeevloot niet voor den loon Maart van het volgende jaar in Wladiwostow aankomen en wanneer zij om Japan heen moet varen, niet voor 1 April. Do vloot heeft namelijk voor den tocht van Libau naar Tanger (2400 zeemijlen) 23 dagen besteed; zij heeft dus per dag 105 mijlen af gelegd en zal vow de verdere 13,700 mijlen tot Wladiwostok door de straat van Korea 130 mij Ion noodig hebben. Daarbij wordt ondersteld, dat alios vlot gaat. Eene eenigszins gunstiger berekening van den duur der reis geeft de Neue Freie Pres- 90. Zij neemt aan. dat do afstand van Libau tot kaap Verde omstreeks een viorde deel van den geheelen tocht bedraagt. Di© af stand ia in vier weken afgelegd of, wanneer men het dooi- het incident bij DoggcrsbauK veroorzaakte oponthoud in aanmerking neemt, in drie weken afgelegd. Do vloot zou dus, wanneer zij geen vertraging ondervindt, in negen a tien weken in de Oost-Aziatische watoren kunnen aankomen, dus in de tweede helft van do maand Januari. Suez, 16 Nov. De gouverneur belegde heden eene vergadering van vreemde consuls en ver zocht hun de scheepsagenten to verwittigen dat men tijdeng do doorvaart van do Oost- aeovloot alle noordwaarts gaande schepen zal laten stoppen om aan de oorlogsschepen een vrije doorvaart too te staan. Zoolang de door vaart van de vloot duurt, mag er niets in het kanaal geworpen worden en moet elke ma nifestatie achterwege blijvon. Tokio, 16 Nov. Do onderhandelingen tus- sehen Parijs en Tokio betreffende de beweer de schending der neutraliteit door Frank rijk, die gepleegd zou zijtn door aan hot Oost- zee-eskader het gebruik van havens toe te staan, worden voortgezet. In afwachting van een© beslissing blijft do regeering het stilzwijgen bewaren, maar een deel van de pers en van het publiek oefent eene vrij scheqio critick op do handelingen van Frank rijk. Allerlei vDo Sjah van Perrië zal komende jaar België en de Luiksche tentoonstelling bezoe ken. vEr wordt in Zuid-Afrika ijverig ge werkt aan dc voorbereidingen voor Kruger's begrafenis. De diverso Gouvernementen ver mijden, zeer verstandig elke handelwijzo wel ke kon doen vermoeden dat ze do functie in den weg willen staanintegendeel werken zij samen met het hoofdoomité o.a. door het verschaffen van faciliteiten voor spoorwegver keer. Generaal Botha heeft eene oproeping gepubliceerd, waarin hij het Afrikaner-pu bliek wijst op do noodzakelijkheid van tij- digo organisatie voor do plechtigheid. Terwijl aldus in de Transvaal een gebeur tenis van ongetwijfeld politickcn aard wor.lt voorbereid, maken do Vrij staters zich gerceo to* bet houden cener Nationale Conventie» cn zal ook spoedig het Engelscho deel der Transvaalsche bevolking oen vergadering vr.n deuzelfden naam houden, welke gericht zal zij it tegen den voort woekerend©» kanker «rtr inboorlingen van EngoLsch-Indië, die dreigen een tweede Natal tc maken van onzo gemeen schap. vTe Weenen heeft men Maandag al schaatsen gereden. Het is daar koud, doch mooi weer. In Hongarije heeft het Zaterdag zwaar gesneeuwd en in de dalen der Oos- tenrijksohe Alpen ligt de sneeuw 16 duim hoog. vEen maand geleden ongeveer werd to Bologna de vrouw van kapitein Battista in hechtenis genomen, onder verdenking van moord op den oppasser van haren echtge noot of medeplichtigheid daaraan. Maar thans is die dame weder in vrijheid gesteld, omdat gebleken is, dat de soldaat, die men dood in haar -slaapvertrek vond, daar werkelijk gelijk zij steeds verklaar de in een vlaag van waanzin met geweld moet zijn binnengedrongen