Zijn de heeren uu tevreden? Toch blijft Spr. betreuren de positie, waar- iu onze soldaten zijn gebracht. De oorlog is eeu vsreed ding. zegt men, maar daarmede is de quaestie niet uit. De vraag blijft: was de inval gerechtvaardigd? Wisten die Gajos en Alassers nog wel, dat zij onder onze sou vereiniteit stonden, nadat wij ons 30 jaren uiets van hen hadden aangetrokken? Zeer natuurlijk viudt Spr. het, dat die menscheu, die nooit eeu Europeesch soldaat gezien had den, zich gereed maakten tot verzet bij on zen inval Van reageeren tegen de Atjeli- politiek en deu generaal Van Heutsz is geen sprake geweest. Spr. heeft alleen gewezen op een serie moeielijk'hcden die ons te wachten staan bij het voortdurend uitzenden van ex pedities. Spr. heeft slechts uiting willen ge ven aan zijne ongerustheid cn hij heeft zijne waarschuwende stem willen doen hooren. Hij heeft dan ook geen spijt van hetgeen hij gezegd heeft. Ook heeft men Spr. verwe ten. dat hij geen dienst aan het vaderland heeft bewezen, maar hij gelooft dat men zijn land een dienst bewijst, door openlijk en on omwonden te zeggen waar het op staat. En indien het buitenland zich er mede bemoeit, dan verwijze men het gerust naar Spreker. (Gelach). Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 26 No vember 1904 bevat het volgende Koninklijke besluit erkend en toegelaten als consul van Vene zuela to Amsterdam L. Valleuilla Lam. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard over de Intern, en Nationale Tentoonstelling van Kookkunst. Hotelwezen en Industrie, te hou den in de gebouwen van het Kon. Zoöl. Bot Genootschap te 's Gravenhage, van 922 December a. s. De minister van biuneulaudsche zaken is, na zijn ongesteldheid, in de jongste dagen weder buiten geweest, maar heeft aan het departement zijn werkzaamheden nog niet hervat. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 30 dezer niet. plaats, hebben. De Rumeensche gezant bij. ons hof. de heer Papinin, is na een verblijf van twee maanden iu Ruraenië, te 's Gravenhage terug gekeerd. De volgende wetsontwerpen hebben de departementen verlatens dodi ziju nog niet ingediendherziening der Zondagswetre geling van het octrooirechtverplichte ver zekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom; regeling van do administra tieve rechtspraakde rivierwet en de col- lectenwet, terwijl liet ontwerp voor de rege ling der verhoudiug tusschen militair en burgerlijk gezag ter verzending aan do Tweede Kamer gereed is. Onderstand aan gemeenten. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting voor binnenlaiidsche za ken ivoor 1904 met f 2675 voor onderstand aan de gemeenten Egmoud aan Zee, Vlieland. Nisse en Veore, die buiten staat ziju in som migo kosten hare huishouding behoorlijk te uoorrieu. Voor Egmond aan Zee en Vlie land, die reep. een Rijksonderstand van f 1350 cn van f825 vroegen, wordt voorgesteld evenals over 1903 toe tc kennen resp. f 1100 en f 750terwijl voor Nisse en Vecre voor gesteld wordt overeenkomstig do aanvragen resp. f475 en f350 tc verkenen. Naar men zegt, heeft de minister van binnenlandsche zaken zich niet kunnen ver- eenigeu met de meening van het gemeente bestuur te s Gravenhage. dat er geen aan leiding beetaat tot vermeerdering van het aantal stem bureaux voor de verkiezingen der Staten-Generaal, met' bet doel om de afstau- den naar die bureaux zoo mogelijk te ver korten. Dieutengevolge zulleu waai-schijn lijk nog een 5- of 6-tal stembureaux aan de te- staande 22 worden toegevoegd. Zaak-Van Diggelen. De verga dering der Vrijzinnige Kioaverecniging te Steonwijk is weder voor eenige dagen uitge steld. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden herstemming voor den gemeenteraad in III behaalden mr. J. Rombach 1479 en mr, A Slob 1146 stemmen, zoodat eerstgenoemde liberaal, gekozen i«. Uitvaart Th. da Boek. In het Mausoleum te Haarlem is gisteren middag onder groote belangstelling uit do kunstenaarswereld bijgezet het stoffelijk ovemchot van wijlen den kunstschilder Tli de Book. Ongeveer een veertigtal kransen lagen om de baar. waaronder vau de voor naamste kunstgezelschappen iu ons land Mr. Hazel hof f R oe 1 fsem a hield eeno toespraak, waarin hij de groote verdien sten van den overledene schetste. Daarna werden nog redevoeringen gehouden door af gevaardigden van den Haagschou Kunst kring „Arti et Amioitiae". en „St. Lucas uit Amsterdam. Vervolgens werd gesproken door een zoon vau den heer Maris, door een oud-vriend uit Reukum, en ten slotte namens Pietura Veluvieusis en dc Vereen, tot te- vordering van het Vreemdelingenverkeer te Renkum. Vrijdag 2 December zal de heer K. H. II. vaai Bennokom in de vergadring van de vereeniging .Moederland eu Koloniën' te 's Gravenhage spreken over een Indische Kamer van Koophandel in Nederland. Bureau voor 8 o o i a 1 e advie zen. Zaterdag werd in Krasnapokky de jaarvergadering gehouden van liet ..Bureau voor sociale adviezen." Naar aanleiding van het jaarverslag deel de de voorzitter, mr. A. Kerdijk, mede lo. dat prof. mr. Treub naar aanleiding van zijn verkiezing tot lid der Tweede Ka mer zijn ontslag had genomen, maar dat hij. in overleg met het bestuur, bereid is gevon den, voorloopig, tot de a.s. verkiezingen, de betrekking te blijven waarnemen, met ver mindering van bezigheden en zonder tracte- inent. Het werk zal iu hoofdzaak worden ge daan do«»r don onder -directeur mr Hudig. 2e. dat het supplement op het rapport t omtrent testeksbepaJmgen zal verkrijgbaar zijn voor f 0.50 en met het oorspronkelijk rapport voor f 1.50. De catalogus voor de bibliotheek is gereed en gaat binnen kort ter perse. Tot leden van het bestuur werden herbe noemd de aftredende hoeren mr. L. van der Pek, mr. Went, en P. L. Tak. De Nederlandsch© Coöperatieve Bond heeft te s Gravenhage een buitengewone al- jemecue vergadering gehouden ter tehande- ing ceucr statutenwijziging, uitsluitend be trekking hebbende op de positie van den secretaris. Aangenomen werd een nieuw artikel, waar bij wordt bepaald dat de secretaris „door den Bondsraad wordt benoemd, dat zijn bezoldi ging door de algemeene vergadering op voor dracht van den Bondsraad wordt vastgesteld, en dat lie fuiictionairs door den Bondsraad kan worden geschorst of ontslagen, behou dens beroep op de algemeene vergadering. In aansluiting aan <fit voorstel werd den Bondsraad do beschikking gegeven over een bedrag van f 300, voor de regeling der bezol diging van den secretaris. Italiaan so he opera. De heer De Houdt- meldt uit- Rome Met het samenstellen van mijn Italiaauscli Opcra-gczelschap ben ik thans geheel gereed; koor, circa 36 personen, breng ik eveneens vau Italië. Costumes komen vau de firma. Chiappa, van Milaan. Réquisieteai van Ran- cati, beiden leveranciers van liet- Scala te Milaan. De décors voor Iris heb ik exact zooals Mascagni verlangde bii dc firma Sormani, te Milaan, besteld voor de opvoering in Ne derland. Mascagni zal alles aanwenden, om de ope ra in Nederland te komen dirigeeren, alhoe wel zijn tijd zeer bezet is, daar hij 22 en 29 Januari twee groote concerten met het Lamourcux-orkest te Parijs moet dirigeeren en vervolgens