KOLONIËN. BINNENLAND. was, op den achtergrond aal geschoven wor den, doch dat er integendeel sprake van is dat hij zal benoemd worden tot grooDadmi- raaJ van de vloot in do plaats van grootvorst Alexis, die grootvorst Michael zal vervangen als president van den Keizerlijken Raad, daar deze laatste om gezondheidsredenen dit ambt niet zal blijven waarnemen en als zoodanig alleen leden van de keizerlijke familie mo gen optreden. Char bi rc, 20 Nov. Gisteren werd door het juridische genootschap in het universiteits gebouw beraadslaagd over een telegram aan den minister van binnenlandsche zaken naar aanleiding van de vergadering van do zemstwo's te Petersburg. De bijeenkomst had een zeer stormachtig verloop Het publiek schreeuwde en floot; zoodat der vooratter de vergadering móest sluiten. Het bevel van de politic om de zaal te ver laten, werd slechts door een deel van liet pu bliek opgevolgd. Eenigo arbeiders stormden de zaal bin nen. Een klein gedeelte van de aanwezigen trok toen met roodc vaandels voorop door de straten, doch werd door het publiek uit eengedreven. Washington19 Nov. De staatssecretaris van marino Morton bericht, dat de begroo ting van marine voor 1905 zal bedragen 114.530.638 dollars, hetgeen 17.372.448 d. meer is dan dit jaar. Turkije» Van de nieuw benoemde Oostenrijkscho gendarmerie-officieren in Macedonië zijn den 16. dezer drie te Ucskub aangekomen; de drie overigen worden daar eerstdaags ver wacht. Zes Russische officieren zullen te Sa- loniki aankomen. Do Porto heeft op de uit nood iging van president Roosevelt tot. de nieuwe Haagscho conferentie geantwoord, dat zij zioh zal richten naar do besluiten van de overige staten. Zuid-Amerika. Rio de Janeiro krijgt zrn gewone aanzien terug. De handel is weer aan don gang. De militaire school is gesloten en dc bij het laat ste oproer betrokken officieren zijn gevangen gezet-L)e staat van beleg is, overeenkomstig net besta:t van het Congres, afgekondigd. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Sjanghai19 Nor. De aanval op Port Ar thur is den 17. hervat. Dc Japanners bezet teu uitgegraven ruimten in belangrijke sto: lingen. Petersburg19 Nov. Generaal Stos-el l>e richt aan den Czaar van 1 NovomberAlle stormaanvallen van 25 October tot 2 Novem bcr werden afgeslagen. Een hevige stormaau val had plaats op 30 October, maar door ba jonetaanvaUen werd dc vijand overal terug geslagen. Den 31. October werden twee be stormingen ondernomen, maar ook nu werd de vijand beide' malen met de bajonet en mei pyroxilinboinmen tot den terugtocht gedwpft- gen. Do vetting en dc forten worden aan houdend beschoten. Do werkzaamheid van hot geneeskqndig personeel is boven allen lof verheven. D« verliezen der Japanners zijn zeer aanzien lijk zij bodragen volgens Chineesche ramin gen 7 tot 10.000 man. Tokio, 20 Nov. Er wordt berichtdat de Japanners, dank zij den welgeslaagden ar beid aan de mijnen, Vrijdag jl. de eon "re- escarpo van het fort Soenrsjocsjah bezetten. Tokio, 20 Nov. Het Japansche leger voor Port-Arthur bericht, dat bij de beschieting in den namiddag van den 19en een schecps- kanon een magazijn nabii het arsenaal in de lucht heeft doen springen. Do Japansche operatiën tegen alle forten maken vorderin gen langs den vooraf beraamden weg. Osohoon de Raztoropny, do vrijwillig in de haven van Tsjifoo vernielde Russische torpedojager, in dou naoht van den 15cn Port Arthur verlaten heeft, reiken dc be richten uit de vesting, die bekend gemaakt zijn, niet verder dan tot 3 November Het laatste bericht is de gelukwensch van dc be zetting met den verjaardag van den Ozaar. Maar het is moeielijk aan te nemen, dat er over de dagen van 3 tot 15 November geen enkele tijding zou zijn aangebracht. J tier mag worden ondersteld, dat do berichten, die zijn aohtergehouden, juist de belangrijksten zijn, vooral omdat men er een oorlogsschip aan heeft gewaagd om ze over te brengen. In officieele kringen te Petersburg wordt gezegd, dat ender de berichten, die door do Raztoropny werden aangebracht, een was inhoudende de mededeeling. dat generaal 8toceeel licht aan het hoofd gewond is b-j een van do laatste Japansche aanvallen, die wer den afgeslagen. Volgens een bericht van de Central News uit Tsjifoe, zouden er tot dusver 70.000 Ja panners voor Port Arthur gevallen zijn. Petersburg. 