en zelfmoord heeft gepleegd. De nieuwe geheimzinnige misdaad van Bo logna is dus opgehelderd. vOp den nion-Pacif ic-spoorweg bij Azura, in don Amerikaanschen staat Wyo ming. zijn twee treinen in botsing gekomen, waardoor 13 menschen gedood en 28 gewond werden. Een beambte, aan wiens nalatigheid het ongeluk was te wijten, heeft zelfmoord ge pleegd. OOST-INDIÈ. Men seint uit 's Gravenhage Een hier ontvangen officieel telegram luidt: Sigi voldeed niet aan den eisch tot uitlevering. Eon ambtenaar met troepen wordt gezonden oon uitlevering en schade vergoeding en sluiting vain een nieuw con tract to oisehen. Do in dit telegram bedoelde eisch tot uit levering betreft de in het landschap Sigi aan de Pomini Bocht (Celebes) thuis bohoorende aanvoerders der bende, dae in Juni jl. te Tambarana een aan een gouvernementson derdaan toebehoorende toko plunderde en daarbij, een Mkiahasser en een Gorontalo- sclien knaap vermoorde. Kameroverzicht Eerste Kamer. Geopend 's avonds 8£ uiur. De Eerste Kamer is gisterenavond bijeen gekomen tot hervatting van hare werkzaam heden. De heer mr. A. oassen, herkozen lid voor Noord-Brabant, legde in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en nam zitting. Mededeeling werd gedaan van de ingeko men boekwerken en bescheiden, zoomede van de laatstelijk door de Tv. ede Kamer aan genomen wetsontwerpen. Ingekomen waren de geloofsbrieven van do niouw gekozen leden voor Overijssel, de heeren Fransen, Heer kens en Stork, die in handen worden gesteld van eene commissie, bestaande uit do heeren 't Hooft, Bevers en S. van Houten, met verzoek daaromtrent morgen in de vergadering aanvangende ten 1 uur verslag uit te brengen. De vergadering werd daarna verdaagd tot heden namiddag één uur. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 16 November. Geopend 11| ure. Notariaat. De beraadslaging wordt voortgezet over het wetsontwerp tot wijziging der wet- op het Notarisambt en wel over de artikelen en de daarop voorgestelde amendementen van den heer Treub. Het eerste amendement strekt om do voorgestelde stage vtin 5 jaren op 3 jaren te brengen. De heer Treub licht dit amendement toe op de gisteren reeds vermelde gronden. Vooral doet Spr. uitkomen, dat deze maat regel in hot belang van het publiek is, dat meer gebaat is met een notaris, die nog ge heel op dc hoogte is, dam met een man, die misschien reeds jaren vreemd is geworden aan het vak. Do heer Kolkman, voorzitter der Com missie van Rapporteurs, wiist er op, dat de heer Troub een profetischen blik verouder stelt bij do candddaat-notarissen omtrent het tijdstip hunner benoeming, waar hij eischt dat het laatste jaar moet vallen binnen de twee jaren voor hunne benoeming tot nota ris. Een stage van 3 jaren op rich zelf acht Spr. ook voldoende, doch de eerste eisch acht hij onmogelijk. De Minister van Justitie is niet absoluut tegeu een stage van 3 jaren, maar geeft de voorkeur aan het Regeeringsvoor- stel, dat een uitvloeisel was van ontvangen adviezen van deskundigen. Do Minister on derschrijft voorts de bezwaren, door den heer Kolkman uiteengezet. Het amendement deugt niet, gaat niet en loopt niet en zou aanleiding geven gelijk de heer Kolk man reeds glashelder betoogde tot onbil lijkheden. D© Minister moet dan ook de aan neming van het amendement, gelijk het luidt, ontraden. De lieer Treub splitst zijn amendement in den geest gelijk hem werd aangegeven. De stage van 3 jaren is nu losgemaakt van den eisch, dat het laatste jaar moet vallen binnen do twee