begin Maart zijn nieuwe opera Amica te Monte-Carlo moet opvoeren. Men heeft beweerd, dat de Wagnerver- eeniging te Amsterdam het plan had opge vat Parsifal op te voeren. De redactie van de Deutsche Wocheuzei- tung in den Niederlauideii heeft op een schriji- ven naar Bayrewth van den intendant Van Gross, ten antwoord gekregen, dat mevrouw Wagner stelling geen toestemming voor een dergelijke uitvoering zon geveneen ver eeniging die den naam van den meester draagt. schrijft de intendant. zal er toch wel in de eerste plaats op uit rijn, rijn laatste» wil heilig te houden. Ook herhaalt Von Gross, dat de Wagner- vereeniging te Amsterdam nog nooit tan tièmes betaald heeft-. Aan do Muziekschool van de maat schappij tot bevordering der Toonkunst, af- deeling Amsterdam, is als opvolger van den heer And ré Spoor tenoemd de heer Louis Plial. uit Parijs, als leeraar in vioolspel. Do heer Phal verwÜerf den eersten prijs van het Conservatorium to Parijs on is ook jury-lid van genoemd Con servatorium geweest. Do Kon. Vereen, het Ncderl. Tooneel heeft ter vertooning aangeuonion liet blij spel „Gedcballoteerddoor Ketjel. De Neuo Freie Prcsse constateert, dat Heijenuans' Schakels bij de tweede opvoe ring voor een uitverkochte zaal, te Weencn een machtige, tot. aan het slot steeds stij1- gende werking uitoefende. Na elke acte wer den de verto kers niet groote warmte terug geroepen. Uit Breda schrijft men aan de N. R. Crt.Hier zal door den Kunstkring van 26 tot 29 dezer een tentoonstelling van oude schilderijen gehouden worden, waaraan toe gevoegd wordt, in navolging van Middelburg en Rotterdam, een tentoonstelling van an tiek koperwerk uitsluitend van stadgenooten. Alle tekende kunstverzamelaars te dezer ste de. hebben hun medewerking toegezegd. Naar de L. Ct. verneemt, is mevrouw Bisschop, de weduwe van Chriatoffcl Bis schop, voornemens zijn verzameling schilde rijen te scheuken aan liet Frische Genoot schap. G oud soli e kerkglazen. Men schrijft uit Gouda: De Sint Janskerk, met hare beroeiüde kerkglazen van de gebroeders Crabeth, is nog steeds in restauratie, niet alleen de krik zelf en muren, pilaars enz., doch <<k de glazen der kerk worden successievelijk, nc eeu na het ander, hersteld1 en versterkt. Zoo o. a, het glas no. 7, een geschenk vau Koning Filips II, geplaatst in het. Noor der - kruispand, en groot 805£ vierkante voeten, waarvan het boveuvak, voorstellende de in wijding van den tempel te Jeruzalem door Koning Salomo, in 1790 door hagel vernield cn door witte ruiten vervangen werd. Aauvaukclijk was voor het herstel van het benedenvak, 't welk voorstelt de instelling van het Heilige Avondmaal, ©en deel der kosten aangeboden door deu bekenden kunst beschermer deu heer Rabusen te Amsterdam. Thans heeft deze echter de restauratie en vernieuwing van bet geheel© kerkraam voor zijne rekening genomeu. Hoewel het bovengedeelte, de inwijding van den tempel, geheel vernietigd is, bestaan ook hiervan nog de oorspronkelijke cartons of toekeningen op ware grootte, zoodat het geheel© raam, waarop o. a, ook nog voorko men Koning Filips II van Spanje met zij.n gemalin Maria van Enge'and. bijgcuaamd de bloeddorstige, in hunne koninklijke ge waden, wederom in rijn vrocgeren staat zal worden teruggebracht. De vernieuwing en restauratie van dit be langrijke kunstwerk van Dirk Crabeth zal worden opgedragen aan de firma Schouten te Delft. Huis vlij t. Men meldt uit Wageniu- gen: De tentoonstelling van huisarbeid, waar toe de afd. Wageningen van den Volksbond, Vereen, tegen drankmisbruik, het initiatief