Nï*. 153. 3"e Janrgaug. Donderdag 1 December 1904. BUITENLAND. L BINNENLAND. AMERSFOORT DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentien, mededeclingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: f O.T5. 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Ynor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tót het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzïcbt Aan den Balkan. Het keizerlijk-koninklijke telegrafische oor respondent ie-bitreau te Weenen. waarvan de regeeringsorgancn zich dikwijls bedienen tot verspreiding van officieuse mededeelingen, heeft onlangs een bericht geleverd over hervormingswerk in Macedonië op den grond slag van liet programma van Jiiirzsteg, dat nogal optimistisch klonk. Er wordt ia ge zegd „De samenwerking vain de civiele agen ten met de in liet land geroepen vreemde gendarmerie-officieren verwekte niet alleen vertrouwen bij de bevolking, maar oefende ook invloed uit op de overlieden, zoodat zich steeds meer de overtuiging vestigt, dat van hex terugkeeren tot den vroegeren toestand geen sprake is. De algemecue toestand -aorit. zichtbaar beter.In gelijken zin is ook een rapport van den Russischen gezant te Kon- stantmopel gesteld, dat in de Regeeringsbocle is opgenomen. Daarin vordt gezegd, dat de tot dusver opgedane ondervinding de hoop rechtvaardigt op eene geleidelijke ontwikke ling van de beginselen, waarop de hervor mingen steunen, die door Rusland en Oos tenrijk met beleid, maar twens met vast heid en volharding worden aangewend. Men moet zich natuurlijk er in verheugen, wanneer deze berichten de waarheid bevat ten. Maar er is wel eenige reden om te te- twijfelen of in dit geval de offieieele waar heid overeenkomt met d e waarheid, wanneer men eene opgave ziet, die de Politische Cor- respondenz, op grond van offiaieele, in Kom st anti uopel ingekomen rapporten, doet van moorden, brandstichtingen en verdere daden van geweld, die in de vier weken van begin October tot begin November in de drie Mace donische vilajets zijn gepleegd. In dien tijd hebben niet minder dan 16 Rulgaarsehe, 4 Griekse he en eenige Servische benden in Ma cedonië huis gehouden. Gedood werden in de gevechten ran de benden onderling en met de Turkse he soldaten, tien Bulgaren, zes tot tien Grieken, drie Mohammedanen, Serviër en vier personen van onbekende na tionaliteit. Daarbij komen een aantal brand stichtingen, wegvoeringen, afpersingen cn verwondingen. En dit alles gebeurt in een jaargetijde, dab „betrekkelijk rustig' heet te zijngeweest. Voor eene al te optimistische opvatting va.11 de tot dusver met den her- vormings arbeid in Macedonië verkregen re sultaten bestaat dus inderdaad geen reden. De oorzaken van den treurigen toestand, die in het Balkaingebied, inzonderheid in Macedonië heerscht, zijn van verschillenden aard. Onlangs hebben die leiders van de revo lutionaire beweging in Macedonië, de zooge naamde „binnenlandsche organisatie," eene memorie uitgegeven onder den titel „La Maoedoine et le vilayet d'Adriancple (1893- 1903)." In deze memorie, een kwarto-boek deel van 277 bladzijden, met drie kaarten toegelicht-, wordt met tal van lie hoor lijk ge staafde feiten en cijfers de bloedige ontwik keling van de zaken in Macedonië gedurende de laatste tien jaren geschetst, met liet doel verkeerde opvattingen te wederleggen en een juist begrip van de groote Macedonische kwes tie mogelijk te maken. De stellers van de memorie hebben talrijke gegevens bijeenge bracht over Turksche wreedheden en ver woestingen in de vilajets Bitolia (Monastir), Ueskub, Saloniki en Adrianopel. Het werk bevat eene onwederlegbare akte van beschuldiging tegen het Turksche wan beheer. In het ééne jaar 1903 zijn niet min der dan 198 christelijke dorpen met 12.211 huizen door de Turken geheel verwoest, 3098 vrouwen en jonge meisjes verkracht, 70.000 personen van onderdak beroofd, 30.000 uit het land gejaagd en 1500 in de gevangenis geworpen. De stellers van de memorie schilderen uit voerig en met eene zekere voldoening den ar beid van de am wei tclingsgezinden, die veel vuldig den Turken aanleiding gegeven heeft tot hunne wreedheden en verwoestingen. De oprichting, nu elf jaar geleden, van do „bin nenlandsche organisatie'' is, zooals in de me- morio wórdt uiteengezet-, liet gevolg geweest van een langdurig en smartelijk régime van ongehoorde wreedheden. Hieruit vloei."