BINNENLAND. Uit den omtrek^ STADSNIEUWS. vel over een mobiele kozakken-brigade, maar tot dusver nog geen gelegenheid heeft gevonden om do vurig gehoopte lauweren in den strijd te behalen. Kanea (Kreta), 21 Nov. De divisie van de Russische Oostasee-vloot ouder admiraal Foel- kersahm is heden namiddag om drie uur ver trokken met bestemming naar het Verre Oosten. Do divisie bestaat uit de linieschepen Si»ai Vcliky en Navarin, de kruisers Svetla- na, Shcontsjoeg en Almaz; de torpedobooten Blestiasjtsjo. Bezoepretsjni, Biedovi, Bravy, Bytsry on Boniuido transportschepen Jeros- laf. Kniaz Gortsjakof, Woronej, Kitai, Tam- bof, Kief, Jnpiter, Meteor cn Wladimorof. Allerlei vKoningin Elisabeth van Rumenië (Carmen Sylva) hoeft vriendelijk verzocht voortaan verschoond to blijven van de toe zending van handschriften in proza en poëzie, waarmede zij zoo rijkelijk bedacht wordt door auteurs, die haar oordeel wcnschcn te vernemen. De Koningin heeft het z~o druk mot aller lei werken van liefdadigheid, dat do schrijf ster en dichteres slechts weinig tijd voor haar edgeu werk overhoudt. vDr. August Sn ieders. vermaard als schrijver, journalist en vurig voorvech ter van de rechten der Vlamingen, officier tier Leopoldsorde, ridder van de Eiken kroon, die Zaterdag te Antwerpen is over leden, in den ouderdom van ruim 80 jaren, was van geboorte e- i Noords-Nederlander. Hij zag den 9en Mei 1824 te Bladel, Bra bant., het levenslicht. Maar hij kwam reeds jong naar Antwerpen en hij werd daar een Vlaming, die met hart en ziel deelnam aan den taal- en letterstrijd, door Conscicnoe, Do Lact, Van Rijswijck en anderen zoo moe dig aangevangen en gevoerd. Als hoofdredacteur van het „Handelsblad van Antwerpenaan wik blad hij 55 jaar verbonden was, heeft Snieders met veel talent en ijver voor de Vlaamse he zaak ge streden en zijne werken oen lange reeks „zedcschetsen", als „Het Jan Klaassenspel", „Klok-keteneu", „Oud Speelgoed", ©nz., ge schiedkundige novellen on verhandelingen, enz., werden gelezen en geprezen. vEen Moskausch gymnasiast, Meenia- kino genaamd, is dezer dagen tot ridder der orde van St. George benoemd. Hij verliet heimelijk het ouderlijk huis om naar het oorlogstooaieel te gaan, nam dienst als vrijwelliger en maakte den slag van Wafan-ku mede. Om gezondheidsredenen moest de jonkman naar ifoakani terugkeeron, waar hij zijn studiën hervatte en waar hij nog mot blijde verrassing mededeeling kreeg van do onderscheiding, welke hem ten deel viel. vTo Londen is door do politie het ge bruik van vette ste<yikolon, welke veel zwar ten rook geven, verboden, omdat daaraan voor een deel do dichte Londënsohe misten worden toegeschreven Do spoorwegmaatschappijen storen zich eeliter niet aan diat verbod. Zij laten zich liever beboeten, en dc President-Commissaris van een dier maatschappijen verklaarde on langs in oen algemeené vergadering, dat de maatschappij 400 pd st. (f 4800) boet© had moeten betalen, maar daarentegen door het gebruik van do verboden steenkool 30,000 pd. st. (f 360,000) had uitgewonnen. vIn do volksgasfabriek to Chicago zijn door oen hevige ontploffing waarschijnlijk achttien monschen om het leven gekomen. Ook een brand, door de ontploffing ontstaan, richtte groote schade aan. Door ijlings den inhoud van een aantal andere bedreigde gasketels te laten ontsnap pen, kon men gelukkig verdere ontploffingen voorkomen. Dé Staatscourant van Dinsdag 22 No vember 1904 bevat o. m. de volgende kon. besluiten benoemd tot lid van het collcgo van regen ten over