Uit den omtrek. STADSNIEUWS. De heer Van den Bicsen ondersteunt hetgeen door den heer Reekers is aangevoerd. Soortgelijke bezwaren heeft hij vroeger al aangevoerd tegen do Woningwet en nu gaat me>n precies hetzelfde dóen. Van «algemeen nut zal geen sprake meer zijn. Men zegt eenvoudig: hot is gewon acht en je bent jo eigendom kwijt. Do Minister van Waterstaat, H. en N. (de heer De Maxes Oyeus) consta teert, dat het practisch belang van den maatregel niet bet vost. is en alleen bezwaren zijtn aangevoerd tegen de uitvoering. Ook <üo bezwaren zijn echter lang zoo groot niet als do heer Reekers zich die voorstelde, want Gedop. Staton kunnen de vergunning tot be- vloeiing geven, onvoorwaardelijk, voorwaar delijk en voor bepaalden tijd. Van het pnn- cipieole bezwaar blijft, dan ook weinig over, daar ontzetting uit rechten niet geschiedt en er dus van strijd met de onteigeningswet geen sprake is. Het principiceie bezwaar kan de Min. dus allerminst beamen. De minister wijst er ops u..t tal vau be vloeiingen, van groot gewicht voor den landbouw, nit. tot stand zullen ko- man, waaneer deze wet niet in het Staats blad komt. Zii is een bescheiden stap in het belane van den vadcriandscben landbouw. Do heer Van Houten gevoelt groote neiging om voor int wetsontwerp te stemmen, maar hi; heeft er enkele l>edenkingen tegen. Men gaat hier uit van i.etzeude beginsel als bij do woningwet, nl. wanneer ik maar niet raak aan het kapitale recht, wanneer ik den eigendomstitel maar ongerept laat, dan kan ik beperken zooveel als ik wiL Dat acht Spr. een hoogst gevaarlijk beginsel. De analogie door den minister hier zoo even betoogd tus schen het vervoer van bouwmateriaal en den afvoer van water, acht Spr. niet juist. Hier geeft men het recht om stroomend water van een ander te nemen tot eigen voordeel. Na replieken wordt het wetsontwerp in stemming gebracht en aangenomen met '37 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de hccren Heerkens, van Houten, Van Limburg Stirum, Van Fisenue, Stork. Veiling Meincsz, Kist, Bosch van Drakenstein, Vermeulen, Godin de Beau fort, Reekers, v. d. Bieeon, v. Laraswoerde, Van Berckel, Van Wassenaar, Van ltosande en de Voorzitter. Vennootschappen. Goedkeuring van het te Athene met Grie kenland. geteekend protocol tot regeling van den toestand der Naaml. en ondiere Venn, van liet ccne Land in het ander© Goedgekeurd. Notarisambt. Aan do orde is de wijziging der wet op het notarisambt. De heer Waterschoot van der Gr a oh t brengt hulde «aan dou minister van Justitie voor de indiening van dit ont werp. Terecht is naar Spr.'s oordeel de Minister niet ingegaan op liet denkbeeld onn vain heb notariaat, een becoldigd Staatsambt te maken, waardoor het. notarisambt veel van zijne vertrouwelijkheid zou hebben ver loren. Do motieven door den Minister daar voor aangevoerd, onderschrijft Spr. ton volle. Met belangstelling heeft Spr. kennis geno men van 'sMin. plan tot invoering van een voor-examen, maar hij hoopt dat dit niet te moeielijlk gemaakt zal wordien en in de prak tijk niet tot moeielijklieden aanleiding zal geven. Een andere belangrijke moeielijkheid vau het notarisambt is de rxlaatsvervanging en hij hoopt dat het nieuwe instituut geen. groote bezwaren zal medebrengen. De heer Brouwers onderschrijft zeer veel van hetgeen door den vorigeu Spreker is aangevoerd. Veel beter zou hij het heb ben gevonden, wanneer deze partieele ver betering achterwege ware gebleven en de Minister ia eens mot oene aJgeheelc herzie ning der wet op het Notarisambt ware ge komen. Die