1°. 17». 3d" Jaargang. Donderdag 29 December 1904. BUITENLAND. BINNENLAND. lilRSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertenticn, mededoelingen enz., gelieve men vóór 10 nnr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DJBR ADYERTENTIÉN Tab 1—5 regel*0*75. Elkeregel meer - 0.15. Groóte lettere naar plaatsruimte. ,r_ Yoor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen, tot het herhaald advertéóren in dit Blad bjj abonnement. Eène circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met I Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Politiek Overzicbt 'I De arbitrage in de Vereenigde Staten. Op het voetspoor van het oude Europa, heeft de regeering der Vereenigde Staten zich mot ijver aan het werk gezet om arbi trage-verdragen te sluiten. „Geen dag zonder ar bi trage verdrag'heet het thans in Wash- i ington, en al is dat woord in scherts gezegd, j er ligt een kern van waarheid aan ten grond- slag. De met Engeland en met Frankrijk gesloten verdragen hebben de riji geopend, andere verdragen zijn gevolgd, en nu laatste lijk getuigt de aan den gezant van Spanje verleende en bereids uitgevoerde machtiging om te Washington een arbitrageverdrag te j onderteekenen, van de betere verhouding, die sints den Cubaauschen oorlog tusschen dio beide staten is tot stand gekomen. De door president Roosevelt aan den dag gelegde gezindheid ten gunste van het be ginsel van arbitrage, inzonderheid het door hem genomen initiatief tot eene nieuwe Haagsche conferentie, kan gelden als een bewijs, dat deze arbeid van zijne regeering zij no instemming geniet. Maar de instemming van den president alleen is niet voldoende om dezen arbeid te a oen slagen. De 8e"aai moet de door het uitvoerend gezag met vreemde staten gesloten verdragen goedkeuren, en daarvoor wordt zelfs eene meerderheid van twee derden gevorderd. Dat de arbitrage-ver dragen nirt in een vloek en een- zucht door den Senaat zullen worden goedgekeurd, is bij de langzame wijze van werken van dit staats lichaam ^n zelf sprekend. Maar het sch ut ook, dat men niet geheel gerust is over de in den Senaat heerschende stemming. Het eerste arbitrage-verdrag, dat ooit door de Unie gesloten is, het 01 ney-Pauneeforte-ver drag. werd na langdurige debatten in eene commissie van den Senaat begraven. Destijds werd Groot-Brittannië in de Vereenigde Sta ten nog als de „erfvijand" beschouwd. Sedert is do stemming tegenover Engeland veel guu- stiger geworden, en men behoeft dus niet dit antecedent al te zwaar te laten wegen bij do beocrdeeling van de kans op goedkeu ring van het nieuwe verdrag. Een gunstig verschijnsel in dat opzicht is in ieder geval, dat de openbare meening zich krachtig doet gelden, om den Senaat te bewegen zijne mede. werking aan. den president niet te onthouden. Kenschetsend voor dio beweging i3 eene groote vergadering, die m de Carnegie Hall te New-York gehouden is. Zij was georgani seerd door het New'-Yorksehe comité van de Amerikaanscbe vereenigmg voor internatio nale arbitrage. De burgemeester van New- York Mac Clellan fungeerde zelf als voorzit ter, Zooals in de Unie gebruikelijk is, had men er prijs op gesteld de kerkgenootschap pen aan de beweging te verbinden. Aartsbis schop Ireland vertegenwoordigde de roomsch- katholieke kerk. bisschop Potter de protes- tantsche episcopale kerk, rabbijin Silverman het israëlietische kerkgenootschap. De oud president Cleveland, de heer Carnegie, vie lieer John Mitchell als woordvoerder van de arbeiders, hadden brieven van instemming ge zonden. Generaal Miles, de legercommandant, van de Unie, toonde zich niet minder gunstig ge3temd voor de beweging, die door arbitrage den vrede wil bewaren, dan de niet-militaire voorstanders van dit beginsel. Het doel, waar voor de vergadering was bijeen geroepen, werd door den burgemeester van New-York uiteengezet; hij zeide; „Wij zijn