de gevangenissen te Groningen mr. F. F. Kool, rechter in de rechtbank aldaar; toegekend de oere-medaille dor Oranje- NaSÉauorde in zilver aan J. van Homert, bootwerker te Rotterdam, en aan Maria Hendrika Smit, dienstbode to 's Graven- hago; in rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers do kapitein F. H. A. M Latour, van het 4o rog. infanterie. Do Prins is gisteren op „Raaphorst' op jacht geweest met een gezelschap van 20 heoren, die Z. K. H. na afloop der jachtpar tij aan een diner ten Paleize vereenigde. Heden werd het jachtfeest voortgezet op hot terrein van het- ..Huis te Horst," waar van do Prins tegen 6 uur heden avond naar het Loo terug keert Na overhandiging hunner geloofsbrie ven aan E M, de Koningin heden ton paleize Het Loo werden de gezanten van Zwitserland eit Paraguay voorgesteld aan H. M. do Koningin-Moeder, dio nog tot in den loop der volgende week op het Loo denkt te verblijven. Minister Kuypor. Naar De Stan daard uit Den Haag verneemt, laat de ge zondheid van den minister van Binnenland- sche Zaken nog steeds te wonsohen over. De na oen kort verblijf elders ingetreden beter schap heeft zich niet bestendigd. Het is nog onzeker of hij aan dc aanstaande begrootings- debatten zal kunnen deelnemen, daar do on gesteldheid met een keelaandoening gepaard gaat, dio tot dusver niet wilde wijken. Do gezanten van China te St. Peters- burg en to P "Ü9, bevinden zich to 's Gra ve nhagc. met hot doel over te gaan tot on- dortookening van do Haagschc Conventie, vastgesteld door do Vrodtwoonferentie van 1899, waartoe China bereids was toegetre den. Men schrijft uit 's Gravonhage In verband met- het telegram uit Washing ton betreffende het antwoord der Nodorland- sohe regcoring op het voorstel der Ameri- kaansohe regeering tot het weder bijeen ka rnen der vredesconferentie, kan nog worden medegedeeld, dat do Nederlaadscho regoe ring aan den Amerikaanschen zaakgelastigde alhier beeft te kennen gegeven, dat het Hare Majesteit de Koningin zal veraeugan de conferentie hier ter stede te vden Lijeen komen en dat het voorstel der Amerikaat- sche regeering van zelf op medewerking van Harer Majesteits regeering aanspraak heeft, zoodra de grondlegger van den in 1899 aan gevangen arbeid, Zijne Majesteit den Kei zer van Rusland, en de overige mogendhe den hunne instemming hebben betuigl. Gisteren werd in het gebouw van het Arbitrage-Hof de eerste zitting gehouden van het scheidsgerecht in het geschil (nu ceno belastingquacstie) tusscben Japan eu Frankrijk, Engeland en Duitschland. Deze eerste bijeenkomst werd geopend door dien president van Arbiters, den heer Gram, com missaris des Koninge in Noorwegen, met een korte toespraak, waarin hij herinnerde, dat het sclieidsgerecht zal hebben te beslissen in een geeclül ten aanzien van belangrijke quaesties, verband houdende met het ver blijf van vreemdelingen in Japan. Hij wenscht© do regeeringen geluk die, door er in toe te stemmen om hun geschillen van in ternationale rechtspraak te onderwerpen, een hernieuwd bewijs gaven van hun toewijding aan een grootsdie en edele zaak. Met leed wezen constateerde hij, dat de weg van vooruitgang der menscbheid bezaaid is met 7 struikelblokken. Daarentegen aohtte hij het gelukkig, dat het aantal dei* tractaten, die een nieuwen band tusscben de volkeren vestigen, van dag tot dag toeneemt. Hierna word de zitting verdaagd tot heden, .tem einde, ingevolge een verzoek van Japan, een termijn vast te stellen tot bet opstellen van een antwoord op de Memorie der Europeesohe mogendheden. In verband met de behandeling van het geschil tusscben Japan en de andere mo gendheden voor het Hof van Arbitrage, zijn te s Gravonhage aangekomen dr. Motonoi Itchiro, gedelegeerde van Japan en prof- Louis Renault, gedelegeerde van Frankrijk de heer Mitjavka, minister-resident in Japan en Radder Descamps, minister van Staat in België, terwijl mede daar ter stede is aange komen de heer Carlin, nieuw benoemd mi nister van Zwitserland bij ons Hof. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 19 November j.l. bij de betaal meesters in kas was f 3.174.100,64, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge artikel llbös van haar octrooi, aan 's lamds kas een voorschot was verstrekt ten bedrage- van f 9.036.357,31$. Zeevissohers-veraekering. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verzekering van personen, werk zaam in het zeevisschers-bedrijf, tegen gel delijke gevolgen van bedrijfsongevallen. Tot wegneming van de justitieel gecon stateerde misstanden bij de koeliesbehande ling op Deli, wordt noodig geaohib eene ar beidsinspectie op Sumatra's Oostkust, verbe tering van do politie aldaar en oprichting van een raad van justitie, waartoe de minis ter van koloniën weldra voorstellen zal deen. De Federatie der S. D. A. P. in het district Brielle, heeft den heer L. M. Her mans te Rotterdam eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer-verkiezing in 1905. De Overijaeleoha quaestie. Antwoord van Mr. Van Diggelon. De Zwolsohe Courant bevat in een arti kel van eenige kolommen bet antwoord van mr. P. J. G. van Diggelen op de memorie van de liberale Statenolub. Wij ontleenen aan dit lijvige stuk de vol gende citaten. Mr. Van Diggelen zegt o. m. Het rapport is eenzijdig. Wel heeft men mij gehoord, maar van de beweringen over en weer is toen niets op schrift gesteld. Een week later werd dit rapport opgemaakt, maar niet ton einde naar dat rapport de zaak nog eens ernstig te doen overwegen. Neen. Voorop werd gesteld, dat ik de schuldige was en het gehecle rapport werd zoodanig ge maakt, dat dit uit alles moest blijken. Dit was voor de leden der club wel de eenige manier om bij 't publiek den indruk uit te wisschen, dat er op Woensdag 2 November te veel was afgegaan op indrukken, verkre gen in dc opwinding van het oogenblik; maar men had niet mogen vergeten, dat een dergelijk goedpraten van eigen geuite mee ning hier, waar de goede naam van een per soon er mee gemoeid was, allerminst was geoorloofd. Wat is de zaak, waar het op aankomt? een vraag, die ik telkens herhalen moet, omdat ik door de wijdloopigheid van het rapport telkens van de hoofdzaak word af geleid. Het komt er op aan, of ik gestemd heb overeenkomstig het besluit en de af spraak in de clubvergadering of niet. En mijn antwoord, mijn voor de zooveel- sle maal herhaald antwoord, 'uidt„Ja, en nogmaals ja. Toch was het gebleken, dat er verraad was; men zei mij nu (niet vroeger), dat ik al lang do verdachte was, en wel sedert den val van den heer mr. v. Marle als Gedeputeerde. Maar hoe heb ik het nu? Wat had ik toch tegen den heer Van Marle? Er valt wel wat voor het tegendeel te zeggen, want de heer Van Marle is verwant aan mijn vrouw, die ten huize der ouders van den heer Van Marle vóór haar huwelijk geruimen tijd vertoefde Dit is wel geen staatkundige reden, die den doorslag in ver kiezingen g<*ft. maar bij gelijkheid van in zichten zal toch goede verhouding den door- slag geven. Het was bovendien m de provin cie gewenscht, dat uit Deventer een Gedepu- teerde werd gekozen. Had ik mij op het geheim der stemming willen beroepen, dan zou ik de- heer Van Dedem eenvoudig, met het oog op zijn in discretie (want hoe ook beschouwd, is en blijft het m. i. op zi>n minst een indiscretie) hebben teruggewezen. Nog eens, wat -is de zaak. waar het op aan komt Ik zou do beschuldiging op een ander heb ben willen schuiven. Het is onwaar, ik tart u dit aan te loonen. Op v »en heb ik het wil len schuiven? 