BINNENLAND. Op het terrein der wereldtentoonstelling te St. Louis is het gebouw van den Staat Missouri door brand vernield. vIn de golf van Mexico is een groote zwerm muskieten, op het dek der Fransche stoomboot „Provencia uedergestreken, dio de bemanning veel pijnen veroorzaakt en nage noeg eiken arbeid onmogelijk gemaakt Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 22 November. Geopend 11 ure. Indische begrooting 1905. Algemeene beschouwingen. Do heer P ij nac ker Hordijk consta teert, dat alle partijen het er thans over eens zijn, dat Nederland aan Indië finan cieel hulp moet verlecncn. Blijkens de Mem. van Antwoord is de financ.'eele toestand van Indië niet zorgwekkend, wel zorgeischend. Spr. heeft zich nooit gestooten aan het woord eereschuld; iniegendeel. hij erkent die op verschillende punten en had men aaai Indië steeds gelaten wat aan Indië toekwam, dan zou nu geen finanoioele hulp van het moe derland noodig zijn. Hetgeen de Minister thans voorstelt, acht Spr. te ingewikkeld en onvoldoende, al heeft hij blijk gegeven van goeden wil en hetgeen hij voorstelt zal dan ook aan enkele streken van Indië ten goede komen. Spreker wijst op de noodzakelijkheid van verbetering van 'het inlandsch onderwijsai- schaf foing der heerendiensten reorganisatie en verbetering van de politie; verbetering van het crediet wezen, opdat het. klein grond liezit niet steeds meer on meer verloren ga. Ook Spr. is het eens, dat wij. er met een bij drage van 5 jaren niet af zuilen zijn, maar dat die nog oen reeks van jaren zal moeten worden voortgezet. Dat do noodige zuinigheid moot worden betracht, behoeft wel geen betoog on op Marinegebied is Spr. daaromtrent- niet ge rust. Afschaffing of vermindering van de Indischo militaire marine blijft hij nog al tijd wenschelijk achten. Spreker wijst er op, dat. wij thans in Indië een gouverneur-generaal hebben, die steeds als gouverneur van Atjeh gc*ocmd heeft do grootste resultaten te bereiken met de minst, mogelijke middelen en hij hoopt dat do minister daartoe zal medewerken. Uit 's Ministers antwoord heeft Spr. gezien, dat het woord inzinking niet de beteekenis heeft, door vale leden daaran gegeven Met do meeste overtuiging is Spr. voor het vorlee- neu van hulp aan Indië. Hij wenscht geheel ter zijde te laten, hetgeen het vorige jaar is geschied. Het grootste bezwaar dat Spr. toon had het- rentelooze voorschot is thans vcrvaJlen. Thans is het een bijdrage stelsel geworden. Spr. betwijfelt evenwel of het geld goed besteed zal worden. Gaan wij den weg op, dio wordt voorgesteld, dan zal de uitgave een blijvende zijn, even als aan WcsLIndië. Tevergeefs heeft Spr. gezocht naar een deugdelijke reden voor ons doordringen in de Gajoe- en Alas- eu Bataklanden. De toelich ting van den minister heeft voor Spr. geen voldoende licht ontstoken. Het heeft hem tegen de borst gestooten, dat bij do beant woording der Troonrede de lafheid der Ga- jocs is genoemd als aanleiding om op vrou wen en kinderen te schieten. Van bevoegde zijde worden de Gajocs goichilderd als een dapper, vrijheidslievend volk, dat vrouw en kinderen niet zal gebruiken als schild. Do heer Creraer wijst op den eigenaar- digen toestand, waarin de Indischo bevolking leeft. Aan sparen voor kwade dagen wordt niet gedacht, en varieëeren bij verouderde toestanden evenmin. Alles wordt op één kaart gezetop den landbouw. Nu zijn juist in de laatóto paar jaren de oogsten tegengevallen, en daarmede is de financieelc toestand na tuurlijk niet beter geworden. Ook Spr. releveert hetgeen in de laatste vier jaren voor productieve en