© het doel van de revolutionaire beweging van zelf voortde organisatie van een gewapend protest- dcor de christelijke bevolking t;- gen de Turksche heerschappij, en de uitkomst van dit protect kan geen ander zijn dan volledige bevrijding van het Turksche juk, of althans volkomen zelfbestuur. De memorie betoogt, dat- de geschieden s ook voor de Macedoniërs de beste leermeesteres is. Alle van Turksche zijde voorgenomen en afgekon digde hervormingen zijn een doode letter gebleven en alle door d? Europeesche groote mogendheden plechtig gestelde eischen zijn nooit tot vervulling gekomen. Daarentegen hebben Griekenland Servië, Rumenië en Bulgarije slechts tengevolge van gewapende tusschenkomst hunne vrijheid gekregen, en ook Kreta hoeft zijne autonomie te danken aan den druk der wapenen. Da geschiedenis vermeldt geen enkel geval, waarin de Turk sche macüthebbenden vrijwillig of enkel door diplomatieke bemoeiingen daartoe aange spoord, het lot van de christelijke bewoners van het land verbeterd hebben. De Macedo niërs kunnen er clus niet over in twijfel vcr- keeren, tot welke^ middelen zij hunne toe vlucht moeten nemen om hun toestand té verbeteren. De Turk is dus de groote vijand, die moet worden bestreden. De bestrijding van dien vijand stelt de binnenlandsche revolutionaire organisatie zich tot taak, en zij wil niet rus ten voordat die vijand is uitgeroeid. Maar «;e Turk is niet de eenige vijand, die moet wor den uitgeroeid om het herstel van orde en rust in dit zwaar geteisterde land mogelijk te maken. Duitschland. De voltrekking van het huwelijk van den kroonprins is, volgens do in hofkringen rond gaande geruchten, op 23 Maart a.s. bepaald. Na don feestelijken intocht in Berlijn, zal het jonge paar ook in Potsdam plechtig in gehaald worden. Berlijn, 30 Nov. Het Pruisische Heeren- huis vierde heden zijn vijftigjarig bestaan.' Bij don danvang van de zitting bracht mi- nistor Von Hammerstein de gelukwenschen van het ministerie over. Hij wees erop dat het Heerenhuis een roemrijk aandeel heelt m wat beide huizen van den Landdag, wel iswaar niet altijd zonder styijd, maar toch onder de leus vau trouw aan Koning en Va derland in oorlog en vrede tot. stand hebben gebracht. De voorzitter, vorst Inn-und Knyphausen, zeide het ministerie dank en sprak het ver trouwen uit, dat het Huis tot zegen van het land in zijne bemiddelende rol werkzaam zal blijven. De president stelde oen Hocli in op den Keizer waarmede het Huis vol geestdrift instemde. Daarna ging hot Huis over tot do orde van den dag. Het Uuitsch-Ooeteetrejkeche handels verdrag. Uit Weenen wordt bericht, dat de onder handelingen van de Oosten rij ksehe en Hon- gaarsche ministers met graaf Posadowsky niet tot een -resultaat hebben geleid. Op de beslissende punten werd geen overeenstem ming verkregen. Over eemige vragen van minder gewicht werd men het ecus, maar do hoofdvragen bleven onopgelost. Uit een bericht van de Framkf. Ztg. uit Weenen is intussehen op te maken, dat men nog niet- aan het einde van de onderhand- li ngen is. Zelfs wanneer graaf Posadowsky naar Berlijn mocht vertrekken, dan zoiuden de onderhandelingen daarom toch nog niet gestaakt worden. Italië. Rome, 30 Nov. In de troonrede brengt de Koning zijn groet aan do nieuw gekozen volksvertegenwoordiging en spreekt hij de overtuiging uit-, dat het stelsel van vrijheid de oplossing zal brongen van de nieuwe aspi ration van de sociale krachten. De wetge vende macht zal vooral hare zorg hebben te wijden aan de arbeidende klasse. De geschil len tusschen kapitaal en werkkracht kunnen doc-r arbitrage