hier heden avond bijeen, niet alleen om aan te dringen op de bekrachtiging van de verdragen, maar ook om eerbiedig aan den Senaat te vragen zich te verheffen boven vooroordeelen en hartstochten, te bedenken dat deze verdragen niet het werk zijn van een enkele, maar de uitdrukking van de verwachtingen der ge- lieele natie, en ze te bekrachtigen eenstemmig en zonder verwal. Want hot beginsel der ar bitrage vertegenwoordigt niet de politiek van deze of gene partij, maar den wonsch en het streven van een volk eensgezind in zijne po gingen om den vrede op aarde en den goeden wil onder de menschen te doen hecrschen." Dultschland. De Mecklenburgscho prinses se libel asting, die in de dit jaar gehouden zitting van deu landdag te Malchiiu is toegestaan wegens het aanstaande huwelijk van den Duitsohcn kroonprins met hertogin Cecilia van Mecklen burg op grond van eene bepaling van het jaar 1755, bedraagt in 't geheel 73.099 mark. De belasting moet tusschen 2 en 8 Januari be taald worden. Frankrijk. Parijs, 28 Dec. De Kamer voteerde met 363 tegen 84 stemmen csne credietwet voor de maand Januari. Portugal. Lissabon, 28 Dec. De Kamer van Afgevaar digden is ontbonden. Die algemecne verkie zingen zullen plaats heiben in Februari. Do nieuwe Cortes zullen 3 Mei bijeenkomen. Oostenrijk. WceneDy, 28 Dec. Verschillende bladen be richten, dat de minister-president von Koer- ber den Keizer een uiteenzetting gaf van den parlementairen toestand en dat hij ver zocht zou hebben om gezondheidsredenen van zijne functiën te worden ontheven. Er zijn geruchten van eene ministerie©!© crisis in omloop. De minister-president von Koerber wil de beslissing van den Keizer uitlokken omtrenet de wijze waarop moet. worden beproefd tot een beteren toestand te komen, hetzij door out-binding van den rijks raad, door onderhandeling met de partijen, door reconstructie van het ministerie of door optreden van een geheel nieuw kabinet. Men zegt, dat Koerber wegens geschokte gezond heid slechts in zijn eigen naam zijn ontslag wil aanbieden en dat hij te bewegen zou zijn in functie te blijven als hem een verlof tot her stel van gezondheid werd toegestaan. Hongarije. Men bericht, dat elke kans op eene vreed zame oplossing van de crisis verdwenen is. De vereenigde oppositie heeft besloten de aanvrage van de regeering van eene crediet wet voor den tijd, die noodig is om de ver kiezingen voor den nieuwen rijksdag te doen plaats hebben, te weigeren. Rusland. Petersburg29 Dec. De (minister van justi tie Moerawjew, die onlangs zijn verzoek om ontslag had ingediend), trok hot thans in. Petersburg, 28 Dec. De stede!ijiko raad be sloot heden, mot meer dorheid van stommen-, stappen te doen tot bijeenroepi-ng van een© vergade-ring van vertegenwoordigers van. alle stedelijke raden uit geheel Rusland. De raad nam verder aan een voorstel van de raadsleden Sjnitnikow en Kedrine, beiden advocaten, wa-arin de noodzakelijkheid werd uitgesproken er tegen te protesteeren, da-fc de politie zich van die conciërges (dworniks) bedlient, om tegen personen, die aan de jongst© straatbetoogi-ngen hebben deelgeno men, op te treden, omdat dit in strijd is met de voor de dworniks geldende bepalingen De raad besloot over deze quaestie een rapport te doen uitbrengen. Moskou, 28 Dec. De verklaring, die aan de notulen van de zitting'van het zemstwo van eergisteren is toegevoegd, en welke de afwijr kende meening van dertien leden weergeeft, luidt als volgt: „Wij achten het onmogelijk het voorge stelde adres aan den Czaar te onderteekenen. Met de groote massa van het Russische volk gel-ooven wij vast aan het overoudo beginsel der -alleenheerschappij van den Oaaar. Wij verworpen zonder voorbehoud iedere poging tot verkleining of beperking daarvan, daar wij in Jiaar do grondpeiler van het Russische staatsleven zien. Wij gelooven vast dat de alleenheerschap pij den rechten