jaren voor hunne benoeming tot notaris. De hoor Kolkman zegt, dat de Comm. van Rapp. het eerste gedeelte van het amen dement aanbeveelt en het tweede gedeelte ontraadt. Het eerste gedeelte van het amendement (stage van 5 op 3 jaren te brengen) wordt aangenomen met 54 tegen 6 stemmen. Het tweede gedeelte van het amendement (zooeven medegedeeld) wordt verworpen met 57 tegen 6 stemmen. Hot tweede amendemont-Troub strekt ora ook do reden van vervanging te doen opne men in de acte door den plaat 9vervanger op gemaakt. IX> Minister van Justitie zegt, dat die reden thuis behoort in do registers van do Kamer van toezicht. De heer Kolkman ontraadt, ook na mens de Comm. van Rapp., do aanneming van dit amendement. De heer Treub trekt zijn amendement in. Nog is een amendement voorgesteld door den beer Treub, strekkende om aan den ter mijn van 14 dagen, gedurende welke do no taris zijn standplaats kan verlaten, zonder daartoe verlof noodig te hebben, te behou den. (Do Rog. stelt voor 8 dagen). De heer Kolkman beveelt, namens de Comm. van Rapp., do aanneming van dit amendement aan en de Minister van J u s t i t i o verklaart er geen overwegend be zwaar tegen te hebben en neemt het amen dement over. Voorts is een amendement door den heer Treub voorgesteld, bepalende dat bijaldien de akte uit meer dan één. blad bestaat, de bladen waarop de onderteekeningen niet voorkomen bij de onderteekening der akte, moeten gewaarmerkt worden door al diege nen, die die de akte onderteekenen, teneinde de mogelijkheid van verwisseling te voorko men. De heer Merokelbaoh kan zicb. niet met dit amendement vereenigen. Het middel dat de heer Treub wil aan wenden om fraude te voorkomen, acht Spr. u g erger dan de fraude zelf. Vooral voor notarissen ten platten land© zou de maatre gel zeer bezwarend zijn en aanleiding kun nen geven tot talrijke nietigverklaringen van akten. Die Minister van Justitie merkt op, dat dit amendement geheel valt buiten het stelsel der wijziging, vervat in de vijf hoofdpunten van deze herziening. De minis ter kan dit novum niet in het ontwerp opnemen, maar wil zijn gedachten laten gaan over deze zaak, en haar bespreken met zijn ambtgenoot van financiën. Do minister wijst er ook op dat dit amendement vooruitloopt ©p de in bewerking zijnde wijziging van het) IVe boek van het Bhrgerl. Wetb. (bewijsleer). De heer Treub trekt daarop rijn amen dement in. Een ander amendement van den heer Treub strekt om soms al te ijverige kamers van toezicht te beletten rioh op onduldbare wijze te gaan moeien met het particuliere leven van de onder haar r/ssorteerende no tarissen. Dit amendement toelichtende, zegt de heer Treub de uitdrukking ..handelingen strij dig roet de eer of waardigheid van het nota risambt" voldoende te achten. Daarnaast is z. i. ounoodig daaraan toe te voegen de uit drukking: „zich schuldig maken aan wan gedrag of onzedelijkheid". De heer De R i cl dc r bestrijdt het amen dement. Dë woorden „zich schuldig maken aan wangedrag of onzedelijkheid" acht Spr. zeer in hun plaats in het artikel om elke ontduiking te voorkomen. De Minister van Justitie betoogt, dat de voorsteller uitgaat van een verkeer den grondslag. Art. 14 van de R. O. stelt ook disciplinair strafbaar het zich schuldig maken aan wangedrag of onzedelijkheid. De Min. verzoekt den vc >r«teller rijn amen dement', dat op oniuisten grondslag is opge bouwd. in te 'trekken. De voorzitter van de kamer van toezicht is de president van een rechtbank, en de leden zullen zeker niet zoo