algeheelo herziening hoopt Spr. nog van dossen Min te ontvangen. Do Minister van Justitie kan geen uitzichten geven op oene algeheel© her neming. De overdracht van het onroerend is een quaestie, die geen verband houdt met hetgeen hier wordt voorgesteld. De minis ter blijft volharden bij zijtne meening, dat hel onmogelijk is afdoende de extra legale werkzaam lieden om te zetten in legale. Do extra legale werkzaamheden zijn nog altijd bezig om zach te verruimen. De Min. zal het voorbereidend examen niet te zwaar makeu. Bij de bewerking van opgaven wordt meer gelet op de uitwerking dan op de uitkomst. Do regeering kan geen gevolg geven aan den wensch, om aan een geassocieerden notaris de keuzo te laten aan wie hij zijn protocol zal overdragen. Daarmede zou aan den geassocieerden no taris oen groot voordeel gegeven worden bo ven anderen, en schijnassociaties zouden er het gevolg van kunnen zijn. Hot Wetsontwerp werd hierna aangenomen, zoomede dat omtrent de fabrieks- en han delsmerken. lieden 11 uur voortzetting der werkzaam heden. Berichten. Do Staatscourant van Donderdag 29 December 1904 bevat de volgende Koninklijke besluiten •benoemd bij het- reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer: tot. reserve-kapitein bij do infanterie der landweer in aet 19e landweer-dist riet- de kapitein bij de d.d. schutterij te ÜIrccht N. W. Gerlings; tot reserve-luitenant bij de in fanterie der landweer fn het 19e landweer- district de lo luit bij de dd. schutterij te Utrecht W. A. Uijlenberg; tot reserve 2e luitenant bij de infanterie der landweer in het 19e landweer-district eo zulks met bestemming voor het bevel over de 1© compagnie hospitaalsoldaten der land weer do reserve-adjudant-<mdcrofficier J. C. van Aken, van het 5o regiment infanterie; In het 19c landweer-district de gepaspor- teerdo sergeant-majoor F. W. Mostort, laat stelijk van het 5e regiment infanterie in het 18e landweerdistrict do reserve- sergeamten-majoor Th. T«adema van het 6e regiment infanterio on W. F. Hermans van het. 8e regiment infanterie bevorderd bij het departement van kolo niën tot commies de adjunct-oommies J. G. M.orchand, tot kamerbewaarder de bode J. Schuller en tot bode de portier F. C. A. Bui ja. Huldeblijk aan H» M. de Koningin Moeder. Bij de ontvangst der oommissie, welke «aan H. M. de Koningin-Moeder het hulde blijk kwam aanbieden, naar aanleiding van Haar 25-jarig verblijf in ons vaderland, heeft Hare Majesteit Haar oprechten dank betuigd en gezegd, dat Zij in geen woorden wist te brengen hoezeer Hare Majesteit waardeerde wat voor Haar was gedaan. Van harts was H. M. dankbaar aan allen wolke hadden bijgedragen tot het groote be drag, dat aan Hare Majesteit voor Hare stichting konde worde .1 ter hand gesteld en d«at gehéél do ongelukkige longlijders zoude ten goede komen, terwijl liet Harer Majestoits voornemen was het allergrootste deel van dó som, welke was bijeengebracht, te bestem men voor het Emma-fonds, opdat, hot recht streeks zou mogen strekken ten bate der minst bedoelden. H. M. bedankte ten slotte alle commissie leden en gaf in de meest hartelijke bewoor dingen uitdrukking aan Haren oprechten dank jegens allen die hadden medegewerkt, voor het doel, dat had mogen leiden tot em voor Hare Majesteit zoo verrassenden en ver blijdenden uitslag. Naar de O. Haarl. Ct verneemt, heeft minister dr. Kuyper wegens ambtelijke be zigheden afgezien van liet plan om tot her stel van gezondheid eenogen tijd in de Rivie ra door te brengen. De heer E. H. Le Rover, bij Kon. be sluit van 