19 Nov. Generaal Koeropatkin bericht aan den Czaar vau 17 dezer: Heden zijn geen berichten over govechten ontvan gen. Don 16. en 17. dezer inspecteerde ik onze stellingen en eenigo trocpenafdeeÜngen, die ten deelo slechts vierhonderd pas var» den v and verwijderd zijn. Des nacht., daalt de temperatuur tot meer dan 10 graden on der het vriespunt. Er zijn pelsjassen ontvan gen ook levensmiddelen zijn voldoende voot- handen. Ondanks den inspannender» dienst zijn de troep n vol goeden moed. Het aan ta' ziektegevallen is gering. Petersburg, 19 Nov. De correspondent van de Bershewva Wjedomosti meldde gisteren uit Moekden „De kanonnade, waarover ik gisteren sein de, groeide aan met buitengewone hevigheid. De batterijcu gaven salvo's af. Moekden, IS Nov. Een hevig artillerievuur begon met het aanbreken van den dag op den rechtervleugel der Russen. Het duurde ver scheidene uren. Een nu en dan onderbroken artillerievuur werd den gebcelcn dag voor gezet. De Russen verwachten blijkbaar een aigemecnen aanval door do Japanners. Tokio, 20 Nov. Een telegram uit het Mand- sjoerijsche hoofdkwartier van den IDen des middags meldt, dat. dc Japanners do vijan delijke infanterie beschoten, die bezig was met het aanleggen van versterkingen ten oosten van Reioetsjiangtoen. Ook werd eene af dealing infanterie uiteen gedreven. Overigens is de toestand onveranderd. Uit Irkoetsk wordt aan de Daily Telegraph berichtEindelooze militaire treinen met troepen en artilleriepaarden passeeren hier. Op geen front van de geheele uitgestrekte lijn werd het verkeer gestremd. Alles werkt bewonderenswaardig. Aan alle stations wordt kokend water voor de manschappen gereed gehQuden. Tweemaal per dag wordt warme soep verdeeld. Volgens de mededeelingen van een hooger stafofficier zal over zes weken het tweede Mandsjoerijsche leger op het oorlogs- tooneel beschikbaar zijn. De Baikal-ringbaau is voor het verkeer uiterlijk in December be schikbaar. Infanterie- en artillerie worden nog steeds op ®t oombooten over bet meer ge bracht. De kavallerie oedient zich van den ouden weg. Reuters bureau bericht uit Moekden, dat dc op het oorlogstoonecl uitgegeven Russi sche courant het gedrag van de Japanners tegenover de Russische gevallenen prijst. Generaal Koeropatkin heeft dientengevolge de Russische bevelhebbers uifcgcnoodigd, de Japansche dooden eveneens to behandelen, d. w. z. te verzamelen wat bij hon gevonden wordt, om dat af te leveren. Van de aanvuMingsdivisIe, die juist eene maand na het vertrek van het gros der Oost- zeevloot uit- Libau vertrokken is, zijn de Oleg en dv Izumrud pantserkruisersde Rian, Dnjepr en Terck zijn hulpkruisers. De beide eerstgenoemden vau de hulpkrui sers zijn oude bekenden, maar droegen toen een anderen naamhet zijn de door hunne aanhoudingen van handelsvaartuigen in de Roode zee bekende kruisers Petersburg en Smolensk. De Ruskija Wjedomosti becijfert de nofi- nale sterkte van de Russische troepen aan gene zijde van het Baikalmeer op 570,000 man mét 1522 kanonjien. In het1 voorjaar zal hun sterkte klimmen tot 668,000 man met 1818 kanonnen, waarvan er bij de drie Mant- sjoerijsche legers 502,000 man met 1596 ka nonnen en machinegeweren zullen zijn. De geheele sterkte van de Japansche troe pen wordt daarentegen op 560,000 man ge steld. Zooveel troepen als thans heeft Rusland nooit samengetrokken. Tegen de Turken wa ren iets meer dan 400,000 man in het veld. Naar het