weg vinden zal voor de in voering van hervormingen die overeeustem- mon met de dringende volksbehoeften, zon der dat het noodig is zijn toevlucht te ne men tot een radikale inbreuk op de bestaan de staatsorde. Op dit oogonblik, nu Rusland gewikkeld is in een zwaren krijg, houden wij een poging om tot een radikale hervorming te geraken in liet bijzonder ondoelmatig. Geheel Rusland moet- zich aaneengesloten scharen om den troon ©u den Czaar helpen het land uit dezen mocitevollen toestand te brengen. Zulk een oogenblik te benutten om een ra dikale hervorming van de staatsinrichting door te drijven mag genoemd worden de in wendige verwikkelingen nog scherper te ma ken waardoor het land toch reeds genoeg te lijden heeft." De kennisgeving van de regeering, die te gelijk met de boodschap van den Czaar werd uitgegeven, luidt in haar geheel aldus In het afgeloopen najaar hadden in Pe tersburg vergaderingen van vertegenwoordi gers der zemstwo's plaats, die verschillende wenschen uitdrukten met betrekking tot de hervormingen in het bmnenlandsch bestuur van het rijk. Deze wenschen werden in de pers en in verschillende vergaderingen en ook in strijd met de wet, in de zittingen van de gemeenteraden en van de zemstwo's besproken. Onder den invloed van personen, die den staat wenschen omver te werpen en die zich inzonderheid de opgewondenheid onder de jeugd ten nutte wilden maken, had den er in verschillende steden woelig ver loopend© vergaderingen plaats, waarin de noodzakelijkheid verklaard werd, aan de re geering eischen te stellen, die met het oog op onze grondwet ontoelaatbaar zijn. Deze tegen de bestaande oude gerichte beweging is aan het Russische volk vreeand, dat aan den histprischen grondslag van de staatsre geling trouw blijft. De personen, die aan deze bewegingen deelnemen, werken, door den moeielijken toestand waarin liet rijk zich op dit oogenblik bevindt, te vergeten, onbe wust ten bate niet van liet vaderland, maar van zijne vijanden. Daar het de wettige plicht van de regeering is, de staatsregeling en de openbare veiligheid te beschermen te gen alle pogingen om den goregelden gang van het loven in het binnenland te onder breken, moeten en zullen alle pogingen om de staatsregeling om te keeren en alle der regeering vijandige vergaderingen met alle wettige middelen tegengegaan worden, ter wijl de schuldigen, in de eerste plaats d© ambtenaren, gerechtelijk vervolgd zullen wor den. De zemstwo's, de gemeentebesturen, als mede instellingen en genootschappen van anderen aard, mogen de hun gestelde gren zen niet overschrijden. De 'bestuurders van openbare vergaderingen, die de bespreking van vragen der regeling van den staat toe laten, zijn deswege verantwoordelijk tegen over de thans bestaande wetten. Aan de dag bladen past heb hunnerzijds bij te dragen, opdat het openbare leven tot rust kome, dat van zijn regelmatigen loop is afgeweken. De Petersburgsche bladen doen de gewich tige rol uitkomen, die de keizerlijke boodschap aan het minister-comité toekent. Zij maakt dit lichaam tot het besturende middelpunt van de regeering, dat den arbeid van de ver schillende regeeringstakken met elkaar in overeenstemming moet brengen. Het ontbre ken tot dusver van zulk een middelpunt deed zioh zeer voelen, omdat de verschillende mi- nisterieele departementen niet alleen niet sa mengingen, maar elkaar dikwijls in den weg stonden. Het minisber-oomité kan in zijne nieuwe rol veel bijdragen tot uitroeiing van het oude kwaad. Over de wordingsgeschiedenis van den boodschap van den Czaar bericht de corres pondent van de Echo de Paris te Petersburg „Het ontwerp van prins Swiatopolk Mirs- ky, minister van binnenlandsche zaken, dat voorstelde om in den Rijksraad een aantal door de zemstwo's gekozen leden op te ne men, is voorgoed ter zijde gesteld. Dit is eene volkomen n edel laag voor prins Mirsky, en zijn