nam, werd gisteren middag met een i;ede van den voorzitter, den heer dr. H. Boe, geopend. Het tentoongestelde maakt een goeden iudruk gerust mag gezegd, dat do afdeeliug succes heeft. Het. getal inzenders is 286. Van Kerteehmitt. zijn er een aantal goedgeslaagde proeven te rien, zoo ook van figuur-zaagwerk. fraaie en nuttige handwer ken, cartonbewerking. teekeningen, photo- grapbieën enz. enz. Gisterenavond werd een gezellige avond gehouden, waar de heer dr. Bos nogmaals sprak, terwijl de landbouw- orcliest-vereeniging enkele noinmers voor j atrijkorchest uitvoerde en mej. B. de Ronde een paar liederen zong. Ook de eere-voorzit- ter der afd., de burgemeester, de heer mr. II. F Hesselink van Suclitelen, hield een rede in verband met huisarbeid en drank bestrijding, terwijl de uitslag der bekroning werd bekend gemaakt. Verschillende medail les, w. o vier van het hoofdbestuur, bene vens geldprijzen in den vorm van spaarbank boekjes, werden uitgereikt. Naar aanleiding va'n een bericht, dezer «lagen aan verschillende dagbladen ingezon den. meldt men ons, dat. de uitgave van het tijdschrift ..De XXe Eeuw" met Januari a.s. maandelijks door de uitgevers Seheltema en Holkema's bockhandel te Amsterdam, zal worden voortgezet, op gelijke wijze als van den aanvang door ons gedaan werd. De hoofdredactie zal uitsluit end gevoerd worden door L. van Deyssel, die het tijd schrift mede oprichtte en van den aanvang at steeds hoofdredacteur was Richting, strek king, omvang, formaat eu prijs, zullen geen verandering ondergaan. Het landgoed Stavordon in de gemeente Ermelo is naar d© Arnh. Ct. meldt in eigendom overgegaan aan dein lieer 'a Jaoob, burgemeester van Rotterdam, voor de som van f 260.000. Meteoren. Na het buiige weder van Maandagmiddag, schoonde de lucht na zes uur telkens voor eenigen tijd grootendecls af eu weiden te Zutfen gedurende den loop vau den avond meermalen grootere of klei nere meteoren gezien, waarvan, het uitstra lingspunt veelal gelegen was in het sterren beeld „Cassiopea" Tusschen 6.15 u. en 6.35 u. werden aan den N. Westelijken hemel, die als toen tijdelijkhelder was. een twaalf tal meteoren opgemerkt. De beide grootste werden te 6.23 u.. op onderlinge» afstand van eeu viertal graden, gelijktijdig zicht baar in het lichaam van „de Draak" nabij deu kop van dit sterrenbeeld en beschreven nagenoeg evenwijdig aan elkander, een boog van omstreeks veertig graden in de richting van het sterrenbeeld Boötes". Beide een breede, vurige lichtstreep achterlatende, werd bij hunne verdwijning op een achttal graden boven den horizon geen bepaalde uiteenspatting opgemerkt. De schijnbare grootte der beide meteoren was ongeveer ge lijik aa.ii die van de zoo heldere ster der eer ste grootte vVega in het sterrenbeeld „de Lier", die in de omgeving aan den hemel schitterde, wier glans door die der beide me teoren, die, ondanks den storende» invloed van het licht der maan, zeer iu het oogval lend waren, overtroffen werd. Na neg', i lur werden de meteoren meerendeels aan een Z. Oostelijken hemel gezien. Zooals bekend is. kan men omstneks deu 27en den stroom der Biélide» verwachten, wier uitstralingspunt gelegen is in het ster renbeeld „AndromedaZ. Ct.) Kaapsche Emigrat iewet 1902. Blijkens mededeeliugen van het consulaat- generaal der Nederlanden te Kaapstad komt het in den iaatsten tijd herhaaldelijk voor, da.b niettegenstaande waarschuwingen van regeeriugswege, Nederlanders in de Kaapko lonie landen zonder te vol doem aan de bepa lingen der Kaapsche Emigratiewet van 1902, welke wet o.a. eischt, dat