andere wer ken is uitgegeven en zet uiteen, dat waar de moerdorc uitgaven voor Indië niet gedekt kunnen worden door buitengewone uitgaven, dio meerdere uitgaven gedekt moeten worden door lecnmgen. Om Indië voortdurend te hel- fen, daarvoor zullen naar Spr.'s oordeel do rachten aan Nederland ontbreken, en dat wij er met de 40 millioen af zullen zijn, kan evenmin worden aangenomen Spr. komt nu tot- do invoer-, uitvoerrech ten en accijnzen, en hij wijst op de noodzake lijkheid cm te zorgen dat binnenkomt wat binnen kan komen. Dit laat nog wel eens te wenschen over. Bij de uitvoerrechten op ta bak dient het oog gehoudo.i te worden op de wisselende prijzen van dat product. Ook Spr. staat stil bij cms optreden in do Gajoe- en Alias landen, dat- hij niet voldoen de toegelicht acht Wij hadden moeten zor gen. dat do Atjehers de Gajoes niet konden opstoken. Dat zij zich verdedigden toen zij werden aangevallen, vindt Spr. zeer natuur lijk. Door ons optreden in do Gajoe- en Ba taklanden zullen wij onzen invloed daar niet sterker maken. Met verwondering hooft Spr. gezien, dat deze regeering niet sneller streeft naar cene r' ssing der quacstie van de inlandache stenen. Mocht eventueel dit Kabinet vei vangen worden, dan zou ook dos» zaak onafgedaan bliyvon Hoo staat- het, vraagt Spr. vorder, met de opleiding der Indischo ambtenaren. Door do instelling van ctuidi- daat-ambtenaren achtte do minister deze zaak voorloopig voldoende geregeld, maar de practijk loert het tegendeel. Er is onrijp uit gezonden en in plaats van mannen heeft men schooljongens gekregen Do heer Fock zal cr zich niet in verdie pen, of het woord inzinking al dan niet juist is gebruikt. Vast staat, dat de financicclo toestand vau Indië achteruit gaat en de in komsten de uitgaven niet kunnen dekken en dat nog wel waar onder productieve wer ken worden opgenomen, die daaronder niet behooren Wat de koffie betreft, wijst- t pr. er op, dat door het maken van reserven men aan de begrooting een gunstiger uitzicht geeft. Hij behoort niet tot de pessimisten, die den toestand oneer koloniën door een don keren bril bezien, maar hij betreurt het dat o. a de vioe-president van den Raad van Indië. en anderen met hem, don toestand van Indi voel te rooskleurig voorstelden. Juist dat schaadt Indië. Laat men den toestand flink onder de oogen zien, bezuini gen waar dat kan, vooral op onze dure In dische staatshuishouding. Veel valt in die richting nog te doen, ook zonder nu juist te tornen aan de tractementen der hooge ambtenaren. Gestreefd moet worden naar vereenvoudiging der administratie en naar het bezetten van meer posten door inlanders. Verder vraagt Spr. naar 's ministers plan nen omtrent de herziening der Indische par tont wet. De buitenbezit tingen moeten hunne eigen kosten betalen en niet Java. Daarheen moet warden gestreeft door meerdere ont wikkeling van die buitenbezittingen Mijn- exploitatie kan daartoe krachtig medewer ken. Met veel van de door de regeering voorge stelde maatregelen gaat hij mede. Vooral hoopt hij dat dat nu spoedig een algemeen irrigatieplan zal tot stand komen. Transmi gratie naar Banjoewangi keurt Spr. af. Emi gratie kan slechts nut hebben naar de bui- tenbezattingan, waar arbeidskrachten ontbre ken, ou Spr. beveelt don ook die emigratie aan do regeering aan. De voorgestelde zeevisscherijbank juicht hij toe, zoomede de verbetering van het 'and bouwcrediet. De heer Van Kol wijst er op, dat dit de eerste maal is. dat het Koloniaal Verslag tegelijk met de begrooting moet behandeld worden. Hij klaagt voorts over het langzame werken der Indische