worden opgelost. De regeering heeft nieuwe handelsverdra gen met Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitserland gesloten. De economische tos- stand van Italië gaat merkbaar vooruit, nooit is een hoogere koers voor de Staatsfondsen bereikt, kapitalen vloeien rijkelijk in de spaarkas.cn on de baaiken, dank zij de ze kerheid van liet voortduren van den vrede door stevige bondgenootschappen en opreclne vriendschap. De Koning herinnert verder aan de be zoeken van keizer Wilhelm, koning Eduard en president Loubet-, alsmede aan de arbi trage-verdragen met Frankrijk, Engeland en Zwitserland en do aangeknoopte onderhan delingen met de Vereenigde Staten en an dere landen Italië zal voortgaan op den weg der beschaving. In het spoorwegvraagstuk zal de regeering er naar streven het evenwicht van de be- greoting in overeenstemming te brengen met de belangen van handel en nijverheid. Hei evenwicht van de begrooting moet met kracht gehandhaafd blijven. De regeering zal vorder arbeiden aan de volmaking van het .leger en de marine. Oostenrijk. Weenen, 30 Nov In eene bijeenkomst var. vertegenwoordigers der Kamergroepen. waarin do Jong-Czechen, de Zuid-Slaven en de agra rische Czech, n niet tegenwoordig waren, keurden de aanwez'gen het voorstel van den minister goed om vóór Kerst-mis tc behande len de vcorloopige begrooting, het ontwerp betreffende hulpvevschaffing aan noodlijden den en dat tot instelling van een Italiaan- sclie rechtsgeleerde faculteit. De voorzitter gaf te kennen, dat zij met de vertegenwoo digers van de afwcz'ge groe pen bet voorstel zou bespreken. Rusland. Men bericht dat de Czaar van het. rapport I van de gedelegeerden der zemstwos, dat voor eenige dagen het- departement van binnen landsche zaken bereikte, met groote belang stelling kennis heeft, genomen. Hij heeft zich reeds met- de volgende bepalingen kunnen vereenigen 1. De pers zal in de toekomst onbeperkte vrijheid genieten; 2. volkomen gewetensvrij heid wordt gewaarborgd 3. instelling van door het volk. gekozen vertegenwoordigende lichamen; 4. onafzetbaarheid der rechters. De bepaling, dat liet volk controle zal uit oefenen op de st a a to be groot ing, heeft echter niet de instemming van den Czaar. Den rijksraad is opgedragen naar aan leiding van dit rapport in den kortst moge lijken tijd voorstellen in te dienen. Kroonstad, 30, Nor. De scheepvaart is ge staakt Het laatste stoomschip, dat heden van hier vertrok, is de Saxen ia." A-bitraije verdragen. Uit Petersburg wordt aan de Temps be richt-, dat Rusland de uit.noodigiug van de Vereenigde Sta too heeft aangenomen om een arbitragevordrag te 'luiten, overeenkomende met- het Engelsch-Fransche verdrag. Op den brief van staatssecretaris Hay heeft graaf Lanisdorf reeds den volgenden dag geant woord, dat hij liet voorstel in beginsel aan nam, maar zich voorbeli:eld om eenige wijzi gingen voor te stellen. De oorlog ira Gost'Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 30 Nov. Het keizerlijke hoofdkwar tier bericht, dat een Japansche strijdmacht den 203 meter beogen heuvel bij Port Ar thur aanvalt. Om 10 uur voormiddags weid tie aanval begonnen van de loopgraven uit bij den top. De heuvel is reeds genomener wordt nu gestreden om het zuid oostelijk ge deelte van het fort op den top. Om zeven uur des avonds duurde het ver woede gevecht nog vcort. Tokio, 30 Nov. Er wordt bericht-, dat de Japanners heden het zuidoostelijke fort op den 203 meter hoogen heuvel bestormden, in bezit namen en Ijezpt houden. Tokio, 1 Dec. Do Japanners hebben don 203 meters hoogen heuvel genomen cn hand haven zich daar.