3 Deoember benoemd tot consul der Nederlanden te Genève, is in die hoeda nigheid door de Zwitsersohe regeering er kend. Het ressort van den titularis strekt zich uit over de kantons Genève, Wallis, Waadt, Neuchatel en Freiburg. De Arnh. Ct. meldt, dat voortaan alle zaken de uitvoering dier Drankwet betref fende, behandeld zullen worden door het de partement van binnenlandsche zaken en niet door het departement van justitie. De minister van Financiën maakt be kend, dat op 24 Deoember 1904 bij de be taalmeesters in kas was f 2.687.342.70 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsohe Bank, ingevolge artikel 11 bis van baar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 12.627-972.28^. Men schrijft uit s Gravenliage Tot handhaving van de onzijdigheid in Ned.-Indië in verband met den Russisch-Ja- panscheu oorlog, zijn sedert de laatste be richten thans te Sabang gestation neerd het pantserschip Koningin Regentes, de twee kruisers Noordbrabant en Utrecht, het flot tieljevaartuig Nia8)(ide torpedobooten Hydra, Soylla en Sphinx. Heden is het pantserschip Hertog Hen drik uit Nederland in Ned.-Indië aaugeko- men, alwaar ook nog aanwezig zijn de oor logsschepen Gelderland en Hollapd. Te Nieuwediep worden de schepen de Ruy- ter en Piet Hein gereed gemaakt voor een nog niet vastgestelde bestemming. Bij de Dinsdag te Middelburg gehou den verkiezing voor één lid voor de Prov. Staten werden officieel candidaat gesteld de heeren J. H. Blum (anti-rev.) en H. P. den Bouwmeester (lib.) Naar de „Prov. Gron. Ofc." verneemt, zal de heer G. Zijlma, lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zuidlxorn, zich bij de verkiezing in 1905 met weer verkiesbaar stellen. Do commissie van toezicht op de Rijks academie van Beeldende Kunsten heeft aan den minister van Bdmneiilandsch© Zakeni overgelegd het rapport der commissie, be last. met de beoordeeling van het werk, in gezonden door mej. Fr. E. Jeltsema, die bij koninklijk besluit van 30 Deoember 1903, nd. 56, voor de tweede maal begiftigd is met het jaargeld, bedoeld biji art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 78), om haar in/ de gelegenheid te stellen zich in de beeldhouwkunst te volmaken. Steunende op dat rapport heeft dó com missie van toezicht den minister voorgesteld het daarheen te leiden, dat aan mej. Fr. E. Jeltsema voor de derde maa/1 het jaargeld warde verleend. Naar aanleiding daarvan is aan mej. Fr. Ei Jeltsema bij koninklijk besluit van 19 December 1904, no. 55, evenvermeld jaar geld toegekend, ten einde haar in de ge legenheid te stellen ach in de beeldhouw kunst te volmaken. Als blijk van erkenning vóór zijne vele bemoeiingen in het vorige jaar ten behoeve van hert. Fransohe gouvernement, ontving jhr. H. M. J. van Lemnep, burgemeester van 's Gravenzande, gisteren, door tusschenkomst van het Fransche consulaat te Rotterdam, het Legioen van Eer. N. R. Ct Met ingang van 1 Januari is mr. J. F. v. d. Blijj, te Haren, door B. en W. van Rot terdam benoemd tot adjunct-controleur aan het bureau voor de regeling der plaatselijke directe belasting aldaar. In verband met de gisteren te 's Graven- li age te houden 11e jaarvergadering, was door de vereeuiging voor vrouwenkiesrecht in het feestlokaal, Willemstraat aldaar, een propa- gandaavond georganiseerd. Bij ontstentenis van de presidente van het hoofdbestuur, opende do presidente der afd. den Haag van de V. V. V. de bijeenkomst met een korte inleiding. Als eerste spreker trad op dr. F. J. Soes man, van 's Gravenhage. Deze besprak do „moderne vrouwenbewe ging", ten eerste uit een medisch-pylosofisch, ten tweede uit oon socia«al oogpunt. Daarna sprak mevr. S. Tilma Schaaf over „Vrouwenkieerocht en moederschap". Na de pauze droegen de dames J. Flothuis van Dommelen en J. Wessels eenige gedich ten van Hèlèue Swarth e. a, voor. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat, met ingang van 1 Januri 1905, die prijs van een enkel voudig gesprek in liet Noderiandsch-Duiteohe telephoon-verkeer nader is vastgesteld als volgt: I. in bet verkeer met de Deutsche plaat sen waarop het tarief van f 1.70 van toe passing is, op f 1.20; n. in het verkeer met de Duitsohe plaat sen waarop het tarief van f 1.45 van toe passing is, op f 0.90; III. in het verkeer met de Duitsch© plaat sen, met uitzondering van Bielefeld, Bremen, Bremerhaven, Coblenz, Ems, Frankfort a/d. Main, Geestemiinde, Hemelingen, Lehe, Lesum, Linz, Minden, Neuwied, Osterholz- Soharmbeck en Wiesbaden, waarop het tarief van f 1.20 vam toepassing is, op f 0.60: IV. in het verkeer met Bielefeld, Bre men, Bremer ha ven, Coblenz, Ems, Frankfort aMain, Geestemünde, Hemelingen, Lehe, Lesum, Linz, Minden, Neuwded, Osterholz- Sohannbeck en Wiesbaden, waarop het tarief van f 1.20 van toepassing is, op f 0.90 V. in het verkeer met de Duitsohe plaat sen, waarop het grenstarief van f 0.60 van toepassing is, op f 0.30. De diirecteur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter ailgemeene kennis, dat brieven en andere stukken naar Noord-Ame- rika mede op 31 December e. k., per Hol- land-Amerikalijin, via Rotterdam, zullen wor den verzonden.. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het telegraafkantoor in het station oer Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Ara/amuidem aangewezen voor de bestelling van telegrammen. De regelen omtrent dó hel ring van bestel geld zijn op dit kantoor van toepassing. Een honderdjarige. Te Hors- sen (Geld.) vierde gisteren de heer J. Stroes onder de beste omstandigheden zijn honderd sten verjaardag. Beurs-vacantiedag. Het be stuur van de Vereenigiug voor den Effecten handel te Amsterdam bericht, dat ingevolge besluit der buitengewone algem. vergadering van gasteren, Maandag 2 Januari 1905 als Beursvacantiedag zal worden beschouwd, zoo dat op dien dag de noteering der fondsen niet opgemaakt en de prijscourant niet uit gegeven zal worden, op de kantoren niet zal worden ontvangen noch geleverd en de loka len der Vereeniging gesloten zullen blijiven, alles behoudens onvoorziene omstandigheden, ter beoordeeling van het bestuur. Roodborstjes. Een tuinman te Doetinchem, heeft Zaterdag 1.1. in zijn tuin op een wilg een neetje van roodborstjes ge vonden met twee versche eitjes. Een bewijs voor den zachten winter. Uit de di am ant-industrie. Ingevolge een der artikelen van de overeen komst tusschen de Amsterdam echo Juweliers- vereeniging en de arbeiders-organisaties in de diamant-industrie, gesloten na beëindiging van den strijd in den aanvang van dit jaar, zal op 1 Januari a-s. de 54-uirige arbeids week in werking treden, gepaard aan een tariefs-verhooging van 10 voor brillant-, roosjes- en kapslijpers en verstellers. Ingevolge de laatstleden Dinsdag geh i- den vergadering van arbeiders tot boven:;-j- noemde branche beboerende, zal heden een falbrieks-gewijze referendum gehouden wor den over de vraag of bij liet intreden van de 54-urige arbeidsweek 2 of 1,£ uur zal worden geschaft. Hierdoor zal tevens beslist worden, of de fabrieken des morgens te 7 uur of om half acht zullen aanvangen. Door de nieuwe re