't Is eenvoudig gelogen. Maar tegenover u, mr. J. van Setten, want gij er. niemand anders, al is het dan ook slechte in opdracht, zijt do steller van dat mooie stuk, waarover g"- u zoo warm maakt moet eu zal ik mij verdedigen. Be schuldig ik eon ander soms, omdat ik zeg, 1 dat uwe aantijging tegen mij valsch is? Gij zult dan antwoorden met te zeggenJa, na tuurlijk beschuldigt gij daardoor een ander; nu besonuldigt gij, door te zeggen het zelf niet te zijn, één der onzen. Maar dat het plegen van het feit vast staat, bewijst volstrekt niet, dat ik het deed ik beschuldig zoo doendo geen ander, alleen zeg ik te mijner verdediging, 't is een ander dan ik. Zoek hem, als gij er u toe geroepen voelt. Wie de eigenlijke dader is, weet ik niet, maar wordt hij mij bekend, dan zal ik er onder de gegeven omstandigheden ook ge bruik van makeu. Als bewijs voor mijn onbetrouwbaarheid is ook aangevoerd, dat ik het voorstel om :n deza vergadering over te gaan tot de verkie zing van de leden der Eerste Kamér van do Staten-Generaal niet geteekend heb. Dit is zoo; bet is het eenige punt, dat tengevolge van toevallige omstandigheden schriftelijk is behandeld, en als de heer mr. J. van Set-ten genogen is mijn schrijven aan hem daarover over te leggen, zal ik zijn antwoord daarop ook publiceeren. t Is overigens van onbe duidende beteekenis en ik wijs er alleen op, omdat er van alles is bijgehaald, om tot een bewijs te geraken. Maar wat is dan verder de zaak, waar het op aankomt? Bij derdo stemming is de heer Stork ge kozen, en dit is do stemming, waarbij men mijn volle toestemming controleerde. Zonder ling, nu viel de uitslag ten gunste van den liberalen eandidaat uit. Dit was mii onoplosbaar ik kan het niet verklaren, maar de verplichting daartoe rust ook niet op mij. Wel wu ik even de onwaar schijnlijkheid releveeren, dat ik wanneer ik schuldig was aan het niet kiezen der twee eerste candidaten .j de stemming voor den derden eandidaat mnn briefje zou laten zien, daar ik in dit geval daarvan voor mij niets kon verwachten. Het vermoeden, dat mij een strik was gespannen, heb ik eerst niet gehad en in allen gevalle niet geuit, en zoo ik het gezegd had zou het natuurlijk verontwaardiging hebben opgewekt; ik had dan een tegenbeschuldïging gedaan en daar mede een ander (wie, stond nog niet vast) beticht. Er is echter nog eon andere oplossing het blijft- toch de vraag, of er ook een voor stander van partieele vertegenwoordiging on der der liberalen, is geweest-. Er is nog meer over stembriefjes gesprot ken. Ik zou een stembriefje ingevuld hebben met mr. A. J. vaai Roijen en dat nog wol op voor den heer Jacobs opvallende wijze. Afge scheiden nog van de onwaarschijnlijkheid, dat ik als Zwollenaar en als van ouds bekend met d© familie Yam Roijen (dé betrokkene is naar zijn grootvader genoemd) de voor leb ters verkeerd zou plaatsen, moet dit dubbel verbazing wekken, wanneer het er mij om te doen was geweest do invulling van het briefje aan den heer Jacobs te toonen. On der die omstandigheden was er