iedereen, die in de Kaapkolonie wil toegelaten worden, in het bezit moet zijn van 20 p. st. (pl. m. f 240,, of vau voldoende, door genen Britschen con sul iu Nederland te toeken bewijzen, dat hij in Zuid-Afrika eencn vasten werkkring vindt Belanghebbenden wordt er uogmaas opge- wezeu dat wie aan de bovengenoemde vereisch- ten niet voldoet-, per eerste scheepsgelegen heid weder naar Engeland wordt terugge bracht. Voor toelating in Transvaal cn de Oranje- Rivier-kolonie blijft een speciaal permit ver- cischb. Kabelverbindingen n O o s t- 1 ii cl i Do Köln. Ztg. deelt mede, dat in bet begin «n het volgende jaar de te Nor denham gemaakte kabel van de Duitsch-Ne- derlandsche Telegraaf-maatschappij zal wor den gdegd. Gelijk reeds g meld werd, bestaat het bestuur uit eeu Duitschen directeur, den Povtrat Pfitzner, en een Nederlandsclien di recteur, den kapitein Lc Roy. De eerste ka bel zal gelegd worden van Menado op Cele bes over Jap (Karolinen-eilanden) naar Guam (Mariannen), en voorts van Jap naar Sjang hai. De leider van het station te Sjanghai, dat eerst iu het einde van dit jaar wordt1 opgericht, is nog niet aangesteldde heer Visser is tot. chef van liet station te Menado benoemd, de heer Hummerieh te Jap. Van do ambtenaren, die slechts voor het kleinste deel uit het personeel van het tclegraaf-dis- trict Emden zulle» gekozen worden, zullen slechts enkele met het kaftelstoomschip „Slephan" in de tweede helft van December de reis aanvaarden. De overige ambtenaren gaan met1 de geregelde reisgelegenheden der waarts. De directie van de Electri- sche Spoor HaarlemAmsterdam heeft een besluit, genomen, zegt het „Haarl. Dbl.", dat voor de reizigers van veel belang is. Met I December vervalt de le klasse, terwijl het daarvoor bestemde compartiment wordt be stemd voor rookers. In de afdeeling, tot dus ver 2e klasse genoemd, zal dan niet meer mogen worden gerookt Het vervoertarief wordt dan voor allen dat der 2e klasse. Bovendien zal in de wagens tochtduffel worden aangebracht tegen het tochten, waar over geklaagd is. en ten slotte zullen met 1 Januari abonnements-tarieven worden in gevoerd voor HaarlemAmsterdam, Haar lemHalfweg, SloterdijkAmsterdam enz. Zoodra de Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten die heeft goedgekeurd, zullen zo bekend worden gemaakt. Fooien aan brievenbestel lers In Het Volk werd dezer dagen mel ding gemaakt van het straffen van vijf brie venbestellers te Amsterdam met twee weken schorsing en verplaatsing naar Maastricht. Hoorn, Sliedrecht, Dokkum eu Stecuwijk. hetgeen hm, behalve op andere nadoelen, te staan komt op een verlaging van het maxi mum-traktement. dat betaald kan worden. De zaak zou zich als volgt toegedragen heb ben Nadat de order van den directeur-ge neraal der posterijen, waarbij den bestellers het najaars- en nieoiiwijaarswenschen wordt verboden, Was herhaald, en dientengevolge eenige fir; a's ophielden fooien te geven, zouden de bestel lei's, die gewend waren (hoe wel daartoe niet bij reglement verplicht) om de post een paar trappen hoog te brengen. hiermee( hebben opgehouden. De firma's klaagdenden bestellers werd. aangezegd weder als -oorheen te handelen; enkelen hunner weigerden, op grond van het regle ment en werden daarop gestraft als boven vermeld werd. Inderdaad heeft echter, naar de N. Ct. verneemt, de zaak zich anders toegedragen. De order van den directeur-generaal van 4 Maart jl. verbiedt het vragen van of wach ten op, niet. het aannemen van fooienzij werd uitgevaardigd vooral omdlat rich bij het vragen soms ergerlijke