geling zal wekelijks de laatste arbeidsdag tot een hadven "dag worden beperkt. Over bovengenoemde kwestie heerscht on der de fabrieksbevolking ernstig verschil van meening. Op de z.g. Christen-faibrieken wenscht men een 2-urige schafttijd in te voe ren, terwijl op de z.g. Joodsche fabrieken de wensch om een lj>-irrige schafttijd in te voeren, en den arbeidsdag met een half uur te verkorten, overheerschend is. Over en weer bestrijdt men elkanders meening door liet verspreiden van manifesten. (N. v. d. D.) De werkstaking der glas blazers. De gisteren te Rotterdam gehou den vergadering der vereenigde stakende glasblazers heeft besloten in de afdeelingen te laten stemmen over de vraag, of de sta king al of niet zal worden opgeheven. Algemeen was de stemming vóór de her vatting van den arbeid. Staking. Wegens een loongesohil, is op de eerste Ned er landscke k lom pe n f abriek te Oud-Beierland het werk gestaakt. Zakkenrollerij. Het gerechts hof te Amsterdam, rechtdoende in hooger be roep, heeft veroordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar Heyman Polak uit New-York, wegens poging tot zak kenrollerij op het terrein der wedrennen te Bussum op 4 September j.l. In eerste instan tie was Polak door de rechtbank tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Weer eens een moord. Uit Stein meldt men aan de Limb. Koer. Zondagavond omstreeks half tien werd al hier een inwoner uit deze gemeente, de twee- en-twintigjarige Johannes Op den Camp doodgestoken. De ongelukkige heeft een steek gekregen in het linkerbovenbeen, waardoor de slagader werd doorgestoken, zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. De ontboden geneesheer, dr. Beckers uit Beek, kon dan ook slechts den dood constateeren. De dader is tot heden onbekend; door den brigadier der maréchaussees te Beek, den heer Driessen, die met ijiver het onderzoek in deze duistere zaak begonnen is, werd eoh- ter Zondagnacht gearresteerd zekere G. N. uit Beek, daar deze het laatst in gezelschap van den verslagene is gezien. De gearresteer de blijft echter beslist volhouden, dat hij van den moord niets afweet. Het ve r gi f tigi n gsge v a 1 te Amsterdam heeft zich a's volgt toegedragen De heer J. P. H., cihef de bureau bij de firma H. v. d. K. Co., koffte-exporteurs in de Wanmoesstraat 14 aldaar, was jl. Vrij dag, na het proeven van een monster koffie, ecnigazins onwel geworden, en aangezien de gebruikte koffie een verdachten witachtigen neerslag vertoonde, deed hij in liet gasthuis zijn maag leegpompen. Ilet. resultaat daar van was, dat de aanwezigheid van arsenicum geconstateerd werd. De justitie werd hiervan onmiddellijk in kennis gesteld, met het ge volg dat nog di-nzelfden Vrijdagavond de officier van justitie mr. von Bauanhauer en do rechtercommissaris mr. W. F. Bijleveld op het kantoor een onderzoek instelden. Zij vonden termen aanwezig, om een der twee firmanten, den heer H. v. d. K., na een uit voerig verhoor, dat tot diep in den nacht duurde, in hechtenis te nemen en te doen overbrengen naar het huis van bewaring. In do achtergebleven koffie werd een aanzien lijke hoeveelheid van net vergif aanwezig gevonden. Ook de jongste bediende had even van de koffie geproefd en een ©enigszins onaange- n«ame gewaarwording ondergaan. Nodh de heer H., noch hij hebben evenwel verdere ernstige gevolgen van de inneming van het vocht ondervonden. In het bijzijn van den verdachte is Zater dag in diens woning te Bussum eene huis zoeking gedaan. De verdachte ontkent iets van de zaak af te weten. Er moeten echter