Petit Journal uit Tsjifoe ver neemt, had de „Rastoropni" daar de voor naamste officieren van het slagschip Peresj- wet aan wal gebracht. Te Petersburg zegt men. dat het ongeval dat aan den kruiser „Gromoboj" te Wladiwo- stok overkomen is, niet ernstig is. De voor steven zou alleen lichtelijk beschadigd zijn. Kopenhagen, 20 Nov. Het Russische aan vullingseskader passeerde te 3.30 's namid dags Grenaa aan de oostkust van Jutland, varende in noordelijke richting. Petersburg 19 Nov. Rusland en Groot- Rrittannië zijn tot overeenstemming geko men ovor den tekst der conventie, die binnen kort openbaar zal worden gemaakt. In verband met het bericht, dat de En- gclsche en Russische regeeringen het eens zijn geworden over den tekst van de over eenkomst- betreffende het onderzoek in het Doggers!bank-incident, verdient de aandacht de nedodeeling van den correspondent van do Köln. Ztg. te Londen over de wijziging, die de overeenkomst heeft ondergaan. In ar tikel 2 blijft wel de bepaling bestaan, dat- de internationale commissie ook de mate van berisping zal vaststellen voor wie verant woordelijk blijkt te zijn, maar daarbij wordt nadrukkelijk niet alleen van Russen, miaar ook van Engelsohcn en andere nationalitei ten gesproken. Tegen den vorm „berisping" schijnt men te Petersburg geen bezwaar te hebben, wanneer de zaak zoo beschouwd wordt dat- de officieren een dwaling begaan kunnen hebben, maar van bestraffing der schuldigen wil men in geen geval hooren. Allerlei vDe welbekende Vlaamscke schrijver August Sn iedere, oud-hcofdredacteur van het „Handelsblad van Antwerpen" en lid der Kon. Vlaamsche Academie, is overleden. Hij was bijna 80 jaren oud. vTe New-York is weder een opzien barende juwcelendiefstal gepleegd. De juweelen van Martha Washington, zus ter van den Amerikaanschen Vrijheidsheld, welke in de familie gebleven zijn en van het ceue geslacht op het andere overgingen en thans in bezit van mevrouw Alexander wa ren, zijn, naar onlangs gebleken is, gestolen en door andere, grootendeels valsche,.- steenen vervangen. De juweelen, vooral van waarde om hun historisch belang de eigenlijke waarde was 25,000 dollars zouden door mevrouw worden geschonken aan haren zoon Arthur die in het huwelijk treedt met miss Helen Barney. Maar toen mevr. A. den bruidegom hei kistje ter hand wilde stellen, bleken de antieke kostbaarheden door moderne van ge ringe waarde of waardeloos, vervangen. Do politie doet overal onderzoek, maar tot dusver werd geen spoor van den dief of de dieven bemerkt. vTe Hamburg is een wonderdokter achter slot en grendel gezet, die beweerde iu drie dagen tiida tering te kunnen genezen. Do bedrieger had een ongeloofelijken toeloop gekregen en berekende tusschen de 100 en 1000 Mk. voor ziin geneesmiddelen. Hij had zelfs oen „sanatorium" geopend. Toen rijn doopceel gelicht werd, bleek hij een oude tuchthuisboef te zijn. vTo Philadelphia is een dame tot 30 dagen gevangenisstraf veroordeeld, die in het bijzijn harer kinderen een cigarette rook te en deswege door haar echtgenoot werd aangeklaagd. vTe Toronto, Canada, is een trein der ..Grand Trunk "-maatschappij in botsing ge komen met een tramwagen. Negen menschen werden gedood en twaalf gewond. v— To Sunderland i3 weder een „looping tho locjp"-ongeluk gebeurd. Zekere Miss Madeline, dio in het „Palaoe of .Varieties" aldaar op een twee wieier dien gevaarlijken toer verrichtte, viel daarbij van een hoogte van 20 voet "en werd zeer bedenkelijk ge wond. OOST-INDIË. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint „De oontroleur Kroescn is te Djambi in hinderlaag gevallen en vermoord. De con troleur Sanders werkzaam in de Lampong- sclie districten, is verdronken. De correspondent van de N. C. te Bata via seint „Djambi is voor den mijnbouw gesloten. Alle aanvragen blijven buiten behandeling." Dezelfde correspondent seint „Een vloedgolf heeft groote schade aan gelicht op de Talavet-ei landen. Een stoom schip is er heen vertrokken". Het telegram is vermoedelijk verminkt teokent het Hbld. aan en zal de naam ïnoeten luidenTalaut-eilanden, behoorende tot oeu groep ten noordoosten van Celebes onder de residentie Menado. Ze behooren tot de Sangir-cilanden. Men seint uit Batavia aan de N. Ct. De gouverneur van Celebe9 is opgeroepen naar Buitenzorg. De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 November 1904 bevat de vol gende koninklijke besluiten benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Roosendaal mr. H. J. J. van den Biesen, te Ginueken op non-activiteit gesteld de 1ste luitenant A. L. van Affelen van Saemsfoort. van »at 3e regiment, vesting-artillerie. Vrijdagmiddag was de luitenant-kolonel van het Indische leger P. H. van der Wed den aan Hr. Ms. disch genoodigd. De overste zat links van de Koningin en rechts zat graaf Van By landt, Nederlandsch gezant te Konstantinopel. De Koningin-Moeder en do Prins namen plaats tegenover H. M. dé Koningin. Na het diner en een korte oercle begaven de beide Koninginnen rich naar Haar ap partementen en verzocht de Prins den gas ten om zich met hem in zijn vertrekken te begeven. Om halftien werd de overste uitge- noodigd tot een particulier gesprek met H. M. in Haar studeervertrekeen gesprek, dat vijf kwartier duurde en dat door den Prins werd bijgewoond. Daarna had de over ste gedurende bijna een half uur een onder houd met H. M. de Koningin-Moeder. Overste v. d. Wedden, thans met verlof, diende geruimen tijd op Atjeh, onder gene raal Van Heutsz. De door Z. K. H. dé Prins en genoochg- dem Vrijidlagl gehouden jachtpartijhlad in de buurt va.n Uddel plaats. Dlaaraan werd deelgenomen docir de hee- ren baron Snouckaert, jhr. v. d. B'oecih, jhr. Van Such telen van -do Ha ere, ridder Pauw van Wieldreoht, de intendanten Gr-oeneveldt en Van Stoijn en de jag'ermeester Loudon. H.H. M.M. do Koningin en Koningin- Moeder zaten mede aan bij het dejeuner op hel jachtterrein. HH. MM. de Koninginnen en Z. K. H. Prins Hendrik woonden gisteren voormiddag de godsdienstoefening bij in de kerk der lierv. gemeente te Apeldoorn, onder het ge hoor van ds. C. Hattink, die tot tekst geko zen had Matth. 14 3l. Jhr. De Ranitz, intendant van Jfc M. de Koningin-Moeder, bracht Zaterdag H. M. een bezoek. -*■'Heden begaf Z. K. H. de Prins zich met efonoédigden ter jjaoht ouder Wasse naar. Vrijdag namen aan het diner ten paleize deel de gezant graaf Van Bylandt- en luitenant-kolonel Van der Wedden. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Haar particulier secretaris met ingang van 1 December 1904, den adjud ut- van Hare Ma jesteit, jonkheer F. M. L. van Geen. Zaterdagavond arriveerde clr. Roessingh ten paleize, alwaar hij tot gisteren middag verbleef. Do minister van marine was Zaterdag op audiëntie bij de Koningin op Het Loo. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats heb ben. De Russische gezant, die over 6 maan den eervol ontslag uit zijn ambt neemt, ver trek Zaterdag voor dien tijd naar het buiten land en werdi aan het Staatsspoorstation te 's Gravenhage uitgeleid dcor den minister van buitenlandsohe zaken en vele diploma>- ten met hunne dames. Do Amerikaansehe gezant bij ons Hof is Zaterdag uit Wiesbaden te 's Gravenhage teruggekeerd. In hotel de Tweo Steden te 's Graven hage is aangekomen onze minister-resident te Bukarest, van Weldereu baron Rengers. In hotel den Ouden Doelen te 's Gra venhage zijn aangekomen de gedelegeerden van Frankrijk, Dui toch land en Engeland voor de behandeling voor het Arbitragehof van het geschil tusschen Japan en eenige andere mogendheden. Het zijn do hecrcn Fromageot. dr. Weifert en Walford. Gedelegeerde van Japan is Tsungiro Miyasko, Japansch minister-resident. Men meldt: Er is alleszins grond om aan te nemen dat wanneer het voorstel