Regeering. en over de groote ruimte die in het koloniaal verslag wordt ingenomen door militaire verrichtin gen (130 kolom), en over de weinige aan dacht die geschonken wordt aan de eeonomi- sehen toestand (een half dozijn kolom). Al vorens over te gaau tot bespreking van de begrooting, vraagt Spr. waar 2740 dorpen gebleven zijn waaromtrent hij niets in het koloniaal verslag vindt. Wat nu de begrooting betreft, Spr. moet een dissonant doen hooren in hel juichkoor, over do hulp die Indië zal geboden worden. Hij vindt die hulp schriel en onvoldoende, en een bewijs van de impotentie van het Ne- dcrlandsch Koloniaal beheer. Men wïl het schip wat gaande houden, maar durft het roer niet flink aanvatten en het omgooien. Dezen minister maakt hij daarvan geen ver wijt. want hij geeft blijk vau goeden wil, maar ook van onmacht. Zeer uitvoerig gaat Spreker daarna over tob bestrijding van hetgeen door de heoren Pynaoker Hor dijk, Cremer en Fock werd aangevoerd, en hij constateert dat het er tegenwoordig treu rig uitziet met de liberale partij. Met de bekende schrille kleuren schildert Spr. den toestand van Indië door de schuld van de bourgeoisie. Verschillende grieven richtte hij daarbij tot den heer Cremer. die natuurlijk van een uitvoerrecht op Delitabak niets wil weten. De Kamer is daarna overgegaan tot het trekken der afdeelingon. Heden te 11 ure voortzetting. Indische Begrooting 1905. Voorgesteld amendement. De heer Helsdingen stelt voor <le jaarwedde van den Gouverneur-generaal uitgetrokken op f 13? 500, met f 32,000 te verminderen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 23 November 1904, bevat de volgende Kon. besluiten benoemd tot burgemeester van Cuyk en St. Agatha J. A. M. van de Mortel op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dien&t de kapitein H. B. Sehreuder, van het 3e regiment veldartillerie, die tevens benoemd is tot reserve-kapitein c het 2e regiment vesting-artillerie. op zijn verzoek met ingang van 1 Decem ber 1904 eervol ontslag verleend aan D. Raven, uit zijne betrekking van ontvangei van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1905 eervol ontslag uat s Rijks dienst ver leend aan don ontvanger d r invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken E. A. Tissot- van Patot te 's Gravenhage. H. M. do Koningin-Moeder zal ton paleize „het Loo" verblijven tot 30 dezer Men meldt uit Den Haag: Z. K. H. Prins Hendrik is gister ter jacht gegaan in den omtrek van het Huis ter Horst, waar Z. K. H. met het jachtgezel schap van 16 heeren het déjeuner gebruikte. Tegen 6 uur keerde Z. K H. naar Het Loo terug De opper-ccremoniemeester, ba on Sir- tema van Grovestins, en Z. E. den minister van buitenlandsche zaken, arriveerden gister ten paleizo het Loo, met het oog op de indie ning hunner geloofsbrieven door de nieuwe gezanten bij ons Hof, van Zwitserland tu Paraguay. Jhr. Van Weede, hofmaarschalk, en jhr. De Ranitz, intendant, beiden van II. M. de Koningin-Moeder, arriveerden Maandag ten paleize het Loo. Do gewone audiëntie van den minister van Oorlog zaï op Donderdag 24 November c.k. niet plaats hebben. Do gewone audientio van den minister van Binnenlaadsdis Zaken zal op Zaterdag 26 November e. k. en die van don minister van Marine zal op Vrijdag 25 November a. s. niet plaats hebben. De Romeinscho correspondent van bet „Centrum" is van meening, dat van het re sultaat der voor de regcenng gunstige Ka merverkiezingen in Italië oen verrassende terugslag voor ons land kon worden ver wacht deze, dat vermoedelijk de Italiaan- sche regeering zich niet zal verzetten tegen