gemakkelijk ingrijpen in het particuliere leven van den notaris. De heer Pompe van Meerder- voort ontraadt namens de Comm. van Rapp. de aanneming van het amendement. Misbruik vreest Spr. niet en wel op grond hiervan, dat bij de rechterlijke macht de zelfde bepaling bestaat en zij nooit aanlei ding heeft gegeven tot partijdig of eenzijdig optreden. Na replieken wordt het amendement ver worpen met 55 tegen 10 stemmen. Bij art. 50d (schorsing van notarisren) vraagt de heer De Ridder eenigc inlich tingen. Waarom worden de Kamers van. Toe- richt ook niet ifl kennis gesteld met over tredingen, die niet direct strafbaar zijn ge steld, b.v. van groote slordigheden die ook in het nadeel der cliënten kunnen rijn. De Minister stelt zich voor deze zaak bij circulaire te regelen of er anders over te beraadslagen met rijn ambtgenoot van Financiën. Thans is weder aan de orde een amende ment, voorgesteld door den heer Treub, strekkende om aan leden van de Kamer van Toericliit gelegenheid te geven tegenwoordig te rijn bij overneming van een uitgebreid kantoor. De heer Kolkman verklaart dat de Comm. van Rapp. geen bezwaar heeft tegen het amendement, mits er „desverlangd" in gevoegd worde. Do Minister neemt het amendement alsnu over. Verder wordt door den heer Treub een nieuw artikel voorgesteld, luidende: „De opdracht van een notaris tot het verlijden ecner authentieke akte sluit, indien het tegendeel niet blijkt, de opdracht in tot het verrichten van al hetgeen de wet of het ge bruik ter voorbereiding, voltooiing of uit voering der door de akte to be wijgen hande ling, overeenkomst of beschikking van hem verlangen." De heer Kolkman, voorzitter der Comm. van Rapp., zegt dat dit amendement allerminst past in dit ontwerp, dat het alles op losse schroeven zet, en niet voldoet aan hetgeen do heer Treub wil. De oommissie ontraadt dan ook do aanneming. Do Minister sluit rich hierbij aan en verklaart., dat dit amendement wel het minste aanbeveling verdient van al do dooi den heer Troub ingedienden. In stemming gebracht wordt het amende ment verworpen met 15 tegen 52 stemmen. De volgende artikelen en het golieelo wetsontwerp wordt vervolgens zonder hoof delijke stemming aangenomen. Evenzoo hot ontwerp betreffende den aan leg en exploitatie van den spoorweg Eind hovenWeert. Motorwet. Alsnu is aan de orde het wetsontwerp tot „regeling van het vorkeer op de wegen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. De heer Ter Laan had gaarne gezien, dat er een wet ingediend ware, die het ver keer in het algemeen regelde, maar toch verheugt hij zich dit ontwerp, waarin althans ook do rijwielen rijn opgenomen. De eischen, dio dc Minister stelt, o. a.'ton aan zien van do snelheid, acht Spr. en velen met hem niet streng genoeg. Ook acht Spreker waarborgen noodig voor do geoefendheid van chauffeurs. Do Minister van Waterstaat antwoordt, dat een algemeene regeling van het verkeer te verre strekking zou hebben. Met goeden wil van de gebruikers van autopa en rijwielen zullen wij, meent de Minister, verder kameai dan met te strenge bepalin gen. De snelheid te binden dooi* een machine, die belet harder te rijden dam 40 K.M., kan bezwaar opleveren op sommige wegen, waai bij helling, beklimming enz. giooter snelheid kan geëischt warden. Onheilen, die voor kwamen, waren meer te wijten aan roeken- loosheid dan aan onbekwaam head. De heer M e 1 o li e r s wijst op het dolle en dwaze rijden, dat hier in Den Haag kan worden waargenomen en dringt mede aan op strenger eischen