verschillende fei ten tegen hem pleiten, en er schijnt aan leiding te zijn het gebeurde in verband te brengen met een besluit tot ontbinding van de firma. Een acteur gewond. Dinsdag avond werd in den Ti voli schouwburg te Rot terdam „De levende brug" gespeeld door het gezelschap der Vereenigde Tooneelisten. Een der acteurs moet. daarin met een revolver op een der medespelers, den lieer De Hoog schie ten. Dit geschiedde ook dien avond, maar in plaats van met los kruit bleek de revolver geladen met een scherpe patroon en werd de heer do H. in het hoofd getroffen. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Vergiftiging door kóper- groen. Het gezin van den varkensslager K., in de Constantijn Huygensstraiat te Am sterdam, werd dezer dagen plotseling onge steld, eenige uren nadat het middagmaal was gebruikt. De geroepen geneesheer con stateerde vergiftiging. Het overschot vau het middagmaal, baaiineboonensoep, bleek kopenaxyde te bevatten. De vrouiw en het kindje zij|n nog niet buiten gewaar. Gasverstikking. Gisteren och tend werd een heer, die op kamers woonde in de De Riemerstraat te 's Gravenhage, dood te bed gevonden. Zijn dood was veroor zaakt door gasverstikkingde gaskraan had den ganse hen nacht opengestaan. Kind verbrand. Te Bladel (N.-br.) is een kind, dat op bezoek was bij buren, te dicht met de kleeren bij het vuur geko men en in brand geraakt; de kleine is aan de bekomen brandwonden bezweken. a<In een gisterenavond gehouden verga dering van de Federatie Utrecht der S. D. A. P., welke buitengewoon druk was be zocht, werden met groote meerderheid can didaat gesteld voor de Kamerverkiezing in 1905voor district I mr. M. Mendels en voor district H J. Oudegeest. aTentoonstelling te Luik. In het hotel dies Pays-Bas te Utrecht werd gisteren middag, onder leiding van dien heer J. E. Scholten uit Groningen, een vergade ring gehouden van het dóstijds geconstitu eerde voorloopige comité voor da Luikscihe tentoonstelling en de exposanten ter bespret- king van rerisohilllende bijzon/diere punten. Ongeveer 50 personen woonden deze samen komst bij. Evenmin als Duitschland, Engeland en Portugal zal Nederland op deze tentoonstel ling officieel vertegenwoordigd zijn. Voor de Nederlandsche afdeeling is een ODnervlakte van 580 M° beschikbaar gesteld, waarvan reeds 485 M2 is besproken. Ten aanzien van de begrooting voor de ontvangsten en uitgaven werd medegedeeld, dat een bedrag van f 15000 moedig is voor den bouw van den voorgevel en f 11000 voor de te verkrijgen plaatsruimte. Bovendien is een som van f 10.000 uitgetrokken voor on voorziene uitgaven. Als ontvangsten staan twee vaste posten daar tegenover. In de eerste plaats de van de exposanten te innen gelden voor de huur van den grond, die circa f 25 per M2 zal be dragen en daarbij een som van f 20.000 door een aantal personen bijeengebracht. Op die wijze worden de gezamenlijke ontvangsten op een 1 edrag van f 36357.50 geschat. Aan de Nederlandsche afdeeling is een zeldzaam mooi terrein toegezegd in de on middellijke nabijheid van het station. Het uitvoerend comité is thans definitief samengesteld uit de heerenJ. E. Scholten, voorzitter; Ernest Regout te Maastricht, en M. E Jonker te Amsterdam, vioe-voorzit- tersW. B>. G. Hol ken boer te Amsterdam, jhr. C. J. T. Kraayenhoff te Utrecht, J. A. Kalff te Amsterdam, jhr. W. C. de Geer te Luik, jhr. W. C. G. van Eisdnga te Leeuwar den, G. N. de Stoppelaar te Brussel, jhr. P. J. J. Repelaar te Dubbeldam, J. Rooda te Middelsum, jhr. mr. C. Eysinga te Leeuwar den, K. H. H. van