voor een tweede Vredesconferentie, te houden dcor alle mo gendheden wordt aangenomen, dit congres niet vóór 1906 en hoogstwaarschijnlijk in Den Haag zal bijeenkomen. In het reisrapport van Hr. Ma scho> nor Zeehond, belast met het politietoezicht op do visscherij in de Noordzee gedurende October 1904, wordt o. m. gezegd: 28 October werd wederom Nicmvediep ver laten, ton einde zoo veel mogelijk de in de Noordzee aanwezige vhschersvloot in kennis te stellen met den vermoedelijke!» doortocht van Russische oorlogsschepen, en bun aan te zeggen zich te onthouden van eenige han deling die wantrouwen zou kunnen wekken. Door het hoofdbestuur van de Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, waarin het verzoekt het daarheen te willen lecden, dat niet worde overgegaan tot de stichting ecner Centrale School voor Mid delbaar Technisch Onderwijs, maar tot het oprichten van meer kleinere technische scho len, in verschillende centra van ons land Do Staatscourant no 273 bevat een Keu. besluit, waarbij ten b ceve vau de uit breiding van het station Axel van den spoor weg van Mecheleu naar Terneuzen, ten name van de Spoorwegmaatschappij Mcchelen-Tei- neuzen, worden onteigend de eigendommen in do gemeente Axel, aangeduid in het plan en do kaarten, welke vermeld zijn op een staat bij d't besluit gevoegd. Door burgemeester en wethouders van 's Gravenhage is aan den heer C. A. A. van Ginkel, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, chef der afdeeliug belast met den burgerlij ken stand enz. aldaar, met ingang van 1 Jan. 1905 op het daartoe door hem gedaan ver zoek een eervol ontslag uit zijne betrekking verleend onder dankbetuiging voor de lang durige en getrouwe diensten door hem gedu rende 53 jaren aan de gemeente bewezen. B. en W. van Amsterdam hebben een voordracht bij den raad ingediend, ter be noeming van een gewoon hoogleeraar in de scheikunde aan de universiteit aldaar. Bij die voordracht leggen B. en W. eene missive van curatoren der universiteit met daarbij belioorend advies van de wis- en natuurkundige faculteit, aan den raad over, waarbij ter vervulling der vacature van ge woon hoogleeraar in de scheikunde, ont staan door het overlijden van den hoog leeraar dr. C. A. Lobry van Troostenburg de Bruyn, wordt aanbevolen de heer dr. A. F. Holleman, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen. Genoemde hoogleeraar heeft als voorwaar de voor het aannemen van eene eventueele benoeming de tegemoetkoming aan verschil lende wenschen gesteld. Deze wenschen zijn 1. dat het aantal assistenten voor het onder wijs ii» de organische chemie met één, op een jaarwedde van f 500, worde uitgebreid 2. dat rijn salaris terstond op" het maximum en dus op f 5500 gebracht worde; en 3. dat als tijdstip zijner indiensttreding, met be trekking tot de berekening van het pensioen, worde bepaald 21 October 1893, d. i. de da tum, waarop hij het hoogleeraarsambt in Groningen aanvaard heeft. Aangezien biji B. en W. tegen de inwilli ging dezer wonsclien geen bezwaar bestaat, stellen zij voor om prof. Holleman op die condities te benoemen. Door een beroerte getroffen, terwijl hij, als deskundige in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage eenige gevangenen, waar onder den verdachte van de moord in de Scheven ingschc bctschjes, Brouwers, in obser vatie nam, is Zaterdagochtend! plotseling overleden dr. A. O. H. Tellingen, sinds 1888 te 's Graivenhiage als geneesheer gevestigd. Hij was oud-directeur van het kr a n kzi'miige n ge - sticht 'te 's Gravenhage en werd 56 ar. Als voorzitter der afdeeliug 's Gravenhage van de NederLandsohe Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst, kwam hij; warm op voor de belangen van den geneeskundi gen stand. Men schrijft uit 's Gravenhage In strengen eenvoud en onder vele blij ken van deelnemende belangstelling uit ambtelijke kringen