op de snelheid. Hetalgcmocne debat wordt hierna ge sloten. Heden 11 uur voortzetting. Motorwet. Amondementen. De heeren Ter Laan, Helsdingen, Melchers en Tro-elsfcra hebben voorgesteld', voor den bestuur der van motorrijtuigen otp twee wielen; den leef tijd van 16 (in plaats van 14) jaren verplichtend te stellen en voor den bestuurder van motor rijtuigen in 't algemeen den leeftijd van 18 (in plaats van 17) jaar te eischen2o. om de maximum-snelheid voor een motorrijtuig of rij wiel van 40 op 30 K.M. te brengm. De hoeren Van Kaalte, Tydeman, Van Sty- rum, MertkeLbach en v. Wassenaar v. Catwiick hebben o. a. voorgesteld in den algemeenen be stuursmaatregel ook voorschriften te doen opne men betrekkelijk het gebruik van rijwielpaden. De heeren Van Idsinga en v. d. Velde heb ben voorgesteld eene wijziging in het artikel be treffende de beschikkingen van Gedep. Staten be treffende het gesloten verklaren van wegen bin nen het gebied der provinciën. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 17 November 1904 bevat de volgende Kon. be sluiten benoemd tot notaris te Amsterdam P. L. Pieterse, candidaat-notaris aldaar; op verzoek eervol ontslagen als griffier van het kantongerecht Rotterdam III mr. J. H. Keizer benoemd tot burgemeester van Rijssen Th. Lodder Kzn., thans burgemeester van Oost- zaan, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; benoemd tot hoogleeraar iti de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de mathematische natuurkunde en theoretische mechanica dr. C. H. Wind, lioofd-diirecteur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt; op verzoek eervol ontslagen als commies der telegrafie 1ste klasse Th. H. E. Sauveur. Te 7.53 arriveerde gisteren avond op Het Loo per ext-ra-trein (CentraalspoorsaJon- rijtudg) H. M. de Koningin-Moeder met ge volg. Het Kon. Echtpaar had zich te voet naar het perron begeven, en begroette aldaar de Koningin-Moeder hartelijk. Ook do burge meester van Apeldoorn werd door H. M. gegroet met een handdruk. De Vorstelijke personen begaven rich in gesloten rijtuig naar het paleis. Het incident op de Noord zee. Men meldt uit 's Gravenhage In verschillende bladen werd dezer dagen een bericht opgenomen, waarbij op gezagvan het Petersburgsche Telegraafagentschap werd gemeld, dat de Russische regeering eene aan zienlijke belooning uitlooft aan een ieder, die belangrijke inlichtingen kon verstrekken omtrent de beweerde aanwezigheid van ver dachte schepen op de Noordzee tijdens het bekende incident met de Engelsche visschers- vloot en in 't algemeen omtrent hetgeen licht over het gebeurde kan geven. De juistheid van het bedoelde bericht wordt op grond van mededeelingen uit de beste bron bevestigd. De gowone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 18 November a.s. niet plaats hebben. De gewon© audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 18 en 25 No vember 1904 niet plaats hebben. Gisteren rijn bij de Tweedie Kamer in gekomen de wetsontwerpen betreffende ziek teverzekering, tot regeling van de rechtspo sitie der inlandsche christenen en tot aan koop van grond voor het Vredespaleis. De uitslag van de gisteren te Rotter dam gehouden verkiezing voor één lid van den Rotterdamsohen gemeenteraad, in dis trict III, ontstaan door de ontslagname van dr. E. van Rijckevorsel (liberaal), was, dat verkregen mr. I. Romback (lib.) 1241mr. A. Slob (anti-rev.) 1060; L. M. Hermans (soc.