misbruiken voor deden, welke in sommige plaatsen in een ware afdreiging ontaardden. De order be stond overigens feitelijk slechts in de her haling een er oude ministerieel© resolutie, elke wegens die grove misbruiken opnieuw scherp in herinnering werd gebracht. Nu hield op het vernemen van deze order een der grootste eredietinstellingen te Am sterdam, die zeer tegen haar zin tot nu toe de gewoonte van fooien geven gevolgd had, daarmede op. Dit werd haar door de bestel lers op de volgende wijze ingepeperd. Hoe wel de instructie luidt, dat brieven moeten worden ..besteld'", d. w. aan deu geadres seerde (of een zijner huisgenooten) uitge reikt. zoodat- bij niet aanwezigheid van den portier in de vestibule, gelijk hier het geval was, de brieven aan een ander moeten wor den afgegeven, werd een geheel© post voor de credictinstelling, toen de portier zich op de eerste verdieping "bevond, mede terugge nomen eu nadat de wijk bediend was, op het postkantoor gedeponeerd. Dit had een vertraging van ettelijke uren in de bezor ging ten gevolge en men begrijpt wat dit voor ecu groote lank- of credietinstellin^ •kau beteekenen. uist uit dit geval bleek opnieuw, dat er bij weigering om fooien, te geven soms represaille of pressie plaats heeft en het nemen van een gestrengen maatre gel dus noodzakelijk was. De bedoeling van het hernieuwen van de order is overigens geenszins, gelijk het wordt voorgesteld, het publiek het geven van een fooitje te ontraden, maar enkel hot „uit to noodigen geen fooien aan post- en telegraaf- beambten op hun verzoek of wegens de aan bieding van heb een of ander uit te reiken." Het aannemen van fooien staat den beamb ten volkomen vrij en daartegen wordt van hoogerhand niet het minste bezwaar ge maakt. Door het. jongste storm weder is de in de buitenhaven te Scheve- uingen binnengekomen schuit van den ree der den heer A, de Niet zoodanig bescha digd, dat besloten is tot slooping over te gaan. Als reden van het- invaren der haven wordt opgegeven, dat onder de bemanningen der vloot vaststond, dat de eerste schuit die de haven invoer een premie van f 1000 zou worden uitgekeerd en men meende, dat de haven klaar was. Bestrijding van het paup r i s m e. Men meldt aan de Leeuw. Ct. De gemeente Schoterland heeft iu het oos telijke gedeelte van haar gebied, met name iu de dorpen Jubbega-Schurega en Hoorn- sterzwaag, in de laatste jaren belangrijke uitgestrektheden woeste» grond in vrucht dragende akkers hei-schapen. In overleg met het burgerlijk armbestuur van die dorpen, wordt in den wintertijd, als de loonen voor de arbeiders gering ziju, omdat er bij den boer dan weinig te verdienen valt, een groo tere of kleinere oppervlakte heideveld diep omgespit door werklieden, die, bij gemis aan arbeid, allicht aan de beurs vau het arm bestuur zouden vervallen. Zoodoende wordt de gewone wekelijiksche bedeeling natuurlijk zeer bezuinigd cn al is dan de uitgave voor de administratie een eukcl jaar wat hooger dan gewoonlijk, de opbrengst van de in cul tuur gebrachte veldfen vergoedt weer ruim schoots de gemaakte kosten. Tot nog toe heeft do gemeente alle succes op haar werk in dezen en liet begonnen werk wijst er op, dat hier door werkverschaffing het pauperis me wel niet geweerd, maar dan toch aan merkelijk verminderd wordt. Voor eenige dagen bezocht de opzichter der Nederl. Heidemaatschappij de ontgonnen gronden eu gaf wenken voor nieuwe onder nemingen. De werkstaking der glasbla zers. Uit Schiedam wordt gemeld dat een arbitrage commissie is tot stand gekomen te- staande uit drie personen. Deze