do uitnoodiging van den Paus op de nieuwe Vredesconferentie, en dat als gevolg daar van, de sedert 1899 vacante internuntius- plaats in Den Haag opnieuw zal worden ver vuld. In de gisteren gehouden zitting van het scheidsgerecht in het geschil tusschon Japan en drie Europeesche Mogendheden over een bclastingquaestio werd bepaald dat do par tijen op 15 December hun wederantwoord zul len moeten indienen op de gewisseldo stuk ken ter griffie van het hof en dat zij uiter lijk tot 15 Februari 1905 nog opmerkingen of replieken zullen kunnen overleggen. Do zitting werd hierop verdaagd, vermoe delijk tot na 15 Februari 1905. Naar wij vernemen ia do heer G. W. Hartlaub op zijn verzoek dezer dagen afge treden als consul-generaal van Siam te Rot terdam en is a's consul van dat rijk daar ter stede benoemd de heer F. J. E. Horstmann, directeur der American Petroleum Compie. De Avondp. kan met zekerheid melden, dat de bewerking van de nieuwe Zondagswet, zoo ver is gevorderd, dat het ontwerp bit» nenkort de Tweede Kamer zal bereiken. De verkiezing voor de Provinciale Staten van Friesland ;a het district Sdhoter- land heeft dezen uitslag De heer Woltman, vrijz-dem.. had 1202, de heer v. d. Sluis, lib., 437, de heer Nyenhuis, anti-rev., 1170, de heer De Haan, soc.-dem., 1338 stemmen. Er is dus hei-stemming tussohen de heeren De Haan en Woltman. In de Maandag middag gehouden ver gadering van don gemeenteraad van Leeu warden, is met algemeene stemmen aange nomen een voorstel van de heeren A. Duparc en N. T. Haverschmidt J.H.zn.. om den genceoheer-directeur van het stadszie kenhuis langer niet voor drie jaren, maar voor on bepaald en tijd te benoemen. Hun voorstel om gelijke bepaling te maken ook voor de overige stadsartsen, werd bij meer derheid van stemmen verworpen. De heer P. H. van Eden, wiens tijd van aftreden als geneesheeT-directeur van het stadsziekenhuis op 1 Januari a.s. zou zijn gekomen, werd daarna met algemeene stem men, volgens de nieuwe bepaling, herbe noemd. Naar men verneemt zal de afd. Zwolle van den Bond van Nederl. Onderwijzers zich tot den gemeenteraad aldaar wenden met een adres, waarin verzocht wordt den onder wijzer II. A. Wester niet te ontslaan. Met 27 tegen 4 stemmen werd dit besluit geno men. De afd. is van meening, dat het feit, waarop B. en W. hun ontslag-voorstel gron den, (nl. het aanplakken van bekendmakin gen aan den openbaren weg, zonder toe stemming van B. on W., waarvoor W. een bekeuring op liep) niet een zoo krasse maat regel voldoende kan motiveeren. B. en W. gaan intusschen uit van de be lofte door ge noem uten onderwijzer verleden jaar, teen hij ook tot ontslag was voorge dragen wegens zijn houding tijdens de spoor wegstaking gegeven, dat hij zich niet weder op den voorgrond zou plaatsen. Nu hij voor de afd. Zwolle der S. D. A. P. wederom een strafbaar feit pleegde, zijn B. en W. van oordeel, dat hij zijn belofte geschonden heeft. Nog een „verraa d"-q u a e s t i e. De heer P. Hoogcnbosch, katholiek lid van den gemeenteraad van den Helder, heeft zijn mandaat ter beschikking van de kiezers ge steld, naar aanleiding cener tegen hem ge richte motie van de besturen dier anti-revo lutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje en den R. K. kiesvereeniging Een dracht. In deze motie wordt afgekeurd dat do heer H oogenbosch bij de behandeling der ge meen- te-begrooting in menig opzicht stemde in strijd met wat was overeengekomen in de gecombineerde clu b vcrgadering der anti-rev. en katholieke raadsleden. Door Hare Majesteit de Koningin is benoemd tot referendaris bij de