aftreden over eenigen tijd schijnt dus onvermijdelijk. Men zegt, dat hij be noemd zal worden tot militair gouverneur van den Kaukasus, waar hij vandaan is. Zijn tijdelijke opvolger zou zijn de heer Stur- mer, die persona grata bij Plahwe was. „Dit zijn niet de eenige wijzigingen, die in het hooge ambtenaarscorps gebracht zul len worden. Men spreekt van iets veel be- langrijkers, namelijk van den terugkeer tot den actieven dienst van Witte, den gewe zen minister van financiën. „Witte staat dan ook opnièuw bij den Czaar in de gunst. Hij gaat eiken dag naar Tsarskoje Selo, en d© meening wint veld dat hij, in de tegenwoordige omstandigheden, de eenige man is, die het noodige inzicht en de noodige geestkracht bezit." Sjoesja, (Kaukasus), 28 Dec. De commis saris van politie Saeharow is in dei hoofd straat door 7 schoten gedood. Petersburg, 28 Dec. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat sedert eenige dagen hier onderhandelingen gevoerd worden over de uitgifte van een nieuwe Russische Leening. De onderhandelingen moeten een gunstig verloop hebben en men gelooft, dat een spoe dige afsluiting te wachten is Simferopol, 29 Dec. Bij dagorder van den opperbevelhebber van de, Zwartezeevloot zijn 35 maitrozan wegens muiterij) naar deu krijgsraad verwezen. Petersburg, 28 Dec. De geruchten over mis bruiken bij het Roode Kruis vinden beves tiging door de in Moskousche bladen versche nen uitnoodrging van den rechter van instruc tie, waarbij personen, die in de laatste vier jaren voor nader genoemde instellingen van weldadigheid giften gegeven hebben, worden verzocht, den tijd en het bedrag mede te doe len. Deze opgaven zijn gewenscht met het oog op het begonnen onderzoek naar misbruiken bij het Moskousche Comité van het Roode Kruis, genaamd „Christelijke Hulp.' Griekenland, Athene, 28 Dec. Delijannis verklaarde, dat de ontbinding van de Kamer don 7en Febr. zaïl worden afgekondigd1. Hiii is het met den Kaning eens over een hervormingsprogram ma, drukte zijne wenschen uit voor het be houd van het leven van den Keizer van Oos tenrijk als beste borg voor den vrede in het oosten en drong aan op een leger, dat een maal kan meetellen in eene Europeesclto com hi natie. De lijst van de ministers zou heden dén Koning wouden aangeboden. China. Peking, 27 Dcc. Het Russische gezantschap verzocht het- Wai-woe-poe (ministerie van buitenlandsohe zaken) om teruggave van de munitie, die door de Chineesche autoriteiten te Fengtai in beslag is genomen. Het gezantschap beweert, dat de munitie bestemd was voor de gezantschapswaclit. Men gelooft intussahen, dat de Öhineezen voor nemens zijn op hun stuk te blijven staan, met het oog op de vele pogingen om munitie te smokkelen. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 28 Dec. Volgens een bericht va.a generaal Trotha van gisteren werden d» r patrouilles op ll dezer ten zuilwesteu van Otjihangwe en 22 dezer in de lei~en ten oosten van Brakwater benden Hereroi over vallen. Vele Hereros werden gedoo ltwee geweren werden buitgemaakt. Dén 22en Dec. vielen de luitenants Streit- wolf en "Von Usedom met twaari mat» een Hererokamp bij Okatjipebo aande vijand opende het vuur, het kamp were bestorm l, waarbij 16 Hereros vielen. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende beriahtea Tokio, 28 Dec. Berichten uit Port Arthur I bevestigen, dat het garnizoen de vaste over- tuiging heeft, dat het vóór 1 Maart o»ntzet zal worden. Ondanks de zware verliezen, die het heeft geleden bij de gevechten om den 203 Meter- lieuvel op 26 November is het garnizoen vast besloten den strijd voort te zetten, zoolang nog één enkel soldaat over is. Men zegt, dat het leger voldoende voor raden heeft, welke duren kunnen tot Fe bruari. De vloot heeft nog voor een maand voorraad. Tokio, 28 Dec. Een betrouwbaar bericht uit Pout Arthur bevestigt het bericht, dat generaal