UT. 168. Eerste Blad. Zaterdag 17 December 1904. BUITENLAND. FEUILLETON. Uit vervlogen Dagen. 3d* Jaargang* AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS P«T 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem rranöo.per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zón- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DJSR ADVERTENTIËN: V.B 1-SrepU turn. o.i». regel meer Groote lettert naar plaatsruimte. Voor handel en bedrpf bestaan rpordeellge bepalingen-tot het herhaald adverteéiren in dit Blad bij hbonnemetot. Eéne circulaire, bevattende dé Voorwaarden, wordt' op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, «worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Politiek Overzicht Aan den Balkan. Wanneer het nog noodig was bewijs te leveren voor do stelling, dat het met den hervorm ingsarbeid aan den Balkan den slak kengang gaat, dan zou de geschiedenis der aanstelling van nieuwe vreemde officieren bij de gendarmerie in Macedonië als een door slaand bewijs daarvan kunnen worden aange haald. Toen onlangs door do Porte werd ver klaard, dat de aanstelling van die officieren (zes Oostenrij'kscbe en even zooveel Russi sche) voorloopig was verdaagd, werd van den anderen kant gezegd, dat integendeel de offi cieren reeds benoemd waren. Nu blijkt, dat het eene bericht juist en het andere niet onjuist ia De officieren zijn aangekomen en ook reeds in Maoedonië aanwezig, maar aan den anderen kant is hun in dienst treden uit gesteld, omdat de Porte weigert hen in dienst te nemen. Men heeft dus den zonderlingen toestand, dat er behalve de door de Porte aangestelde en Turksche uniformen dragen de vreemde officieren, nog twaalf andoren in Maoedonië vertoeven, die de uniformen van hun land dragen en door hun land be taald worden in afwachting, dat de Porte zal besluiten lieu te gebruiken voor de dien sten, waarvoor men hen heeft laten overko men. Men heeft hier te doen met een zeer eigen aardig conflict. De gezanten van Rusland en, van Oostenrijk-Hongarijo te Konstantinopel hebben verklaard, dat op grond van het pro gramma van Mürzsteg deze officieren, die de zelfstandig werkende adjuncten van chef der Macedonische gendarmerie, Degiorgis pacha, verklaarden noodig te hebben, aangesteld moeten worden en dat dus het hun door hun land betaalde traktement slechts moet wor den beschou-wd als een aan Turkije verleend Voorschot. Maar van haren leant kan dè Porte zich op Degiorgis pacha beroepen, die de meening van zijne adjuncten volstrekt niet deelt en op het standpunt staat, dat men, om iets te bereiken, langzaam moet voort gaan en dat de eerst benoemde officieren zich eerst beter bekend moeten maken met den toestand, voordat men kan overgaan tot vermeerdering vr. 1 het aantal der vreemde officieren. In afwachting der oplossing van dit con flict, hebben de beide gezanten schriftelijk de aandacht van de Porte gevestigd op de in de Macedonische vilajets rondtrekkende benden en op den treurigen toestand, die veroorzaakt wordt door den strijd tusschen de christelijke nationaliteiten onderling. Zij verlangen krachtige maatregelen daartegen, onder verwijzing naar het onlangs in Zelenice gebeurde en naar andere soortgelijke voor vallen. Die Bulgaarsche wraakoefeningen voor de door de G-rieksche benden in Zelenice ge pleegde moorden zijn reeds begonnen. Ver leden Vrijdag werden op een punt 4 K. M. ten oosten van Sorowitscli in het vila^ jet Monastir negen voerlieden (vier Grieken en vijf Bulgaarsche patriarchisten) door eene dertig man sterke Bulgaarsche bende over vallen zes voerlieden werden met bijlslagen gedood, twee zwaar gewond-, een vluchtte. Wanneer men dergelijke berichten, leest, dam zou inen er haast aan gaan wanhopen, dat liet. ooit mogelijk zal zijn tot het herstel van orde en rust in dit land te komen. De gezanten van de overige mogendheden hebben hunne stem gevoegd