Bennekom te 's Graven hage. P. Bakker te Groningen, secretaris penningmeester, en Gustavo Opdenberg te Amsterdam. Architect van de Nederlandsohe afdeeling is de heer W. Kromhout Can. te Amsterdam. at— In de remise van dó H. IJ. S. M., nabij, het station Maliebaan te Utrecht is heden nacht van een locomotief dó hóutem kap welke dient ter beschutting van het bedieningsper soneel, in brand geraakt. Twee ambtenaren in nachtdienst, waren evenwel spoedig bij de hand, zoodat slechte onbeduidende schade is veroorzaakt. De moord op „Harderwijker Bet". Voor het gerechtshof te Amsterdam is gisteren opnieuw behandeld de zaak tegen den 42-jarigen arbeider Oornelis van der Heiden, zonder vaste woon- en verblijfplaats, die zooails men weet, na door de Utrechtsche rechtbank te ziij|n vrijgesproken, door het hof te Amsterdam dd. 22 November bij verstek veroordeeld werd tot 10 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op vrouw Elisabeth Concke wed. G. van Lellektng, die hij te De Bilt ract een touw verworgde. Nadat de zwerver spoedig daarop was gearresteerd, kwam hij in verzet tegen dit arrest. De advocaat-generaal vorderde bevestiging van het arrest van het Hof. Mr. Schroder uit Utrecht, als verdedi ger optredende, achtte zelfmoord niet uitge sloten en bracht voorts aanwijzingen bij om aan te toornen dat een derde de vrouw zou hebben vermoord. Pl. vroeg bevestiging van het vonnis der Utrechtsche rechtbank. Uitspraak 4 Januari a. s. Apeldoorn. Mej. R. Goeman Pott is benoemd tot onderwijzeres te Harderwijk. Do eenvoudigste oplossing. Hoe velen hebben zich al niet telkenmale bij gelegenheid van do jaarsvierwisseling voor genomen, om met de gewoonte van „kaaltjes zenden" te breken! Maar hoevelea ook zijn niet herhaaldelijk tot de conclusie gekomen, dat „tusschen doen en zeggen, vele mijlen Leggen"? Men vindt kaartjes zenden, en óók ze te ontvangen, vaak lastig en verveilendl, en toch kan men er niet altijd buiten om dezen of genen een nieuwjaarsgroet te stu ren. Wat is eenvoudiger dan gebruik te maken van de gelegenheid', dia het Ainersfoorfcsoh Dagblad ook dit jaar weer biedt, om dóór middel van een beknopte advertentie aan vrienden, kennissen en begunstigers van zijn goede bedoelingen te dóen bLijkeu. Deze wijze van NieuwjaarweHschen ïevterb tevens) «het voordeel op, dat men niemand! onwillekeurig verplicht een felicitatie te beantwoorden. Behalve in handen onzer abonné's komt het Dagblad dezer dagen door een gratis versprei ding, in zeer vele gezinnen. Wij berekenen een advertentie voor boven bedoelde nieuwjaarsgroeten tegen 25 cents (5 regels.) Tot Zaterdagochtend, uiterlijk 10 uur, worden advertenties aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Vergadering van dien raadi dór ge meente Amersfoort pp Woensdag 28 Dóaem- ber, dós namiddags hailf twee, onder voor zitterschap van den burgemeester jhr. Barch- man/ Wuijtiers. Aanwezig zijn 16 leden. Eón vacature (mr. Prikken). De waarn. secretaris leest de notulen der vergadering van 21 November, die onver anderd wiorden vastgesteld. Ingekomen zijn): a. Een missive van den, minister van Bin nen! Zaken, houdónidó mededóeling, d!at Z.Exc. berust in de benoeming van den heer Fledórus tot tijdelijk leeraar aan dó burger avondschool. b. Van Gedóp. Staten] goedkeuring van die regeling der jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand!. 0. Een goedkeuring van de Gódóp. Sltatein v«aa dó nadere regeling der jaarwedden van de onderwijzeressen, dó dames Oerlemans en Cóenz. d. Een goedkeuring Van Geidep. Staten van het raadsbesluit tot verkoop Vain op stam staande boameu. e. Goedkeuring der rekening en Verant woording van de dd. schutterij. f. Idem tob verhuring van het gebouw, staandó bij de vroegere gasfabriek. g. Idem van het 2e aanvullingskohier van den hoofidólijken, omslag 1904. li. Idem tot het aangaan eienpr góldlee- ning voor een pensioenfonds voor 'wledluwóni en weeaem van burgerlijke ambtenaren. 