voor mij alle reden om het billet' goed in te vullen,. Boven alles valt de inconsequenti© in het oog, dat de heer Jaoobs, die het doet voor komen dit duidelijk gezien te hebben, mij op deze fout niet attent maakte, terwijl hij. tooh van oordeel was, dat do goede uitslag van de stemming afhankelijk was van een in alle opzichten nauwkeurige invulling van de stem briefjes, getuige d© door hem gemaakte be merking op mijne invulling van het briefje Sterk. Is het waar, dat de heer Jacobs bij mij een briefje heeft gezien, waarop d© voorletr tors mr. A. J. stonden, dan moet dit op heb briefje voor den heer Dijckmeester zijn ge weest. Déze draagt de voorletters mr. A. J. Dijckmeester. Nu meen ik alle beschuldigingen in hoofd zaak beantwoord te hebben. Zij zijn nu ge bleken juist zooveel kracht te hebben, dat ze een schijn kunnen werpen op iemand, die wel meer dan 25 jaren lid der Staten is, die zich al veel langer in publieke vergaderingen heeft bewogen enz. enz., maar een beroep hierop zou geen hout snijden, eu ik zou er mij ook niet bij kunnen neerleggen. Toetst men den inhoud van heb door de leden der Statenclub ingezonden verslag aan de feiten, dan blijkt allerduidelijkst, dat vaak fantasiën als waarheden worden opge- discht. Ik laat echter met vertrouwen de beoor deeling van deze zaak over aan het publiek, dat wtd gemakkelijk onder den indruk komt van gepast enthousiasme, maar een open oog heeft voor de waarheid. Het- is een grievende ondervinding voor mij, na de beste jaren mijns levens gegeveu te hebben aan stad en provincie. Ik zal geen gebruik maken van groote woorden, als die, waarmede het verslag sluit, maar ik verklaar, dat ik den mij aan het slot van het verslag gegeven raad, om mijn mandaat ter beschikking der kiezers te stel len. niet zal opvolgen. Hiermede zoude ik slechts de moeilijkheid ontwijken, maar niet oplossen. De LIseel-st oom tram-maatschappij heeft van het gemeentebestuur van 'sGra- venhage verlenging van hare concessie ge vraagd tot 31 Dec. 1944. B. en W. geven den raad te kennen, dat deze vèr-strekkende aanvraag te kort vóór den op 31 Dec. 1904 afloopenden termijn der bestaande concessie is ingekomen, om het dezerzijds vereischte onderzoek dezer aangelegenheid naar behoo- ren te kunnen beëindigen. Het komt daar om gewenscht voor, ten einde het adres ern stig te kunnen overwegen, dat een verlen ging van de bestaande concessie met één jaar worden toegestaan. In dien geest is een voorstel bij den gemeenteraad aanhangig gemaakt. De Tel. verneemt, dat de heer L. J. K. v. Waveren, ingenieur bij de Kon. Ned. Marine, is benoemd tot ingenieur van den scheepsbouw bij de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen Een 100-jarige Te Rotterdam (Feijenoord) zal morgen mejuffrouw de wed. M. Oerlemans haar honderdsten verjaardag beleven. Zij is nog zóó kras, dat zij dagelijks», indien het weer daarvoor gunstig is, op oen stokje geleund, een kleine wandel in maakt. Justus van Maurik heeft een brief nagelaten, waarin hij verzoekt dat aan zijn graf geen redevoeringen zullon worden gehouden. Uit de Amsterdamsohe ha ven. De arbitrage-oommissie in het veem- bedrijf te Amsterdam, die aar Lij ks opnieuw wordt samengesteld, is na de jongste verkie zing als volgt geconstitueerd: mr. Ed. Phi lips, president, mr. D. L. Uyttenboogaard, ddreoteur van het Nederlandsche Veem en F. J. M. Wilking Jr., directeur van het Vriesseveem, werkgevers-ledenA. G. Keij- ser en G. H. van Brugge, werklieden-leden. In de visschershaven te Scheveningen