commissie zal trachten de staking dor glasblazers tot een goed einde te brengen. Hoe 't. nueigenlijk met de be- bewaking der Scheveningsche Bosch je s gesteld is, wordt, van bevoegde zijde aan het Vad. medegedeeld „De surveillauce daar staat onder leiding vau een in den dienst doorkneeden brigadier, die in de onmiddellijke nabijheid der Bosch- jes (aan het Kanaal tusschen Wittebrug en Kerkhoflaan) woont. Deze brigadier beschikt over ze9 man van verschillende bureaux die op de uren. waarop liet drukst wordt gewandeld (eenige ochtend-, middag-, en 's zo mers ook avonduren) ieder een bepaald deel der boschjes in surveillance hebben. Gedu rende den winter is er geen avoudbewaking, maar worden do meisjes, werkzaam aan de stooinwasjcherij-Heijnen onder politiegeleide door de Boschjes huiswaarts gebracht. Verder trekken om de twvj uur politie- wielrijders in burgerpak ic de Bosch jes door en hebben daarbij over alle paden de beschik king. Hiervoor zijn ze3 man beschikbaar, die zoowel va» Scheveningen als van stadszijde hun tocht beginnen. Ten slotte zijn de Bosch jes ook dagclijksch terrein voor de recherche. Sedert het posthuis aan de Witte Brug in gebruik .s, blijven de manschappen ook ge durende hun rust. in de onmiddellijke nabij heid der Boschjes. hetzij in het posthuis Bau- kastraat, hetzij iu dat bii de Witte Brug. Met ingang van liet volgend jaar zal er iu deze bewaking nog verbetering worden ge- bi acht door de thans herhaaldelijk wisselen de manschappen in de Boschjes te vervangen door een vast. detachement uit de degelijkste politiemannen, welke direct onder het hoofd- commissariaat zullen ressorteeren. Hot plan bestaat tevens om het bewakings personeel uit- te breiden van zes tot twaalf man. en dan waarschijnlijk ot> rijwielen. Bij slecht weer .is de veiligheid in de Boschjes het minst verzekerd, omdat de boschwerkers, die onder hun arbeid gewoon lijk een oogje in t zeil kunnen houden en zoo vaak een gunstige preventieve werking op de veiligheid oefenen, in de loodsen schuil gaan. Naar aanleiding van oen aan de N. R. Ct. ontleend' bericht over de schor sing van een ambtenaar van 's Rijks belas tingen te Tiel, deelt men aan dat blad mede. dat van een rich beklagen over een te ge ringe vergoeding voor verhuiskosten geen sprake'kan zijn, omdat volgens het Kon. be sluit van. 23 April 1.1. no. 25 iedter ambtenaar der belastingen redht heeft op een uniforme vergoeding voor verhuiskosten. Een valsoh onderteckende kwitantie is ook niet in heb spel. Notaris va n Werm es ker k e n. Men meldt uit Krommenie aan de N. R. C. In verband met het plotseling vertrek van den notaris J. van Wermeskerken, loopen hier allerlei geruchten. Als vrij zeker kan worden aangenomen, dat hij naar het buitenland is vertrokken. Men gelooft hier echter algemeen, dat hij het notariaat in goede orde heeft achterge laten en geen personen of instellingen finan cieel schade zullen lijden door zijn vertrek. Een vrij aanzienlijk bedrag van de vereeni ging „Hulp in Lijden," dat ouder zijne be- rustiing was, vond men in zijm kantoor on aangeroerd liggen, en voor zoover bekend is, had hij geen gelden van vreemden onder zijne bewaring. Hij schijnt aan zijn klerk na zijn vertrek nog instructies te hebben gezonden, hoe bij verschillende zaken moet worden gehandeld, eu voor den officier vam justitie moet hij een brief hebben achtergelaten met de mede- deeling, dat het notariaat te Krommenie, we gens zijn vertrek naar het buitenland vacant, was, waarop de officier gisteren middag al hier is gekomen, en tot- tewaarder der