-dem.) 147 en D. H. van Zuylen Jr (vrijz. dom.) 133 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen dc heeren mr. I. Rombaeh en mr. A. Slob. De herstemming heeft plaats 25 November a.s. In Maastricht had men het voorne men de O. L. Vrouwe -Wal, een der oudste verdedigingswerken van ons land, dagteeke- nend uit 1229, te laten sloopen. Do gemeen teraad! heeft gisteren echter besloten van dit plan af te zien en den ouden Wal te behouden als een' der merk waardigheden van de stad. B. on W. van Zwolle hebben aan den Raad een voorstel gedaan tot ontslag van den onderwijzer H. A. Wester. Reeds ver leden jaar werd naar aanleiding van het op treden va.n bedoelden onderwijzer tijdens de spoorwegstaking een dergelijk voorstel ge daan, wat echter ingetrokken was, nadat hij zich schriftelijk verbonden had zich niet meer zoo op den voorgrond te stellen. Het thans opnieuw ingediende voorstel berust, volgens de Zw. Ct., op de overwe ging, dat hij, die belofte heeft geschonden. Hij heeft ai.l. overtreden het artikel 94 i der oude poLitie-verordening, die toen nqg gold, luidendeHet is verbodenaan de openbare wegen bekendmakingen aan t© plakken. Dfit feit geschiedde voor de afd. Zwolle van de S. D. A. P. De gemeeutoraad van Dordrecht heeft eervol ontslag verleend aau mej. A. J. Jochim, als leer arcs aan de middelbare meis jesschool aldaar. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden liadl gistereu te Diemerbrug de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van mr. J. E. van Someren Brand, in leven conservator van het Stedelijk Museum en van het Oudheidkundig Genootschap te Am sterdam. Aan do geopende groeve trad allereerst naar voren prof. Six, diie in hartelijjke woor den dankbaar herdacht-, wat de heer Van Someren Brand geweest is voor het Kon. Oudheidkundig Genootschap. Spr. schetste den overledene als bestuurder en bracht hulde aan zijp groote bekwaamheden. De heer Joan Sohmitz, overste der schut terij, spraik namens het bestuur van die his- torisclie verzamelingen van de schutterij, de heer Hanau namens ,,St. Lucas", de heer P. van Eeghen namens de commissie van toezicht op de schilderijen der gemeente. Uit naam der familie dankte de heer D. A. Zoethout voor de getoonde belangstel ling. Te 's Gravenhage overleed in den ouder dom van 78 jaren de heer A. W. Carrière, oud administrateur aan het departement van jus titie en als zoodanig aan het hoofd gestaan hebbende van de afdeeling comptabiliteit. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandscheu Leeuw, officier van de Eikenkroon. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op de algemeene begraafplaats, aanstaanden Zaterdag, ?2 uur van het sterfhuis. Do Nederlandsclie Chrysanthemum- club besloot gisteren in hare algemeene ver gadering te Amsterdam, iin „Artis" gehou den, in beginsel o.m in 1905 eene tentoon stelling van Chrysanthemums uit te schrij ven. Naar wij vernemen zal biji de uitge vers Sohillemans en Van Belkuin, te Zuo- phen, een scheurkalender verschijnen, ren voordeel© van het Sanatorium „Oranje -Nas- sa.u's-Oord1", de sohoone stichting; van H. M. de Koningin-Moeider. Wij bevelen dezen scheurkalender, op een fraai, in kleuren gedrukt schild, met eene afbeelding van het Sanatorium op dea ach tergrond, en ontworpen door mej. A. Sip- kema, gaarne bij onze lezers aan. Voor het geringe bedrag van f 1.50, waai voer de scheurkalender door alle boekhandelaren ge leverd kan worden, heeft men zelf een ge heel jaar gemak eni genot en werkt ineu tevens mede tot de bereiking van het goeide doel door bewerker en uitgevers beoogd'. De