bij die van hunne ambtgenooton van Oostenrijk en Rus land, cn het schijint gelukt te zijn althans eenige beweging te brengen in het logge lichaam van het Turksche bestuur. In Salo- niki is eene verandering gekomen, in het korpsecommando, en dè oude Moeschir Hairi is door eene jongere kracht uit de school van Von der Goltz, Seifullah Pacha, vervangen. Tegelijk in Nazir Pacha met nieuw oorlogs- materieel en ruime volmachten naai* de Ma cedonische vilajets vertrokken. Hij zal met. zijjne maatregelen beginnen in het vilajet Monastir, waar sedert bijna twee maan den niets gebeurd is, zioodat de benden er ongestoord konden huishouden,. Natuurlijk kwam hum ook de Turksche vastenmaand uitmuntend te stade Deze Turksche werke loosheid kan intusschen, het oogemblikke- lijke nadeel nog daargelaten, inzonderheid in het aanstaande voorjaar bedenkelijke ge volgen hebben, omdat inmiddels de opstand alle gelegenheid heeft om zich te organisee ren. Er moet weder veel dynamiet inge voerd en op veilige schuilplaatsen'verborgen zijn. Sedert het geveaht bij Statsa, omstreeks half October, zijn de benden met rust ge laten door de Turksche troepen. Juist in heb vilajet Monastir hebben dan ook de Bulgaarsche benden in den laatsten tvd de meeste voordeel en behaald. Door moorden en brandstichtingen werden, talrijke dorpen, die onder het gezag van het exarchaat ston den, gedwongen om over te gaan tot het patriarchaal". Zij] richtten, zich vruchteloos om bescherming tot de Turksche overheden en troepen,. Trouwens dezen hebben 't in ander opzicht bard te verantwoorden. Het schijnt, dat de verzorging vau de troepen, die vroe ger goed, ruim en geregeld was, veel te wen- selien overlaat. De leveranciers sukkelen er mee, dat zij geen geld kunmen krijgen, en daardoor verflauwt hum ijver. Frankrijk. Parijs, 16 Dec. De Kamer heeft met 342 tegen 43 stemmen aangenomen de door minis ter Polletan aanvaarde motie tot beëindiging van de interpellatie-Bepder over de schip breuk van „La Vienne". Spanje. Generaal Azcarraga, de conservatieve voor zitter van den Spaauschen Senaat, is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Maura, de aftredende eerste minster, heeft hem zijne medewerking beloofd. Madrid, 1G Dcc. (Officieel). Het nieuwe ministerie is aldlus samengesteldgeneraal Azcarraga, minister-president en minister van marine; Vadillo, binnonlandsche zaken; Caetellano, financiën; Villard, oorlog; La- ciervav, onderwijsAguilar Campo, buiten- landscho zaken Ugarti, justitieCardenas, landbouw. Voor de portefeuille van openbare wer ken is n:og geen titularis aangewezen. Hongarije. Boedapest, 1G Dec. Minister-president Tisza verzocht de Kamer binnen drie dagen mo gelijk te maken, dat de vergadering zich constitueert overeenkomstig de reglemen ten. Zoo niet, dan zal de regeerimg zich ge noodzaakt zien tegen die obotruotiepartijen strenge maatregelen, te nemen. Zij wil ech ter vooraf oen beroep doen op het kiezers korps en vraagt., om de kiezers te kunnen bijeenroepen, volmacht, om het bestuur gaan- do te houden. Mocht de oppositie dit weige ren, dan zullen de verkiezingen toch plaats hebben. (Toejuichingen). Kossuth verklaarde, dat aan het kabinet- Ti sza geen volmacht om het bestuur gaande to houden, kon gegeven worden. Do obstructiestriid in dön Hongaarschen rijksdag woedt nog voort, maar de oppositie rekent zich den tot dusver verkregen uitslag toe als voordeelen, door haar behaald, en niet zonder reden. Zij heeft doorgezet, dat de voorzitter Perczel niet presideertin zijne plaats leidt een der onder-voorzitters, die niet betrokken is bij de aanneming van het verscherpte reglement van orde, de ver gaderingen. Deze had, toen hij tot eene stem ming wilde laten overgaan, het ongeluk zich op liet nieuwe reglement te beroependat gaf aanleiding, dat de stemming gedurende drie kwartier werd tegengehoudeneerst toeu de voorzitter zich