hoofdadmi- nistrabie van het kroondomein de lieer J. J. de Jongh, thans boofd-cominieg bij die ad ministratie. Bij koninklijk besluit van 19 Novem ber 1904, no. 38, is aan mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerken, op zijn dlaartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreohter-plaatsvervanger in het kan tan Arnhem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Opgemaakt is de navolgende alphabc- tische lijst van aanbeveling voor rechter in de rechtbank te Haarlem mi's. P. C. Klaa- sesz Jr., J. D. Pasteur en E. L. Umbgrove, respectieve lij k rechter te Winschoten, Tiel en Alkmaar. De commissaris van politie te Arn hem, de heer H. G. Cramer, heeft wegens hoogen leeftijd tegen 1 Februari eervol ont slag aangevraagd. Maandag is te Twello op 79-jarigen leeftijd overleden de heer mr J. baron Van der Feltz, lid der Provinciale blaten van Gelderland, officier in de Orde van Oranje- Nassau, oud-burgemeester der gemeente Voorst en oud-lid der Gedep. Staten van Gelderland. D. D. Men meldt uit s Gravenhage Eenvoudig als do zoo plotseling overleden geneesheer en psychiater, dr. A. O. H. Tel- legen, in de samenleving was, zoo was ook gisteren vooriddag zijne begrafenis zonder vertoon. Zelfs geen krans of bloem dekte lijk baar of graf, vermoedelijk om der vervulling van een wensch van den ontslapene. Maar groot was het betoon van belang- stellng en deelneming op de Ri-K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan, zoowel uit de kringen der collega's als uit dio van de bur gerij en het volk. In de eerste plaats trof 't hoe bijna de meesto geneesheeren, wier praktijk eone kor te afwezigheid toeliet, aan de groeve van hun hooggcachton collega waren verschenen. Maar behalve dat zoovele medici individueel ter rustplaats tegenwoo.dig waren, zag men ook verscheideoie deputatiën van de instel lingen, geneeskundige en andere vereenig n- gen, waarbij dr. Tellegen zoo nuttig werk zaam was, hetzij als medebestuurder, hetzij al? medisch raadsman. Aan het einde der teraardebestelling maak te het oen treffende indruk, dat, nadat do familiebetrekkingen op de gebruikelijke wijze een schop aarde op de kist hadden gestrooid, uit de omstanders een werkman naar voren trad, die verlof vroeg en kreeg om eveneens op die wijze van zijn vereering voor dr. Tel legen blijk te geven. Begrafenis Justus van Mau- ri k. Een groote menigte liad zich gisteren morgen tegen 10 uur op do Prinsengracht te Amsterdam in de nabijheid van het gebouw der Vereeaiiging voor Ziekonverpleging opge steld, om van de begrafenis van den zoo popu- 1 ai Pen schrijver getuige te rijn. Aanspreker was de heer Tepe, een ouderwetsche aanspre ker en de vriend van den overledene, die Jus tus van Maurik meer dan eens stof voor een schets heeft geleverd. Een tiental kransen waren aan den lijk wagen gehecht, terwijl de overige nauwelijks in een landauer konden worden geladen. Op het kerkhof te Muiderberg, waar het- stoffelijk overschot van den schrijver werd ier aarde besteld, bevonden zich tal van belang- stelenden, onder wie afgevaardigden van de vereoniging „Het Koggeschip," ,,het Dam rak" en „het Rokin", eu van de sagarenfabri- kantenverccniging. Voorts waren tal van be kende mannen op letterkundig eu tooneclge- bied aanwez'g, benevens het personeel van de sigarenfabriek, dat hunnen ontslapen patroon de laatste eer kwam bewijzen. Overeenkomstig den wensch van den over- lene werd aan de groeve Diet gesproken. De kunstschilder Th. de Bock is gis'eren nacht na langdurig lijden te Haarlem over leden. Kon. Ned. Aardrijkskundig- Genootschap. In