Velserpont. Nu de pont wer kelijk dienst moet doen zoo schrijft men uit Velsen aan het N. v. d. D. gaat het al niet beter dan tijdens de proefnemingen. Nu eens doet rij een paar goeide tochten, maar dan weer scihiet een der kettingen een schalm door, zoodat rij niet recht aan wal kan komen en de tram dus niet kan opne men Sedert Zondagavond moet de tram weer erg aan het sukkelen zijn met rangeeren aan den Zuidwal en het overladen van vracht goederen. Gisteren is door d!o Haagsche rechtbank tegen Marius Brouwers, den verdachte in zake den moord in de Scheveningsche Bosch- jes, rechtsingang verleend, met bevel tot ge vangenhouding en last tot instructie der zaak. Moordaanslag te Rotterdam. In de Boompjes te Rotterdam werd Dinsdag avond half acht de 19-jarige werkster E. M. A. door haar vroegeren beminde, den expo- ditieknecht C. T., met een mes in den hals gestoken*. Per rijtuig werd het zwaar verwonde meis je naar het ziekenhuis gebracht. De dader werd later op den avond in het noorden der stad gearresteerd en heeft eene volledige be kentenis afgelegd'. Een brutale en slimme op lichter heeft Dinsdag middag eien winke lier te Rotterdam in den val doen loepen. In den schoenwinkel van den heer W. 't H. in de St. Jacobstraat vervoegde rich gisteren middag iemand, verzoekende schoenen op richt te zenden bij deai heer v. d. A. aan den Oppert. Toen hieraan niet heel spoedig gevolg werd gegeven, kiwam de mam nog maals terug, het doende voorkomen of hij de heer v. d. A. zelf was. Nu volgde de oj>- zichtzending spoedig. De jongen die de schoenen bracht, ontmoette in de gang van de woning van den heer v. d. A. den bestel ler, die de 12 paar, meest chroomlederem bot tines, in ontvangst nam en zei die later wel bericht t© zullen zenden. Toen de winkelier echter later om antwoord deed hooren, bleek de familie v. d. A. niets van de oprichtzen- ding te weten. De winkelier deed aangifte bij de politie, die Dinsdagavond reeds in een huis van verkoop met recht tot wederinkoop vier paai* schoenen in beslag nam. De op lichter is echter onbekend gebleven. De boekhandolaar te Amster dam, die het verdronken meisje, de 15-jarige Bertha Brouwer met zijn liefdesverklaringen lastig viel, is gisteren door den rechter-com missaris aldaar gehoord. Men schijnt hier ech ter aan geen misdaad te mogen gelooven. De staat van ontbinding waarin het lijk verkeer de heeft voorts aangetoond dat het langer dam twee dagen in heb water heeft gelegen, zood'at een gerucht, als zoude het meisje na haar verdwijnen eenigen tijd ergens verborgen rijn geweest, geen grond heeft-. Alweer is een knaapje door den trein overreden, ditmaal te Bergen-op-Zoom, waar gisterenmiddag een' 10-jarige jongen al spelend© op de ceintuur baan onder een loco- otief geraakte, die hem de beenen en een arm afreed. Voordat men; den knaap naar het rieken huis kon vervoe^ ren, was hij reeds overleden. Een verdwaald schat. Naar men aau de „M. Ct." uit Zaamslag meldt, is Dinsdag in het jachtveld aldaar bij onge luk de bekende professor Die Cock uit Gent ernstig aan een oog gewond d'oor een afdwa lende» hagelkorel van een medlejager. Hoe wel pijnlijk, zal het oog waarschijnlijk wel behouden blijven. Een gewelf bezwekeq. Bij den bakker V., te s Hertogenbosch, zakte Dinsdag plotseling de vloer van den winkel weg. Het gewelf van den daaronder gelagen beerput bleek to zijn bezweken. De in den winkel aanwezigen wisten zich bijtijds uit de voeten te maken.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2