bereid verklaarde het oude reglement toe te passen, werd de stem ming toegelaten. Zoo dikwijls de minister-president wilde spreken, werd hem dit door de' oppositie be let zij scholden liem lit, dreigden hem te zullen wegjagen en floten op kinderspeel goed, dat door hen was meegebracht. Na elk woord hoorde men scheldwoordenMet stentorstem riep Tisza: „Wat gebeurd is moest gebeuren, omdat de oppositie niets meer eerbiedigde. Ik zal u neerwerpen en breken. De natio zal u wegvagen." Op deze woorden volgde een woedend gehuil. Volgens eeu bericht uit Weenen is de ont binding van den rijksdag eene besliste zaak. Over eenige dagen zal het besluit verschij nen. Het vernieliugsbedrijf van verleden Dins dag zal een gerechtelijk naspel hebben. Te gen de afgevaardigden, die hierbij de leiden de rol vervulden, is eene instructie geopend en het voornemen bestaat hen wegens op roer te vervolgen. De strafwet duidt als op roer aan eene samenspanning tot verhinde ring van een© wetgevende vergadering en bedreigt daartegen a 15 jaren tuchthuis straf. Balkan-Staten. In het dorp Kochan, in de nabijheid van Ueskub (Macedonië) heeft eene gewapende Grieksche bende den Bulgaarschen notabele Gjoscha met zijne geheelo familie vermoord. In Tefcowo heeft eene Albaneesche bende tien Serven omgebracht. Het Franscho gezantschap te Konstantino- pel heeft aan do Porte medegedeeld, dat in de volgende week nog vijf PVansche officie ren zullen vertrokken om zich te voegen bij de reeds bij de Macedonische gendarmerie werkzame officieren. Het drukte den hoop uit, dat de Porte deze officieren zou aanne men. Van het Italiaansche gezantschap is een dergelijke stap te verwachten. Rusland. In de verleden Dinsdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Meskou werd een door 65 leden uitvoerig gemoti veerd voorstel ingediend, dat strekt om de regeering kennis te geven, dat de raad on vermijdelijk noodig acht 1. wettelijke be scherming tegen ambtenaars-willekeur2. af schaffing van uitzonderingswetten3. waar borging van gewetens- en geloofsvrijheid, persvrijheid en van het recht van vergade ring; 4. onwrikbare vastlegging van deze be ginselen onder medewerking van vrijgekozen volksvertegenwoordigers5. invoering van eene openbare controle over het bestuur. De raad heeft dit voorstel eenstemmig aangenomen. De correspondent van de Petit Paris'en te Petersburg bericht, dat Sazonow, de moor denaar van minister Plehwe, en zijn mede plichtige Sik or ski reeds genieten van eene vermindering van strafde eerste ziet zijne veroordeeling verminderd tot 14 jaren, de tweede tot 10 jaren gevangenisstraf. Dat heb ben zij te danken aan eene onlangs uitge vaardigde keizerlijke beschikking. Arbitrageverdragen. Rusland heeft de regeering der Vereenigde Staten het ontwerp van een. aribdtrageverdrag voor beide Staten doen toe1 omen, bevatten de verschillende bepalingen, waarin Rusland zou kunnen toestemmen, maar die geheel en al afwijken van die, door den Amerikaan- schen staatssecretaris in het eerste ontwerp vermeld. De onderhandelingen zullen dus nu weer «enigen tijd voortduren. Den 14en December werd het. arbitrage- verdrag tusschen de Vereenigde Staten on Italië te Washington omlcrbeekond. Het Iersche element in de Vereenigde Sta ten i3 eene campagne begonnen tegen de ratificatie van het Engolsch-Amerikaausche arbitrage-verdrag. De senatoren van de zui delijke staten zijn beducht, dat de Vereenig de Staten krachtens dit verdrag door Enge land voor het arbitragehof te 's Gravenhagö gedaagd zouden kunnen worden tot regeling van de schuld der geconfereerde staten, en maken op dien grond bezwaar het verdrag goed te keuren. Tegen de met Frankrnk, Duitschlaud en Zwitserland gesloten verdragen doen zich die bezwaren ui et gelden, en de regeering ver trouwt, dat zij daarvoor de vereisohtö meerderheid vau twee derden der stemmeu zal kunnen krijgen. Thibet. De