1. Eien schrijiven van den commissaris der Koningin, waarin Z.H.E.G., in overleg met H. M. de Koningin, zegt-, het niet wensche- lijk te achten, dat dó dd). schutterij veran derd zou worden in een rustende. Dó stukken, vermeld! onder a.i. worden alle voor kennisgeving aangemotmen. j. Van B. en W. is is ingekomen een rap port over de kosten van een nieuwen gas houder. Dó vóórzatter wenscht dit rapport voor kennisgeving aan te nemen. De heer Gerritsen is hier niet voor. Spr. heeft bemerkt diat in het officieel© ver slag dat gedeelte is weggelaten, waarin dó heer Jbriesen aan den wethouder Visser vióeg of dan] nog meer briefjes bij( dó aan besteding waren ingekomen, wiaarop door dón laatste bevestigend werd geantwoord. Dó heer G. verzocht dat zulks voortaan niet meer gebeure. Wèl stonden deze woordón in dó drukproeven; nu zijn ze echter niet meer in 't verslag te vinden. Oogemschijnlijk zou! men zeggen is het rap port mooi opgesteld'; bij nadere beschou wing valt dit evenwel' niet mee. Van deze aanbesteding is geen proces-ver baal opgemaakt. Op 5 Oct. komt er nog een biljet bij dón directeur in. Dat is toch wel wat heel gek. Spr. heeft gehoord, dat dit biljet persoonlijk is bózorgd, vam vertraging is dus geen sprake. Aan de rechten van an deren is hier echter te kort gedaanhet bil jet had men behooren te weigeren. Wat moet een directeur wel dónben, .wanneer zijn superieuren zoö voorgaan. Ware een dergelijke haiudelwijpe bijl /particulieren ge beurd, dan had men er den neus voor opge trokken. Dó 'heer G. toont nogmaals aan, dat bij de opening der inschrijvingsbiljetten zich onregelmatigheden hebben voorgedaan, en 'bijl hoopt dat hiertegen in dón vervolge zal gewaakt worden. De Voorzitter merkt op, dat er ai- Leen sprake is geweest van prijsopgave; in het geheel niet van een aanbesteding of on- dórhaindschó aanbesteding. Om die reden kan de heer Gerritsen niet eischen, dat een nagekomen biljet niet meer in ontvangst ge nomen mag wórden. Dó heer Plomp herinnert er aan, ho© verledón jaar in overweging ia genomen een nieuwen gashouder bij te bouwenmen heeft toen een opgave gevraagd' vam kosten, doch heedemaal niet met de bedoeling om dit werk aan dengeme, die den laagstem prijs opgaf, te gunnen, maar alleen om een over zicht der kosten te hebben. Dlaarna ia een advertentie geplaatst om aanbiedingen. Dat is niet een officdeele aanbesteding. De gas- commissie ia in deze van het idee uitge gaan, óm een gashouder te krijgen, die voor de alhier gevestigde fabriek geschikt was, doch op den laagsten prijs is niet geilet. Dat nog een bil iet. latex* is ingekomen, aoht Sipr. niet van invloed op dón aankoop van dón nieuwen houdér. Dó heer Gerritsen zegt, diat wanneer er sprake is van inschrijving, de biljetten moeten worden ingeleverd op een vastgestel- den datum, en wijst er op diat daarmee juist hier dó onregelmatigheid heeft plaats gehad. Weth. Visser merkt op, dat dè heer Gerritsen omtrent die biljetten dingen me dedeelt, waarvan hij, 9pr., niet geheel zeker meer xs. Men hecht er nu zooveel waarde aan, dat dit een© biljet wat later is ingejk»-

Amersfoortsch Dagblad | 1904 | | pagina 2