Kondtatsjenko gedood is. Er wordt bij gevoegd, dat generaal Stoeesel door een val van zijn paard gewond is en dat generaal Smilmoff eveneens gewond is. Men neemt in Londen aan, dat generaal Nogi plan heeft den verdedigers van Port Arthur de verbinding af te anijiden met Liautisjan, waarheen zijl plan zouden hebben zich terug te trekken als het tot het uiterste mocht komen. Vermoedelijk i9 echter het uit Sjanghai afkomstige bericht, dat de Russische verbindingen met dit voorgebergte reeds na genoeg zijn afgesneden en de bezetting in be- denkelijken toestand verkeert, voorbarig. De Time# bericht uit Tokio, dat vreemd e dagbladcorrespondenten,, die pias te Port Ar thur zijn teruggekeerd, de vesting voor de sterkste houden, die ooit belegerd werd. Zij verklaren, dat de door de Japanners behaal de voordeeleu ongeloofelijk zijn, zelfs als men ze gezien heeft. Port Arthur bestaat uit zes Sebastopols, allen ip heuvels aangelegd in elkaar wederkeerig ondersteunende groepen, verbonden door tram en telefoon en beschermd door een massieven wal, die de troepenbewe gingen van de eene groep naar de andere dekt. Zij twijfelen er niet aan, dat de vesting zal worden genomen, maar de verwachtingen van een spoedigen val zijn stellig voorbarig. De onlangs door de Japanners genomen drie punten bij Liautisjan dienden in ver band met de Duivenbaai tot het aanvoeren van Russische voorraden. Dit is nu afgesne den. Tokio, 28 Dec. Admiraal Togo wordt heden te Kobe verwacht, in gezeLschap van admi raal Kamimoera en andere officieren. Hiji komt waarschijnlijk Vrijdag te Tokio, waar hij door den Keizer zal worden ontvangen om diens hulde en dank in ontvangst te •nemen. Tokio, 28 Dec. De militaire autoriteiten publiceeren een lijst van 33 gesneuvelde en 56 gewonde officieren, vermoedelijk bij de jongste gevechten bij Port Arthur. Do maritieme overheid heeft een lijst ge publiceerd van 9 officieren en 65 minderen, die bij het uitvoeren van speciale opdrach ten gedood zijn. De tijd wanneer, de plaats waar en de omstandigheden^ waaronder deze verliezen zijn geleden, worden niet gemeld. Vermoed wordt, dat weer een kruiser op een mijn g®- loopen is en gezonken af beschadigd is. Tokio28 Dec. De militaire autoriteiten hebben eene aanvullingslijst bekend gemaakt- van 18 officieren die gedood en 86 die ge wond zijn, vermoedelijk voor Port Arthur. Sjanghai, 28 Dec. De Taotai heeft stellige orders gegeven aan den commandant van het oorlogschip „Woozoeng" ©n den havenmees ter van Sjanghai, om elke poging van de „Askold" en de „Grosovoi" om te ontkomen te beletten. Er worden nog Chineesche kruisers ver wacht. Hongkong, 28 Dec. Een groot© Japansohe kruiser is gisteren te Amoy aangekomen tweo Japansche kruisers werden ter hoogte van Hongkong gezien. Do Daily Express l>ericht uit Kobe, dat Japan den druk van den oorlog sterk voelt. Het grootst is de vrees wegen» de verhoo ging van het invoerrecht op rijst, tot 15 pet., die voor de deur staat. Het gebrek aan werk krachten voor den landbouw ten gevolge van het onder de wapenen roepen van reservis ten is grooter dan verwacht werd. Bovendien zijn reusachtige massa's rijst thans noodig voor het leger. De rijst stijgt daarom in prijs, ondanks den grooten oogst. Een nieuwe ster ke rijzing wordt verwacht in verband met de invoering van het nieuwe invoerrecht. D© inlandsche pers bespreekt than9 vrij openhartig, welk voordeel Japan van den oorlog heeft te verwachten. Aangehaald wordt do verklaring van eon bladWij zullen met ons bloed en ons geld Mandsjocrjje ontslui ten en met over elkaar geslagen armen toe zien hoe Engeland, en Amerika, die bij den oorlog toekeken e.n ons geld leenden tegen hooige rente, het voordeel van onzen arbeid inoogsten. Allerlei vTe Munchen zal binnenkort dienen het proces tegen zekeren dr. Iwan Braun- stein, en praktiseerend geneesheer, dio ver dacht wordt, zijne jonge