werd Zaterdag ter algje- mecnc begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-administra teur bij het departement van Justitie, den heer A. W. Carrière. Met den oud-minirter van Justitie mr. Smidt volgden eenige hoofdambtenaren en oud-ambtenaren de lijkbaar grafwaarts. De heer Van Be ij ma, voormalig secreta ris-generaal aan het departement, waaraan de ontslapene vroeger als hoofdambtenaar verbonden was, had bericht tot zijn groot leedwezen verhinderd te zijn de teraardebe stelling bij te wonen. De zoon dankte voor de betoonde belang stelling. B o a z. De Vereoniging van Neder- landsche Patroons „Boaz" boudt hare jaar vergadering op Donderdag 24 November 1904, te Rotterdam in het Gebouw Yereeni- ging (Scbiekade). In die vergadering zal de benoeming plaats hebben van vier leden des bestuurs in plaats van de aftredende keeren A. v. Leeuwen, A. van Namen Hz., B. Schuurman en J. A. Wormser, (allen herkiesbaar). Verder zullen worden gehouden twee refe raten, een van den heer mr. H. W. Hovy, burgemeester van Loosduinen, over „De Ta- riefwet", en het tweede van den heer mr. C. W. Wormser, advocaat te Amsterdam, over „De Arbeidswet". A 1 g. Ned. Diamant bewer kersbon d. De A. N. D. B. bestaat thans 10 jaar en is in dat tijdvak gegroeid tot c?e krachtigste arbeidersorganisatie in ons land. Van een algemeen feestelijke herdenking had men echter afgezien, wegens de tijdsomstan digheden. Het bestuur van den A N. D. B. had echter Vrijdag den geheelen dag een stroom van brieven, kaartjes en telegrammen ter gelukwensch in ontvangst te nemen. Ze waren van vakgenooten, vrienden en man nen uit de „vakbeweging." Vele diamantelij- }>erspersoneelen stuurden fraaie bloemstuk ken naar het Bondsgebcuw, waarin men bezig was met het inmetselen van een marmeren, door de Parijeohe organisatie gesohonken, gedenkplaat. Door de directie van het Verkaufs Syn- dikat der KaHwerk© Agricultur Abteilung te Stassfurt, is ton behoeve van het on derwijs aan de Rijks- hoogere land-, tuin ca bozohbouwschool te Wageuingen, geschon ken ecu kist, bevattende 50 dia-positieven over de wiuning en de fabricage der kali- meststoffen. Deze bijzonder fraai uitgevoerde photo- graphieën zijn als eene groéte aanwinst to beschouwen bij het onderwijs in bemestings leer. Aan genoemde directie is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Welsprekende cijfers. In oen artikel in liet Vaderland over wijlen Justus van Maurik, schrijft do heer von Nouhuijs onder meerHoe van Maurik gelezen werd blijkt wel hieruit, dat do meeste zijner bun dels 3 tot 5 maal herdrukt zijn, telkens met een oplaag van 5000 exemplaren. Van de goedkoopere editie a 50 cent wer den 115.000 exemplaren verkocht. In de novellen-bibliotheek van Warendorf wercl zijn jaarlijksche novellen dubbelnummer ge drukt in 20.000 ex. „Indrukken vau een To tok" le druk 3500, 2o 2000, 3e 5000. „Toen ik nog jong was" le druk 4000, 2e 5000. Ook zijn tceneelstukken werden herhaal delijk herdrukt. Gevolg derconcurrentie. Naar de O. H. C. verneemt, zijn de ontvangsten wegens reiz;gersvervoer bij de Holl. Spoor op het traject AmsterdamHaarlem over do maand October beduidend minder dan over diezelfde maand van het vorige jaar, vermoe delijk door de opening der nieuwe electrische tramlijn AmsterdamHaarlem. De sport-mi nister, de heer C. A Dudok de Wit, zal, naar het Hbld. ver neemt, 23 December a.s. van zijn reis om de wereld te Amsterdam terugkeeren. Een prentbriefkaart met een politiek bijsmaakje. Een firma to Arnhem geeft thans een prentbriefkaart uit, geheeten „Het nieuwste bankbiljet vóór en na ce inwerkingtreding der Tariefwet". Er staan twee bankbiljetten op afgebreid; volgens hat eene, met de bekende figuren van arbeid en welvaart, betaalt de Nederlandscho bank met (gefingeerde namen van President en Secretaris) tien gulden; volgens het an dere, waar de doodmagere