* - Men vindt onder do telegrammen het be richt vermeld van cc,n door de Japanners voor Port Arthur behaald succes. De bestor ming van den „berg van 203 Meter hoogte" is geslaagd, en daarmede is eene stelling in het bezit van do Japanners gekomen, die de omgeving beheerscht. Het achterwege blijven van uitvoerige be richten over do stormaanvallen van de laatste dagen strekte in de oogen van velen tot bevestiging van de opvatting, dat tot dusver althans de bestorming niet het gewenschte succes heeft verkregen. De Neue Freie Presse merkt omtrent den stand van zaken op. dat men daarvan met zeker heid slechts zóóveel weet, dat de hoofdwer ken Soengsoesjan, Erlocngsjan en Kikwan- sjan door de belegeraars aangevallen worden en dat daarvan de voorwerken en ook het grootste gedeelte van de bijwerken genomen zijn. Ongetwijfeld bezitten echter deze for- teil ook verschillende buitenwerken, die in den loop van het beleg tot verhooging van heb weerstandsvermogen bijgebouwd zijn. Er bestaat .namelijk een onderscheid tusschen voorwerken en buitenwerken. De eerste zijn namelijk van het fort afgescheiden, gedeta cheerd, terwijl de laatsten, die er onmiddel lijk voor liggen en door de hoofdgracht er mee in verbinding staan, liet weerstandsver mogen moeten vermeerderen. Door de bui tenwerken wordt het eenvoudige type van het moderne fort, dat meestal een vijfhoek met wal, gracht en glacis vormt, voor het oog belangrijk gecompliceerd. Voor den hoofdwal kunnen nog andere borstweringen, eveneens met hindernissen voorzien, liggen, zoodat de aanvaller verscheidene achter el kaar liggende linien, welker sterkte naar achteren toeneemt, moet nemen. Daarbij ia de aanleg zoodanig, dat de achterwaarts lig gende borstwering de voorste beheerscht, waardoor de tegenstander bcmoeielijkt wordt om zich vasten voet to verschaffen in de veroverde stelling; onder omstandigheden kan dit hem zelfs onmogelijk gemaakt wor den. Het succes van de bestorming bestaat dan uitsluitend hierin, dat de verdediger de stelling ook niet meer gebruiken kan, zoo dat zijn verzet- coil stap achteruit gedaan heeft in de richting naar Let hoofdfort. Zoo moet de eene linie na de andere ge nomen worden, totdat de aanvaller eindelijk tegen het fort zelf zich kan richten. Iedere aanval wordt in den regel ingeleid door het bombardement, onder welks besoterming de sappeur den veiligen weg door loopgraven naar het glacis aanlegt De mineur zorgt voor liet uit- den weg ruimen van hindernis sen, inzondeilieid van den contre-escarpe- muur, en werkt mee bij het maken van de bres. Eerst dan, wanneer de aanvaller den indruk meent te hebben erkregen, dat de vijandelijke stelling voldoende geschokt is, hetgeen altijd meer zaak van gevoel dan van overtuiging op grond van stel' ge waarne mingen blijft, kan de stormaanval onderno men worden. Wanneer hij wordt afgeslagen, dan was do voorbereiding door de artillerie onvoldoende cn moet deze worden hervat. De belegeringsaanval is «'.us inzonderheid in zijn laatste stadium een détail-arbeid, die slechts stap vcor stap tot het doel leidt. Men zou van geheel onjuiste gezichtspunten uit gaan. wanneer men op -het bericht van eeno bestorming terstond de verovering van een hoofdfort of zelfs de inneming van Port Ar thur wilde verwachten. Zulke onderstellin gen zij,n niet te verwezenlijken en mogen dus ook niet als grondslag worden aangeno men. om een stormaanval als geslaagd of mislukt te beschouwen. Daarvan kan vol strekt geen sprake zijn. Na iedere reeks van bestormingen wonnen de belegeraars terrein en rukten dichter naar de hoofdwerken op. Wanneer het- doel nog niet bereikt is kun- nen worden, dan blijft er niets anders over dan het bombardement voort te zetten cn dan weder den storm te beproeven. Dat moet zoolang gebeuren, tot do aanval eindelijk gelukt en een van de hoofdwerken in han den van de Japanners blijft. Natuurlijk kost eene dergelijke handelwijze reusachtige offers, die echter niet mogen worden ont zien. wanneer Port Arthur vóór de komst van de Oostzee-vloot moet vallen. De oorlogscorrespondent van de Daily Mail te Tsjifoe weet van nog een andere stoom boot te berichten, die bij de poging om in Port Arthur binnen 1o komen, den Japanners in handen gevallen is. Dezelfde zegsman deelt, in overeenstem ming met wat van verschillende andere zij den wordt bericht, mede, dat talrijke Japan sche oorlogsschepen met het oog op het na-tie ren van de Oost. zee vloot, in do Japansche dokken nagezien, hersteld eu schoongemaakt worden. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Sjanghai is daar onlangs aan liet- Japansche consulaat een ©enigszins geheim zinnig verzoek ontvangen om vergunning, een stoomboot met geneesmiddelen naar Port Arthur te mogen zenden. Wie dit verzoek gedaan heeft, wordt niet gezegd. Er werd op geantwoord, dat de menschlievende bedoe ling van den vrager zeer werd gewaardeerd, maar dat er geen gevolg aan kon worden gegevenals het noodig was de vesting van geneesmiddelen te voorzien, dan zou «Japan t zelf doen. Petersburg, 30 Nov. Generaal Koeropatkin seinde gisteren aan den Keizer „Do Japansche af deeling, die zich na liet gevecht met onzo troepen bij Tsinhetsjen terug trok, hield bij heb dorp Soeidoen en in den bergpas 12 mijlen ten zuidoosten van Tsin hetsjen stand. Naar mededeelingen van de dorpsbewone-rs heerscht onder de Japan ners een'gedrukte stemming. Zij hebben vele gekwetsten bij zich. „Heden ochtend gingen onze troepen op tien werst afstand van de stelling van onze voorhoede tot den aanval over en werden met geweervuur ontvangen. Te twaalf uur des middags opende ouzo artillerie het vuur, de infanterie giug tot den aanval over." Verdere berichten zijn niet ontvangen. De Fransche ministerraad heeft, ter vol doening aan den door de Engelsclie en Rus sische regeeringen uitgedrukt en wensch, den admiraal Four nier voorgesteld «als lid van de commissie tot onderzoek naar het Dog gers b a u k -1 u ei don tVerder besloot de minis terraad het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken beschikbaar te stellen voor de vergaderingen van de commissie. Washington, 30 Nov. President Roosevelt heeft te kennen gegeven, d-t schout-benacht Charles Henry Davis, de jongste vlagofficier in de Vereenigde Staten, zal worden benoemd tot lid yan de commissie va.i onderzoek naar het Doggersbank-incident-. Sckout-bij-nacht' Da ris heeft de benoeming aangenomen. Tokio, 30 Nov. Het Japanschj parlement is heden door den Keizer plechtig geopend met eene troonrede. Daarin wordt verklaard, dat de betrekkingen met alle onzijdige sta ten in toenemende mate vriendschappelijk zijn. Er wordt eene voordracht aangekondigd tot bestrijding van de buitengewone oor! gs 1 uitgaven. De troonrede zegt verder: Onze strijd macht is in ieder g?vecht overwinnaar ge- 1 woestzij heeft herha«aldelijk de bewijzen geleverd van hare trouw cn dapperheid, z o- j dat de uitslag steeds meer in ons voordeel is geweest. Wij verwachten, dat wij door Je trouwe toewijding van onzo onderdanen ten i slotte ons doel zullen be.eiken. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 30 November. Indische begrooting. Voortgezet wordt de behandeling der, In dische begrooting cn wel over do onderaf - deeling J u s t i t i o. De Min. van Koloniën antwoordt in de eerste plaats den heer Fock, dat bij de Indische regeering op spoed zal worden aan gedrongen, in zake de invoering van de or donnantie voor de "beide strafwetboeken. Ook de maatregelen ter wegneming van de misbruiken bij de erkenning van natuurlijke kinderen, worden ernstig overwogen. De zaak is grondrg onderzocht- en een nota er over opgemaakt, die de Minister ter beschik king van den heer Fock wil stellen, op wiens voorlichting Spr. in deze prijs stelt. De Minister komt- dan tot de toestanden in De-li. De Munster meent duidelijk en over tuigend in zijn nota te he bijen aangetoond, dat liet rapport van rar, R-hemrrev niet kan worden gepubliceerd. Het rapport bevat de resultaten van een justitieel onderzoek en houdt in tal van vertrouwelijke mededeelin gen. Wordt, dit rapport, gepubliceerd, dan staat te vreozen dat bii cru nader onderzoek die vertrouwelijke mededeelingen niet meer zullen to krijgen zijn. Do Minister meent voor de Kamer genoog licht te hebben ver spreid door modedcoling van de conclusies van het- rapport, die er-n resumptie bevatten