vrouw op de huwe lijksreis in Italië vergiftigd te hebben, ten einde in het bezit te komen van de 80,000 mark, die zij mee ten huwelijk bracht. Het lijk had hij fluks in een crematorium laten verbranden. vTe Ebblinghem, bij Hazebrouck (Fransch dep. Noorden) is in den Kerstnacht een 19-jarig jonkman ernstig gewond door zijnen broeder, dio hem voor een inibreker hield en op hem schoot. vVolgens een bericht uit Djibouti heerscht te Aden thans een hevige pest-epi- demie. welke zich ook in den omtrek uit breidt. vTe Baku, aan de Kaspische Zee, zijn een aantal gevallen van oholera voorgeko- Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 28 Dec. Geopend lij ure. Medegedeeld wordt dat de afdeelingen tot voorzitters hebben gekozen de keeren Godin de Beaufort, Van Zinnioq Bergmann, Ree kers, Van WeldeTen Rengers en Harvelaar on tot onder-voorzitters de iheeren Van der Does de Willebois, 't Hooft, Woltjer, Van Velzen en Van Houten. Getuigenverhoor. Aan de orde is het voorstel van wet van den heer Van Raalte c. s. tot wijziging dei- bepalingen van het Webb, van Burger! Rechtsvordering, betreffende het getuigen verhoor. De heer Van Berckel wil, hoewel on der de ontwerpers van dit voorstel zes jurist ten van naam zitten, toch eenige bedenkin gen opperen. Ook hij is een voorstander van goed, goedkoop en snel recht, maar wan neer dit ontwerp wordt aangenomen, vreest hij, dat het verhooren van getuigen voor rechtercommissarissen regel zal worden, het geen hij betreuren zou, want hij hecht meer waarde aan het kooren der getuigen door drie rechters, dan door een. Aan den heer Van Raalte die hier persoonlijk het ontwerp verdedigt. vr og Spr. eenige nadere inlichtingen. De heer Van Raalte bernnerde in de eerste plaats aan de behandeling van het wetsvoor&tel-Hartogh en de bestrijding van art. 203 hier in déze vergadering door den heer Melvil van Lijinden, destijds afgevaar digde voor Utrecht. De bezwaren door hem en anderen aange voerd zien wij allen zegt. Spreker maar het middel van redres bleef achter wege. Wanneer men in 18% had aangeno men, wat nu wordt voorgesteld, dan zou het middel vau redres, dat vooral voor handel en zeezaken zoo onontbeerlijk is, "er .reeds geweest zijn. Vooral voor zeezaken is het verhoor voor een rechtercommissaris van groot belang, omdat de zeevarenden dikwijls af wettig zijn op het tijdstip, dat zij gedag vaard worden, waarvan uitstel, maanden lang het gevolg is. De heer Van Zinnioq Bergmann ondersteunt het wetsvoorstel, op grond van zijine ervaring in de practijk opgedaan. Spa- houdt over het algemeen niet van het aan passen van de wet aan nieuwe omstandig heden, maar dat geschiedt ook niet. Het geen hier wordt voorgesteld, is feitelijk de regeling der uitvoering van een bestaand instituut, waarvau Spr. nooit eenig bezwaar hoeft ondervonden. Na replieken wordit de beraadslaging ge sloten en het wetsontwerp aangenomen met 35 tegen 6 stemmen. Tegen stemden do keeren v. Velzen» v. Berckel, Thooft von Fisenne, Hovv en Wolt jer Do heer Van Raalte en zijne medevoor stellers worden door den Voorzitter go- lukgewenscbt met hun succes, waarna do hear Van Raalte de zaal verlaat. Bevlooiingon. Aan d© ord© is het wetsvoorstel houdende bepalingen omtrent bevlooiingon. De beer Reekers heeft ooaige bezwaren tegen het voorstel en licht die met con paar voorbeelden toe. Dat do schade in do prao- tijjk niet groot zal zijn gelijk die minister beweert kan Spr. niet toegeven. Hij ge looft zelfs dat de nadeelen niet gering zul len zijn. Uit de stukken maakt spre ker op. dat er van een openbaar be lang geen sprake is. De minister zegt wij hebben hier eigenlijk niets anders dan een artikeltje van het „burenrecht", maar ,Spr. betwist dit. Hot burenrecht is geheel geba seerd op oouflioten van rechten, waarin d© rochter moot 'beslissen.

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 1