een vergadering van het Kon. Ned. Aardr. Gen. op Zaterdagavond 26 November in Artis te houden zial de Zuid poolreiziger dr. Otto Nordenskjöld in de Duit&che taal eene voordracht houden, die door lichtbeelden zal worden verduidelijkt. Roodvonk. To Hengelo heet9cht het roodvonk in zoo hevige mate, dat de ziekte epidemisch is verklaard. Een werkstaking van korten duur. Men aohrijft ons uit 's Gravenhage In de Zuid-Hollandsche Broodfabriek aan de Waaldorpstraat is een zeer korte werksta king uitgebroken, doordat de directie do ge zellen een voor een 1 dag schorsing had op gelegd, omdat zij weigerden na een arbeid van 12 uren zonder eenige rust en in gloeiende hitte gedurende eenige uren de bakkerij met ijskoud water te schrobben. Nadat beloofd werd dat de gezellen niet meer tot het schrob ben zouden worden verplicht, werd het. werk weder hervat-. Beleedigingvan een wethou der. Het gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den aannemer J. B. Ruijsink uit Zutphen, die, ingevolge do verwijzing door den Hoogen Raad, voor dat Hof terechtstond ter zake dat hij ten aanzien van den wethouder en voorzitter der gas- commissie J. G. Klaassen aan de IJselkade te Zutphen in het openbaar de woorden heeft gebezigd„Daar steekt Klaassen geld van in zijn zak.'' Het hof besliste dat- door het in deze zaak gehouden onderzoek de thans ten laste gelegde feiten niet wettig en over tuigend zijn bewezen, zoodat bekl. werd vrij gesproken. Van het jongetjedat eon meis je was. In deze, nog steeds aan do orde zijn- do zaak, betrekking hebbende op de beweer de verwisseling van een kind in het Buiten- Gasthuis to Amsterdam, heeft de rechtbank "aldaar beslist, dat het antwoord op de con clusie na enquête zal worden ingediend op Dinsdag 29 November a.s. Een geheime distilleerder ij, De rechtbank te Arnhem veroordeelde wegens het hebben van eene geheime distil leerderij S. A. J., pakhuisknecht en A. J., kleermaker, ieder tot f 1000 boete subs. 20 dagen hechtenis, en f 400 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Een derde beklaagde, de tapper J. W., werd vrijgesproken. De moord in de Schevening- sohe boschjes. In het Huis vau Be waring te 's Gravenhage is de gerechtelijke instructie tegen Marius Brouwers, den ver dachte van den moord in de Scheveningsche boschjes aangevangen. Het lijk van den herbergier te Sas van Gent, van wien men vermoedde dat hij door zijn vrouw vergiftigd was, is gisteren begraiv, n. Er heeft geen aanhouding plaats gehad. De justitie is weer naar Mid delburg vertrokken. Men schrijft aan de N. R. Ct. Als juist is het ber.cht in de Leeuwarder Courant, dat do politie daar proces-ver baal heeft opgemaakt tegen een koffiehuishou der, wegens het toe'aten in zijne localitedfc, waarvoor „vergunning" is verleend, van een twaalftal knapen beneden den 16-jarigen leeftijd, andeis dan in gezelschap van een meerderjarige, dan kan de geverbaliseerdo gerust zijn, want hot eerste lid van art. 43 der Drankwet, dat hij zou hebben overtre den, blijft blijkens art. 73 tot 1 Juli 1905 buiten toepassing. Griezelige vondst. Op een door ritmeester Volcker uit Deventer onder Die penveen gehouden drijfjacht, hebben de ja gers een minder aangename vondst gedaan. In oen bosch vonden zij n.l. aan oen denne- boom hangen het lijk van een man, dat reeds in zeer verren staat van ontbinding verkeer de. Uit een ingesteld onderzoek is het geble ken dat te zijn van den 71-jarigen tapijtwe ver T. te Deventer, die reeds een maand werd vermist. De wanhoopsdaad moet zijn veroorzaakt door de ongelukkige verstand houding tusschen den