figuren „armoed" en „trekvaart" heeten, geeft de Nederland- sche Bank ntet meer dan tien centen. Een derde gasfabriek te Amsterdam. Een correspondent van het Hbld. te Ouder-Amstel schrijft: „Naar ik verneem, heeft de gemeente Am sterdam onlangs in den Duivendreqhtschén polder groote uitgestrektheden grond aange kocht, ongeveer 33 H.A., tegen den prijs van pl.m. f 3000 per H.A., een prijs, die voor deze buurten zeer billijk moeit worden ge noemd. Toen ik verder gtiing onderzoeken, waarom Amsterdam in deze omgeving zoo veel grond noodig kon bobben, vernam ik,, dat de terreinen aangekocht zouden zijn voor den bouw eeuer derde gasfabriek, waar aan de groote stad bij- de zich steeds uitbrei dende bevolking op den duur onmogelijk kaïn ontkomen." Het Hbld. voegt daaraan toe: Tot zoover de mededeeling van onzen oor respondent, die ons alleszins geloofwaardig voorkomt. Immers reeds vroeger is te ken nen gegeven, dat Amsterdam bet op den duur toch niet met de twee fabrieken af kan. De in aanbouw zijnde watergasfabrieken kurunen eenige jaren misschien dé capaciteit der gasfabrieken steunen, doch zidlen op den duur niet voldoende rijn. En bij de steeds voortgaande uitbreiding, dier st-aid naar het zuiden, zal een gasfabriek in die buurt zeker juist geplaatst blijken. Een Turksche sigaretten-fa briek te Amsterdam. Amsterdam zoo schrijft De Echo is een industrie rij ker geworden. Echte Turksche sigaretten worden daar door Turken gefabriceerd. Aan den overkant van het IJ namelijk heeft zich een Turksche firma uit Smyrna ge vestigd. In alle stilte betrekkelijk waren do preparatievcn gemaakt, een huis gehuurd en tot handwerkfabriek ingericht. Dc heer Stelio Efstatoponlos nam met zich uit Turkije eeni ge bekwame werklieden naar het kille Noor den en binnenkort hoopt hij dit personeel met Russen en Armeniërs te versterken. De fabriek is thans reeds in werking Do eigenlijke bedoeling, die bij den heer Stelio voorzat, toen hij naar ons land verbuis- de, of liever er een tweede zaak oprichtte, was om de orders voor het vasteland spoe diger te kunnen uitvoeren, met het oog op de goede gelegenheid, die Amsterdam biedt voor- export. Een nieuwe politieuniform voor de residentie. Het Vad. ver neemt, dat de Haagsche politie weldra in nieuwe k'eedij zal worden gestoken. De agent- ten krijgen een Pruisisch blauwe jas met roode biezen en een broek van donkerder blauw. In plaats van de pet komt een helm van het Duitsche Pickelhaube-model, met het vergulde Haagsche wapen erop. De luim zal lager en lichter zijn dan de vroegere. De pet wordt hervormd tot een kepi-model en zal op warme dagen mogen gedragen worden. Fransohe kloosterzus'tery zullen het landgoed Lievennhoven nabij Bergen op Zoom betrekke®, dat cp het ocgen- blik nog door eene Belgische familie wordt bewoond. Legaten. Wijlen gravin van Lim burg, te Noordwijk overleden, heeft o. m. de volgende legaten vermaakt: Aan de Ned. Hervormde gemeente te Noordwijk Binnen f 4000, aan de diakonie der Hervormde ge meente aldaar f 4000, aan de Geertruida- bewaarsohool der Ned. Hervormde gemeente f 5000. benevens een belendend perceel Aan de Ncd. Horv. gemeente te Noordwijk aai. Zee f 3000, aan de diakonie der Ned. Herv. gemeente aldaar f 3000. De vereeniging Ou3 Huis te Noordwijk, ontving f 5000. Aangespoeld. Met den storm vaj» de vorige week is zooveel hout aau Tessel's strand aangespoeld, dat minstens tweedui zend wagenvrachten noodig zijn om het te vervoeren. Vermoede li j|k is een groot ge deelte afkomstig van het stoomschip Korte- naer, dat ter hoogte van Tessel den deklast verloor. De werkstaking der glasbla zers. U.t Delft wordt gemeld, dat uit de stakende glasblazers eene commissie gevormd is ten einde in overleg met den bond va® patroons te trachten door arbitrale uitspraak oen edndo aan de staking to maken.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2