is een loodsschokker binnengekomen, gela- den met dynamiet, waarschijnlijk bestemd voor de springkamers der buitenhavenhoof den. Voor de veiligheid wordt door een wachtpost gezorgd. Stop gozot wegens gebrek aan water. Uit Bergen-op-Zoom meldt men aan de N. R. Crt. Do suikerfabrieken alhier zullen eerstdaags stop moeten gezet worden wegens gebrek aan water. Het Pijlkenswater, Volkspark en de Melanen zijn leeggepompt, terwijl de Zoom geen voldoenden toevoer verschaft. De werkstaking der glasbla zers. Naar de Schied. Ct. van betrouwbare zijde verneemt, hebben slechts enkele per sonen, die zich tot hervatting van den arbeid bereid hadden verklaard, zioh weer terug getrokken. Dit zou echter volstrekt geen in vloed hebben op het feit, dat het werk ge deeltelijk zal worden hervat op beide fabrie ken te Schiedam. In verband met het feit. dat verschillen de glasbewerkers zich aan de glasfabrieken hebben aangemeld, om het werk te hervat ten alvorens de staking is opgeheven, werd in een gisterenmorgen gehouden vergadering in Const anti a een motie ingediend, om te besluiten dat met personen, die tijdens de staking het werk hervatten, niet meer zal worden samengewerkt. Deze motie zal aan het II. B. worden op gezonden ter verdere behandeling. Aan het Vaderland wordt uit Schiedam gemeld, dat de werklieden, welke de vorige week aan het werk waren gegaan, bijna allen zioh weder teruggetrokken hebben. De patroons hebben enkelen van hen met ontslag gedreigd, maar hebben zich daar door niet laten weerhouden. Hun ontslag, zoo meldt men ons, gaat echter niet regle mentair, volgens het nu wellicht overal be kende artikel 12 van het Reglement der Vereeniging van glasfabrikanten in Neder land. De stakers en uitgeslotenen houden zioh kalm. Royaliteit van een Delftsch student. Eenigen tijd geleden werd gemeld van een student te Delft, die in een royale bui zijn gouden horloge en ketting schonk aan een onbekende, die hem plotseling zoo sym pathiek voorkwam. Deze onbekende is thans voor dén dag gekomen en heeft den student zijn eigendom teruggegeven. Z a (a) k w a a r n em er s. Krachtens bevelschrift der rechtbank te Rotterdam zijn door de recherche aangehouden en naar het huis van bewaring oivergebracht de directeur eener schuldinvorderiing-maatsohappiji, F. A. W., 81 jaar, wonende in de Wateringhe- straat en de practizijn en zaakwaarnemer J. W. B., 31 jaar, wonende in de Goudsche- straat aldaar. Zij worden beiden verdacht van oplichting. Gelden, hun ter incasso opgedragen, hebben zij niet afgedragen. Een driftig heerschap. Te Onstweddertange, Groningen, kwam een va der biji het hoofd der school zich beklagen over zijn kind op school opgelegde straf. Dé man maakte zich zoo driftig, dat hij het mes trok en de meester te liif wilde. Deze ontr week elukkig het gevaar, maar deed onmid dellijk bij de politic aangifte van het geval. Mishandeling door een on derwijzer. Wegens vermoedelijk slaan van een jongen op de school, is tegen een onderwijzer aan eene bijizondere (roomsoh- katholieke) jongensschool 'te Delft, eene in structie geopend. Omtrent de ernstige mishan deling uit minnennijd te Rotterdam gepleegd, wordt nader het volgende gemeld: Zondag namiddag had in een berucht lo gement van Binnenweg, in de Jan Arends gang, aan den Schiedamschendijk, te Rot terdam, een bloedig drama plaats. De naaister Catharina Broest geraakte in woordenwisseling met den graan werker F. J. J. Meyers. M. nam een mes en stak daar mede Catharine eenige malen in het haar en