zelfmoordenaar en zijn te 's rGavenhage woonachtige vrouw en kin deren, van wie hii gescheiden leefde. Tegenwoordigheid van geest. Zaterdagavond had te Zwolle op het station een voorval plaats, dat irinder goede gevol gen had kunnen hebben. De arbeider J. S wilde zich van het eerste naar het tweede perron begeven, doch bemerkte niet dat een trein in aantocht was. Hii werd door de loco motief tusschen de rails geworpen, waarbij hii gelukkig de tegenwoordigheid van geest behield om plat te blijven liggen, zoodat de trein over hem heen ging. Het verwekte dan ook algemeene verbazing zegt de Zw. Crt. dat do man levend onder den trein van daan kwam en zelfs kon verklaren, dat hij hoegenaamd geen pijnen gevoelde. Ongeluk bij den arbeid. In de fabriek van de firma I. de Hacs te Eind hoven, is een werkman bii het koken van garens, door uit te glijden in don kokenden ketel geraakt.. Aan beide boenen kreeg hij hevige brandwonden tot boren de knieën. Men hoopt de man, die in 't Liefdehuis op genomen is, in het leren te behouden. Door oen molenwiek getrof fen. To Kessel is de molenaarsknecht D. K. zoodanig door een der molenwieken getrof fen, dat hij op de plaats dood bleef. Een kind gestikt. Tijdens een binnenbrand, dio gisterenavond bij zekeren J. Gerritsen op de le étage van een peroeel in de Anthonystraat te Rotterdam woedde, wisten de moeder met twee kinderen en de buren to ontkomen. Een 7-jarig dochtertje van Gerritsen echter snelde uit angst naar de 2e étage, waar ze later gevonden werd door de reddingsbrigade der brandweer. Het arme kind was gestikt in den rook. Pogin gen, om de levensgeesten weer op te wekken, faalden. De brand bleef beperkt tot de en kele kamer, Brand. Door onbekende oorzaak ia te Well de hoeve met schuen stal van den landbouwer J. Meesters tob den grond afge brand. Niets kon gered worden. Twee paar den eu drie koeien /::n omgekomen. Alles» was verzekerd. Drie boerderijen afgebrand. Te Maarheeze zijn Maandagmorgen drie boerderijen tot den grond afgebrand. Een ge deelte der inboedels werd gered. Alles was verzekerd. Spoorwegongeval te Roo sendaal. Gisterenavond is de goederon- trei 1404 van Breda bij het binnenrijden van het station Roosendaal ter zijde inge reden door den rangeer-goedierentrein 1488. Een hevige botsing volgde. Een zestal gela den kolenwagens werden letterlijk versplin terd. Een drietal wagens zijfn op elkaar ge- loopen. Alle hoofdlijnen zijn versperd, ter wijl van twee lijnen de staven geheel ver wrongen zijn. Men is druk bezig een hoofd lijn voor de richting Breda vrij te krijgen. Do treinen uit de richting Holland kunnen alleeoi langs een omweg op het station ko men, doch uit de richting Breda kan niets binnenkomen. Op het station zelre heerscht een ontzettende drukte, daar het reizigers verkeer zoo goed als geheel gestremd is. Per soonlijke angelukken hebben niet plaats ge had. Ite materieele schade is aanzienlijk. Stranding. Op den lagen strek dam is aan den Nieuwen Waterweg gestrand het van de haringvisscherij thuiskomende loggerschip „Morgen -er", gemerkt Vlaardin- ge i 23, met 15 last haring aan boord. Een gedeelte der bemanning kwam met de scheepsjol aan boord van de sleepboot „Per- nis"; de overigen werden met de stoomred- dingsboot „Presiicnt van Heelafgehaald en aan den Hoek-van-Holland aan wal gebracht. De logger, welke door liooge aee over den lagen strekdam is heengeslagen, zat geheel onder water, terwijl de groote mast naar be neden was gekomen. Het schip is verloren, doch een deel van de ladin? en de inventaris kunnen bij goed we der gelx>rgen worden. Aanvaring op