minu ten beeft aangesteld den heer Tjeenk Wil link, notaris te Wonnerveer. Dat hij het vermogen van zijn tweede vrouw en haar minderjarigen zoon heeft me degenomen, zooals aan die O. H. C. is gemeld:, berust op gissingen. Sinds een twaalftal jaren was notaris Van W. hier gevestigd. Hij was voorheen gehuwd met de bekendp schrijfster Johanna van Woude, bij welke hij twee kinderen (aoons) had. De oudste, Henri, die reeds als schrij ver o. a. in de „Holl. Lelie" eenigen naam maakte en in het tuinbouwvak werkzaam is, vertoeft daarvoor in het buitenland, de jongste studeert thuis. Na formeele scheiding van zijn eerste vrouw, men herinnert zich nog welke om standigheden daaraan vooraf gingen, o. a. de vergiftigingszaak, welke de bladen uitvoerig hebben vermeld, is hij nu omstreeks twee jaar geleden hertrouwd met eeue weduwe met drie kinderen, waarvan het jongste een zoon van 15 jaar, thuds was. Deze dame woonde te Zutphen en was gefortuneerd. Ze waren getrouwd buiten gemeenschap van goederen, doch zooals men dit noemt „op winst cn verlies". De gelden van liet thuis zijnde kind zij ner tweede vrouw, waren onder zijne berus ting en beheer. Bijl de opening der brand kast Donderdag-door den officier van justi tie, bleken daarin geen gelden aanwezig te zijn, zoodat de vraag rijst of er termen van uitlevering voor den voortvluchtige bestaan. Intusschen is notaris Tjeenk Willink te Wonnerveer tot bewindvoerder benoemd. De heer Van Wermeskerken was iemand, die niet algemeen gezien was. Als lid van den raad was hij oorzaak, dat al zijne mede leden ontslag namen, bespottelijke adver tenties in de courant en een dito alphabeth op de raadsleden, waren zijn werk, waar door hij; de verbittering van velen opwekte. In den gewonen omgang was hij door eene zekere goedhartigheid dikwijls niet on geschikt. doch ook gehaat in de besturen van instellingen, waarin hij ritting had. Dat notaris Van W. een ernstige zenuw patiënt was, behoorde niet tot- de onbeken de zaken, binds twee ja'en was hij ook tot wethouder benoemd en als oudste fungeer de hij eenige malen als waarnemend bur gemeester. Bekend is het. dat hij zich had opgewerkt van onderofficier tot notarisklerk en des tijds spoedig zijn notarieel examen aflegde. De moord op den Haagse li en kastelein. De instructie is aangevangen tegen den met betrekking tot den moord op den kastelein van E., aan de Groote Markt te 's Gravenhage, verdachten metselaar. Deze blijft, naar men verneemt, ook in de in structie beslist ontkennen. Do inbraken te Breda. Naar gomeld wordt, hebben dc vier gearresteerden beschuldigd van de gepleegde inbraken en dc daarmede gepaard gaande diefstallen op 11. Zondagavond, eeno volledige bekentenis af gelegd en zijn zij in verband daarmede ter beschikking der justitie gesteld. Proces-verbaal is door de Haag- sche politie opgemaakt tegen een vrouw, ver dacht van knoeierij ten nadeele van de Rijks verzekeringsbank. De post had bij haar bezorgd een stuk van do Rijksverzekeringsbank, waarop geld kon worden afgehaald, welk stuk op de» naam naam van iemand, die denzelfden naam voer de als zij. De vrouw haalde toen op dit stuk gold af, doch het Ledrog werd spoedig ont dekt. Kwartjesvinders. Door de rechtbank te Rotterdam i9 rechtsingang met last tot instructie verleend tegen do beide valsche kaartspelers V. te Amster dam en v. d. B. te Rotterdam, die een be woner van den Stationsweg, den heer Van der Spiegel, in een theetuin, te Oud-Delfs- haven, met valseh kaartspel f 2000 afhandig maakten.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2