Londensche Standard heeft van bevoeg de zijde vernomen, dat het in het buitenland verspreide bericht over moeielijkheden met China wegens de Ti bet-overeenkomst van grond ontbloot is en dat er ook geene moe- lij'kheden te verwachten zijn. Er is geen Chi- ueesche gezant naar Tibet onderweg. Het laatste gedeelte van dit bericht is in tegenspraak met alle vroegere, ook van En- gelscbe zijde onweersproken gebleven mede deelingen, volgens welke de Ohineesche regee ring den taotai te Tientsin naar Lhassa heeft gezonden om op eene wijziging van het Tibet- verdrag aan te dringen. Znld-Amerika. De twee partijen die elkaar in Paraguay beoorloogden, hebben docr bemiddeling van de Argentijnsche regoering aan boord van een Argent ij nscli oorlogsscliip vrede gesloten. President Ezcurra, wiens wausbeheer groote ontevredenheid in do republiek had gewekt, is afgetreden en door oen ander vervangen. Vau te voren had hij zijn vermogen op Ar gent ijnsoh gebied in veiligheid gebracht. De thans tot stand gekomen vrede is te beschou wen als een triumf voor de „intellectuals" in Paraguay. Zuid-Afrlka Pretoria, 16 Dec. Heden ochtend is eene godsdienstoefening gehouden in verband met. de uitvaart vau president Krugei*. Zij word door 2000 Boeren bijgewoond. De dienst was zeer indrukwekkend. Ds. Bosman, de eerste spreker, wees er in zijn redo op, dat de Boeren thans leven on der een vlag die geldt voor het symbool van gelijkheid en vrijheid. De Bloeren zijn over de geheele wereld vermaard om hun ordelij ken aard en hun ©erbded voor de wet. Dteze eigenschappen zullen zij handhaven, maar zij zullen nooit vergeten dé beginselen van hun voormaligen leider. Al blijven zij trouw aan de nieuwe vlag, zij zullen hunne taai niet vergeten en het Boerenvolk zal de we gen volgen die president Kruger voor hen heeft afgebakend. De predikanten Louw en Postma brachten voornamelijk hulde aan Kruger's vaderlands liefde en aan zijn voorbeeldig godsdienstig leven. Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Schalk Burger, Dè Wet en Botha. De beide eersten brachten eene vurige hulde aan het persoonlijke karakter van den overledene. De Wet zeide, dat liet volk van Transvaal eu vau de Oranjerivierkolonie groote sympa thie had voor Kruger's idealen Botha zeide, dat. Ki iger in de Afrikaander natio de plaat"* vervulde, die Mozes innam bdj de Israëlieten. Zijn ideaal was geweest een groot volk to vormen onder de Zanclrivier-conventie, zich van de Vaal in noordelijke richting uitstrek kende eu van zee tot zee. Spr wekte het Zuid-Afrikaansche volk op Kruger's ideaal te verwezenlijken, hetgeen zij konden doen ter wijl zij tegelijk trouw waren aan do nieuwe regeering. Vooi*tgaande, beval Botha nadrukkelijk aan de vereemging van do blanke rassen in Zuid- Afrika, omdat zij a LI een daardoor een groot volk konden worden, in staat om het ideaal te verwezenlijken, dat Kruger hen stelde. Hij drukte er rifne voldoening over uit te riem, dat de Engelsche kolonisten zich met de Hollanders vereen igden om de Jaat&te eer te bewijzen aan Zuid-Afrika's grootsten zoon. Botha las den laatsten brief voor, dien bij van Kruger had ontvangen, zijn volk aan sporende alleen te streven naar wat goed en recht is, opdat datgene wat terneer ge worpen is, weer zou worden opgebouwd, en aansporende tot eenheid, opdat de »p.euk „Verdeel en heersch" nooit toepasselijk 2 os rijn op het Zuid-Afrikaansche volk. In de slotregelen van rijn brief zeide Kruger, dat- de bitterheid van te sterven in ballingschap werd verzacht door do overtuiging, dat het werk, dat hij begonnen had, zou worden voortgeizet. Botha eindigde met eene aansporing dat alle verschillen zouden worden uitgewischt in het besluit om de leus van den president „Eendracht maakt macht" uit te voeren. Na de redevoeringen werd de lijkkist 'u plechtigen optocht grafwaarts gedragen. Op bijzonderen last van