het Noordzee kanaal. Gisterenmiddag ongeveer half zes had op het Noordzeekanaal, voor den ingang van do Petroleumhaven, een aanvaring plaats tusschen een sleepboot van de American Pe troleum Cy. en een Alkmaar Packet-. Deze laatste kreeg daarbij zulke schade aan den voorsteven onder de waterlijn, dat ze op don wal moest worden gezet. Onder de pas sagiers ren de Alkmaar Packet heerschte een oogenblik groote ontsteltenis, toen tengevol- fe van den hevigen schoik alles in den kajuit oor elkander werd geworpen, en de lamp van den zolder viel, waardoor een begin van brand ontstond. Met den schrik kwamen de passagiers echter vrij eu met een andere boot Van de Alkmaar Packet konden ze de reis voortzetten. Nadat het gat in de Alkmaar Packet met talk gedicht was, is de boot naar Amsterdam opgestoomd. Storing van het telefoon verkeer. Gisterenmiddag tusschen half vier en vier uur, tijdens den sneeuwstorm, geraak ten de intercommunale telefoonlijnen tus schen de meeste plaatsen onzes lands geheel verstoord, hetgeen heel wat vertraging heeft aangericht en op de telegraafkantoren heel wat werk gegeven heeft. Gisterenavond was de toestand wel iets verbeterd, doch niet- veel. Aan de school te Bavel verzuimde een 11-jarige leerling, omdat hij als drijver ter jacht ging met een lid der commissie tot wering van schoolverzuim! B. C. Schoolden Kerknieuws. Examens Schoonschrijven, M. O. 's Gravenhage, 21 Aug. Geëxamineerd 5 cand. Toegelaten de damesL. M. J. Am and, van OudenboschB. J. Booking, van Amster dam H. B. Berendsen, van NijmegenJ. A. van Bold rik, van Eindhoven, en M. H. Corijmis, van Dordrecht 's-Gravenhage, 21 Nov. Geëxamineerd 6 cand. Toegelaten de dames: B. G. M. Daame, van Utrecht, en V. E. Dietrich, van Boskoop, en de heer A. Mathiuisen, -an Amsterdam. Examen boekhouden. Voor de tegen einde November a. s. door de Yeroeniging van Leeraren, in het Boekhouden te Amsterdam, 's-Gravcnhage, Botterdam en Utrecht te houden examens in boekhouden, hebben zich 384 candi- daten aangemeld. Examen Ned. Bond van Accoun tants. Het examen van den Nederlandschen Bond van Accountants zal in de tweede helft van December a. s. te Amsterdam worden afge nomen. Het zal zich over het geheele programma uitstrekken. De examen-oommissie bestaat uit de heeren J. G. de Jongh, accountant te Utrechtlid le kl. Ned. Bond van Accountants Voorzitter (Accountancy, Algemeene Rekenkunde en Han- delsrekenen)W. F. Lokhorst., accountant te Amsterdam, lid le kl. N. B. v. A. (Accountancy en Boekhouden)J. Hagers, accountant te 's-Gravenhage lid le kl. N. B. v. A., secretaris (Accountancy)L. F. van Meeuwen, 1 eeraar M. O. Den Haag (Engelsch) R J. Kortmulder, leeraar M. O. Rotterdam (Fransch en Neder- londsch) mr. P. G. H. Dop, lid le kl. Ned. In stituut v. Accountants, Utrecht (Recht)dr. G. y. d. Waals, leeraar Rijks H. B. S. te Utrecht (Duitsoh) W. A. Horsthuis, accountant te Am sterdam, lid le kl. N. B. v. A. (llandelsrekenen, Al gem. rekenkunde en Boekhouden)Jac. A. C. IJkel, accountant Zaandijk, lid le kl. N. B. v. A. (Boekhouden) N. de Kramer, accountant te Groningen, lid le kl. N. B. v. A. (Neder- landsch en Accountancy)A. Versteege, leeraar Handelsschool te Groningen, lid le kl. N. B. v. A. Munt-, Crediet- en Bankwezen en Accoun tancy). Den 11. December a. s. hoopt ds. D. H. Telier pred. te Hellevoets-luis, den dag te her denken, dat hij vóór 40 jaar in het oredikambt te Nieuwpoort bevestigd werd. Op 11 December 1878 aanvaardde ds. Teljer zi n dienstwerk in de Ned. Herv. Kerk te Hellevoetski is.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2