den linkerpols, zoodat het bloed haar langs het lichaam liep. Zij begaf zich naar het politie-bureau in de Groote Pauwensteeg, vanwaar zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd overgebracht. De schoenmaker W. Verhoeven, eveneens in de Jan Arendsgang verblijf houdende, en die in liefdesbetrekking tot Catharine Bloest staat, nam een grooten hamer en sloeg uit wraak daarmede Meyers op de hersenpan, zoodat deze bewusteloos neerstortte. Hij her stelde zich echter spoedig en sleepte zich naar het ziekenhuis, waar juist de politie met Catharine Broest gearriveerd was. Laatstgenoemde werd ter verpleging opge nomen, terwijl Mevers, na verbonden te zijn, in arrest genomen werd, evenals Verhoeven. Het bebloede mes, evenals de hamer, waar aan ook bloed kleefde, zijn in beslag geno men om als overtuigingsstukken te dienen. Bedreiging tegen vrouwe lijke postbeambten. In twee ongetee- kende brieven, de vorige week ten postkan tore te Hengelo bezorgd, wordt1 het vrouwe lijke personeel van dat kantoor door den schrijver bedreigd. Of dit als een „grap" moet beschouwd worden of niet, heeft de politie die een onderzoek heeft ingesteld, nog niet kunnen ophelderen. De nieuwe drankwet in toe passing. De politie te Leeuwarden heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een koffie huishouder aldaar, die in zij|n café een twaalf tal knapen beneden 16 jaar had toegelaten, die niet in gezelschap waren van een meer derjarige, hetgeen is strafbaar gesteld bij art. 43 der nieuwe drankwet. Inbraak in een spoorweg station. In het station der H. IJ. S. M. te Soeren (bij Dieren) is in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. ingebroke.. door mid del van valsche sleutels. Een bedrag van ongeveer f 9 aan kasgeld 's gestolen. De da der is onbekend. Gedeserteerd. Van het te Velsen gemeerd liggende Noorsche stoomschip „Rap" zijn 2 matrozen gedeserteerd, met medene ming van kist en kooigeld. Een eenzame juffrouw. Op de Paviljoensgracht te 's Gravenhage stond Zon dagavond een eenzame juffrouw. Een heer kwam aangewandeld, met wat onregelmati ge n stap. Maar dit verhinderde niet, dat de juffrouw zich zeer aangetrokken gevoelde tot den waggelenden heer. Zij legde vertrouwe lijk haar arm in den zijnen en haar hand in zijn zak, waarin een portemonnaie met zes gulden was. Toen zij de beurs met geld in haar hand voelde, verdween echter haar sympathie hee- leniaal, want zij zelf verdween, den wagge lenden heer alleen achterlatende op de Pa viljoensgracht. De politie zoekt nu de juffrouw en do por temonnaie. Ongeluk bij den arbeid. Gis terenmiddag geraakte een 17-jarige knecht van'den heer J. Th., te Yeulo, met zijn voet bekneld tusscben eene breekmachine, met het noodlottig gevolg, dat hij zijin voet niet weer los kon krijgen en het been tot aan het bovenlijf werd afgesneden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Den hals gebroken. Te Kolhol is een 20-jarige jongen van een stapel vlas- schoven gevallen, met het treurige gevolg dat hij den nek brak en onmiddellijk een lijk was. Aanvarimg. Gisteren morgen half zeven kwam te Rotterdam de sleepboot Adriana de mond van de Leuvehaiven uitva ren, op weg naar deSchiehaven, achter zioh hebbende twee kraakscheepjes. Vanaf het Prinsenhoold kwam de veerboot „Heen en Weer", en passeerde voor de sleep heen. Hierdoor kon de kapitein van de Adriana niet zien, dat stroomopwaarts kwam de sleepboot Nautilus, met klippersohip Sappemeer II. Een aanvaring was zoo goed als onvermij delijk. De „Heen en