Koning Eduard word oen saluut van 21 schoten gebracht. Boven dien werd aan het lijk militaire eer bewezen. Het aantal der opgekomen Boeren waa niet zoo groot als men had verwacht, maar onder de opgekomenen waren gedelegeerden van alle deelen vau Zuid-Afrika. Een aantal voormalige leden van den volksraad en oud- XVI. In deze t'wee weken is mijn geest zoo dik wijls teruggeaweeifd naar de dagen, mijner jeugd, naar dèni tijd! van mijne eerste huwe lijksjaren, toén mijn mam en ik, als 's avonds hij rijtn krantje had uitgelezen en ik 't kin- deigoed) bad versteld, wij ons hart ophaal den aan wat de litteratuur dier dagen ons te genieten gaf. En in de laatste weken worden we zoo herinnerd aan ben, die in m ij n popu laire schrijvers en dichters heetten. Ik noem het allereerst Beets. Eir is dit jaar oen Beetsdcadènder uitgekomen, een uit vloeisel Vami die in Dem Haag gehouden Bjeets-tentoonahelLing, dézen uiazlotmer De Camera Obcura was en bleef het standaard werk dier dagen. Geen, die dat boek niet had gelezen, of zelfs niet ten dèele van bui ten kende. Mijn man en ik lazen elkander er altijd weer uit voor em immer met hetzelfde genoegen. Daarna kwam.' de Genestet, die een onzer meest populaire kan ik niet zeggen, wamt zijne gedichten waren te weinig ba naal em te diiop-gevoelig om gemeengoed te Wordlen maar onze meest beminde dich ter is geweest. In onzen kennissenkring werd rijm dichtbundel zelden in, de buiskamer go- mist. Onlangs is rijm vijf eu zeventig-jarig ge boortefeest herdacht, niet ten onrechte. Hoe zeer ook nu in dén drang naar allee wat modern is de eenvoudige, gevoelige ge»; dichten voor een oogenblik schijnen volgie ten, tooli zijn daar enkele verzen, die ieder kent, en in die gedichten eert men dien ma ker, al is "t dan ook alleen maar door ze te blijven onthouden. Wie kent niet het „Kruis met Rozen", „Komen en gaan", ,,'t. Hdllandsch Binnen huisje", 't aandoenlijke gedicht, van „het Haantje van den Toren", om slechte enkele te noemen. De Genestet stierf jong, en even na zijn dood begon een schrijver populair te worden, wiens ponnevrudhten niet mindksr gevoelig soms, maar wol minder weemoedig waren. Wat hij schonk waren geen fijne, ijle, brooze puntdichten, geen preekje van opgewokten levensmoed in poërie-vorm. Hij schreef zuiver-raak proza, tintelend van hu mor en toch zoo gevoelig, soms bij 't sen- time uteele af. Ook hij is heengegaan van ons, en schoon ouder dam de Genestet, neg te jong om te sterven. Ik bedoel Justus van Mauri k. Gij, lezer, scliiet in den lach, wijjl ik dezo twee personen, uiterliik zulke contrasten, bij elkaar noem, en toch ze komen elkander veel meer nabij dan ge oppervlakkig zoudt mee- nen. Wanneer ge Justus van Maurik leest, dan glimlacht, ge om zijn humor, en uw glim lachen wordt soms schaterlachen, en ge voelt zoo, hoe precies hij de komieke plek des levens weet te raken, tot plotseling, haast zonder overgang, ge u week voelt worden, tot er iets hikt in uw keel, en go op eens iets vochtig voelt in 't hóek je van uW oog, iets d'at go wegpinkt, zonder dat ge u schaamt over uwe kleinheid van hart. Zoo is van Maurik. Lees slechts enkele van rijn korte schetsjes: „Teun die Nachtwacht" bijv. En dè Genestet? Hij! is weemoedig soan9, tot in het droeve tee, hij heeft 't over akelige dingen, over 't graf, en toch tus schen de regels heen straalt een blijmoedig heid en een opgewektheid, zooals men die meer aantreft bij menschen met een niet sterk lichaam, maar met een krachtigcn geest. Hij ziet de dood altijd en overal flink in de oogen, en toch begeeft hem de levens lust niet. Hij was zoo edit, wat hij uitdrukt in zijn gedicht „Levenslust": Levenslust is 't ware leven Is 't liefelijkste goed, Dat de lachende aard' kan geven Van haar weelde en overvloed, 't Is geen trek der dwaze zinnen 't. Jonge leven te beminnen. Levenslust is levenskracht. Deze opvatting