van feiten. Dat mr. Rhemrev onder suggestie der planters heeft gestaan, wordt weersproken door zijn conclusies eu de Minister voegt er bij, dat ook hij niet onder die suggestie staat. Wat nu de houding der ambtenaren in. Drli aangaat, de Minister is alleen bekend, dat in 1897 door den resident Scherer is ge wezen op de onvoldoende politie. Het gevolg daarvan is geweest een circulaire aan do planter*, om te wijzen op voorkomende mis standen. Voorgesteld werd toon de aanstel ling van rinbezoldigde politiebeambten op- pas-v?rs dus -— op do ondernemingen. Van di© aanstelling is echter niets gekomen eu an dere voorstellen tot versterking der polit-io zijn niet gedaan, hebben althans Nederland niet. bereikt, Wel heeft later het- gewestelijk besttur herhaaldelijk aan do ambtenaren nauwlet tend toezicht, opgedragen, zonder 'Vat de re sultaten echter groot waren. Inderdaad de ambtenaren niet altijd streng gca.iog cp getreden togen de Europeanen, mair do mi nister deelt inede, dat mr. Rhemrev in fijn rapport een veranderde houding begint, waar tc nemen. Zijn dus inderdaad verschillende ambtenaren in hun taak to kort geschoten, er is oen vcrscliooning voor hen, nl. dszc dat- zij stonden voor historisch gewordtn toe standen. Maar de oogen zijn thans geopend cn bij de Regeering bestaat den krachtigen wil pan togen de misbruiken op 'te treden. Wat het aaötal pol it ie-ambtenaren aan gaat, het corps bestaat thans uit 443 man. De minister zal do Kamer later voorstel len het uit te breiden tot 800 man. Wat de ingevoerde arbcids-inspectio aangaat, het was een nieuwe zaak. Zij is nog niet gede tailleerd- geregeld, hetgeen na 6 maanden zal geschieden, wanneer de heer Hoet-ink met zijn voorstellen in deze gereed is. Ook de misbruiken bij de werving heb ben do aandacht der Indisch© regeering ge trokken. De assistent-resident Heijt-ink is zoo goed als gereed met zijn onderzoek, en zal na nog een bezoek aan Deli to hebben gebracht een rapport inleveren. Het denkbeeld om liet recht van het slui ten van wcrkovcreenkomsten aan lioensies te binden, is mede in do concept-koelie-ordon nantie' van den heer Hoetink belichaamd. Het kenmerkeudé van do koelie-ordonnan tie is voorzeker het mot sterken arm terug te brengen van den weggeloopen arbeider en den strafrechtelijken drang op naleving van een civiel-rcchtelijk contract. De minister er kent dit met- de hecren Troelstra en de Waal Malefijt. Maar dat kenmerkende moet men behou den, zoolang de noodzakelijkheid daartoe be staat. De minister stelt dit voorop, om te bctoogen, dat de koelie-ordonnantie nog niet kan worden gemist. Wat de motie van den heer Troel stra aan gaat-de minister ziiet in de indiening niets onvriendelijks. Hij wijst er echter op, dat, verschillende wenschen dor voorstanders bij de Regeering in overweging of in voorbereiding zijn. Do motie zou de zaak niet verder brengen, kaar niet bespoedigen. Do minister w.iardeert de motie, die niet gericht is togen zijn persoon, noch tegen het thans gevoerde regeeringsbclcid. Het oordcel over die motie laat de Re geering aan do Kamer. Hij wenscht alleen te zeggen, dat als men loopt in een goede richting, het niet aange naam is een duw te krijgen. De heer Van Kol, iepliceerende, wees op het gevaar voor buitenlandsche inmen ging, wanneer aan de misstanden op Dcli niet spoedig een einde wordt gemaakt. De heer Troelstra wijst er op dat de lieer Cremor tijdens zijn 4-jarig Minister schap niets heeft- gedaan om aan de hem be kende Deltechandalcn een einde te makeu. De verontschuldiging van den lieer Cremer ware voor hem zelf dan ook beter achter weg gebleven. Zelfs de KameroveTzichtschrij- ver van het Handelsblad, dio anders geen hard oordeel volt over den heer Cremer, nam die verontschuldiging mot ernstig op. De heer Cramer zegt. mets geweten te heb ben van de misstanden op Deli. Maar hij had liet. moeten weten. In 1898 althans, toen hij hier gewaarschuwd werd door den

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1