Weer" was buiten ge vaar. De kapitein van de Nautilus kapte zijn sleeptros, terwijl de Adriana een aanvaring trachtte te voorkomen door een zwenking naar stuurboord. Dit gelukte vrij wel, en liepen de sleepbooten van elkander vrij. De twee kraakscheepjes die de Adriana op sleeptouw had, kregen door de zwenking ech ter een zóó groote vaart, dat het tweede een eind doorliep, en ter zijde van het eerste kwam. Door de zwenking kreeg voorts de vrouw van het eerste scheepje, Clarina genaamd, de 71-jarige H. C. de Ruyter, een zoodanigen klap van de helmstok van het roer, dat zij over boord sloeg in de Maas. Men stak de drenkelinge nog een haak toe, maar zij raak te bekneld tusscben haar eigen scheepje en het andere kraakscheepje, genaamd „De Twee Gebroeders", met het onge'ukkig gevolg, dat zij vermorse ld werd, zoodanig, dat de inge wanden haar uit het lijf hingen. Het verminkte lichaam werd met een haak aan boord gehaald, en naar den wal gebracht, waar een geneesheer slechts den dood kon constateeren. Een brandende rivier. De Po- keler A stond Vrijdagavond plotseling weder over een lengte van 200 M. in brand. Hoog sloegen de vlammen op. Gelukkig lagen geene schepen met sitroo in de nabijheid. Hoe nu zulk een brand ontstaan kan? - zoo schrijft men van daar. Tengevolge van de vele cartonfabrieken is het water er met een dikke laag vuil bedekt. Daaronder ontwikkelen zich gassen. Komt hier nu vuur bij een brandende lucifer veroorzaakte ook ditmaal den brand dan moet eene ontploffing wel volgen. aHet hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria in Nederland, hceftl in zijn te Utrecht ge- ge houden vergadering benoemd tol genees heer-directeur van 'het sanatorium te Hel- lendoorn dr. B. H. Vos te Haillum (Fr.). De erfgooierskwestie. Door den gemeenteraad van Blaricum is besloten aan H. M. de Koningin een adres te zenden, waarin wordt aangedrongen op eene wette lijke regeling der rechten van de erfgooiers. N ij k e r k. Met de waarneming van' het kantoor van den Ontvanger der directe be lastingen alhier is belast de heer J. S. Koop- ma ns, surnumerair te Arnhem. N ij-berk. Tot onderwijzer mot hoofd act© aan de 2e openbare school alhier is be noemd de héér J. Eelsdngh, te Dalfsen (Overijeel). Vergadering van den raad. der ge meente Amersfoort op Maandag 21 Novem ber 1904, 's avonds ten 7$ ure, onder voor zitterschap van den burgemeester jhir. Sardi nian Wuytiera Tegenwoordig zijn 15 leden. Afwezig met kennisgeving is de heer C. J. D. van Eek, (één vacature). De notulen der vergadering van 25 Octo ber warden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen ziin: a. Een schrijven van mr. J. O. H. Prikken, waarin hiji mededeelt dat hij door vertrek naar elders genoodzaakt is als lid van den gemeenteraad te bedanken. In dit schrijven drukt hij tevens de beste wenschen voor ge meente en gemeentebestuur uit. De voorzitter verklaart te hopen, dat het den heer Prikken in zijp nieuwe woonplaats en werkkring wel moge gaan. b. Een schrijven van den minister van Binnenlandscbe Zaken, waarin déze zegt to berusten in de tijdelijke benoeming van het personeel aan de Burger-Avondschool, als mede in de benoeming van den heer A. Fledderus. c. Id. waarin Z.E. zegt geen vrijheid te kunnen vinden een subsidie van f 14,000 uit te trekken voor de H. B. S. d. Van de Ged. Staten van Utrecht oen beschikking omtrent bezwaarschriften der inkomstenbelasting. e. Een beeluit van Ged. Staten, houdende

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2