vinden we overal, waar we ook gedichten van hem opslaan. Neen, wij zagen in hem geen femelen den domimé met een strak galaat, wiaarop de laoh vreeand! was. Zij|ti lach klonk gul, hartelijk, rondborstig, en hij vond t even zondlig om nooit vroo- lijk, a's om nooit ernstig te zijn. Levenslust, is vroolijk strijden, Hopend en geduldig lijdeu; Is oon kinderlijk verblijden, Dat den Hemel tegenlacht. Is 't wonder, dat wij gaarne zijne gedich ten lazen en herlazen in onze stille huise lijke avonduren? En om u te Overtuigen hoe zeer dezo dichter zich soms aam Van Mau- rik's geest aanpast, vraag ik u even op te slaan het vera van den „Sint Nikolaasavond", waar onder den titel geschreven staat „een Amsterdamsche vertel lino", en hóéveel Amsterdamsche vertellingen heeft Justus niet geschreven? 't Is me echter minder oan de vertelling te doen dam wel' om den hu mor die er van uitgaat en, die ofschoon anders toegediend een van Maurik iaansóli smaakje heeft. Reeds 't begin zegt ui, dat VTOolijklieid liier hoofdtoon is. „Wie heeft daar ooren voor een dwaas, ondeugend lied?" Het is niet mijn plan 't gansche gedicht voor u op te zeggen, of nelfs den inhoud te vertellen, 't Zal uw hart goed doen den ouden De Genestet weer eens op. te slaan, em hebt ge daar geen lust- toe 't tegenwoordig publiek ljert liever sonnet ten of liefdezangen ge hebt pas vijf De cember achter den rug en ge weet dus n jg wel boe ongeveer zoo'n avond is in de meeste van onze huisgezinnen. Wat ook veranderd moge zijn in den loop der tijden, van hoeveel ouder weteche" din gen we ook afstand hebben gedaan, hoeveel „malle" gewoonten en gebruiken we ook héb ben afgeschaft., het Sint Niödlaasfeest heeft stand gehouden. Hoe ook dè hedendiaugsche kindèren Soms waanwijze kleine mensohies zijn, in dit opzicht rijn ze geheel en al kind gebleven; de sage van den goeden kinder heilige wordt weer levendig met ieder nieuw kindergeslaoht en elke vijfde December brengt er weer het zijne toe bij oan het ge loof aan dien oudèn kindervriend! wakker te houden. Eu is 't geen feest ook voor de ouders, om die stralende oogjes en die ge lukkige snoetjes hunner kleinen te rion Hoe kan iemand1, die van kinderen houdt, don Sint Nikolaasdag ongemerkt voorbij laten gaan Ik ben een warme voorstandster dor waar- beid, maar ik kan me niettegenstaande dat niet begrijpen, dat ei- moedèrs rijn die 't. Sint Nikalaassprookje voor hun kindoren om ver halen en ze gelukkig trachten te maken met een herinneringssausje. Weten ze dan niet, dat juist heb geheimzinnige 't kind; zoo aantrekt, cla,t juist, 't poëtische vhn deacai kinderlievenden ouden man de kinderen boeit? Is daar iets verkeerds in 't verhaal van ouden Sint, of wekt 't hen juist ook op tot mededeelzaamheid Een moderne moeder vond, dat er zooveel onwaarachijiir lijks is in 't verhaal, omdat Sint Nikolaas de arme kinderen altijd vergeet-dloéh oom die goede ziel te helpen in, baar angst voor het onwaarschijnlijke, wil ik hier even, ver tellen, hoe mijn jongste kleinzoon zelf die vraag beantwoordde aan rijn ouder broert je, die begon te twijfelen. „Waarom zou Sint toch nooit bij anno menschen komen?" zei Jacob tegen Jan, „als hij toch zooveel van kinderen hield., zou hij hun toch meer geven dan ons, wlant- wij hebben toch al veel meer pLedrier en mooie kleeren en zdo „Ja-a-akwam kleine Jan naden kend Hij vandj 't ook een zeer eigenaardig geval. De kinderen zwegen een poos. Opeen* blaarde Jan's gezichtje op. „Ik weet het!" riep hij. „9ini Nikolaas koopt en stuurt de presentjes, en Pa en Ma geven hem het geld, want als hij alles zelf moest bet-alen zou hij vreeselijk rijk moeten rijn. Eu de reis van Spanje kost al zooveel", voogde de wijsneus er bijma zegt wél avea' de driehonderd gulden. En de ma's van arme kinderen, kunnen geen geld geven, en daarom krijgen zo dan

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1